LANDBOUWBERICHTEN. PKEDIKBKHBTEX. 6EMEN3DE BERICHTEN. de school cntworpen tn deels uit oud-roest vervaar'di£$e inhclfinale -"ljfcefz'aag, een aan- winst vovr de werktuigen der school. Overigens kunnen wij ieder aanraden zelf ten kijkje te nemen, om te aanschouwen do vo rwcrpen voortgekomen uit verniift, vlijt n gcduid. EEN 35JARIG JUBILEUM. Men schrijft ons: Nit ts van gehoord. Nctn, natuurlijk niet. Qelijk de Htrvonnde Chnscclijke jonge- dochtirsvereeniging „Eben Haezer" steeds in stilt* heeft gearocid en welgedaan, zoo heeft zij ook zonder q-phcf in stilte, L>ins- dagavond opgewdkc en dankbasr haar 35- jaiig bestaan herdacht en feestelijk ge- vitjid. In April 1888 werd de vereeniging opgie- richt met het doel om kleedingstuk'ken te VLTvaardigen vpor de weesinrichting te Neerbosch. Enke.le jaren later is men oe- gonnen met goedtren te naaiert voor arme weduwen dor Hervonnde geineente van Tea Neuzen. Dank zij den vooTidurenden en vriende- lijken steun van vcle gemecntelcden is de vereeniging steeds in staat gesteld om ieder jaar een grcot aantal kleedingstuk- ken te vervaardigen en uit te deelen aan de arme weduwen der gemeente. En dat zegt v/at, 35 jaar achtereen, iede- ren Dinsdagavond in de Hervdrmde Ca- thechisatiekaimr sanien te komen om te naaien en te breien voor de armen. Leden ontvielen aan de vereeniging, nieuwe le den vipegden zich tejkens bij haar, maar welke wisselingen er ook plaats mochten hebben, de vereeniging zelf bleef bestaan. Steeds heeft zij kunnen getuigen „Eben Haezer". Tot Iticr toe heeft ons de Heere geholpeh. Is het te verwonderen, dat de jongodochtqrs, nadat de vereeniging 35 ja- ren lang, met noeste vlijt en in stilte ge- arbefd en echte philantropie gedreven had, behoefie gevoelden, o.n met dank aan God een feestavond te organiseeren en met dankbare harfen feest te vitren? Het lokaal Bethel was gevuld met leden, oud-leden en begunstigsters der vereeni ging. De. presidente had de leiding van dien feestavond opgedragen aan ds. Tim- mcrman. Menig goed en hartelijk .woord wtrd gesproken. V/at tene gezellige feest- viering was dat. En die vele voordrachten en samenspraken, die door de leden wer- den gehouden, wat waren die juist ge- kozen en goed ingestudeerd. In 't geheel niet langdradig, waardoor zoovele samen spraken ontsierd worden. Niet onnatuurlijk en haperend, zooals vvel eens geschiedt, maar ievendig, natuurlijk en goed geaccentueerd werden zij voor- gedragen. In 't kort, het was een gezellige opgewekte feestviering, een genotvolie feestavond, waar alle tegenwoordigen ge- noten en alles zich oploste in een „Soii Deo Gloria". God alieen zij de eer. Moge de Hervonnde Christelijke ionge- dochttrsvureenigirig „Eben Haezer" nog zeer vele jaren met opgewektheid arbeiden ten bate der arme weduwen. Moge zij steeds in meerdere mate ge- nieten den stoffelijken en moreelen steun der belangstellende gemeentelcden, om doctr hunne liefdc gesteund opgewekt te kunnen arbeiden. Zij is het waard, want zij heeft gedaan wat zij kon doen. „Eben Haezer". Tot hierioe heeft haar de Heere geholpen. En ais zij eenrnaal haar gouden jubile mag vitren, moge zij dan hooggestemd en met dank jegens den Heere God kunnen getuigen: „Eben Haezer". Dat zij z»o. VOLKSCONCERT. Het gisteravpnd in de kopschool alhier door Ter Neuzens Mannenkoor, directeur de heer Ck A. Van tThaijenkovert, met mede- werking van de muziekvereemging „De Vol- harding", directrice inevr. DoUssy-Slfnge- netjer, gegeven voiksconcert, had een grout succes. De Cnkfeie honderden "hoorderessen en hoorders, die de ruime gymnastickzaa! der copschOol vulden, hebben in elk opzicht ue- noten. Het programma had drie nieuwe nuinmers op haar programma en aan de uitvoering uarvan, z6owei ais uit de wijze waarop de mnnmefs die bij herhaling werden uitge- -erd werden gezongen, bleek, dat er niet dieen bij den directeur, doch ook bij de leden een ernstig widen bestaat, om te stre- ven naar hooger. Dei: voorrecht was het voor het mannen- k or, de wclwillende medewerking te genie- itr, van „De Volharding". Wij schreven teds vroeger, dat zoowel de samenstelling tier programma's ais de uitvoeringen dezer vereeniging den stempel dragen van de nieuwe artistique leiding, die den dirigeer- ;-tai voert, Wat het orkest presteert, kwam thans des te meer uit, omdat het speelde in ten iokaiiteit, waar een dergelijke prestatie meer tot zijn recht komt. Het vver.d voorzeker door de liier samen- w cfkendt vereenigingen ais een weldaad l>eschouwd, dat men door de welwillendheid var het gemeentebestuur over eene ruime /acl kon be.schikk.en. Niet alieen komeri daarin zang- en muziekuitvoeringen goed tot hun recht, maar zij schenken ook de ge- legenheid orn een groot aantal belangstel- ienden van de uitvoeringen te doen genieten a bleek ditmaal de belangstelling zoo groot dat op een avorid ailen geen plaats konden vmden. Het is zeker te wa-ardeeren, dat de leden der vereenigingen spohtaan bereid waren tot het geven van een tweedtn avond om ook meerderen kunstgenot te doen smaken. VVij meenen, dat zulke pogingen, om bij de lngezetenen lieide aan te kweeken voor muziek- en zangkunst, een opvoedend ka- rakter heeft, en dat die pogingen ook alle oeiangstelling en steun van officieele zijde waard zijn, Door het A'lannenkoor werd de directrice van het orkesj gehuldigd met bloemen, ter- w!j! de verdieusfen van zijn directeur met een lauwerkranS eerdh. Inderdaad een ver- diende hulde. Wij wenschen ppk het concert van heden avond veel succes. R1JKS 8ELASTINGEN. Bij resolutic van den minister van Fi- nanden is de ontvanger F. Gfeidanus ver- plaatst van het kantoor der dir. belastin- gen en accijnzen te Hontenisse naar het kantoor dier iniddelen te Oudenbosch. EXAMEN L. O- Voor de. acte examen L. O., slaagden te Middelburg de dames A. J. W. Kos- ten te Zaamslag en A. M. Pieterse te Zuiddorpe. B ESMET T E LI J K E Z1EKTEN. Het aantal gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 15 tot en met 21 April, in de prov. Zeeland, bedroeg: Febris FypJioi'dea (buiktypluis)Retranchement 1, Roodvonk: Axel 1, Diphteritis: Hontenisse 1, Meningitis: Vlissingen 1. ZEELANDI A. Middelburg's Lange Jan zou zeker op zijn grondsiagen hebben getrild van pro- vindetrots ais hij geweten had van de feestvTeugde die Dinsdagavond heerschte ondcr dc leden van de afd. Rotterdam dtr Zeeuwsche vereeniging „Zee!andia". De plaats waar al deze ronde Zeeuwsche vreugde tot uicing kwam, was de Groote Doelezaal, die bijna geheel was gevuld. Boven het podium hing het Luctor et Emergo-wapen van Zeeland en daar pin heen groepeerden zich een achttal wapens van Zeeuwsche steden en stedekens, de een met krijgshaftige, de ander met vrede- lievende svmbolen, maar alle even eigen- aardig va i heraldisch standpunt bezien. Nadat het Salonorkest onder leiding van den heer H. de Jong een marsch en een ouveriure had uitgevoerd en de voorzitter de heer S. Blaas, een openingswoord Iiad uitgesproken, werd door alien staande ge zongen het Zeeuwsche Volkslied, dat frisch en blij door de zaal daverde. De zangvereeniging van „Zeelandia" gek'd door den heer A. Bolk, zong daarop eenige Zeeuwsche liederen. Het beste klonk het dameskoor in „Een Zeeland", van Jan Morks. Het mannenkoor liet „Studentengroet" hooren. De quintessens van den avond was echter het tooneelstukje „De gevolgen van een leugen", dat aan alle eischen van een Duitsch blijspel voldoet. De regie berustte bij de heeren Godrie en Beckman. Er werd werkelijk heel aardig gespeeld. Het zou onrechtvaardig zijn een riaam te nocmen, daar dan den anderen spelers zeer zeker te kort zou worden gedaan, want de een deed niet voor den ander onder. Op het programma kwamen voorts solo- nummtrs voor, mooi gezongen door mej. L. van Meurs, op de piano begeleid door mej. A. A. Mesmanvan Meurs. Aan het eind van dezen prettigen avond was er een geanimeerd bal, geleid door den heer J. de Lange. (R. N.) BOSCHKAPELLE. In een openbare vergadering van Ged. Staten werd hedenmorgen behandeld het door den heer T. Truijman, burgemeester dezer geineente, ais gewoon kiezer inge- diende beroep tegen de beslissing van het hoofdstembureau in deze gemeente, waar- bij twee porsonen van een voor den raad ingediende lijst van candidaten werden ge- schrapt op grond dat zij Belgen zouden zijn. Dit laatste is intusschen onjuist ge- bleken en afgezien daarvan doet de vraag zich voor of het hoofdstembureau wel de bevoegdheid lieefom op genoemden grond tot senrapping te besluiten daar eerst, bij het onderzoek van de geloofsbrieven de vraag naar voren komt of de gekozene, Nederlander is en het niet Nederlander zijn niet valt onder de bepalingen van de kies- wet, die tot geheeie of ten deele ongel- digverklaring van een lijst aan leiding geven. Ged. Staten vernietigdc de beslissing van het stemburcau en handhaafde beide can didaten. HULST. In de Maandag daartoe door de Rege- lings-cominissie, ten huize van den heer L. J. Brand, Hotel „Het Bonte Herf" te Hulst, gehouden vergadering is besloten de jaar- liiksche algcmeenc vergaderingen van wa- terschappen en polders in 1923 te hou- den op: Maandag 7 Mei 1923: Commissie Haven- fort. Dinsdag 15 Mei 1923: Canisvliet. Donderdag 17 Mei 1923: Vereertigde Pol ders van Ossenisse. Dinsdag 22 Mei 1923: Melo, Willem Hen- drik en Klein Kieldrecht. Zaterdag 26 Mei 1923: Van Alstein. Maandag 28 Mei 1923: Willem III Dinsdag 29 Mei 1923: Absdale, Riet- en Wulfsdijk. Woensciag 30 Mei 1923: Koningin Emma- polder. /rijdag 1 Juni 1923: Sint-Jansteen en Wildelanden. Zaterdag 2 Juni 1923: Clinge. Dinsdag 5 Juni 1923: Groot- en Klein Ferdinandus. Woensdag 6 Juni 1923: Beoosten en Be- westenblij. Donderdag 7 Juni 1923: Ser Paulus. Dinsdag 12 Juni 1923: Hengst- en Rum- mersdijk, Groot- en Nieuw Kieldrecht. Zaterdag 16 Juni 1923: Stoppeldijk. Woensdag 20 Juni 1923: Havik'en Hul- sternieuwland. Donderdag 21 Juni 1923: Catharina. Woensdag 27 Juni 1923: Oude Graauw en Langen Dam. Dinsdag 3 Juli 1923: Lamsw'aafde c. a. KQEWACHT. Tot dir.cteur-bookhouder voor de elec- trische verlichting in deze gemeente is be- noemd de heer E. Geerards. Bij loting is "bepaald, dat de volg- orde der iijsten voor de a.s. verkiezing. van 7 kxlen van den gemeenieraad, zal zijn, no. 1 lijstHamirlinck (werklieden), no. 2 lijstC. van Dorsselaer, no. 3 lijst A. Suy en no. 4 lijst—A. Dierick RECHTZAKEN. Arrondissemento-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 27 April de volgende vonnissen uitgespro ken A. M. G., oud 32 j„ huisvrouw van T. S, te Oostburg, is wegens vernieling veroordeeld tot 10 gld. boete subs. 10 dagen hechhnis. S. M. D„ oud 32 j„ huisvrouw vaii Th. de C., te Aardenburg, is wegens belee- diging veroordeeld tot 10 gld. boete subs. 10 dagen heclitenis. L. A. S., oud 18 j„ arbeider te Honte nisse, is wegens mishandeling veroordeeld tot 10 gld. boete subs 10 dagen hechtenis. T. J. M. E„ oud 53 j„ stucadoor, zon- der vaste woonplaafe, en G. J v. d, O,, oud 45 j:, zonder beroep te Rotterdam, zijn beiden wegens huisvredebreuk veroor deeld tot 14 dagen gevangenisstraf. P. C. K., oud 46 j„ landbouWer en melk- slijter te Hontenisse, is wegens melkvervaf- sching, het vonnis bevestigd van den kan- tonrechter, 150 gld boete subs. 150 dagen hechtenis. DE MOORD TE K.OEWACHT. Woensdag heeft in hooger beroep voor het gc-rcchtshof te 's Gravenhage terecht gestaan de 20jarige rrbeider R. A. van Ackir, uit Koevvacht, gedetineerd, door de rechtbank te Middelburg veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf met aftrek van de prev. hechtenis, wegens mishandeling in vereeniging met andere personen welke mishandeling den dood tengevolge had. Van dit vonnis was zoowel de beklaagde ais het Openb. Min. in appel gegaan. De procureur-generaal mr. Del Campo vroeg bevestiging van het vonnis, hij wees er op, dat de omstandigheden, wa ronder een en ander is gebeurd, het gunstige verleden van bekl. en bovendien zijn jeugd, aan- leiding zouden kiuinen geven voor een lichtire straf. Spr. wil hjertoe echter gecn voorstel doen, maar dit aan het Hof over- laten. Beid.'s raadsman mr. F. W. Adriaanse drong op een mildere straf aan. Uitspraak over 14 dagen. EEN EIGENAARD1G FAILUSSEMgNT. Een rnairoos had wegens het niet ont- vangen van gage een faillissementsaanvra- ge tegen zijn reederij ingediend. De vraag of men van een praeperatoire beschikking, waafbij de rechtbank het fail- lissement drie maanden aanhoudt, zooals de rechtbank te Rotterdam in bovengemeld geval had gedaan, in appel kan komen, heeft het Gerechtshof te 's Gravenhage in bevestigenden zin beantwooTd. Het Hof heeft voorts het faiilissenien* van de betrokken reederij, de N. V. Stoomvaartmaatschappij Georgia te Rot terdam, uitgesproken. DE RUNDVEEKEURING TE TER NELZEN OF 25 APRIL. De belangstelling voor de rationeele rund- veefokkerij in Ter iNeuzen en omstieken neemt nog steeds toe. het bestaan van meerdere flinke stierenvereenigingen, de in 1922 in Driewegen gehouden tokdag en nu weer de ilinke aeeiname en belangstelling voor de Reti ring te Ter Neuzen, leggen daarvan getui- genis at". Van een elftal voorgebrauhte stieren moest de Commissie er slechts 2 afwijzen. De vol gende werden bekroond oi eervol verklaard. Dumas X, 3878 S, 5 jaar oud, van de stie- renvereeniging te Philippine. Eerste prijs. Dit is een van de allerbeste stieren uit Zeeland. Bertus, 3977 S, 5 jaar oud, van de stieren- vereeniging te Hoek. Bertus werd vertoond met 2 mannelijke en 10 vrouwelijke afstam- melingen. Op grond van zijne vererving werd hem een eersten prijs van f 100 toegekend. Hendrik, 2 jaar oud, van de stierenvereeni- ging te Othene, 2de prijs. Karel, 2 jaar oud, van D. Scheele te Ter Neuzen. Eervol. Pieter, 5788 voofloopig, 1 jaar oud, van de stierenvereeniging te Driewegen. Eerste prijs. Blok Juliana, l jaar bud, van de stierenver eeniging te Ter .Neuzen. Stier van prima af- komst. Tweede priis. Jonge Bertus, 1 jaar oud, van D. Tollenaar te Hoek. Eervol. Bertus II, \y2 jaar oud, van W. D. Dekker te Hoek. Eervol. De ambitie om oSk zelf stieren op tc fokken neemt hier toe. Bij misliikking, is hieraan weinig risico verbonden. Het is het beste middel om de gewohe stierenhouders aan beter materiaal te helpen, dan ze nu gebruiken door een stier te kiezen uit ingevoerde graskalveren van onbekende herkomst. Ook de 15 koeien die voorgebracht werden, mochten gezien worden. Uitmuntende dieren waren er van de heeren: W. Dekker (Liza en Everdina), M. Wolfert (Boerinne) en Joh. Breurre (Emma) te Hoek; van J. Htiissen- Dieleman (Nora) te Driewegen en van A. de Bruijne (Eliabeth)/ J. de Klerck (Mina en Moor) en R. j. Scheele (Olga) te Ter Neuzen. Er was zeer veel belangstelling voor keu- ring en toelichting. 's Middags na de keuring werd er vergaderd om nu toch te komen tot definitieve stichting van eene melkcontrole- vereeniging voor jer Neuzen en omstreken. Deze vereeniging kwam tot stand. Voortoopig met een 14-tai leden. Onder de in aanmerking komende veehouders zal een lijst circuleeren, waarop alien die willen deelnemen kunnen teekenen. De controle zal om de drie weken geschieden, door een controleur die ten spoe- digste door de led,en zal worden benoemd. De kosten werden op ongeveer 5 per koe en per melkli.jst begrolit. Binnen eenige weken zal de controle beginnen. Ter veVgaderin,; warden o.a. eenige cjji'ers genoemd uit de con- trolevereeniging te ziuiddorpe. De koe Ser geant van de Wed. de Munck, gaf in 367 dagen 8141 RG melk, Elza van den heer R. van Waes gaf in 244 dagen 6515 KG melk. met- 3.55 vot. -fie/t'hFrWi: Icotr prridurcerde 24 April van dit jaar in 24 uur 43.6 KG melk. Ais voorloopig voorzitter werd den heer A. de Bruijne aangewezdn. Z. DE STAND DER WINTERGEWASSEN. I arwe. Flier can is de s>and zeer goed in Fricsland en Noord Holland, zeer goed tot goed in Zeeland, Zuid Holland en Uirecht en overal eiders goed. Roggc. In het aigemeen is de stand van de rogge goed, een uitzondering vormen Fricsland met een zeer goeden, Drente en Zuid Holland met een goeden tot zeer goeden en noordelijk Limburg met een vrij goeden stand. Gtrst staat zeer goed in Fricsland, goed tot zeer goed in Groningen, Zuid Holland en Noord Brabant, en elders goed. Koolzaad. Uit alle deelen des lands wordt een goede stand gemeld. Karwij, Met uitzondering voor zuidelijk Zuid Holland waar de stand vrij goed is. staat de karwij overal goed. Grasland. In de klei- en laagveeusuav ken is de stand van het gras zeer goe J of zeer goed tot goed, uit de zandstreken wordt een goede stand gemeld. Klavers staan zeer goed in Vricsland en Noord Holland, zeer goed tot goed in zuidelijk Geldcrland, Utrecht, Zuid Hol land, Zeeland, de kleistreek van Noord- Brabant en in Limburg. Overal elders is de stand goed. Zondag 29 April 1923. MET DE KAS VERDWENEN. Een kantoorbediende van een automo- bielfabriek te Puteaux vvrdween eenige da gen geleden en met hem de kas, ten be- drage van 7500 gld. Men bracht verband tusschen de beide verdwijningen, temeer omdat het verdwenen heerschap geen brandschoon strafregister had en al ineer dan eens veroordeeld was. De politie werd van het geval in kennis gesteld, ging op zoek naar den ontrouwen bediende, en was hem al spoedig op het spoor. De man vvtTd gearrestt-erd, net op 't oogenblik,. dat hij uit het stadhuis kwam, waar even te voren zijn huwelijk gesloten was. De heele bruidstoet ging mee naar het politiebureau maar moest daar afscheid nemen van den bruidegom, die, inplaats van op de hu- welijksreis te gaan, naar het huis van be waring werd gebracht, terwijl h» t jongge- trouwde vrouwtje reeds op dezen onge- lukkigen trouwdag genoodzaakt was haar wettelijken plicht te verzaken die haar voor- schrijft haar echtgenoot te volgea INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Ter Neuzen, 26 April 1923. M. de Redacteur. De beer De Meijer heeft blijkbaar weinig tijd. Aangenomen dat dit zoo is; dan is het toch onbegrijpelijk dat hij tijd kan vinden om in een, voor een jiei mensch, V(T beneden peil staand ingezonden stukie tijd kan vinden om zijn eigen... niet te kunnen verantwoorden. Met dank voor de verleende plaats- ruimte. Uw. dw. dn., DE COOKER. Ned. Herr. Kcrk. Ter Neuzen. u. en 2 u., lis. A. Timmerman. Sluiskil. 9| u. en 2 u., dhr. L. Dek. Hoek. 9 u., Ds. E. Raaras en 2 u., leesdienst. Zaamslag. 9 u., Ds. G. van Dis en 2 u., leeskerk. Axel. 9J u., leeskerk en 2 u Ds. E. Raams. 8as van Gent. 9t u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos Hontenisse. 9^ u., Ds. Hermauides en 2 u., Ds. J. Y/. Maas, intree. Gereformeerde Kcrk. Hoek 9j u. en 2 u., leesdienst. Ckr. Gereformeerde Kerk. Taamslag. 9 u. en 2 u., leeskerk. Gereformeerde Gemeente. (Vlooswjjkstraat) fer Neuzen. 9 u., 2 u. en u., Ds. Neerbosch. Ond-Gereformeerde Gemeente. (Vlooawijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5^ u., leeskerk. Lokaal „Eben-Haezer". (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5t u Evangelisatie. R. K. Kerkdiensten te Ter Nensen. Zondag zijn de H. H. Diensten om 7, 8J en 10 uur. Namiddags om half drie Lof. G EM KENT ERA A D VAN AXEL. Vergadering' van Dinsdag 24 April 1923, des voonniddags 10 uur. Voorzitter de heer F. Hlok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, C. Th. van de Bilt, A. E. G. Krujjsse, Ph. J. van Dixhoorn, J. VV.eijns, J. de Kraker, J. Dekker, J. M. Baert, F. Dielfeman, J. de Feijrer en M. Kostei, benevens de waamemende Secretaris. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gehedsfonnulier. Aan de orde komt: 2. (Vervolg). 5. Ovememing van den Ouden weg. Naar aanleiding van het door den raad ge- riomen besluit, om te komen tot verbetering- van den Ouden weg, is iugekomen een schrij- ven van het bestuur van den Noordpolder bij Axel, dat daarin te kennen geeft, dat de op 10 Maart 1.1. gehouden vergadering van inge- landen besl'oot: ten behoeve der gemeente Axel afstand te doen van: a. het onderhoud van den Ouden weg, no. i7 van den ligger der wegen en voetpaderi m de gemeente Axel; b. het eigendomsrecht van de zijkanten van dien weg, liggende in den polder Boostenbleij Benoorden; onder de voigende voorwaarden: 1. Het bovengenoemd eigendomsrecht gaa behoudens rechten van derden, over in den staat waarin de goederen zich op heden bevin- cb*n, vrij v'an hypotheken en met alle rechten n lasten, heerschende en lijdende ert'dien t- taarheden ais andei"szins; 2. De Noordpolder zal tot geenerlei vrijwa- ring gehouden zijn, zoodat de gemeente Axel afstand doet van alle acties hoegenaamd, die zij tegen den Noordpolder zou kunnen instellen "or mindere grootte dan in deze naar het kadaster is opgegeven voor verborgen gebre- ken, voor niet opgegeven grfdienstbaarheden ais arvlerszins. 3. Het eigendomsrecht gaat earst over, na- (iat de ligger der wegen en voetpaden in de gemeente Axel, ingevolge de bepalingen van het leglement op de wegen en voetpaden in Zeeland, zoodanig is gewijzigd, flat onhemie- pelijk vaststaat, dat de g'meente Axel onder- houdsplichtige is geworden van den Oudbnwc t no. 17 van dien ligger; 4. Alle kosten, geen enkele uitgezonderd, vallende op deze overeenkomst, komen voor rekening der gemeente Axel. Burgemeester en Wethouders stellen naar iar.1: ihug an dit scbrijven voor: van den Noordpolder over te nemeii: het onderhoud van den Oudenweg; b. het eigendomsrecht van de zijkanten van <uen weg, eri Vervolgens maatregelen te nemen fiat aan de voorwaarden der overclracht wordt voldaan. Met algemeene stemmen wo nit aldus be sloten. 6. Verzoek tot vaststelliiig eener verorde- ning ingevolge art. 7, 2e lid der Drank- wet. Van P. Boogaert en A. J. van Dorsselaer, cafehouders, wonende te Axel, Kijkuit, is een adres ingekoinen, waarin z(j te kennen geven, fiat art. 7, 2e lid <ler Drankwet den gemeente- raad de bevoegdheid heeft, eene veiordening vast te stellen, waar bij wordt bepaald, een maximum aantal vergunningen in de buiten- vv ijken eener gemeente. Aan gezienKijlcuil. Sassing en Spui, de 3 voornaamste buurtschappen der gemeente 7'" zou het 7.. i. aanbeveling verdienen voor die drie buurtschappen vast te stellen een maximum aantal vergunningen van respectievelijk 2, 2 en Iwaardoor het maximumbinnen de kom nog ruhn voldoende is. Aangezien de Kijkuit en Sassing bijna het geheeie jaar drukke handelspunten zijn, wor den daar 2 vergurtningslokaliteiten noodig geacht. Reden waarom zij beleefd verzoeken eene I'ergelijke verordening vast te stellen, opdat in de toekomst voor die buurtschappen eene rege- ling- zal zijn getroffen. Burgemeester en Wethouders stellen voor, r.ierop afwijzend tet beschikken, aangezien dit een verordening betreft, waarbij het aantal vergunningen voor den verkoop van sterken drank in het klein in de buitenwijken bepaald wordt, eh de verschillende buurtschappen niet oldoende bevolkt zijn. De heer KRtJIJSSE wijst op het eigenaar- dige motief, dat in het preadvies voor afwijzing van het verzoek wordt aangevoeTd. Dat de buitenwijken zoo matig bevolkt zijn, is juLst een motief om er wel op in te gaan, De bedoe- ling van het verzoek is, om ee:V maximumaan- tal vergunnningen vast te stellen voor de bui tenwijken en daarvoor is volgens hem veel voor te zeggen. Veronderstelt, lietgeen zonder die beperkende verordening mogelijk is, dat er te Kijkuit 5 of 6, op het Spui S of 4 en op de Sassing ook zooveel waren, dan zouden er toch ten slotte in de kom der gemeente te weinig zijn. Dan had men toch geen regelmatige verileeling over de geheeie gemeente De VOORZITTER verklaart, dat het in de stukken voorkomend preadvies eigenlijk niet juist is; er is heel veel over dit onderwerp ge sproken. Burgemeester en Wethouders kunnen echter geen aanleiding vinden om een verorde ning voor te stellen, aangezien er volgens de Drankwet 1 vergunning mag zijn op 250 inwo- ners en geen enkele buurtschap zooveel inwo- ners telt. De heer KRUIJSSE merkt op, dat dit juist het misverstand is. Er mag volgens de Drank wet I vergunning zijn per 250 ingezetenen van heel de gemeente, maar dat wil niet zeggen, dat die vergunningen niet mogen gevestigd zijn in een buurt waar minder dan 250 menschen bij- een wonen. Het maximum is, naar hij meent. voor Axel 25. Dat mag niet Worden verhoogd, maar die zijn niet aan een bepaalde plaats van de gemeente gebonden. Veronderstelt dat er nu op Kijkuit al een 5 waren en er kwam een ver gunning vrij, tei-wijl een bewoner van Kijkuit ais no. 1 op de lijst voorkwam, dan zouden Bur gemeester en Wethouders hem geen vergun ning mogen weigeren, doch zou ook die zesde naar die buurtschap gaan. Dit is toch niet ge- wenscht. Een regelmatige verdeeling, b.v. 2 te Kijkuit, zooveel op het Spui en zooveel op de Sassing, is toch meer aanbevelenswaard. Er is dus juist reden om op het verzoek in te gaan. De heer VAN DIXHOORN vindt het wel noodig, dat er op zoo'n druk punt ais Kijkuit een vergunningsgelegenheid aan iedere zijde van den Spoorweg bestaat, omdat men by het rnngeeren met wagons niet over den spoorweg kan passeeren. De heer OGGEL had de bepalingen der Drankwet aldus begrepen, dat er in een buurt schap 250 mertschen moesten wonen, voor de vestiging van 1 vergunning, maar thans blijkt Fern ook dat die opvatting niet juist is. Hij merkt voorts op, dat er achter dit adres een persoonlijk belang zit, in verhand met het over- gaan van een vergunning. De heer KRUIJSSE acht dit dan voor het oogenblik een andere zaak; men moet niet iemands persoonlijke belangen schaden, doch ais die kwestie is opgelost, zou hij het ge- wenscht achten zoo'n verordening vast te stellen. De heer VAN DE BILT merkt nog op, dat er te Kijkuit 2 zijn. De heer KRUIJSSE: Welnu, dan blijven er cok juist 2, indien er liefhebbers voor zijn. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt aangenomen met 10 stemmen tegen 1. terwijl de heer Kruijsse wel vooistemt, doch verklaart dit niet te doen op de motiveering van Burgemeester en Wethouders. Voor stemmen de heeren De Feijter, Koster, Baert, Weijns, De Kraker, Dekker, Dieleman, Oggel, Van de Bilt en Kruijsse; tegen stemt de heer Van Dixhoorn. 7. Wijziging Bouwverordening. De VOORZITTER herinnert, dat in de ver gadering van 12 December 1922 een besluit is genomen, waarbij verschillende artikels der Bouwverordening werden gewijzigd. B(j schrgven van 19 Januari 11. opperden Ge- deputeerde Staten daar tegen verschillende be- zwaren, die vervat waren en toegelicht in een hijgevoegde nota van bedehkingen. Gedepu- teerde Staten verzochten daarmede rekening te i'.ouden en wijziging der betrokken artikels te bevordereri. De stukken zijn daarop gesteld in handen der Gezondheidscommissie te Ter Neuzen, die bij schrijven 'van 8 Maart 11. berichtte, dat tegen de door Gedeputeerde Staten gemaakte opmer- kingen, bij haar geen bedenkingen bestaan. Burgemeester en Wethouders stellen nu voor, aan het verlangen van Gedeputeerde Staten te voldoen en het wijzigingsbesluit op nieuw vast te stellen. In art. 12, 2e lid wordt bepaald, dat de on- bebouwcie oppervlakte een derde, in plaats van ten vijfde zal bedragen van de oppervlakte van het gebouw. In art. 36 le alinea, wordt nu bepaald, dat de fundamenten \an een gebouw, diende tot v oning, een aanlegbreeute moeten hebben van ten minste 2 Is maal de dikte van het opgaand muurwerk. De 2e alinea wordt geschrapt. Het aan art. 38 toe te voegen sub b wordt geltzen: De binnenmui en van geoouwen zonder xerdiepingeo, voor zooyer zij niet tot steun van kaikeh ditoeii, van ten" minste 9 c.M. en met verdiepingen van ininstens 18 c.M. tot het begin van het verdiep. Art. 41, 8e alinea te lezen: De vloerbinten mogen niet verder dan 0,75 M. hart op hart l ggen en voor een overspanning van minder dan 5 M. niet lichter 'dan 61i X 15 en van 5 tot 6 M. niet lichter dan 6% X 18 c.M., die an 6 tot M. niet lichter dan 8 X 18 c.M. zijn. Voor groote re overspanningen en daai' waar dit. :ii verband met het daarvan te maken gc- bruik, wen. eheli'k blijkt, kunnen Burgemeester ■ii Wcthoui!erS, zoowel van clon beganen grond ais oor den zoldervloer zwaardere afxnetingen der balken voorschrijven, terwijl zij \oor den beganen grond ais voor den zoldervloer zwaar dere afmetingen der balken voorschrijven, ter- vnji zij voor andere dan houten binten, en daar \vaar zulks noodig blijkt, nadere voorwaarden kunnen stellen. Het voorstel wordt aangenomen met alge- meene stemmen. 8. Vv'ijziging Algeineene Politiesercrdening. Burgemeester en Wethouders stellen voor, in verband met lie intrekking der kermis de AJ- gemeent Politieveronlening te wijzigen, door daar uit le lichten de bepalingen die met de vroegero kermjs verband nouden, nl.: lo. te schrappen het laatste gedeelte van de eerste zin snede van art. 66 „met uitzonde ring van, enz." De uitzoiiiferingen op het slui- t'ngsuur der cafe's). 2o. Te schrappgn de .tweede zin van art. 70, 2, .,Dit verbod is niet van toepassing op de jaar!jjksghe kermis". (Betreft het verbod van dansch). Het vodrsttd wordt aaijgeuomen met alge- meen'e stemmep. 9. Overneaiing van een gedeelte van den Pr< vinrialen weg in de Stationsstraat. De VOORZITT'ER deelt mede, dat is ontvan- gen een sehiijven van Gedeputeerde Staten van Zeeland, dd. 6 April, die daarin te kennen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 2