TuWlaTdT 6EM ENSDF BERlGHTE^r Aan wctk."' zijde de meeste £rnst wordt gemaakt met Nederlau.d's financien, is waarlijk hier geen vraag. Die in beginsel de honderden miiliqenien prijsgeeft, ter wilTe eene'r oogenblikkelijke besparing van tientallcn millioencn, hij staat achtter in emst bij. hem, die de tientallcn durft, be- steden, om de honderdtallen tc behouden. Bij hot Zuiderzee-debat was de overwin- ning glansrijk aan de zijde, waar de meeste emst was. Het is een gunstig voortjeeken voor het (komend Vlcotweidebat. NEDERLANDSCHE VERDEDIGLRS VOOR FRANSCHE KRIJGSRADEN IN HET ROERGEBIED. Van Duitscfie zijde zijn mr. D. van Hou- ten en mr. F. Donker Curtius, advocaten in Den Haag, aangezocht, zich te belasten met de verdediging van een deel der Duit- schers, die in het Roergebied vcx>r de Fransche krijgsraden zullen terechtstaan. Beiden hebben die opdracht aanVaard en laatstgenoemde is reeds naar het be- zette Duitsche gebied vertrokken. DE DRANKWETWIJZIG1NG. Uit het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsvoorstel-Rutgers, tot wijziging van de Drankwet, blijkt o.a. dat vele leden, waaronder ook, die met het be- ginsel van het wetsvoorstel instiemden, verklaard hebben, niet te kunnen goedkeu- ren, dat dit wetsvoorstel opnieuw werd in- gediend, nadat het kort te voren door de Eerste Kamer was vcrworpen. Dit te meer, omdat de regeering in de jongste openings- rede een wetsontwerp tot wijziging van de Drankwet heeft aangekondigd. Verschillende andere leden achtten deze critiek ongegrond en juichten de weder- indiening toe. Daar het in 1919 ingediende voorstel in de Tweede Kamer een goede meerderheid verwierf, en in cJe Eerste Ka mer sleehts met een stem meerderheid werd verworpen, terwijl sindsdien de beide Kamers opnieuw werden samengesteld, oordeelden zij wel degelijk gewijzigde om- standigheden aanwezig, die de weder-indie- ning rechtvaardigen. Sommige leden betoogden, dat het ont- werp in strijd is met de Grondwet, daar hier, buiten de Grondwet om, toepassing wordt gegeven aan de beginselen van volksinitiatief en volksreferendum. POSTKWESTIES. In de M. v. A. aan de Eerste 4<amer inzake de begrooting van P. T. en T. deelt de minister o.a. het volgende mee: Op de vraag van verschillende leden of de minister van meening blijft dat de kantoorhouders moeten worden afgeschaft kon hij mededeelen, dat dit nimrner in zijn bedoeling' heeft getyegen. Vermoedelijk heeft men echter op het oog de voorgenomen opheffing hier en daar van hulpkan toren van zoo kleinen omvang, dat deze, vvat het huidige verkeer ter plaatse betreft, en bij een strikte noodzakelijkheid om te be- zuinigen, geen voldoende reden van be- staan hebben. Tegen onbillijkheden bij op heffing wordt gewaakt. Fiet is niet de bodceling met de be- perking van de pcstbestelling op Zondag verder te gaan dan volgens de thans gel dende regelen mogelijk is. Met het oog op de daaraan verbonden kosten is de mi nister evenwel niet bereid tot wederinvoe- ring der Zondagsbestelling, waarin dan tevens alk* drukwcrken zouden worden op- genomen, over te gaan. De minister is na al hetgeen hij over de nieuwe cijferpostzegels heeft vernomen, be reid aan den wensch, in het Voorloopig Ve.rslag geuit, gevolg te geven en een nieuw zegel te doen ontwerpen, hetwelk voor de geheele cijferserie (dus voor de zegels beneden 5 ct.) hetzelfde zal zijn. Hot sprcekt van zelf, dat hiervoor niet de hulp van het buitenland zal worden in- geroepen. DE GEVAREN DER ELECTRlCITEIT. In het centraalverslag der Arbe'dsinspec- tie woixlt melding gemaakt van 135 onge- vallen hier te land, veroorzaakt door elec- trischen stroom. Negen'uen dezer ongeval- len waren met doodelijken afloop, .waar in 18 veroorzaakt werden bij lage span ning (127 tot 290 volt). In de 50 gevallen waren de ongelukken ie wijten aan eigen onvoorzichtigheid of r.alatigheid, terwijl 52 gevallen op rekening kwamen van ondeug- delijke leidingen. Ernstig vvaarschuwt de Arbeidsinspectie tegen het aanbrengen van sterkstroomge- leidingen in de buurt van vensters, daken of goten. (>ok de capadteitswerking van hoogspun- ningsgeleidingen kan aanleiding zijn tot groote ongeiukktm. In verband hiermede wijzen we op een eigenaardig ongeluk dat onlangs in Frankrijk plaats had. Een arbe.ider die een zwaksiroomleiding zou repareeren, waarop de stroom was uitge- schakeld, kreeg hij de aanraking van den draad een zoodanigen schok, dat hij dood achterover sloeg. Bij nader onderzo-ek bleek dat op een afstand van 1.80 M. een hoog- spanningsleiding ljep van 15000 Volt, die stroom induceerde qp de bewuste laag- spanningsleiding. Het is dus zaak bij der- gelijke werkzaamheden in de buurt van hooge spanningen, deze tijdelijk uit te scha- kelen. De „Sodety for .Electric Development" heeft ook eens een onderzoek ingesteld haar de brandoorzaken bij electrische gelei- dingen. Vooral de verschillende verzeke- ringsmaatschappijen stelden hierin groot belang en ondersteunden dit onderzoek krachtig. Na een groot aantal onderzoekingen kwam de Society tot de conclusie, dat een flink percentage der brandoorzaken te wij ten is aan te lichte en gebrekkige huisin- stallaties. Vooral de goedkoope huurwo- ningen vertoonen dikwijls een electrische instalfatie, die spot met alle begrippen van veiligheid. Gebmikt men meer stroom dan waarop bij de aangebrachte zekeringen ge- rekend is, dan slaan deze laatste door. Men is dan zoo gauvv geneigd om zwarc zdkeringen in te schakelen en vergeet dat bij grooter stroomverbruik ook het huisnet zwaarder wordt belast. Het gevolg hiiervan is een grootewarmteontwikkeling in de draden en het brandgevaar ligt voor de hand. Ook door electrische strijkijzcrs en an dere huiselijke toestellcn wordt dikwijls kortsluiting veroorzaakt, evenals door ver sleten snoer, gebrekkige verbindingen, enz. Dit alles noemt. de Society brandoorza ken, die te wijten zijn aan slordigheid van monteurs en gebruikers en waartegen te waken is door de verbruikers, steeds op de gevaren er van te wijzen, terwijl een uiterst scherpe controle even eens aanbeve- ling verdient. Eenige andere oorzaken, zooals induc- tiestrooinen veroorzaakt door hoogspan- ningsnetten in de buurt en statische elec- triciteit (bliksem), wil de Society rang- schikken onder de oorzaken waarop geen of niet voldoende controle mogelijk is. DE TOESTAND. Op Standley Baldwin, totnutoe Brifsch kanselier van de schatkist, is de mantel van Bonar Law gevallen, schrijft de N. R. Crt. Dinsdagmorgen hadden de politieke auguren aan Curzon nog betere kansen ge geven. Zoo schreef het arbeidersblad Daily Herald: De vinger der profetie wijst op Lord Curzon, naast Standley Baldwin als een sterke tweede favoriet. Maar aan den avond van denzelfden dag wist de Pall Mall Gazette te melden dat Baldwin's kan sen gestadig gestegen waren. Hoewel vroe- ger de oonservatieve partij nooit heeft er- kend dat er een gebiedende noodzakelijk heid bestond, waarom de eerste-minister in het Lagerhuis zou moeten zitten, besef- fen thans velen, vooral onder de jongere leden, dat de gewijzigde omstandigheden het hoogst wenschelijk maken, dat de eer ste-minister plaats heeft op de „Treasury bench" (ministerbank in het Lagerhuis), omdat de arbeiderspartij, welke nu de voornaamste oppositie-partij is, niet ver- tegenwoordigd is of kan zijn in het Hoo- gerhuis. Deze overweging heeft dan stellig ten slotte den doorslag gegeven ten gunstie van Standley Baldwin, blikfabrikant „van geboorte" en opgegroeid in den handel tot compagnon in zijns vaders zaken. Op dergelijke wijze was Bonar Law in het ijzer groot geworden. Wij hebben al opgesomd welke Bald win's goede getuigschriften voor het ambt waren: in de eerste plaats zijn begrootings- redevoeringen waarin hij o.a. de arbeiders partij schaakmat zettje foen zij aandrong op verlaging van den suikeraccijns. Bald win, de handelsman, zette toen Ramsay Macdonald, den theoreticus, schaakmat met het betoog dat zulk een verlaging slecnts neer zou komen op een extra bui- tenkansje voor de Amerikaansche suikerko- ningen dSe a la hausse van het artikel spe- culeerden. Voorts beval Baldwin zich aan door het totstandbrangen van de overeen- komst over de schuld met de Vereenigde Staten, hoewel het ook niet aan stemmen ontbreekt die daar heel wat op aidingen. De benoeming van Baldwin zou, vol gens een gerucht, nog dit belangwekkende gevolg hebben (het bericht is echter nog niet officieel) dat Sir Robert Home, de kanselier der schatkist in de vroegere coa- litie-regeering, hem aan de schatkist zal opvolgen. Dit zou de eerste infiltratie van de coalitie-conservatieve ministers in de anti-coalitie-regeering van October zijn. Home is achtereenvolgens (in 1919) mi nister van arbeid, (van 192021) minis ter van koophandei en (van 192122) kan selier der Schatkist geweest en de keus moet op hem gevallen zijn, omdat de te- genwoordige regeering weinig verschot aan bekwame mannen heeft. Voor kanselier der Schatkist zou er moeilijk uit hen oen keus zijn te doen. De vraag is, of deze opne- ming van Horne een voorloopster zou kun nen zijn van toelating van andere vroegere ministers die onder Lloyd George gediend hebben, in de oerste plaats van Austen Chamberlain. Deze heeft echter herhaalde- iijk te verstaan gegeven, dat hij enkel een portefeuille zou aannemen, indien ook Lord Birkenhead, die voor de die-hards eenigs- zins een bete noire is, er een kreeg. Een poging om de gelegenheid van net optre- den van den nieuwen eerste-minister, waar- bij de zittende ministers volgens het con- stitutioneek: gebruik aftreden, aan tie grij- pen voor een algeheele reorganisatie van het ministerie zou niet zonder strub'be- ling in den boezem van de conscrvatietve partij ondernomen kunnen worden. Dit zijn echter op het oogenblik nog sleehts ijdele oombinaties, daar de Engelsche ochtend- bladen van gisteren zelfs achter het door Reuter gemelde bericht van Sir Robert Home's benoeming nog een vraagteeken plaatsen. Van belang is ook dat Lloyd George, de leider van de vorige ooal,itie- regeering, in een rede in Wales den nieu wen eerste-minister den oorlog verklaard heeft, nu hij de persoonlijke consideraties welke hij voor Law wilde laten gelden, op zij kan zi'tten. Hereeniging van de liberale i, zoo zeide hij, is noodiger dan ooit, en is ook gemakkelijker dan ooit waarop As- quith nog wel wat te antfvvoorden zal hebben: Ten slotte dient nog aangestipC dat de Times het niet c-nwaarschijniijk zou \inden, indien Lord Curzon, gekrenkt omdat men hem voor den pest van eerste minister voorbij is gegaan, de portefeuille van bui- tenlandsche zaken aan een jongeren man zou wenschen over te geven. Het nieuwe Duitsche antwoord is in de maak en men weet ervan te voorspel- len, dat het de som van het aanbod wel niet zal verhoogen, maar dat het smake- lijker gemaakt zal worden met allerlei ga- ranties als opbmngsten van jnvoerrechten. spoorwegen en waarborgen van de in- dustrie en den landbouw. Inmiddels kel- dert de mark maar steeds, zoodat men zich af gaat vrageri, of niet de oen of andere groote krak ten slotte alle fraaie bouwsels in elkaar zal doen storten, waarvan de steun van het lijdelijk verzet in het Roer gebied met steeds meer papieren inarken de fundeering ondermijnt. Drie maanden gekden waren er in Duitschland nog geen 100.000 werkzoekenden, thans stelt de Vor- warts hun aantal op tusschen de 3 en 4 milliioen. INGEBROKEN. in het kantoor van de directe belastingen te Roosendaa! is Zaterdagnacht ingebroker. en een bedrag van f 400 ontvreemd. Het kantoor was tijdelijk ondergebracht qp dc inspectie van de directe belastingen, wegeus tijdelijke onbruikbaarheid van het eigenlijke kantoor, waar eenige dagen geleden een binnenbrandje heeft plaats gehad. KLUISDEUR VAN HET POST- KANTOOR TE STEeNWIJK. Naar dc Telegr. verneemt, heeft de Ju- stitie aan een deskundigie op het gebied van brandkluissloten opgedragen, een on derzoek in te stellen naar het slot; aan de kluisdeur van het postkantoor te Steen- wijk, een en ander in verband met de gepleegde inbraak. Het is met dat slot een duistiere histo ric, die de Justitie door een deskundig onderzoek tot klaarhejd hoopt te brengen. Toen tijdens het bouwen van de kluis een der sleutels vermist werd, is Order gege ven tot het aanbrengen van een ander slot. Aan die opdracht moet ook uitvoering gegeven zijn. Bij die inbraak is evenwel toch de brandkluisdeur met den vermisten sleutel geopend. SPUITEN TEGEN DE TRAM DRADEN. Een electro-ingenieur schrijft aan de Tel. Zaterdagmorgen omstreeks Jhalfelf was een arbeider der gemeentereiniging bezig de Amstelbrug door middel van een spuit te reinigen. Hij spoot bij het doorlaten van publiek echter zoo hoogf, dat het wa ter sleehts enkele d.M. van den stroom- draad der electrische tram verwijderd bleef. Direct heb ijc den man opmerkzaam ge maakt op het gfevaar waarin hij verkeer- de. Hij geloofde mij echter niet en be- weerde zelfs dat hij reeds meer tegen den draad gespoten had. Toen ik hem echter mededeelde dat ik technicus was en dat het uitgesloten is dat dat waar was, besefte hij het gevaar. Indien de man de lijn ge- raakt had, was de electrische stroom via het water en "koperen spuit door zijn li- chaam naar de aarde gegaan, en hij zou, indien niet gedood, zeer zeker vreeselijk vtTwond zijn. EEN MEEVALLERTJE. De gewezen Duitsche keizer is, naar uit Doorn wordt gemeld, nu toch in de Rijks- en gemeentebelasting aangeslagen, met te- rugwerkende kracht tot zijn komst al- daar, naar een inkomen van 125.000 gld. Omdat hij met prinses Hermine onder huwelijksvoorwaarden is getrouwd, is de ze afzonderlijk aangeslagen en wel naar een inkomen van 100.000 gld. Tel. DE WRAAK VAN HE'i SCHOEN- LAPPERTJE. In een der zijstraten van de Oude Gracht te Utrecht woont een schoenrnaker, een klein inannetje, op leeftijd reeds, Een zijner buren is een Duitscher, een kort gezet heertje, dat aan het schoenmakertje klan- dizie gunt. Vrijdagavond bracht de schoen rnaker bij zijn klant, keurig netjes gepoetst de reparatie terug. Nieuwe zolen en hak- ken, enz. voor drie gulden zooveei. 't Mannetje wacht op z'n geld, doch in plaats van geld komt de Duitscher de trap af met de schoenen in z'n hand en begint op z'n Duitsch-Hollandsch tegen den schoenrnaker uit te pakken, daar hij meende dat het leer niet van al te beste kwaliteit was en de afwerking te wenschen liet. De voorbijgangers blijven staan, hebben schik in de ruzie. De publieke belangstel- ling groeit bedenkelijk. „Ich bezahle nicht", schreeuwt de Duit scher. „Niet betalen, niet betalen'', nijdast het grimmige schoenmakertje terug. „Dat zul len we eens zien". De Duitscher blijft geregeld volhouden, dat hij de reparatie nooit betalen zal. De schoenrnaker wordt dol van drift. Deze betoogt in allerlei toonaarden, dat de zolen en liakken van best kernleder zijn, waarop de Duitscher ten slotte repliceert, dat het leer ,,schweinerei aus Holland" is. Dat treft de nationale trots van het schoenmakertje. Hij vraagt de schoenen van den Duitscher terug om te bewijzen, dat het prima leer is en; geen „zwijnderij". De omstanders vallen hem bij, vinden hot billijk, dat hij het bewijs levert. De Duitscher wil eerst de schoenen niet afgeven, doch laat zich ten slotte overhalen, ook a! omdat de omstanders hun nijdigheid niet onder stoelen en banken steken. Het schoenmakertje gaat met de schoenen naar binnen, het publiek is stil, wacht op de dingen die komen zullen Na eenige seconden komt hij terug, in de eene hand de schoenen, in de andere een platte tang. Aan den ingang van de voor- deur blijft hij staan, slaat zijn leeren voor- schoot weg, steekt een der schoenen tus schen de knieen en pakt met de tang de zool van ue andere schoeri beet, vlax bij den neus. Een ruk, nog een ruken het heele onderwerk ligt van de schoen af. Het publiek is fen oogenblik veibiut't en doet niets. Dadelijk heeft het schoenmakertje de tweede schoen gegrepen en weer met twee rukken heeft hij ook daarvan het onderwerk afgetrokken. Het ging zbo vlug in z'n werk ijat de Duitscher ,geen kans had om deze operatie te belettefi. Plotseling werpt het nijdige kereltje het overgebleven bdvenleer naar den Duitscher toe, er bij voegende: „Trek nou dje „zwijn- c'erij" maar aan" Dan luid gelach van de toeschouwers. De Duitscher Staat verstomd, weet niet wat hij doen zal. Men iotiwt hem uit, roept mooie en leelijke dingen tegen hem. Eindelijk raapt hij de leeren cadavers op -onder an woord te uiten, holt hij zijn liuis in en slaat met een srnak de voordeur dicht, De kleine schoenlapper zegt niets, staat als een triomphater met een grijnslach op het gezicht, aan de voordeiir. Het publiek zakt langzaatn af, uadat de inmiddels gekomen politieagent tot door- loopen had aangemaand(Tel.). EEN VREEMD GETUIGENIS. Het geding inzake de aanvaring tus- schen de Zuiderdijk en de Ezardian, op welks algemeen-belangrijkheid uit het oog- punt van ,,rood of groen" wij onlangs hebben gewezen, is nu in hooger beroep voor het Haagsche Hof gehouden. Op de zaak zelve gaan wij niet in, zoolang het arrest niet is gewezen, en wat de alge- meene kwestie belangt, zullen wij dit trou- wens eerst kunnen doen wanneer wij de motjveering van het arrest kennen. Thans willen wij alfeen even aandacht vragen voor het vreemde getuigenis van den Vlis- singschen inspecteur van het loodswezen, den heer De Haas, en voor de pijnlijke en schier onmogelijke positie waarin hij door de behandeling voor het Hof is geko men. Van de 15 gctuigen en deskundigen, die door het Haagsche Hof zijn gehoord, was er sleehts een wjens verklaring bezwarend was maar dan ook zeer bezwarend voor den beklaagde, die van den Vlissing- schen inspecteur, beklaagdes onmiddellijken chef. Alle anderen ontlastten den beklaag de, de meesten volkomen. En daaronder waren niet alleen beklaagde's collega's, Vlissingsche loodsen gclijk hij, maar ge heel onpartijdigen als de inspecteur van de scheepvaart te Rotterdam, leeraren aan de zeevaartscholen te Amsterdam, Rotter dam en Vlissingen, eenige gezagvoerders bij de koopvaardij, enz. Alleen de chef van den beklaagde, de Vlissingsche in specteur van het loodswezen, getuigde te gen hem, absoluut, volhardend en zonder eenige poging tot verzachting van zijn ge tuigenis. Dit was dan ook zoo in 't cog loopend, dat de president van het Hof, nadat al die andere getuigen waren ge hoord, den heer De Haas vroeg, of hij geen aanleiding vond om zijn meening te wijzigen. Wij denken er niet aan om den persoon van den heer De Haas (die ons gehee ion- bekend is) ol diens getuigenis eenigermate aan te fasten. Men moet nafjuurlijk aan nemen, dat dit laatste geheel te goeder trouw is afgelegd. Maar wij willen wijzen op de bedenkelijke positie waarin de heer De Haas nu afs inspecteur van het loods wezen te Vlissingen is gekomen, nauwelijks een jaar nadat hij daar is benoemd. Of de beklaagde wordt door het Hof veroor- deeld. maar dan is het uitsluitend op het getuigenis van zijn chef, den inspecteur.., en dan zal de verhoudirrg van den inspec teur tot de loodsen, welke tpch al niet zoo goed is als die van zijn voorganger, met een zeer onaangenamen indruk wor den bezwaard, of de bddaagde wordt vrij- gesproken... en dan staat de heer De Haas als „deskundige" (als zoodanig is hij ge hoord) voor iedereen in zeker klceding- stuk. Wij vragen ons af, of het O. M. het tot zulk een ongelukkig dilemma had mogen laten komen. De procureur-gencraal beweer- de dat het hem geen moeite zou hebben gekost om ook 14 deskundigen bijeen te krijgen, aan zijn kant. Waarom .heeft hij er dan niet ten minste eenigen doen ver- schijnen? Door niemand anders te produ- ceeren als deskundige dan alleen den heer De Haas, heeft hij dezen, hoe de zaak ook inoge afloope, altijd in een ongun- stig licht gebracht. De positie van den Vlissingschen inspecteur zal altijd geschokt blijven door deze behandeling van de zaak. Dat is, voorloopig, het eenigszins vreem de resultaat van dit geding, dat opgezeC tegen den loods met diens chef als be- laster, plotseling zich schijnt te keeren te gen dezen laatste. Want die komt er nu altijd slechf af. (Hbl.) RATTENPLAAG OP HET DAMTERREIN TE AMSTERDAM. Een Hagenaar deelt aan het Hbid. het volgende mede: Zittende voor de ramcn van den lunch room van den ,,Bijenkorf" te Amsterdam heb ik een toestand ontvvaard, die voor de bewoners van den Dam en omtrek daarvan, een niet gering gevaar kan worden. Ik zat triest te turen in den omheinden ver- gaarbak en tilosofeerde van ach en wee, over een zoo deerniswekkenden toestand op den eersten stand van onze hoofdstad. Was het feit i. c. niet gevaarlijk, men zou zich waarlijk een geruimen tijd voor hei raam van den ,,Bijenkorf" kunnen amusee- ren over het „Dorado", dat de rattenfamilies daar hebben gevonden, zelfs de natuur heeft hun begiftigd met een prachtig meer, om haar zwemsport bij te houden. Ik spreek hier niet van honderden ratten, doch van tientallen, daar de regen ze bin- nenshuis hield, maar over het geheele ter- rein nam ik zeker een zestal holen waar, waar families huisden. In zeer afzienbaren tijd zal 't vermenigvuldigingsciifer aan- zienlijk zijn eneen heusche rattenplaag zich demonstrecren, bovendien bestaat er alle kans voor de bewoners van den Dam en omtrek daarvan, ondergronds bezoek te krijgen, in 't kort, uit zoo'n toestand kan alles geboren worden. Ik geef autoriteiten der gemeente Amsterdam in ernstige over- weuing, na zuivering van het terrein, een bestrating aan te leggen, hoe provisorisch ook. AUTO-ONGELUK TE ROTTERDAM. Zaterdagmorgen ongeveer te kwart voor negenen is in de Mathenesserlaan te Rotter dam een ernstig ongeluk gebeurd. Een auto kwam in wilde vaart den 's Gfavendijkwa! afrijden. De chauffeur nam, toen hij de Mathenesserlaan wilde indraaien, zijn bocht le kort en reed tegen een stoep op. Daar iiepen de 9-jarige A. Trumm met haar ajarig broertje J. Trumm, wonende in de Spellingstraat, die naar school gingen. Beide kinderen geraakten onder den auto, 't Meisje kreeg inwendige kneuzingen. Haar broertje was er nog ernstiger aan toe. Het arme ventje kreeg een schedelbreuk en was biina terstond dood. Het gewonde meisje is in het ziekenhuis op den Coolsingel opgenomen. GEEN PLEZIERIG UITGANGETjE. Een buitennian vertoefde in een cafe te Leeuvvarden. Daar maakte hij kennis met een „dame". haar ,,vriend" en nog een illnstre persoon. Allen verkeerden in eon vroolijke stemming en spoedig besloot men den nacht verder door te brengen op de Groninger kermis. Een auto werd besteid, welke het gezel- schap naar' Groningen zou brengen. Bij Quatrebras gekomen was de kermis- stemming al danig geluwd. Men wijzigde de plannen en de route en zoo reed het ge- zelschap over Bergum. Garijp, Wartena en Warga naar Franeker, waar de bnitenman op de keien werd gezet. Daar kwam hij tot de ontnuchterende gedadhte, dat hem ziin portefeuille met eenige honderden guldens was ontfutseld. De gemeenteporitie werd met deze bcroo- ving in kennis gesteld en deze wist het drie- tal op te sporen. Haar onderzoek leidr'c tot het resultaat, dat de 28-jarige A. S.. vroeger boekhouder te Leeuwardon, werd aangehouden om ter beschikking van de justitie te worden gesteld. EEN DRAMA AAN BOORD. In de haven van Sassnitz is de Holtand- sche kof „Voorwaarts" uit Groningen, ka- pitein Hoover, met een lading ijzer op weg van Sfettin naar Randers aangtieo- men. De beinanning van dc kof had op zee noodseinen gegeven, waarop het zeilsclvip Dorothea uit Lubetk langszij kwam. De bemannjng riep reeds van verrc om hulp. daar zij door den krankzinnig geworden kapitein werd bedreigd. Een der matrozen was zoo door den kapi- pitein gestagen, dat hij bloedende hoofd wonden had. Hij wist echter den kapitein de revolver afhandig te maken en daarop de krankzinnigv over boord te vverpen. De kapitein werd door de bemanning van de Dorothea gered. Toen de krankzinnige weer aan boord van de Voorwaarts was gebracht, verliet de bemannjng het schip en begaf zich aan boord van de Dorothea, lit' Voor waarts werd de haven binnengesleept. De kapitein bleef alleen aan boord ach ter. Van het schip af loste hij verschilr lende schoten en trof den toevallig uit de kajuit kijkenden kok der Dorothea, die verscheidene kogels in het hoofd kreeg. De kok, de 20-jarige Dabelstein, uit Gluck- stad, stierf kort daarop. In de haven gekomen, heesch de krank zinnige alle zeilen van de Voorwaarts, en het schip voer langzaam zeewaarts. De kapitein had de revolver in het water ge- worpen. Inmjddels was de politic van het ge beurde in kennis gesteld en zij begon in een groote sloep de vervolging, Na een kwartier had men de Voorwaarts inge- haald en de politic begaf zich aan boord. De kapitein was nog sleehts met een dolk ge-wapend en liet zich zonder tegen- stand arrcsteem. Hij werd geboejd naar de gevangenis overgebracht. De ongelukkige is 28 jaar oud en moet volgens de verklaringen der bemanning een zeer driftig persoon zijn. Tel. DE BLIKSEM IN EEN KERK GESLAGEN. Vorige week Woensdagavond trok over Marsum (Friesland) een zware bui, waar- uit plotseling een telle bliksemstraal neer- sloeg, onmiddellijk gevolgd door een ge- weldigen slag. Het bleef bij dien eenen slag, die even wel heel wat schade heeft aangericht. De toren was getroffen. De bliksem, eerst het haantje naar be neden werpende, nam zijn weg langs den toren naar beneden, volgde de naald van het kerkdak, sloeg op de electrische gelei ding naar binnen, een raam totaal vernic lende en baande zich door een gat in den maar te slaan een weg naar buiten. Gelukkig, dat geen brand ontstond, zoo dat de mooie kerkbetimmiering ongeschon- den is gebleven. En gelukkig ook, dat 2 mannen, boven in de kerk aan het gewelf bezig, eenige oogenblikken te wren het werk hadden verlaten. Maar aan de Voorstraat en aan den Ach- terweg worden van de meeste huizen een groot aantal ruiten stukgeslagen. Natuur lijk was ook de electrische geleiding in wanorde, waardoor het grootste deel van het dorp van licht was verstoken. Leeuw. Ct. DOOD GEVONDEN. Te Eindhoven is in het kosthuis van D., in de Laagstraat een der kostgangers, J. v. L., dood op bed gevonden 's Avonds was de man van de ladder gevallen, die naar zijn slaapkamertje voert, doch nie mand had daar veel acht op geslagen, daar hijzelf weer was opgekrabbeld en zijn legerstede had opgezocht. Waarschijnlijk is hij met zijn hoofd op den grond terecht gekomen of op een ijze- ren ledikant, dat zich daar bevond, want de dokter constateerde bij onderzoek her- senschudding. v. L. was vader van een talrijk gezin. HE I' KOUDE EN NATTE WEER. C. N., de vveerkundige van het Vaderl. sen rijft: Het weer, zooals wij tot nu toe in de maand Mei gehad hebben, is op een uitzon- dering na buitengewoon slecht geweest, zoo slecht, dat het moeilijk op de juiste wijze te karaktcriseeren is. Het zit niet alleen in de lage temperatuur, of in de talrijke on- weers- en hagelbuien, maar het zit veel meer in de samenwerking van al deze ver- schijnselen. leder van deze is op zichzelf niet zoo erg, m.v.r zij spanneji op buiten- gewone wijze samen, om de mooie Mei- maand te bederven. De maand begon goed, een paar warme dagen (4 en 5 Mei) beloofden een prach- tigen inzet van den zomer, maar al dadelijk liep het anders toen den 6den de tempera tuur omsloeg en het regenachtige weer be gon. Sedert dien dag blijft het koud en volgen de buien elkaar snel op. In den nacht van 10 op 11 Mei daalde de tempe ratuur tot 3.8 gr. C. en de thermometer in het gras tot even onder het vriespunt en de volgende dagen brachten al niet veel beter temperatuur. Het is voornamelijk echter de dagtemperatuur, die beneden de normale bleef, n.l. (met uitzondering van de twee warme dagen) ongeveer drie gemiddeld. Dit verschijnsel rnaakt natuurlijk meer indruk dan lage nachttemperaturen. Nu is de Mei- maand, wat het weer betreft, wel bijna altijd grillig en koel, maar meestal is het weer toch iets beter, vooral als de regen wat minder overvloedig is. Terwijl wij nog kort geleden op een ab- normale droogte konden wijzen, is de laat ste dagen vrij veel regen gevallen. Van 7 Mei tot heden volgden de regendagen el kaar onafgebro.kerf op en werd een hoeveel- heid regen afgetapt, die dicht bij de normale maandsom komt, hetgeen echter volstrekt geen bewijs is, voor het einde der droogte- periode. Opvallend is, dat bijna alle buien vergezeld zijn van ijslvagel, da| een ver schijnsel is, hetwelk wijst op een sterke actie in den dampkring en op zeer lage temperaturen in de bovenlucht. Die zeer Inge emperattlur in de bovenlucht is dan ook de rechtstreeksche oorzaak voor het koele weer en tegelijk een gunstige omsthn- digheid voor het ontstaan van onweersbuien met hagel. Intusschen is met deze koude periode aangetoond, dat een aantal van vier ijs-t heiligen te gering is en dat men den inhoud van een oud bijgeloof niet al te letterlijk moet opvatten. Zoolang de doorbraak van

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 6