SPORT. geeren yerzekerd heeft, Hetbaas ^pelen van. cen minderJiyjej, zoo- zij tninderheitl bljjft, kan echter nooit duurzaam zijn. Als de Va- tera bovendien eens de maohtin handen had gekregen, /.cm Zuid-lerland opnieuw met Engeland in oorlog gekomen zijn en zou hit tegen een binnen- en een buitenlandsche tegenstander tege-lijk die niacin hebben moeten verdedigen. Slechts om die reden kon lenland bij een overwinning van de Va- leral nooit baat gehad hebben,. en het zal vooral het inzicht geweest zijn, dat alles an- ders weer zou uitgeloopen zijn op voort- zetting van eOn strijd van zeven eeuwen, dat den minst verzoenden elementen onder de lefen niet de geestdrift heeft kunnen inboe- zemen, om zich bij. de gelederen van de Va- lera te voegen. Daarbij kwam dan nog, dat de Valera kort voor den vrede van Londen de republiek feifelijk had opgegeven en haar pas weer volledig eischte, nadaf die vrede tot stand was gekomen. Het element noodig, om den „justum et tenacem propositi virum" te bewondefen. ontbrak daarom aan zijn ka- rakter. Deze man die van vaders kant van Spaansche bloede is, heeft ten slotte iets van een Ridder van de Droevige Figuur ge kregen, anderen die zich zijn verleden als hoogileeraar in de wiskunde herinnerden, vergelijken hem met iemand die de quadra- fuur van den cirkel nastreeft. Het ongeluk- kige is. dat zijn burgerOorlog, op touw gezet nadat het Iersche parlement in Januari 1922 het tractaat geratificeerd had, het land in ruim een jaar meer verliezen aan goed en bloed heeft gekost dan de veel langere strijd met Engeland, die aan den wapenstilstand van Juli 1921 direct was voorafgegaan. Het is de oude.geschiedenis van het lijden van een heele gemeenschap ter wille van de theorie van enkelingen. Oistaren, wanneer de Fransch-Belgische oonftrentie te Parijs vermoedelijk afgeloo- pen zou zijn, acht minister-president Poin- cere te Duinkerken een politieke rede te houden, waarin op de een of andere manier het bezinksel van die oonferentie te ontwa- ren inoei zijn. Men zal misschien, schrijft de N. R. Ort,, op zeer fijne nuances moeten letten. Zulk een schakeering komt ook voor in het officieele bericht over den eersten oonferentie-dag. De twee bondgenooten zijn, wordt daarin gezegd, beiden even zeer besloten hun gemeenschappelijke actie aan de Roer voort te zetten „tptidat Duitsch- iand besloten is, rechtstreeksche voorstel- len voor de betaling van de vergoeding aan te bieden". Zoo in het algemeen klinkt dit buitengewoon tegemoetkomend; al te tegemoetkomend om waar te kunnen zijn. Immers, deze zinssnede laat de uitlegging toe, dat de actie op zal houden, zoodra Duitschland maar rcchtstreeks aan de be- zettende mogendheden iets voorstelt, on- verschillig hoe onbevredigend het ook mocht zijn. Dat de vooirstellen bevredigend moeten zijn naar het gemiddelde inzicht van beiden dient er blijkbaar dus bij ge- dacht te worden. Waar het echter veeleer op aankomt, is op wal niet meer gezegd wordt De oude leus van Poincare was: de actie wordt voortgezet tot' Duitschland betaald heeft en wij ontruimen bij stuk- jes en beetjes naar mate het geld bij stuk- jes en beetjes binnenkomt. Bij het overgie- ten van den wijn in een nieuwen zak lijlkt «r als men mag aannemen, dat de tekst van het communique zoo scherp mogelijk gefonnuleerd en zoo nauwkeurig mogelijk gexedigeerd is war Belgisch water bij gekomen te zijn. De Engelsctie regeering en de openbare [m-eening in Engeland hebben het niet aan wenken te Bertijn laten ont- breken, om toch eindelijk voor den draad te komen. Nu schijnen Frankrijk en Bolgie beiden bedektelijfc tenzelfden wenk te geven. zondtr zich af te laten schrikken door de telkens van Beriijn uit herhaalde verzeke- ringen, dat daar geen nieuw vergoedings- plan in de maak zou zijn. Intusschen zal men nog af moeten wachten, hoe Poincare en de een of andere Belgische minister het geval interpreteeien. Wat er in het communique op volgt over een „hecle reeks maatregeien tot verzwa- ring van don druk" neemt, oppervlakkig be'schouvvd, vvel den eersten opt.misiischen indiuk van in bin den weg, maar bij goed lezen zal men opmerken, dat tot zulke maa regelen te Parijs geen besluit gevallen is. Zij zijn slechts „onder de oogen gezien", dus naasi het voor kan ook het tegen ervan o\ erwogen zijn en, als wij ons niet vergis- sen, zuilen de Belgische staatslieden voor het coiUra-betoog gezorgd hebben. Het een met het ander in verband brengende, komt men dan tot het resultaat dat het com munique spreekt in de bekende psycholo- gische stemming van iemand, die een con cessit- wit doen, inaar daaraan een bedrei- ging met erger toevoegt, ingeval de andere partij die niet wil aahgrijpen. Dat de scherpe maatregelen wer- kelijk ailewi ,,onder de oogen ge zien zijn", komt in het communique duidelijk uit, omdat deze handeling in is [gee plaatst tusschen het besluit fjot voortziii- ting van de actie totdat Duitbchland enz. en de besluiten tot bespoediging van het wegvoeren van cokes en- kolen, tot de in- vordering, van de steenkolenbelasting (het respijt voor de voldoenjng van deze belas- ting verstrijkt in het begin van de nieuwe week) en tot vtrbetbrin'g van den spoor- wegdienst. Wij zuilen vermoedelijk nog wel gelegen- heid hebben Op de Fransch-Belgische con ference terug te komen, maar de voorloo- $:ige indflpjd is dat de rt actie tegen de Roer- politiek, die begon met de conference te Brussel, waar de Belgische staatslieden het eerst den domper op Poincard's politick hebben gezet en die voortgezet is met de bezoeken van Loucheur en Klots in Engeland, veld wint. BELG1E. Naar Belga meldt, zai de zomertijd in- gaan in den nacht van 21 op 22 dezer. DE 0NVE1L1GHE1D TEN PLATTE LANDE IN ENGELAND. De onveilgheiij in Leicestershire is toene- mend in weerwil van de. pogingen, die politie in het werk ste.lt, schrijft de Evening News Landhuizen en groote villa's, vooral zijn in trek en inbraken zijn aati de orde van den dag. Men vermoedt/dat de bende, die hier ageert, aangevoerd wordt door een man of een vrouw uit goede kringen, die connecties heeft over het gpheele.district. Advertenties in de plaatselijke bladen van ongeveer den volgenden infjo.ud zijn.al,geen zeldzaamheid, meer: Heer, oud-officier, 28 jaar, zoekt werk. Hij is genegen tegen billijke vergoe ding des nachts op het huis te passen. DE PEST-EPIDEMIE IN BRITSCH-INDIe. De tegenwoordige pest-epidemie, die in Bitsch-lndie is uitgebroken, draagt een zoo ernstig karakter als nooit te voren. Na een lange periode van afwezigheid dook de ge- vreesde ziekte in 1896 weer in Indie op. Sindsdien gaat er geen jaar voorbij, of zij maakt in verschillende streken haar slacht- offers. Bij een bevolking van eenige honder- den millioenen zielen kunnen de Europeesche bestrijdings-methoden bezwaarlijk in vol- doende mate worden toegepast. De Indische regeering past evenwef een werkzame be- strijdingsmethode toe, door middel van een systeem van algeheele ontruiming der be- smette woningen. Geheele dorpen en zelfs steden werden op deze wijze ontvolkt en de inwoners werden tijdelijk in kampen bijeen- gebracht. Men hoopte op deze wijze de ziek te langzamerhand te verdrijven. En nu is zij plotseling in al haar felheid teruggekeerd om duizenden slachtoffers te maken, in tijd van enkele weken. VLIEGONGELUK. Zaterdagochtend hadden, bij een bezich- tiging van het nieuwe vliegterrein op het Tempelhofer Feld te Beriijn verschillende pasasgiersvluchten plaats. Tegen het einde van deze vluchten, even voor twaalven stortte een vliegtuig van een hoogte van 75 M. naar beneden. Het toestel was geheel in splinters. De vlieger en de drie passa- giers, onder wie het gemeenteraadslid Boet- ger waren zwaar gewond. Twee der passa- giers, de hoofdinspecteur van Maszynski en de bedrijfsleider Voigt van de Berlijnsche tram, zijn aan hun wonden overleden. Een later bericht meldt, dat ook de heer Boettger overleden is. Nader wordt gemeld: Zaterdagochtend werd, gelijk reeds is aan- gekondigd, 't Tempelhofefeldte Beriijn 't be kende paradeveld, ingewijd als vlieghaven. Een zeer groot aantal vliegtuigen van Junkers en van de Aero Lloyd stond in ge lid opgesteld en terwijl de stadsbouwmees- ter Adler in een redevoering een beschrijving gaf van de ontwikkeling, welke deze vlieg haven in de toekomst zou nemen, stegen de verschillende machines in de lucht, die als passagiers autoriteiten van rijk en gemeen- te aan boord hadden, o.w. ook de leden van den Berlijnschen gemeenteraad. Terwijl Ad- led nog bezig was uit te leggen, dat deze vlieghaven de centrale haven van Duitsch land, ja van heel Midden-Europa zou wor den, stortte voor de oogen der verschrikte toehoorders een der vliegtuigen in het be kende „Kleine Boschje" naai beneden. Er ontstond een paniek. De bereden politieagenten namelijk, die aan den kant van het veld het publiek op een afstand hielden, renden in vliegenden galop naar de plaats des onheils, gevolgd door een talrijke menigte. Midden daardoor heen tuf- ten de automobielen met razende vaart dwars over het terrein naar het boschje. Er was gegil van vrouwen en menigeen geraak- te onder den voet. Twee passagiers van het verongelukte vliegtuig waren op de plaats dood, te weten de bedrijfsdirecteur Vogt en de inspecteur Leschinsky. Het gemeenteraadslid Boett- cher, de derde passagier, is levensgevaar- lijk gewond. De vlieger heeft alleen zijn borstbeen gebroken. Het verongelukte toe stel was een oude A. E. G. oorlogstweedek- ker die tot .postvliegtuig was verbouwd. De oorzaak van het ongeluk ligt in het duister. HET POLITIE-SCHANDAAL IN LETLAND. In Letlarrd zijn een aantal politie-ambte- naren uit de plaats Bauske, uit den dienst ontslagen, omdat zij bij het verhoor van ver- dachten zich. op middeleeuwsche wijze van toltermiddelen bedienden om de verdachten tot een bekentenis te brengen. Zoo werd vastgesteld, dat zij een grijsaard van 82 jaar, bij een verhoor op het politiebureau zoodanig mishandelden, dat de ongelukkige nog tijdens het verhoor den geest gaf. Bij de lijkschouwing bleek, dat men den ouden man zeven ribben had gebroken, zoo- dat hij aan inwendige verbloeding was over leden. Verleden jaar werd een gevangene, die zich in preventieve hechtenis bevond, op een dusdanige wijze gemarteld, dat men hem met het hoofd omlaag aan een paar touwen ophing. De politiecommissaris en zijn beuls- knechten zuilen thans voor de rechtbank moeten verschijnen. ENGELAND. De prutestunten en s Konings bezoe'k aan den Paus. in de Royal Albert Hall te Londen waren Dinsdagavoncl duizenden bijeengekomen, zegt de „Daily Mail", om te protestceren tegen het voorgenomen bezoek van koning George aan den Paus. Op een program, dat in de zaal vexkocht werd, was een uit- treksel gegevCn uit de „Bill of rigths" van 1689 waarin stond, dat ieder, die in ge- meenschap stond met den Heiligen Stoel of de kerk van Rome, uitgesloten zou worden van de koninklijke macht. Lord Gisborough, de voorzitter, wees erop, dat in het protest niet de bedoeling lag van ontrouw aan den koning zelf. Hi] decide mee aan den koning telegrafisch het verzoek te hebben gedaan af te zien van zijn bezoek aan den Paus, in verband met het feit, dat zulk een bezoek een bron van veei verdriet voor millioenen van zijn Protestantsche on- derdanen zoif zijn. De predikant van Brompton, Gough. stelde een motie voor om een beroep te doen op den eerste-Minister om den koning te adviseetren van zijn voorgenomen bezoek aan den Paus af te zien. Deze motie werd aangenomen, evenals een andere, de regeering uitnoodigend, on- middellijk den Britschen gezant bij het Va- tikaan terug te roepen. U1TVOER VAN G'OEDEREN UIT BEZET DUITSCH GeBIED. Het departement van Arbeid, Handel en Nijverheid deelt het volgende mee: Nederlandsche koopers van goederen, waaxvoor in het bezette gebied van Duitsch land gecontracteerd werd voor 1 Febru- ari 1923, kunnen zich schriftelijlc (onder overlegging van bewijsstukken) wenden tot de Kamer van koophandel en fabrieken. bij welke hun onderneming in het Handels- register is ingeschreven, met verzoek om een verklaring, behelzende eenige feitelij- ke gegevens ter zake en waaruit blijkt, dat de uitvoer van de betreffende goederen door deze Kamer geacht wordt in het algemeen belang te zijn. Handelsonderne- mingen, die in het gebied van een of meer Kamers van koophandel en fabrieken fi- lialen of bijkantoren hebben, wenden zich uitsluitend tot de Kamer v. kooph. en fabr. in welker gebied haar hoofdkantoor ge- vestigd is. Meent de Kamer van koophan del en fabrieken, dat er termen bestaan, de gevraagde verklaring af te geven, dan wordt die verklaring harerzijds opge- maakt en onverwijld doorgezonden naar de afdeeling handel en nijverheid van het department van arbeid, handel en nijver heid. Vervolgens wordt door tusschen- komst van het departement van buitenland sche zaken door Hr. Ms. gezant te Parijs een certificaat verstrekt, hetwelk in bezet Duitschland bij de autoriteiten, die uit- voervergunningen verstrekken, kan worden ingediend. De indiening kan geschieden hetzij door de Nederlandsche belanghcb- benden persoonlijk, hetzij door tusschen- komst van den Nederlandschen consulai- |ren dienst. Zij, die het certificaat persoon lijk wenschen in te dienen, maken dit in hun ter zake aan de Kamer van koop handel en fabrieken te richten correspon dence aanstonds kenbaar. Het certificaat wordt hun dan zoo spoedig mogelijk door het departement van buitenlandsche zaken toegezonden. Zij, die daarentegen voor de indiening van het certificaat gebruik wen schen te maken van den Nederlandschen consulairen dienst, maken dit eveneens aan de betrokken Kamer van koophandel ken baar. Hun desbetreffende brief aan bedoel- de Kamer van koophandel en fabrieken zal in dat geval vergezeld moeten gaan van een tot de autoriteiten in bezel] Duitsch land geTicht verzoek om uitvoervergun- ning. Gelijk bekend, moeten dergelijke ver- zoeken om uitvoervergunning geadresseerd worden tot den betrokken intergeallieer- den dienst, te wetena. tot het comife directeur des licences de la haute commis sion, te Coblenz, voor de goederen, afkom- stig van leveranciers, wonende of gevestigd in de bezette gebieden, met uitzondering van die, wonende in het bruggehoofd van Dusseldorp en Duisburg en in het bezette RoeTbekken; b. tot den service des licen ces de la mission de controle des usines et des mines, te Essen, voor de goederen, afkomstig van leveranciers, wonende in het bruggehoofd van Dusseldorp en Duisburg, zoomede in het bezette Roerbekken. EEN W1TBOEK VERSCHENEN. Verschenen is een Witboek, inhoudende het verslag van de Derde Volkenbonds- vergadering. Behalve een inleiding en het veTslag, dat 34 pagina's beslaat, bevat het Witboek nog eenige op het verslag betrek- king hebbende bijlagen. Aan de inleiding wordt ontleend, dat men niet te spoedig een beslist pessimis- tisch antwoord moet geven op de vraag, of de Volkenbond aan de gestelde verwach- tingen heeft voldaan. Wanneer men billijk wil zijn tegenover de nieuwe volkengenieen- schap, dan moet niet voorbij gezien wor den, hoezeer de omstandigheden waaron- der zij tot dusver heeft moeten werken, ver- schillen van die, welke men zich bij haar oprichting had voofgesteld, en hoe ver thans, bijna vier jaren na het sluiten van het vredesverdrag, de wereld nog verwij- dexd is van dien toestand van vrede en rust, die voor een voorspoedige ontwik keling van de nog zoo zwakkc internaCo- nale organisatie een noodzakelijke voor- waarde is. Wanneer men hiermede rekening houdt. |dan zal niet in de etrste plaats aan den Vol kenbond de groote teleurstelling geweten worden, die de internationale verhoudin- geri sinds zijn oprichting hebben gewekt in den geest van alien, die op een duurza- me verbetering daarvan hadden gehoopt. Integendeel zal men aan het einde der derde vergadering niet zonder voldoening op de werkzaamheid van den Bond terug- zien en moeten erkennen, dat hij de ge- vaarlijke klippen, die in den aanvang zich in zijn weg vertoonden, heeft weten te omzeilen. Het rechtsprckend orgaan van den Vol kenbond, het hier te Ian de zetelende F^er- manente Hof van Internationale Justitie, is zijn werkzaamheden begonnen; het aan tal geva len, dat tot dusver ter beoordeeling aan het Hof is voorgelegd, geeft aanleiding met vertrouwen de yerdere ontwikkeling van de wtrkzaainheid van de wereldrecht- bank tegemoet te zien. TER NEUZEN, 16 APRIL 1923. CONCERT VAN „DE VOLHARDING". J.l. Vrijdag gaf de muziekvereeniging „Dc Volharding", directritn? mevr. Doussy Slingeneyer, in de bovefwaal van het ..Hotel des'Pays-Bas", het aangekondigde kuiist- concert. De opkomst der hoorders wqs be vredigend. Het orkest, dat met enkele speciale in- strumenten versterkt was, was goed bezet, terwijl men ook de beschikking had over een vleuge!. die welwillend door Dr. Van Bock- staele ter beschikking der vereeniging was gesteld. „Symphonie no. 6" van Haydn (De Verrassing), vqpr orkest, had groot succes, ook „Ballet Egyptien." van Luigini. Bovenal was er echter belangstelling voor Sonate in G groote terts voor viool en piano, gespeeld door de directrice, met ac- compagnement op den v'eugel van mevr. A. ColeGcvossens, welke laatste ook onder algemeene bijvnl Rhapsodie no. 2. van Liszt. voOr piano, ten gehoore bracht. De groote Krijgsmarsch uit de op^ra Rienzi, van R. Wagner, uitgevoerd door het orkest, was een waardig slot van den avond. Het bal, dat daarop volgde, hield de on- gekomenen nog eenigen tijd gezellig bijeen. NIEUWE TELEFOONAANSLUlTfNGEN. 54. A. de Bruijn, kolenhandelaar. Steen- kamplaan 8. 139. A. W. Brons, dietennrts, Westknlk- straat 54. 209. L. Geerinckv slooperij ijzer ch staal, Grenulaan 49. 222: General Steam Ste An" Beige de Transports, Stationsweg. ZOMERDAG. Naar we vernemen, hoopt de Ring van Chr. Jongelingsvereenigingen voor „Oost- Zeeuwsch-Vlaanderea, aangesloten bij het Nederlandsch-Jongelings-Ver-bond, op 22 Mei (3de Pinksterdag) wederom een Zomer- dag te houden te Ter Neuzen. LANDBOUWSCHOOL. De plannen voor de oprichting van een landbouwschool in Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen zijn thans in een zoodanig sta dium gekomen, dat in den loop van dit na- jaar te Schoondijke een school zal worden geopend. NED. HERV. KERK. Zondag 22 April zai Ds, J. W. Maas, pre dikant bij de Ned. Herv. Kerk, afscheid nemen van zijn gemeente te Gapinge en Zondag 29 April zijn intrede doen te Hon- tenisse na bevestiging door Ds. Hermanides uit Hulst. OVERSLAG. Voor de gemeenteraadsverkiezing op 23 Mei a.s. zijn 2 candidatenlijsten ingediend. De eerste bevat de volgende namen: C. A. Mattele, H. Gijsel, H. Lainmens, V. Plas- schaert alien aftredend, en A. van Lent, C. Laheijne, L. Verdurmen en A. de Roover. Dp de 2e lijst komen voor: C. de Nijs, af tredend, L. Uijttendaele, Jos. Apers en S. Verstrepen. Dezer dagen had hier bijna 'n auto-onge- luk in een tuin plaats. Terwijl de burge- meester dicht bij de afsluiting van zijn tuin de krant zat te lezen, zag hij op eens vlak naast zich het voorste gedeelte van een tuf- fende auto door de afsluitheg te voorschijn komen. Men kan zich voorstellen, hoe de burgemeester schrok. De bestuurder van de auto, die uit de richting Axel kwam, ver- klaarde, dat hij het stuur was kwijt geraakt, vvaardoor het voertuig in de heg was te- recht gekomen. BL0EMENTENT00NSTELL1NG TE GENT. De Belgische koning en de koningin, de twee prinsen en de prinses zijn Zaterdag- morgen om 10 uur te Gent aangekomen. Het was mooi weer, inaar een beetje frisch. Aan het station St. Pieter werden zij begroet door de burgerlijke en militaire autoriteiten, de gouverneur van de provincie en den bur gemeester van Gent aan het hoofd. Na wis- seling van de gebruikelijke begroetingen, hebben zij plaats genomen in galarijtuigen, geescorteerd door lansiers van het garnizoen te Brugge. De minister van landbouw en van openbare werken vertegenwoordigde de regeering. In de groote tentoonstellingshal heette de voorzitter van de Vereeniging van landbouw en plantkunde te Gent, die de tentoonstel- ling georganiseerd heeft, de bezoekers wel- kom. Er was zeer veel en zeer opgetogen publiek. De meeste leden van het diploma- tieke korps waren aanwezig. Het koninklijk bezoek heeft twee uur geduurd. De Koning heeft lang stil gestaan bij de Nederlandsche inzendlng, die een aanzienlijke plaats op deze prachtige tentoonstelling inneemt. Den organisators heeft hij hartelijk gelukge- wenscht. Voor kwart voor een is de koninklijke stoet naar het provinciepaleis gereden, waar de koning jhr. Quarles van Ufford, Commis- saris van de Koningin in Zeeland, ontvan- gen heeft, die opdracht had den koning bij zijn bezoek aan Oost-Vlaahderen, volgens gebruik te bezoeken, evenals tijdens het be zoek van Koqingiu Wilhelmina aan Zeeuwsch-Vlaanderen de gouverneur van Oost-Vlaanderen had gedaan. De Koning heeft zijn dankbaarheid uitge- sproken voor de attentie van de Koningin en de Nederlandsche deelneming van harte geprezen. De Nederlandsche gezant te Brussel was bij dit onderhoud tegenwoordig. Vervolgens hebben de Nederlandsche ver- tegenwoordigers bij den Koning het koffie- maal gebruikt. De tentoonstelling shut zich waardig aan. bij de vorige. In de groote zaal van het feestnaleis en de bijzalen is een keur van planten bijeen gebracht als nooit te voren. Indien men, door de kleine feestzaal bin- nenkomende, van de galerij een blik werpt in de groote zaal, geniet men daar een mooi overzicht over het geheel en wordt het oog aangenaam aangedaan door de verschillen de aangelegde bloemperken met een rijkdom van zachte kleuren, die als het ware in weelde de bloemenvelden van Haarlem over- treffen. In de kleine zaal zijn geplaatst iten groot aantal palmen en bladplanten; die verlaten- de komt men in de groote ruimte waar de bloeiende planten hun weelde van kleuren en geuren ten toon spreiden. Azalea's in bol- en in pyrainidevorm, in groote verscheidenheid van kleur. en vorm der bloemen, van be'scheideii tot greote af- metingen, vormen wel den boventoon. Zij zijn een lust voor de oogen en eischen onze bewondering, hetgeen een eind verder weer evenzeer het geval is met groote verzame- lingen rhododendrons, voortschrijdende zijn het daarop de varieteiten tulpen, van de Alg. Vereeniging voor bloembollencultuur te Haarlem die ons ook boeien en een beeld geven, van hetgeen ons land in dit opzicht biedt. De Nederlandsche kweekers zijn trou- wens op deze tentoonstelling flink voor den dag gekomen. Tot een geheel vereenigd, namen zij het midden der groote hal in. Onder de inzendingen trekken ook bijzonder de aandacht enkele inzendingen cyclamen, in allerlei kleurschakeering. Door de Nederlandsche kweekers zijn voor hunne inzendingen een groot aantal bekroningen verworven. Practisch als onze landgenooteri zijfi, is nevens bloemen in een der bijzalen ook een smaakvolle inrichting groenten tentoonge- steld, waarvan het zien alleen al- de appetijt opwekt. Zij zijn van de groep Veilingsver- eenigingen van den1 Nederlandschen Tuin- bouwraad. Langs de zijwanden der goote z,aa! tref- fen we hog fraaie rijk bloeiende horten- sia's, clivia's voofts" perken met begonia's, en uit de tropische streken sinaasapDel- boomen en bananen. Waar zulks noodig is, zijn de leegten tus schen drbmt«5ri3e pTanlgrT^elqk'^apge- vuld met steeds groene planten, waardoor alles een schoon en ats het ware niet te beschrijven geheel vormh Al noemen we die het laatst, zoo is zeker niet het minst belangwekkend de col- lectie orcliideen, die in een afzopderlijke zaal is tentoongesteld door verschillende Belgische en Engelsche kweekers. Deze bij- zondere, exotisehe bloemen zijn ook zeer belangwekkend door de greote variaties in kleur en vorm. De tentoonstelling bewees volkomen, dat er verschillende kweekers zijn die de kunst verstaan deze bloemen tot voile schoonheid te ontwikkelen. Resumeerende kunnen wij verklaren, dat de schoonheid .'an een en ander overweldi- gend is. Zij die eenigszins daartoe in de gelegenheid zijn, verzuimen niet deze zeld- zaani schoone tentoonstelling te gaan zien; zij duurt tot 22 de?er, Gisteren werd de tentoonstelling door vele duizenden bezoeht. Loop der bevolking van Ter Neuzen. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: J. T. J. van Hecke, dienstbode, Dekker- straat 25, van Goes. A. Goedbloed, loods N. L., Donze-Vis- sirstraat 6, van Vlissingen. C. J. 't Gilde, commies Sp. Mij., Dfijk- straat 78, van Zaamslag. A. Seij, dienstbode, Axelscheweg 50, van Ossenisse. H. L. Gregoir, landbouwersknecht, P 104. van Bouchaute. P. J. Maas, landbouwersknecht, O 185, van Ossenisse. fc>. I. Brevet, monteur, P 134, van IJzan- dijke. F. Overbeeke, verpleegster, Zandstraat 9, van 's Gravenhage. L. J. Wieles, zonder, O 196d, van Axel. C. Buijze, landbouwersknecht, P 93, van Hoek. W. Wagenaar, veldarbeider, P 83, van Zaamslag, C. Pijpeljnk, dienstbode^ 3 N, van Hoek. F. Pauwels, zonder, P 107, van St Ni- oolaas. Vertrokken: L. E. A. Imandt, onderwijzeres, Q 66, naar Helmond. J. E. de Doelder, diens&ode, Dekkier- straat 27, naar Haarlem. P. J, van Troost, fabrieksarbeider, Q 234, naar Westdorp. P. J. Hamelink, zonder, Q 130, naar Ha- renkarspel. R. P. M. van Oppen, loods N, L, Vcr- bindingstraat 4, naar Vlissingen. K. J. M. A, Tanghe, zonder, Nieuwstraat 3, naar Roubaix. M. Wagenaar, schipper, aan boord, naar Borssele, C. F. Verras, dienstlbode, Axelschestraat 8a, naar Nijmegen. A. Kolijn, zonder, Baandijk 19, naar Sas van Gent. G. P. van Breen, zonder, de Feijterstraat 15, naar Clinge. H. E. Hasse, zonder, Burg. Geillstraat 16, naar Apeldoorn. C. van den Eeckhout, zonder, Donze- Visserstraat 41, naar Kieldrecht. L. Oppeneer, landbouwersknecht, Kerk-" hoflaan 15, naar Hoek. E. A. Lansen, zonder, Noordstraat 64, naar Goes. A. Wolff, buffetjuffr., WestkoHcstraat 8 10, naar Apeldoorn. R. A. de Ridder, fabrieksarb., O 193b, naar Sas van Gent. VOETBAL. Bekenvedstrijdeh v.v. „Terneuzen" GisteT werden alhier de bekerwedstrijden voortgezet. Gespeeld wird lusschen Rust Roest van Brugge en Axel van Axel. De uitslag was 6—0 voor eerstgenoemde club. Daarna had een wedistrijd plaats tus schen heft le en het 2e elftal van Terneuzen. Deze uitslag was 61 voor het le elftal. Bekerwedstrijden v.v. „]uliana'\ Zaamslag. Zaterdag werden de bekerwedstrijden te Zaamslag geopend. De eerste ontmoeting had plaats tusschen Terneuzen III en Zelandia van Spui. Uitslag 20 voor het Ter Neuzensch elftal. Daarna werd gespeeld tusschen Blauw Wit van Kloosterzande en Terneuzen II. Blauw Wit moest het onderspit delven met 8—0. Zitting van 13 April 1923. De volgende zaken werden behandeld: W. L. de P., oud 25 j„ arbeider te Water- landkerkje, werd ten laste gelegd, dat hij op 25 Febr. j.J. te Groede J. H. Haartsen heeft mishandeld door hem een slag tegen zijn wang te geven. Eisch 10 boete of 10 dagen hechtenis. A. A. D., oud 20 jlandbouwersknecht te Groede, was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den kantonrechter te Oostburg, waarbij hij ter zake van het niet behoorlijk uitwijken met 2 aan elkaar gekoppelde wagens, waardoor een fietser was gevallen, was veroordeeld tot f 50 boete of 50 dagen hechtenis. De zaak diende thans voor de rechtbank De officier van justitie eischte vernietiging van het vonnis met vrijspraak. C. J. V., oud 22 j., arbeider te Axel, werd beklaagd, dat hij op 24 Februari 1923 te Zaamslag A. Verpobrte gewelddadig met een mes in het hoofd heeft gesneden. Eisch jf 10 boete of 10 dagen hechtenis. Fr. J. M. E., oud 53 j., stucadoor te 's Gra venhage werd ten laste gelegd, dat hij op 3 Maart 1923 te Ter Neuzen, niet voldaan heeft aan de vorderirigen van M. G. P. de Feiiter, om zijn wonjng te verlateh. Eisch 20 boete of 20 dagen hechtenis. INVOER VAN MARKEN IN BELG1E. Volgens „La Meuse" veroofdeelde de rechtbank te Luik de Nederlanders J. Schoon, zijn cchtgenoote, Th. Schoon en L. Schoon wegens frauduleuzen invoer van marken, dadelijk na den wapenstilstand, tot een gezamenlijke geldboete van 2.271.170 francs. fi V d i 1 .V I. .X

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 2