;V:n kouden JuqhJgolf, tiijt- het Noorden niet ge&tuit vvardt, luinnen w.e geen warm wee'r verwachten, De ervaring leert trouwens dat het warnxe we.er zich in den voorzomer w*. eens wekenlang laat wachten. BRAND IN EEN HOTEL. Te Londonderry brak dezer dagen des morgens om drie uur brand uit in het Criterion hotel, een der vaarnaamste hotels van de stad, waarin zich een groot aantai emigranten bevonden, die denzelfden mor gan naar Amerika zouden vertrekken. Zij hadden slaapkamers op de derde verdieping en to'en zij zich den weg afgesneden za- gen door den rook, snelden zij naar de ramen en riepen om hulp naar de menigte. die zich op straat verzameld had. Voor de koinst van de brandweer waarschuwde de menigte de emigranten er tegen, uit het raam te springen en ried zij hen aan tou- wen te maken van hun beddelakens en zich te laten zakken op een veranda, twee verdiepingen lager. De raad werd opge- volgd en een voor een wisten mannen en vrouwen in nachtgewaad aldus veilig de veranda te berejken. Intusschen was de- brandweer verschenen en met behulp van ladders werden de menschen van de ve randa naar den beganen grond gebracht. Toen de brand meer dan een uur gewoed had, zag men een man aan een bovenraam en terwijl de brandwachts een ladder op- stelden, verdween het hoofd van den man, zoodat men vrecsde, dat hij verloren was. Twee brandweerlieden gingen het gebouw binnen en vonden den man, die in den rook naar zijn kleeren zocht. Hij werd veilig naar bencden gebracht. Het hotel brandde geheel uit. EEN BANQE REIS. Te St. Malo in Bretagne is bericht ont- vangen, dat de leden van de bemanning der „France et Bretagne'' behouden te St. Pierre op New Foundland zijn aange- komen. De „France et Bretagne'' kwam op 100 mijl van de kust van New Found- land in aanvaring met een ijsberg. Het schip liep daardoor zulk een averij op, dat het njet lang duurde, of het begon gevair- lijk over te hellen. De kapjtein oordeelde het daarom beter het schip te verlaten en de pogingen, om het nog behouden naar New Foundland te brengen, op te geven. Derhalve liet de bemanning de geheel open reddingsbcvot te water en da aide er in af. De eerste uren bleef men nog in de nabijheid van het schip doch toen men be- merkte, dat het zinken al sneller en sneller ging, zorgde men er voor, zoo spoedig mogelijk weg te komen om niet nieegezo- gem te worden. Tjen dagen moesten de zeelieden in de klejne boot doorbrengen. Zij leden vreese- lijk van de koude, terwijl ook de voorraad levensmjddelen in de boot, niet op zulk teen lange rejs berekend, snel verm;nderde. Ten slotte op den tjenden dag, nadat de ongelukkige zeel'eden reeds alle hoop op redding hadden opgegeven, kwam e;nde!ijk eeri Engelsch vaartuig in zicht, de Bertha Walter", dat niet, zooals zoo velc andere achepen, hun noodsignalen onopgemerkf liet. doch zich ijlings naar de plaats begaf waar de reddingsboot dobberde. Een sloep werd te water gelaten en daarin werden de schipbreukelingen overgebracht. Langszij het groote schip gekomen, moesten zij met een touw naar boven wor den geheschen, omdat zij te stijf waren om langs den touwladder naar boven te klim- men. EEN BENDE VAN ANONIEME BR1EVENSCHRIJVERS. De District Atterney van New-York heeft een man, welbekend in de muzi.kale en de uitgaande wereld, in staat van beschuldi- g;ne gesteld wegens het schrijven van ano- nieme brieven en daarbij tevens het bestaan onthuld van een bende welgestehle lieden die er al jaren hun specialiteit van gemaakt hebben laaghartige brieven te schrijven aan rijke en onbekende menschen, wier familie- lecien en vrienden, zij aanvallen. Tenminste 14< personen te New-York, Philadelphia, Pittsburg, Boston en andere groote steden hebben brieven van dezen aard ontvangen. Eer vrouw, die een dergelijken brief ont- virsg, moet krankzinnig zijn geworden, ter- wij een man, die zulk een brief kreeg, zeif- moord heeft gepleegd. Tal van gezinnen moeten uit elkaar gegaan zijn door de be- schuldigingen van ontrouw, in die brieven geuit. Afpersing werd niet beoogd; de au- toriteiten zijn van meening, dat de redcn voor deze campagne moet worden gezocht bij een abnormale psychologische gesteld- heid. De beschuldigde man bevindt zich thans te Londen. GERED DOOR HAAR BLANKE HU1D. Mrs. Charlotte Cameron, de bekende ont- dekkingsreizigster, is te Londen terugge- keerd, na een langdurige reis gemaakt te hebben over de weinig bekende eilanden de* Stilie Zuidzee. Zij trok langs Oost- Indie, Sarawah en de eilanden langs de Noordkust van Australie. Wekenlang is zij de eenige passagier geweest aan boord van de kustvaartuigen. Zij is een autoriteit op het gebied van het kannibalisme. Verschei- dene menschen beweren, aldus mrs. Came ron, dat het kannibalisme niet meer bestaat. Op vele eilanden hebben de bewoners mij echter openlijk gezegd, dat zij menschen- vleescheters waren. Eens werd zij gevangen genomen door een vijandigen kannibalenstam. Ik werd voor het op.perhoofd gesleept, en door hem tt midden van de kleinere hoofden neerge- zet, die in 'n halven cirkel voor een kleihut zaten. Zij ILkten zich de lippen in afwach- ting van het feestmaal. Het opperhoofd was /.eer verbaasd over de kleur van mijn huid. Ik was de eerste blanke vrouw, die hij zag. Zoo verbaasd zelfs was hij, dat hij niet wil- t <- gelooven, dat ik heelemaal blank was, en hij verzocht mij dan ook dringend mijn -"ho en en en kousen uit te trekken. Toen hij zag, dat ik ook witte voeten had, werd zijn aiding heel anders. Hij was toen op eens .zonder vriendelijk en hoffelijk, en gaf mij ■nder hoofsche gebaren mijn vrijheid terug. In Nieuw-Guinea houdt men er vreemdc huwelijksgebruiken a na. Als een jonge man een vrouw op het g heeft, scharrelt hij wat paradijsvogel- eeren bij elkaar en maakt daar cen meer •n drie voet hoogen hoofdtooi van. Dan -~eert hij zich in met cocosvet, en polijst zich tot hij glimt als een kachelpijp. Aldus versierd, slentert hij naar de vrouwen, die op het veld werken alleen de vrouwen werken in dat gezegend oord en stelt zich op .voet degene. welke hij tot vrouw begeert. Hij zegt geen woord, doch kijkt haar strak in de oogen. Daarna knakt hij met zijn vingers, een voor een, en wacht op antwoord. Indien zij glimlacht, is dat ant- woor-d gunstig. Half gqar varkensvleesch vomit den hoofdschotel op den bruiloftsdisch, en van iederen ga§t wordt verwacht, dat hii er min- stens 5 pond van opeet. DE LAATSTE DER MOHIKANEN. Het laatste Indianenhoofd van de stam- mep, welke tot het ui tier site weerstand bo- den aan de blanken, is onlangs in de buurt van het Salt Lake overleden tengevolge van verwondjngen, opgeloopen in een bot- sing met een Amerikaansche militaire pa- trouille. Zijn lijk werd ontdekt tusschen hooge rotsen, waarheen hij zich, badende in zijn bloed, had gesleept om rustig te kunnen sterven. Old Tosey, zooals hij werd genoemd, was in de geheele streek bekend wegens zijn bittercn haat tegen de blanke indrin- gers. De even onverzoenlijke als dappere Roodhuid had het dan ook menig keer met de „bleekgezichten" te kwaad. Of- schoon hij zijn verzet met zijn leven heeft moeten boeten, heeft hij toch nog een eerbiedwaardigen leeftijd bereikt; hij was naar verluidt. reeds ver over 100 jaar oud. In Maart jl. riep hij zijn getrouwen op- nieuw ten strijde tegen het gezag. Twee zijncr stamgenooten waren gevangen geno men en hij steldc zjch aan het hoofd van een troep, die zou trachten de gevangenen te bevrijden. Te dien einde d^d hij een aanval op een naburige stad. Doch de bewoners waren gewaarschuwd. Zij had den zich op den aanval voorbereid en Old Tosey en zijn mannen moesten met fccfoloede koppen afdeinzen. Vijftig gevan genen vjelen bovendien in handen van de blanken. Dit was Old Tosey's laatste wapenfeit OOEDKOOPE ADELAARS. Dezer dagen is te Londen een geheele menagerie in veiling gekomen, die gemak- kelijk een kleinen dierentuin had kunnen vullen. De dierenvriend en verzamelaar, die de collectie had bijeengeforacht, was overleden en een opvolger was er niet. zoodat de dieren onder den hamer kwa- men. De prijzen wisselden sterk af. Er waren twee arenden, die niet meer dan 2 pond het stel konden opbrengen. Op het hooren van dien belachelijk lagen prijs waren zij blijkbaar zoozeer in hun eer als eerste onder de vogels aangetast. dat zij onderling groote ruzie kregen, welke er mede ejndigde, dat de eene tijdelijk buiten gevecht werd gesteld. Het meess tragische van het geval was nog, dat juist toen de nieuwe eigenaars, ze in een groote mand deed, een telegram werd ontvan gen van een anderen adelaarsvrjend, die er vijf pond voor bood. In apen was er een ruiine verscheiden hejd. Een jonge mandril kon, met kooi, niet meer dan vier pond halen, terwijl een verrukkelijk Mangeby-aapje wegging voor bijna twee pond. Een prachtige witte Rhe- susaap, waarvoor, naar men zeide, bij in- koop 30 pond was betaald, kreeg voor slechts 8 pond een njeuwen eigenaar. Een liefhebber van slangen betaaLde voor een alligator van zes voet bijna vier pond sterling, terwijl er zeldzame reuzen- hagedissen van de hand werden gedaan voor prijzen varieerend van negen tot zes- tien pond. RHEUMAT1EK. De zgn. Akar-bahar-armbanden zijn uit Oost-Indie tot ons gekomen en worden thans ook in ons land veel gedragen als voorbehoedmiddel tegen rheumatiek. Nu deze „amuletten" zooveel van zich doen spreken ,is het wel interessant, eenige bij- zonderheden (hoofdzakelijk door Van Ital- lie in heet Pharmaceutisch Weekblad ont- leend aan een opstel van Stanley Gar dener in „Nature") over herkomst en ge- bruik te vememen. De naam Akar-bahar (d.i. wortel van een slinger- of kruipplant, die op den bodem der zee gevonden wordt) voor de zwarte inassa, die in arm- bandachtigen vorm wordt aangevoerd, is onjuist, omdat wij te. doen hebben met den van weeke deelen ontdanen „stam", het hoornachtige skelet van de zwarte ko- raai (Eupk'caura antipathes). Deze kora- len worden gevormd door anemonen, zij hechten zich vast op den bodem der zet, waar zij heestervormige gestalten aanne- men, deze zwarte koraal wordt veelvuldig in onztn Indjschen archip<' laangetroffen. De van de weeke deelen van het dier be- vrijde stof wordt tot, armbanden vervormd. in Gost-llndie worden deze banden zeer veel gedragen door de inboorlingen, welke vochtig werk verrichten (arbeiders in de rijstvelden, waterdragers enz.) en ook de Europeanen, die rheumatische klachten heb ben, maken er veelvuldig gebruik van. De sterk knobbelige" banden zouden beter werken, dan de gladde. Zij moeten bij voorkeur aan den linker arm en zonder eenige metaalversisring gebruikt worden. Dit zijn eenige der raadgevingen, die men van hen, die zweren bij de wonderkracht van dit anti-rheumatiekmiddel ineekrijgt Pownall, iemand, die gedurende 47 jaar in den Maleischen archipel woonde en die Stanley Gardener een aantai dezer armban den voor onderzoek deed toekomen, heeft gedurende zijn Indisch verblijf njemand ontmoet, die als drager van zoo'n band over het uitblijven van succes kon klagen. Gardener is echter sceptisch gestemd. Hij herinnert er aan, dat rheumatiek ver- schijnselen geeft, die veel ovepeenkomst vertoonen met de klachten, welke ook ge- hoord worden bij malaria. Hij zelf heeft, verblijf houdende op een klein Indisch eiland, toen hij door zijn voorraad kinine heen was, wonderen gedaan bij malana- Catienten met een mengsel van cascara, ruine sui'ker en gemethyteerden spiritus. Hij 'meent, dat wanneer hij armbanden had kunnen uitdeelen, deze even gunstig zouden kunnen gewerkt hebben. Hij beweert, dat ze geen spoor van radio- activiteit bezitten en niet sainen- gesteld zijn uit stoffen, welke eenige di- recte working uitoefenen. Rheumatiek is een bezweringskwaal" bij uitnemndhejd. In Engeland dragen da mes vaak als geneesmiddei een aardappel bij zich en in Cambridge hebben de dames voor dit doel wjlde kastanjes onder hun bed. Metalen ringen in de West meestal tinnen zijn gewilde spi*cifica. De be doelde zwarte armband heeft bekoring als eigenaardige versiering. Gardener denkt dat in dit opz'cht hef Chineesche ,,jada" nog beter zou voidoen. PSYCHOTECHNIEK VAN DE SCHRIJFMACHINE. Dr. Grunbaum heeft oniangs in ,,Ad- minjstratieve arbeid" eenige beschouwin- geri gewijd aan de psychotechnische vraag- stukken, die verband houden met het ge bruik van de schrijfmachine, welke in ou- ze samenleving een plaats ingenomen heeft, welker beteekenis nauwelijks te overschat- ten is en welke nog dagelijks toeneemt. Vier gezichtspunten moet men onderschei- den: de psychotechniek van het instrument, de psycho-physiologie van dm arbeid, de psycho-diagnosijek van de arbeidsgescnikt- heid en de paeadogiek van het tikken. On der de psychotechniek van de machine vat men aile kwesties samert, die de doelina tigste samenstelling van do machine ais gebruiksvoorwerp, betreffen. Met arbeids- psvcho-physiologie bedoelt men de analyse van het arbeidsproces ten opzichte van den duur de snelheid, de oefening, de vermoeidheid, de cobrdinatie van de be- wegingen der arbeidende organen. De [)Sycho-diagnostiek van de arbeidsgeschikt- teid omvat de analyse en de opsomming van alle psychische eigenschappen, die eu goede typist(o) moet bezjt-iten en bovendien natuurlijk de objectieve psychologische me- thoden om deze beroepseigenschappen te herkennen. Do paedagogiek van het machineschrij- ven houdt zich ten slotfe bezig met de methoden, welke het snelst en ziekerst de positievaardigheid doen verkrijgen, die de praktijk van den typist verlangt, onder in- achtneming van een ieders bijzonderen per- soonlijken aanleg. De practische en theorc- tische vraagstukken tot deze vier groepen behoorend, zijn lang niet alle onderzocht, zoodoende kan men de psychotechniek an het machineschrijven nog njet stelselmaf'g behandelen. Grunbaum bepaalde zich tot het geven van een overzicht van ten der belangrijkste kwesties, het vraagsfuk van het toetsenbord. Het is merkwaardig, hoc- veel er komt kijken bij de schijnbaar onbe- duidende vraag, hoe men de letter van het alphabet over het toetsenbord van een schrijfmachine zal verdeelen. Grumbaum begint met twee ejschen te sleilen: de let ters die het meest voorkomen en het vaakst achtereenvolgens gebruikt worden, moeten naast elkaar staan en zich in den gun- stigstcn grijpstand" bevinden. Nu blijkf, dat het universeele toetsen bord, dat tegenwoordig door bijna alle fabrieken is aangenomen van het schrijf- machinecongres te Toronto in 1886 dagtee- kent, toen de psychotechniek nog gebo- ren moest worden. Beziet men nu de sa menstelling dan blijkt dat niettegenstaande het groote verschil in voorkomen van vele letters in de verschillende talen de toefsen- borden voor alle talen ongeveer gelijk zijn en 'de meest gebezigde letters zich lang lang niet alle in den gunstigsten grijpstand bevinden. De zwaksw vjnger (de pink) moet het zwaarste werk doende omscha- keltoetsen, die het geheele gewicht van de zwarte letterkorf dragen, bedienen. Ter wijl de linkerhand gemeenlijk zwakker is dan de rechter liggen de meest gebruikte letters meer op de linker dan op de rech- terhelft van het toetsenbord. Ook cie be- lasting der vingers, ieder afzondtTlijk is zeer willekeurig en inrationeel. Zoo neeft de middenvinger der linkerhand 20.6 pet. van alle aanslagen uit te voeren tegen die van de rechterhand slechts 9,4 pet. EEN TOCHT OVER DRIJFIJS. Na 'n bangen tocht ovtT drijvende ijs- velden zijn zeven zeelieden en twaalf pas- sagiers van het stoomschip „Kyle". uit New Foundland afkomstig, ten slotte in veilige haven aange'komen, schrijft de Daily Chronicle. Den laatsten tijd wordt de scheepvaart in en rondom de Golf van St. Laurens, zooals bekend, ernstig bedrejgd door drijfijs. De „Kyle" trachtte zich door het drijfijs heen te werken, maar raakte be- kneld. De voedselvoorraad was weldra uit- geput en de opvarenden hadden te kiezen tusschen den hongerdood en den tocht over het ijs naar de kust. Zij kozen het laatste. De tocht ging met groote bezwa- ren gepaard, op sommige plekken vormde het ijs barrieres van 5 meter hoogte. Toen zij bijna North Sydney hadden bereikt, dreef het ijsveld naar de zee af. Het g<- zelschap, dat in geheel uitgeputten toe- stand virkeerde, werd door visschers ge- zien, die booten uitzonden om de ongeluk- kigen te redden. Na groote moeite geluk- te het. BREITBART, DE IJZERKON1NG. De Weensche correspondent van de Lancet, vertelt mefkwaardige bijzonderhc- den omtrent den athleet Breitbart. Breit- bart is van Joodsche afkomst, 34 jaar oud, 190 c.M. lang en 95 K.G, zwaar, In tegen- woordigheid van geneeskundigen, inge- nieurs, smeden en sportautoriteitjen legde hij onderscheidene proeveo van zijn kracht af. Met gemak buigt hij een ijzeren staaf tot een hoefijzer of draait die in kurken- trekkervorm. Een stalen ketting van 0.5 c.M. dikte bijt hij door (echter meer door tusschen de tanden vast te houden en af te wringen dan door hem werkelijk door te bijten). Een staaf van 2 Meter lengde en 1.25 c.M. dikte hield hij met den mond vast en boog hij met zijn handen tot een cirkel, dien hij weder verder tot een spl- raal verwerkte. Met zijn vuist dreef hij een spijker 2,5 centimeter in een plank, na eerst de punt te hebben afgebeten. Het sterkste staaltje was, dat hij een ijzeren staaf van 10 Meter lang(, 1 d.M. dik en 6 cM. breed op zijn hoofd nam en aan elken kanc 5 man liet hangen, die er niet in slaagden de staaf te laten doorbuigen. Toen verzocht hij deze lieden de staaf los te laten en boog ze met zijn handen rond, terwijl ze op zijn hoofd bleef rusten. BATTLING S1K1 EN ZIJN METGEZELLEN. 's Avonds om) 8 uur; voor een restaurant op een der Parijsche boulevards, stopt een auto. Aan het stuurrad zit een neger, keu- rig geldeed. Achter in de auto een1 andere neger, in wit linnen pak, die iets draagt dat op een kind gelijkt en nogal tcgenspar- telt. Alle drie gaan het restaurant binnen zetten zich aan een tafeltjjie en besjellen een diner. Het „kind" zet zich nu gedwee naast den keurig gekleeden heer, maar de dames, die in de nabijheid zitten, springen op en vluchtcn onder het slaken van gille- tjes. Het gezelschap bestaat uit Battling Siki, zijn aap en zijn chauffeur. Zij dinee- ren kalm, zonder zich te bekommeren om de opschudding, die zij verwekt hebben en de groote aap bestecdt al zijn aandacht aan de spijzen, welke hem worden voorge- zet en toont niet de minste neiging om in de lichtkronen te klauteren of met het vaatwirk te gaan smijten. DE KiNDERWAGENWEDSTRI 'D "Voor de politje-rechtbank te Brighton hebben terecht gestaan Albert R. Ed wards en zijn vrouw, die gearresteerd wa ren in verband met, den kinderwagenwed- strijd van Londen naar Brighton. Albert Edwards vroeg in den loop van het proces, den koning en de koningin als getuigen te dagvaarden en berecht te wor den door een jury bestaande uit vader en moeders, die tot de arbeidersklasse be- hoorden. Voorts protesteerde hij tegen de aanwe zighejd van een der rechcers mrs. Smith, op grond dat zij „onjuiste verklaringen" had afgelegd omtrent den kinderwagen- wedstrijd en bevooroordeeld zou zijn. Mrs. Smith trok zich terug en werd door een anderen rechter vervangen. Edwards, die nog verschjllende andere bezwaren had, zeide vervolgens: ,.De ver- eeniging die deze actie op touw heeft ge- zet, zegt dat zij onder bescherming staat van den koning en koningin. Ik zou willeh weten, of de koning en koningin weten, wat de vereeniging doet. Daarom wensch ik, dat zij als getuigen worden opgeroepen. (Gelach). De brigadier van pal:tie Neale, die dienst deed bij het aquarium te Brighton, toen de deelnemers aan den wedstrijd er anri- veerden, verklaarde, dat mrs. Edwards, toen zij daar aankwam, een kinderwagc-n voortduwde, waarin haar baby lag. Getui- ge had het kind onderzocht, zijn gczicht- je was zeer vuil en zoowel het gezicht als de handen waren zeer koud. Het kind scheen geheel uitgeput te zijn en mrs. Ed wards zeide hem, dat het onderweg zeer lastig was geweest en den heelen tijd gehuild had. Dr. H. J. Pulling, poljtie-arts, .verklaar de, dat hij eveneens het kind had onder zocht. De voetjes en handjes waren ge heel koud en het verkeerde in een uitgeput ten toestand. Dr. Parry zette uiteen, dat het voort- duwen van een kindje van vier maanden in een ikinderwagen 14 uur lang en over een afstand van 52 mijl heel emstige gevolgen kan hebben en tijdelijk en zelfs blijvend nadeel kan berokkenen aan de gezondheid. DE DROOMTIJD. in een tweetal merkwaardige artikelen doet prof. Jelgersmia in 't Tijdschr. v. Ge- neesk." mededeelingen over den droom- tijd. Als bewijs hoe buitengewoon kort de ze is en in hoe korten tijd de mensch een stroom van gedachten kan hebben, ver- meldt hij het verhaal van een domine, die met zijn schoen bleef haken en voorover in de sloot vjel. De man viel met het hoofd onder water en dacht, dat zijn been ge- broken was. Hij dacht er aan, hoe hij vroe- ger mededeed aan hardloopwedstrijden, de hij als student gewonnen had, hoe hij eens door po'litieagenten achtervolgd en door zijn snelheid ontkomen was. Wijders herinnerde hij zjch, hoe hij van 't station tot het ouderlijk huis in vijf kwarticr liep (een ander deed over dien afstand ander- half uur). Hij dacht aan verschillende ge- maakte bergtochten, dacht er aan, dat hii met een houten been niet meer zou kun nen zwemmen en dus zou verdrinken, of met het houten been langs den weg zou stuinperen en hij herinnerde zich een oud vriend, die met een houten been naar den preekstoel strompelde. Dan dacht hij er aan, dat hij niet meer zou kunnen fietsen. Toen voelde hij dat hij zijn been nog be- wegen kon en hij herinnerde zich een£ te hebben gehoord, dat wanneer dit het ge val was, het been njet gebroken was. Hij zou dus niet invalide en niet met een hou ten been de ringvergaderingen weer kun nen bijwonen. Op dat moment kwam hij boven en riep tot de omstanders: „Niet gebroken. De tijd, dien, hij onder water had door- gebracht, bedroeg... een halve tot een se- conde. DE BLOEMEN IN DE VAAS. Het is een verblijdend teeken, dat de liefhebberij voor bloemen zoo sterk is toe- genomen, dat men nauwelijks een huis aan- treft, ook niet in de z.g. achtjerbuurten, waar geen bloempot voor het venster staat of niet een paar bloemen in een vaas, een flesch, een glas of ten kannetje staan. De kostbaarheid van die bloemen hangt af van de welgesteldheid van den bewoner en de keuze van zijn smaak meestal haar smaak en met de rangschikking is dat ook bet geval. Behalve smaak voor kleur en soort, komt ook die voor de schikking in aantnerking en deze is zelfs aan mode onderhevig. Het gaat met de bloemen als met vele andere zaken; de minst ontwik- kelden voelen het meest voor het groote. het vele. In vroeger tijd, toen de bloemen nog niet zoo algemeen in den smaak vie- len, was het zware, gedrongen bouquet het meest gezochte, nu vindt men die ge- weldige bossen bloemen nog nu en dan in achterbuurten of bij minder beschaafden. Dat waren veelal bossen van kleinere bloe men van zeer uiteenloopende kleuren en in de wijken der meest ontwikkelden of in de woningen van hen, wier smaak meer gekuischt is, ziet men meest een paar fij- nere bloemen, soms maar een enkele in een nauw faasje, of een paar zeer groote in een wijder vat, b.v. de meer in trek komende zonnebloemen, die men in de min- dere stadswijken weer zelden aantreft. Blijkbaar is het in ihet eene geval ide waardeering van de bloem als zoodanig, in het andere die voor het bezit en voor het bezit en voor de kleurrijkheid. Een dame in Berlijn had kamers ver- huurd aan een rijken Japanner. Op ren feestdag zette zij op de tafel van Mijn- heer" een groot bouquet van mooie bloe men. De japanner was gestreeld doorde opmerkzaamheid en verrukt over de schoo- ne bloemen. Hij ging uit en kocht vijftien vazen met nauwen hals. En de dame vond den volgenden dag niet haar bouquet, waaraan zooveel zorg was besteed, maar de vijftien vaasjes met elk e£n bloem. Zie zei de Japanner, elk van die bloemen is als een jong, opbloeiend meisje, elk heeft een ziel, in elk woont een fee en ik kan er niet toe komen om die bloemenziclen in een bloemenharm op te sluiten. Vandaar onze Oost-Aziatische gewoonte, dat in een vaas maar een bloem staat, want elke bloem afzonderlijk is een wonder. Of wij het ooit zoover zullen brengen is de vraag, zegt de Nijm. Crt. Wel is het zeker, dat de kokettc lange glazen die maar voor een paar bloemen ruimte bieden, hoe langer hoe meer gezien worden en van de kostbaarste orchideeen zet men er ook gaarne maar een in een kelkje. Een groot verschil met vroeger, toen men soms met heel veel moeite de op- brengst van een halven tuin in een wijde vaas perste, zoodat enkele van de bloemen stikten door gebrek aan ruimte. ;En al is die dwaze mode vrijwel vervallen, zoo nu en dan ziet men nog iets van dien aard, voor- al als het takken_ of bloemen geldt, die op de wandeling of den fietstocht zijn ver zameld. Immers, die leveren de geweldigje bundels brem en korenbloemen en klap- rozen. Vanouds had men nog de schoone gewoonte om rozenschaaltjes vol te pafc- ken, de rozen stijf tegen alkaar, znociat geen enkele tot haar recht kwam. Dat was de onnatuur in het kwadraat, want de roos ontleent juist haar bevalligheid aan de wij- ze, waarop zij zich in de natuur vertoont, vrijstaand op een Stengel en afstekend te gen het donkere groen van het blad. Maar sommige bloemen ejschen ju-st door haar aard min of meer dan samen- pakken. Een viooltje jn het knoopsgat van een heer naar de mode, staat goed, maar men kan niet vereenzaamJe viooltjes :n een bloemenschotol zetten, zelfs de dame steekt al een bosje er van tusschen haar ceintuur. Wjl men in zulk een dwergachtig bed van viooltjes op tafel wat afwisseling brengen ,dan kan dat gebeuren door er en kele andere bloemen tusschen te zeffepn of er bovenuit te laten komen; maar dan zal de smaak der schikking zeer volkomen moeten zijn. Tegenovcr de anjelieren staat men wel eenigszins op Japansch standpunt, en de bloem maakt het gemakkelijk, omdat zij een langstelige js, en die steel zelf heeft iets bekoorlijks, waarom men ook haar liefst in een lange glazen vaas zet, waarin ook de stelen zichtbaar blijven. Zoo ongeveer is het ook met de chy- santen, die het goed doen" in ondoor- zichtig vazen omdat de stengels nu juist niet zop bijzonder mooi zijn. Zij hebben eenige overcenkomst met de stainroos in den tuin, een leelijke stok met verrukkelijke bloemen er op, of tnet een pauw, een kleu- rig lichaam op leelijke pooten. Omdat de stengels der chrysanten zoo onschoon zijn, doet men goed het blad wat vriendelijk te behandelen of in de vaas wat varen- takken, wat sperstegroen (asparagus) of venushaar aan te brengen. SCHEEPVAARTBEWEGlNG. 20 Mei; Eng. s.S. Astra, 2265 M3, ledig, van Gent naar Immingham. Eng. s.s. Dickv, 1435 M3, ledig, van Gent naar Goole. Duitsch s.s. Etzel, 2734 M_3„ gemengd, van Gcmt naar Danzig. Eng .s.s. Yokefleet, 2327 M3, ledig, van Gent naar Goole. Eng. s.s. Riding, 3642 M3, ledig, van Gent naar Newcastle. Eng. s.s. Swynfleet, 3300 M3, kolen, van Goole voor Gent. Eng. s.s. Hclmside, 2384 M3, kolen, van Newcastle voor Gent. Eng. s.s. Harelda, 3645 M3, stukgoed, van Manchester voor Gent. Eng. s.s. Carham, 1772 M3, kolen, van Boston voor Gent. Fransch s.s. Ganzeville, 4347 M3^ ko len, van Cardiff voor Gent. Fransch s.s. Raimond Poincare, 6428 M3., ledig, van Gent naar Port Talbot. Noorseh s.s. Gimle, 3699 M3., ledig, van Gent naar Newcastle, Italiaansch s.s. Livietta, 7035 M3., fos- faat, van Tunis voor Sas van Gent. 21 Mei. Eng. s.s. Faxfleet, 2385 M3, kolen, van Goole voor Gent. Eng. s.s. Paimston, 1314 M3, kolen, van Sandwich voor Gent. Fransch s.s. Saint Troper, 5931 M3., kolen, van Liverpool voor Ter Neuzen Eng. s.s. Ardshean, 2277 M3, kolen, van Goole voor Gent. Eng. s.s. Chasmoor, 2000 M3, kolen, van Goole voor Gent. Eng. s.s. Nidd, 2818 M3, stukgoed, van Goole voor Gent. Noorseh s.s. Brio, 4065 A43., stoenen. van Idefjord voor Gent. Zweedsch s.s. Forsvik, 3343 M3., stee- nen. van Lysekil voor Gent. Belg. s.s. Endinond v. Bewren, 733 M3, van Ostende voor Gent. Eng. s.s. Ardgarvel; 2360 M3, kolen, van Leith voor Gent. Eng. s.s. Fefnande, 3711 M3, kolen, van Goole voor Gent. Eng. s.s. Ed-th, 2010 M3, kolen, van Burry Port voor Gent. 22 Mei. Eng. s.s. Blackcock, 1393 M3, stukgoed, van Londen voor Gent. Eng. s.s. Royal F:rth, 1162 M3, ledig, van Nieuwpoort voor Gent. Eng. zeils. Lily, 314 M3., phosphaat, van Ter Neuzen naar Poole. Noorseh s.s. Vera, 2704 M3., steenkolen, van Flanefjy voor Gent. Noorseh s.s. Alix. 3156 M3!, kolen, van Ayr voor Gent. Noorseh s.s. Asplund, 4240 M3„ stee- nen, van Fredrikstad voor Gent. Noorseh s.s. Spes, 3182 M3., kolen, van Cardiff voor Gent. Ned. s.s. St Annaland, 6367 M3, ledig, van Sluiskil voor McthiL Ned. s.s. Trito, 2996 M3, ledig, van Antwerpen voor Gent.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 7