Laatste Berichten. BURGERLIJKEN STAND. De Blutha was op weg naar Bahia Blan- ca, toen zij door het ijs word gegrepen. De opvarenden werden gered door den schooner John Campbell, van New Found- land op weg naar Pernambuce. De schoe- nar praaide de OOrduna niet ver van New Yofk en gaf aan deze de schipbreukelin- gen, die in Engeland thuis hooren, over. DE LU1MEN VAN DEN BLIKSEM. Eerst in het midden der 18de eeuw is men gekomen tot het juiste begrip van het wezen van den bliksem. De geleerde J. H. Winkler, van Leipzig, spralc het't eerst uit, dat de bliksem een groote electrische vonk is. Door den Franschman Dalibard werd dit in 1752 bewezen door een serie proef- nemingen. In den jongsten tijd heeft de photografie er veel toe bijgebracht nm de werkelijke ge- sxalte en het verloop van de electrische ont- lading vast te stellen. Reeds de eerste proe- ven van dien aard toonden, dat de zig-zag- vc-m een schijnbeeld is. De afgelegde baan is veeleer gelijk aan die van een zich in tal- rijke zijarmen splitsende rivier. Ook over het onstaan van den bliksem heeft de toe- passing der photografie veel geleerd. Zoo heeft men geconstateerd, dat deze niet uit een ontlading ontstaat, maar uit verschil- lende, die door gezamenlijke kracht zich een weg naar beneden banen. De voorontladin- gen gaan de groote ontlading zeer kort vooraf, gewoonlijk minder dan 1/1000 se- conde. Op den hoofdslag volgt soms nog een na-ontlading. De duur der gezamenlijke ontlading is aan groote verschillen onder- he-vig. De van wolk tot wolk overspringen- de bliksem duurt dikwijls een seconde of meer, terwijl de naar de aarde gaande veel korter duurt. Ook de lengte is verschillend. De bliksem, die de aarde treft, is zelden langer dan 2 of 3 kilometer, in het andere geval heeft men lengtes tot 49 K.M. gecon stateerd. De kleur wordt veroorzaakt door- dat de zich in de lucht bevindende vloeistof gaat gloeien. Zij is gewoonlijk roodviolet, maar soms ook spierwit, goudachtig, blauw of groen. Een enkele maal is geconstateerd, dat de bliksem naar boven sloeg. Zoo heeft men meermalen eigenaardige afwijken van den gewonen z.g. zig-zag-bliksem kunnen waar- nemen. Zeldzaam is de z.g. paarlsnoer- bliksem, zoo genaamd, omdat de bliksem- baan bestaat uit een rij van lichtpunten, dit aan een snoer edelsteenen doet denken. Met merkwaardigste is echter de bol-blik- sem. Deze schijnt een vuurmassa van de grootte van een vuist varieerende tot die van een hoofd. Dikwijls verdwijnt deze spoorloos en zonder schade aan te richten, maar het komt eveneens voor, dat zij met geweld uiteen springen en beduidende sto- ringen aanrichten. Het wezen ervan is nog niet vastgesteld. Sommigen beweren, dat zi; uit verdunde gassen bestaan, anderen uit waterdampen en dat zij zich als een electrisch geladen zeepbel zouden bewegen. In den zomer is het aantal inslaan blik sem per onweer het grootst, het bedraagt in de maanden van Mei tot Juli in doorsnee 11.4 en van November tot Februari 1.3. EEN ASTROLOOG VOOR DE RECHTBANK. Een boekdrukker te Berlijn, zekere Franz Moritz, had eenige malen in Berlijnschc biaden een adverientie geplaatst, waarin hij aanbood, iedereen, na mededeeling van zijn naam en van datum en plaats zijner geboorte, en na toezending van een klein O'xlrag als vergoeding van portokosten, gratis de toekomst te zullen voorspeHen. Kori daarna richtte de boekdrukker een astrologischen bond op met den geheim- zinnig klinkenden naam „Framo'', blijkbaar w< nschte hij echter siechts zijn eigen naam te vereeuwigen. Hij gaf ook een tijdschrift uit, waarin hij artikelen publiceerde over den invloed dor sterren op de lotgevallen der menschen. In verband mej dit alles rneende de Berlijnsche justitie, hem wegens poging tot oplichterij te moeten vervolgen, hetgeen geschiedde. De verdediger had een groot aantal leden van de „Framo" doen dagvaarden. Zij wa rm alien vol lof over den „meestier"f wiens voorspellingen, naar zij verklaarden, zeer dikwijls werden bewaarheid. De verdediger zelf gaf een overzicht van de geschiedenis der astrologie. Hij wees crop, dat deze reeds in de grijze oudheid druk werd beoefend, hetgeen ook biijkt uit het feit, dat er alleen reeds te Niniveh niet minder dan 25000 steenen zijn opgegraven, waarin astrologische teekens -waren gegrift Paus Leo X stelde te Rome een bijzonderen eerstoel in voor astrologie. Pleiter eindigde zijn betoog met de stel- ling dat zoo min de rechtbank een oordeel zou kunnen vellen over de onsterfelijkheid der afel, zoo min zij zich ook kon uitspre- ken over de waarde der astrologie als wetenschap. Ten slotte sprak de rechtbank heklaag- de vrij, op grond van de overweging, dat hijzelf in ieder geval aan zijn wetenschap heeft geloofd. HAAR TROUWR1NG INGESLIKT. Te Sheffield is, naar de „Daily Chronicle" meldt, eenige dagen geleden een gehuwde vrouw op ongewone wijze om het leven ge komen. Zij heeft namelijk haar trouwring ingeslikt, welke van haar vinger, dien zij in e'en mond hield, in haar keel glipte. De r>ng bleef steken en het duurde niet lang de ongelukkige stikte. INGEZONDEN STUKKEN. {Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Redactie, Voor de zooveelste maal kreeg ik een :iezer dagen in handen de gelllustreerde Gids voor Zeeland 1923, uitgegeven door Ki Bureau voor Vreemdelingenverkeer te Middelburg. Steeds wanneer ik dezen Gids ckxirblader, treft het mij, dat bij de daarin vermelde eendagsreisjes ontbreekt een dag- t"urtje, bv. per automobiel, door Oostelijk- Zeeuwsch-Vlaanderen. Is dit gedeelte van de Provincie dan zoo- veel minder mooi dan het overige deel? Zeker is het niet zoo schoon als b.v. Walcheren, doch, zooals uit meerdere ver- klaringen, o.a. van vreemde zeelieden, welke Jtstapjes maakten naar de dorpjes en stad- jes ten Oosten van het kanaal van Ter Neuzen, moge blijken, is het voor onbeken- den ten voile de moeite waard eens een Kijkje in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen te nemen. Is er iemand Uwer lezers, die zich hier eens voor wil spannen, een route ontwerpen en trachten deze te doen opnemen in boven- bedoelden Gids? Of4s het wellicht mo- gelijk te Ter Neuzen een afdeeling van Vreemdelingenverkeer te stichten? Waar andere gemeenten in het vreemde lingenverkeer een middel zien om de plaats te verlevendigen en de ingezetenen indirect te bevoordeelen, zouden zeer zeker ook veLen te Ter Neuzen het op prijs stellen in- dien pogingen in het werk gesteld werden om het vreemdelingenbezoek te verhoogen. Ten slotte meen ik wel, een eventueelen initiatiefnemer in overweging te moeten geven, als eersten stap, het gemeentebestuur van Ter Neuzen te verzoeken, de in de gemeente staande bordjes met het tot spot aanleiding gevende opschrift „verboden in het PARK te wandelen", door andere, me bescheidener opschrift, te doen vervangen. Dankend voor de vcrleende plaatsruimte, EEN OUD-TER NEUZENAAR. Middelburg, Mei 1923. W1NTERSW1JK. Hedenmorgen had in de buurtschap Kotten, nabij deze gemeente, een zeer ernstig ongeval plaats. De molenaar O. had eenige dagen geleden uit Duitschland een Dieselmotor ontvangen en zou deze thans in werking stellen. Toen de ketel een druk had van 4060 atmos- feren sprong deze plotseling uit elkaar, waardoor O. zoo ernstig verwond werd, dat de dood direct intrad. De zoon van den monteur Ten Hagen werd den buik open gereten en was eveneens onmidd llijk dood. De aanwezige broeder van den molenaar werd niet ernstig gewond; terwijl een vierde persoon met den schrik vrij kwam. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. O. laat een vrouw met drie kinderen achter. Het gebouwtje waarin de motor stond, is een rui'ne, de knalpot, die buiten het ge bouwtje stond, werd meters ver weggeslin- gerd. MIDDELBURG. Aan het gebouw van het Provinciaal bestuur werd heden aanbesteed het uitbag- geren van het Nederlandsch gedeelte van het kanaal van Ter Neuzen en van het zijkanaal naar de Axelsche Sassing, bene- vens het uitbaggeren van de westelijke en oostelijke buitenhaven te Ter Neuzen. Inschrijvers waren de heeren J. Kraaijen- veld en E. van Noordenne te Sliedrecht voor 50 cent per M3. in het kanaal en 11 cent in de buitenhaven; de N.V. Bagger- maatschappij „Holland" te 's Gravenhage voor 39 cent en 12 cent; Abr. Volkers te Sliedrecht voor 32 cent en 10 8/10 cent. Nog werd aanbesteed het gedeelteiijk vernieuwen van de brugdekken op de schip- brug te Vlissingen. Raming 15.400 gld. Ingeschreven werd o.a. door de heeren P. W. Nieuwelink te Ter Neuzen, voor 18.745 gld. en J. Ivan 't Hoff te Hoek, voor 16.340 gld. Minste inschrijver was de heer Adr. van der Straaten Jr. te Hansweert. voor 14.900 gld. WEERBERICHT VAN 2* MEI 1923. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bildt luidt als volgt: Hoogste barometerstand 770,1 Toulon. Laagste barometerstand 755,6 Roest. Verwachting tot den avond van 3 Mei: Zwakke tot matige veranderlijke wind, later uit Oostelijke richtingen, gedeelteiijk bewolkt, weinig of geen regen, mogelijk nachtvorst in het Oosten, iets kouder over- dag. A. C. LENSEN's STOOMVAARTMAAT- SCHAPP1J—TER NEUZEN. s.s. ARY vertrok 13 dezer van Rosario naar New-York. s.s HELENA in lossing te Antwerpen. s.s. TERNEUZEN in lading te Port Tal- bot voor Sluiskil. SCHEEPVAARTBEWEGING. 27 April. Eng. s.s. Spray, 1788 M3., kolen, van Bon'ess voor Ter Neuzen. Eng. s.s. Holmside, 2384 M3„ kolen, van Hull voor Gent. Eng. s.s. Parklands, 3800 M3., cokes, van New-Castle voor Gent. Eng. s.s. Cheswick Manor, 4)89 M3., kolen, van New-Castle voor Gent. Noorsch s.s. Brand, 4276 M3., kolen, van New-Castle voor Gent. Zweedsch s.s. Kiruna, 15649 M3., kolen, van Philadelphia voor Gent. Eng. s.s. Corloch, 5119 M3., kolen, van New-Castle voor Gent. Eng. s.s. Therese, 3677 M3„ kolen, van Goole voor Gent. Letland. s.s. Sigulda, 5647 M.3., hout, van Riga voor Gent. Fransch s.s. Turkheim, 10818 M3., fos- faat, van Brest voor Gent. Eng. s.s. Alt, 2840 M3., stukgoed, van Goole voor Gent. Noorsch s.s. Trane, 3292 M3„ ledig, van Sluiskil naar New-Castle. Belg. s.s. Borinage, 6507 M3., ledig, van Gent naar New-Castle. Belg. s.s. Rubens, 6304 M3., ledig, van Gent naar New-Castle. Eng. s.s. Whin, 1320 M3., ledig, van Ter Neuzen naar Dysart. Zweedsch s.s. Broxvik, 4136 M3., ledig, van Gent naar Goole. Ned. s.s. Stolwijk, 7080 M3., ledig, van Gent naar Methil. Noorsch s.s. Grado, 1418 M3., ledig, van Gent naar Antwerpen. Eng. s.s. Avocet, 3985 M3., stukgoed, van Gent naar Manchester. Eng. s.s. Ousel, 4355 M3., stukgoed, van Gent naar Belfast. Eng. s.s. Quentin, 3607 M3., stukgoed, van Gent naar Leith. Belg. s.s. Gen. Leman, 2679 M3., stuk goed, van Gent naar Leith. Noorsch s.s. Bors, 3421 M3., ledig, van Gent naar Swansea. Eng. s.s. Crichtoun, 3184 M3., stukgoed, van Antwerpen voor Gent. Eng. s.s. Darlington, 3044 M3., stukgoed, van Antwerpen voor Gent. Eng. s.s. Fox, 393 M3., ledig, van Ant werpen voor Gent. Eng. s.s. Bretagne, 882 M3., lijnkoeken, van Londen voor Gent. Nederl. s.s. Stad Zaltbommel, 5822 M3., kolen, van New-Castle voor Gent. Grieksch Grysallis, 1290, ledig, van Gent naar Hamburg. Deensch s.s. T. M. Werner, 5006 M3„ ledig, van Gent naar Cardiff. Nederl. St. Jansland, 6239 M3., ledig, van Sluiskil naar Newcastle. Eng. s.s. Yokefleet, 2327 M3., ledig, van Gent naar Goole. 28 April. van Gent naar Hull. Eng. s.s. The Princess, 1762 M3., ledig, Eng. s.s. Palmston, 1314 M3„ ledig, van Gent naar Sandwick. Deensch s.s. Lifland, 6377 M3., ledig, van Gent naar Cardiff. Eng. s.s. Shief Arrow, 5925 M3., kolen, van Newcastle voor Gent. Eng. s.s. Leaside, 1795 M3., kolen, van Boston voor Gent. Fransch s.s. Raymond Poincare, 6428 M3., kolen, van Cardiff voor Gent. Noorsch s.s. Harfra, 2382 M3„ kolen, van Cardiff voor Gent. Eng. s.s. Wollaton, 1388 M3., kolen, van Goole voor Gent. Eng. Crichtoun, 3184 M3., stukgoed, van Gent naar Leith. Eng. Darlington, 3044 M3., stukgoed, van Gent naar Hull. Eng. s.s. Melrose, 4791 M3., stukgoed, van Gent naar Leith. Eng. s.s. Alt, 2840 M3„ stukgoed, van Gent naar Goole. Eng. s.s. Falcon, 1910 M3., stukgoed, van Gent naar Londen. Eng. s.s. Fox, 393 M3., fosfaat, van Gent naar Exeter. Eng. s.s. Fax fleet, 2305 M3., kolen, van Goole voor Gent. Letland s.s. Turaida, 4543 M3„ ledig, van Gent naar Riga. Belg. s.s. Jan van Ryswyck, 6042 M3„ ledig van Gent naar Hull. Noorsch s.s. Dagland, 3229 M3., ijzer, van Ter Neuzen naar Briton Ferry. Eng. s.s. Daventia, 2263 M3., ledig, van Ter Neuzen naar Boness. Eng .s.s. Spray, 1788 M3., ledig, van Ter Neuzen naar Immingham. Eng. s.s. Ardglass, 2590 M3., ledig, van Gent naar Newcastle. Eng. s.s. Algora, 3660 M3„ ledig, van Gent naar Hull. Zweedsch s.s. Tyr, 2261 M3., fosfaat, van G^nt naar Helsingborg. 29 April. Eng. s.s. Wynstone, 1803 M3„ kolen van Birkenhead voor Ter Neuzen. Nederl. s.s. Valkenburg. 5877 M3„ kolen. van Newcastle voor Gent. Eng. s.s. Agata, 2330 M3., kolen, van Ayr voor Gent. Eng. s.s. Blackcock, 1393 M3., stukgoed, van Londen voor Gent. Deensch s.s. Ragnhild, 3223 M3„ cokes, van Glasgow voor Gent. Eng. s.s. Wollaton, 1388 M3., ledig, van Gent naar Spurn Head. Van 30 April tot en met 1 Mei werden langs de Oostsluis alhier 7 binnenvaartui- gen op- op 27 afgeschut; langs de Midden- sluis 3 op- en 9 afgeschut; langs de West- sluis 6 op- en 8 afgeschut. Het gemeentebestuur heeft aan die bordjes geen schuld. De (te waardeeren) po ging om in de stad onzer inwoning eenige plantenversiering aan te brengen en de wijze waarop men die tegen moedwillige vemieling tracht te beschermen, gaat uit van Domeinen. Red. GEMEENTERAAD VAN HOEK. Vergadering van Vrijdag 27 April 1923. Voorzitter de heer A. Wolfert, Burgemeester. Tegenwoordig de heeren J. A. Meertens, A. Meertens, J. van 't Hoff, G. Dieleman en H. van Doeselaar. Afwezig de heer D. Koster; een onvervul- bare vacature. Na opening der vei'gadering worden gelezen de notulen der vonge vergadering, waaruit ons biijkt, flat de raad, sedert de laatste ver gadering, waarvan wij verslag gaven, ook op 6 April 1.1. weer is bijeen geweest en o.m. de wijziging der politieverordening, waarin een vloekverbod is vastgelegd, heeft vastgesteld. De ontvangst van dat besluit is door Gedep. Staten bericht, die eveneens goedgekeurd heb- ben de op 29 iVIaart 1.1. vastgestelde wijziging der begrooting voor 1923. Als eerste ingekomen stuk kwam aan de orde een verzoek van den vuilnisman, om het straatvuil enz. te willen laten wegvoeren aan- gezien niemand het gratis wil weghalen. Bur gemeester en Wethouders stellen nu voor het weg te voeren en dat werk aan te besteden. Zij hebben er by den heer De Feijter in de Van Wuijckhuizenpolder een terrein voor ge- vonden. De heer VAN DOESELAAR heeft den vuil- nishoop niet gezien en kan er dus niet over oordeelen, maar heeft wel eens gehoord, dat er meer zou kunnen geborgen worden, als de hoop nog wat werd opgewerkt, en dat men de vuil- nis ook wel zou willen hebben als het wat beter gesorteerd werd, maar er zit rommel en allerlei prutsen in. De VOORZITTER stemt toe, dat de vuilnis nog hooger op elkaar zou kunnen worden ge- gooid, maar dat ondervindt toch ook bezwaren. Hij zal ook niet zeggen, dat het sorteeren niet wat te wenschen overlaat, maar men wil de vuilnis toch niet hebben, omdat er totaal geen kracht in zit. De heer DIELEMAN herinnert, dat dit vroe- ger anders, was, toen de beer er doorheen ge- werkt werd. De heer VAN DOESELAAR deeLt mede, dp de heer B. de Kraker wel vuilnis zou willen hebben, en meent, dat het wel economisch zou zijn, als de vuilnisman het vuil, dat hij in d Noordstraat ophaalt, daar ineens bracht, da is veel gemakkelijker, dan wanneer hij er hier- mede naar den vuilnishoop moet komen. Het geen dan rechtstreeks bij den heer De Kraker gebracht wordt, moet hier ook niet meer op- geruimd worden. De VOORZITTER acht dat denkbeeld wel overweging waard. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van Burgemeester en Wethouders aangenomen. Voorts wordt medegedeeld, een den vorigen dag ontvangen verzoek van 41 bewoners van het Boerengat, om hen ook in de gelegenheid te stellen aan te sluiten aan het electrisch net. Daarover zullen Burgemeester en Wethou ders advies uitbrengen. Lezing wordt gegeven van het verslag van den correspondent der arbeidsbemiddeling en controle op de werkloozenkassen over 1923. Daaruit b 1 ij ki, dat de werkloosheid grooter was dan in 1922, nl. 129 ingeschrevenen met 3387 dagen. Het aan de werkloozen toege- wezen werk, werd door hen steeds geaccep- teerd. Er vervoegde zich geen enkele werk- gever voor het verkrijgen van werkkrachten bij de beurs. Dit verslag zal in het archief worden gede- poneerd, terwijl dat omtrenit den toestand der gemeente, opgemaakt door Burgemeester en Wethouders aan de leden ter lezing zal worden toegezonden. Hierna kwam aan de orde de bekende cir- culaire van Ged. Staten betreffende de jaar- wedden der wethouders. De wethouders ge- nieten thans 160, volgens de nieuwe regeling zou dit 135 worden, alzoo f 25 per persoon minder. De VOORZITTER deelt mede, dat Burge meester en Wethouders in deze geen advies geven, omdat het twee leden van het college betreft. Als zijn persoonlijk gevoelen geeft hij te kennen, dat de wethouders voor het werk dat van hen gevorderd wordt, best f 160 per jaar mogen hebben. De heer VAN DOESELAAR stemt daar niet mee in; vroeger hadden de wethouders 60; Ged. Staten hebben gezegd het moet 160 zijn. Daar is de raad met meegegaan. Nu zeggen ze dat het f 135 moet worden en daar wil hij zich ook bij neerleggen. De heer J. A. MEERTENS merki op, dat het wel over de wethouders gaat, maar dat de tegenwoordige er toch buiten staan, omdat de regeling in elk geval maar ingaat met 1 Sep tember en men niet weet wie die functie dan zullen bekleeden. Hij meent daarom gerech- tigd te zijn hierover zijn meening te zeggen. Toen er vroeger f 60 gegeven werd, betrof het wethouders die nooit kwamen en was het dus al weggegeven geld. Er was wel een wet- houder die nog niet eens kwam als hij er be- slist noodig was. Hij acht de tegenwoordige bezoldiging niet overdreven. Zooals hij reeds aanstipte pleit hij niet voor zichzelf, maar hij zou ook niet willen, dat zijn opvolgers op zwart zaad zitten. De heer VAN DOESELAAR wil dan die f 60 wel vergeten. Als Ged. Staten niet met een verandering gekomen waren, zou hij er niet over hebben gedacht, om verlaging voor te stellen, maar nu ze dat wel doen, wil hij met hen meegaan. Ze spreken over bezuinigen en daar wil hij hen in steunen. De VOORZITTER wijst er op, dat de wet houders soms 2 maal per week ter vergade ring worden geroepen; f 160 is niets te veel. De heer VAN DOESELAAR wil ook niet zeggen, dat het teveel is, rnaar, evenals vroe ger voor verhooging, wil hij ook voor verlaging meegaan met Ged. Staten. De heer VAN 't HOFF wijst op het alge meene streven naar bezuiniging en kan zich ook wel bij f 135 neerleggen. Een werkman kan tegenwoordig ook geen raadslid worden, want die hebben geen tractement, dat is nog een groot verschil. De VOORZITTER: Maar de raad heeft presentiegeld. De heer VAN 't HOFFZeventig gulden met ons alien! Ik herhaal, dat onder zulke om- standigheden een werkman geen raadslid zijn kan. Ik zou eigenlijk f 100 voor een wethou- der al genoeg achten. De heer A. MEERTENS meent, dat de heer Van 't Hoff het verkeerd in ziet; als er een werkman lid van den raad werd, zou men even- ais in Ter Neuzen hert; presentiegeld kunnen verhoogen. De redeneering van den heer Van Doeselaar, om zich eenvoudig neer te leggen bij een schrijven van Gedeputeerde Staten gaat niet op, want dan loopt men aan een leiband. Voor deze gemeente zou de geheele bezuiniging f 50 bedragen. Wat maakt dat uit op een be grooting van f 30.000. We hebben het vorige jaar wel 80 keer wergaderd, hetgeen dus zou j neerkomen op 2 per vergadering. De heer J. A. MEERTENS: En dan nog het schouwen van de wegen. De heer A. MEERTENS: Ja, dan wordt ook nog dikwijls gevraagd om eens hier of daar naar te kijken. De heer VAN DOESELAAR: Maar nu maakt het ook een verschil, of je er een ge- heelen dag of een uur aan kwijt bent. De VOORZITTER: Dat kun je geregeld op een halven dag rekenen. De heer VAN DOESELAAR stemt toe, dat een bezuiniging' van 50 niet veel is, maar zoo zullen er misschien nog wel eens hier en daar van die kleine bezuinigingen kunnen ge- daan worden en als we op de kleintjes passen komen de groote van zelf. De heer J. A. MEERTENS wijst er op, dat men de diensten van de wethouders ook niet precies kan afrekenen naar de uren waarop ze vergaderen. Het kan voorkomen, dat men voornemens is voor zaken hier of daar heen te gaan en dat men wegens een vergadering moet thuis blijven. Dan is er feitelijk den geheelen dag mee gemoeid. De heer VAN DOESELAAR beschouwt het wethouder zijn ook als een eerebaantje. De raad was in het afgeloopen jaar ook 19 maal bijeen en de leden krijgen cfaarvoor f 70 met z'n alien. De heer J. A. MEERTENS merkt op, dat, indien men er anders geen menschen meer voor zou kunnen nemen, dan zij die het als een eerebaantje beschouwen, het de vraag zou ziin of men daarmede op den goeden weg zou zijn. De heer A. MEERTENS geeft ook nog te kennen, dat hij het streven naar bezuiniging wel goed acht, maar dat hij het zoo vreemd vindt, dat men het altijd in het lagere zoekt. Waarom begint men niet eens bij de hoogere? De heer VAN DOESELAAR wijst er op, dat ze toch bij de burgemeesters begonnen zijn. De heer A. MEERTENS geeft te kennen. dat hij volstrekt de burgemeesters niet op het oog had. De burgemeesters en secretarissen mogen de jaarwedde die hun toegekend is wel hebben. Men zal daarvoor niet steeds kapi- taalkrachtige menschen kunnen krijgen. De heer VAN DOESELAAR noemde de bur gemeesters, omdat Ged. Staten daarover ook wat te zeggen hebben. Aan de Koningin en de Kamerleden kunnen ze niets doen. De raad verklaart hierop met 3 tegen 2 stemmen in te stemmen met de regeling van Ged. Staten. Voor stemmen de heeren Van Doeselaar, Dieleman en Van 't Hoff; tegen de heeren J. A. Meertens en A. Meertens. Hierop wordt, in verband met een opmer- king van Ged. Staten door Burgemeester en Wethouders een wijziging in de verordening op de heffing van een inkomstenbelasting voorgesteld. waarin het maximum-vermenig- vuldigingscijfer woivlt bepaald op 1,75. Blijkens de toelichting van den Voorzitter behoeft dan niet ieder jaar goedkeuring daar- op te worden aangevraagd. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Bij de omvraag uitte de heer A. MEERTENS zijn verwondering, dat door Burgemeester en Wethouders verschillende menschen wonende in St. Hubrecht zijn aangeschreven om hun sloot schoon te maken en dat alle werk- menschen daaraan hebben voldaan, maar dat hij het daarom niet aardig vindt, dat de heer Van Doeselaar, een lid van den gemeenteraad, er niets aan gedaan heeft. Hij vraagt, wat er aan te doen is, om dezen tot zijn plicht te brengen. De VOORZITTER: Proces-verbaal opmaken! De heer VAN DOESELAAR verklaart, dat het hem spijt, dat de heer A. Meertens blijk baar zjjn oogen niet goed open heeft gehad, toen hij naar sprekers slootgedeelte gekeken heeft. Als hij wil, dat de toestand daar ver- betert, moet hij de buis onder den dam laten I verleggen, want die ligt 25 c.M. te laag en al zuivert spreker zijn sloot dagelijks, dan kan het water daardoor toch niet weg. Er zal niemand kunnen zeggen, dat zijn sloot niet goed ligt. Behalve dan de heer A. Meertens. Als er nu misschien ondertusschen al eens een oude schoen of zoo iets ingeworpen is, kan spreker dat ook niet helpen. Hij kan toch niet dagelijks gereed staan, om die dingen er uit te halen. Hij noodigt Burgemeester en Wet houders uit, eens een kijkje te komen nemen. De heer A. MEERTENS merkt op, dat het schoonmaken van den sloot met den dam niets te maken heeft. Aan het beloop is niets ge daan, wei aan het gedeelte van Joz. Haak. De VOORZITTER zegd: toe, dat Burgemees ter en Wethouders een nauwkeurig onderzoek zullen instellen. De heer VAN DOESELAAR hoopt, dat ze het dan overal eens zullen doen. De heer A. MEERTENS vraagt nog, of de werkloozenkas op de Knol uit elkaar is. De VOORZITTER: Al langer dan een jaar. De heer VAN 't HOFF herinnert, dat in de vorige vergadering is besloten, op grond van bezuinigen, in de zomermaanden geen licht te laten branden. Nu is het toch een ongeriel gebleken, voor de menschen van Philippine en Ter Neuzen, die naar de tram moeten, dat er daar geen licht brand. Die menschen zijn hier plaatselijk niet zoo goed bekend en loopen ge- vaar in den sloot te loopen. Hij vraagt, of daar bij het tramstation niet geregeld een lamp zou kunnen branden. De VOORZITTER geeft te kennen, dat in verband met de verlichting den gewonen weg is gevolgd. Om 10 uur wordt de straatver- lichting gedoofd en gedurende de zomermaan den zouden we als proef ook de nachtlampen niet laten branden. De lamp aan de tram al leen branden kan niet, zonder een verandering aan het net. De heer A. MEERTENS wijst ook nog o een bij hem staande lantaani die eigenlijk op geen goede plaats staat. De VOORZITTER meent, dat die toch niet verplaatst kan worden, zonder dat daaruit sterkere nadeelen zouden voortvloeien. De heer VAN 't HOFF zou toch graag een lamp laten branden bij de tram. Van de tram branden er ook wel 2, maar die doen ze uit, zoodra de tram gepasseerd is. Het electrisch licht heeft toch al zooveel gekost en daarom zou hij er geen armoede bij willen lijden. De VOORZITTER zal eens laten zien, of het veranderd kan worden. Hierna sluit de VOORZITTER de vergade ring. BOSCHKAPELLE. Huwelijks-aangiften .6 April. Aloijsius Ja- obus Eeman, oud 31 j., jm. en Elisabeth Baart, oud 28 j., jd. 13 April. Johannes Fran- ciscus Crombeen, oud 28 j., jm. en Emma van Damme, oud 25 j., jd. 26 April. Josephus Ludovicus Vermast, oud 34 j., jm. en Maria Luoisa Dobbelaar, oud 33 j., jd. Alphonsus van den Bergen (van Hontenisse), oud 36 j jm. en Elodie Naessens, oud 33 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 17 April. August Martens (van Koewacht), oud 27 j., jm. en Maria Pieters, oud 25 j., jd. 19 April. Petrus Kint, oud 33 j., jm. en Paulina Remorie, oud 27 j., jd. Geboorten. 1 April. Petrus, z. van Anthonius Leonardus Lambert en van Emerence Pieters. 4 April. Elisa Maria, d. van Theophilus Petrus Ottjes en van Regina Philomena Dullaart. 5 April. Maria Christina Apolonia, d. van Petrus Verbraeken en van Mathilda Marcelis. 20 April. Maria Elisabeth, d. van Petrus Jo sephus van Damme en van Maria Valent. KOEWACHT. Huvveiyks-aangilten. j.2 April. Leonardus Lfcopoidus Coone (van Zuiddorpe), outl 25 j., jm. en josephma Maria van brussel, oud 2t j., jd. rtuweiijks-voltrekkingen. 3 April. Willem, van Duure (van Vlissingen), oucl 26 j., jm. en Stephanie Marie Martens, oud 22 j., jd. 4 April. Eduardus Emiiius Vermeire (van Huist), oud 26 j., jm. en Mathilda van Gassen, oud 28 j., jd. 9 April. Rene Caesar Hamer- linck, oud 27 j., jm. en Margareta Paulina Gij- sel. 10 April. Theophile Ernerij Matthijs, oud 29 j., jm. en Louisa 1 ranciesca Seghers, oud 24 j., jd. Alphons v. Regenmortel, oud 23 j., jm. en Magdalena de Bock, oud 21 j., jd. 11 April. Thomas Lahau (overi.) en van Johanna Liza Julia Mattens, oud 20 j., jd. Geboorten. 5 April. Charles Louis Franeis- cus, z. van Honore Creve en van Christina Ma ria Schaut. 6 April. Honore Desire, z. van Thomas Lahau (overl.a en van Johanna Liza de Schepper. Augustinus Alphons Marie, z. van Camille de Roover en van Eugenia Clo thilda De Rijcke. Judoca Rosalia, d. van Jo sephus Wezepoel en van Maria Frederika de Dijcker. 9 April. Angelina Coleta, d. van Jo seph de Smet en van Elodia Maria Verbraec- ken. 13 April. Camile Edmondus Marie, z. van Henricus v. d. Vyver en van Rosalia van Daele. 21 April. Antoine Henri Marie Camile en Antoinette Ernestine Leonie, z. en d. van Al phonsus Ignotius Poppe en van Alida Maria de Groene. Overlijden. 3 April. Desiderius Martens, oud 58 j., echtg. van Marie Leonie Martens. 19 April. Pharahilda Geers, oud 79 j., wed. van Aloijsius van Goethem. 20 April. Arthur Antoine Martens, oud 2 m., z. van Petrus Joseph Martens en van Marie Josephine Rorn- baut. PHILIPPINE. Huwelijks-aangiften. 5 April. Remondus Alexanoer de Bock, oud 25 j., jm. en Rosalie Bophia de Witte, oud 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 27 April. Remondus Alexander de Bock, oud 25 j„ jm. en Rosalie Sophia de Witte, oud 22 j., jd. Geboorten. 2 April. Ivona Suzanna, d. van Petrus Bernardus van Voren en van Valentina Marie Rammeloo. 26 April. Hilda Augusta &amonua, cl. van Emiiius Franciscus Augnsti- nus Arbroscheer en van Palmire Leonie Au gusta Buijsse. ZAAMSLAG. Huwelijks-aangiften. 6 April. Jacobus Die leman (van Ter Neuzen), oud 20 j., jm. en Janneke Suzanna 't Gilde, oud 21 j., jd. 12 April. Abraham Dees, oud 24 j., jm. en Je- ley'ntje Scheele (van Axel), oud 20 j., jd. Leendert Maarten Herrebout, oud 20 j., jm. Cornelia Maria Snap, oud 20 j., jd. Jari Moes 0UC' -i" Jm- en Pleuntje Kempe, oud -4 j., jd. 26 April. Jan Christiaan van de Vrede, oud 23 j., jm. en Jozina de Pooter, oud 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 12 April. Pieter den Hamer (van Hoek), oud 22 j., jm. en Ja- comina Jacoba Sol, oud 24 j., jd. 26 April Abraham Dees oud 24 j., jm. en Jeleyntje Scheele (van Axel), oud 20 j., jd. Leendert Maarten Herrebout, oud 20 j., jm. en Cornelia Maria Snap, oud 20 j., jd. Jan Moes (van Hoek), oud 20 j., jm. en Pleuntje Kempe, oud -4 j., jd. Geboorten. 1 April. Pieter Jacobus, z. van A rah am de Jonge en van Maria Leonie van Doezelaar. 7 April. Maatje, d. van Jan Abra in"! es en van Janna Suzanna Dieleman. 10 April. Salomon Comelis, z. van Comelis de Kidder en van Martha Tanneke van Espen 17 April. Comelis, z. van Hermanus Haak en van Margaretha Scheele. Jan Christiaan z van Anthonie Jacob van de Vrede en van Catharina Missu. 18 April. Willem Marinus x! Vi!n Hermanus de Feyter en van Adriana Neeitje Scheele. 26 April. Maria, d. van Aar- nout Comeils de Ruijter en van Geertrui Ha melink. Overlijden. 4 April. Levinus de Putter, oud 18 m., z. van Cornclis en van Cornelia Buijtler. 28 April. Elizabeth de Feijter, oud 38 j., echtg. van Daniel de Kubber.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 3