woordighcid van geest Oiii twee werklieden toe te rocpen dat zij op .en ladder staande, den ge,r sffene hij het vrijkomen moesten opvangen en ging toen den e,ecirischen siTj.,n afschaketen. Na het afschakelen van den s.Tv/ :,n vie' dan ook de getroffene en word opgevangen. Gelukkig kon hij, na- dat men korten tijd kunstrnatige aderr.ha- ling op hem had toegtepast, in het leven tcruggeroepen worden. Hij had aan beide handen vrij ernstige brandwonden bexo- men. Een ander ongeval van den laansten tijd, dat blijk geeft van groote onvoorzichtigheid of een nog maar a* te zeer werbreide mee- ning, dat een eleclrische stroom van 220 volt spanning niet gevaarlijk is, gebeurde eenige dagen geieden. Een aroeider in een kleine gemeen.e met een bovengrondsch, electrisch net, was bezig met het reinigen van een dakgoot. Staande op een ladder kwam bij het uitwringen van een dweil deze laatste in aanraking met een in de nabijheid liggende blanke elec- trische leiding. Daar de natte dweil een zeer goeden geleider vormde, kreeg hij een schok en viel van de ladder. Hierbij had hij het ongeluk om twee ruggewervels te broken. De Elecirotechnische Adviseur voor- noemd geeft daarom den raad nimmer te work en in de nabijheid van onder spanning staande leidingen en deze nooit aan te raken. GROOTE STORING VAN HET VER- KEER DOOR.... EEN KIP Een dezer avonden, zoo schrijft de Ween- sche corr. van hec Hbl., stond op den Schottenring, een der drukste straten van Weenen, een onafzienbare rij electrische trams stil. Voor den eersten wagen stond een groote troep menschen, die heftig be- toogoen. De menschen die zich vlak bij den wagen bevonden, lagen op de knieen of stonden voorover gebogen ep be'jverden zich een levend wezen onder den vv\agen te ontdekken en weg te halen. Wat was er gebeurd? Zenuwachtige vrouwen geraak- ten in de grootste opgewondenheid, om- dat zij geloofden dat het raadselachtige voorwerp daar onder de tram een mensch was en onder de nieuwsgierigen, die wat verder af stonden, gingen de vreeselijkste verhalen rond. Eindelijk, na veel gevraag. bleek wat de kwestie was. Een vrouw was heel genoegelijk met haar lievelingskip in den arm op den Schottenring aan het wandelen, toen het dier plotseling iuid kakelend weggevlcgen was, om onder een tram te verdwijnen, die juist om den hoek kwam. Een in goed Weensch uitgestoo- ten kreet: „Jessas, mei Hendl", maakte den wagenbestuurder crop opmerkzaam dat er iets bijzonders was ge"beurd. en met een ruk bracht hij zijn wageii tot staan. Het dadelijk ingestclde onderzoek wees uit, dat de „Hendlwel angstig, maar toch heelhuids, onder de inrichting zat, die voor aan den wagen is bevestigd om hetgeen voor den wagen valt weg te'schui- ven. Met behulp van vriendelijke woordjes en met stukjes brood trachttr men het dur uit zijn schuilpiaats te lokken, maar alies was te vtrgeefs. Eigenzinnig bleef het zitten, schudde zijn vetren en knipoogde tegen al die menschen, die daar stonden te kijken. Wat te doen? Doorrijden? Een- voudig een kip te overrijden, een dier, dat ondir de huidige financieele verhou- dingen een klcin kapitaal v:rtegenwoordigt en bovendien alien manneu en vrouwen uit het volk een geliefd huisdier is gewor- den, was een zoo afschuwelijk idee, dat het zelfs bij niemand ook maar opkwam. Met het gevolg, dat alls passagieTS rustig wachtten, tot het eindelijk een slimmerd uit het publiek gelukte de kip met een stok onder den tram weg te jagen, waarna he* dier wo'dra gegrepen en aan zijn eige- nares word teruggegeven. Waarna de ein- delooze keten van stilstaande wagens zich weer in beweging zette. Verkeer en kip waren gered. ik hoor? Ja?.. juist, dat klopt dan!,. Nou, ziet u, dan heb ik een beleefd ver- zoek aan u. Er is hier, we wet-en niet waar vandaan, wijl het beest niet spreken kan en geen visitekaartje om zijn hals heeft hangen, een reuz-enolifant in Medan ver- dwaald geraa'kt. Het beest doet uitermatp wild en rent als een bezetene rond de es planade. Verstaait u mij? Zeker, mijnheer de commissaris. Welnu, niemand is branie of heeft de ondcrv'inding om den woesten kolos te- gemoet te treden. Een paar van uw ken nissen hebben mij nu uw naam en adres gegeven. U schijnt ervaring op dit gebied te hebben en ook over de juiste wapenen zwaar-geschut te beschikken. Doet u mij en de heek kampong hier dus het genoegen met uw schietgereed- schap direct per auto hier naar toe te komen. Er is haast bij, er vallen hier on- gelukken te voorkomen en wellicht men- schenlevens te redden. Als het beest bij De Boer binnenstormt Ja, dat begr.jp ik. Maar eh eh, ik heb zoc maar geen auto bij de hand enne of inijn grweren nu precies in orde weet ik nog niet, en dus Zit u nu in 's hemelsnaam niet te „maren" en te „dussen", meneer, er staat hier veel op het spiel, en u bent de eenige. Pardon, maar de heer Van Breu- kelen Nee, mijnheer, al geprobeerd, is niet thuis. Informeert u dus alsjeblieft naar een auto en haal uw gewcren. Over een kwar.iertje bel ik u weer op, dat is afge- sproken (Een kwar.ier later:) Ring! Bent u daar? O, nou, ik hoop dat u niet te veel moeite gedaan hebt, want het behoeft niet meer. Zoo. Dat treft, want ik heb mijn za ken nog niet klaar. Maareh wat is er gebeurd, heeft u meneer Van Breukelen toch te pakken gekregen? Neen, mijnheer. De heer Peay heeft het beest zout op den staart gelegd, en de heer Eckstein heeft het daarna met een vlindernetje gevangen! Da-ag! En in Medan hing een collega-assistent gierend den haak aan de telefoonOver wat er aan de kebonzijde van den draad gebeurde, zwijgt de geschiedenis). PL1CHTSBESEF. Bii een lijkschouwing welke dezer da- gen te St. Pancras, een voorstad van Lon don, verricht werd op het stoffelijk over- schot van William Harrisan, een bOjarig wisselwachter met een diensttijd van 40 jaar, word het volgende omtrent de doods- oorzaak medegedeeld: Harrison deed Maandagavond jl. dienst in het wachthuisje bij den St. Paulsweg, Camden Town. Een signaaidraad brak, waardoor hij het signaal, hetwelk op „on- veilig' stond niet kon vcrzetttlin. Daar hij wist dat een sneltr in in aantocht was, begaf hij zich naar buiten, teneinde den' sneltrein geen onnoodig oponthoud te ver- oorzaken. Door een brandende lantaren heen en weder te zvvaaien, wist hij de aan- daclil van den machinist te trekken. Ter- vvijl hij, tusschen de rails staande, den ma chinist van den sneltrein de zaak uiteen- zette, kwam er van den anderen kant een locomotief, wcike hem greep en vennor- zelde. JACHTVERHAAL. De Plainer vertelt: Hij bewecrde den dood van twee olifan- ten op zijn geweten te hebben. Had ze, toen hij nog diep in 't beneden-Langkat- sche werkzaam was, necrgdegd, zooals vol- gens de militaire rapporten de troepen het in Atjeh af en toe kwaadwilligen doen. Wel had hij met eenige, eveneens van de par.ij geweest zijnde schutters, steeds kwesije gehad ov.r de vraag, wie nu eigenlijk de gelukkige schu.ter was geweest maar da. deerde hem niet, hij was er van ovirmigd, dat bij die. gelegenheid zijn Teli's oog hec 'm gedaan had. Enkele tropheeen van de gevelde die- r. n had hij dan ook in de wacht gesleept. En de daaromheen gesponnen en bij elke occasie opgediende verhalen hadden voorldurend aan afmetingen gewonnen. Zoo stonden de zaken, toen hij verhuis- de naar een onderneming in de buurt van Medan. En daar gebeurde het. Op een goeden dag, een hari besar, toen hij zich thuis bij den admrnnistra- teur bevond, werd hij daar aan de tele foon gcroepen. De meneer aan de andere zijde van den draad stelde zich met diepe basstem voor als den hoofdoommissaris van politic te Medan. Ben u niet de persoon, die inder- tijd twee olifanten geschoten heeft, naar ledig, SCHEEPVAARTBEWEGING. 23 April. Zweedsch s.s. Sandvik, 4156 M3„ c»kes, van Hull voor Ter Neuzen. Eng. s.s. Paxfleet, 2385 M3., kolen, van Goole voor Gent. Eng. s.s. Pcmbrey, 1552 M3., kolen, van Burry Post voor Gent. Beig. s.s. Rubens, 0304 M3., kolen, van Newcastle voor Gent. Noorsch s.s. Bors, 3421 M3„ kolen, van Swansea voor Gent. Noorsch s.s. Eker, 2429 M3„ kolen, van Granton voor Gent. Eng. s.s. Aire, 1974 M3., stukgoed, van Goole voor Gent. Eng. s.s. Ousel, 4355 M3., stukgoed, van Glasgow voor Gent. Belg. Loodsboot no. 8, 739 M3., ledig van Vlissingen voor Gent Letlandscn s.s. Turaida, 4543 M3, di- versen, van Riga voor Gent. Eng. s.s. Mickleton, 2199 M3., kolen, van Goole voor Gent. Eng. s.s. Entreprise, 3152 M3., kolen, van Swansea voor Gent. Eng. s.s. Melrose, 4719 M3., stukgoed, van Leith voor Gent. Eng. s.s. Blackcock, 1393 M3., stukgoed, van Londen voor Gent. Deensch s.s. Lifland,' 6377 M3„ koksi, van Cardiff voor Gent. Zweedsch s.s. Sundsborg, 3835 M3„ le dig, van Gent naar Fowey. Zweedsch s.s. iJoh. Jeaneson, 1851 M3, van Gent naar Newcastle. Eng. s.s. Gala, 2d26 M3., stukgoed, van Gent naar Antwerpen. 24 April. Ned. s.s. Zuid Holland, 5205 M3, ledig, van Sluiskil naar Newcastle. Duhscli s.s. Donar2068 M3., iodig, van Hr Neuzen naar Garston. Eng. s.s. Nanset, 1084 M3., utacadani, van Gent naar Boston. Deensch s.s. Anine, 3677 M3., ledig, van Gent naar Blyth. Zwtedsch s.s. Regulus, 2626 M3., ledig, van Gem naar Bon'ess. Belg. s.s. Gen. Leman, 2679 M3, stuk goed, van Leith voor Gent. Eng. s.s. Smaragd, 1379 M3„ kolen, van Burry port voor Gent. Eng. s.s. Avocet, 3985 M3., stukgoed, van Liverpool voor Gent. Eng. s.s. Whin, 1320 M3„ kolen, van Bon'ess voor Ter Neuzen. Belg. s.s. Emmanuel, 598 M3., .ledig, van Ostende voor Gent Eng. s.s. Swiftsure, 4002 M3., kolen, van Cardiff voor Sluiskil. Eng. s.s. Onyx, 1677 M3., fosfaat, van Gent naar Ardrossan. Eng. s.s. River Crake, 1892 M3., stuk goed, van Gent naar Goole. Zweedsch s.s. Mercia, 3639 M3., le dig, van Ttr Neuzen naar lmmingham. Eng. s.s. Fr,-eland, 1625 M3., ledig, van Gent naar Rotterdam. Ned. s.s. Johanna, 5882 M3„ ledig, van Sluiskil naar Newcastle. Eng. s.s. Beauley Firth, 1383 M3., fos faat, van Gent naar Aberdeen. Eng. s.s. Pembrey, 1552 M3„ ledig, van Gent naar Antwerpen. Eng. s.s. Morna, 3898 M3„ ledig, van Gent naar Cardiff. Eng. s.s. Clyde Valley, 1302 M3„ ledig, van Gent naar Goole. Van 23 tot 24 April zijn langs de. Midden- sluis 2 binnenvaarcuigen op- en 4 afge- schut, langs de Oostsluis 9 op- en 11 af- geschut. zijn, GEMEENTERAAD VAN AXEU Vergadering van Einsdag 24 April 1923, ties voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, C. Th. van de Bilt, A. E. C. Kruijsse, Ph. J. van Dixhoorn, J. Weijns, J. de Kraker, J. Dekker, J. M. Baert, F. Dieleman, J. de Fejjrer en M. Koster, benevens de waamemende Secretaris, De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier. Aan de orde komt: 2. (Vervolg). (Vervolg van letter o). OGGEL wijst er op, dait het hiei seoeit jaren besiaande toestand De heer eer. reetis betreft. De neer DIELEMAN wil er op wijzen, dat het met het op zak steaen van de centen door ue verltoopers van den bouwgrond ook wel niet zoo drua zai geioopen heooen, want in den tijd dat die woningen geoouwd zijn werd de grond nog verkocht voor /6 een roede. Kij acht het geen oezwaar, dat ae sintels van de gastabriek worden bescniKuaar gesteid, daar waar ze noo. dig blyaen. 'lhans echter gaat het toch maar over een verzoea van iviagrette. De heer OGGEL is er met tegen om te be- palen, dat ook voor andere piaatsen sintels zulien worden beschikbaar gesteid, maar ieder moet het aanvragen. De V Ouiiz.il TER betoogt, dat thans het voorstel van Duigemeester en Wethouders tot afwijzmg van het verzoek behoort te worden aangenomen. Tegen den winter kunnen belang- hebbenden dan een aanvraag doen om sinteis De heer DE FEIJTER stelt de vraag, of dit verzoek zoo zonder meer kan worden afge- wezen. De raad heeft eenmaal A gezegd, door het voor rekening der gemeente in orde bren. gen van den Oudenweg. De heer VAN DIXHOORN: Dat is wat anders, die hoorde bij de kom. De heer OGGEL stemt hiermede in, dien weg was bij de kom gevoegd en dat was daar een voor een straat in de kom onbehoorlijke toe- stand. De heer DE FEIJTER: Dus in de kom maakt de gemeente de wegen in orde en buiten moeten de menschen het maar zelf opknanpen 7 De VOORZITTER: Die conclusie maakt U, maar dat is niet het standpunt van Burge meester en Wethouders. De bedoeling is, om iedereen ter wille te z(jn De heer VAN DE BILT: Ik voel er niet zoovee! voor, als het een particulier eigenaar is. De heer OGGEL: Ja, maar de weg strekt toch ten algemeenen nutte; indien het slechts een eigenaar betrof, die aan het eind van den weg woonde, was het wat anders; zij wordt als publieke weg gebruikt. De heer KIDJIJSSE vraagt, of dit nu een kwestie is, om daar zooveel woorden aan te verspilien. Hou zou op het verzoek afwijzend willen beschikken en merkt overigens op, dat, als er aan de gasfabriek sintels liggen en lemand vraagt om die weg te mogen halen, dit .och evenmin weigeren zal als wanneer een womng wordt afgebioken en iemand komt v ra- gea om het puin te mogen wegvoeren. Alf iemand later naar sintels vraagt, kan ziiji vraag beoordeeld wor.ien. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt aangenomen met algemeene stem- men. p. Naar aanieiding van het in bunne handen om berieht en raad gestelde verzoek van be- w oners der Axeische Sassing, waarbij deze verzoeken een betere waterafvoer daar ter plaatse, stellen Burgemeester en Wethouders voor eene beslissing- op dit verzoek aan te hou- den, aangezien tot heden van adressanten nog geen nadere toezegging is ontvangen, over do aansluiting van het eventueel daar aan te lee gen riool. Burgemeester en Wethouders hebben ter plaatse een onderzoek ingesteld en hebben be vonden, dat voorziening zeer gewenscht is. Zij siellen zich voor, aldaar een hoofdriool te leg- gen met 2 uitloozingen door den dijk, naar de achter gelegen sloot. De kosten daarvan w den geraamd op f 1190. Daarvoor zou noodig zijn, dat de betrokken polder toestemming verleent om de buizen door nen dijk te leggen en het water in de bedoelde sloot te ontvangen en zich bereid verklaart de sloot voldoende open te houden; dat de bewoners voor zoover zij daarin zul ien betrokken zijn zonder kosten voor de ge meente toestemming zulien verleenen om een hoofdriool door hunne perceelen te leggen; dat ten slotte de bewoners langs vvier per ceelen het hoofdriool gelegd wordt zich schrif- telijk zulien verbinden om voor hunne percee'en een aansluiting te maken op het hoofdriool, met een ontvangput en de noodige buizen, een en onder ten genoege van Burgemeester en Wet houders en ten koste der bewoners. De heer DIELEMAN geeft te kennen, met een der adressanten gesprosen te heooen cue verklaarde wel genegen te zijn met een riolee- I'.ng op net te n.axen liooldnool aan te siuiten, maar die toch van meen.ng was, dat het ondei- zoex van Burgemeester en Wetliouders met in de goede ncnting is gegaan en dat het vee. oeter zou zijn daar een open goot te maken, waaraoor net water kon women atgevoero, daar deze toch aiieen moet dienen voor afvoe- nng van het hemeiwater. De VOOKZiTTEK: En het huis- en spoel- water dan? De heer DIELEMAN meent, dat het de be- doenng van adressanten is, afleicung te krijgen voor het hemeiwater, waardoor bij regenbuien de woningen overstroomd worden. De adres- sant achtte een open goot veel beter en die zou ook voordeeliger zijn, terwijl de aansluit- kosten op het riool, waai-van adressanten ver- nomen hadden dat die op j 50 zouden komen, hun te hoog voorkomen, anders zouden zij het wel allemaal doen. De VOORZITTER geeft te kennen, dat die kosten maar 15 tot f 20 zulien beloopen. De heer DIELEMAN Dat kan dan een ver- gissing zijn. De VOORZITTER acht het leggen van een open goot niet raadzaam, dat wordt een sme- rige boel, omdat er alles in gewoipen wordt en dan krijgt men weer opmerkingen van de Gezondheidscommissie. Een riool met zink- putten is een afdoende oplossing, dan is het in eens in orde. Spreker is er geweest en kent den toestand goed. Hij is tegen het maken van open goten, dat is iets uit den ouden tijd. De heer DIELEMAN voert hiertegen aan, dat er in de kom der gemeente toch ook ge- noeg open goten zijn en dat de Gezondheids commissie daarover niet klaagt. Hij kan even- wel meedeelen, dat de adressanten bereid zijn voor hun erf een aansluiting met zinkput op het hoofdriool te maken, mits dat hun geen 50 kost. De VOORZITTER merkt op, dat er een paar wat hard over hebben geschreeuwd, die zijn bevreesd, dat niet alien op een hoofdriool zul ien willen aansluiten en trachten nu een an- der plan te lanceeren, dat minder kosten zal doch niet deugdelijk is. Zij denken echter, dat een goedkoop plan eerder leans heeft van uit- gevoerd te worden. De heer DIELEMAN geeft toe, dat er een paar zijn, die er bijzonder belang bij hebben, omdat zij in de eerste plaats spoedig onder water zitten. De VOORZITTER wijst er op, dat deze zaak al lang hangende is; Burgemeester en Wethou ders hebben een onderzoek ingesteld, er is met de menschen gesproken en er is hun gezegd: we zulien zorgen, dat het in orde "komt, mits jullie alien schriftelijk verklaren bereid te zijn om op een te maken hoofdriool aan te siuiten Nu schfjnt het, dat ze toch niet zoo erg in den noocl zitten, want, waarom komen ze dan niet wat vlugger af? De heer DIELEMAN: Dat berust op een misverstand. De VOORZITTER: Indien de menschen be- zwaar hadden, waarom zich dan niet uitge- sproken tegen den gemeenteopzichter, of tegen mij De heer KRUIJSSE betoogt, dat naar zijn meening een gesloten rioleering, in den ongun- stigen toestand geen verbetering zal brengen. Naar hij vermeent komt het water dat daar erven en huizen overstroomd, waardoor de be woners hun privaten of stallingen niet kunnen bereiken niet van regen- en spoelwater, doch is dat water dat uit het kanaal door den dijk perst. Dat zal dan door het riool toch niet naar den polder worden afgevoerd en om den toestand te verbeteren zou dat water moeten worden afgevoerd. De VOORZITTER meent, dat, als het waar was wat de heer Kruijsse beweert, men dan ook bij droog weer van dat water overlast zou moeten hebben. De heer KRUIJSSE veronderstelt. dat dit niet het geval is, omdat de bodem dan droger is en het kwelwater gemakkelijker in den bo dem zakt. De heer DIELEMANDe bedoeling is dus, om de rioleering onder door den dijk te leiden. De heer OGGEL bevestigt dit, doch merkt op, dat het eerst ook nog aan den polder moet worden gevraagd. De heer KRUIJSSE zegt, dat er een buis door den dijk ligt, maar dat die te nauw is. Er is met het oog op het water dat door den ka- uaaidijk dringt een sloot geweest voor afvoer van dat water, maar de menschen hebben die vol gegooid. Wanneer daar een open leidingtje, van voldoende capaciteit werd aangebracht, dat het water naar de poldersloot afvoerde, zou het naar zijn meening al voldoende zijn. De VOORZITTER: Maar wij kunnen toch van gemeentewege daar geen open sloot gaan maken De heer KRUIJSSE: Dat zeg ik niet, maar het was toch wel gewenscht, dat eerst nog eens een nader onderzoek werd ingesteld. De VOORZITTER acht dat niet meer noodig; de plaatselijke toestand is goed bekencl en het verslag van den gemeenteopzichter geeft het middei aan om den .toestand te verbeteren. Een nieuw onderzoek zou aiieen zin hebben, als we niet goed op de hoogte waren. Men kan raeenen dat het geopperde plan op onjuiste motieven berust, maar het is afdoend. De heer KRUIJSSE wijst er op, dat overal waar een kanaal wordt aangelegd, daarnaast een waterleiding wordt aangelegd voor afvoer van het kwelwater; hier is het maar een zij- kanaal en heeft men slechts een slootje ge- rnaakt. Hij blijft bctwijfelen of een riool iiet geschikte middei is om dat doorsijpclende wa ter kwijt te geraken. De heer DIELEMAN merkt op, dat het pol- uertje bij den heer Dekker vroeger ook over- last van water had, maar sinds er een water afvoer is gemaakt onderdoor den dijk, is dat goed droog geworden. De heer KRUIJSSE stemt dat toe, doch merkt op, dat men du^,r geen ondergrondsehe l.oleering- voor heeft* aangewend, doch een sioot. Het water uit het kanaal kan nooit in de buizen dringen en als by het goed heeft be- grepen, ;s het toch de bedoeling, de huizen c'rcog te krijgen. Daarvoor moet dan toch lie; uit het kanaal sijpetende water worden opge vangen en afgevoerd. De heer OGGEL deelt mede, in de vergade- ling van Burgemeester en Wethouders ook nog hebben gesproken over het maken eener sloot, doch daartegen bleek bezwaar te zijn, omdat er in de richting waar de sloot zou moe ten worden gegraven op de erven stalletjes ge- bouwd zijn. Hij verwacht ook, dat een sloot gauw verstopt zou zijn. De heer KRUIJSSE verklaart ook geen sloot te bedoelen, maar aiieen een open, verharde goot, die de menschen kunnen doorvegen. De heer OGGEL merkt op, dat die goot dan ook onderdoor enkele gebouvvtjcs zoo moeten loopen. De heer KRUIJSSE ontkent dit, aiieen on der edn schuur, en daar ligt een riool onder. De VOORZITTER wijst er op, dat het ver zoek toch tot een volgende vergadering moet worden aangehouden. De heer DIELEMAN zou dan gaame een tweeledig plan ter tafel zien. De VOORZITTER geeft te kennen, dat Bur gemeester en Wethouders een dankbaar ge- bruik zulien maken van de in deze vergadering gegeven wenken. De heer KRUIJSSE merkt nog op, dat ge sloten riolen niet overal dienstig zijn en dat de Gezondheidscommissie den toestand aan de Sassing ook al eens heeft onderzocht en toen voor verbetering het leggen eener onen goot heeft aanbevolen. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders om de beslissing aan te houden, wordt aangenomen met algemeene stemmen. q. Naar aanieiding van het in hunne han den om berieht en raad gestelde adres van Jos. Dieleman e.a., bewoners van den Buitenweg en gtdeeite van de Nieuwstraat, om de sloot van al het station tot voor bij de woningen van eerst ondergeteekende te dempen, stellen Bur gemeester en Wethouders voor, de beslissing aan te liouden, aangezien met den aangrenzen- uen eigenaar nog geen overeenkomst is ver- kregen. Bij eene bespreking met den gemeen teopzichter bleek bij bedoelden eigenaar in be- ginsel geen bezwaar te bestaan, doch wenschte deze, aiv®rens te beslissen, de vergadering van mgelanden van den betrokken polder af te wachten, daar hij niet aiieen met den dijkgraaf doch ook met zijn pachter hierover wenschte te spreken, waarna hij nader antwoord zou geven. De heer KRUIJSSE deelt mede, dat de be trokken eigenaar niet het recht heeft hierom- trent een overeenkomst te maken, aangezien i.eze sloot voorkomt op den officieelen staat ,v?.n waterieidingen van den polder Beoosten- J Hil is vermoedelijk wel de eigenaar, doch met bevoegd een overeenkomst als de bedoelde te siuiten. De VOORZITTER merkt op, dat ook in elk geval wordt voorgesteld eene beslissing aan te liouden. dan wordt wellicht hierin ook klaar- heid verkregen. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. r. Een adres van P. Buijze, die daarin te kennen geeft, dat de Julianastraat thans tot aan het station is doorgetrokken. Aiieen het deel der Julianastraat, dat bebouwd is, is be- straat, doch het resteerende deel bestaat uit een aarden baan, die door hem is gerioleerd. Hij verzoekt thans aan de gemeente in die straat de nog noodige bestratingswerken le willen uitvoeren. Burgemeester en Wethouders deelen mede ditt omtrent dit verzoek nog geen voorstel kan worden gedaan, aangezien de gevraagde nadere mlichtingen nog niet zijn ontvangen. Voor gesteld wordt alzoo eene beslissing aan te nouden. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 3. aststellen jaarnedde en benoeming van een boekhouder van den Vleeschkeu- ringsdienst, Centrum Axel. Burgemeester en Wethouders stellen voor: a. het salaris voor den functionaris voorloo plu V°?r J'aar te bePali;n op 120 per jaar; b. de benoeming slechts te doen voor 1 jaar en die te doen mgaan op 1 Mei 1923, terwijl zij ter benoeming aanbevelen J. A. de Smidt en J. CJornelisse. De heer DE FEIJTER kan met het voorstel mee gaan, omdat het maar voor een jaar is want hij is overtuigd, dat dit een geheel over- bodige functie is. Voor de vijf gemeenten is de uitgaaf met zoo bezwarend en dan kan men eens zien wat er te doen valt. De heer KRUIJSSE vraagt, of Burgemees ter en wethouders eigenlijk wel een idee hebben van hetgeen die boekhouder zal te doen hebben. De OORZITTER: Het hoofd van den keu- ringsdienst moet maandelijks bij hem de ont vangen keurloonen afdragen en hij moet het salaris van den keurmeester uitbe+alen en een verslag uitbrengen. De heer KRUIJSSE meent, dat men daar toch geen ambtenaar voor noodig heeft. De keuimeester moet de keurloonen ontvangen- hy kan daar toch zelf zijn salaris afhouden? De zaak is r.u sinds 4 maanden zoo geregeld De keurmeester heeft de keurloonen ontvangen' heeft zijn eigen vordering kunnen betalen en een rekening van Samson, benevens die van zijn stempels. De keurmeester kan dit best hiijven doen en spreker acht het heelemaal ver- heerd, om thans een persoon te benoemen waaiyan de raad vooruit weet, dat die binnen een jaar weer aan den dijk zal worden gezet. En als men het een bezwaar acht, dat de keur meester het ontvangen keurloon onder zich houdt, laat men dan bepalen, dat hij het stou ten moet bij den gemeente^ontvanger. Er zijn voor een boekhouder van het vleeschkeurings- bedi ijf geen werkzaamheden, die de aanstel- hng wettigen. De VOORZITTER acht het heel mooi, om oat zoo te zeggen, maar er is meer aan te doen. e heer KRUIJSSE maakt bezwaar een ambt te scheppen, dat na een jaar weer moet verdwijnen. De VOORZITTER wijst er op, dat de heele cpzet van het keuringsbedrijf er nu toch op is gebaseerd, om -een boekhouder aan te stellen. Dat is in de verordening overeenkomstig arti- kel 114bis der Gemeentewet vastgelegd. Hij is lang niet overtuigd, dat de betrekking na een jaar weer zal worden afgeschaft. Er is meer te doen dan te ontvangen en uit te geven. Er moet ook een verslag worden opgemaak De heer KRUIJSSE: Daarvoor moet hij dan toch ook de gegevens van den keurmeester ki ijgen. Hy moet dat dus aiieen overschrijven. Dat kan men te secretarie ook laten doen het tegen betaling opdragen De VOORZITTER: Als men 120 te veel vindt, laat men dan een lagere bezoldiering" vaststellen. De heer KRLIJSSE: Ik heb geen bezwaar tegen de jaarwedde, maar tegen het ambt. De VOORZITTER: De werkzaamheden loo pen over een centrum van gemeenten en nu zou ik er bezwaar tegen hebben, dat van wege deze gemeente het werk gedaan werd, ter wille van de andere gemeenten. De heer KRUIJSSE wijsf er op, dat, als men dan zoo n verslag laat afschrijven, tegen loon, Ue kosten op dqn dienst verhaald kunnen wor den. Hy stemt wel toe, dat een verordening- is vastgesteld, waarbij de aanstelling van een boekhouder on een nader vast te stellen salaris if vastgelegd. Toen de raad (lie verordening v f.ststelde, wisten noch Burgemeester en Wet houders, noch de leden, hoe het eigenlyk met den keuringsdienst gaan zou. Nu loopt het al een maand of vier zonder bezwaar. Als de keurmeester b.v. een nieuw bcekje noodig heeft kan hij dat toch evengoed rechtstreeksch be fit lien en is het toch niet noodzakelijk, dat lid dat aan een boekhouder zegt, die het dan voo1- lit m gaat be stellen. Er is in de verloopen 4 maanden nog in geen enkel opzicht gebleken, dat de boekhouder in deze noodig is. Hij stelt voor, niet tot het aanstellen van zoodanigen functionairs over te gaan. Dit voorstel wordt aangenomen met 8 tegen 3 stemmen. Voov stemmen de heeren De Feijter, Koster, Van Dixhoorn, Weijns, De Kraker. Dekker, Dieleman en Kruijsse; tegen stemmen de hee ren, Baert, Oggel en Van de Bilt. geven steun en zoo die andere inkomsten minder bedragen, in mindering op de steun worden gebracht; dat er hier lang niet aiieen in ae maand Vlaart werkloosheid zal heerschen en dus ook daar buiten steun behoort te worden verleend; dat de nood in de gezinnen der werkloozen groot is en stijgt, naar mate de werkloosheid lunger duurt, wat zich het best demonstreert noor bijgaanden staat; dat zij den raad belccfd doch dringend ver- j zoekt, het daarheen te willen leiden, dat de steunregeling iets meer wordt dan een visioen, wat het thans helaas maar is; redenen waarom zy zich tot den raad wenden onder aanvoering van bovenstaande en hoopt op zyn welwillende medewerking. De motie luidt: De Axeische werkloozen, in vergadering bij- e-en op 20 Maart 1923; ovei-wegende de groote werkloosheid in deze gemeente, alsmede de steunregeling, zooals die ou is vastgesteld door de commissie van advies te dier zake, en de uitsluiting zelfs van hen c ie zonder steun het allemoodigste niet kunnen koopen spreekt hare sterke afkeering uit over zulk een behandeling; protesteert met nadruk tegen zoo'n optreden in dezen en besluit deze motie te publiceeren in de Axeische en Ter Neuzensch Courant, alsook ter kennis te brengen van het gemeente- 1 estuur van Axel. In bovenvermelden staat worden opgegeven ce kosten voor een gemiddeld werkniansgezin van man, vrouw en 3 kinderen per week: brood 2,spek f 1,20, boter of vet 2,—, melk f 2,-, koffie en chigorei f 0,50, thee f 0,25, 7V' '<(:r f aardappelen f 0,50, groenten f 0,25, zeep 0,35, rijst 0,20, vuur en licht t kleeding en schoeisel 2,50, vemicuwing inboedel f 1, belasting* 0,40, verzekeringen f 0,50, bondscontributie 0,50, krantengeld f 0,25, huishuur 2,—, samen 20,70. Adiessant meent, dat zeer vele posten aan den lagen kant zijn, afgezien van die welke or heelemaal niet op voorkomen, zooals: kaas, vsch, vleesch, tabak of sigaren enz. enz. Dat dan het budget nog een heel ander aanzien zou G ijgen vait nu licht te bespeuren, Vergelijkt men daarbij de loonen en de steun, dan zal men, naar ^adressant meent, moeten toestem- rren, dat hij niet overdrijft, met te zeggen- de nood is groot en groeit dagelyks. Hij hoopL. dat er van zijn voorlichting een dankbaar ge- bi-uik zal worden gemaakt en daaraan de noo dige aandacht zai worden geschonken. De VOORZITTER deelt mede, dat Burge meester en Wethouders, naar aanieiding van bet ad\ies van de Commissie van advies voor de steunverleening, voorstellen op het verzoek afwijzend te beschikken. Toen de commissie vernam, dat er vijftien tot twintig- werkloozen in dienst der gemeente waren genomen, oordeelde zy, dat het verlee nen van steun kon worden beeindigd, aange zien, de grootste nood daardoor wel gelenig' zou zijn. De heer VAN DIXHOORN vraagt, of er al een cijfer bekend is van hetgeen voor de z. g. werkverschaffing is uitgegeven. De VOORZITTER: Dat zal ongeveer /9000 beloopen; de werken die nu onderhanden zyn komen echter op de begrooting van dit jaar voor. Het voorstel van Burgemeester en Wet houders wordt met algemeene stemmen aan genomen. 4. Adres van werkloozen van steunregeling. om verlenging De VOORZITTER deelt mede, dat is inge- komen een adres van C. Hamelink, namens een vergadering van werkloozen, gehouden op 20 Muart 1923, yclke bezocht was door 35 strikt werkloozen, die daarin te kennen geeft: dat de steunregeling zooals die nu is inge steld en wordt uitgevoerd door genoemtle ver gadering scherp werd veroordeeld, door het aannemen van de bij het adres ingezonden motie, daar toch de steun in zeer vele gevalien niet wordt gegeven aan hen, die daarop bil- lijker wijs gesproken, volgens de behoeftige omstandigheden waarin zij verkeeren zeer zeker recht hebben; dat zij van oordeel was, dat een steunrepe- iing moet omvatten alle werkzoekende en tot werken in staat zijnde arbeiders, welke geen andere inkomsten hebben, hooger dan de te

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 6