SPORT. SEMEWeDE BERICHTEN. jsnslitsk LANDBOUWBERICHTEN. z'j voorspejlen, dat de suikerspecufanten slechts te kiezen zullen hebben tusschen toegeven of een aanzienlijk verlies lijden. binncn enlwfe wcke.i. Over de kwestie, of de huisvrJuwen een speculate in s piker op groote schr-al kunnen tegengaan, loo- pen de meeningen uiteen, doch algemeen is men het irjver cens, dat de prijzen schandelijk hoog zijn krvvijl dc pakhuizen en fabrieken vol liggen met suiker. Wanneer de strijd tegen de suikerspe- culanten succes zal hebben is daarvoor slechts noodig, dat iedtr, gezin in Amerika het suikevjrebruik met cen pond per week zal vcinninderen. Te New Yc<rk, Chicago en Boston zijn massameetings van huisvrouwen gehouden. Een suikcrmagnaat, die bezoek kreeg van een deputatie van huisvrouwen, wilde "haar de wetten van vraag en aanbod gaan uit- leggen. Zij gaven hem ech.er spoedig te virscaaii, dal zij niet gekomcn waren om les i n de economic te ontvangen, waarin zij rouwens net zoo -bedreven waren als hijzelf, zeiden zij, doch om den suiker- koning te waarschuwen voor de, ge vol gen trvan, wanneer hij in strijd met de econo- mische wetten handylde. De suiktrnande! is door al deze actie wel wat benauwd geworden en doet thans pogingen om een boycot te vocr- komen. Er is echter maar een middel daar- toe, maar het schijnt dat: de handelaren ncg steeds op ten wonder blijven hopen, waardoor zij hun hooge prijzen zullen kun nen handhaven. President Harding, zoo \veet de ''Chicago Tribune" te vertellen, geeft moreelen steun aan den nationalen suikcrboycot, dien de huisvrouwen van Amerika zijn begonnen in an two r,i op de hooge prijzen van dat vtrbruiksartikel. Zijn opvatting is, dat de regeering niet officieel den boycott kan sanctionetren, maar hij gelooft, "dat parti- culitren wel gerechtigd zijn om tot dras- tische maaliregelen hun toevtucht te nemen. Staatsseoretaris Hoover heeft openlijk den boycott bepleit als een middel om de pnjzen omlaag te krijgen. (Tel.) SABOTAGE VAN DEN AUSTRALI- SCHEN KATOENOOGST? De. Aus ralische vertegenwoordiger van Je British-Australian Cotton Association", Herding, (niet te verwarren natuulijk met den president der Ver. Staten) heeft aan den raad van ministers van Landbouw te Melbourne een telegram gericht, waarin hij mededeelt, dat op de Fidsji-ejlanden de „boll-wee.vil" (het insect, dat groote ver- woestingen in de katoen aanricht), is waargenomen en dat vermoed wordt, dat deze opzettelijk is ovcrgebracht door een Amcrikaan. Hij verzoekt de Australische regeering, krachtige voorzorgsmaatregelen te nemen en gevangenisstraf te stellcn op onvvettigen in\oir van katoenzaden. Deze mededce ing heeft veel verwonde- ring gewekt, daar men geloofde, dat het de Egvptische boll-worm was, die zich in de kotbenoogst had vcirtoond. KONING ALBERT BESTUURT EEN VLIEGMACHINE. Vrijdag heeft koning Albert voor de ecrste maal een vliegtuig bestuurd. Hij begaf zich naar het vliogkamp van Evere en maakte een tocht aan boord van cen, nieuw Belgisch vliegtoestel, in gezelschap van den bestuurder, die gewoonlijk met hem de tochten meemaakt. Tijdens de vlucht nam de koning zelf het stuur in handen en bestui rde de vliegmachine met goed succes. DE ENGELSCHE VAKVEREEN1GINGEN Volgens Henderson, is het aantal leden dtr Engelsche vakvercenigingen in de laat- ste twee en half jaar verminderd van 0,5 millioen ijo.t 5 millioen. De gezamenlijke fondsen wel'ke 16 millioen p.st. becrcegen zijn opgeraaki ten gevolge van de uitgebrei- de ui/keeringen wegens werklocshiid. Het jaarlijksch inkomen uit de oontributies van de leden is ook aanzienlijk vtrminderd. De a! gem eerie raad van het vakvereeni- gingscGngr,a begirvt thans een actie om de arc eiders te bewegen tot de vakbewe- ging brag te keeren. Ook wordt gesproken van de oprichting van een enkele groote vakvi reeniging. TER NEUZEN, 7 Mei 1923. DE ZEELANDIA-BIOSCOOP. vcmoont thans met „Hannele's Hemel- vaart", naar den roman van Hauptmann, een indirdaad meesterlijk filmwerk. Voor- al het slot de visioenen van Hannele, als zij zich op haar ziekbed van het aardsche losmaakt, als hare moeder en de weinigen die haar in haar rampzalig bestaan liefde hebben bewezen in een ffemelsch licht zich nan ha:r vertoone.ii, zijn een moesterwerk der filmtechniek. De vertooning verwekt een stemming Van hoogen ernst en de be- geleiding met crgelspel, de zang can mej. Rosi Hrrunan en den heer Willy Keizer, die i n den prolpog een aangrijpend oogen- blik uit het verfilmdv werk uitbeelden. virhoogen ten zeerste de waarde van de vtriooning, terwijl ook de verschiilende kcren, gczongen door eenige jonge dames niet weinig bijdragen tot de verhooging van het effect van het vtrKoonde. „Hannele's Hemelvaart" is zeker het mooiste, hut aangrjjpendste, dat in het bijna afgeloopen seizoen in de bioscoop ten beste gegeven werd. In verschiilende. plaatsen waar deze film vertoond werd, moest zij door den grootcn toe loop, worden vcrlengd. Zooals uit de advertentie iri dit nummer blijkt, zal zij behalve hedenavond ook nog Woensdagyn D nderdag worden vertoond. WATERSTAA LSWERKeN. Het onderhouden van het teer- en car- bolinewerk van kunstwerken enz. van het kanaal van Ter Neuzen en de Rijkswater- hidingen den westen en ten oosten van dat kanaal is opgedragen aan gebr. de Zeeuw te Ter Neuzen voor 4189 gld. Het maken van 3 remstoelen bij de ka- naalhavuns te Ter Neuzen werd gegund aan G. A. v. d. Smaaten aldaar voor 9885 gulden. HET REGEER1NGSJUBILEUM VAN HARE MAJESTEIT DE KON1NG1N. Het is de wensch van de Koningin, dat degenen, die zich opmaken om piechtig te herdenken den dag, waarop zij 25 jaar ge- I leden de Regeering aanvaardde, den grootst mogelijken eenvoud betrachten en de kosten tot de strikt noodige beperken. In yerband hiermede wenscht de Konin gin zich dan ook te bepalen tot een bezoek aan de hoofdstad en zal zij daar ter plaatse gaarne gelegenheid schenken, ook aan in- gezetenen van andere gemeenten, om aan hunne gevoelens uiting te geven. DE PROVINC1 ALE ELECTRISCHE CENTRALE. Naar wij vernemen bestaat het voome- men de electrische centrale voor Zeeuwsch- Vlaanderen der N. V. Provinciale Zeeuw- sche .Elcctriciteitsmaatschappij, nabij Sluis- kil, °P Maandag 14 Mei a.s. officieel in bedjijf te stellen. DE TENTOONStTEL'LING TE M1DDELBURG. Hedenmiddag had de opening plaats van de tentoonstelling voor Handel en Nijver- heid, vvelke deze week te Middelburg in het Schuttcrshof wordt gehouden, zulks in tegenwoorJigheid van verschiilende genoo- digden, o.w. het dag. bestuur der gemeen- te, het bureau van de Kamer van Koop- handel, de besiuren van Handelsbelang en de Hanze, de voorzitter en de directeur van de Handelsschool en de schenkers van medailles. De voorzitter van het comite, de heer C; A. Schulte, heette alien welkom, drukto zijn spijt uit dat de Commissaris der Ko ningin verhinderd was door ambtsbezighe- den buiten de gemeente en de burgemeester door uitstedigheid, terwijl hij exposanten dank bracht dat zij in zullk een groote ge- tale aan den oproep van het comite heb ben voldaari. Hij noemde het een geluk te kunnen wijzen op hun durf in bijzijn van de vtrlegenwoordigers der handels- organisaties, Spr. noemde het niet goed dat bezuinigd wordt door hen, die dit niet behoeven te doen, want dat bevordert de w( rkloosheid, wat leidt tot onproductieven arbeid bij wijze van werkverschaffing. Na ook dank gebracht te hebben aan den ont- wcrper en de uitvoerders van oud-Middel- burg, en de pers voor hare medewerking, vtrklaarde de voorzitter de tentoonstelling voor geopend. Na de officieele opening maakten de genoodigden een wandeling langs de bijna 100 stands, die wij niet alle kunnen noemen, maar die de een al mooier dan de ander is. Tal van stands van levensmiddelen wor den afgewisseld door die van luxe en huis- houdelijke voorwerpen, piano's en andere muzickinstrumenten, kantoorinrichtjngen, machineries, automobielen, inotoren, rij- wielen, rookarlikelen, meubels demonstra- ties van nijverheid en van het bereiden van spijzen en wat er verder te zien is. Een deel dezer stands is ondergebracht op het 1000 vicrkante meters groote markt- plein „oud Middelburg" dat werkelijk al- leen reeds een bezoek aan de tentoonstel ling waard is. Het door de hooge boomen beschaduwde plein gee$t een mengeiingvan bonte kleuren en doet ons een oogenblik denken in een sprookjesland te zijn aan- gukomen. Ook tnf, men op dit plein, waar op o.a. het stadhuis niet is vergeten, een open tooneel en een muziekpodium aan, waarop, wat reeds een bewijs mag heetcn dat voor muzikale en andere afwisseling goed zorg is gedragen, en dit is juist, want er zijn verschiilende artisten en een spe- ciaal tentoonstellingscrkest geengageerd, terwijl ook het Middelburgsch muziekkorps en de Middelburgsche m'andolineclub mu- zj.ek zullen geven, hetzij in den vasten mu- ziektent, hetzij op ^jOud-Middelburg". Waar in deze week ook een vrije dag valt, namelijk de Hemelvaartsdag, meenen wij hen, die dien dag nog geen andere be- stemming gaven er aan te mogen herinne- ren dat ook dien dag de tentoonstelling van 10 uur 's Imorgens tot elf uur desi avonds geopend is, evenals andere dagen. DE GRILLEN VAN DEN STORM. Door de posterijen te Vlissingen was sinds een paar dagen een wagen vermist waarmede de poststukken naar de Provin ciale booten worden vervoerd en welke wagen gewoonlijk staat op de ponton. Ver- moedelijk door den storm is deze wagen in de haven gewaaid, althans bij het dreggen zijn nu onderdeelen van den wagen opge- vischt geworden. Door het personeel der posterijen wordt het dreggen voortgezet. PORTRETTEN. Men schrijft uit Middelburg aan de N. R. Crt.: Door een milde gift van Mr. H. j. Dyck- meester, oud-voorzitter van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen te Middel burg, is dit genootschap in staat gesteld, vier geschilderde portretten, die dringend herstelling behoefden, te doen restaureeren. De schilderijen zijn thans, verjongd door een zorgvuldig aangewende knur, in het museum van het genootschap teruggekeerd Het is vooreerst het groote portret van De Ruyter, in 1667 geschiiderd door Fer- diand Bol. Voorts het conterfeitstelsel van Boerhaave, door een onbekenden mees- ter. Dan een fraai portret van Johan de Witt, afkomstig uit den boedel van den Raadpensionaris. De schilder was onbe- kend, maar het schoohmaken bracht den naam C. Netscher te voorschijn. Ten slotte een afbeelding van Jan van Borssele van der Hooge, representant van den Eersten hdele van Zeeland. Ook van dit werk ken- de men den maker niet, bij het herstellen bleek het gesigneerd te zijn: J. Palthe, 1760. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het aantal gevallen van besmettelijke ziekten, over de week van 22 tot en met 28 April in de prpVfncie Zeeland, bedroeg: hebris tyhoi'dea (buiktyphus)Vlissin- gen 1. Diptheritis: Aagtekerke 1, Koewacht 2 Middelburg 3. ONDERZOEK VAN B1ERVLIET. Aan den besteller P. J. Keukelaar te Bier- vhet, is met ingang van 1 Aug. a.s. op zijn verzoek eervol ontslag verleend. BRESKENS. De Minister van Waterstaat heeft be- noemd tot buitengewoon opzichtei bij de werken behoorende tot de haven te Bres- kens, J. G. van Baalen te Oirschot. HOOFDRLAAT. Met ingang van 1 Juli a.s. is benoemd tot ondeiwijzer aan de R. K. school te Hoofdplaat, de heer A. Oubrie te Biervliet. VOETBAL. Gisteren speelde te Vlissingen een elftal van den Zeeuwschen Voetbalbond tegen een elftal van den Dordtsche Voetbalbond. In het Zeeuwsch elftal was Ter Neuzen vertegenwoordigd door 5 spelers. De uitslag was 3—1 voor het Dordtsche elf tah T. V. V. speelde tegen D. O. S. van Philippine. Uitslag 2—1 voor T. V. V. Bekerwecistrijden v.v. „Terneuzen" Gisteren moesten uitkomen Sportkring van St. Nicolaas en Excelsior van St. Nico- laas. Daar eerstgenoeind elftal niet opkwaUi, won Excelsior niet 5—b. Alsnu werd een vriendschappelijke wed- strijd gespeeld tusschen het aanwezige elf tal van St. Nicolaas en een elftal van Ter Neuzen. Deze uitslag was 3D voor Ter Neuzen. Bekerwedstrijden v.v. Juliana, Zaamslag. Zaterdag kwamen voor klasse A uit Axel van Axel en Ter Neuzen II. Reeds bij het begin was het te zien, dat Ter Neuzen ver in de meerderheid was. Bij de rust was de stand 2--0 voor laatstgenoemd elftal. Even na de rust werd door een der backs van Axel de bal met de handen uit hun doel weggewerkt, wat een penalty veroor- zaakte. Toen deze door Ter Neuzen zou worden genomen verlieten. de Axelsche spelers het veld. Volgens het reglement werd aan Ter Neuzen nu nog 5 punten toegewezen, wat hun een overwinning bracht van 70. in VERLOFGANGERS. De Minister van Oorlog heeft bij beschik- king van 26 April vastgesteld een regeling voor het onderzoek van verlofgangers, In 1923 worden aan het onderzoek onder- worpen de groot-verlofgangers der lichtin- gen 1910, 1911 en 1912 (voormahge land- weerlichtingen 1917, 1918a en 1918b). SAS VAN GENT. Naar wij vernemen zal weldra officieel de in bedrijfstelling van de Prov. electr. centrale alhier plaats hebben. Loop der bevolklng van Ter Neuzen, In de afgeloopen week hebben zich deze gemeente gevestigd: Pvan Puffelen, leerling-verpleegster, Axelschestraat 50 van 's Gravenhage. P. Sneijders, monteur, O 21, van Groede. M. Schumacher, zonder, kazernestraat 16, van Roerdorf. L. C. Pouwaart, hiilploods N. L„ Kerk straat 79, van Vlissingen. P. Rouw, zonder, Steenkamptoan 106, van Biervliet. C. P. J. Willemsen, verpleegster, Axel schestraat 50, van Zaamslag. J. de Meester, dienstbode, O 202, van Zaamslag. J. B. Dooms, zonder. Kazernestraat 19, van Mainz. Vertrokken: J. A. Marcus, landbouwerskn., P 102 naar Zaamslag. W. J. Rouw, veldarbeider, O 77, naar Zaamslag. M. Schrier, serg. niaj. inf., Noordstraat 67, naar Rotterdam. B. Peenstra, bouwkundig opz., Westkoik- straat 8/10, naar Axel. T. Clemminck, zonder, Schoolweg 4, naar Middelburg. C. Donze, dienstbode, Noordstraat 9, naar Hoek. Ch. de Block, dienstbode, Nieuwstraat 46, naar Zuid en Noofd-Schermen RECHTZAKEN. Arrondissemento-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 4 Mei 1923. Heden werden de volgende zaken be- handeld: E. B. P., oud 23 j., veekoopman te Clinge, werd beklaagd, dat hij op 31 Maart 1923 te Hulst verschiilende voorwerpen heeft ver nield, toebehoorende aan A. P. Pateer, eveneens verschiilende voorwerpen, toebe hoorende aan A. L. van Kemseke, verder, dat hij A. L. J. van Kemseke met zijn vuist eenige siagen in zijn gezicht heeft gegeven, en Maria Ludovica Vo'et een slag in haar gezicht en daarna zich tegen den wacht- meester der marechaussee, die hem wilde arresteeren heeft verzet en hem en J. Mar- cusse te slaan en te schoppen. Eisch 3 weken gevangenisstraf. H. O., oud 40 j., eommissionair te Axel, werd ten laste gelegd, dat hij op 12 Febr. 1923 te Sas van Gent te samen met V. v. d. S., althans met diens" liJi'lp fieett weggervu- men 2 kisten Sunlightz'eep. Eisch 4 maanden gevangenisstraf. C. L., oud 34 j., huisvrouw van A. Dophe- mont te Hulst, word beklaagd, dat zij op 18 Maart 1923 te Hulst P. A. Pauwels mon- deling heeft beleedigd. Eisch f 10 boete of 10 dagen hechtenis. P. A. P., oud 24 j., werkinan te Hulst, werd ten laste gelegd, dat hij op 19 Maart 1923 te Hulst opzettelijk 2 pannen, toebe hoorende aan A. Dophemont heeft bescha- digd. Eisch 10 boete of 10 dagen hechtenis. H. A. IT, oud 35 j., koopman te St. Jan- steen, werd beklaagd, dat hij op 28 Maart 1923 te St. Jansteen E. L. Herrewijn en C de Wever opzettelijk beleedigd heeft. Eisch vrijspraak. H. J., oud 26 j., boerenknecht te Hoek, werd ten laste gelegd, dat hij einde 1918 of begin 1919 te Ter Neuzen heeft weggeno- men een karabijn, toebehoorende aan den Staat der Nederlanden. Eisch 14 dagen gevangenisstraf. waardelijke proeftijd 3 jaar. Sinds 1909, toen de Amerikaansche kruis- bessenmeeldauw voor het eerst in ons land hevig en allerwege optrad, heeft de Plan- tenziektenkundige Dienst zich veel moeite gegeven, een werkzaam en practisch goed toe te passen bestrijdingsmiddel tegen deze ziekte te vinden. Door de aangetaste strui- ken op bepaalde wijze te .snoelen is het in zeer vele gevallen gelukt een aantasting van de vruchten te voorkomen. Evenwel zijn aan deze snoeimethode bezwaren verbon- den, zoodnt ook nog steeds naar een be- spuitingsmiddel werd gezocht. Een uitvoeriger mededeeling over de proeven, die in verband hiermede gertomen zijn, is in bewerking. Nu het tijdstip voor toepassing is aan- gebroken, zij hier thans alleen medegedeeld, dat vrijwel afdoende resultaten bereikt zijn met een middel, dat wij „Alcalische Bour- gondisehe pap' hebben genoemd! Deze pap wordt bereid uit 11/2 K.G. kopervltriool en 1.54 E.G. watervrije soda op 100 L. water (gewone Bourgondische pap bevat op IV, K.G. kopervitriool slechts 3/4 k.G water vrije soda). DE INBRAAK IN HET POSTKANTOOR TE STEENWIJK. Men meldt aan de N. R. Crt., dat van de in het postkantoor te Sfieenwijk gestolen 40.000 gld. thans een bedrag van 28 a 29.000 gevonden is- Op een veenplaats te Valterveen was 10.000 gld. begraven. (Men herinnert zich dat er reeds een bedrag van 19.000 te Bargeroosterveld gevonden is)- De opperman B„ de arbejder G., de schoen- maker Z. en diens vrouw zijn gevankelijk naar Winschoten gebracht. De- vrouw zegt dat zij 10.000 gld. verbrand heeft. Het is gebleken, dat de aangehouden B de inbraak gepleegd heeft. De sleutet eulosebestrijding van het grootste belang is sedert wij weten, dat deze ziekte hoofd- zakelijk door de tuberketobacillen van het sputum wordt verbreid. Haast nog noodi- ger is de vermaning: „Bedek uv, gelaat, als ge niest of hoest",; ze moest overal in treinen, trams en op plaatsen, waar vele menschen bijeen komen, worden aange- plakt. Het niezen en hoesten zonder mond en neus' met den zakdoek of desnoods met de hand te bedekken, is een ongepaste gewoonte, die lijnrecht tegen de hygiene indruischt en die in tijden van griep-epide- mie vermoedelijk het meest tot de bliksem- snelle verbreiding dezer ziekte in stad en land bijdraagt. Dr. Seiffert heeft deze soort van besmet- ting, de z. g. droppel-ihfectie, grondig on- derzocht en het resultaat van zijn langdu- rige en zeer nauwkeurige onderzoekingen gepubliceerd. Bij het hoesten en niezen worden droppeltjes waterachtig slijm uit mond en neus geslingerd, waardoor, bij in- ademing er van, gezonde personen besmet kunnen worden. Deze droppel-infectie speelt de hoofdrol bij de verbreiding van longenpest, griep, kinkhoest en besmette lijke neusverkoudheid, terwijl zij ook bij andere ziekten, zooals mazelen, longontste- king, diphterie, als bron van besmetting in aanmerking komt. Dr. Seiffert toonde door de z. g. Ber- lijnsche blauw-reactie op bepaaldelijk voor dit doel geprepafeerd papier, dat voor het gelaat van hoestende en niezende menschen wordt gehouden de grootte en de hoeveel- heid der weggeslingerde droppeltje aan. Door vernuftig bedachte experimenten was hij zelf in staat vast te stellen, hoeveet droppeltjes uit den mond kwamen en hoe- veel van de dieper geiegen deelen der lucht- wegen afstamden. Daarbij bleek, dat bij 't spreken over't algemeen slechts zeer wei nig droppeltjes worden afgescheiden; bij 't hoesten veel meer en 't meest bij 't nie zen. Voor de besmetting is het niet noodig, v I »wi uc ueb/ntinrii; is net met noodii/ heeft hij later in het water geworpen. De yirdachte Z. heeft op den uitkijk gestaan. De 3e gearresteerde, die van de inbraak afwist, heeft van het gestolen geld een paar duizend gulden ten geschenke aan genomen. VROEG OPSTAAN. Htt is een toer voor velen. En wie nu eenmaal niet vroeg kan opstaan, zonder de hulp van den wekker of van een hulp- vaardigen huisgenoot zal wel altijd zijn medemensch benijden, die het wel kan. Want het onaangenaamste oogenblikje van den dag is voor hem (of haar) om midden uit zijn slaap te worden gewekt en dan op te moeten staan zonder treuzelen. Het is een kwelling, en wie vanzelf op een vroeg morgenuur geregeld wakker wordt, weet niet hoeveel narigheid hem bespaard blijft. Om nog niet te spreken van de vele malen dat de langslaper zich verslaapt en zich daardoor onaangenaamheden "op den hals haalt; of van de talloozd keeren, dat hij van een heerlijken vroegen zomermorgen wil genieten en niet er toe komen kan zich aan den slaap te ontworstelen. Om de „kunst" van opstaan te leeren werden onlangs door verscheidene lezers van een buitenlandsch blad middelties aan- gegeven. Zoo vertelt een dame, dat zij steeds een groote langslaapster was en tot voor korten tijd het beslist niet klaar spelen kon, s morgens vroegtijdig op te staan. Zij kwam echter op het idee, onmiddeilijk na net ontwaken een glas koud water te drin- ken, dat het dienstmeisje haar op bed bren- gen moest en deze ,,opfrissching", werkte zoo gunstig, dat zij onmiddeilijk daarna op- stond. Dat is goed en wel, als men dan maar den rnoed heeft om slaperig-en-al, dat clas leeg te drinken. Een andere jonge dame schrijft, dat zij zich er aan gewend heeft, elken morgen precies om half zeven op te staan door voor het inslapen vijf minuten lang alleen hier- aan te denken en het zich stellig voor te nemen. Door deze oefening van haar eigen wil is zij nu zoo ver, dat zij elk uur van den nacht kan ontwaken en opstaan. De wekker, die met zijn doorgaans on- welluidend geraas menigeen uit zoete droo- men doet opschrikken, wordt in vele advie- zen van lezers genoemd. Origineel is hier- bij cie raad, den wekker zoo ver mogelijk van het bed verwijderd neer te zetten, zoo- dat men wel gedwongen isv uit de veeren te springen en er heen te loopfen bm den leven- maker eindelijk eens het stilzwijgen op te leggen. Het zal dan gemakkelijker zijn, aan de verleiding van de warme dekens weer- stand te bieden, dan wanneer men den wek ker vlak bij het bed had geplaatst. De directie van een kostschool had er steeds baat bij gevonden, de leerlingen ge-, regeld op een bepaalden tijd naar bed te laten gaan. Door hiCrvan niet at tc wijken leerden alien ook altijd op een zelfde uur op te staan. voor- BESTRIJD1NG VAN DEN AMERIK KRUISBESSENMEELDAUW. De Plantenziektenkundigen Dienst Wageningen meldt: VAN BEROEMDE MANNEN is m«rmalen opgeaekend, wat zij in hun jeugd wilden worden „als eenig ideaal." De tegenwoordige paus heeft nachten wak- kt r geiegen, dat hij.... bommengooier lioopte te worden. President Harding ken- de maar een ideaal: tramconducteuiMus solini.... zendeling in de binnenlandeh ah Afrika. MILD. In het zuiden van Frankrijk bestaat bij enkele stoomboot- en Lrammaatischap- pijen de loffelijke gevvoon.e om pieizier,# zigtrs naar beroemde plekjes natuur- schoon veel te laten be talen (nietwarir, men is dan in een goede bui) en als zij tirugkomen maar een schijntje (want dan is men droef te moy). LEES-BEGEERTe. In de groote Engelsche bibliotheken heeft men een onderzoek ingesteld, op wel- k|en leeftijd er het meest gelezen wordh Ziehier de resultaten der statistfeken. Op 14jarigen leeftijd verslindt men 43 boeken ;per jaar, als men 20 is 59, 30 dan 174 Daar na neemt het geleidelijk af, en als men 50 j are 11 telt, heeft men al ruimschoots genoeg aan 27 boeken pur jaar, en na 60 jaar aan 14. HET GEVAARLIJKE NIEZEN. „Niet op den grond spuwen", luidt een vermaning, wier opvolging voor de tuber- tjes zijn vervat, diep in de longed indrin- gen, het is doende als zij zich op de slijm- vliezen van den neus of de keel vastzetten, om hij vatbare personen de ziekte te ver- oorzaken. Ja, deze geleerde gaat zoo ver, de meer of mindere onmiddellijke infectie door droppeltjes uitgehoest of uitgeniesd slijm voor een der hoofdoorzaken der groo te verbreiding der tuberculose te verklaren. Hoe dit zei, zeker is het, dat. aan deze bron van infectie nog te weinig aandacht wordt geschonken en dat het hoog noodig is, in dit opzicht betere hygienische begrip- pen te verbreiden. Want de voorzichtighe'id bij het hoesten en niezen mag niet op de tuberculose of op een andere der genoemde besmettelijke ziekten beperkt worden, maar zij moet alien menschen van de vroegste jeugd af, vooral ook op school, ingeprent worden, zoodat zij tot een vanzelfsprekende gewoonte'wgrdt, en dat zoowel om hygie nische als om aesthetische redenen. Daar- om: „Bedek uw gelaat, als gij niest of hoest! IS ELECTRISCH LICHT GEVAARLIJK? Men herinnert zich nog wellicht hoe en kele tientallen jaren geleden fabrikanten van gasgloeilichtmateriaal een hevigen strijd voerden tegen de opkomende Industrie van het electrisch licht. De gastechniek vond het hangkousje uit het z.g. Greatzine-licht', en dacht hierinee i electrisch licht als concurrent geweerd te hebben. Doch reeds kwamen de electr. booglampen in gebruik, terwijl de kool- draadlampen de invoering der electrische gloeilampen inluidden. En toen ten slotte de metaaldraadlampen toepassing vonden met haar gering struomverbruik (/2 Watt per kaarssterkte), was het pleit beslist ten gunste van electrisch licht, dat behalve de economische voordeelen, vele gemakken op- levert en vrijwel geen brandgevaar bezit. Het is daarom merkwaardig hoe er tegen- woordig nog menschen gevonden worden, die den verloren strijd van het gas weer widen hervatten. Een dezer, de heer A. E. Bawtree, hield onlangs te Londen een voordracht voor de Royal Photographic Society, waarin hij alarmeerende, mededeelingen deed over de nadeelen van de electrische verlichting eh o.a. wees op het gevaar van ultra-violette stralingen daarvan. Den achteruitgang van 't menschelijke oog schreef de heer Bawtree hoofdzakelijk toe aan deze ultra-violette uitstralingen en aan de g root ere' lichtsterkte, waaraan men zich bij electrisch licht gewend heeft. Een 100-kaars gloeilamp is tegenwoordig in een huiskamer een normaal licht. In den ,,kaars -tijd vond men 20 kaars rjeeds een rijke verlichting. Ontegenzeggelijk zijn dus °nze .,verlichtings"-eischen toegenomen, doch ook in den glorietijd van het gaslicht was een gloeikousje van 80—100 kaars een veel voorkomend lichtpunt. Van medisch standpunt is het trouwens nog niet uitgemaakt, uf de verzwakking van het oog een gevolg zou zijn van het moder- ne sterke kunstlicht. Waar de heer Bawtree het heeft-over ul tra-violette stralingen van't electrisch licht, moet echter worden opgemerkt, dat hij ge- heel bezijden de waarhe.id is. Wel straalt een electrische,"glqeijamp ultra-violet licht uit, doch daarvan wordt zooveel geabsor- beerd door het glas om de lamp, dat men practisch van een algeheele ondoorlaat- baarheid kan spreken. Juist het gaslicht, b.v. de open gloeikous, heeft door invert licht n ultra-violette straling die vele malen grooter is dan die bij, electrisch gloeilicht. Gevaarlijk voor de Oogen zijn alleen de kwiklampen voor physiscbe doeleinden, die opzettehjk van kwarts gemaakt worden om de ultra-violette stra'Tcn juist gemakkelijk door te laten. (Tel). EEN ZONDERLING OVERLEDEN. Na jarenlang in een hut, samengesteld uit wat oude takken, enkele gebiruikte bus- sen en eenig afgedankt Iinnen, in aen- zaamheid te hebben gewoond, aan den rand van een heuvel in het graafcehap Sur rey in Engeland, is oen zonderling klui- zenaar in eenzaamheid overleden. De 73-jarige man, in den omtrek bekend als „Whistlepipe Joe", heette eigenlijk Al- birt Smith. Hij nam echter naar eigen be- lieven andere namen aan. Zoo noemde hij zich een tijdlang „Lord Newport Smith" terwijl hij eenigen tijd later, toen hij van

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 2