ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No 7439 Vrydag 13 April 1923 63e Jaargaiu ""~TpTl letor, lei geheimzinnige Woudhuis B U I T E N L A N P. 6EMEN6DE BERICHTEN. TWBBDBBL A ~D. B I N N E N L A N D. EERSTE KAMER. VfTgadcring van Woensdag. Dc algemeene beschomvingen ovct de staatsbegrooting worden hervat. Minister Ruys de Beerenbrouck zet zijn rede voort. Spr. zegt, dat onze weermacht zoo groot zal moeten zijn, dat wij onzen plicht tot verdediging kunnen nalcomen. Preventie is onze eerste taak. De regeering staat niet ondeT invloed van militaristi- sche stroomingen. Ovir de wijziging van de wet op de be- smettelijke ziekten wordt nog overleg ge- pleegd. Ten aanzien van de reconstructie van het kabinet meende spr., dat er geen reden voor het kabinet was ontslag aan te \Tagen. Spr. stelt prijs op samenwerking van de rechterzijde en de regeering. Bij de behandeling van principieele kwesties, als die betreffende Zondagswet en lijk- verbranding, moeten alle rechter-partijen voor een vruchtbare samenwerking iets van haar meening laten vallen. De Tegeering kan niet meewerken tot invoering van de doodstraf. Afschaffing van den stemplicht zal zij ernstig in be- raad nemen. Minister de Qeer zegt de premie voor pensioenen niet te kunnen verlagen. Spr. is voornemens eventueel het saldo op den crisisdienst te bestemmen tot dekking van de tekorten op woningvoorschoiten. Voor- loopig zal de regeering niet overgaan tot afschaffing of uitforeiding van de staats- loterij. Spr. betoogt verder, dat de be- lastingdruk veel te zwaar is, maar hij ver- wexpt het middel, de directe belastingen te verminderen en de indirecte sterk te vermeerderen door een verhooging van de invoerrechten. Spr. bestrijdt voorfs de opvatting van den heer de Gijselaar ten aanzien van het saldo van het leeningsfonds 1914. Een ontwerp tot wijziging van de Sue- cessiewet heeft het departement verlaten. Het beoogt v( rmindering van de successie- rex;hten in bijzonder harde gevallen. Voot een paniekstemming ten aanzien van de veiligsteiling van den gulden is geen reden. HOE STAAT HET MET UW TESTAMENT? Deze weinig opwekkende, zoo niet on- kiesche vraag moeten we schrijft het „Hbld." wel even stellen, nu binnenkort de jongste vvijzigingen in het Burgerlijk Wetboek betTeffende de erfopvolging in werking zullen treden. Voortaan: Zal de erfopvolging van bloedverwanten van de overledene beperkt zijn tot den zesden graad in de zijlinie; zal de langstlevende echtgenoot ten aan zien der nalatenschap van den overleden echtgenoot wettelijk zijn gelijkgesteld met een wettig kind; zal het eTfrecht van den tweeden echtge noot anders geregeld zijn zal het wettelijk crfdeel der kinderen meer of minder dan tot dusver kunnen bedragen; zal virwerping van een erfenis nieuwe gevolgen kunnen hebben zal de langstlevende echtgenoot bij de boedelverdeeling het recht hebhen den in- boedel geheel of gedeeliiejlijlk over te nemen. Ovcrgangsbepalingen zijn gemaakt om den nieuwen aan den ouden toestand aan te passen. Uit deze zeer summier aangeduide wij- zigingen is duidelijk, dat menig testament niet meer zal beantwoorden aan het doel, dat men bij het opmaken cr van beoogde, of wel dat thans een testament noodig zal zijn, waar het onder de ou.de regeling over- bodig was. Bespaaxt u de moeite, om zelve met hei Toen de dokter met Quido vertroktu waren, zocht Marah Rocke haar kamer op en bleef langen tijd in dtroevige gedachten verdiept. Zij dacht aan haar zoon, die nu alleen en onbeschermd ver weg ging, met een hechte, maar hopelooze liefde in het hart. Haar gepeinzen werden plotseiing afgebroken. Klara kwam haar opzoeken. De weduwe ontving het jonge meisje met moederlijke hartelijkheid en Klara wierp zich, in een opwelling van verdriet, ;n de armen van Marah en brak in tranen uit. Geen woord was over haar lippen gekomen maar Marah was nu ingewijd in het leed van Klara en zij trachtte haar te troosten Maar het ging haar niet van harte, want zelf vervulde de wanhoop haar gemoed. XV. Gevangen. Slechts kort duurde Kapitola's verslagen- heid bij de vreeselijke ontdekking die zij had gedaan. Het ging! haar juist als op dien avond, toen Mac Donald haar had inge- haald. Zij begxeep dat zij reddeloos ver- loren was, indien zij niet al haar krachten bijeenhield en haar koelbloedigheid be- waarde. Het kwam er nu op de eerste plaats op aan, Pitapat te vcrwijderen. Indien het klcine meisje de roovers onder het ledi- kant zou ontdekken, zou zij natuurlijk schrikken en alles was verloren. Pitapat, zeide zij mft kalme stem, help mij mijn schocnen uittrekken. Dadelijk, miss, ik zal even uw pan- testament in de eene en de wetswijziging gen in de andere hand na te gaan of een nieuwe regeling noodzakelijk is. Gij zoudt ct een geheelen avond aan kunnen besteden en naar bed kunnen gaan met geen andere eonclusie, dan dat het u aan de noodige scherpzinnigheid ontbrcekt, om een wet te begrijpen. En toch zou deze ontmoe- digende slotsom misplaatst kimnen zijn, want deze wet „die immers ieder geacht zal worden te kennen"! is zoo helder en bevattelijk geredigeerd, dat niemand min- dan de Leidsche hoogleeraar prof. mr. Meijers van een der artikelen verklaard heeft, dat hij „het dTiemaal had overgele- zen en er toen nog niets van begreep". Wilt dus niet wijzer zijn dan deze pro fessor en raadpleeg even uwen notaris, die ex officio wel wijzeT moet zijn. Dit is wel geen vToolijke bczigheid, maar voort te leven in de veronderstelling dat ge voor de verdeeling uwer nalaten schap een goede regeling hebt getroffen, terwijl de jongste wetswijziging dezer re geling geheel of gedecltejijk omver heeft gegooid, is toch veel onaangenamer. DE TOESTAND. De 26 milliard gouden marken, die Stre- semann, de leider van de Duitsche volks- partij, in de Vossische Ztg. genoemd heeft als mogelijk bedrag voor Duitschland's al- geheele herstelschuld aan Frankrijk, vor- men ook het leitmotiv van bcrichten, die Donderdag uit Berlijn naar de Parijsche pers zijn overgewaaid, schrijft de N. R. Crt. Maar grooter moeilijkheid dan de vast- stelling van het bedrag zelf moet natuurlijk het procede der ontruiming van het Roer- gebied opleveren. De Franschen zullen ver- moedelijk niet gezind zijn zich hierbif te gedragen naar het verlangen der Duit- schers. Poincare's program totdusver is een geleidelijk ontruiming van het Roer- bekken gelijk op met de storting van an- nui'teiten, het plan dat nu aan minister Hermes, den Duitschen minister van finan- cien, wordt toegeschreven zou gebaseerd zijn op volkomen ontruiming na den eersten betaalden termijn. Men verzekert, dat Her mes zijn collega Becker, den minister van oeconomische aangelegenheden, reeds over- tuigd heeft, afstand te doen van de onver- zoenlijke politiek, maar dat Rosenberg, de minister van buitenlandsche zaken, er nog tegen is en dat rijkskanselier Cuno aan aflreden denkt. Dit laatste is altijd te ver- wachten geweest, zoodra er uitzicht op een regeling kwam, want Cuno heeft zich te sterk gebonden aan de formule: eerst de ontruiming, dan de betaling, dan dat hij aan zou kunnen blijven, indien deze poli tick niet te verwezenlijken bleek. De strijd in den boezem der Duitsche regeering moet intusschcn ten voile uitgestreden zijn, voor een Duitsch voorstel te wachten is en in dit opzicht toont die strijd sprekende over- eenkomst met dien, welke in den tijd van den oorlog in de Duitsche regeering over de kwesties van het loslaten van de Vlaam- sche kust, de afkondiging van den onbe- pcrkten duikbootoorlog, enz., gevoerd is. Te lang heen en weer slingeren blijft al tijd een hachelijke zaak, indien men het gevaar van een capitulatie wil uitsluiten. De Parijsche correspondent van de Times meent ook aan Franschen kant een „smel- ten van het ijs" te kunnen constatfeeren. Een reden te meer, zou men zeggen, om te verwachten, dat men niet in ijzige strak- heid op zijn stuk blijft staan, maar om de gelegtnheid aan te grijpen, als die er is. En dat willen minister Hermes en degenen die achter hem staan, blijkbaar. Dezelfde correspondent van de Times maakt melding van een bezoek van gene- raal Spears aan Parijs, waar hij over zijn i ook door ons besproken plan van een i demilitarisatie van het Rijnland onder toe- j toffels onder het ledikant uithalen. Voor Kapitola kon antwoorden, kniel- j de Pitapat reeds neer en tastte met de handen onder hec bed, tot zij de pantoffels had gevonden. Gelukkig, zij had niets ge- zien of bemcikt. Wat nu te doen? Op de vlucht slaan zou niet het minste helpen. De bandieten zouden het onmiddellijk bemerken, haar achtervolgen en haar al heel spoedig in gehaald hebben Er was niemand die haar te hulp kon komen. Slechts de oude huishoudster vertoefde in het huis. Geen enkele bediende. Plotseiing kreeg zij een gedachte. Dit was de eenige weg. Het was moeilijk en gevaarlijk, maar er was geen ander mid- del. Ik heb trek gekregen, zeide zij tot Pitapat. Het is toch reeds zoo lang gele- den, dat wij gegeten hebben. Er is nog een stuk van dien mooien pudding over gebleven, waar heeft mrs. Kondiment dat stuk neerguzet? In de bijkeuken, miss, antwoordde Pitapat. Mooi. Ga dat dan eens even halen, we zullen dat samen opeten. Ik miss; ik durf in het donker niet door het huis, jammerde het kleine ne- germeisje. Ach, onzin. Waarom durf je niet? Waarvoor ben je bang? Voor spoken en geesten, miss. Laat u mij als 't u blieft niet gaan, smeekte Pitapat. Dwaas schepsel, voer zij op toorni- gen toon uit. Als je niet durft dan zal ik zelf meegaan. Kom dan maar mede. Zij stond op en schreed naar de deur, gevolgd door Pitapat. Bij de deur geko men, trok zij met een handige beweging zicht van den Volkenbond of een ander intcrnationaal lichaam met verschillende ge- zaghebbende Franschen een onderhoud heeft gehad en bij dezen tegjemoctkoming gevonden zou hebben. DE BELGENLAND. Het naar New York op reis zijnde stoom- schip Belgeniand heeft een uur bijgedraaid geleden om eenige stormschade te her- stellen. JONG MEISJE DOOR EEN FRANSCH SOL DA AT GEDOOD. Te Waltropp is een Duitsch jong meisje bij ongeluk gedood door een Fransch sol- daat, die met zijn revolver speelde. De legerbevelhebber hetolt aan de Duitsche overheid zijn leedwezen betuigd. DOODELIJK ONGEVAL. Te Winschoten kreeg in de cartonfa- briek Reinderland de 28jarige gehuwde ar- beider Elcjo van der Laan, vader van drie kinderen, bij het optakelen een stuk ijzer op het hoofd. Hij is aan de gevolgen over leden. ANTIREVOLUTIONAIR SPORTFEEST. Ter gelegenheid van het 40jarig jubi- leum van de Antirev. kiesvereeniging Ne- dtxland en Oranje zulltm in Oct. a.s. feesten gevierd worden. Een athletiek- en scherm- dag staat op het programma. DOODSLAG TE 's HERTOGeNBOSCH. Zondagavond kregen twee personen te 's Hertogenbosch ruzie over de ruiling van een fiets. Jos. van der K. trok zijn mes en vexwondde den 35jarigen W. Nooyen zoo »rnstig dat deze spoedig overleed. De da- der is gevlucht. DRIE BOERDERIJEN EN TWEE ARBEIDERSWONINGEN VERBRAND. Tt Nieuwbuinen ontstond Zatcrdagmid- dag om twee uur brand in de kapschuur bij de boerderij van den heer J. Hospers, vcrmoedelijk doordat kinderen met Lucifers speelden. Door den fellen Oostenwind waaide het vuur over het kanaal in de boer derij van den heer Egbert Hoving. Ook deze trandde geheel af. Vandaar sloeg de brand over het Noorderdiep over op twee arbeidersbehuizingen, die eveneens geheel afbrandden. Van deze ging de brand over in een bocrderijtje, dat voor de helft een pirooi der vlammen werd. De moterspuit der gemeente en de spuit der aardappelmeelfabriek „Hollandia" wtrden toen met moeite den brand meester. VEENBRAND IN DRENTE. Zondagvoormiddag ontwikkelde zich een vrij ernstige veenbrand op de terreinen, gelegen tusschen Emmer-Erfsche Iden- veen en Klazienaveen-Nocrd. Door het vlug opireden met de motorspuit van het Veen- schap, gelukte het den brand te beperken, zoodat tegen vier uur 's namiddags, het gevaar voorloopig geweken was. Er zijn belangrijke hoe'veelheden oude turf ver- brand, doch geen woningen. HET WEER IN MAART. Het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt geeft het volgende voor.oopige overzicht van het weer in Maart. Gemiddeld over de geheele maand was de temperatuur on- geveer 2 graden Celsius boven normaal, in de derde dekade was het dagelijksche ma ximum zelfs iruim' 6 en het minimum! 3 gra den er boven. Te Maastricht werd den 26en een maximum van 23.2 graad en te de Bildt den 27en een van 21.3 graad be- reikt, derhalve slechts weinig beneden de hoogste vroeger bereikte, die van 30 Maart 1911, resp., 23.4 en 21.8 graad. Vcrstdagen kwamen nagenoeg niet voor, echtex was er op ongeveer tien dagen nachtvcrst. De regenval gemiddeld over het geheele land bedroeg slechts 31 m.M. tegen 46 ncrmale maandsom. De Bildt telde 117 uren met zonneschijn, tegen 105 uren onhoorbaar den sleutel uit het sleutelgat, stak hem er aan den buitenkant bliksem- snel in en liet de deur quasi met een har den smak dichtvallen, op hetzelfde oogen- blik het slot omdraaiend. Door den slag, waarmede de deur dichtviel, was er van het gelijktijdig omdraaien van den sleutel niets te hooren. Zij schreden langzaam en luid pratend de gangen door, daalden dan stilzwijgend de trappen af en kwamen aan de groote huisdeur. Maar miss, zeide Pitapat, wat gaat u doen? Gaat u naar buiten? Stil, geen woord. Ga mede en zwijg. Met groote voorzichtigheid opende kapi tola de deur en liet haar zachtjes weder dichtvallen. Luistir Pitapat, zeide zij dan. Mac Donald is met twee zijncr roovers in mijn kamer. Nu stil, voegde zij er aan toe, toen het meisje van schrik een kreet uitte. en ga mee, wij gaan hulp halen. Met haastige schreden gingen zij nu naar het huis van den opzichter, wiens huis op een kwartier afstands nabij den rand van het woud stond. De hond sloeg aan, toen zij daar aankwamen en mr. Ezy, de opzichter, opende het raam. Kapitola bracht hem haastig van alles op de hoogte. Ezy was hoogst verbaasd. Een geluk, dat mr. Herbert Grey- son hedenavond juist bij mij is gekomen, zeide hij. Hoe? Is mr. Greyson hier? Ja. Hij kwam zeer laat en hij ver- moedde wel, dat men op de Hall reeds ter ruste was. Hij zou daarom bij mij over- nachten. Ah, daar is hij. Herbert Greyson kwam naar buiten en de jongelieden begroetten elkaar zeer har- tebjk. normaal, de eerste helft der maand was meest belrokken. DE VERDWIJNING VAN EEN LANDLOOPER. In April 1921 vond dc politie te Ban bury bij Londen een man, die, naar het scheen, zijn geheugen gedeeltelijk kwijt was. Daar hij bovendien ziek was, werd hij naar het werkhuis gebracht. Maandenlang trachtte de politie op de hoogte te komen van zijn vroeger leven. Dit bleek echter een mysttrie. Buiten zijn naam, welken hij op- gaf als te zijn Arthur Eldridge, kon men geen bijzonderheden omtrent hem opspo- ren. Eldridge was een beschaafde man van ongeveer 45jarigen leeftijd, die veel ge- reisd scheen te hebben. Bovendien bleek hij een aangenaam causeur te zijn. Op zekeren dag hield een taxi voor het wtrkhuis stil. Even later was Eldridge spocnoos verdwenen. Een onmiddellijk in- gesteld onderzoek bracht aan het licht. dat hij door een achterdeur uit het werk huis was ontsnapt. De chauffeur van de taxi werd onder- vraagd. Hij beweerde, dat hij een bood- schap had gekregen om naar het werkhuis te komen. Deze boodschap was hem door een klein meisje gebracht, dat zeide, door een heer, die haar op den hoek van een straat had aangesproken, te zijn gestuurd. De „landlooper" was in de taxi naar een naburig dorp gereden, waar hij bij een geestelijke geld had geleend, vermoe- delijk om de taxi te kunnen betalen. Daa,r- na had1 hij het voextuig weggezonden. Waar hij vervolgens was gebleven, was niet meer na te gaan. Latex meldde hij zich weder bij een Ar- beidexstehuis te Oxford aan. Hier bleef hij eenige dagen en vertrok toen wederom met de Noorderzon. GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. Onmiddellijk werd besloten, een aantal negers, die hun huizen nabij het huis van den opzichter hadden te wekken, want de tijd drong en de roovers zouden door de langdurige afwezigheid van Kapitola arg- waan kunnen scheppen. Binnen eenige minuten stond er een troep gewapende mannen bijeen. Herbert en mr. Ezy stelden zich aan het hoofd en onhoor baar trok de stoef naar de Hall. Zij deden alien hun schoenen uit en gin gen geluidioos de trappen op, tot aan de kamer van Kapitola. Flerbert legde zijn oor aan het sleutelgat en luisterde. Alles was stil. De roovers hadden blijkbaar nog niets bemerkt. Herbert stak den sleutel in de deur, opende en meteen waren alien in de kamer. Op een wenk van Herbert grepen e rnige sterke negers het geheele ledikant, en verzetten het een, twee, drie Met kreten van woede sprongen de ban dieten op, Imaar de overmacht was te groot. Weldra lagen zij gekneveld op den grond. Kapitola keek hen oplettend aan; de man, die haar had achtervolgd op haar een- zamen wandelrit, was niet bij hen. Het waxen blijkbaar drie leden der bende door den hoofdman aangewezen, om het meisje te rooven. Indcrdaad waren het Jack, Steffen en Dick. Nu werd mrs. Kondiment gewekt, die van de geheele geschiedenis niets had ge- hoord en Herbert Greyson besteeg onmid dellijk zijn paard, om naar Tiptop te rij- den en majoor Warfield van alles op de hoogte te btrengen. Niemand op de Hall dacht er nog aan te gaan slapen. Men bleef op en wachtte op den majoor, die tegen het aanbreken van den dag met den sheriff en een half dozijn bereden politieambtenaren van Tiptop kwam aan- rijden. De drie bandieten werden aan de politie overgeleverd en naar Tiptop gebracht, waar zij in dc gevangenis werden opgeslo- ten. James Warfield, die gloeide van toorn en wraakzucht, vergezelde het escortc. XVI. Het geheim van James Warfield. In de slraten van New-York als een kran- tenjongen gevonden? Hemel, hoe is dat mogelijk. Het is haast ongelooflijk Het was de predikant van St. Mary, dc heer Godwin, die deze woorden met ver- bazing uitriep. Vols.rekt niet ongelooflijk, sir, zei de majoor Warfield, die tegenover den predikant zat. In de straten van New-York als krantenjongen gevonden. En hij weet, wie zij is, maar ik heb het haar niet kunnen inededeelen. Het plan, het meisje te rooven, is het bewijs, dat Gabriel Le Noir weet, wie Kapitola is. Hij had zichzelf bijna aan de galg gebracht. Gabriel Le Noir? Kolonel Le Noir? Onze buurman? riep de predikant uit. Juist, kolonel Le Noir. Maar ik houd u aan uw belofte van stilzwijgen. Geen wocrd daarover tegen anderen. Natuurlijk niet, maar ik moet u zeg gen, majoor, u verbaast mij. Hoor mij aan, do mi nee. Alles zal u duidelijk worden. Ik zal u toevertrouwen. wie Kapitola is. U vertoeft nu sedert on geveer tien jaren in deze streek en u kent natuurlijk kolonel Le Noir, den eigetiaar van het eenzame huis, die daar als we- duwnaar met een reeds meerderjarigen zoon woont. (Wordt vervolgd.) TER NEUZENSCHE COURANT .i mimii—i Vergadering van Vrijdag 6 April 1923, des namiddags 1 uur. Voorzitter de heer J. de Feijter, Burge- meester. Tegenwoordig de leden: J. de Visser, A. de Feijter, W. Scheele, P. Faas, C. A. Wisse, S. van Hoeve, D. G. Koopman, A. de Koeijer en J. Vinke, benevens de Secretaris J. Stolk. Afwezig de heer M. Kaijser. Een vacature. 3. (Slot). 11. Voorstel Burgemeester en Wethouders aansluiting aan de P. Z. E. M. Onze adviseur de heer Van der Hegge Zijnen schrijft ons 26 Januari 1.1. onder toezending der definitieve contracten, dat, indien den in- houd van dit contract wordt vergeleken met het concept van 30 November, dat de samen- vatting was van het in den raad beslotene, geconstateerd mag worden, dat daarin geen noemenswaardige wijzigingen meer aange- bracht zijn en de P. Z. E. M. een aantal bii haar gerezen nieuwe bezwaren ten slotte heeft laten vallen. Zoo is de acquisitie in de gemeente, de kwestie van het aansluiten der grootverbrui- kers 40 K.W.), de schadevergoeding volgens art. 8 en de omschrijving der verplichting daar toe, geheel gebleven als ter raadszitting door hem werd voorgesteld, zoodat op stuk van zaken de eenige, door de gemeente gedane concessie bestaat in het toestaan van enkele redactiewijzigingen, welke slechts taalkundig belang hebben en het verhoogen met 2 van de jaarlijksche vergoeding voor voedingstations en aansluitingen voor de gehuchten en dit laatste is eigenlijk niet eens een concessie, doch een ruil, immers wordt daardoor ver- kregen, dat de P. Z. E. M. nu ook belast wordt met de bediening der stations en dat de ge huchten op aannemelijke voorwaarden aan- gesloten kunnen worden. Als hoofdvoordeelen van het hierbijgaande contract beschouwt hij: 1. De meerdere rechten, die de gemeente zich bedongen heeft. 2. De grootere waarborgen voor behoorlijke levering, welke de gemeente verkreeg. 3. De mogelijkheid om de tot de gemeente behoorende gehuchten, enz. op aannemelijke voorwaarden in het genot van electriciteit te kunnen stellen. 4. Het recht om ook nog flinke verbruikers tot 40 K. W. zelf te kunnen bedienen en ten slotte 5. Het recht om baas te blijven in de eigen gemeentehuishouding. In verband met het voorts te dier zake in den raad beslotene oifi alvorens het contract definitief af te sluiten te beschikken over een financieel overzicht, werd aan den heer Van der Hegge Zijnen daarom verzocht welke dienaan- gaande het volgende mededeelt: Ter voldoening aan de mij verstrekte op- dracht laat ik het gewenschte overzicht hier- onder volgen, meen echter goed te doen daar- aan enkele algemeene opmerkingen vooraf te doen gaan. Voordat een dergelijk overzicht kan samen- gesteld worden, client nagegaan te worden, of, en zoo ja in hoeverre de bestaande toestand eene verandering zal ondergaan en de beoor- deeling daai-van is zuiver subjectief, d. w. z. ik moet daarbij afgaan op ervaring en elders opgedaan in verband daarmede schattingen maken, zoodat de aldus verkregen cijfers niet absoluut kunnen vaststaan. Teneinde U de mogelijkheid voor het beoordeelen daarvan althans gedeeltelijk te geven zal ik de aange- nomen cijfers zooveel mogelijk motiveeren. Wat betreft de kosten van de ombouwing van het net, kan in dit stadium der zaak al niet veel meer gedaan worden, clan eene glo- bale raming maken. Juiste cijfers zijn slechts verkrijgbaar door het uitwerken van een detailproject, dat thans te veel zou ophouden. Teneinde het overzicht niet te flatteeren, zal de raming voor het stroomverbruik laag, de kosten voor den ombouw van het net daaren- tegen hoog aangenomen worden. Ten laste van het bestaande bedrijf loopen drie leeningen samen per resto groot 65500 en het komt mij niet juist voor deze geheel op het nieuwe bedrijf te laten drukken en daardoor de rentabiliteit daarvan te bemoei- lijken en wellicht in de waagschaal te stellen. Men zal, om tot een gezonden, finantieelen toestand te komen, een nieuwe administratie moeten beginnen, ik noemde, dat het bestaande bedrijf liquideeren, wat vrijwel op hetzelfde neerkomt, en daarbij als volgt handelen. Het overbodig geworden gebouw met in- ventaris dient verkocht of op andere wijze af- gevoerd te worden en de opbrengst dient uit- sluitend bestemd te worden om de bestaande leeningen af te lossen, wat natuurlijk slechts gedeeltelijk mogelijk zal zijn. Voorts dient de waarde bepaald te worden van dat gedeelte der leidingnetten, dat onveranderd blijft (t. w. palen, isolatoren, bliksemafleiders, etc.); dit bedrag wordt afgetrokken van het gedeelte der leening, dat overblijft, nadat daarvan de uit den verkoop voortvloeiende opbrengst is afgetrokken. Het gedeelte der loopende lee ningen, dat met de waarde van het bruikbare bestaande gedeelte van het net overeenkomt, wordt in het nieuwe bedrijf overgebraoht en verhoogd met het bedrag, dat voor den om bouw noodig zal zijn. Wat er dan nog van de loopende leeningen overblijft dient afgeschreven te worden en moet m. i. beschouwd worden als een destijds ten bate van het algmeen gedane crisisuitgave. Het overnemen daarvan in het nieuwe bedriV zou, als leeds opgemerkt, de rentabiliteit be- moeilijken en oorzaak zijn, dat de thans reeds zeer hooge prijzen nog lange jaren gehand- haafd zouden moeten worden, wat het stroom verbruik niet in de hand zou werken en dit is toch het eenige middel, om het bedrijf tot bloei te brengen. Ten slotte zij nog opgemerkt, dat bij onder- staand overzicht niet het allereerste bedrijfs- jaar onder de nieuwe omstandigheden in het oog gevat wordt, doch cie toestand, die na en kele jaren b.v. 3 a 5 jaar zal ontstaan, indien de ingezetenen gewend raken aan het stroom verbruik op alle tijdstippen, waarop daaraan behoefte bestaat, in tegenstelling met than--, nu dit alleen op bepaalde tijden '.can geschieden. Aantal verbruikers. Van de 320 te Zaamsdag staande woningen, zfjn er 286 op het net aangesloten, d. i. circa 89 de ontbrekende 11 zijn grootendeels onbewoonbaar verklaarde woningen, die na vervanging mettertijd zeker grootendeels aan gesloten zullen worden, zoodat in de toekomst gerekend zal mogen worden op circa 300 aan sluitingen of in vergeljjking- met thans eene toename van circa 5 c/r Stroomverbruik. In het afgeloopen jaar werd gedurende 1711 stroom geleverdde straatverlichting (33 1am- 1 pen a 75 Watt) verbruikte in dien tijd 4309

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 5