ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 7452. Maandag 14 Mei 1923. 63e Jaargaug. Zitting centraai stembureau verkiezing gemeenteraad. I&t geheimzmnige W oudhuis 8INNENL&NP. FETJILLETON. BUITENLA N 0. Prof. Mr. STRUYCKEN. Staatsraad Mr. Struvcken is te Baden Baden overvallen door een ernstige on- gcsteldheid en is Dinsdag te Heidelbtrg geopereerd. Hij bevindt zich naar om- standigheden redelijk wel. VERLENGING DER JAARBEURS. In vcrband met talrijke verzceken van deelncmers aan de eerstvolgende Najaars- beuts te Utrecht heeft de Raad van Be- heer van de Vereeniging tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland besloten, den duur der Najaarsbeurs alsnog te ver- lengen, zoodat de Negende Nedcriandsch'. Jaarbeurs dit jaar gehouden zal worden van 12 tot en met 25 Septembir a.s. miet dien vcrstande evenwel, dat de beurs ge- sloten zal zijn op de beide tusschenliggende Zondagen en op Grooten Verzoendag (20 September). De huren der stands zijn tevens aanmcr- kelijk vrrlaagd. EEN WELKOM GESCHENK. In de vqrgadering van den gemeenteraad te Budel deed de burgemeester de biijde mededeeling, dat hij van de Ste. Ame. des Zincs de la Campine, toezegging had ont- vangen cener schenking voor de gemeente van 40.000 gld., teneinde door aflossine van het restant der crisisschuld, tot( een vtrlaging der abnormale belastingen te kunnen geraken. DE MALVERSAT1ES TE MAASDAM. Oeld geleend door den burgemeester op valsche handteekeningen. Volgens de Voorw. komen de malversa- ties in Maasdam op het volgende neer: Vorig jaar heeft de gemeente een leening gesloten van 8000 gld. voor kasgeld bij het Kol. Weduwen- en Weezenfonds te 's-Gravenhage. Regelmatig voldeed de Ge- meente-ontvanger de renten en aflossin- gen en zoo gebeurde het ook in Januari van dit jaar. De ontvanger stuurde hetj gewone bedrag en was zeer verwonderd, toen hij in Maart een brief kreeg van het fonds met verzo.ek voortaan de renten en aflossingen van de geleende 32.000 gld. niet meer in gedeelten te zenden, doch het geheele bedrag in eens. De ontvanger dacht aan een vergissing, vroeg iniichtingen en kreeg te iiooren, dat de gemeente niet 8000 gld. maar 32.000 gld. had geleend! Hij begreep er niets van, ging zich ptrsoonlijk overtuigen en kreeg de stukken te zien, waarop aan de Gemeente 32.000 gld. was verstrekt. En de stukken droegen de handteekening van den ontvanger zelven In denzelfden tijd kwamen aanmanin gen binnen van het Miinwerkersfonds te Heerlen, om rente en aflossingen van de aan de gemeente Maasdam geleende 35.000 gld. Toen werd de Prov. griffie in de zaak gemengd en greep de justitje in. Het par- ket heeft eenige dagen een onderzoek in de bceken ter secretarie ingesteld en voor- locpig is vastgesteld dat burgeineestjer K. op valsche handteekeningen van den Ge meente-ontvanger en wethouder Reedijk in totaal 60.000 gld. heeft geleend. Onbegrijpelijk is het, dat genoemde in- stellingen deze voor een kleine gemeente als Maasdam zeer groote bedragen, zonder vcrder onderzoek maar in vol vertrouwen aan den burgemeester verstrekt hebben. Uit het onderzoek is nog gebleken, dat op het ecrste bedrag van 32.000 gld. reeds eenige duizendcn zijn afgelost. Het inijn- wtrkersfonds te Heerlen zal zijn 35.000 gld. echter wel geheel kwijt zijn. DE 1001 GEBODEN. Of het er al 1001 zijn, durven wij niet zeggen, maar het zijn er al heel wat en dagelijks vcrmoerdert het aantal. Vanouds wcren het de 10 geboden, waar in de Mozai'sche wetgeving alles had neer gelegd, wat zij van de menschen eischte en wie die 10 geboden nauwgezet na- leefde, werd gcacht een braaf en gods dienstig mensch te zijn. Tegenwoordig geeft Je staat in 't alge- meen de wereldlijke overheid liaar beve- len. Maar zij voelt wefj dat het „Gij zult- niethaar te machtig is en zij vreest, dat er toch niet aan gehoorzaamd zal wor den en daarom kiest zij den zachteren, vorm van dc kennisgeving: „Het is eer- boden", of zij kloedt het gebod of vcrbod in zulk een vorm, dat ze ternauwemood als zoodanig erkend worden. Vanouds en 't is nog zooveel jaren niet geleden had Duitschland een zeker. biruchtheid vanwege de overheidsbemoei- ingen, waaraan het publiek bloot stond, wij, toen nog \Tije Nederlanders, lachten tr om en ergerden ons er aan en wij be- grepen maar niet, hoe er menschen konden zijn, als die Duitschers, die al dat „gemass- regel" maar over hun kant listen gaan. Maar op slot van rekening is het euvel met den 'Oostenwind naar ons overgewaaid en merkwaardig mag het heeten, dat lief zeer in bescherming wordt genomen door dat deel der bevolking, dat het sterkst prat gaat op zijn vrijheidszin en zijn afkeer van dwingelandij, dat ultra-vrijhejdslieven- de volk roept zich heesch om staatsbe- moeiing. Het is een lange lijst van handelingen die moeten of niet mogen. Enkele nummers van het voogdijschaps- reglemenl mogen bewijzen, dat er aan de vrijheid al flink is geknabbeld en dat de begrippen ,,braafheid" en ,.zedelijkneid" zeer omvangrijk zijn. Gij zult geen pootje baden aan het strand van Scheveningen, noch neerzitten aan deh weg met oen mensch van de andere kunne, tenzij het uw moeder, uw vrouw of uw zustir of een oude tante is. Gij zult 's morgens geen versche cadet jes eten en 's Zondags geen versch brood hebben, tenzij er in uw gemeente een Is- raelietische bakker is. Gij zult uw zieleheil niet wegsmijten bij een of andere tentoonstelling, wanneer de burgemeester het niet gedoogt. Gij stemt bij vcrkiezingen op de men schen, wier naam staan op een briefje, dat door de overheid is goedgekeurd en de overheid zal uitmaken aan welken can didaat uw stem ten goede komtj Zelf hebt gij niets te commandeeren in dezen. Gij zult 's avonds om zoo laat uw win- kel sluiten, al wilt gij ook nog zoo graag virkoopen en al bidden en smeeken de menschen u om te worden geholpen. Gij zult niet meer dan ten hoogste 8 uur op een dag werken, al hebt ge ook de kracht voor tweemaal zooveel, tenzij gij de overige uren voor u zelf werkt of uit liefhebberij. Zij zult op Zaterdagmiddag geen kar- weitje verrichten, maar uw vrouw helpen boenen en dweilen of boodschappen doen bij anderen, die geen vrijen Zaterdagmid dag hebben. Gij zult uw geld zonder morren opbren- gen als eenige cntevredenen op de gedach- te komen om een school op te richten. Gij zult niet begeeren bioscoopvertoonin- gen als de centrale commissie en de plaat- selijke commissie en de bijzondere commis sie zeggen, dat ze niet goed voor u zlijn. Gij zult geen druppel sterken drank in uw woonplaats mogen gebruiken, tenzij stiekum in uw binnenkamer, als de heeren van de plaatselijke keuze het verderfelijk Voo|r u Vinden. Gij zult... nog hondirden andere dingen die wij niet noemen, dan alleen nog dit eene Gij zult alio „gij //tit's" en aile „het is w rboden's" nauvvgez- nastreven op straffe van zooveel dagen hechtenis op kosten van den staat, of zooveel gulden boeten ten bate van den staat En wij leggen ons bij die gebods en vurbodsbepalingen lijdelijk neer, schrijft de Nijmeegsche Ct., zoo lijdelijk, dat wij wel den oorlog van den volkerenhaat vervlbe- ken, heel stilletjes, marr overigens zeggen: ,ze" moesten den oorlog afschaffen!" Het „we" is er vreemd aan „wij" wach- ten af. DE TOESTAND. De aanhangers van het Britsche ministe- rie in het Lagerhuis hebben luide gejuicht toen Mc Neiil, de die-hardiscische onder- minjst»r van buitenlandsche zaken, op een vraag over het opnieuw opbrengen van een Engeischen .ireiler aan de Russische Moer- mankust, antwoordde dat er nu een Brit sche kanonnecrboot naar die wateren was gizonden, mtr de opdracht om desnoods geweld te gebruiken. indien er nog eens Engelsche \isschirs buiten de 3-mijisgrens lastig gevalleen werden. Hiertegen protes- terrde de arbeiderspartij en enkcien in hare geledtren riepen: een nieuwe oorlog. La ter heeft Mc Neill de zaak tot onschuldiger afmeting tcruggebracht door te zeggen, dat de regeering in verband met deze kwestie niet aari de mogelijkheid van een ocrlog of een gewapende botsing dacht, omdat de Britsche commandant slccnts de ge- braikeiijke lastgevingen met zijn politie- vaartuig had meegekregen. Dan was er echter ook geen reden geweest, schrijft de N. R. Crt., om er nadruk op te leggen dat de kanonnecrboot desnoods geweld zou gebruiken. Intusschen is bericnt ge- komen, dat de Sowjet-Russische regeering wel aanspraak biijft inaken op een tem- toriale grens van 12 mijlen (1 mijl is 1850 M.) uit de kust, maar bereid is de zaak aan scheidsrechterlijke beslissing te onderwer- pen. Daardoor is de kwestie dank zij de gemaiigdheid van de Sowjet regeering, te- ruggebracht binnen de perken, waar zij als een van de eeuwige visschenj-geschillen tusschen naties behoorb Onzen lezers kan niet onbekend zijn, dat wij geenszins tot de bewonderaars of verdedigers van de po- litick van de regeering te Moskou behoo- ren, maar in die geval eischt de objectivi- teit te trkenncn dat Moskou een verzoenlij- ker geest, meer in overeenstemming met de hedendaagsche opvattingen, toont dan Londen, dat den commandant van de Harebell instructies meegaf, die in de praktijk tot een „Bravo-Pant!herjpolitliek" kunnen leiden. De heele kwestie van de grens van de territoriale wateren is litigious. Uit1 de da gen dat onze ook in Engeland zoo ver- maarde landsman Cornelius van Bynkers- hoek zijn De dominio garss schreet is de bekende regel afkomstig: „terrae domini um finitur, ub; finitur armorum vis'', wat hiirop neerkomt dat de territoriale grens niet verder rejkt dan tot! waar een st'aat zich van de kust af met de wapens kan laten gelden. Toen Groot-Brittannie, Frank- rijk en Amerika zich in het einde van de achttiende eeuw virstonden over de grens van drie zeemijlen, hing dit samen met de schootsverheid van het geschut in dien tijd. Nu het mogelijk is geworden, dank zij de geslage „vcrbetering" der schietwapens" met kanonnen ruim 100 K.M. ver te komen, is de grens van 5550 M. in het oog van velen viTOuderd, ook van Engeischen. Zoo virklaarde een Britsche visscherij-commis- sie in 1893 in haar verslag, ,dat de tegen- woordige territorials grens van drie mijl onvoldoende is en dat die grens, voor v;s- schirijdoeleinden alleen, uitgebreid diende te weeden, mits zoodanigc uitbreiding tot stand gebracht kon worden op een inter national basis en met behoorlijke inacht- neming van de rechten en belangen van alle naties''. Duitschland h'.eld voor den oorlog vast aan het beginsel van de w"is- selende schootsvcrheid van het kanon, Noorwegen heeft nooit genoegen genomen met de 3-mijlsgrens en volgehouden dat de bijzondere gesteldheid van zijn kust een 4-mijlsgrens noodig maakte, Spanje eischt een sirook van 6 mijl uit de kust op, enz. Het onderwerp is ook in den breede be- handeld door het Instituut van Intferna- tionaal Recht en de International Law As sociation. Het instituut' kwam reeds in 1894 tot het aannemen van regelen, waarbij de territoriale grens tot 6 zeemijlen (6/60 van een breedtegraad), werd uitgebreid. In de considerans, die de nieuwe regelen inleidde, werd o.m. gezegd: ..nademaal de meestal aangenomen af stand van 3 mijl van de laagwatcrgrens af als onvoldoende erkend is voor de bescherming van kust- visschcrijen en nademaal bovendien deze :if- stand niet overeenkomt met de werkelijke draagkracht van het geschut aan de kust''. Sowjet-Rusland eischt nu den dubbelen af- stand van wat het internatfonale instituut heeft aangenomen. Engeland wil de grens houden op de helft van den afstand van het instituut De eenige mogendheid die in 1896, toen de Nederiandsche regeerinsr de nieuwe regelen onder de aandacht van de voornaamste Europeesche regeeringen bracht en de wcnschelijkheid uitsprak om een internationale overeenkomst op dat stuk te sluiten, een afwijzend standpurit tegenover dat voorstel innam, was Enge land. Men kan daarom wel verwachten, dat Engeland in dit geschil met Sowjet-Rus- land voor een scheidsgerecht niet zoo maar gelijk zal krijgen. Als de zaak tenge- volge van het hardhandige optreden van Sowjet-Rusland tegen de Britsche treilers eens definjtief geregeld kon worden, zou er, nu wij voor oorlog erover niet bc- ducht behoeven te wezen, voor de wereld in het algemeen nog iets goeds uit dit geschil kunnen vocrikomem en de oorzaak van vele toekomstige visscherij-geschillen irdoor weggenomen kunnen worden. Tyrannie kon nooit haar ware gezicht vtrbergen, schrijft de N. R. Crt. Zij is ten alien tijde en voor ieder herkenbaar, on- vtrschillig of zij het masker van den ge- rechten toorn of van dc onaandoenlijke slrenge rechtvaardigheid opzet. Bij de viroordeeling van Havenstejn, den eerste burgemeester van Oberhausen tot 3 jaar gevangenissiraf wegens het niet opvolgen an de bevclen van de miljtaire bezettings- overheid en bij de veroordeeiing van in dmzelfd n zin ongehoorzame inijneigenaars tot geldboeten hebben wij indertijd onzen twijfel uitgesproken aan de wijsheid van een politick, d;e van de gestraften slechts martelaren maakt. „Wij hadden", zoo schreven wij, de Franschen voor verstan- digcr aangezien. Zij hebben zelven 'n den ooriOg onder den hak van de keizerlijke IXiitsch" soldatenlaars slachtoffers van mi- litaire w'llekeur &n grooten getale, gehad. Zij weten beter dan eenig ander volk dat 30- 1 Al deze omstandigheden in aanmer- king genomen, besloot ik tot den wanho- pigen stap. Ik hoorde, dat een troep recru- ten naar Mexico ging. Snel besloten, ver kocht ik mijn garderobe en mijne medi- sche werktuigen, betaalde daarmee mijn schulden af, stuurde het overblijvende geld aan mijn moeder en schreef haar, dat ik naar net Zuiden vertrok om daar mijn geluk te beproeven en hier ben ik. Arme Guido, wanneer vertrok je uit Sint Louis? Voor veertien dagen. Hadt gij nog eenige dagen geduld gehad, zeide Herbert onwillekeurg, doch reeds een oogenblik daarna berouwde het hem dat de woorden over zijn lippen wa- ren gekomen, want Guido die zijn onge- duld niet langer kon bedwjngen, greep on- stuimig Hirbert's hand. O, Htrbert, spreek. Wat beduiden deze woorden? Guido, ik kom n;et van West-Point maar van Staunton, van Hurricane Hall. Gij waart bij mijn moeder en bii 4<Clara, riep Guido u:t, en brengt mij tij- ding van hen? J a, ik breng u veel en goed nieuws. antwoordde. Herbert glimlachend. Uw moeder en Klara leven op Willow Heights, volgens de laatste beschikkingen van doktir Day. Een twesde proces door dr. Williams tegen kolonel Le No>r begon- nen, stelde den kolonel in het ongelijt, ver- klaarde dezen vervallen van zijn voogdij schap ovir Klara en waart gij slechts een paar dagen langer in St. Louis gebleven, zoudl: gij alles virnom -n hebben. Doch zet u eens op uw gemak neder, dan zal ik u alles eens uitvoerg vertellen. Weinige mmuten later wist Guido alles. Hoe Klara in het "nuis van kolonel Le Noir haar intrek had moeten nemen, hoe deze haar had widen doen huwen met zijn zoon Francis, hetgeen echter verhinderd was ge worden door Kapitola, zoodat Klara had kunnen ontsnappen en door bemiddeling van dr. Williams de zaak voor het gerecht had kunnen brengen. Aldus Dad Klara nu haar intrek kunnen nemen op Willow Heights, in gezelschap van haar trouwe vriendin, Guido's moeder. En deze.Le Noir, die zich verlaagt tot zulke schurkerijen draagt de uniform van kolonel, is de bevefhebber van het regi ment, barstte Guido los. J a, antwoordde Herbert, somber voor zich uit ziende, en als zoodanig zijt gij verplicht hem te achten en zijn bevelen onvoorwaardelijk op te volgen. Hij weet wie gij zijt en uw lot ligt in zijn hand, denk daaraan. Ik zeg u dit nu reeds, op- dat gij niet alleen gewaarschuwd, maar ook gewapend zult zijn tegen zijn aanval- len. Hij haat niet alleen u, maar ook mij, sedert ik in de woudkerk Kapitola verde- digde en wijl ik een neef van majoor War- field, zijn doodsvijand, ben. De trommel, die de soldaten bijeenriep. sneed hun gesprek af. Tevcrgeefs was al het pogen van Her bert, om Guido van zijn eed, door hem af- gelegd bij het intreden van zijn betrek- king, ontslagen te krijgen. Kolonel Le Noir gebood hem te blijven en Guido, gebon- men het iichaam in boeien kan slaan, rna.:r nooit het hoofd en het hart, Ook is het! nu, in naam althans, nog altijd vrede... De virbittering ten gevolge van geweld en verzet en nog meer geweld en nog nuer verzet enz. is inmiddels gestadig toegeno- men en wij weten niet waar wij op deze wijze zullep. eindigen. Als de Franschen aanspraak willen blijven maken op den naam van ridderlijkheid zullen de beste instincten an hun volk tegen deze politick in opstand komen en kunnen zij op dozen weg niet doer gaan." Wij zijn intusschen al bijna twee maanden verier en het ge weld' en het vvrzet ertegen zijn nog ge stadig toegenomcn. Erger nog, de cyran- nieke dwangmaa.regelen zijn van het Roer- gebied op het Saargebied overgeslagen n in 'dit laatste is dit geschivd onder de auspicien van den Volkenbond, die blij- kens de stichtingsocrkonde, o.a. opgericht is, omdat het van belang is... „nauwgezet de voorschriften van het volkenrecht in acht te nemen, die voortaan erkend worden als werkelijk richtsnoer voor de gedragingen der regeeringen. „girechtigneid te laten heerschen en angstvallig aile verplichtingcn te e^erbiedi- gen voortvloeiend uit tractalen, in de on- UtTiinge betrekkingen van de georganiseer- de volken." De maatregel in het Saargebied op wel ken wij doelden, is het besluit van de Re geerende Commissie, in hetwelk de Raad van den Volkenbond later heeft berust, waarbij de bewoners met strenge straffen bedreigd worden „voor elke kritiek op de handelingen van den Volkenbond of op het tractaat van Versailles." De aanleiding voor de uitvaardiging ervan is een staking, die in de Saarmijnen is uitgebroken, na en ongetwijfeld ook ten deele wegens de be- zetting /an het Roergebied. De mijnwer- kers eischen er een loonsverhooging, die hen in een gunstiger positie zou plaatsen dan hun kameraden in Lotharingen en het gevolg is, dat 80 pet. van de kolepdelvers er leegloopen, terende op een stakingsfonds, aangaande welks oorsprong de Franschen achttrdochtig zijn. Zoodoende derven de Franschen, behalve hetgeen zij reeds uit het Roerbekken te korttkomen, ook het grootste gedeelte van de Saarkolen. Uif de verbittering hierover is het bovenge- noemde tyrannieke besluit te verklaren, maar zij reehtvaardigt het geenszins in het oog van objectief ocrdeelende menschen. Als de Franschen daaraan mochten twijfe- len, behoeven zij slechts te luisteren naar de stemmen, die er in het Engelsche La gerhuis tegen verheven zijn. Asquith, de leider van de oud-liberalen, die altijd het recht van Frankrijk op schadevergoeding en veiligheidswaarborgen erkend heeft, zeide van dezen oekas: .,Gij kunt zoe- ken in ai de annalen van het despotisme in de ergste dagen van de Russische geschie- denis, zonder een monsterachtiger voor- beeld te zullen vinden van despotische wet geving of de wedergade van een maatre gel, die de gewone rechten van vrije bur gers sterker onderdrukt dan dit besluit, hetwelk in zee is gegaan met het gezag van den Volkembond." Het had aan dien bond onberokenbare afbreuk gedaan en den Duitschers het recht gegeven te z< g- gen: „De Volkenbond is gelijk hij nu ge- constitueord is en werkt, een hersenschim, een klucht en een bedrag. Hij wordt be- stiird door de Franschen, beheerscht door de Franschen." Lord Robert Cecil, -en woordvoerder, die evenmio van anti-Fran- sche neigingen beschuldigd kan worden, besiempeide de handelwijze an de Re- gecrende Commissie aan de Saar als een wandaad en een grof machtsmisbruik." Deze citaten uit redevoenngen van En gelsche parlementsleden mogen volstaan. De maatregel is er \oldoende mee veroor- deeld. Er koml echter nog iets anders bij, wat niet in het Lagerhuis gezegd is: den door zijn eed, moest het wel, of hij wilde of niet. Toen gooide H/roeri het over een andi- ren boeg en besloot, aan majoor W arfieid te schirijven. Hij zond een portret van Guido aan den majoor en schreef er bij; „Lieve oom, wanneer gij deze beelte- nis goed beziet, zult gij er trek voor" trek uw zoon in htrkenncn". Hij sloot het m een uitvoerigen brief naar Hurricane Hall. Ook Guido schreef een brief aan zijn moeder en Kiara, deelde haar daarin de ge heele wasrheid mede, doch zoo voorzichtig, dat zij zich geen onnoodigc zorg zouden maken over hem. En tirwijl het regiment den volgenden morgen naar Mexico opbrak, ging de briet met bekwamen spoed naar Willow Heights, waar men met brandend onge- duld op een teeken van leven van Guido wachtte, doch tel'kens werden Marah Roc- ke en Klara teleurgesteld, tot eindelijk op den derden dag de Iang verwachtte brief kwam. Wel wtrd haar vreugde eenigszins getemperd door den inhoud, doch deze maakte haar toch niet ongerust omtrent het lot van den jeugdigen soldaat, die met het leger naar Mexico was opgetrokken. Ook dat zou hij wel te boven komen. XXVI. In de macht van den kolonel. Guido's positie was zeer onaangenaam. lmmtrs hij stond onder de bevelen van ko lonel Le Noir, aan wjen hij onvoorwaar delijk moest gehoorzamen. Dc kolonel wist wie hij was en zou hem niet sparen. De omstandigheden waren zeer gunstig voor den kolonel. Het was oorlog en in ooriogstijd wordt een menschenleven in hn geheel niet geteld. Op duizend vtr schiilende manitren kon Le Noir den jon- gen Rocke uit den weg ruimen. Hij kon hem een gevazriijken voorpost geveu, hij kon hem met can levensgevaarlijke bood- schap belasten, hij kon hem met een pa- irouiilo vooruit zenden om de stelling van den vijand te verkennen, hij kon op tal van andere manieren te werk gaan. En aitijd was Guido machteloos. Indien hij weigtrde, werd hij wegens insubordinatie geslraft, misschien tot den kogel veroor- deeld, gehoorzaamde hij, dun was zijn dood bijna ze.vir. Een facaler positie was haast niet te denken. De kolonel verzuimde niet, gebruik te maken van de schoone gelegenheid, die hij had. Op ziktren dag, nadat Herbert zijn jon- gen vriend den vorigen dag reeds niet had gezien, ging hij, daarover ongerust iniich tingen inwinnen. Hij werd verwezen naar kapitein Zuten, de rechterhand van kolo- nei Le Noir. Majoor Greyson, zeide de kapitein, ik moet u tot mijn leedwezen mededeelen, dat de recruut in arrest is gesfield. In arrest? Waarvoor? Waaraan heeft hij zich schuldig gemaakt? Aan een zeer groot vergrijp in oor iogstijd, majoor. Hij heeft geslapen, ter- wijl hij op wacht stiond. Geslapen, terwijl hij op wacht stond? En wie heeft dat ontdektf? De kolonel van ons regiment, ma joor. Waar is de recruut nu? In een tent bij andere in arrest ge- stelden, onder scherpe bewaking. Zou ik hem kunnen spreken? Z ker. Ni ma id zal hei u rbieen. Althans ik noop dat \oor u. Htrbert salueerde en ging naar de tent, waar twee soldaten op post stonden. Zij saiueirden, toen Herpert voor hen bleef staan. Bevindt qe recruut Guido Rocke zich in deze tent? Tot uw dienst majoor. Ik wensch hem to spreken. Dat is onmogelijk, niajocr. Men heeft ons order gegeveh niemand zonder schriftelijk verlof in de tent toe te iaten. Wie heeft die order gegeven? Di kolonel, majoor. Waar is de kolonel? In zij" tent, majoor. Eenige oogenblikken later stond Her bert voor zijn superieur en verzocht op vor- melijken toon den recruut Guido Rock, te mogen bezoeken. Ik kan u tot mijn leedwezen dat r lof niet geven, virklaarde kolonel Le Noir uit de hoogte. Herbert salueerde en verliet zonder een wocr4 te spreken de tent van den bevelheb- ber. Maar twee minuten later zat, hij te paard en reed naar l acubaya, waar de di visie-gencraal zijn kwartier nad opgeslagen. Binnen eenige uren was hij terug, in het "bezit van een schriftelijke order van den divisie-generaal, J. c hem zonder meer toe- gang tot de tent moest worden gegeverj.. Kolonel Le Noir kon zijn woede nauwe- lijks bedwingen, maar er was niets aan te doen. Het bevel van Jen divisie-generaal ging boven zijn bevel. (Wordt vorvolgd). ENSCHE CO U RANT De Voorzitter van het centraai stembureau voorde verkiezing van de leden van den gemeenteraad maakt bekend, dat het centraai stembureau een zitting zal "houden in het gemeentehuis op ZATERDAG 19 MEI a. 3., des voormiddags 10 uur, tot vaststelling van den uitslag der verkiezing. Ter Neuzen, den 14 Mei 1923. De Voorzitter voornoemd, J. HUIZINGA.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 1