LANDBOUWBERICHTEN. BEMEW6DE BERICHTEW. FBBDIKBEU&TEI. lijk na het bekend warden van de Duit sche nota verzekerd, dat de Fransche en Belgische regeeringien er ,;ket antwoord op zoudcri geven dat behoort, door de ont- girining van hut Rocrgebied te versterken." Zii hebben nochians eerst een lang sclirif- telijk antwoord erop gegeven. Komt helj andere antwoord in den vorm van een vtrsterkte ontginning van het Roergebied, dan wordt dat weer een prikkel voor de Duitschers orn hun verzet te verscherpen. Op deze wijze zou men steeds verder van elkaar afdrijven. Men mag in elk geval benieuwd zijn, of het Engelsche kabinet in doze omsiandigheden bij dc politick van non-inturventk zal volharden daji wel aan don toestand een ander aanzien zal ge ven, door van repliek te dienen op hei gie- baar, waarmee de Fransche regeerins zijii afkecr getoond heeft van een gemeen over- leg tusschen de geallieerden. Onze nieuwsgierigheid naar de houding die Engeiand na het Fransch-Btelgische spoed-antwoord zou aannemen, is Dinsdag schrijft de N. R. Crt. al eenigszins bevredigd door de officieuze aankondiging uit Londen, dat de Engelsche regeering in een afzondoriijke nota de Duitsche zou la ten weten, dat ook zij het Duitsche aanbod onbevredigend en onvoldoende vindt, maar dat zij het niet boti zal verwerpen en een poging zal doen om onderhandelingen tus schen Duitschland en de geallieerden mo gelijk te maken. Dinsdag hoopt Baldwin, de plaatsvorvanger van Law in het Lagerhuis. een nadere verklaring te kunnen doe.i. En tegelijk zal Lord Curzon in het Hoogerhuis spreken. De belangstelling richt zich dus nu naar Londen. In het a'igemeen belang van Europa mag met het toejuichen, dat Engeiand zich niet al te zeer gekwetst toont over den haastigen stap van Earijs en Brussel. Met groote lankmoedigheid schijnt men, toen dit niet meer te verhinderen was zich neergelegd te hebben bij het commen- taar Van Fransche zijde, dat het erop aan- kwam niet te talmen met hot antwoord, aangezien men te Parijs den toon van de Duitsche nota hoonend achtte. En daarop is Londen, volgens de Press Association, zelfs zoo ver gogaan met Parijs en Brus sel te bedanken voor hun hoffelijkheid, om de. nota een etmaal voor naar verzending ter overweging aan Engeiand voor te leg- gen. Voor de Engelsche regeering heeft dus het zwaarst gewogen, den weg naar on derhandelingen niet met njeuwe hinder nisscn te versperren. Duitschland zal dus van Engeiand even- eens te hoorcn krijgen, dat zijn aanbod on voldoende was, maar op een anderen toon. De positie van Engeiand is Zondag vrij duidelijk aangegeven in een hoofdartikel van de Observer over het Fransch-Beigi- sche antwoord, dat getiteld was: „Een siecht aanbod en een vreemd antwoord." Het eerste gedeeite van dit artikel liet niet veel heel van het Duitsche aanbod. Het betoogde, dat het getal dat er in genoemd werd, onaannemelijk was, omdat het een eind beneden het volstrekt noodzakelijke minimum van 40 milliard goudmark bleef. Het verweet verder den Duitschen indus- tru-eien, dat zij nog altijd niet bij rnachir wArcn hun eigen Delangen ondergeschikt te maken aan de behoeften van hun eigen \ad(.r,and. VP'ij zijn niet van plan den ge- heelen las. van de ncderlaag van de schou- durs van den heer Stinnes en zijn collega's op de onze te nemen", waarschuwde de Obs.rver verder. „Hun tegenstreven is verder duidelijk door het aandringen in de nota op leemngen. Een ieening kan gee'i voor.vaarde voor een aanbod zijn. Het is b- kwestie van een middel, dat voor dis- cussie kan bewtutrd biijven. In elk geval hecti een herstelieening nog geen kans om te Londen of te New York te slag en, en de were Id wenscht cerst te hooren, wat Duitschland uit zichzelf meer wil doen. Van de Duitsche industrieelen, :n wier ban- den het praktische werk van het hersie! btrusc, vervvacht zij de maxiinum-medewer king met hun regeering. Tot dusver heb ben zij terwijl zij ten koste van het alge- meen vredeswinsten op oorlogswinsten staptiden, met tegenstr.boelen en ontidui- king een minimum gegeven." Dit was alies kras, maar niet onbillijk tegenover Duitsch land. In het tweede gedeeite van het artikel wtrdeii uaarna rr.uikrijk en Belgie onder- handen genomen. Hun nota ieek er, volgens dt Observer, tVenmin op berekend de kwestie van de Roer en de schadevergoe- gotding in de atmosfeer van het gezonde vtrsiand terug te brengen. Bleef Franknjk voornemcns het Roergebied te ontruimen bij termijnen, dan verhinderde het door een bueinmtring. van,de Duitsche productie en hei Duitsche crediet de vervulling van el- trointenis tot praestatlie van hersitel. Dit was ook kras, maar niet onbillijk te genover de geallieerden. Het artikel van de Observer zal wel zoo ongevetr de rich ting aanwijzen waarin de Engelsche politick zich gaandeweg denkt t. manifistreeren, nu voor haar de fijd vooroij is van lijdelijk toezien bij de po- iitiek van Half actieve en half lijdelijke bezettirig en half lijdelijk en half actief \cr- zet. Wat de Qbstner Zondag gezegd heeft, vond men Dinsdag in verschiilende toon socrten herhaald in de Engelsche pers. De verwachting van Engelschen kant is dan dat Duitschiand zijn aanbod verbeieren za l en dat Frankrijk en Belgie, die, zooals wij Maandag lie ten uitkotnen in hun ant woord te lang van stof zijn geweest om tr enkel een botte weigering rnee bedoek! te kunnen hebben, v< rvolgens eieren voor flun geld kiezen een uitdrukking die in dit geval een dieperen zin kan hebben, aan gezien de oorspronkelijke beteekenis er- van is dat icmand een praestatie in nafura aanneemt, wanneer het ontnogelijk is hem geheel in specie te voldoen. DE STAKING IN BELGIE. Men meldt uit Antwerpen aan de N. R. Crt. Studs Zatcrdag 1.1. ligt in en om de stad het goeaerenverkeer geheel stil. Reeds zijn in stalking gegaan de machinisten, sto kers en andere arbeiders van de goederen- stations, Antwerpen (Noord, Zuid, Dokken Zurenborg), Kiel, Austruweel en Borger- hout. De gevolgen hiervan laten zich reeds ernstig gevoelen. De Nationale vakvereeni- gingen (Nationaal Syndicaat) van Staats- bodienden heeft een aantal werklieden aan- gewezen voor de bewaking van de goede- ren die op de verschiilende stations lig- gen. Dit geschiedt op verzoek van eenige chefs van dienst en tevens om alle onregel- matigheden te kunnen beletten. Wat het passagiersvervoer betreff, vernam ik dat met goedkenring van de- leiders der sta king het noodige personeel hiervoor in dienst is gebleven. Van een merkbare be- lemmering van het personenverkeer is dan ook niets te constateeren. Dili is tenminste tot nu toe zoo geweestf. Of en in hoever Woensdag een verandering zal intreden is op dit oogenblik nog onbekend. (Naar uit de telegranimen blijkt, is het passagiers- vcrkeer op enkele lijnen reeds gestaakt. Red.) Zetfs het Nationaal Syndikaat tasfi vrijwel in het duister. De werklieden heb ben reeds bij het stopzetten vail het goe- derenvervoer min of meer gehandetd te- gen den wil van het Nationaal Syndikaat, dat onvarmoeid voortgaat uitbreiding zoo- veel mogelijk te verhinderen. Of het hierin slagen zai, wordt in niet geringe mate in twijfel getrokken door hen die blijkbaar geheel b^xend zijn met den geest onder de werklieden. Het beheer van de "Staatsspoorwegen heeft de volgende dienstorder uitgiegeven: „ln zekere diensten van het Staatsspoor, in de omgeving van Antwerpen hebben bedienden het wtTk verlaten; andere heb ben zich op hun post aangeboden, maar zijn niet aan het werk gegaan. De regeering kon zulke tuchtlooze hou ding niet dulden, daar de gang van den openoaren dienst, waarvan zij de verant woordelijkheid draagt, er ernstig door in gevaar wordt gebracht. In uitvoering van eene ministerieele be- sljssing, zou iedere bediende die Zondag op het uur, aangewezen op de dienst-tabel, zijnen dienst niet zou hernemen of zijne taak niet op eene regelmatige wijze en zooals naar gewoonte zou volbrengen, aan gezien worden als ontslagnemend en ver- vangen worden. De regeering betrouwt op het gezond vcrstand van het personeel opdat dit tot het inzicht van zijne plichten zou vveer- keeren en haar niet verplichten zal tot dien uitersten maatregel te moeHeri over gaan". Bij de stakers en overige staatsbedienden zal deze dienstorder niet de verlangde uit- wcrking te weeg brengen. Vooral met door het gemis aan eenige tegemoetkoming. Eeri min of metT vage toezegging, een in over weging willen nemen, enz. had een aan- knoopingspunt kunnen zijn om het geschil langs vredelievenden weg, en zoo spoe- dig mogelijk, op te lossen. Het middel tot voorkoming van verdere vtrscherping van den strijd kan echter nog vcrkregen worden door het pariement. De Kamerzitting van Dinsdag wordt vol span ning tegemoet gezion. EEN BEROEMD SCH1P VAN NAAAl VERANDERD. De „Brassels", het schip van kapitein Fryatt, dat te Zeebrugge tot zinken werd gebracht, en een der voor de Britsche handeismarine nicest roemrijke feiten van den ooriog in herinnering brengt, heeft een anderen naam gekregen. Het schip zal voortaan de „Lady Brussels" heeten. Het word, na gelicht te zijn, teruggekocht door de Dublin and Lancashire Steamship Com pany en dient voor het vervoer van vee tusschen Dublin en de havens van Lan cashire. Een bronzen gedenkpiaat is aan boord aangebracht ter herinnering aan de helden- daden van de „Brusseis" en haar gezag- votrder, die door de Duitschers gefusil- leerd is, cmdat hij zijn plicht heeft gedaau. VEREENIGDE STATEN. Er bis.: al den laaisten cijd een onmisken- b;;r.- triK van negers uit de zuidelijke sta- ten der Unie naar de noordelijke. Deze emigratie, waarbij duizenden kleurlujgen een andere woonplaais zoeken, is voor een deel veroorzaakt door de nuidige hooge loonen in de noordelijke staten. De wer- vt-rs van werklieden voor het noorden der Unit- loopen de zuidelijke staten af om er arbeiders te zoeken voor de ijzer- en staai- fabrieken, andere takken van nijverheid en de bouwvakken. De bedrijvigheid van de Ku-Kiux-Klan die in sommige sireken van het Zuiden de kleurlingcn voortdurend in angst en vrees houdc, draagt er toe bij, vele negers tot verhuizing naar het Noorden aan te retljen. In de staten Mississippi en Tennisses heeft de uittocht zuike afrnetingen aangenomen. dat de katoenpianters en andere plantage- eigenaren die ten zeerste belang hebben bij een ovcrvloedig en goedkoop aanbod van gekleurde arbeiders, de hootaeri bij eikaar hebben gestoken om middelen te beramen ten einde aan den uittocht te maken. Aan de besprekingen die tot dit doei gevoerd worden, nemen ook negers deel. ZOMERT1JD IN FRANKRIJK. Naar wij al eens gemeld hebben, zou men in verschiilende streken - van Frank rijk den zomertijd invoeren, buiten het cen- iraal gezag om. Vooral in het Noorden, waar veei Belgische arbeiders over de grens komen werken, was dit noodig, in veroand met de toepassing van den zomertijd in Belgie. Zoo hadden de tweelingsteden Rou- baix en Tourcoing besloten met ingang van Maandag jl. de klok een uur te vcr- zetten en zich dus te regelen naar den Belgischen zomertijd, Er is echter een kink in den kabel gekomen, die tot groote ver- warring aanleiding dreigt te geven. Tour coing heeft namclijk besloten het besluit te handhaven en de klok een uur vcoruit gezet, maar Roubaix heeft het besluit op- geschort, in hoofdzaak, omdat de dienstre- gelingen van de rams niet tijdig gewijzigd kontden warden. Indien men intusschen geen modus vivendi heeft gevonden, zal dus de tijd in beide steden, die vrijwel een geheel vormen, een uur verschillen. met alle verrassende en onaangename ge- i volgen, welke daaruii kunnen voortvloeien. DR1EHONDERD REIZ1GERS DOOR BANDIETEN ONTVOERD. door de bandieten weggevoerd, onder wie enkele vreemdelingen. Een vreemdeling is, naar verluidt, gedood; twee Chineezen werden ernstig gewond. 23 Chineezen en zes vreemdelingen wisten te ontkomen. Men gelooft, dat dc treinroovers uit ont- slagen troepen bestonden. De regeering heeft een anderen expres-trein naar het tooneel van de wandaad gezonden. Zij ge- lastte terstiond militlaire maatregelen, ten einde de roovers te overweldigen en dc gevangenen ie ontzetten. Men meent, dat het aantal vreemdelingen onder de gevan genen 27 bedraagt. Een baricht uit Sjanghai zegt, dat niet geloofd wordt, dat bij het voorval een vreemdeling is gedood. Duizend bandieten Ijeten Zondag den ex- prestrein van Poe-Kow naar Tieritsjin na- bij Lin Tsjeng op het schiereiland Sajn- toeng ontsporen en overvielen daarop de reizigers. Van deze laaisten werden 300 TER NEUZEN, 9 Mei 1923. CONCERT OP DE MARKT. De traditie der laatste jaren getrouvv, is het muziekgezelschap „De vereenigde Werklieden", directeur de heer A. Schir- ris, voornemens morgen, Hemelvaartsdag, des avontjs 8 uur op de Markt een con cert te geven en daarbij het volgende pro- gramma uit te voeren: 1. Wilhelmus. 2. The Middy, march J. Alford. 3. Une Corbeille de Fleurs, I fantaisie Rodolphe. 4. Pinson d'Ardenne, polka voor piccolo Polaster. 5. Grande ou.vei£*ir<- Poete et Paysan Suppe. Pauze. 6. Colonel Bogey-march J. Afford. 7. Fleurs des Champs, fantaisie W. van Perck. 8. J'ai tant Pleure, valse lente Francis Papy. 9. Edelweiss, pas-redouble. H. Sari v. VLASBEWERKING. Wij vestigen de aandacht van belang- hebbenden op de advertentie van het be- stuur der Ambachtsschool te Ter Neuzen, waarbij de gelegenheid wordt opengesteld om zich aan te geven als leerling voor de vlasbewerking. Naar wij vernemen heeft de ervaring geleerd, dat de vlasbewerking in deze streek niet op zoodanige hoogte staat, dat zij den toets met dien in het buitfenland kan doorstaan. Hoewel de kwaliteit van het in Zeeuwsch Vlaanderen bewerkte vlas niet onderdoet, leerde de practijk, dat het door de „afwerking" daarbij ten achter bleef. Dit gaf belanghebbenden aanleiding te overwegen, op welke wijze hierin zou kun nen worden voorzien en rees het denk- beeld, te trachten eene gelegenheid te ver- krijgen wraaraan het zwingelen enz. in de piTfectie zou kunnen worden aangeleerd. Ten slotte leidden de besprekingen tot een onderhoud met het bestuur der Am bachtsschool alhier, dat bereid bleek een poging aan te wenden om het zwingelen enz. als nieuw vak te doen onderwijzen. De aanvankeiijke vooroereidingen hadden een niet ongunstig v.r.cop. Die voorbe- reidingen worden evenwel opgeschort in afwachting van de beaiitwocrJing der \Taag of bij den 'kring die daarvoor in aanmtrking komt, de belioefre om zich te bekwamen in de vlasbewerking, zal worden gevoeld. Eerst wanneer dit door voldoende aangifte van lveriingen beves- tigend wordt beantwoord, zai deze po ging tot verbreiding van vakkennis op een nieuw terrein tot uitvoering kunnen komen. CENTRALE DRiNKWATERVOCKZIENING VOOR ZEEUWSCH-VLA ANDEREN. Dezer dage i is door het Waterleiding- comite voor Zeeuwsch-Vlaanderen toege- zonden een beknopt rapport betreffende een centrale drinkwatervoorziening voor Zeeuwsch-Vlaanderen, opgemaakt door den Directeur van het Rijksbureau voor Drink- watarvoorziening, den heer W. E. J. M. Krul. Gisteren werd alhier in het „Hotel des Pays-Bas" een vergadering gehouden van het comite met de burgenieesters en afge- vaardigden der gemeenten in Zeeuwsch- Vlaanderen, ter behandeling van het rap port. Deze vergadering werd als ten zeerste in deze zaak belangstellende ook bijge- woond door den Commissaris der Koningin in Zeeland, den heer Quarles van 'Jfford. Door verschiHpr.de aanwezigen werden omtrent het rapport enkele vragen gesteld. die bevredigend kon den worden beant woord. Wij komen in het volgend nummer op deze vergadering terug. Er zullen alsnu in een zestal plaatsen van Zeeuwsch-Vlaanderen vergaderingen wor den belegd voor gemeehtebesturen en raadsleden van bepaafde kringen, terwijl voorts het comite zich ook bereid verkiaarde vervolgens ook in de raadszitting der ver schiilende gemeenten deze zaak nader in bijzonderheden toe te lichten. De voorbereiding van het werk kan hier- mede zoo goec^ als voltoogj worden bc- schouwd. Het woord komt aan de gerrteen- teraden. Er moeten nu voor het verkrijgen van de noodige watervoorziening spijkers met koppen geslagen worden. REGEERINGSJUB1LEUM VAN H. M. DE KONINGIN. In verband met hei communique, hetweik berichtte, dat H. M. de Koningin, alleen te Amsterdam gehuldigd wenschte te worden, deelt het Prov. huldigingscomite mede, dat er ernstige pogingen zullea worden aan- gewend, H. M. aisnog te verzoeken Zee- land's hoofjjstad met een bezoek te ver- eeren. De ligging van sommige eilanden, waar juist het enthousiasme om deel te nemen aan de Provinciale Huidebetooging bijzonder groot is, maakt het onmogelijk gebruik te maken van extra treinen. Waarom dan ook genoemd comite het buitengewoon op prijs zou stei'.en zoo H. M. aan het krachlig yerlangen van duizehden Zeeuwen wilde voldoen, om persoonlijk de betooging van trduw en aanhankefijkheid van het Zeeuwsche volk te Uiddelburg in ■ontvangst te nemen. BEDREIGING DER GEZGNDHEIDS COMMISSI ES Een in Den Haag gehouden vergade ring van afgevaardigden van de Gezond- heidscommissies in ons land, heeft ernstig geprotesteerd tegen de plannen bij de re geering tot opheffing dier commissies, en een mo tie aangenomen, uitsprekend dat deze commissies niet opgeheven behoo- ren te worden. Uit Zeeland voerde het woord de heer Folmer (Goes), die vreest bij opheffing dat al het in 20 jaar verrichte werk weer te niet zal gaan. Alle verbeteringen toch op het gebied der hygiene zijn door de ge- zondheidsoominissie aangebracht. Spr. er- kent, dat in zijn streek het tbezicht op het bouwen goed is, maar van oude wo- ningen trekt men zich niets aan. Over me- dewerking der geimentebestumi heeft hij niet te klagen. Alle nieuwe inspectie zal zeker meer kosten dan de Gezondsheids- comtnissie. Men acht in zijn streek de Gezondsheidscommissie absoluut onmis- baar. (Applaus). De heer Salome (Gostburg) heeft een groot feitenmateriaal verzamelu en hij deelt mede, dat de commissie in zijn streek zich onmisbaar acht. Bij het bouwen wordt overal zvvaar gezondigd, want het toezicht is meest in handen van belanghebbenden. De Gezondheidscommissie is het eenige sociale en hygienische toezicht. NED. HERV. KERK. Aangenomen het beroep naar Bredevoort door Ds. P. Krul te Biervliet. KOEWACHT. Door het Bestuur der Cobperatieve Boe- renieenbank is onder goedkeuring van den Raad van 'toezicht, met aigeineene stemmen benoemd, de "heer E. Geerards, gediplo- meerd boekhouder alhier. De kermisdagen zijn liier rustig er. kalm verloopen. Den eersten dag was er nog al wat volk op de been, op de beide anaere dagen was het heel wat minder. Op het hoilandsche gedeeite was het stil, daar de meesfe kermisgangers, tot groote schade van onze herbergiers en neringdoenden naar het Belgisch gedeeite gingen, oin daar hun geld te verteeren. Men schrijft ons: Verschenen is het 24ste jaarverslag van de Centrale Raifreisenbank te Utrecht, waarbij 54 cooperatiev'e boerenleenbanken uit Zeeland zijn aangesioten, waarvan 15 uit Zeeuwsch-Vlaanderen. Uit het jaarverslag blijkt, dat op 31 Dec. 1922 het totaal der geplaatste gelden be- droeg ruim 60,5 millioen gulden, waarvan ruim 8,5 millioen aan voorscholten was ver- strekt aan dc aangesioten banken en ruim 40.5 mi He was belegd in schatkistpapier. De winst bedroeg 380.641 tegen j 297.615 in 1921 en f 10.499 in 1920. Dit bedrag zal onder nadere goedkeuring der algemeene vergadering grootendeels gestort worden in het reservefonds, dat daardoor zal stij- gen rot 1.045.027. Het aantal aangesio ten banken bedroeg op 1 januari 1922 668 in den loop van 1922 zijn er 8 nieuwe bij— gekomen, zoodai het aantal stijgt tot 676. Zuid-Holland teit de meese banken nl. Ill, Limburg de minste 1. Van de 15 uit Zeeuwsch-Vlaanderen aangesioten banken waren er slechts 2 die geld bij Utrecht ge- ieend hadden nl. Clinge en Hengstdijk en wel respectievelijk 24.312 en 19.189 De andere hadden alle deposito's. De meeste had Ter Neuzen met 845,575. dan volgen Gostburg met 222.277 en Zuiddorpe met f 167.418. Het minsf hadden Ossenisse en Boschkapelle, respectieveiiik met f 8.738 en J 28.410. Op 31 Dec. 1921 waren op de 54 banken van Zeeland geplaatst aan spaargelden ruim 9.5 millioen gulden, aan voorschotten waren verstrekt ruim 4 millioen gulden De meeste spaargelden had T.er Neuzen met f 872.080, dan Lamswaarde met 598.798. De meeste voorschotten waren verstrekt door Lamswaarde, Nieuw-Namen en Koe- wacht. De grootste reserve hadden Kloos- terzande, Koewacht en Lamswaarde. De banken in Zeeland teiden samen 7344 leden en er waren in omloop 10998 spaarbank- boekjes, 1241 voorschotboekjes en 1664 boekjes in loopende rekening. BOSCHKAPELLE. Linde der vorige week hebben kippen- dieven weer hun slag geslagen. Bij den iandbouwer J. Neeteson op Hagestein, heb ben ze er in een naeht niet minder dan zestig stuks weggehaald, minstens ter waarde van 150. Ook een paar schoenen en gordijnen hadden ze meegenomen, doch deze hebben ze in de nabijheid der hofstede achtergelaten. - Een droevig ongeiuk overkwam alhier een huisvrouw, die bezig was met kuischen. Om hooger te kunnen reiken, had zij over twee stoelen een plank gelegd, wiarop ze stond. Plotseling brak deze plank, waar- door ze kvvnm te vaflen, met het treurig ge- voig, dat een sche/pe houtpunt diep in'haar onderlijf drong, vvaardoof ze inwendig ern stig werd verwond. Op 't geschreeuw der kinderen snelde een buurman toe, die de ongelukkige ba- dende in haar bloed, aantrof. Oogenbiik- kelijk werd dokter Buwalda ontbooen: deze zag den toestand nog al ernstig in cn achtt het raadzaam de vrouw aan de zorgen eener verpleegster toe te vertrouwen. Zondag vervoegden zich een 17tal werkloozen ten huize van den burgemees- ter en verzochten Z. E.A. met klem het daariieen te willen leiden, dat zoo spoedig rnogeliik van gemeentewege voor hen werk verschaft werd. De Burgemeester moest fien evenwel te- leurstellen, omreden de gemeentekas dit geenszins toelaat en dat hij niet toezeggen kon of van regeeringswege hierin steun te verwachten is. Mocht dit evenwel het ge val wezen, dan is Z. E. onmiddellijk be reid han 't verlangen der vragers te vol doen. HOOFDPLAAT. Als no. 1 op de voordracht voor gemeen- teopzichter en directeur der waterieiding te Brieile komt voor de heer Mooklijk, wa- terbouwkundig ambtenaar te Hoofdplaat. Dondardag 10 Mai (Hemalvaartsdag.) Oereformeerde Kerk. MOND- EN KLAUWZEER. Onder de gemeente Overschie zijn zes gevallen van mond- en klauwzeer gecon- stateerd. Naar aan de Maasb. werd medegedeek. is door eigenaars van vee onder lie - I gemeente het uitbreken der ziekte one i hun vee verzwegen. BEROGVING IN DEN HAAG. Vrijdagnacht deed een te 's-Gravenhage virtoevend Franschman aan twee agenten die surveilleerden op het Huygenspark, aangifte dat hij in een pereeei aldaar be- roofd was van een portefeuille inhoudende 14 biijetten van 5 Engelsche ponden eik. De agenten stelden dadelijk een onderaoek in, waarop de 38-jarige koopman Nathan J. v. C. op de vlucht stoeg. Na een op- windende jacht wisten zij hem op de Plet- terijkade te grijpen. Hij bleek in het bezit te zijn van de gestolen portefeuille in houdende het geld. Uit de woning werd nog in arrest gesteld de 22-jarige Martje P. die verdacht wordt van mcdeplichtigheid. (Corr. Bur.). EEN 102-JAR1GE OVERLEDEN. Vrijdagmiddag is in het Evangelisch Lu- tersch Diaconie Oudemannen- en Vrouwen- huis overieden de bijna 102-jarige Marta de Groot, gcboren Plate. De andere verpleegden zijn diep onder den indruk van het verlies hunner oudste medebewoonscer, die tot voor korten tijd nog gezond en opgewekt in hun midden vertoefde. EEN ONVERBETERL1JK BOEFJE. Te Leiden kwam een 7-jarig jongetje bij een vvinkeiier een stukje worst koopen en betaalde met een bankbiljet van 10 gld. Dit wekte den argwaan van den winkelier op, die de politic waarschuwde, welke bet ventje ineenam naar het politiebureau. Daar bleek, dat hij, in samenwerking met een vriendje, over een schucting van een woning was geklommen en zich daarna toegang tot het huis had wetfcn te verschaf- fen, waaruit hij een actetasch met een be drag aan bankpapier ontvreemd heeft. Hij verkiaarde, de tasch te hebben weggewor- pen. Het is dezelfde jongen, die zich rceas aan verschiilende inbraken schuldig heeft gemaakt. Vermoedelijk zal hij ditmaal wor den ingesloten, NOG LAAT IN 't HUWELIjKSBOOTJE. .Te Bussum is de ruim 79jarige heer P Roos, een gewezen Amsterdamsch zaken- man, den 26en April jl. in ondertrouw op- genomen met de 60jarige mej. wed. G. J. J. Wildeboer--(Se'venhuysen, die vele ja ren als „moeder" haar voortreffelijke zor gen wijdde aan de jonge verpleegden in het Kinderhuis, voorheen Doorgangshuis, te Bussum. De heer Roos is ouderling der Ned Herv. kerk, in welke het huwelijk zal wor den ingezegend. EEN JONG KIND IN DE MODDER GEST1KT. In de woning van j. K. aan de Pastoors- waranda 5 te 's Gravenhage, had Zondag- middag 'n droevig ongeiuk plaats. Terwijl de moedcr naar het R.-K. ziekenhuis te Voorburg was, om haar doodzieken man op te zobken, had zij haar drie kleintjes ondtT toezicht van haar 17-jarige zuster achtergelaten. Deze was in den loop van den dag weggegaan en had de kinderen even alleen gelaten; toen zij wat later te rug kwam miste zij tot haar schrik een dir kleinen, de 2,5-jarige Gerritje. Na lang zoeken vond zij 't kind voorover liggend in een open zinkputje op het plaatsje. Toen het kind er was uitgehaald bleek het reeds overieden te zijn; het was in de modder ge- stikt. Men had de moeder reeds op haar weg naar huis met het tragische gebeuren op de hoogte gebracht. TEGEN EEN BOOM GERE DEN. De heer J. J. M. uit Den Haag is in den nacht van Zaterdag op Zondag op den Hoogen Rijndijk te Leiden met zijn auto, die hij zelf bestuurde, in voile vaart tegen een boom gereden. Hij werd uit de auto geslingerd en met gebroken been naar het academisch ziekenhuis gebracht. De auix> is geheel vernield. VERBRAND. Te Elf, ondiT de gemeente Hunsel (Lim burg) is Zondagavond de boerderij van de weduwe Moors afgebrand. De 28-jarige dochter van de weduwe, die de branden- de woning in liep om het aanwezige geld te redden, is verbrand. Haar verkoolde lijk werd later gevonden. EEN WOESTAARD. Vrijdagmiddag liep de 40jarige H. P. te Vlaardingen in beschonken toestand op den afro! te Vlaardingen. Uit later baiida- digheid gooide hij een roomijswagen om- ver. De man,, die daarmee liep, waarscituw- de een hoofdagent. Deze irachttk P. tie arresteeren. Dieze verziette zich echter en trachtte te ontStomen. Op de Haven ge komen schopte hij nog eenige fruitstallietr jes onderste boven. Bij de worsteling, die toen ontstond, trachyte hij een politieagent in de haven te trekken, wat hem niet ge- lukte. Ten slotte sprang hij in de haven en zwom deze over, en trachtte zich te ver- bergen in een daar liggende schuit. Door de politic werd hij echter 11a hevig ver zet gearresteerd en naar het bureau over- gebracht. MOORDAANSLAG. Eenige weken geleden is er, naar men zich fv.rinnercn zal, in den sneltrein Nancy Parijs .en moordaansiag gepLegd op een ofifcier, die, als door een wonder, niette- genstaande de bandieten hem in zv/aar ge- wonden en bewusteloozen toestand uit het portier op den spoorweg gewor- pen hebben, er het leven heeft afgebracht. Drie soldaten, die met verlof naar Parijs gingen, waren de daders. Twee hunner zijn heel kort na de misdaad gepakt. De derde is nu Dondcrdag te Parijs aan gehouden. Hij heeft een volledige beke.itenis afge- legd. Ned. Hervorinde Kerk. Ter Neuzen. 9j u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. 9J u. en 2 u., dhr. L. Dek. Zaamslag. 9 u., Ds. G. van Dis. Axel. 9 u. en 2 u., leeskerk. Sas van Gent. 9£ u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Hoek. 2 u., Ds. Groeneveld van Ter Neuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 2