MAAGLIJDERS KUNNEN KUTTIGEN WAT ZIJ WILLEN Officieele iflgeDruikstelling der centrale voor ZeeuwscHlaanderen van de Prov. Zeeuwsche Electriciteitsmaatsctiappii. INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN Sovjet-Rusland was ontstaan. Ook voor de niet-toelating der Russen tot de confe rentie van Lausanne stelde Karasjan al leen Curzon verantwoordelijk. Te Rome, waar Worofski zich als gevol maehtigd handelsgez^nt van de sovjet-re- geering gevestigd had, beschouwt men den njoord als een begin van een alge- meene actie tegen de sovjet-leiders. TER NEUZEN, 16 MEI 1923. DE FIRMA VAN NELLE IN DE BIOSCOOP. Noch de Zuidpoolreis van Shackleton noch zelfs de film van Het Jochie, evenmin de laatst vertoonde superfilm van Hannele's Hemelvaart, deden zooveel belangstellenden naar de bioscoop stroomen als nu jl. Maan- dag en Dinsdag, ter gelegenheid van de vertooningen die gegeven werden van wege de firma Van Nelle, in thee, koffie, tabak enz. te Rotterdam. De firma Wed. A. H. Donze moest ten slotte met het uitgeven van toegangskaarten velen teleurstellen, daar ten slotte toch ook de ruimte in de Zeelandia-bioscoop aan grenzer, gebon- den is. Behalve de film waarin een beeld wordt gegeven op de theeplant, het snoeien, pluk- ken, zuiveren, vervoeren per spoor naar de havenplaats in Indie, het arriveeren per schip in Neaerland, het overbrengen naar het magazijn, bewerken in de fabriek tot de thee die verpakt verlaat voor verzending naar grossiers en winkeliers, werden ook kijkjes gegeven op Parijs en in Duitschland, terwijl ook nog een paar comische films' werden vertoond, waarvan een den lof van Van Nelle's verpakte koffie bezong. De firma Van Nelle heeft zeer velen een genoeglijke.n avond bezorgd. De vertoonde films waren reeds interessant, maar de wijze waarop de vertegenwoordiger der firma, de heer Makkreei ze voordiende, ze met toe- iichtingen verluchtigde, maakten de aan- schouwing belangwekkender. Hij vergat o k niet waatr het te pas gaf den lof te ver- kondigen van het fabrikaat zijner firma en bewees dit ook daadwerkelijk, door de be- zoekers in de gelegenheid te stellen te ge nieten van een geurig kopje koffie, natuur- l: k bereid met Van Nelle's verpakte koffie, die door een aantal bereidwillige dames werd rondgediend. Ook wist de heer Makkreei er goed de stemming in te krijgen, door verschillende iiederen te laten zingen uit Van Nellfe's lie- derenbundel, en werd dan niet figuurlijk, maar in werkelijken zin den lof van Van Nelle's gebroken thee en verpakte koffie uit voile borst bezongefr. Bij het uitgaan nntvingen de heeren ook nog een pakje Van Nelle's echte baaitabak. Als dat alles niet trekt, trekt niemenda!! Het is een aantrekkelijke reclame en als het succes van den verkoop der waar gelijk staat met die dezer reclame-avonden, zal de navr^ag bij de winkeliers die de artikelen verkoopen in deze dagen groot zijn. LIJST VAN GNBESTELBARE BR1EVEN EN BRIEFKAARTEN, van welke die afzenders onbekend zijn, terug ontvangen in de eerste helft der maand Mei tgp postkantore te Ter Neuzen. Brieven binnenland. Geensen, Middelburg. Briefkaarten binnenland. T. Brouwer, Middelburg. A. Brouwer, Middelburg. Briefkaarten byitenland. Roberl Raufman, Trier. NOTA. Aanbevoien wordt om het adres van den afzender op de stukken te vermel- den, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen word-en tefuggegeven. Voorts is het ge- wenscht alle per post te verzenden stukken steeds van een volledig adres, straatnaam e.n huisnummer te voorzien. RIIKSWEGEN. E>e levering van steenslag en grind voor de Rijkswegen langs het kanaal van Ter Neuzen is wat betreft het eerstle perceel gegund aan de N.V. Neuzensche Bouw- materialenhandel, Cementijzer- en Be- tonfabricage de Hoop" te Ter Neuzen, voor 2050 gld. en voor wat betreft per- ceel 2 aan 1. A. Verschopr te Hardinxveld voor 1683 gld. SLUISKIL. Zondag 1.1. vierde het St. Jozefpatronaat alhier, zijn 12V2 jarig bestaan. Om 8 uur 's morgens werd er een plechtige gezongen H. Mis opgedragen voor de leden van het patronaal en hunne ouders. Om 2 uur een plechtig Lof, waarna op het feestterrein achter het patronaat votksspelen werden gehouden voor de leden: mastklimmen, hardloopen, zakloopen, blaasslaan en aard- appelen rapen, waarbij de jongens ter deeg hun be6t deden om een prijs te winnen. Om 7 uur 's avonds werd de feestvergade- ring in de zaal gehouden, toegankelij.k voor de leden van het patronaat en hunne ouders. Door den Zeer Eerw. Pater Gratianus, directeur van het patronaat, werd een ope- ningswoord gesproken. Z. Eerw. schetste het ontstaan en den bloei van 't patronaat. Daarna werd door den Z. Eerw. heer G. v. Wees, pastoor te Ter Neuzen, een toe- spraak gehouden. Een schoone, gloedvolle en geestdriftige feestrede hield de Eerw. Pater Venantius uit Rilland. Nadat door enkele leden van het patro naat nog eenige voordrachten voor de zoo voile zaal, ten beste werden gegeven, sloot de directeur dit feest, dat zeker bij alien aangename herinneringen zal achterlaten. ZAAMSLAG. Bij de Chr. Gereformeerde gemeente al hier is beroepen Ds. A. H. Hilbers te Enschede. AXEL. Maandag vierde het echtpaar L. van de Velde—Goossen alhier, zijn 60-jarige echt- vereeniging. De muziekvereeniging bracht de nog zeer krasse oudjes onder veel be- langstelling een serenade. Tot onderwijzeres aan de Chr. school alhier, is benoemd mej. M. van Looij, van Vlissingen. KOEWACHT. Tot onderwijzer aan de openbare school te Westkapelle, is met ingang van 1 Juni a.s. benoemd de heer 1. A, Butler, van Aardenburg, thans tijdelijk onderwijzer aan de school Oude Molen, alhier. Ten huize van den herbergier H. Swartehj op het Zand alhier is een duiven- sodteit opgericht onder den naam van Recht voor alien". Tot voorzitter werd gekozen de heer J. van Goeije en tot se- cretaris de heer A. van de Bilt, beiden alhier. BIERVLIET. Wegens 't hevig heerschen der mazelen .is school A alhier voor een week gesloten. Waren we 21 Maart van het vorig jaar te gast bij Commissarissen der Prov. Zeeuwsche Electriciteitsmaatschappij ook bij te wonen de plechtige eerste steenleg- ging van de centrale voor Zeeuwsch-Vlaan- deren, in aanbouw op een terrein onder de gemeente Westdorpe, even bezuiden Sluls- kil, tegen jl. Maandag waren we uitgenoo- digd om bij te wonen de plechtige inge- bruikstelling der inmiddels voltooide in- richting. Voor deze plechtigheid, die door Commis sarissen werd bijgewoond, waren uitgenoo- digd de Commissaris der Koningin,"Gede- puteerde Staten van Zeeland, de griffier der Staten, hoofdingenieurs van rijks- en provincialen waterstaat, de ingenieurs van rijks- en provincialen waterstaat, de inge- nieur der domeinen te Middelburg, de ge- meentebesturen van Zeeuwsch-Vlaanderen en verschillnde industrieelen uit die streek, terwijl voorts ook tegenwoordig waren de directeur der P. Z. E. M„ de heer Streef- kerk, en verdere hoofdambtenaren van de: maatschappij, vertegenwoordigers van de A. E. G. te Berlijn, van de Heemaf te Hen- gelo, de aannemer van den bouw der cen trale, de heer Buitendijk, de architect de heer Kok en de bouwkundige, de heer Mes- man. Tegen 10 uur verzamelden een groot aan tal genoodigden uit Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen aan de Westsluis alhier, op het tijdstip dat de provinciate stoomboot „Zee- land" uit Vlissingen arriveerde met de auto- riteiten uit Walcheren en genoodigden uit Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Tijdens het schutten konden we ons aan boord begeven. Daar was ook tegenwoor- ciig de directeur van het ..Hotel des Pays- F>,is met zijn staf, voorzien van de man- den, kisten en trommels, en wat dies meer zij, bevattende een voorraad om Commis- saiissen der P, Z. E. M. en hun gasten op krachten te houden. Onder de vaart op het kanaal kwam de welvarende „ober" ons een glas eerewijn aanbieden. T°en men Sluiskil gepasseerd was, had men van af de stoomboot reeds een mooi uitzicht op de centrale. Het is een degelijk bouwwerk, dat een forschen indrtik maakt een symbool als het ware van de kracht, die van daar uit langs kabels en draden tot de uiterste hoeken van Zeeuwsch-Vlaande ren moet worden gebracht. De „Zeeland" meerde voor de centrale, waarna het gezelschap aan wal stapte en door den burgemeester van Westdorpe. den heer H. J. van Waes, het in de -volgende' woorden verwelkomde: Excellence, heeren van Gedepuleerde en Provinciale Staten. Mijne heeren. In de eer ste plaats wensch ik den heer Commissaris der Koningin van harte.welkom op deze feestelijke bijeenkomst en roep ik zijn hoog edelgestrenge het hartelijk welkom in deze gemeente toe. Ik druk dan ook den wensch uit, dat zijn hoogedelgestrenge zijne beste krachten zal willen aanwenden, om de elec- trische centrale zoo vruchtdragend mogeliik te doen zijn. Ook doe ik een heroep op Ged. Staten om het bedrijf in goede banen te lei- den. Mijne heeren. Ik wensch den heer Streefkerk van harte geluk met de open- stellirtg van het bedrijf. Ik hoop en ver- trouw, dat de electrische centrale een zegen moge zijn voor de streek, dat en landbouw en industrie zich meer en meer mogen ont- vvikkelen, dat zij tot een hooger peil mogen worden opgevoerd. Mijne heeren, ik druk dan ook den wensch uit, dat Zeeuwsch- Vlaanderen de rijke vruchten, aan de elec trische centrale verbonden, moge plukken, dat de electrische centrale een zegen moge zijn voor de streek. De Commissaris der Koningin dankte \oor de gesproken woorden en voegde daaraan den wensch toe, dat de centrale ook voor de gemeente Westdorpe moge brengen wat zij er van verwacht. dat het een bron van welvaart moge worden. Voorafgegaan door den president-com- inissaris, en den directeur, begaf men zich thans naar de centrale en verzamelde zich in het ketelhuis. Daar was een spreekgestoelte opgesteld. Door den president-commissaris, den heer J. A. van Rompu, werden de aanwezigen toegesproken als volgt; Het is mijne heeren, nauwelijks een jaar geleden, dat de ,,P. Z. E. M." U naar deze plek riep, om den eersten steen te leggen van het gebouw harer centrale, dat gij thans gereed ziet niet alleen, maar dat ook reeds al die iprichtingen be'vat, welke noo- die zijn, om het Nederlandsche, het Zeeuw sche gedeelte van het aloude Vlaanderen te voorzien van het licht en de kracht van den nieuwen, bij uitstek technischen tijd. „Nauweiijks een jaar" zeide ik, dit resul taat, dat gunstig atsteekt, zoowel ir. betrek- kelijken asl absoluten zin, bij de bouwtijden, die elders wel voor electrische centrales gevorderd werden, is bereikt door het 011- danks de nimmer uitblijvende tegenslagen eendrachtig en volhardend arbeiden van de vele, die op de eene of andere wijze, hetzij leidend, hetzij, uitvoerend, hetzij technisch, hetzij administratief, bij deze onderneming betrokken waren. Onze maatschappij, mijne heeren, van wier raad van commissarissen ik het voor- recht heb de voorzitter te zijn, is begrijpe- lijkerwijze over dit resultaat alleszins ver- heugd, commissarissen hebben dan ook ge- meend, dat het pas gaf, de ingebruikne- ming dezer electrische centrale, waarvan gij, als ik mij zoo uitdrukken mag, de geboorte zaagt, en wier wasdom en volgroeiing door U, in het bijzonder door de Zeeuwsch- Vlaamsche gemeenten, met schier critische belangstelling werd gadegeslagen, door Uwe tegenwoordigheid te accentueeren en daaraan alzoo, vctor zoover de ongunst der tijden dat gedoogt, een eenigszins feestelijk karakter te geven. Het stemt commiss&rissen daarom blijrfe, dat zoovele leden van de Prov. Staten van dit gewest, zoovele gemeentebesturen in Zeeuwsch-Vlaanderen, zoo vele hoofdamb tenaren van Rijks- en Provinciale diensten alsmede industrieelen en leiders van en in industrieele bedrijven, aan onze uitnoodi ging gevolg gaven, omdat wij daarin eener zijds een blijk van belangstellende synr pathie, voor wat hier gewrocht werd en zal worden, moge zien, anderzijds een grond voor goede hope, dat wij weldra de nog van verre staanden onder onze slroomaf- nemers mogen tellen; dat ook de Zeeuwsche pers ons hare vertegenwoordigers wild* zenden, stemt ons tot erkentelijkheid, ver- zekerd als wij daardoor zijn, dat de rucht- baarheid, welke wij voor onze onderneming behoeven, aldus op juiste en veilige wije is verzekerd. Maar onze voldoening clumineert, mijn- heer de Commissaris der Koningin, in Uwe aanwezigheid alhier en in Uwe grif en gaarne gegeven bereidverklaring. om de in bedrijfstelling der centrale officieel en plechtig door Uw woord te constateeren. Ongetwijfeld behoeft onze maatschappij in de eerste plaats de voortdurende aan- dacht van de Provinciale Staten, reeds daarom, wijl die ons den onmisbaren „ner- vus rerum" moeten verschaffen, doch daar- naast kan toch ook zonder de welwillende, ik mag wel zeggen de toegenegen mede- werking van het dagelijksch bestuur de Provincie ons werk nauwelijks slagen; uit de gestie van den vporzitter dier twee 1 icha*- men mogen wij besluiten, dat wij ook in de toekomst op beider steun zullen kunnen rekenen. U alien, mijne hijeren, welkom heetende aan de plaats, zij het mij dan thans ver- gund, U, mijnheei die Commissaris der Ko ningin in Zeeland, te verzoeken, het woord te willen nemen. De Commissaris der Koningin, de heer Jhr. Mr. J. W. Quarles van Uftord, hield hierop de volgende rede: Op 21 Maart van het vorige jaar zijn velen Uwer met mij te cjezer piaatse samen- gekomen tot het leggen van den eersten steen van dit gebouw. Thans ruim een jaar later zijn wij hier teruggekeerd om, zooals de raad van commissarissen het in zijne uitnoodigingen uitdrukt, de plechtige otfi- cieele inbedrijfstelling van de electrische centrale voor Zeeuwsch-Vlaanderen te doen plaats vinden. Toen de president-commissaris der maat schappij voor eenigen tijd mij met het voornemen van commissarissen in kennis stelde om die officieele opening der centrale op eenigszins feestelijke wijze te doen plaats vinden, en mij reeds bij voorbaat uitnoodig- de daarbij een kort woord tot alle genoo digden te richten, heb ik dit plan toege- juicht, niet alleen, omdat ik meende, dat het als voorzitter der Staten en van Ged. Staten dezer provincie op mijnen weg lag aan deze feestelijkheid -of wil men plech tigheid mijne medewerking te geven en niet alleen omdat mij uit die uitnoodiging andermaal bleek, dat commissarissen over- tuigd zijn van de wenschelijkheid eener nauwe samenwerking tusschen het Provin- ciaal bestuur, en hun college, eene samen werking, die, naajr ik met vreugde kan constateeren, zoo welwillend mogelijk is, maar bovenal, omdat het mij uiturst aan- genaam was en ik het cone bij uitstek ge- schikte gelegenheid achtte om nogmaals een krachtige aan$poring te richten, tot alle openbare besturen en alle particulieren in het IV en Vde district tot fiet zich algemecn doen aansluiten a^n het kabelnet der rrraat- schappij en zich waardig te keuren het groote offer, door de provincie aan deze streek gebracht. Mijn dank derhaive aan den raad van commissarissen voor de zeer op prijs gestelde uitnoodiging, welke ik nocht ontvangen. In de toespraak, welke ik ten vorige jare onder Maartsche lente- buien tot U mocht houden, traehtte ik in korte trekken U een terugblik te doen wer- pen op de wordingsgeschiedenis der maat schappij, welke reeds in hare prille jeugd met zoovele moeilijkheden te kampen heeft gehad; thans nu de werkzaainheden zoover gevorderd zijn, dat de levering van elec- trischen stroom spdert enkele wcken een aanvang heeft kunnen nemen, wil ik in de eerste plaats een oogenblik Uwe aandacht vragen voor de wijze, waarop die stroom in dit gebouw, hetweik reeds bij het bin- nentreden zulk een aangenamen en groot- schen indruk maakt, door middel van de machtige machines wordt opgewekt en van hier wordt overgebracht naar de diverse afnemers. Laat mij aanvangen met het ketelhuis. De stoom, die noodig is voor het drijven der turbines wordt geproduceerd in water- pijpketels onder een druk van 16 atmos- pheeren. In het ketelhuis zijn daartoe twee zulke ketels opgesteld, die ieder normaal 10000 K.G. en maximaal 12000 K.G. stoom per uur kunnen produceercn. De voeding van de ketels geschiedt of door een met een stoomturbine aangedreven pomp of door een met een electromotor aangedreven pomp. Deze pompen zijn in eene afzonderlijke pompenkamer onderge- bracht, die zich boven den regenwaterbak bevindt. Het water, dat door de pompen naar den ketel geperst wordt, gaat door een buizenstelsel, dat in den stroom van de rookgassen geplaatst is. Hierdoor wordt het water met anders verloren warmte ver- hit, alvorens in den ketei te komen, zoodat het rendement van de ketel-installatie ver- hoogd wordt. In het machinehuis zijn twee stoomturbi- nes opgesteld, waarvan ieder direct ge- koppeld is met een draaistrooingenerator. Deze draaistroomgenerator kan een vermo- gen van 2000 K. V. A. afgeven onder een spanning van 6000 volt. Daar deze span ning voor de distributie van de electriciteit over Zeeuwsch-Vlaanderen te laag is, wordt deze door transformatoren van gelijk ver- mogen als de generatoren omgezet in 10000 volt. De afgewerkte stoom van de turbines wordt in een daaronder opgestelden con denser neergeslagen. Het hierbij gevormde water wordt teruggevoerd naar een bak boven de pompenkamer, van waaruit de pompen het weer in de ketels persen. Voor het neerslaan van den afgewerkten stoom is koelwater noodig, dat door pom pen, aangedreven door een stoomtribune, den condensor toegevoegd wordt. Het koelwater wordt onttrokken aan een kanaal onder de turbo-pompen, dat door een gegoten ijzeren buisleiding in directe verbinding staat met het kanaal van Ter Neuzen naar Sas van Gent. Voor de reguleering en de verdeeling van den electrischen stroom en de beveiliging dient het schakelhuis. Op de grens van machine- en schakelhuis is de schakeltafe! geplaatst, waarop alle manipulaties, hetzij door directe mechanische, hetzij door elec- tische overbrenging plaats vinden. In de ruimte achter het schakelbord, is het dubbel-railsysteem ondergebracht, waarheen over olieschakelaars de stroom, van de machines gevoerd wordt en waar vandaan ook weer over olieschakelaars de kabelleidingen aftakken. Deze olieschake laars zijn in een ruinite onder die van het dubbelrailsysteem ondergebracht. Voor de noodverlichting en voor de be- diening van de olieschakelaars is een accu- mulatoren-batterij opgesteld. Door deze mechaniseering en electrificee- ring van het schakelhuis hoopt men de schakelbordwachters voorloopig te kunnen ontberen. V-anuit de centrale geschiedt de distribu tie over Zeeuwsch-Vlaanderen door vier kabels t. w. voor de richtingen Ter Neuzen, IJzendijke, Hulst en Sas van Gent, Uitge- voerd zijn deze kabelleidingen alles behalve die voor Sas van Gent, welke slechts gedeel- telijk gelegd is. De overige distributielei- dingen met hooge spanning zijn boven- grondsch. Als bovengrondsche leidingen zijn uitgevoerd de lijnen: IJzendijke-Groede met een aftakking naar Breskens; IJzer- dijkeBiervliet met een aftakking naar Hoofdplaat, terwijl in aanleg is de lijn Ter NeuzenZaamslag. Zoowel de leiding van de centrale naar Sas van Gent als die van Ter Neuzen naar Zaamslag zijn nog niet gereed, daar de onderhandelingen ter zake van stroomleve- ring aan die gemeenten nog niet geheel zijn beeindigd. Op de eindpunten van ue kabel leidingen zijn schakelstations met woningen gebouwd en wel in IJzendijke, Hulst en Ter Neuzen. Bovendien zijn in Drie-Schouwen en Philippine ook schakelstations gebouwd, die meer dienen voor een onderverdeeling der leidingen. De lijn van IJzendijke—Biervliet met een aftakking naar Hoofdplaat is de eerste lei ding die onder garantie aangelegd is. Ver dere garantielijnen zullen uitgevoerd wor den van Hulst naar Clinge en Nieuw-Na- men met een aftakking naar Graauw en Langendam, de aansluitingen van een ge- bouwencomplex aan den' Kapitalen Dam, gemeente Biervliet en in den Dierentijdpol- der, gemeente IJzendijke. De lengfe van het kabelnet bedraagt 70 K.M., terwijl van het bovengrondsche net 28 K.M. tot op heden is aangel'egd. Voor de maatschappij is de levering van stroom, welke sedert korten tijd plaats vindt, een keerpunt. Thans heeft zij het doel, hetweik zij nastreeft, althans voor een aantal gemeenten bereikt. Tot dusverre waren aj hare handelingen van voorberei- denden aard; een zware taak ligt achter naren rug en vindt hare bekroning in dit bouwwerk, hetweik viror den bloei en de welvaart van Zeeuwsch-Vlaanderen van zoo groote beteekenis zal kunnen zijn; een bhjvend monument is opgericht, getuigende van den moed en de doortastendheid van die mannen, die het Openen van een nieuwe krachtige welvaartsbron hebben weten door te zetten ondanks alle moeilijkheden en be- zwaren. Van harte aan den raad van commissa rissen en de directie mijne geiukwenschen. Ik hoop zeer, dat'de goede zorgen van com missarissen en de inspanning en toewijding van den directeur en zijn personeel er toe zullen leiden, dat ook binnen afzienbaren tijd het doel, dat de Staten van Zeeland met den bouw dezer centrale voor oogen stond n.l. het brengen van electrischen stroom zoo mogelijk aan gansch Zeeuwsch- Vlaanderen werkelijkheid zal worden. Daar toe is echter noodig, dat de centrale zich in de sympathie van de gemeentebesturen en ingezetenen mag verheugen en de voordee- len van den electrischen stroom voor licht en kracht meer en meer worden erkend. Eene opsomming van die voordeelen wil ik thans niet op nieuw geven. Een ieder, die met het nut van dien wonderbaarlijken en voor tal van doeleinden te bezigen stroom nog niet bekend is, moge thans binnenkort zich daarvan bij zijn buurman, vriend of kennis met eigen oogen kunnen overtuigen. De provincie heeft met het beschikbaar- stellen van het zeer aanzienlijke kapitaal voor den bouw en de inrichting dezer cen trale alsmede van het kabelnet alleen en uitsluitend het voordeel van Zeeuwsch- Vlaanderen op het oog gehad, zij het dan ook, dat deze centrale misschien ook nog voor een andere streek dienstbaar zal kun nen worden gemaakt. Ged. Staten hebben namelijk commissarissen der maatschappij uitgenoodigd te wflien doen nagaan, of eene levering van stroom van uit deze centrale langs een kabel dwarg door de Schelde aan Zuid-Beveland mogelijk en wenschelijk kan zijn. Wat van dat onderzoek ook het ge volg moge zijn, het vvil mij voorkomen, dat op de openbare besturen van dit deel der provincie de moreele verplichting rust om het groote offer, dat de provincie heeft ge bracht naar waarde te schatten en om er toe mede te werken, dat de resultaten* welke het bedrijf der P. Z. E. M. in de toe komst zal opleveren, zoo gunstig mogelijk zullen zijn. Misschien zijn er onder U. die dit gebouw als 't ware door een zwarten pessimistischen bril aanschouwen en die van oordeel zijn, dat van gunstige resulta- ten nimmer sprake zal kunnen zijn en dat het beter ware om den wensch te koesteren, dat het jaarlijksche deficit zoo gering mo gelijk zal zijn. Een ieder echter die eene ernstige studie heeft gemaakt van de uitnemende en dege- lijke en zeker niet al te optimistisch gestel de rapporten van prof. Feldmann en den heer Streefkerk, zal moeten toegeven, dat op den duur een rendabel bedrijf niet alleen met uitgesloten, maar bij genoegzame aan- sluiting vrijwel als vaststaande mag wor den aangenomen en zulks des te eerder naar mate Zeeuwsch-Vlaanderen daartoe wil medewerken. Af en toe stelt een burgemeester mij de vraag: ,,waarom krijgen wij toch nog geen electrisch licht?" Mijn antwoord daarop is de wedervraag, „Hoe kunnen commissaris sen der Maatschappij, Ged. Staten of ik weten, dat er in Uwe gemeente eene sterke begeerte naar aansluiting aan het kabelnet oestaat? Vraagt er dus om, niet eenmaal maar zoo noodig honderd maal. Wendt U met adressen en'nog eens adressen eerstens tot den directeur en tot den raad van com missarissen en daarna zoo noodig tot Ged. Staten die in dien grooten stroom van aan- vragen om spoed te betrachten wellicht aan- leiding zullen kunnen vinden om bij com missarissen der maatschappij aan te drin- gen op het treffen van de naar hunne mee- ning vereischte maatregelen. De Maat schappij zelve wenscht niets liever dan haar debiet zoo groot mogelijk te doen zijn. Daartoe zal zij met de gemeentebesturen en de grootindustrie contracten moeten af- sluiten ten aanzien van de stroomlevering. Ernstig wil ik er tegen waarschuwen dat bij het afsiuiten van zoodanige privaat- rechterlijk contracten de partijen wederzijds er niet op uit moeten zijn elkander den loef af te stekep in het behalen van eenig fi- nancieel voordeel. ik ben er zeker van en Ged. Staten zullen zooveel mogelijk er het hunne toe bijdragen, dat de Maatschappij geen prijzen za! vragen of geen voorwaar- den zai stellen; welke hooger of zwaarder zijn, dan biilijk en noodzakelijk moeten wor den geacht, maar aan den anderen kant moeten de gemeentebesturen en alle even- tueele stroomafnemers beseffen, dat zij staan tegenover eene maatschappij, welke werkt met de gelden der provincie en welke het allerminst te doen is om overmatigen winst, maar alleen het werkelijk belang van deze streek beoogt en wier streven het toch wel mag zijn om de lasten, welke deze cen trale de provinciale kas oplegt, zoo gering mogelijk te maken en zoo doende het alge- rneen belang te dienen. Derhaive nogmaals: het past de openbare besturen in Zeeuwsch-Vlaanderen ja het is hun plcht om zooveel mogelijk mede te wer ken tot den bloei van deze vennootschap. Reeds bij de eerste steenlegging richtte ik woorden van hulde en lof tot hen, die op eenigerlei wijze hunne medewerking hebben verleend. Ik Wil thans niet wederom ieder van hen afzonderlijk huldigen, maar breng aan al ien, hoog- en laaggeplaatst, die bij den bouw en inrichting dezer centrale en van het kabelnet betrokken zijn geweest, den dank der provincie, een ieder naar de mate, waarop hij daarop aanspraak kan maken. Toch kan ik niet nalaten eenigen van hen, die meer in het bijzonder op den voor- grond zijn getreden, met name te noemen. In de eerste plaats heb ik het oog op den directeur der Maatschappij, den heer Streef kerk. Met zeer grooten ijver en toewijding heeft hij zich volkomen aan dit werk ge geven en daarvoor zijne beste krachten in- gespand; talrijke malen is hij persoonlijk van uit Middelburg naar deze plaats over- gekomen om zich van den richtigen gang van zaken te overtuigen, tai van vragen en moeilijkheden had hij voortdurend op te lossen, ja het is mij bekend, dat hij van den vroegen morgen tot den laten avcnd voor zijne maatschappij heeft moeten arbeiden, zich geheel met hart en ziel gevende aan de taak, welke op zijn schouders rustte. Die buitengewoon groote toewijding moge een ieder onzer tot veerbeeld strekkien. Zijn kennis en ervaring mogen ons daarbij de gerechtvaardigde hoop doen koesteren, dat de groote offers, welke de provincie aan de vennootschap heeft gebracht, wel en vrucht dragend besteed zullen zijn. Evenals een ieder, die hoog aan den weg timinert, heeft of zal de directeur ook wel aan kritiek moeten bloot staan. De heer Streefkerk heeft zich echter m. i. een bouwmeester be- toond, die zijn vak door en door kent, zoo dat zijn bouwwerk den toets der kritiek, mocht die daarop worden uitgeoefend, ge- makkelijk zal kunnen dwrstaan. Namens de provincie meen ik thans den directeur grooten dank te mogen brengen voor al zijn goede zorgen; het wil mij voorkomen, dat hij met voldoening za! mogen opzien naar dit bouwwerk, het product van zijn onyer- moeiden arbeid. Als het ware in een adem met den di recteur meen ik te moeten noemen den in- genieur, den heer Everwijn, en den bouw- kundigen, den heer Keller, die voor hunne werkzaamheden, waarover hun onmiddelijke superieur zich steeds met veel lof uitliet, ook in ruime mate den dank der provincie mogen oogsten. Alhoewel ik slechts enkele ambtenaren in dienst der maatschappij noem, zoo neemt zulks niet weg, dat ik hierbij ook het overige aan den directeur ondergeschikte personeel, opzichters, teekenaars, of hen die belast zijn met de administrate, alsmede den ad- junct-secretaris van den raad van commis sarissen, lof toebreng voor de wijze, waar op zij zich tot dusverre van hun taak als zoodanig hebben gekweten. Met eere mag ook worden genoemd de aannemer van het centrale gebouw, de heer Buitendijk te Heerlen, op een wijze, welke de voile tevredenheid wekte van commis sarissen en directeur, heeft hij aan zijne verplichtingen voldaan en het provinciaal bestuur zal hem dan ook gaarne in het ver- volg onder de aannemers van andere be- langrijke werken in deze provincie zien. indien zij een half theelepeltje Gebismureerd Magnesium gebruiken in eene kleine hoeveel heid warm water, onmiddellijk na het eten Het doet er niet toe hoe hevig U lijdt aan slechte spijsvertering, dyspepsie, gassen, op- rispingen of zuur, onverschillig hoeveel ge neesmiddelen U reeds heeft geprobeerd zonder gunstig gevolg laat geen hoop vaven. Dui- zenden die eens geleden hebben zooals gij thans lijdt, die alles geprobeerd hebben zonder verlichting te krijgen, genieten thans vol- maakte gezondheid en zij n in staat bijna alles te eten zonder de minste pijn en zonder het ge- ringste ongemak. Het is U mogelijk het zelfde te doen, indien gij U nog heden naar Uw apotheker begeeft en U een flacon Gebismu reerd Magnesium aanschaft. Gebruikt (lit del volgens do gebruiksaanwijzing, na elken maaltijd of wanneer pijn wordt opgemerkt, in indien het resultaat daarvan U niet in een staat van verrukkrng brengt, dan kur.t gij Uw g-eld op aanvraag lerugkrijgen. Draalt niet; stelt het niet uit. Schaft U nog heden Gebis mureerd Magnesium aan en vergeet dat gij ooit last hebt gehad van dyspepsie of maag- aandoening. Gebismureerd Magnesium Depot, Nassaukade 314, Amsterdam. Verkrijgbaar bij alle goede Apothekers en Drogisten, o.a. b A. VAN OVERBEEKE—LEUNIS.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 2