ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 7458 Woensdag 30 Mei 1923. 63e Ja&rgang. HINDERWET. DIENSTPLICHT. BINNENLAND. B U I T E N L A Xb~ FEUILLETON. Onderzoek van Verlofgangers. Voorts wordt de aandacht gevestigd op de voigende wetsbepalingen LUIS 36) XXXII. Herrezen. TWEEDE KAMER. Vcrgadering van Dinsdag. De Kamer besluit Vrijdag te 11 uur en Dinsdag td 1 uur in de afdeeiingen bijeen te komen. Vrijdag begint de openbare vcr gadering om half twee. Bij de Pens^oenwet bepleit de heer Beu- mer (a.-r.) behoud van de werkvrouwen ;n de pensioenregeling. De Minister neemt het amendement-Her Laan na redactiewijziging over. De heer Smeenk (a.r.) l;cht een amende - ment toe om pens:oen toe te kennen aan tijdelijke ambtenaren, w'er betrekking is opgeheven en de geen wachtgeld krijgen. Na wijziging van het amendement (waar- voor het alleen op tijdelijke werkzaamheden betrekk:ng heeft) wordt het door den mi- n'ster overgenomen. Regeling van werkzaamheden. Die voorzitter deelt mede, dat de cen- trale afdeeling heeft besloten Vrijdag aan- staande te 11 uur verschillende wetsonf- werpen in de afdeeiingen te onderzoeken. (Aldus wordt besloten.) De openbare ver- gadering zal dan te half twee aanvangeji. Voorts zal de Kamer Dinsdag aanstaande te 1 uur in de afdeeiingen bijeenkomen tot het onderzoeken van verschillende ont- werpen, waarondep de Indische belasting- voorstellen. De heer Drcsselhuys (v.-b.) verzet zich tegen de spoedbehandeling van de wijzi ging der Indische begrooting (Indische be- lastingen), omdat de Kamer geen beslissing kan nemen over een zaak, waarvan zij niet voldoende op de hoogte is. De concept prdonnantie betreffende de aard-olicbeias- ting is niet aan de Kamer overgelegd. De voorzitter meent. dat de Kamer vol doende wordt ingelicht, door het ontwerp niet dan na het reces in openbare behan- deling zal komen. De heer Drcsselhuys handhaaft zijn mee- n;ng en stelt voor niet tot het onderzoek :n de afdeeiingen over te gaan, alvorens het betreffende belangrijke stuk aan de Kamer is toegezonden. De voorzitter zegt te zullen voldoen aan den wensch van den heer Dresselhuys, zoo dat het onderzoek niet zal plaats hebben, voor de concept-ordonnanEe aan de Kamer :s medegedeeld. RUSTENDE BURGERWACHT. Het Vad. maakt melding van de voigende drculaire die de inspecteur der Bur- gerwachten tot de burgemeesters heeft ge- richt. „Het is mij gebleken, dat het voorkomt, dat bij een burgerwacht de belangstelFng in de oefeningen zoodanig is verminderd. dat van een geregelde oefening. met uit- zondering welheht ten opzichte van enke- le leden geen sprake meer is. terwijl toch voor alle of voor het grootste deel der ge- oefende leden oefeningsgieiden worden gedoclareerd dan wel patronen voor schiet- Kapitola sloot de oogen, toen zij de gestalte uit de dieptp zag oprijzen. Was dat fantasie, halludnatie of werkelijkheid? Al haar moed samenvattend, opende zij de. oogen weer en op hetzelfde oogenblik ontsnapte haar een angstkreet. Met een sprong stond de man voor haar en drukte zijn hand vast op haar mond, zoodat zij geen geluid meer kon voortbren- gen. Het licht der nog steeds brandende lamp viel op zijn gelaat, Kapitola herken- de Mac Donald, den doodgewaanden ban- dietenhoofdman. Hoe kwam hij daar? Was hij dan niet in den afgrijselijken afgrond neergestort? Om dit raadsel op te lossen, moeten wij teruggaan naar den nacht, waarin hij het huis van den majoor was binnengedron- gen. Nadat Kapitola op den haak van het luik had gcdrukt en Mac Donald daar door was gestort. had hij geheel het be- wustzijn verloren. Hij was echter niet diep gevallen; ook het berevel was naar de diepte gestort en was aan een voor- uitspringend rotsblok blijven hangen. Daardoor was zijn val gebroken, hij was in zijn voile lengte op de notspunf te- rechtgekomen en daar onbeweeglijk blijven liggen. Zoo had hij eenige uren lang gele- gen, toen hij weder tot bewustzijn kwam. Langzamerhand werd het hem duidelijk, waar hij zich bevond en hot; hij daar ge- komen was. Een huivering ging over zijn leden, toen hij zijn positie inzag. Voorzichtig voelde hij met de handen om zich hcen. Het was slechts een smai rotsblok, waarop hij lag. Hij richtte zich langzaam en voorzichtig op. 'n Onvoorzich- tige beweging en hij was verloren. Hij strekte zijn armen uit en zocht naar een steunpunt, waardoor hij misschicn hooger op kon klimmen en een uitweg kon vin- den. Plotseling grecp hij in een holte; het scheen hoi, een gang, of zooiets te zijn. Met een krachtige poging heesch hij zich op en werkte zich naar boven in de holte. Het bleek inderdaad een gang te zijn, die langzaam naar boven voerde. De gang werd nauwer en nauwer, zoodat de roo- ver tenslotte op handen en voetpn moest kruipen, om er doorheen te komen. Hij begon reeds ongerust te worden, de gang die blijkbaar reeds oud was, kon inge- vallen zijn en wat dan? Dan was hij op- gesloten en reddeloos verloren. Maar het geluk diende hem. Geheel in de verte ontdekte hij plotseling een flau- wen schemer. Kon dat het daglicht zijn? Maar had hij dan zoo lang daar bewuste- loos gelegen? Hij kroop verder en verder. De schijn werd rossiger, minder "flauw, maar niet klaar, niet helder. Het was blijkbaar geen daglicht, het moest iets an- ders zijn, een vuur, een of andere rossige gloed. Met moeite vervolgde hij zijn weg, dichter kwam hij bij zijn doel en eindelijk kwam hij aan het einde van de nauwe gang. Daar wachite hem een teleurstelling. De monding van de gang was nauw en een oefeningen worden aangevraagd. Ingevol- ge door mij gedane voorstellen heeft de mimster van Binnenlandsche Zaken eft Landbouw mij gemachtigd in een derge- lijk geval de burgerwacht ambtshalve rus- tond te verklaren dan wel de wapens te doen innemen. Dit laatste zal alleen ge- schieden, indien op het behoud der wa pens geen prijs meer wordi gesteld dan wel de toestanden in de gemeente het on- gewenscht maken dc wapens in handen van een rustende burgerwacht te Jaten. Uit den aard der zaak zal, voor dat een dergelijke beslissing wordt genomen, over- leg worden geplcegd met het bestuur der betrokken burgerw;.cht en den burgemees ter der gemeente." DE ZOMERRE1S DER KON1NG1N. Reeds werd meegedteld dat de Konin- g;n dezen zomer haar vacantie incognito mi Engeland gaat doorbrengen. Aan Engelsche bladen ontleent het Hand, dat de Koningin haar intrek zal nemen in Rydal Hall, een historisch buiten aan het Rydal Water in het Lake District (Cumber land. Rydal Hall is het eigendom der familie Le Fleming en ligt in de nabijheid van de woning van den dichter Wardsworth. STAATSRAAD STRUYCKEN. De berichten, jl. Zaterdag te 's Graven- hage ontvangen omtrent den toestland van Staatsraad prof. Struycken, wezen op een geringe verbeteriing. D1RECTEUR-GENERAAL POSTERIJEN EN TELEGRAF1E. Bij Kon. besluit is aan E. P. Westerveld, minister van Marine, op zijn verzoek eer- vol ontslag verleend uit zijn betrekking van directeur-generaal der posterijen en telegrafie, onder dankbetuiging voor de ve- le in die betrekking aan den lande bewe- zen gewichtige diensten, en is bencemd tot directeur-generaal der posterijen en tele grafie A. A. H. W, Konig, oud-minister van Waterstaat. DE BELGEN WlNNEN. Onlangs meldden wij, schrijft het HbL, dat, door de vermeerdering van Belgie's loodsmateriaal in de Wielingen, de tijde lijke pariteit in het aantal inkomende be- loodste schepen daar weer was verdwenen, Belgie had de meerderheid herwonnen. Ny is hetzelfde geschKd in het Oostgat waar sinds twee jaren, gelijkhejd in materiaal bestond. De Belgen hebben een nieuwen post uitgezet bij Schouwenbank en heb ben nu dus ook in het Oostgat weder de meerderheid. Wij zijn dientengevolge in alle opzichten in dezelfde positie van in- ferioriteit geraakt, waarin wij inzake de Scheldebeloodsmg. verk-eerden voor 1Q21 We kunnen nu weer van voren af be- ginnen. En daar de Belgem de politieke waarde der Scheldebeloodsng altijd beter en sneiler hebben getoond te begrijpen dan wij, zal het wel weer een langen tijd duren, voor de loggere Hollanders zijn bijgesloft. De Belgen beseffen wat er, door m'ddel van de beloods'ng politiek te winnen is. Wij beseffen maar loom en half, wat er voor ons te verliezen valt. In onze rviermonden. IN DE KATHOLIEKE PART1J. Het reeds langen tijd merkbare verzet in de R. Katholieke Staatspartiij tegen de leiding van inr. v. Wijnbergen neemt scherper vormen aan, in een streveji om hem niet als algemeen voorzitter te her- kiezen. In don Bond van R. K. kiesvereenigin- gen in den kieskring Utrecht werd ten op- Kichte van de vcrldezing van algemeen voor zitter, na discussie, een bestuursvoorsfel met 53 tegen 32 sicrainen verworpen om zich thans niet uit te spreken over perso- groot rotsblok lag er voor. Er was echter een ruimte tusscnen het rotsblok en den rotswand. Hij kroop geheel naar voren en wierp een meuwsgiengen biik door de spleet. Op hetzelfde oogenbiik uitte hij een lui- den kreet van verrassing en vreugde. Wajit daar voor hem was mets anders dan het hoi van zijn bende, waarvan de ingaiig was halverwege den atgrond, naar den Duivels- kuil. De rossige gioed kwam van het groo- te vuur, dat er Drandde en om dat vuur heen zaten zijn mannen. Het was dus een andere gcheime toegang tot het hoi, nocb aan hem, nocn can een van zijn mannen bekend. Liu vond zijn oorzaak vermoedelijk in het feit. dat een stevig rotfsblok er vlak voor lag. zoodat de nauwe uitmonding van de gang aan niemand ooit was opgevallen, Er heerschte nu in het hoi een plotselin- ge stilte. De bandieten hadden den luiden kreet gehoord en waren opgesprongen, de hand aan hun wapen. Aller oogen richtten zich naar den gewonen ingang. Niemand keek naar de richting, waar hun hoofdman lag. Mac Donald kon een schaterlach niet inhouden. Dick, Jack, Steffenv riep hij luid. Mannen wees gerust. Hierheen. Wantelt met vereende krachten dit veryloekte rots blok eens spoedig opzij, opdat uw hoofd man er uit kan. De geheele bende kwam nu naar den donkeren hoek van de spdonk Snellen, van waar hun de stem van hun hoofdman tege- moet klonk. Zij lichtten met brandende tportisen bij en ontdektcn eindelijk den nauwen ingahg. Nu werd de groote steen aangepakt en de gespierde vuisten der twintig kerels had nen. Daarna werd met 54 tegen 23 stem- men aangenomen een voorsiei om aan de afgevaardigden te verzo-eken bij voorkeur hun stem uit te brengen op den heer v. Schaik. Ook in Haarlem werd er uitvoerig over gesproken dat de heer v. Weijnbergen m breede krmgen het vertrouwen heeft ver loren. Er werd echter geen inandaat gegeven; besloten werd dat te Utrecht niet ver- zwegen zal worden, hoe over den heer van Wijnbergen wordt gedacht, maar dat verder naar bevind van zaken zal worden gehandeld. DE MALVERSAT1ES TE MAASDAM. De burgemeester van Maasdam, de hter Klaar, werd jl. Vrijdag opnieuw te Dord recht door de Justitie gehoord. Het onder zoek wer^ Zaterdag voortgezet, Thans wordt gemeld, dat de justitie termen gevon- den heeft om den burgemeester in verze- kerde bewaring te houden. De heer Klaar is na afloop der verhoo- ren gearresteerd en in het Huis van Bewa ring ingesloten. RIJKSGEBOUWEN STAATSBEDR1JF. Ingediend is een wetsontwerp om den Rijksgebouwendienst als staatsbedrijf aan te wijzen. ACCIJNS OP HET GED1STILLEERD. Verschenen is het eindverslag over het wetsontwerp tot herziening van de bepa- lingen nopens de opsporingsbevoegdheid met betrekking tot de wet van 19 Mei 1922, houdende nadere bepalingen tot verzeke- ring van den accijns op hot gedistiileerd. Bij het afdeelingsonderzoek van dit wets ontwerp werd de opmerking gemaakt, dat die buitengewoon "nooge accijnzen op het gcxlistilleerd wel degeiijk oorzaak zijn, dat er alleriei maatregelen moeten worden ge nomen om ontduiking te beperken. Men voerde dit aan in tegenspraak met de -bij de behandeling van de wet tot verhooging van den accijns gegeven verzekering, dat de controle geen bezwaren zou opleveren. Immi rs dit wetsontwerp is reeds het twie- de, binnen korten tijd voorgesteld, waar- uit biijkt, dat de drang naar ontduiking van de wet tengevolge van de groote voordee- len, welke die ontduiking biedt, te groot is om dien met de ter beschikking staande middelen te onderdrukken. NEDERLAND EN BELGIE. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel schrijft; Slechts bij tusschenpoozen hoort men, in de in het Eransch geredigecrde Belgische pers, nog een verre echo van het geschil omtrent de Wielingen, dat, maanden ge- leden, zooveel beweging bracht. Dergelij ke uitingen hebben echter wie zal het niet met voldoening vaststellen? veel van haar vroegej-en mtransigenten toon ver loren en bewegen zich in de richting van een minnelijke schikking van het Belgisch- Nederiandsch misverstand. In dezen gedachtengang publiceerde de heer Hervy-Cousin, secretaris van den hoo- gen raad van het Belgische departement van zeewezen, in het jongste numtrnr van de Revue Generate, een studio over de Nederlandsch-Belgische kwestie, waarin hij zich blijkbaar bij de bekende resolutie van 4 Juni 1919 neerlegt en met een njeuwe formule voor den dag komt. De heer Her vy-Cousin verwerpt alle combinaties, waar door Belgie en Nederland „met hun ver schillende standpunten en belangen", dia- metraal tegenover elkaar zouden komen te staan, en stelt voor, een Belgisch-Ne- deriandsche „Societe internationale con cessionaire" op te richten, welke van ieder der betrokken regeeringen de noodige con- cessies zou verkrijgen tot exploitatie, onder- houd en beheer van de Schelde. het ka- den hem spoedig een eind weggeduwd, zoodat er tusschen steen en muur een flin- ke ruimte kwam. Nu kroop Mac Donald er uit, met ge- scheurde kleederen, bedekt met stof en vuil, gewond ook door zijn val, maai' niet ernstig. Hij deed den verbaasden kerels het gan- sche verhaai van zijn avoncuur en onder doodsche stilte hoorden zij, hoe de hootd- nian bijna verpletterd was gewpfden. Wraakzucht vervulde hun hart en zij luisterden met groote aandacht, oten Mac Donald hun zijn plannen ontvouwde. Er begon nu een ijverig werk in den schooi cur aarde. Er weraen omvangnjke voorbereidingen gemaakt voor den slag, dien Mac Donald zou slaan. De geheime gang, watr.angs hij op zoo wondtriijke wij- ze was ontsnapt, werd aan beide zijden verruimd en versterkt, baven den afgrond werd een net gespannen, om ietieT ongeluk te voorkomen en een touvvladder voerde van den ingang van de geheime onderaard- sclie gang tot vlak onder het valluik. Geen enkele maatregel van voorzichtigheid was achterwege gebleven. Mac Donald wilde wraak nemen over zijn nederlaag en thans zou het hem ge- lukken. Zijn eer stond op het spel, nij was nu reeds eenige malen door een meis- je verslagen, als het nu weer gebeurde, was hij voorgoed zijn naam onder de roo- vers kwijt en zouden zij hem uitlachen en bespotten, misschien verlaten, om een an- deren, slimmeren en meer gelukklger hoofdman te gaan dienen. Zoo was hij in den nacht door de gang gegaan, gevolgd door eenige mannen, tangs de touvvladder naar boven gekl;om- mcn en in Kapitola's kamer doorgedrongen. naal van Ter Neuzen, het kanaal Antwer- penMocrdijk, he. ScheldeMaas Rijnka- naal, enz., zoo dat de aanspraken en be langen van Belgie en Nedervand elkaar zouden aanvullen in plaa.s van met eikaar in strijd te zijn. In oorlogstijd zou de Bel- gisch-Ncder.andsche ver eniging, steurend, als precodenten, op de accoorden betreffen de de Panama- en Suezkanalen, onder con trole van den Volkenbond, de neutrahteit en vrijheid van de Scbelde, zoowel voor oorlogsbodems als voor handelsschepen, garandeeren en handhaven. DE TOESTAND. Op eenigszins theatrale manier hebben Ismet-pasja en Venizelos, daarbij Turklje en Griekenland verpersoonlijkende, elkaar te Lausanne de hand gedrukt, ten teeken, dat het onmiddeltijke oorliogsgevaar op den Balkan is afgewend. Reden voor voldoening totdusver, schrijft de N. R. Crt. Maar Eras mus heeft al in een van zijn samenspraken opgemerkt, dat versch gelijmde stukken gemakkelijk uit elkaar v alien, wanneer men er hard tegen stoot" en men zou er nu ook zeker van moeten zijn, dat er met het; bro- ze voorwerp, hetwelk den rede op den Balkan voorstelt, zoo iets niet zal gebeuren. Gekramd moet het namelijk nog worden door Angora en Athene en pas daarna zal het sekuurder in elkaar zjtten. De voorwaarden van de regeling moeten nader geredigeerd worden door deskundi- gen, wat al een eerste aanwijzing is voor derzelver broosheid. Wat wij ervan te hoo- ren krijgen is, dat Griekenland zich aan- sprakelijk stelt voor de schade, die zijn leger in Klein-Azie heeft aangericht, maar er dadelijk op laat volgen dat zijn finan- cieele toestand het niet veroorlooftl te be- talen. Een schuldbekentenis dus met een oningevuld bedrag, om als curiositeit te bewaren. De Turken hechtten blijkbaar aan de zedelijke aansprakclijkhe'dsverklaring. Daarom wordt Turkije schadeloos gesteld met de veelbesproken voorstad Karagatsj, waardoor Adr'anopel in Turksche handen zijn voile beteekems als belangrijk vooruit- geschoven bolwerk voor de verdediging van Konstantinopel, die het voor de Balkan- oorlogen had, herkrijgt. De wereld is weir een stuk teruggedraaid. Wij hebben al vroe- ger in het licht gesteld dat de geailieerden erin berust hadden, na de mislukking van Sevres, af te wijken van den ouden regei, dat de Turken nooit terug behooren te krijgen wat hun in Europa eenmaal ontno- men is. Als wij nog voorbe-houd maken ten aun- zien van de definitieve beslissingen van Athene en Angora is daar reden voor. De tegenwoordige revolution aire regeering in Griekenland, die aan het'bewind is geko- men over de lijken van de terechtgestelde ministers en anderen heen, heeft ooit eenig mandaat van het volg ontvangeji. Zij is eenvoudig een militaire camarilla, waar van Venizelos de tegen wil en dank aan gewezen vertegenwoordiger op de vredes- conferentie is, vanwege het gezag dat zijn persoon in de kringen der geallieerdeit heeft. Een verkiezing in den een of an deren vorm kan niet lang meer uitgestcld worden en in Griekenland kan de volks- gunst nog altijd snel wisselen. Volgens de. thans getroffen voorloopige regeling, aanvaardt het revolutionaire bewind de ne» derlaag in Klein-Azie en betaalt zij er het gelag voor. Een schervengericnt kan iiaar, daar zij zoo weinig positiefs heeft aan te bieden als resultaat van haar bemoeienissen, weer omvcrwerpen, en dan staat misschien de heele regeling opnieuw op losse schroe- ven. Dit wat Athene betjreft. Maar ook de wegen van Angora zijn vaak onnaspeurlijk. De mannen die daar de lastgevers zijn, Hij drukte nu zijn hand stevig op haar mond. Geen geluid, fluisterde hij, of gij zijt een kind des dood. Hoewel de woorden bp fluistereiiden toon gesproken waren, werd dc kleine Pi tapat toch wakker daarvan. Toen, zij di n vreemden man midden in de kamer zag staan, wierp zij zich met een gil van schrik op den grond, het gezicht met de handen bedekkend. Mac Donald duwde een prop in Kapitola's mond en had in een ommezieii haar handen en voeten saamgebonden. Nu nam hij haar op, als ware zij zoo licht als een veer en daalde langzaam de touwlad- der af naar de gapende diepte. Het valluik ging geiuidloos weer dicht. Eindelijk was Kapitola dan toch in de handen van den bandietenhoofdman gevallen. XXXIII. Verslagen. Gij hier? riep kolonel Le Noir uit. Wat doet hij hier, sir? Hoe vermeet gij u, hier binnen te dringen? Guido zag den ellendeling met koencn blik aan. Met welk recht ik hier ben? Dat vraagt gij, sir? Welk recht hebt gij, hier binnen te dringen? Antwoord mij, welk recht hebt gij, een weerlooze vrouw te dwingen uw wil te volgen? Sir, denk er aan, tot wien gij spreekt. Denk aan u zelf, sir, aniwoordde Guido. Maar doe geen moeite mij te bedrie- gen. Ik weet alles, ik heb alles gehoord in de eel hiernaast, alles, sir. Ah, gij hebt geluisterd, schreeuwde de kolonel woedend. (Wordt vervolgd.) CO U RANT Burgemeester en Wethonilers van TER NEUZEN maken bekend, dat bet verzoek van E. A. VAN DEN EECKIIOUT te Ter Neu en, om op bet perceel, kadastraa) bekend in sectie L, No. 1019, drie electro- motoren te mogen plaatsen en in werking brengen door hen is INGEWILLIGD. Ter Neuzen, den 28 Mei 1923. Bnrgemeester en Wethouders voornoemd, 11UIZINGA, Burgemeester. B. 1. ZONNEVI.ILLE, Secretaris. De Burgemeester van TEIi NEUZEN maakt be kend, dat het onderzoek van de in het verlofgangers- register dezer gemeente ingeschreven verlofgangers der militie te land zal worden gehouden te Ter Neuzen, in het voorrrialig Politie Bureau, op Woensdag 6 Juni 1923, des voormiddags 9.30 uur. A an het onderzoek behoeven alleen deel te nemen de verlofgangers der lichtingen 1910, 1911 en 1912 voormalige Landweerlichtingen 1917.1918Aen 1918B. Aan het onderzoek behoeft voorts n i e t te worden deelgenomen door hen, a, die hun eerste oefening nog niet hebben volbracht; b. in het loopende jaar, voor den dag, luerboven als dag van onderzoek aangegeven, in werkelijken dienst zijn geweest uitanderen hoofde dan voorstraf c. bestemd zijn in het loopende jaar voor herha- lingsoefeningen in werkelijken dienst te komen, d. elders wonen dan in Nederland e. zich buitenslands bevinden tot uitoefening van de buitenlandsche zeevaart (hieronder niet begrepen de zeevisscherij buitenslands); lo De verlofganger moet bij dit onderzoek ver- schijnen in uniform gekleed en voorzien van alle tot /.ijn uitrusting behoorende goederen, voor zoover deze hem zijn uitgereikt of door hem zelf zijn aan- geschaft. 2o. De verlofganger staat met alleen gedurende den tijd, dien het onderzoek duurt, maar ook voor zoolang hij ter gelegenheid van het onderzoek m uniform gekleed is, onder de bevelen van den Districtscominandant of den door dezen voor het houden van het onderzoek aangewezen officier, zoodat indien hij ongeregeldheden pleegt of zich aan een strafbaar feit sehuldig maakt, hetzij bij het gaan naar de plaats, voor het onderzoek bestemd, hetzij gedurende het onderzoek of bij het naar huis keeren, hij te dier zake kan worden gestraft volgens het C-rimineel Wethoek en het Reglement van Krijgs- tucht voor het krijgsvolk te lande. 3o. Een streng of een licht arrest van ten hoogste zes dagen het streng arrest te ondergaan in een daartoe bestemd vertrek of huis van bewaring, het licht arrest te ondergaan in een kazerne kan door den Districtscommandant of den door dezen voor het houden van het onderzoek aangewezen officier worden opgelegd aan den verlofganger, die zonder geldige reden niet bij het onderzoek verschijnt ol, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet voorzien is van al de hiervoren bedoelde goederen. Onverminderd de genoemde straf kan de verlof ganger, die zich sehuldig maakt aan een der onder 3o. genoemde feiten, of wiens goederen bij het onder zoek hlijken niet in den vereischten staat te ver- keeren, worden verplicht om op een nader te bepalen tijd en plaats te verschijnen of opnieuw te verschijnen tot het ondergaan van een onderzoek voor den Dis trictscommandant of den door dezen aangewezen officier De verlofganger, die, opgeroepeu voor dit ONDER ZOEK, daarbij zonder geldige reden niet verschijnt, of, daarbij verscher.en zijnde, zonder geldige redenen niet voorzien is van al de hiervoren vermelde goe deren, of wiens goederen bij dit onderzoek blijken niet in den vereischten staat te verkeeren, kan in werkelijken dienst worden geroepen voor den tijd van ten hoogste twee maanden. De duur van dezen werkelijken dienst wordt bepaald door den Minister van Oorlog. De verlofganger, die zich niet onderwerpt aan een hem opgelegde straf als onder 3o. bedoeld of niet voldoet aan een oproeping voor den werkelijken dienst, kan o. a. door de marechaussee, de militairen der politietroepen en alle verdere ambtenaren van rijks- en gemeentepolitie aangehouden en naar de plaats van bestemming overgebraeht worden. Boven- dien stelt de verlofganger, die niet voldoet aan een oproeping voor den werkelijken dienst, er zich aan Moot om als deserteur te worden behandeld. Ingeval ziekte of gebreken de deelneming aan het onderzoek mochten verhinderen, dient daarvan zoo- dra mogelijk ter gemeentesecretarie te worden over- gelegd een gelegaliseerde geneeskundige verklarmg. welke op ongezegeld papier kan worden gesteld. Aan den verlofganger kan op zijn uaartoe aan den Districtscommandant te richten en met redenen om- kleed verzoek worden vergund het onderzoek in een andere gemeente binnen het District of in een ge meente in een ander District te ondergaan. Het verzoekschrift moet tijdig en GEFRANKEERD worden toegezonden. Maakt een verlofganger. aan wien de vergunning is verleend om het onderzoek in een ander District te ondergaan, daarvan geen gebruik op den tijd, door of vanwege den commandant van dit District bepaald. dan wordt de vergunning geacht niet te zijn verleend. Wenscht de verlofganger uitstel van het onderzoek tot in November of December, dan kan hij daartoe het verzoek doen aan den Districtscommandant Zoo de aanvraag on) zoodanig uitstel niet door tusschen- komst van de gemeentesecretarie wordt ingediend, moet zij GEFRANKEERD aan den Districtscomman dant worden toegezonden. Ter Neuzen, 28 Mei 1923. De Burgemeester voornoemd, J. HU1ZINGA. IA1W III—ilM III! HUMI i Mm 11 n.-Tnir- rr irr.^r*

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 1