SSBLTS Handelsberichten. Hoogwatergetij teTer Neuzen. DOOR EEN UIL AANOEVALLEN, (Wordt vervolgd). A. C. LENSEN's STOOMVAARTMAAT- SCHAPPIJ—TER NEUZEN. s.s. ARY in lossing te New-York, s.s. HELENA van Newcastle on Tyne naar Ancona, passeerde 28 dezer Algiers. s.s. TERNEUZEN in lading te Port Tal bot voor Sluiskil. SCHEEPVAARTBEWEG1NG. 25 Mei. Eng. s.s. Ousel, 4355 M3., stukgoed, van Glasgow voor Gent. Eng. s.s. Rayford, 1334 M3., ledig, van Gent naar Newcastle. Eng. s.s. Carman, 1772 M3., ledig, van Gent naar Hull. Eng. s.s, Harelda, 3645 M3., stukgoed, van Gent naar Manchester. Noorsch s.s. Asplund, 4240 M3., steenen, van Gent naar Antwerpen. Noorsch s.s. Brio, 4665 M3., ledig, van Gent naar Antwerpen. Deensch s.s. Vega, 4410 M3., ledig, van Gent naar Port Talbot. Italiaansch s.s. Levietta, 7035 M3., ledig, van Gent naar Barry. 26 Mei. Eng. s.s. Gripfast, 3139 M3., kolen, van Leith voor Gent. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Eng. s.s. Elaine Llewellyn, 6144 M3., kolen, van Hartlepool voor Gent. Eng. s.s. Parklando, 3800 M3., kolen, van Newcastle voor Gent. Eng. s.s. Palmaton, 1314 M3., k<den, van Sandwick voor Gent. Noorsch s.s. Alix, 3156 M3., ledig, van Gent naar Blyth. Noorsch s.s. Spes, 3182 M3., ledig, van Gent naar Newcastle. Eng. s.s. Money Spinnen, 2718 M3., ledig, van Gent naar Newcastle. Eng. s.s. jolly Basil, 964 M3., fosiaat, van Gent naar Newcastle. Belg. s.s. Cirenadier, 8625 M3., gemengd, van Gent naar Antwerpen. Eng. s.s. Mersey, 2934 M3., stukgoed, van Gent naar Goole. Eng. s.s. Crichtoun, 3184 M3., stukgoed, van Gent naar Leith. Eng. s.s. Orlock Head, 4422 M3., stuk goed, van Gent naar Antwerpen. Deensch s.s. Erik B, 6205 M3., ledig, van Gent naar Newcastle. Zweedsch s.s. Torsvik, 3343 M3., ledig, van Gent naar Burnt Island. Eng. s.s. Palmston, 1314 M3., ledig, van Gent naar Sandwick. Belg. s.s. Sierra Grande, 6508 M3., kolen, van Methil voor Gent. 27 Mei. Eng. s.s. Shief Arrow, 5925 M3., kolen. van Newcastle voor Gent. Eng. s.s. Vectis, 3262 M3., kolen, van Newcastle voor Gent. Eng. s.s. Greatend, 4232 M3., kolen, van Newcastle voor Gent. Eng. s.s. Mickleton, 2199 M3., kolen, van Goole voor Gent. Eng. s.s. Blackcock, 1393 M3., stukgoed, van Londen voor Gent. Eng. s.s. Falcon, 1910 M3., stukgoed, van Gent, voor Londen. Belg. s.s. Gen. Leman, 2679 M3., stuk- goed, van Gent naar Leith. Noorsch s.s. Marita, 5665 M3., ledig, van Gent naar Bergen. Van 25 tot en met 27 Mei werden langs de Oostsluis alhier 54 binnenvaartuigen op en 43 afgeschut; langs de Middensluis 21 op- en 8 afgeschut; langs de Westsiuis 1 op- en 1 afgeschut." Rotterdam, 28 Mei 1923. VEEMARKT. Aangevoerd werden 499 vette runderen, 345 vette- en graskalveren, 200 schapen en lammeren en 891 varkens. De noteering was als volgt Koeien le kw. 1,15 tot 1,20 2e kw. /1,10 tot 1,3e kw. /0,95 tot Ossen le kw. 1,10 tot /1,15; 2e kw. 1,05 tot 0,95 3e kw. 0,85 tot Kalveren le kw. /1,65 tot /1,90 2e kw. 1,45 tot 1,25; 3e kw. 1,05 tot 0,95 Schapen le kw. 0,80 tot /0,90;2e kw. /0,75 tot /0,65; 3e kw. 0,55 tot Zuigiammeren 0,95 tot 1,15Varkens le kw. /0,81 tot 0,83 2e kw. 0,78 tot 0,74 3e kw. f 0,72 tot f 0,68licht soort 0,76 tot 0,82. Varkens waren bij den aanvang der markt met matigen handel, later iets williger, doch de prjjzen iets teruggaande, Vet vee en vette kalveren in alle kwaliteiten met mindere handel dan de vorige week. Scha pen en lammeren met matigen handel. F1JNE ZADEN. Ljjnzaadvoer 18,tot 20, Bruin Mosterdzaad 42,— tot 44,— Geel Mosterdzaad 30,tot 32, Karwjjzaad tot Kanarie- zaad f 15,tot f 17,Koolzaad itot Zaailjjnzaad Blauwmaanzaad 44,— tot 48,Boekweit f 12,50. VLAS. Aangevoerd: Blauw 10300 K.G. /1,35 tot /1.80. Groningsch 16000 K.G. /1,35 tot y 1,75. Hollandsch Geel 7300 K.G /1.25 tot /1.75. Wit 2950 K.G. /0 95 tot 1,20. Dauwroot K.G. tot alles per K.G. AARDAPPELEN. Zeeuwsche Blauwe 3,20 tot 3,75; Zeenwsche Bonte 3,20 tot 3,75 Poters tot/ZeeuwscheEigen- heimers 1.tot 1.30 Blauwe Eigen- heimers tot Brielsche Eigenheimers 1.30 tot 1,60 Bravo's 1,80 tot 2,40; Red Star 1.20 tot 1,60 per H.L. Malta's 10 tot 11 cant, Malta Spring 14 tot 16 cent per K.G. E1EREN. Zeeuwsche en Overmaassehe dooreen 4,75 tot 6,—. DAGEN. Voorm. Nam Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag 29 30 31 1 2 3 4 Mei. Juni 0.31 1.18 2.04 2.49 3.35 4.20 5.07 12.55 1.41 2 26 3.12 3.57 4.43 5.33 Een groote bruine nil deed dezer dagen woedende aanvallen op mrs. Foster Hough ton, Ruins Farm, Ampthill Bedfordshire, tc'en deze waardige vrouw het ljnnen op de drooglijn hing. De voge] pjkte naar de oogen van de vrouw en trok haar ver- scheidene lokken haar uit het hoofd. Zij werd zelfs zoo mishandeld, dat een one- ratie moest volgen. Naderhand werd be- vonden, dat de uil een nest met jongen in de buurt had. Het geheele gezin werd doodgeschoten. RECORDHDIOTEN. Dansrecords „und kein Ende". Maar zijn die krankzinnigen-prestaties nu om zoo- veel drukte over te maken, vraagt de New York World? Neen immers. Men kan zichzelf evengoed op andere manier een ontijdigen dood bezorgen. Ziehiier: Mr. George Smith uit Utica (Ver. Sta- te.n) is twintigduizendmaal, zonder ophou- den, op z'n teenen gaan staan, telkens dus van den grond opwippende. Men vertelt niet, hoe de stand van de neuzen zijner schoenen nadien was. Signer Arlini te Napels schepte er ge- noegen in, 15.350 versregels van Dante, zonder een oogenblik van verademing op te zeggen. Arine Arline arme Dante. Mr. Dan Goldsmith uit New York speel- de 48 uur achtereen rag-times op de piano leder onzer prijze den hemel, dat hii niet beneden dien man woont. Een m;ss Susie Hetlock, hulp-in-de-keu ken ;n een hotel te Philadelphia, is houd- ster van het wereldrecord bordenwassehen. ze heeft 32 uur aan een stuk potten en pannen, borden en verder tafelgerei schoon- gemaakt. Voor alle zekerheid ga men toch maar niet in dat hotel eten. LOOP DOOR... Eenigen tijd geleden zoo vertelt de Nwe. Soerab. Ct.. verdween een inlandsch em ploye van de bibit-onderneming Pakisad- ji bij Malang. toebehoorendc aan de sui- kerfabriek Ketegan, genaamd Raden Mo hamad Tabrani met medeneming van 5000 gulden. Te Bandoeng zag hij kans, een negentien- jarig Europeesch rneisje over te haien om verder met hem door de wereld te gaan... Enkele dagen geleden werden beiden te Makassar gearresteerd en naar Soarabaja overgebracht. Bij de eerste ondervraging verklaarde de man, dat hij wel eens 20.000 gld. onder zijn berusting heeft gehad, maar toen dacht hij niet aan diefstal. Nu de laatste maal, na de 5000 te heb- ben ontvangen. was het hem net of hem werd ingefluisterdLoop door, steeds door, keer niet terug... utEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. Yergadering van Donderdag 24 Mei 1923, des namiddags 2 uur. Yoorzitter de heer J. Huizinga, burge meester. Tegenwoordig de leden: L. J. Geelhoedt, J. J. de Jager, D. Scheele, P. van Cadsand, G. de Ridder, F. B. G. de Meijer, H J. Col- sen, N. A. Hamelink, L. J .van Driel en A, J. Harte. Afwezig de heeren L. T. van Hasselt, H. J. ran den Ouden en R. G. E. Nolson. De VOORZITTEK opent de vegaaering en •deelt mede, dat van den heer Van Hasselt bericht is ingekomen, dat hij wegens ziekte verhinderd is en van den heer Nolson, dat hij uitstedig is. Hij stelt aan de orde: 1. Notulen. De heer DE MEIJER wenscht nog iets op te merken omtrent de notulen del" vergade- ring van 15 Maart 1.1. Daarin staat wel, dat de voorzitter spreker toevoegde, dat hij maar eens bij zijn vriend Colsen moest gaan kijken, maar het is niet opgenomen, dat spreker bij het in behandeling brengen van een nieuw woningplan verklaarde het eens te zijn met den heer Scheele, er op gewezen heeft, dat men overal van het bouwen met sleun van de overheid afziet, en dit aan het particulier initiatief overlaat, en dat hij er daarom ook niet voor te vinden is om op dezen weg ver der te gaan. De VOORZITTER heeft geen bezwaar, dat deze opmerking alsnog in de notulen wordt opgenomen, cloch vraagt, of de heer De Meijer gebruik heeft gemaakt van de gelegenheid tun in de drukproeven van het verslag cor- reetie aan te brengen. De heer DE MEIJER verklaart, dit niet te hebben gedaan. De heer SCHEELE wil naar aanleiding h'ervan iets opmerken. Het is volkomen ;./M, dat de leden de drukproeven thuis krij- gtn en de gelegenheid hebben tot correctie. Kij aeht het echter een bezwaar, dat dan het verslag reeds in de courant verschenen is. en er dan van eene wijziging niets meer 1 ijkt. Alleen heeft hij dit onlangs eens ge- r: r. omtrent een mededeeling van den lieer Van Cadsand. De VOORZITTER deelt mede, dat, indien een lid eene aanmerking maakt van eenige befceokenis, indien b.v. iets geschreven is, dat een andere strekking aan het gesprokene heeft, dit ook wel in de courant verbeterd wordt; bij een enkele verandering van een woord of in den stijl, waardoor het gespro kene geen andere beteekenis krijgt, acht hij dit ook niet bepaald noodig. In ieder geval zou hij het gewenscht achten, dat de leden tijdig gebruik maken van hun recht tot cor rectie, opdat de notulen kunnen worden af recirukt in overeenstemming met den wenscb der raadsleden. IN- notulen der vergadering van 15 Maart on 12 April 1923 worden hiema met algemeene stemmen vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. a. Een adres van het Patronaat St. Jozef, ta Sluiskil, dat daarin te kennen geeft, een wmteravondteekenschool te willen oprichten; gedurende de maanden September tot en r.:-et Maart zal, gedurende drie avonden per week, 2 uur per avond teekenles worden gegeven door een gediplomeerd leeraar. Gedurende de afgeloopen winteravonden nam de vereeniging een proef, om te zien, c op voldoende deelname kon gerekend worden. Vier en twintig jongens volgden de lessen en den tweeden Paaschdag 1.1. hield het Pa tronaat onder veel belangstelline een ten- toonsteliing van afgewerkte teekeningen. Nu de proef geslaagd is, durft het zich tot den raad wenden, om eene tegemoetkoming in de hasten, in den vorm eener subsidie. De benoodigde gelden voor het afgeloopen halfjaar moest het Patronaat opnemen, doch bet meende daartoe te mogen overgaan, om hare jongens maatschappelijk meer te ont- vvikkelen. De finantieele draagkracht der vereeniging is niet voldoende, om die uitgaven te dragen, ja, om de voorloopige onkosten te bestrijden der oprichting moest zij reeds schulden maken. De vereeniging wilde zich echter niet eerder tot den raad wenden, dan nadat zij zekerheid had, dat een winteravondcursus daar beslist op z 'n plaats was en veel nut kon afwerpen. De begrooting voor 1924 is als volgt: Inkomsten. Subsidie van het rijk f 434,50, gemeente f 250,50, schoolgeld f 100, particu- liere bijdragen f 50, samen f 835. Uitgaven. Salaris /400, licht en vuur f 120, lokaalhuur f 125, schoonhouden 25 teekenbehoeften f 125, leermiddelen 25 en administratiekosten f 15, samen f 835. Burgemeester en wethouders stellen voor, dit verzoek te behandelen bij de vaststelling der begrooting. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. b. Een schrijven van A. W. Brons, keu ringsveearts te Ter Neuzen, die daarin te ken nen geeft, dat het voor hem onmogelijk is, de keuring te verrichten, zooals deze is voorge- schreven in de Wet op de Vleeschkeuring. De geslachte keuring levert geen moeilijkheden op. De levende keuring brengt echter zoo ontzettend veel werk en naloopen mede, dat deze door hem niet verricht kan worden. Om deze reden verzoekt hij den gemeente- raad een hulpkeurmeester te willen benoemen, die onder zijne leiding werkzaam kan zijn, om de Wet op de Vleeschkeuring naar behooren uit te voeren. Eene aanstelling van een hulpkeurmeester behoeft geene onkosten mede te brengen, voor de gemeente Ter Neuzen, indien de keurloo- nen worden geregeld zooals dat geschied is in andere gemeenten, als: Axel, Middelburg, Goes, Kruiningen enz.. waar de keurloonen als volgt zijn geregeld: f 5,voor een paard, bo- ven de 2 jaar; f 3,voor een rund en paard beneden de 2 jaar; f 2,50 voor een varken en 2,voor een kalf, geit en schaap. De keurloonen voor ingevoerd vleesch en vleeschwaren kunnen worden verdubbeld. Uit de meerdere opbrengst aan keurloonen kan een hulpkeurmeester met een traetement van f 1500 a f 2000 ruimschoots worden betaald, terwijl het surplus kan dienen voor bestrijding van andere kosten, als: merken van bacterio- logisch onderzoek. Burgemeester en wethouders stellen voor, dat schrijven in hunne handen te stellen om bericht en raad. De heer COLSEN wil reeds thans naar aan leiding van het schrijven opmerken, dat hij er destijds op gewezen heeft, dat men met V salarieering van den keuringsveearts wel een 500 hooger zou moeten gaan. Echter, toen de veearts de benoeming tot keurmeeste'r vol- gens de tegenwoordige voorschriften aannam, was hij door zijn dienst als keurmeester jr deze gemeente reeds op de hoogte hoeveel werk er was en heeft hij de benoeming aangeno- men. Hij vindt het daarom vreemd, dat hij nu reeds komt vragen om een hulpkeurmeester aan te stellen. De heer Brons schrijft nu wel, dat de kosten zullen kunnen worden gevonden uit hoogere keurloonen, maar als 'n hulpkeur meester wordt aangesteld, zal daarvan het ge- volg worden, dat de hulpkeurmeester het werk doet en de keuringsveearts alleen een 20 of 25 noodslachtingen per jaar behandeld, waarvoor hij dan f 1500 krijgt. Spreker wijst op den keurmeester voor het centrum Axel. Deze heeft niet zooveel keurin- gen, maar een toch veel uitgestrekter gebied, bij Axel heeft hij ook Zuiddorpe, Koewacht, Oversla.g, Zaamslag en Boschkapelle te bedie- nen. Die doet dat toch ook alleen. Sprekers broeder heeft in Hulst ook een hulpkeurmees ter gehad. maar die moest hij, als die dienst deed, zelf betalen. Als het ging over verhoo- ging van bezoldiging, zou spreker er anders over denken, maar tegen het aanstellen van een hulpkeurmeester heeft hij bezwaar, tenzij de keurmeester die zelf betaalt. Nu zou dat, door hoogere keurloonen ook weer maar op iten nek van een 20tal slagers geschoven wor den. Hij haalt in zijn schrijven keurloonen aan van andere plaatsen, maar, het is weer zooals dat in al zulke gevallen is, er worden alleen plaatsen aangehaald, waar het keurloon hooger is, lagere voorbeelden worden niet genoemd. De VOORZITTER merkt op, dat den heer Colsen de aanleiding tot dit verzoek toch niet onbekend kan zijn, en dat het niet wel moge- lijk is, den dienst zonder hulp van een hulp keurmeester naar behooren uit te voeren. Wat het aanhalen van andere plaatsen betreft, waar de keuringsveearts alleen een uitgestrek ter terrein bewerkt, is het de vraag, of men daar zooveel eischend is als in deze gemeente. Als men echter veel eischen stelt, moet men het ook mogelijk maken daarin te voorzien, en de heer Brons heeft toch ook maar een lichaam. Ondertusschen wijst hij er op, dat de heer Colsen zijn meeningen en bezwaren kan uiten, als de zaak in behandeling komt. De heer COLSEN wijst er nog op, dat er in de Slagerskrant sollicitanten voor hulpkeur meester worden opgeroepen, op een jaarwedde van f 2500 tot f 3000. Een slagersknecht uit Hulst is dezer dagen elders benoemd op een jaarwedde van f 2800. Men zal dus hier niet terecht komen voor f 1000 per jaar en als de raad er een benoemd heeft, moet toch ook ge- zorgd worden, dat de jaarwedde er komt. Nu wordt wel gezegd, dat gaat niet uit de ge- meentekas, maar de slagers moeten dat dan toch betalen. De VOORZITTER: Zoudt u denken, dat de slagers dat betalen? Ik vermoed dat ze die kosten wel op de verbruikers verhalcn. De heer COLSENDat is wat anders, maar de slagers beginnen het toch te betalen en men maakt er altijd maar ambtenaars bij. De heer DE RIDDER wijst er op, dat de keuringsveearts te kennen heeft, dat de dienst zooveel omvattend is, dat hij den dienst niet naar behooren kan verrichten. Hij kan er zich mede vereenigen, de voorstellen van burge meester en wethouders af te wachten. De heer DE JAGER: Tot bij de begrooting De VOORZITTER: Misschien wel. Het voorstel van burgemeester en wethou ders wordt met algemeene stemmen aange- nomen. c. Het raadsbesluit van 12 April 11., tot het onderhandsch verhuren van grasgewas aan J. P. Vercouteren, voorzien van het bewijs der goedkeuring van gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. d. Een schrijven van gedeputeerde staten van Zeeland, dd. 27 April 1923, waarbij, voor zien van het bewijs van definitieve vaststel ling, wordt teruggezonden het raadsbesluit van 24 Augustus 1922, tot voorloopige vast stelling der gemeenterekening over 1921. Aangenomen voor kennisgeving. e. Eene missive van gedeputeerde staten van Zeeland, d.d. 4 Mei 1923, waarbij van het bewijs de koninklijke goedkeuring voorzien wordt teruggezonden het raadsbesluit van 23 November 1922/15 Maart 1923, betreffende eene wijziging in de verordening tot heffing der gemeentelijke inkomstenbelasting. Aangenomen voor kennisgeving. f. Een schrijven van het Waterleidings- comite voor Zeeuwsch-Vlaanderen, luidende als volgt: Het Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding- comite heeft de eer, U hierbij een exemplaar aan te bieden van het „Beknopt rapport be treffende een centrale drinkwatervoorziening y°°r„ .^e^uwsc^1-Ylaanderen"I opgemaakt door net iujksbureau voor Drinkwatervoorziening te s-Gravenhage. Uit het rapport moge U blijken, dat het technisch mogelijk is, aile gemeenten van Zeeuwsch-Vlaanderen tot in lengte van dagen van goed drinkwater in voldoende hoeveelheid te voorzien, terwijl tevens op waterlevering ten behoeve van de veeteelt en de industrie is gerekend. De opzet der ondememing is zoodanig, dat het bearijf op den duur zichzelve bedruipt uit de opbrengst der watergelden, terwijl gezorgd is, dat naar menschelijke berekening de ge- meente-financien door deelneming aan het be- drijf niet zullen worden bei'nvloed, dat der- halve de belastingdruk niet zal worden ver- hoogd. Thans hebben de gemeenten te beslissen ol zij in onderlinge samenwerking dit grootsche werk tot stand wenschen te brengen. De tijds- omstandigheden zijn verre van gunstig; echter is het streven om zonder groot risico een be- langrijk werk uit te voeren dat tot verbetering van de volksgezondheid en tot vermeerdering van de welvaart zal leiden, niet in strijd mei de noodzakelijke bezuiniging. Uit het rapport blijkt, dat, gelijk op tal van andere plaatsen in ons land, de invoering van verplichte aansluiting een levensvoorwaarde voor de waterleiding is. De ervaring leert, dat bij verstandige toepassing van dezen maat- regel geen noemenswaardige tegenkanting bij de bevolking wordt ondervonden. Men wordt immers eerst verplicht tot aan sluiting, indien er in het perceel niet voldoen de en goed drinkwater beschikbaar is en de womng met meer dan 40 M. van een hoofci- buis der waterleiding is gelegen, terwijl de eventueele aansluiting gratis geschiedt. Voor nieuw te bouwen woningen is de verplichting een Imancieel voordeel, omdat geen regen- bakken of putten behoeven te worden gemaakt De gemeenten kunnen de verplichte aanslui ting invoeren door het inlasschen van een be- paling in de bouw- en woonverordening, waar- van een voorbeeld als leidraad bij dit schrijven is gevoegd. Een dergehjke bepaling is opge- nomen door alle aan het Provinciaal Water- gemeenten Noo,'<1-Holl^"i aangesloten l»n 6t c,omit® stelt zich voor, U binnenkort als leidraad een concept voor een raadsbesluit tot toetreding tot de te vormen Naamlooze Ven- nootschap aan te bieden. oJ!nV<ren Zul,en zes vel'gaderingen worden gehouden voor vertegenwoordigers der Ge tingenezn1fn' idle ^ewens^te inlicli- tingen zullen worden verstrekt. Voor Ter Neuzen is eene vergadering be- 23 Hoek N Mei 1923'vV°°r de ™nten Axel, Hoek, Neuzen en Zaamslag. ersoonlijk zullen nog de heeren Burve leden ^ot pecretariss"' en gemeenteraads- noodigd vergadenngen worden uitge- het Comit« en de Directeur nmv hP,o l 'eaU V°°r Drinkwatervoorzie ning bereid en voornemens, nog daarna van monrielinge voorlichting te dienen in de ver gadering van Uwen raad, waarin over deze aangelegenheid zal worden beslist om iP^L?1 ,de ,t^eede ondergeteekende daar- l J s' en uur van deze raads- Y^gad®ring vememen, terwijl in het belang gioote zaak wellicht eenisr overlee* rlaa»' omtrent kan worden gepleegd Bij dR",senrijyen is ingezonden een beknont rapport betreffende een centrale drinkwater voorziemng voor Zeeuwsch-Vlaanderen, waar- n is omschreven de keuze der waterwinplaats, de grondslagen voor het ontwei-p, technische beschrijving van het ontwerp, begrooting van kL,wegK° 6n 6n Van het maatschappelijk In de slotbeschouwmg wordt de stichting van een centrale drinkwatervoorziening voor M'enjTgta"chtaan en technisch zeer g°ed ™o- tJ'1] zal echter, omdat de benoodigde gelden tegen 6 moeten worden geleend alleen dan ipL8nVP i n !iU,Ur re"dabel bedrijf kunnen leiden, bij diagehjke tarieven, indien van den aanvang af een groot aantal aansluitingen wordt gegarandeerd, waartoe de medewerking van de gemeentebesturen noodzakelijk is De meest gewenschte vorm is een "naara- looze vennootschap, met de betrokken gemeen- ten en wellicht ook de provincie Zeeland als aandeelhoudsters. Het maatschappelijk kapitaai zal moeten be- f^nnn °"635"0®'0' waarbij is gerekend f 235.000 voor uitbreiding in het 13e bedrijf jaar. Bovendien zullen de gezamenlijke ge meenten f 500.000 in de kas der vennootschao moeten storten, tot vorming van een reserve- ioncis. Ten behoeye van de storting op de aandee- en en in het reservefonds zullen de deel- nemende gemeenten leeningen moeten aangaan van ongeveer f 70.— per hoofd der bevolking op 1 Januan 1925. De rente van 6 en do a '°'ss'n)>... va" deze leeningen zullen naar menschelijke berekening gedekt kunnen wor den door de uitkeenngen, die de aandeelhoud sters van de vennootschap zullen ontvangen. De gemeentefinancien worden aldus niet door de deelneming aan de waterleiding be- mvloedde belastingdruk wordt er niet door verzwaard. Voorts is bij het schrijven gevoegd de vol- gende LEIDRAAD voor het vaststellen eener ver ordening tot aanvulling" der bouwver- verordening in verband met het op nemen van den aansluitingsplicht aan de waterleiding. Met betrekking tot nieuw te bouwen wonin gen behoort in het Hoofdstuk der verordening hetwelk tot opschrift draagt „van het Bouwen" en wel in de afdeeling, handelende over de beschikbaarheid van drinkwater, een nieuw artikel van den volgenden inhoud te worden opgenomen. „Elk geheel of gedeeltelijk tot woning „ingericht of als zoodanig in gebruik zijnd „perceel, dat gelegen is binnen een af- stand van 40 Meter van de as van den „weg, waarin een aan het waterleiding- „bedrijf toebehoorende buis aanwezig is, „moet aan de waterleiding zijn aange- „sloten. »Ondei „afstand in de vorige alinea „van dit artikel bedoeld, wordt verstaan "de lengte, te meten tot aan den gevel- ,gnuur van het bebouwde perceel, van het „kortst mogelijke trace, waai-langs een „aansluitleiding zou kunnen worden ge- ,gnaakt. „Van de in de eerste alinea van dit ar- "tikel omschreven verplichting kan op „verzoek van den belanghebbende door "Burgemeester en Wethouders ontheffing „worden verleend, mits bij de aanvrage „daartoe wordt aangetoond, dat in of bij "de wonmg aanwezig is pen middel tot "drinkwatei-voorziening, waardoor ten al- "len tijde een voldoende hoeveelheid in ''j!?. a'iil*heid met goed leidingwater ge- "bjk te stellen drinkwater, voor de be- ,,woners beschikbaar is. Burgemeester en Wethouders neraen "OP^een verzoek, als in de vorige alinea ,,bedoeld, geen beslissing, alvorens daar- .omtrent het advies der betrokken Ge- „zondheidscommissie is ingewonnen. Het verdient aanbeveling, de nieuwe bepa- mgeii aan het thans bestaande, op de water- voorziening betrekking hebbende artikel te doen voorafgaan; daurbij zal dan duidelijk inoeten uitkomen, dat de thans reeds vigeeren- de oorschriften voor het vervolg uitsluitend zullen gelden ten aanzien van de woningen, waarvoor de in het nieuwe artikel opgelegde verplichting niet geldt. Met het oog daarop ware het wenschehjk, den aanhef van het be staande artikel te lezen als volgt: „Voor de woningen, niet vallende on „der artikel bis dezer verordenin; ,,ten aanzien waarvan door Burgemeester „en Vvethouders van de daarin opgelegde „verplichting ontheffing is verleend, gel- „den de volgende voorschriften: (volgt „het bestaande artikel voor zooveel noodig "gewijzigd.)" Het voorafgaande heeft uitsluitenrl betrek king op nieuw te oouwen woningen; vermits het de bedoeling is, den aansluitingsplicht ook ten aanzien van bestaande woningen vast te leggen, behoort de aanvullingsverordening ook op dat punt voorschriften te bevatten. Met betrekking tot de woningen, die be- stonden op den datum van het inwerking tre- den der oorspronkelijke bouwverordening, kan zulks geschieden, door het artikel betreffende de drinkwatervoorziening, voorkomende in het Hoofdstuk der Bouwverordening, hetwelk de voorschriften bevat voor de woningen, die be- stonden bij het in werking treden dier ver ordening, in te trekken en daarvoor in de plaats te stellen een nieuw artikel van den volgenden inhoud: „Artikel bis dezer Verordening is ,,op de in dit Hoofdstuk bedoelde wonin- ,,gen van toepassing. ,,Ten aanzien van de woningen, niet val lende onder artikel bis, of ten aan- ,,zien waarvan door Burgemeester en Wet houders van de daarin opgelegde ver plichting ontheffing is verleend, gelden ,,de volgende bepalingen: (Volgt het be- „staande artikel, voor zooveel noodig ge wijzigd.)" Voor de woningen, tot stand gekomen na het inwerking treden der oorspronkelijke Bouw verordening, zal een nieuw Hoofdstuk aan de verordening moeten worden toegevoegd, vol gende op het Hoofdstuk hetwelk voorschriften inhoudt omtrent bestaande woningen, welk Hoofdstuk ware te betitelen met het opschrift: oorschriften ten aanzien van bestaande, niet onder Hoofdstuk begrepen wonin gen' in welk Hoofdstuk een nieuw artikel bis behoort te worden opgenomen van den volgenden inhoud: ,,De artikelen bis en (bedoeld ,,worden de in den aanhef van dezen lei- „draad aangeduide artikelen) zijn, naar de "daarin gemaakte onderscheidingen, op de ,,in dit Hooiustuk bedoelde woningen van „toepassing." Voor zooveel noodig wordt de aandacht nog gevestigd op de strafbepalingen. In de meeste bouwverordeningen geschiedt de strafbedrei- ging bij een in algemeene termen vervat ar tikel. Uit den aard der zaak behoeft dat punt als- dan geen nadere ovenveging. Dit is echter wel het geval, wanneer, zooals ook een enkele maal pleegt voor te komen, de straf tegen overtreding van de voorschriften van de Ver ordening aan het slot van elk Hoofdstuk af- zonderlijk wordt bepaald. In zoodanig geval behooren, in verband met de aan te brengen wijzigingen, ook de strafbepalingen nader te worden herzien. Burgemeester en wethouders stellen voor, deze stukken in hunne handen te stellen om bericht en raad. Met algemeene stemmen wordt aldus be-- sloten. Een verklaring van J. Harms, dat hij aanvaarat de voorwaarden voor het leggen van een riool in gemeentegrond, gesteld bij raadsbesluit van 12 April 1923. Aangenomen voor kennisgeving. h. De VOORZITTER deelt mede, dat door burgemeester en wethouders is aanhangig ge maakt een wijziging der politieverordening. Hij vraagt of de leden kunnen goedvinden, dat aan hen alleen worden toegezonden de gewij- zigde of nieuwe artikels, daar dit de moeite spaart om de geheele verordening over te schrijven. Bij geen der leden bestaat hiertegen be zwaar. De heer COLSEN vraagt, of de leden dan ook nog veranderingen kunnen voorstellen. De VOORZITTER antwoordt, dat natuurlijk ieder lid ten alien tijde in dit opzicht een voor stel kan inzenden. i. De VOORZITTER vraagt voor burge meester en wethouders machtiging, om nog voort te gaan met de uitkeering aan werk- loozen, daar het toegestaan crediet bijna is verbruikt. Er is uitgegeven f 11.479,93 in 1339 uitkeeringen. Er zjjn menschen die f 8,88 en anderen die f 6,35 per week hebben gehad. Nu zijn er omtrent deze zaak twee licht- punten; n.l., dat er nog al veel werk is en het aantal niet georganiseerde en dubbel uitge- trokken werkioozen veel is gedaald, en dat het waarschijnlijk gelukken zal, van den Minister- van Binnenlandsche Zaken een deel van het geld terug te krijgen. Als de toeslag op de uitkeeringen van den Minister wordt verkre- gen, is er weer geld beschikbaar, maar het is toch noodig, inmiddels met de uitkeeringen voort te gaan. Be heer DE MEIJER vraagt iniichtingen omtrent het aantal werkioozen. De heer /AN DRIEL deelt mede, dat er thans ongeveer 60 staan ingeschreven. De heer DE MEIJER meent, dat het toen de financieele conunissie daarover vergaderde 230 was, zoodat het aantal toch beduidend is ge daald. Met algemeene stemmen wordt aan burge meester en wethouders de gevraagde machti ging verleend. Goede eetlust, goede spijsvertering, goed bloed en een goed humeur worden verkregen door Foster's Maagpillen te gebruiken. Deze pilletjes helpen de lever, maag en ingewanden door de vloeiing der gal te regelen. Zij werken zeer zacht en hebben geen nadeelige reactie. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0,65. Te Ter Neuzen verkrijgbaar bij de Firma A. van OverbeekeLeunis. 9 r

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 3