ALGEMEEN N1EUWS- EN ADYERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No 7445 Vrijdag 27 April 1923 63e Jaargaii^ BINNENLAHD. lit geheimzinnige Woudhuis BUITENLAND. BEMENa^DETERlCHtENr T"W"ZED3JD3i]BXji.AJD EERSTE KAMER. Vcrgadering van Woensdag. Aan de orde is de watcrstaatsbegrootinet De heer Franssen (r.k.) klaagt over de slechte treinverbinding van Zwolle met Leeuwarden en over het slechte spoorwvg- mat( riec! in Friesland. De heer van der Maesen de Sombreff (r.k.) betreurt het, dat bet bedrag van 150.000 gld. voor de spoorwegtnnnel te Heerlen niet is gehandhaafd. De heer Van Lanschot (r.k.) betoogt, dat het rijk de kosten moet dragen van de. doorbraak in Maart jl. van de overlaat- kade van de Berrsche Maas, omdat de versterking van die kade door het rijk was uitgevoerd De heer van der Eande (r.k.l vraagt nor- maliseering van den Gelderschen Yssef, ook tusschen Zutphen en Brummen. De heer Smeenge (v.b.) bepleit verbe- t<ring van onderscheidene waterwegen en havens. De hecr Slingenberg (v.d.) vraagt, welk vcrband er bestaat tusschen invoering van den zomortijd en den zomerdienst van de spoorwegen. Hij zal de gegeven wenken nauwgezet ovcrwegen. Met emigratie zal hij een proef nemen. Dertig duizend gulden zal ter be- schikking word en gesteld van de Vereeni- ging voot Landvrrhuizing. Med'o Mei zul- len 100 werkloozen naar Canada lcunnen vertrekken. TWEEDE KAMER. Vcrgadering van Woensdag. De interpellatie-Marchant over de ver- houding van den gouverneur van Suri- name tot de regeering wordt toegestaan en zal op een nader te bepalen dag worden gehouden. Voortgegaan wordt met de behandeiing van de interpellatie-Van den Tempel be- treffende de werkloosheid. De heer H. Colijn (a.r.) acht beperking van de loonsgrens verkeerd en wil over- wogen zien, of werken die toch moeten worden uitgevoerd, in sneller tempo en dan tegen normaal loon zijn uit te voeren. De heer Marchant (v.d.) vraagt garan- tie voor ondernemingen voor productieve werken. Hij komt op tegen de bemoei'mg van de regeering met de gemeentelijke be- lastingen. Minister Ruys de Beerenbrouck ver- klaart ook medelijden te hebben met de werkloozen. De regeering moet editer, wil zij haaT taak goed vervullen, ook haar ver- stand laten spreken. Tot het opnemen van vrrtegenwoordigers van de gemeenten in de commissie van ad vies inzake de werk- loosheidszorg is hij niet bereid. Minister van Swaav zet dc kwestie van de aanbesteding van het baanvak Nieuwe Meer— Amsterdam uiteen. Hij zat, naar het oordeel van den landsadvocaat, vast aan het door zijn ambtsvoorganger gesloten contract en lean zich dus niet van de zaak afmaken dex>r de Koninklijke goedkeuring niet aan te vragen. Het budgetrecht van de Kamer is niet aangetast, omdat de Sta- ten Generaal den eersten post voor dit werk hadden gevoteerd, waarmee men aan het geheele werk vast zit. Spr. betwijfelt of tnriefsverlaging bij de spoorwegen vermeerdering van inkomsten brengt. Invoering van de kilometerboekjes zal een omslachtige, kostbare administra- tie vereischen. Vervanging van de Koningsbrug te Rot terdam is zeer noodig, doch daarvoor is thans geen geld. Op de volgende begroo- ting zal een post hiervoor worden uitge FEUILLETOH. Nadat zij eenige oogenbiikken had ge- wacht, deden zich voetstappen hooren; de deur werd geopend en Kapitola stond te- genover een vrouw met een norsch ge- zicht, gekleed in het zwart, een stijve mousseiinen muts op het hoofd. Dat moest Dorkey Night de huishoudster zijn. Wat wilt gij hicr? vroeg zij barsch. Een onderdak voor het onweer. ant- woordde Kapitola. Wie zijt gij? vroeg Dorkey Night verder. Dat kunt gij wel zien. Ik ben een meisje, dat haar wandelrit onvoorzichtig genoeg te veT heeft uitgestrekt en nu door het onweer overvallen is. Mijn naam is Kapitola Black, van Hurricane Hall. Ik ben de pupil van maioor Warfield. Kapitola? Kapitola? siste de nor- sche vrouw tusschen de tanden. Kind, wat heeft je hier onder dit dak gebracht? Weg, haast u. Vlucht weg van hier eer het te laat is. Kapitola was verbaasd. Vluchten? Waarom? Moet ik in dien storm blijven? Neen, dat gaat niet. Gij zult niet lang last van mij hebben. Ik zai niet langer blijven, dan tot het onweer bedaard is. In elk geval hebt gij, Dorkey Night, niet het recht, mij de deur uit te zetten, eerst als de eigenaar van het huis, de kolonel, mij den toegang tot zijn wo- ning ontzegt, zal ik vertrekken, geen mi- nuut eerder. De kolonel is niet thuis, zeide Dor- trokken, eveneens voor de brug over den IJssel bij Katerveer en voor de haven van Delfzijl. R. K. PRIESTERS ALS AMBTENAREN BURG. STAND? Het Kath. Kamerlid de heer Bomans, hield Dinsdagavond een rede voor de Am- st< rdamsche studentenvereeniging voor Soc Lezingen, over: Het R.K. beginsel als band in het politieke leven. Volgens het verslag in het Hbl. zei hij daarin o.a. het volgende: Het Burg. Wetboek gebiedt, dat geen kcrkelijk huwelijk mag worden gesloten alvcrens het is ingeschreven in de regis ters van den burgerlijken stand. De lcerk heeft het dogma van het huwelijk. Zij heeft met den burgerlijken stand niets te maken. Haar recht is het, twee personen in den echt te veTbinden. Toch heeft de R.K. kerk zich aan het artikel uit het B. W. ondervvorpen. Maar de Staat legde haar hicrmede een dwang op, welke in strijd was frnet een goeide vcrhouding tusschen kerk en Staat. Hicr had de Staat een concordaat moe ten voorstellen. De R.K. kerk zou dan gaarne bereid zijn geweest mede te werken aan een goeden burgerlijken stand, bijv. door voor te stellen de priesters ambtena- ren van den burgerlijken stand te maken. Op die wijze bleef het recht der kerk 011- aangetast en zou toch het belang van den burgerlijken stand zijn behartigd. Mr. Bomans deelde mede, dat binnenkort de Tweede Kamer een wetsvoorstel zal be- reiken, om het bedoelde artikel van het BuTgerlijk Wetboek in dien zin, als hij hier wenschelijk heeft genoemd, te wijzi- gen, zoodat de fout, welke is overgeno- men uit de Code Civil, thans kan worden hrrsteld. WEGEN OP ZUID-BEVELAND. Dte heer Kersten richtte tot den minis ter van waterstaat de volgende vragen. Is het den minister bekend, dat de nieu we rijksweg door Zuid-Beveland voor zoo- ver die weg door Goes loopt, geen aan- sluiting nog heeft aan het gedeelte Goes WolfaaTtsdijk, dan langs de zeer gevaarlij- ke bocht aan den's Hecr Hendrikskinderen- dijk of door de stad zelf, die zich beijver- de het druk vcrkeer juist over den ont- worpen weg te leiden? Acht Z.E. aansluiting van beide bedoel- de weggedeelten niet wenschelijk, eer met een nieuw gedeelte aangevangen wordt? Is voor het verder aanleggen van be-" doelden weg reeds nu noodzakelijk, de bloeiende boomen op de villa van den heer Klaus aan de spoorlijn te Goes te rooien Zou bij vcrderen aanleg niet allereerst rekening kunnen worden gehouden met de zeer 'gevaarlijke bochten en bij het sta tion Woensdrccht en aan den Engelschen Polder, vvaar zich de weg thans naar Ril- land ombuigt en waar nog onlangs een auto-ongeluk plaats had? Bestaan er bijzondere redenen waarom niet wordt overgegaan tot demping van een sloot voor de woningen aan den Kloe- tingschon weg bij Goes, op welke dern ping en afwerking door de bewoners sinds maanden wordt gewacht? DE TOESTAND. De onderhandelaars van de gealHeerden en van de Turken zijn weer te Lausanne bijeen, schrijft de N. R. Crt. Begin Februari is het daar misgegaan; de breuk was toen niet onhexroepelijk. omdat men het erover eens werd, dat de conferentie niet uiteen- gespat, maar enkel verdaagd was. Het ver- schilpunt over hetwelk men het niet eens kon worden, waren de oeconomische be- palingen van het vxedestractaat. Dit bleek key Night kortaf. Niet thuis? Nu, zeide Kapitola, een- voudig, met onschuldig gezicht, meld mijn kornst dan aan uw meesteres. De huishoudsteT keek Kapitola met een zonderlingen achterdochtigen blik aan. Ik heb geen meesteres. Zoo? Maar mis Day de pupil van kolonel Le Noir is toch uw meesteres? In ieder geval wensch ik, dat gij mij bij haaT aandient. Dorkey aarzeide nog een oogenbllk. Dan haalde zij de schouders op en mompefde eenige woorden, terwijl zij Kapitola liet binnen.reden. Goed, u verlangt het, zeide zij met luide stem. De gevolgen komen op uw hoofd, ik ben onschuldig. Volg mij naar boven. De zonderlinge woorden van de huis houdster wekten bij Kapitola een gevoel van onveilighcid en indien zij nog buiten had gestaan, was zij toch maar liever weer weggereden. Maar het was nu te laat. En wat kon haar eigenlijk dreigen? Er was immers geen gevaar? Zij volgde Dorkey de trap op. Voor een kamcrdeur op de eerste verdieping bleef de huishoudster staan, tikte aan de deur en opende ze. Hier is een jongedame, miss Day. die u wenschte te bezoeken, zeide zij en liet Kapitola binnentreden. Het was een groot, somber, onvrienat- lijk vcrtrek, waar Kapitola zich nu bc- vond. Terwijl zij binnengetreden was, was een in diepen rouw gekleede jongedame van een stoel nabij de haard opgestaan. Zij trad Kapitola nu tegemoet, bood haar de hand en heette haar welkom. nog niet opgelost, toen de geallieerden zich bij wijze van uitcrste concessie bereid had den verklaard, de kwesties over de con- cessies en de contracten van het vroegere Turksche regime uit het tractaat tfi lichten. Over de grens van Mosoel, het voornaam- ste struikelblok met Engeland, verstond Curzon zich, gelijk men weet, nog te elfder ure met Ismet-pasja. Begin Maart heeft daarop de Nationale Vergadering te An gora het ontwerp van het vredestradjaat onaannemelijk verklaard, als strijdig met het nationale handvest, waarin staat dat het nieuwe Turkije afschaffing verlangt „van alle capitulaties, zoo politieke als ju- ridische, financieele en oeconomische". In- middels had Bonar Law wat Engeland be- treft den weg naar overeunstevnming met de Turken verder geeffend door zijn ver- kiaring in het Lagerhuis, dat de Engel- sche regeering bereid was Mesopotamia (en 3us ook Mosoel) binnen afzienbaren tijd te ontruimen. Te Londen had men daarmee te kennen gegeven dat men den vrede met Turkije boven petroleum-con- cessies stelde. De Turkeh zonden van hun kant tegenvocrstellen uit Angora voor de wijziging van het ontwerp van het tractaat en begin April hebben de geallieerden hier- op met een nota geantwoord, waarin zij opnieuw water in hun wijn deden. Zoo- doende is het verschil over de oeconomi sche voorvvaarden steeds, kleiner geworden. Van den kant der geallieerden is al voor de hcropening van de conferentie het stre- ven geweest, om haar thans meer het ka- rakter te geven van de bijeenkomst van i-en commissie van redactie voor 'de bepalingen van het vTedestradaat. Hun bekende poli- tici zijn daarom niet meer naar Lausanne teruggekeerd. Engeland is er nu, in plaats van door zijn minister van buitenlandsche zaken, hoofdzakelijk vextegenwoordigd door Sir Horasc Rumbo.'d, den hoogen eoinmissaris te Konstantinopel, Frankrijk door generaal Pelle, inplaats van door Bar rere. en Bompard enz. Maar de Vereenigdo Staten laten opnieuw vam hun belangstel- ling blijken doer de aanwezigheid van hun waarnemer Grew. Deze heeft verklaard dat hij in dezelfde hoedanigheid kwam als de vorige maal, nameiijk om te letten op de behartiging van de Amerikaansche belan- gen, op het openhouden van 3e deur en tot bevordering van humanitaire doelein- den. De Vereenigde Staten zijn nooit met Turkije in ooriOg geweest. Na de eerste conferentie van Lausanne heeft de nieuwe Turksche staat intusschen aan Amerikaan sche belatighebbenden de veelbesproken ge- heimzinnige zoogenaamde ChesteTconcessie vtrieend. Reden te meer voor de noodza- kelijkheid van scherpc Amerikaansche waar- nemingen. Waar dc concessie precies op neerkomt verklaren gezaghebbende men- schen te Lausanne niet eens te kunnen zeg- gen, maar, naar hetgeen verluidt, komt de in 1914, vlak voor den oorlog aan Fran- sche belanghebbcnden verkende concessie voor den aanleg van den spoorweg Siwas Samsoen en de uitbreiding van de haven van Samsoen erdoor in het gedrang, wat niet te vcrwondcren zou zijn, omdat Kema- lisdan alle concessies van het pude regime vi rloochent. De Chester-eoncessie heeft niets met het vredestractaat te maken, maar kan moeilijk uit de geheime gedachten en de particuliere gesprekken van de onder handelaars te Lausanne blijven, omdat zij den nieuwen toestand naar onze opvatting geheel symboliseert. Het nieuwe Turkije heeft getoond dat het politieke en oecono mische onafhankelijkheid boven alles stelt. Het heeft genoeg van het oude Europa, dat altijd oeconomische pioniers vooruit heeft gezonden, achter welke groote mo- gendheden stonden die later politieken m vloed vcrlangden. Da twist over de petro leum van Mosoel heeft getoond hoezeer deze nieuwe opvatting een punt van het U komt zeker voor 't onweer schui- len, zeide. zij met vveiluidende stem. Wat zie ik, u is doornat geworden. Komt u spoedig mee iri de zijkamer en wissei hicr van bovenkleeren. Deze japon zal u wel passen. Uw eigen kleed zullen wij dan nabij den haard to drogen hangen. Kapitola dankte voor het vriendelijke aanbod. U is in rouw gekleed, vroeg zij deel- nemend. J a, mijn vader is onlangs overleden. Een .rek van diepe smart kwam op het bleeke vriendelijke gelaat van Kiara Day en Kapitola gevoelde een oprecht medeii|- den met de arme wees. Zij namen nu plaats aan den haard en begonnen een lang gesprek, waarbij zij wederkeirig sympathie voor elkander ge- voelden. Kapitola vcrheugde zich, hier een vriendin te hebben gevonden, die in haar eentonig leven wat meer afwisseling zou brengen en Klara gevoelde dat zij in Kapitola een trouw en betrouwbaar hart had ontmoet, aan hetwelk zij gerust haar zorgen en smarten zou kunnen mededee- len. Ttrwijl zij aldus bijeen zaten, werd de deur geopend. Een man van hooge, slan- ke gestalte, met een bleek, afgeleefd ge laat, door een zwarten baard omringd, kwam binnen. Hij maakte een buiging voor de beide jongeclames. Mr. Francis Le Noir, mijn neef, stel de Klara hem aan Kapitola voor. Francis schoof een fauteuil naar den haard en begon met de twee dames een op aange- namen toon gevotrde conversatie. Kapito la mirkte aldra op, dat hij tegenover Kla ra zeer gal ant en voorkomend was, terwijl Klara hem vormelijk en koel behande'de. program van Angora geworden is. Onder het oude regime was het c^ncessie-gesja- chir een ingeroesie methode geworden. om de altijd opnieuw leege schatkist te vullen. Ook Angcra moet, na zijn laatsten oorlog met Griekenland en ten behoove van nieuwe militaire uitgaven, geld hebben. Het komt daardoor in de verleiding het oude middel te baat te nemen, maar dan in zulk een vorm, dat er geen politieke penetratie op kon volgen. Wat is nu na- tuurlijker dan dat het uitsluitend met Ame- rikanen te doen wil bebben? Hun land ligt op een afstand, die veiligheid waarborgt. Aan den anderen kant zullen de geallieer den in het besef, dat de Amerikanen de beste kansen bebben gekregen, uit al hun macht worstelen om van hun oeconomische prerogatieven en concessies te redden wat zij maar kunnen. Uit dit oogpunt kan Lau sanne ditmaal een belangwekkend diplo- matiek spel te aanschouwen geven. De eer ste berichten vandaar geven den indruk dat de Turken nog niets van hun oude hardnekkigheid als onderhandelaars verlo- ren hebben, daar zij al dadelijk reeds af- gedane politieke kwesties opnieuw te berde hebben gebracht. TER NEUZEN, 27 April 1923. HET NIEUWE KERKGEBOUW OP „VREDERUST". Woensdag a.s. 2 M,ei zal het nieuwe kcrkgebouw op de Stichting „Vrederusi" in gebruik worden genomen. Dit feit nu, is niet alleen voor die Stich ting, maar ook voor de vele vrienden, die reeds jaren lang in haar lief en leed hebben gedeeid, of met haar in aanraking zijn ge- komen, van zoo groote beteekenis, dat het ons voorkomt, dat eenige inlichtingen om- trent dit gebouw, in oreeden kring met belangstelling zuikn worden ontvangen. Na 14 jaren in een houten hulpkerk te hebben vergaderd, is nu in het midden van het Stichtingsterrein aan een kruispunt van vcrschillende wegen een nieuw kerk- gebouw verrezen, dat zich als van zelf presenteert ais een middelpunt der gan- sche uitgestrekte omgeving. 't Is een forsch gebouw met zwaren toren, strakke lijnen, donker gevoegde grijs- fcruine muurvlakken gebroken door de raamkozijnen en zvvaar massief eikenhouten deuren, en met een hoog, met donkerroode pannen gedekt dak. Zoo moet dit kcrkge bouw op den aanschouwer den indruk ma ken' van rustige geslotenheid en vertrou- wenwekkende soliditeit. De zij-ingangen en de portaien naast den roreningang, welker dekking veel lager is gehouden dan het eigenlijk kerkdak; maar door aansluiting aan de opgaande Ktrk toch een geheel vcrmt, zijn ook weder met roode pannen gedekt en vvrhoogen daardoor het archi- tectonisch effect. De wijzerplaten op den toren zijn zwart met zwaar vergulde cijfers en wijzers. Zoo geeft het geheele uiterlijk aanzien een harmonisch geheel te zien, strak en voornaam van lijn, en het architectonisch gevoel bevredigend. Door een aardige aanpbnting met hees- tcrs, conifeer-en enz. is bovendien ook de omgeving in harmonic gebracht met het gebouw. Dit wat het uitwendig aanzien betneft- Laten we nu ook het invvendige gaan zien. Het zal vocrzpker den bezoeker in het oog v alien dat de indruk hier zoo ge heel anders is dan men gewoon is in der gelijke gebouwen te zien. Alhreerst treft de aandacht het vrerhoog- de koor of podium waarop he. spreekge- te van buitengewone grootte. Ddti is ge- dacht om te kunnen dienen bij bijzondere gelrgenheden, zooals bijeenkomsten of feestvicringen met patienten en person eel. Het spTcekgestoelte kan bij die gelegenheid Het duurde niet lang of de huishoud- sftr deelde mede, dat het avondmaal ge- reed was. Gedurende het maal, waaraan niemand anders deelnam was Klara stil en afge'.rokken. Zij gat aan Dorkey Night order een slaapkamer voor Kapitola in or de fe maken, want Kapitola kon in den avond den verren rit niet alleen terug maken. Dorkey Vbldeed aan dit bevel en na aflbop van het maal leidde Klara haar jonge vriendin naar een groote, ouder- wefcsche kamer op de tweede verdieping. Dat is uw siaapkamtr, zeide zij. Mijn kamer is hier vlak onder. Als gij iets noodig hebt, klop dari maar even op den vtoer, dan kom ik dadelijk bij u. En haar goedennacht wenschend, trok zij zich naar haar eigen kamer terug. Kapitola gevoelde niet den minsten slaap, integend el. Zij was eenigszins nerveus. Ecu zoudcrling beklemmend gevoel had zich van haar meester gemaakt; zij gevoel de zica niet op haar gemak in dit zonder linge huis. Wat had inrs. Kondiment ook al weer verhaald over dit huis en wat be- teekenden toch de zonderlinge woorden van Dorkey Night? Terwijl Kapitola daar- over nadacht, gevoelde zij spijt over itaar onvoorzichtigheid. Verstandiger ware het geweest, als zij den majoor haar wensch te kennen had gegeven, dan zou hij haar zeker niet al leen hebben laten gaan en dan zou zij niet zoo geheel alleen in een vreemd huis zijn gekoinen, waar een onbepaald gevaar scheen te dreigen. Zij wilde in ieder geval alle voorzichtig- heid in acht nemen en onderzocht daar om met de kaars in de hand het geheele vcrtrek. Zij vond niets, wat haar argwaan kon gaande maken; alles scheen in orde worden weggeschoven. Daarboven is eene gakrij bestemd cot plaats voor het orgel, dat nu nog niet aanwezig is. Verder rondziende zal de bezioeker di rect opmerken de rustige stemming, die de kleuT der muren wekt. Zonder pieister-, verf- of witwerk, gedekt door de lichte beitskleurcn van het gewelfde plafond. Voorts de donkc-rbruine en gele verfkleu- ren der galerijen en binnendeuren met de warme en levendige tinten van het meubi- lair, banken, "stoelen en spreekgestoelte. Voeg daarbij het getcmperde licht der zeer fraaie gebrandschilderde glazen en dan zai het duidelijk zijn dat doer dat alles een intcrieur is verkregen van soberneid, maar ook van wijding. Maar ook dat liet gebouw als vergaderplaats en als bedehuis onder Gods zegen, in zich zelf geschikt kan zijn om den bezoeker in stiite, rustige, oot- moedige stemming te brengen, en alzoo mede te werken tot meerdere ontvangbaar- making van het Woord des Hceren, dat hicr zal gebracht worden. Waar nu juist deze mystieke stemming zoo zelden in onze kcrkgebouwen wordt aangetroffen, daar meenden we, onder den indruk dien het interieur van deze kerk op ons maakte, dat naar we venvachten velen der bezoekers op a.s. Woensdag met ons zullen gevoekn dat de ontwerper van dit gebouw zal het voor hen, die na ons komen een monument zijn? zich ern- stig rekenschap heeft gegeven, en ook wer- kelijk geslaagd is in het in het architecto nisch uitdTukken van de wijding, die een kcrkgebouw behoort te geven. Een zoodanig keTkgebouw laat ons niet koud. Het is voor zijne bestemming ge- boren. Hier is gevoeld, dat er harmonie behoort te bestaan tusschen de verkondi- ging des Woords eenerzijds en het bede huis anderzijds. Een zekere eenheid, uiter lijk en innerlijk. Tot de beschrijving behoort nog, dat de kerk beneden 330 zitplaatsen bevat en op de galerij bij den ingang 78, totaal dus 408, dat centrale verwarming en electrisch licht is aangcbracht en dat ontwerper-ar- chitect van dit gebouw is de heer F. G. C. Rothuizen te Goes en aannemer-uitvoer- der de heer A. M. Kuyper te Middel- burg. HET GEVAAR VAN DEN ELEC- TRlSCHEN STROOM. Twee scaaltjes van het gevaar van den electrischen stroom deelt de Electroljech- nische adviseur bij de Arbeidsinspectie aan het Gorr. Bur. mede, welke z.i. verdienen onder den aandacht te worden gebracht. Een paar weken geleden bevonden zich op de houten steiling rond een in aanbouw zijnd huis twee opperiieden. In hunne na- bijheid liepen langs de steiling dr.e blanke elenrische kidingen ii:et een onderbnge spanning van 330 voit, welke dienden voor den stroomtoevoer van een e.ectro-motoi van een kalkmolen. Daar de draden door het hooger worden der steiling langzamerhand binnen hand- btreik waren geicomen, Xvaarschuwde hun patroon de werklieden om niet aan die draden te komen. Een dir opperiieden zei echter lachend, dat dit heusch geen kwaad kon, hij had het zijn collega ..ok wef zien doen. fege- lijktrtijd pakte hij een der draden vast, hetgeen in vcrband met zijn goed gerso- iccrde standplaats op de kurkdr,.ge houten steiling geen gevaar opleverde. Daar hij het gevaar van den electrischen stroom echter ontkende, was hij zoo dom om tegelijk nog een tweeden draad met de andtrt hand aan te pakken. Hij kon toen natuuriijk niet meer los- laten maar bleef bewusteloos aan de dra den hangen. Zijn pairoon had de tegen te zijn. Waarover maakte zij zich toch eigenlijk ook bezorgd? W.lk gevaar kon zij te duchten hebben? Zij irachtte zichzeif gerust te stellen en zocht haar iegerstlede op. Maar de slaap wilde niet komen, hoe- wel zij zich door den lango.n rit zeer ver- moeid gevoelde; het eene uur na het andere ging voorbij, en eindejjjk zonk zij in oen onrustigen, door vele fantastische droOrtien gestoorden slaap. Hoelang zij zoo had gelegen, wist zij niet, maar plotseling met een schok, ont waakte zij. Zij sptrde de oogcii vvijd open en aanschouvvde een zonderiing tooneel. Een blauvve lichtschemer vervulde het \er- trek en te midden van het blauwachtig licht stond een lange, witte gestjalle met een doodsbleek gelaat, zwarte oogen ert lang, afhangend ravenzwart haar. Door schrik verlamd staarde Kapitola de wond r- bare verschijning met wezenloozen blik aan. Dan Kapitola had haast een luideh kreet van ontzetting geuit geluidioos zweefde de witte verschijning door de ka mer naar de legerstede toe. lnstinctmatig' sloot Kapitola de oogen. Haar acfem stoktc, het bloed stolde haar in de aderen, toen een ijskoude hand haar vingcrs raakte. De gedachten gingen haar als een chaos door het hoofd. Toen zij het waagde, de oogen weer te openen, lag de kamer in diepe duisternis gchuld: de verschijning was verdwenen. Kapitola kon geen oog meir dicht doen. Zij hoorde een pendule vier uur si aan, nog eenige uren stechts en het zou A-eer dag worden. Toch ging de tijd kwelletSd langzaam voorbij, terwijl Kapitola onop- houdelijk moest denken aan het zonder linge avontuur dat zij belcefd had. 23) - - -v wu* >4" (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 5