SEMEWaDE BERICHTEN. Brassel en Washington overhandigd wor- den. Zij is dan aan een inter.iationaal fo rum voorgelegd en de Internationale pers zal ongeiwijfeld zorgen voor de noodig- cerumeniaren. Zoo kort voor men zekerheid zal hdbben aangaande den inhoud crvan, heeft het weinig zin meer bij de gissingen stil te staan, die men maakt over f/at zij bevatten zal. Een ding kan men slcchts bij voorbaat zeggen: v;m het meeste be- lang zal zijn, hoe Parijs en Brussel crop reageeren. Het ontbreekt niet aan voorspel lingen, dat Frankrijk haar bijna ongezien zal verwerpen, onverschillig wat zij in houd t. Dit is echter moeielijk te gelooven. omdat het een taktische fout zou zijn, waarvan de Ouitschers dadelijk partij zou den trekken door er tegen over de wereid naiirak op te leggen dat er met de Fran schen toch niets te beginnen is. Nu de nota in alle hoofdsteden der gealfieerden en geassocieerden tegelijk wordt aangebo- den, ligi het voor de hand haar aan een gemeensehappelijk onderzoek te onderwer- peti, en, zoo mogelijk, haar gemeenschap pelijk [i' beantwoorden. Anders zouden de branschen riskeeren, dat, terwijl zij het Duitsche aanbod met een onaannemelijk beantwoorden, andere geallieerden haar een antwoord waardig achten, waarin zij niet zulk een geheel afwijzend standpunt aannemen. Bovendien zal de Belgische re- geering de minst heet gebakerde zijn van de twee bezettende mogendheden in het Rotr-gebied en vermoedelijk haren invloed te Parijs aanwenden, opdat althans geen tactische onhandigheden begaan worden. Het is geen prettig vooruitzicht voor de vermoeide buitenstaanders, maar in de eerstkomende dagen zal hun een hernieuw- de gedachtenwisseling over de schadever- goedingskwestie en alles wat er aan vast- zit riict bespaard blijven. DE ONTVOERINO VAN MISS ELLIS. Een telegram meldde reeds, dat miss Ellis, de uit Kohat, niet ver van de Af- gaansche grens, ontvoerde officiersdochter. behouden en wel te Pasjawar is terugge- Iceerd. Zij houdt thans verblijf in het gou- vernementsgebouw aldaar en zal dezer da gen met haar vader, majoor Ellis, naar En- geland verirekken. De volledige geschiede- nis van haar ontvoering is thans bekend. Nadat zij getuige was geweest van het vt rmoorden van haar morder door de ben de Afridi, werd miss Ellis meegevoerd tiaar de heuvels ten Oosten van Kohat en 's nacnts kon zij de lichten van de stad in de vlakte zien. Den geheelen voigenden dag had zij uitzicht op den weg van Kohat naar Pesjawar, maar zij was niet in staat de aandacht te trekken van de bestuurders der auto's, die zij onder zich zag passeertn. Haar eenige bescherming tegen dc koude berglucht was de jas van haar moeders moordenaar, een brute Afridi, Sjahzada ge- naamd, die slechts met moeite door zijn mindtr bloeddorstige makkers weerhouden kon worden, toon op een later tijdstip miss Ellis in zwijm vie! op den top van een met sneeuw bedekten berg en hij zijn dolk trok en daarmee haar bedreigde. Na den eersten dag zich te hebben schuil- gehouden, ging de bende weer op stap en viroorg zich herhaaldelijk in kloven en ra- vijnen, totdat zij op den vijfden dag, den 19en April, tenslotte haar woonplaats be- reikte in het hartje van Tirah, in Afgha nistan. Tijdens den heelen tocht hield miss Ellis zich kranig, ondanks de, vermoeienis- sen, hex getrek aan voedsel en haar bloe- dende voeten. Middt'l(Tv\'ijl was de reddingsexpeditie uitgetogen, maar de bende was zoo ge- heimzinnig te werk gegaan, dat nergens eenige inlichting was te belcomen over hei verblijf van het ontvoerde meisje. Den 20sten April kwam Khan Bahadur Koeli Khan, assistent en politiek ambte- naar van Koerram, te Khanki Bazar, de woonplaats van den vermaarden Mollah Mahmoed Akhundzeda, en slaagde er in. in aanraking te komen met de schuldigen en een brief en een pakje versnaperin- gen te doen toekomen aan miss Ellis. Zij had op haar beurt eveneens brieven ge- schreven, waarin zij haar toestand uiteen- zette. Mede had den 20srcn mrs. Starr met een inlandsch escorte Sjinawari verlaten n kwam, ondanks het verbod van den Mollah, in den nacht van den 21sten te Khanki aan. Dienzelfden nacht ov.rre.de Koeli Khan de bende om haar gevangene tijdens d<" ondfrhandelingen onder de hoede van den Mollah te stellen en persoonlijk bracht hij dienzelfden nacht het ontvoerde meisje over naar hex huis van den Mollah, een afstand van 15 K.M. De volgende dag werd met onderiiandelen doorgebracht, terwijl miss Ellis wat op haar verhaai kwam en aan mrs. Star haar wedervaren vertelde. Een gevaarlijk moment brak nog aan, toen de bende vernam, dat een Afridi-le- gtrtje hun dorp aanviel. De geweldenaar Sjahzada beleedigd-e en bedreigde inrs. Starr, maar dit gaf juist den doorslag. De Mollah Mahmoed, verontwaardigd over de- ze schending van het heilige gastrecht on der zijn eigen dak, sprak openlijk zijn ver- vloeking over de bende uit. Den voigen den morgen was tenslotte de uitlevering van miss Ellis verkregen en Koeli Khan nam de eerste de beste gelegenheid waar om te vertrekken. Het gevaar was echter niet geweken, want de kans bestond, dat de bende op haar besluit terug zou komen en daaro.n werd zonder oponthoud 43 K.M. aan een stuk afgelegd, tot men Sjinawari berejkte, waar de hooge commissaris van de Noordwestelijke grensprovincie, de va der van miss Ellis en andere officieren de expeditie opwachtten. Den voigenden dag tufto, het heele gezelsehap naar Pesjawar waar het moedige gedrag van mrs. Starr en de moed en belcwaamheid van de Indi- sche ambtenaren, die de bevrijding bewerk- stelligden, algemeene waardeering vonden. DE VRIJWILL1GE LUCHTVLOOT. Men schrijft uit Hel'singfors: Sedert de laatste weken staan in de „lswestija" geregeld berichten over de be- dragen enz., die inkomen ten bate van Rus- land's luchtvloot. Men is druk bezig om de oude luchtschepen te herstellen en in ver- schillende fabrieken is men met het bouwen van nieuwe begonnen. Het uitvoerend co- mite en de vakvereenigingen steunen deze beweging sterk. De fabrieken krijgen bij- zondere subsidies. Ook Trotzki heeft op het congres der communistische partij op het belang van een luchtvloot gewezen en meegedeeld, dat reeds meer dan een miljoen aan vrijwillige bijdragen is binnengekomen. RUSS1SCHE V0LKSTELL1NG. Men schrijft uit Helsingfors: De „lswestija" van 3 April bevat den voorloopigen uitslag van de volkstelling van Maart in de Russische steden. St. Peters burg telt thans 1.044.000 inwoners, tegen 720.000 in 1920. Moskou telt ongeveer 1 y2 millioen inwoners. Over het algemeen zijn de groote steden in Midden-, Noord- en West-Rusland met 6 tot 27 percent in be- volking toegenomen, in het Oosten en Zuid- Oosten, waar hongersnood geheerscht heeft, met 3 tot 15 percent afgenomen. DE „DEUTSCHLAND". Zaterdagmiddag is van de werf van de firma Blohm und Voss te Hamburg van stapel geloopen het nieuwe passagiersschip der HamburgAmerika Lijn, de ,,Deutsch- land", een schip van 22.000 ton. De doop van het schip werd door president Ebert gehouden, die bij die gelegenheid cen rede- voering hield. Hij wees met nadruk op het feit, dat, nadat Duitschland voor zijn ver- bindingen met het overige deel van de wereid afhankelijk was geworden van vreemde schepen, er mannen waren, die den moed hadden, den wederopbouw der Duit sche handelsvloot weer ter hand te nemen. De president noemde de scheepvaart voor Duitschland een levenskwestie. Ondanks d.e economise!^ moeilijkheden en den slechten economischen toestand, waarin de wereid verkeert, is men er in geslaagd, Zaterdag dit nieuwe Duitsche schip, dat nog slechts een deel vertegenwoordigt van de tonnage der vroegere Duitsche handelsvloot, te water te laten. Ebert wees er verder op, dat dit nieuwe schip een van de grootste der Duit sche koopvaardijvloot is en zal dienen voor het passagiers- en goederenverkeer tusschen Duitschland en Noord-Amerika. TER NEUZEN, 2 Mei 1923. AANGEHOUDEN. Vrijdagavond is door de recherche op het te Vlissingen passeerende stoomschip „Helena", komende van Philadelphia, met bestemming naar Antwerpen, aangehouden een tremmer, die verdacht wordt zich te Amsterdam te hebben schuldig gemaakt aan diefstal met braak. Hij is heden gevankelijk overgebracht naar Amsterdam, waar hij ter beschikking van de politie is gesteld. CONCERT VAN HET MUZIEK- GEZELSCHAP. Jl. Maandag gaf het muziekgezelschap ,,De vereenigde werklieden", directeur de heer A. Schirris, het aangekondigde concert voor leden en donateurs. Zoowel Maandag als ter gelegenheid van de generale repeti- tie op den avond te voren, was de boven- zaal van het cafe „La belle vue" goed be- zocht. De harmonie voerde op flinke wijze haar deel van het programma uit, waarvan de fantaisie ,,Une corbeille des fleurs" en ..Poete et Paysan" den hoofdschotel vorm- de.n. Daarna trad onder algemeenen bijval met eenige coupletten op de heer M.J H., uit s Bosch, terwijl door de tooneelvereeniging „Vooruitgang is ons streven" werden opge- 'vaerd de blijspelen ..Vrijage in het kamp", ,,De gefingeerde minnaar" en „Het huwe- lijkskantoor van Janus Liimgraag". Deze stukjes werden goed uitgevoerd, vooral het eerste bracht de lachspieren geducht in be- weging. De leden der tooneelvereeniging hebben hare zustervereeniging flink bijge- staan, vdor het doen slagen van het con cert. Een geanimeera bal was het slot van den avond. ONDERWIJS. De heer J. van Herp, hoofd der Chr. School te Werkendam herdacht gisteren zijn 25-jadg jubileum als onderwijzer. Hij was ecrst werkzaam als onderwijzer te Ter Neuzen en te Hilversum en daarna als hoofd, eerst 10 jaar te Grijpskerke (Z.) en nu 2 jaar te Werkendam. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. School te Kralingsche Veer, de heer J. L. Bol, te Ter Neuzen. RAADSZITTING VAN TER NEUZEN. Verbetering. Ingevolge eens ons verstrekte mededee- ling hebben wij in het laatste raadsverslag gemeld, dat de heer Van Cadsand, die na de besloten vergadering het woord voerde voor dat het publiek weer aanwezig was, een beter toezicht heeft gevraagd op den weg in den Vogelschorpolder. Genoemde heer deelt ons thans mede, dat hij Burg, en Weth. heeft gevraagd, bij de schouwing der wegen een nauwkeurig toezicht te willen houden op de aarden- wegen, in deze gemeente. LIJST VAN ONBESTELBARE BRIEVEN EN BRIEFKAARTEN, van welke de afzenders onbekend zijn, terugontvangen in de 2e helft der maand April. Brieven binnenland. J. W. L. van der Moer, Ter Neuzen. Briefkaarten buitenland. Albert Vanderborght, Bruxelles. NOTA. Aanbevolen wordt om het adres van den afzender op de stukken te vermel- den, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen worden teruggegeven. Voorts is het ge- wenscht alle per post te verzenden stukken van een volledig adres, straatnaam en huis- nummer te voorzien. AUTO GEKANTELD. Zondagvoormiddag is de auto van de N.V. Autodienst Zeeuwsch-Vlaanderen bij een kromming van den weg tusschen Re- tranchement en Cadzand in de sloot geraakt en gekanteld. Drie passagiers en de be- stuurder bekwamen lichte verwondingen. De conducteur is nog al ernstig verwond aan zijn hoofd. De auto heeft nog al veel schade aan glaswerk. Door den Zondags- dienst aan het telefoonkantoor moest per fiets geneeskundige hulp van uit Sluis ont- boden worden. (M. Crt.) 1 OPHEFFING RIJKS NORMAALLESSEN TE AXEL. Maandag zijn, in bijzijn van de leeraren, de meeste leerlingen, den inspecteur l.o., en den burgemeester, de Rijksnormaalles sen te Axel opgeheven. De directeur, de heer D. A. van Houte, sprak daarbij een afscheidswoord tot per soneel en leerlingen. Voorts werd het woord gevoerd door den burgemeester, den heer F. Blok, en door den inspecteur den ,beer J. N. Pattist. DE DAGNORMAALSCHOOL TE OOSTBURG. De omzetting der normaallessen te Oost- burg in een dagnormaalschool, aanvanke- lijk bepaald op 1 Mei, is uitgesteld tot 1 September 1923. BOSCHKAPELLE. De landbouwers alhier zijn overeengeko- men een loonregeling vast te stelienvoor hun werkvolk op den voigenden voet: In de vier win term aan den 1.75 gld., de daar- opvolgende vier m aan,dan 2 gld. en de ove overige maanden 2.25 gld. per dag. Naar veriuidt nemen de landarbeiders daarmee evenwel geen genoegen, daar er geruchten loopen van staking. Aan den heer P. A. de Maat, onder wijzer aan de R. K. bijz. school, is bij Kon. besluit vergunning verleend het kas- sierschap waar tc nemen der cooperatieve Boerenleenbank alhier Zooals men weet, was dit verzoek door Ged. Staten indertijd afgewezen. Voor de congregatie der jonge doch- ters plhier wordt een nieuw vaandel aan- geschaft. Een collecte voor dit doef bracht 160 gulden op, terwijl een milde gever de som van 100 gld. beschikbaar had. STOPPELDIJK. De cursus voor voorgeoefendheid van aanstaande militajren is weder begonnen onder leiding van dhr. P. Baert, Jammer is het, dat de animo hiervoor zoo gering is, aangezien er slechts vijf leerlingen aan deelnemen uit de beide gemeenten Stoppel- dijk en Bcschkapelle. De voordeelen aan 't volgen van dezen cursus verbonden en zoo duidelijk door leeken en geestelijke autoriteiten uiteengezet overtreffen tienvou- dig de moeiten er aan besteed. Verleden jaar slaagden alle 15, die aan de oefeningen deelnamen, een bewijs, dat de heer Baert zijn taak ernstig opvat. GROEDE. Door veelvuldig voorkomen van inazelen, is de school aan den Kruisdijk te Groede voor de laagste klassen gesloten, ingaande Zaterdag 28 April RECHTZAKEN. HET DRAMA TE VLIEGHU1S. Voor de arr. rechtbank te Assen, stond Vrijdag terecht de grenskominies J. H. N. in zake het drama te Vlieghuis bij Schoone- beek. In den nacht van1 9 op 10 Februari was er in de school een feest van de ijs- vereeniging. N. en een coliega passeerden en vToegen om te mogen worden toege- laten. Door iemand in de gang werd dit toegestaan, doch toen zij er een oogen- blik waren, werd een aanmerking gemaakt, omdat zij zonder een entreebewijs aanwezig waren. Daarop is een woordenwisseling ontstaan en terwijl de ambtenaren zich tcTugtrokken werd door het publiek opge- drongen. N. heeft toen zijn revolver getrok- ken en eenige schoten gelost met het nood- lottig gevolg, dat J. Wilpshaar doodeiijk werd getroffen, terwijl diens broer en J. Holties niet levensgevaarlijk werden ge- wond. Tal van getuigen worden gehoord waar- onder een viertal a decharche. De bekiaag- de geeft zonder omwegen een verslag van het gebeurde. Hij staat bij zijn superieuren goed aangeschreven. De eisch luidde 4 jaren gevangenisstraf. Mr. Kalma, de verdediger, zette uiteen hoe de zaken zich hebben toegedragen en concludeert, dat beklaagde hoewel te ver gegaan, uit noodweer neeft gehandeld. OVERREDEN Vrijdagavond is te Geldermaisem een zevenjarige jongen door een auto overreden. Het kind was terstond dood. DURE EITJES. Te Bocholt zijn 3 bewoners van de Prui- sische grens die samen 70 eieren naar Ne- derland wilden smokkelen elk veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf en een mil lioen mark boete. MOORD TE TER APEL. Volgens het Wbld. van Emmen is de man die in Ter Apel vermoord is gevonden, z.dkere H. uit Zandberg, een bekend smok- kelaar, die den dag te voren uit moet zijn geweest en toen veel sterken drank moet hebben gebruikt. Als vermoedelijke daders zijn aangehouden B. en W. in Ter Apel- kanaal. ONEERL1JKE CONDUCTEUR. Toen de vrouw van een baanwachter te Harlingen dezer dagen thuis haar beurs ver- miste en zij met zekerheid wist deze in een treincoupe te hebben laten liggen, deed zij aangifte bij de politie, Deze onderzocht de zaak en wist een conducteur tot bekentenis te brengen. De man had de beurs mee naar huis genomen. Tegen den beambte is pro- ces-verbaal opgeinaakt, terwijl hij op staan- den voet is ontslagen. EEN ONFORTUINLIJK MOTORRIJDER. Op den Vuchtschen weg nabij Voorburg is de heer M. F. v. Ameyde, die onlangs op den Vuglitsdijk een 80jarige vrouw en een kind overreed, door het springen van een band tegen een boom gereden. Het motor- rijwiel werd geheel vernield. De heer Van Ameyde en de duorijder v. d. Pluijm werden bewusteloos opgenomen. Laatstgenoemde b'leek ongedeerd. De heer Van Ameyde echt- ter had beide beenen gebroken en levensge- vaar is niet uitgesloten. AANRANDING. Woensdag kwam in de woning van den landbouwer R. te Averlo (Overijssel) een koopman, die, toen hij zag, dat de vrouw alteen thuis was haar aangreep, op den grond wierp en dreigde den he Is af te snijden. De vrouw verzette zich hevig, zoodat haar kleeren erg werden gehavend. Daarna trachtte hij haar met een touw te binden, waarbij hij de vrouw echter na- een hevige worsteling, mocht gelukken te ontsnappen en de deur uit te viuchten. Toen zij daarop om hulp riep, koos de aanrander het hazenpad. De vermoedelijke dader, zekere G. De L. is reeds aangehouden. PAARD DOOR ELECTRICITEIT GEDOOD Onder Purmerend reed de melkrijder Beets uit Jisp met paard en "waigen langs den Kanaaldijk, toen een draad van het bovengrondsche electrische lichtnet knapte in aanraking kwam met het paard, dat di rect dood neerviel. STRENGE NACHTVORST. In Goorecht (Gr.) zijn enkele kampen haver door de laatste strenge nachtvorsten zwart gevroren. KIND LEVEND VERBRAND. De 12jarige Gerritje H. te Stroo, die aan toevallen leed, is thuis in het haardvuur ge- vallen en levend verbrand. AANRANDING IN EEN TRE1N. Door de Haarlemsche recherche is aan het station te Haarlem aangehouden een Duitscher, die Maandagavond ongeveer kwart voor tien in een trein tusschen Haar lem en Leiden ter hoogte van Warmond een dame met wie hij alleen in een coupe zat, heeft aangerand. Hij probeerde haar een met bloed bevlekte zakdoek tegen den neus te duwen. Maar zij wist aan den noodreni te trekken, zoodat de trein tot stilstand werd gebraclrt. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. De recherche stelt een onderzoek in. De Duitscher was niet in het bezit van een pas zoodat als er geen termen voor vervolging mochten zijn, hij in elk geval over de grens wordt gezet. Tot heden ontkende de aan- gehoudene alles. VALSCHE B1LJETTEN VAN 10 GLD. De commissaris van politic in de eerste afdeeling te Rotterdam, waarschuwt dat; er valsche biljetten van 10 gulden in omloop zijn, die zeer goed ztijn nagemaakt. Slechts in de kleur der valsche biljetten wat flau- wer blauw dan die der echte, staan in den binnensten cirlxel om de zandlooper in het medaillon wat meer strepen, in het voor- vlak donkiTder gekleurd en in de 1 van het waardecijfer 10 op de rugzijde niet spits als op de echte biljetten, doch afgestompL Er zijn twee biljetten in beslag geno men, beide gedateerd 16 Januari 1922 en serie U. F. DE INBRAAK IN HET POSTKANTOOR TE STEENWIJK. Vrijdag j.l. werd op verzoek van den offi- cier van justitie de moeder van B. te Bargeroosterveld, een der drie verdach- tcn van de inbraak in het postkantoor te Steenwijk, in arrest gesteld en in ver- hoor genomen, doch 't gelukte niet haar tot eenige bekentenis te brengen. De bur gemeester wist haar evenwel Zaterdag de bekentenis te ontiokken, dat een deel van 't gestolene verborgen was in den tuin van den pastoor te Bargeroostervelld. In- derdaad vond men daar op haar aanwijzing een kleine 19.000 gulden in den grond be- graven. ERNSTIG ONGELUK. Op de kermis te Bergen op Zoom is in een vermakclijkheidstent een ernstig on- geluk gebeurd- Een lOjarig knaapje geraakte tusschen een der machines en werd eenige malen mede rondgesleurd. In bewusteloozen toe stand werd de jongen opgenomen en naar het ziekenhuis overgebracht. VLEKTYPHUS TE ROTTERDAM. De vorige week hebben zich te Rotter dam een tweetal gevallen van vlektyphus voorgejdaan. Woensdag werd de hulp van den Geneeskundigen Dienst ingeroepen voor een ziektegeval van de 65jarige wed. Wilbrink—Brusee, wonende aan de Lan- gekade. Zij werd in het ziekenhuis aan den Bcrgweg opgenomen. waar men vermoed- de met vleictyphus te doen te hebben. Men onderzDctu haar in het laboratorium van het ziekenhuis, waarna bacteriolog'sch kon worden Vasigesteid, dat zij inderdaad aan vlektyphus leed. Inmiddels was ook haar 15jarig klein- dochtertje, die bij haar in huis was, ztek geworden en ook bij haar werd vlektyphus geconsxatetrd. De Geneeskundige Dienst heeft daarop uitgebreide maatregeien geno men. De overige leden van het gezin Wil- brink, dat uit 13 personal bestaat, werd onmiddellijk geisoleerd en voorloopig oji- dergebracht in het- voormalig Armhuis op den Schiedamschedijk. De woning aan de Langekade werd geheel ontsmei en zal, evenals de naast gelegen woningen worden uitgezwaveld. Men hoopt zoodoende de uitbreiding van de zu;kte te voorkomen. Voor de beide zieken besxaat geen di- rict levensgel-aar. EEN MISPLAATSTE GRAP. Een chauffeur liet te Amsterdam zijn auto even staan voor een cafe, terwijl hij even een glaasje bier ging drinken. Een „grappenmaker", die van chauffeeren geen notitie had, wilde wel eens een ritje gaan maken en ndodigde bovendien nog iemand daarvoor uit. De auto maakte de dolste slingeringen en raaikte defect. De „grappenmaker" poetste de plaat en men weet nog niet wie hij is. De passagier werd door de politie aange houden, maar spoedig bleek, dat hij een slachtoffer van de grap was. Hij is toen weer vrijgelaten. Tegen den chauffeur is proces-verbaal opgemaakt, wegens het onbeheerd laten staan van den wagen. VERKIEZINGSHUMOR. De Eemlander meldt uit Amersfoort: Een boer uit den naasten omtrek, verge- zeld door zijn wederhelft, komt het stem- lokaal binnen. Beide overhandigen aan den voorzitter hun oproepingskaart en ontvan- gen van hem ieder een stembiljet. Met hun biljet in de hand begeeft het echtpaar zich naar een en hetzelfde stemhokje om zich van hun stemplicht te kwijten. Uit den aard der zaak maakt een der leden van het stembureau de opmerking, dat zulks ongeoorloofd is, waarop de echtge- noote snibbig uitroept: „Dat gaat je niets aan. Man en vrouw is een." Nogmaals waarschuwt de voorzitter hen en deelt hen mede, dat ieder in een afzonderlijk stem hokje het biljet moet invullen. De boer nu, niet begrijpende waarmede de voorzitter van het stembureau zich bemoeit, vraagt hem op verontwaardigden toon: „Is het jouw wijf of het mijne". Nadat nogmaals getracht wordt, beide stemplichtigen van gedachte te veranderen, verscheurt de man beide biljet ten onder den uitroep: „Dan krijg je ze geen van beide". Boer en vrouw af. Hilari- teit onder de stembureau-leden. EEN ANGSTIGE NACHT OP ZEE. Door den hevigen Z.-W. wind was Woensdagmiddag in korten tijd de water- stand in de Gouwzee ver beneden A. P. Een der booten van de Havenstoombootdienst te Amsterdam, welke met touristen naar Marken zou gaan, durfde den tocht dan ook niet aan en deed haar passagiers over aan de motorboot der Noord-Hollandsche Tram- weg-Mij., welke een geregelden dienst on- derhoud tusschen Monnikendam en Marken. Wat echter wel te verwachten was gebeur de. Spoedig zat de boot aan den grond. Men slaagde er niet in los te komen, terwijl de boot van landzijde niet was te bereiken. Toen tegen den avond de wind overging in een storm, was er van vlotraken in't geheel geen sprake meer, waardoor er niets anders restte dan den nacht op het vaartuig door te brengen. Eerst tegen den morgen ging de wind wat liggen, en kwam het water daardoor weer opzetten. Het gelukte nu vlot te komen, zoodat half zes in den morgen de haven van Monnikendam bereikt werd. Het laat zich begrijpen, dat er aan boord van nachtrust niet veel gekomen is. NOODLOTTIGE TOELOOP. Een volk kan cok te veel van sport hou den. Dat bleek Zondag te Wembley (bij London) bij de opening van het nieuwe reusachtige stadion, waar de final. Cup zou worden gespeeld, en waarin plaats was voor 135.000 toeschouwers. Maar er wa ren er minstens 100.000 meer. De toeloop was zoo ovirweldigend, dat de politie (3000 man) die toch al op een geweldige belangstelling gerekend had, de menigte onmogelijk tegen kon houden. De afzettin- gen werden verbroken en de menscherr stroomden het speelterrein op. Later heeft een groot deel van het publiek zich boven dien toegang verschaft van de bovenga- krijen naar de overdekte tribunes. Zeker 30.000 menschen kregen zoo toegang zon der te betalen. Tot op de kalklijnen stonden de menschen, wat het spel, dat zeer laat begon, erg bemoeilijkte. Natuurlijk was een schriftelijke chaos het gevolg en vooral een vreeselijk ge- drang. Men schat het aantal gewonden op zeker 900, waarvan 500 ernstig. Het Roode Kruis had handen vol werk. Zeer velen braken armen of beenen. Een nader bericht meldt: Slechts negen van de te Wembley ge- vvonde personen bevinden zich nog in het ziekenhuis. Doodelijke ongevallen zijn niet voorgekomen. Volgens het relaas van een deskundig ooggetuige is er geen paniek geweest. Dat zooveel personen gekwetst werden, was hoofdzakelijk te wijten aan de omstandig- heid, dat er gedrang ontstond in de af- gesloten ruimte waar 200.000 personen bij- een waren, terwijl er maar ruimte was voor 125.000. Een der bestuurderen van het stadion zei in een interview, dat de menigte, die het wachten moe was, kalmpjes over dl omheining sprang. Uit de kas aan den in- gang ontbreekt geen stuiver, ook 'is er geen enkele flesch bier gestplen, ofschoon daar alle gelegenheid toe 'bestond. Niettemin is het algemeene gevoelen, dat er ternauwernood een vreeselijke ramp ver- meden is. Men verwacht dan ook, dat er in het parlement vragen zullen worden gesteld, om te komen tot vaststlelling der vtrantwoordelijkheid. DE NALATENSCHAP VAN SARAH BERNHARDT. Uit Parijs wordt aan de Msb. gemeld: Einde Mei of begin Juni zal te Parijs in het bekende verkoophuis Hotel Drouot een zeer sensationeele verkoop plaats heb ben. Dan zal nl. de voorraad kunstvoor- werpen, boeken en andere zaken, die toe- behoord hebben aan Sarah Bernhardt, in veiling worden gebracht. Het is bekend, op welk een vveelderige wijze haar verblijf was ingericht. Het be vatte zeer inerkwaardige oude en modeme meubelen, evenals groote hoeveelholeji kunstvoorwerpen, bronzen en verzamelin- gen antieke poppen, kunstsmeedwerk, enz. talrijke schilderijen, waaronder een zeer unrkwaardige Stevens en oen zeer waar- devolle collectie Daumiers. In haar bibliotheek bevinden zich tal van wtrken van groote waarde en met zeer bijzondtr bindvverk, theaterstukken met op- drachten, zooals van Alexander Duinas, Victorien Sardou, Edmond Rostand e.a., koTcom een collectie, die voef merkwaardigs heeft. NIET PRETTIG VOOR DEN TUINMAN De Evening Standard veronderstelt, dat de tuinman van Polesden Lacey, het buiten- verblijf door den hertog van York en zijn vrouw voor het eerste deel hunner wit- tebroodswekon uitverkoren, een kwaden dag heeft gehad. De bladen hebben de schoonheden van het buiten geroemd en een er van vertelde, dat de „welverzorgde grasperken wit waren van de madeliefjes". Een ander blad overtrof deze beschrijving nog door te spreken van de „deinendie bottrbloempjes" op diezelfde grasvelden. En dat van het meest gesoignetrde buiten van Surrey. VAN HET DRJJFIJS GERED. Te Cherbourg is het s.s. Orduna uit New York aangekomen met aan boord kapitein Burke en zes man, die de bemanning vorm- den van de Britscfie 6ark Blutha, welke in het drijfijs bekneld was geraakt en verlaten was op 41gr. N.B. en 47 gr, W,L,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 2