ALGEMEEN NIEUW8- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No 7439 Vrijdag 13 April 1Q23 63e Jaarg-ang. Uit het hooge Noorden. Aanbesteding. BXEIB/STB BXxA-D. Leermiddelen voor de Kop- school, voor den dienst 1923. Beslissiog oyer ingeleyerde candidaten- liisten voor de stemming ter verkiezing van de leden van den Gemeenteraad. B I N H E N LAN P. BUITENLAN0. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN vragen voor 23 April a. s. PRIJS- OPGAVE voor de levering van De lijst van benoodigdheden, met de monsters, liggen ter gemeente-seeretarieter inzage. Ter Neuzen, 13 April 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUlZfNGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. De Voorzitter van het hoofdsterabureau in de Gemeente ZAAMSLAG maakt bekend, dat het hoofdstembureau ten raadhuize dier gemeente op 17 April 1923, des namiddags 5 our in een openbare zitting zal beslissen over de geldigheid der op 10 April 1923 voor bovengenoemde verkiezing ingeleverde lijsten en over de handhaving van de daarop voorkomende candidates Zaamslag, 10 April 1923. De Voorzitter voornoemd, JOHs DE FE1JTER. XLVI. Wanneer deze brief verschijnt, hebben overal in ons land de verkiezingen voor de Provinciate Staten plaats gehad. Wat ik hier dus ga zeggen, wordt gezegc( zonder de t edoehng eenigen invloed daarop uit te wil- len oefenen. In deze br:even toch wil ik zooveel moge- lijk een standpunt innemen, dat boven de politieke partijen uitreikt. Als staatsburger is men wel genoodzaakt bij de stembus partij te kiezen, maar ook staat het voor mij vast, dat niets zoo noodig is dan dat wij in be- trekkelijk weinig jaren zullen komen tot al- thans voor Staten en Gemeenteraden andere groepeeringen dan voor de Staten-Generaal. lmmers terwijl onze volksvertegenwoordl- ging een politiek college is, waarvan het wenschelijk is, dat zij de afschaduwing is van de onder ons volk bestaande stroomin- gen op geestelijk gebied, moet het provin- ciaa! en gemeentelijk bestuur eigenlijk zijn een college van beheer. Nu hopenlijk de schoolstrijd ten einde ge- kiopen is, treedt de zorg voor het openbaar onderwijs min of meer op den achtergrond, waardoor de mogelijkheid van samenwer- king tusschen voor- en tegenstanders van die school ongetwijfeld veel grooter gewor- den is. Het eenige, waarom de Statenver- kiezing ook een groot politiek belang vormt, is het feit, dat de Provinciate Staten de kies- colleges vormen voor onze Eerste Kamer. Voortaan zal bij de keuze dier leden ook een stelsel van evenredigheid worden toegepast. Nu is er m. i. heel wat voor te zeggen tot behoud van die Eerste Kamer. Maar er is alles voor te zeggen om straks de Staten te bevrijden van de plicht deze volksvertegen- woordigers te kiezen, en daardoor die Sta ten te maken tot een zuiver beheerscollege. Hier komt het aan op het vinden van een stelsel, waardoor men de samenstelling krijgt van een op de besluiten der Tweede Kamer toezicht houdende hoogere of Eerste Kamer. Dit vereischt of een stelsel, waarbij het aantal niet aan 50 zou zijn gebonden en waarbij de keuze eigenlijk zou vervallen, of een stelsel berustend op verkiezing door be- volkingsgroepen naar de verschillende be- roepen geformeerd. In het eerste bij v. zou deze Kamer kunnen bestaan uit alle oud- ministers, de Commissarissen der Koningin der verschillende provincies, de burgemees- ters der 20 grootste gemeenten. de leden van den Hoogen Raad, de rectoren magnifici der universiteiten enz. In dat geval verkreeg men een college van voorname magistraten, groote rechtsgeleer- den en vertegenwoordigers der wetenschap- pen. Het tweede zou bijv. kunnen worden be- reikt door het kiezerscorps in rubrieken te verdeelen, waarbij de kiezers van e6n ru- briek beperkt waren tot keuze uit hun mid den, zoodat men o.a. had: de rubrieken In dustrie, handel, scheepvaart, landbouw, wetenschap. verdeeld in bedrijfsleiders en arbeiders. Men zou dan bijv., als de land bouw recht had ,op 10 afgevaardigden, krij- gen 5 landbouwers en 5 landarbeiders. Natuurlijk zijn er wel m6£r dergelijke stel- sels uitvoerbaar. In onze partijgroepeering is eigenlijk iets ongezonds. omdnt wij in ons kleine land veel me6r partijen hebben dan er zijn in groote landen, vooral ook omdat allengs sterker de invloed wordt van de verschillen de belangen en omdnt ons evenredig kies- svsteem meebrengt. dat telkens nersonen- oartiities gestirht worden. Daarteoenover zou voor de Tweede Kamer de solitsino moeten loopen naar inderdaad politieke pro grams, wier vertegenwoordigers niet het be lang van een bepaalde groep of een klasse behartigden, doch uitsluitend.het algemeen belang. Door de evenredigheid zijn wij onze honderd districten kwijt geraakt. Vroeger kon Zeeuwsch-Vlaanderen zorgen voor eigen afgevaardigden. Daarbij zou het af- zonderlijk vormen van een platteiandersbond geheel overbodig zijn geweest. Want dan had men in tal van plattelands-districten de gelegenheid om iemand uit het district zelf af te vaardigen. Echter men gevoelt toch wel, dat het bij het landsbestuur behoort te gaan om het belang van heel de natie in al haaf geledin- gen, rangen en standen en dat, zoodra het groepsbelang naar voren dringt, eenzijdig- heid moet insluipen. Maar zeker is het, dat in het bijzonder de provinciate belangen, die door de Staten worden behartigd, vrijwel zonder uitzondering behooren tot zuivere beheers-zaken, als bijv. aanleg van wegen en bruggen, oprichting van waterschappen, provinciate bedrijven als electriciteit of wa- terleiding, subsidies voor tramwegen enz. Hierbij gaat het in den regel om de vraag. of een weg al of niet in een groote behoefte zal voorzien, terwijl bij al zulke werken de eisch van zuinigheid naar voren springt. Bij al dergelijke zaken is er geen sprake van politieke beginselen, zoodat in vele ge- vallen het er meer op aankomt, dat een be paalde streek een vertegenwoordiger heeft, die met de behoeften en wenschen op de hoogte is en die voldoende in staat is om de technische bijzonderheden te beooreleeien. De verschillende provinciate belangen vra gen om deskundige statenleden. Zoo moeten, als er, zooals in Zeeuwsch-Vlaanderen, een electriciteitsbedrijf is, er een paar leden zijn, die van electriciteits-vraagstukken vee! af- weten. Er mpeten er zijn, die waterstaats- zaken beoordeelen kunnen, anderen die ver- stand hebben van wetten en reglementen- maken, weer anderen, die financieyle talen- ten bezitten. Dus: de Staten moesten vooral vormen een college van deskundigen. Een halve eeuw geleden was dit veel meer het geval dan nu. Zouden er thans niet ver schillende leden zijn, die als zij een bestek- teekening zien, of een doorsnede. daarvan niets begrijpen? Er wordt herhaaldeliik ge- klaagd, dat vele leden zoo slecht ontwikkeld zijn. dat zij niet in staat zijn als rapporteur op te treden. Ik lees een uitvoerig artikel van een candidaat, opgenomen in de krant en zie, dat verschillende zinnen zoo gebrek- kig zijn gesteld, dat men moet raden naar de bedoeling. Toch wordt deze landbouwer naar voren geschoven, of liever heeft hij dit zichzelf gedaan door trouw alle vergaderin- gen van de kiesvereenigingen te bezoeken en door dik en dun het eens met zijn voor zitter te zijn. Maar deze landbouwer gaat in kennis en ontwikkeling uit boven een groot aantal der candidaten, wier namen op hetzelfde stembiljet afgedrukt zijn. Bijv. ik denk aan dien candidaat die ten postkantore aan een zakenman vroeg. of hij voor hem een postwisselformulier invutlen wilde „want daarvan had mijnheer m£er verstand" (historiseh). Willen wij verbetering aanbrengen in dezen toestand, dan moeten eenige wijzi- gingen worden gemaakt in onze kieswet, waarbij de evenredigheid behouden worden kan. Allereerst is noodig, dat de groote kieskringen worden gespilitst in kleinere. Bijv. in mijn eigen kieskring kunnen negen afgevaardigden worden gekozen, maar de candidatenlijsten zijn alien zoo opgemaakt, dat de bovenste nummers in een bepaald ge- deelte wonen, zoodat onze streek geen spe- cialen vertegenwoordiger krijgt. Daarbij zullen twee door mr. van Houten uitgdsproken wenschen moeten worden ver- wezenlijkt: men mag slechts in een kieskring worden gecandideerd en daar moeten woon- achtig zijn. Hierdoor wordt verkregen, dat elke streek vertegenwoordigd wordt. 2°. Niet degene, die no. 1 op de candidatenlijst staat. wordt verkozen, maar die de meeste stem- men verkrijgt. Daarmede wordt voor een groot deel een einde gemaakt aan de macht van partijbesturen. Nu gaat het veelal z6b: in de verschillende dorpen vergadert een afdeeling. Slechts enkele leden komen ter vergadering. Men geeft een of me£r namen op voor de groslijst. Een stuk of tien af- deelingen zenden een afgevaardigde naar de centrale. Met het bestuur samen zijn er ongeveer 15 personen aanwezig. Dit groepje stelt de definitieve lijst vast en bepaalt de volgorde. Zoo hebben in verschillende kies kringen combinaties van soins minder dan tien man het heft in handen en zorgen dan, dat een of meer uit hun midden boven aan de lijst worden gezet. Daarnaast is noodig, dat de verbinding van twee lijsten in een kieskring onmogelijk is, en zulk een verbinding slechts wordt toe- gestaan voor lijsten uit verschillende kies kringen. Ook is gewenscht, dat het aantal onderteekenaars van een candidaatstelling belangrijk wordt vergroot. Vroeger waren bij kleiner districten en een kiezerscorps, dat ongeveer een derde van het tegenwoordige bedraagt, 40 handteekeningen noodig. Thans slechts 25, terwijl veelal drie a vier- duizend stemmen voor £en zetel moeten worden uitgebracht. De eisch van minstens honderd handteekeningen komt mij niet te zwaar voor. Door dergelijke wiizigingen zou elke politieke partij hetzelfde aantal zetels ver- krijgen, maar zou de kans aanmerkelijk grooter worden, dat elke streek werd ver tegenwoordigd en dat uit de candidaten werden gekozen niet degenen, die door de partijbesturen naar voren geschoven waren, maar wel, die door de kiezers het meeste gewild werden. Voor mij staat dit vast, dat het met behoud van evenredigheid mogelijk zijn moet om het systeem van het kiezen be langrijk te verbeteren, Zoodat daardoor de samenstelling der Provinciate Staten en der gemeenteraden zoodatilg in gehalte ver- beterd worden kon, dat deze colleges in ver- schillend opzicht me£r zouden beantwoor- den aan hun taak: beheers-colleges te zijn T. g. T. EERSTL KAMER. Vergadering van Dondcrdag. De algemeene beschouwingen over de staatsbegrooting 1923 worden voortgezet De heor van Lanschot (r.k.) repliceert. Hij dringt aan op een positieve verklaringi dat de gemeenten woningbouwvoorschotten moeten restitueeren. Hij is teleurgestjeld door de verklaring van de regeering, dat deze geen protcctionistische politiek wil voeren. De heer De Vos van Steenwijk (c.h.) re pliceert en critiseert de houding van den premier inzake de kabinetsformatie. De heer van Embden (v.d.) repliceert en betoogt, dat Nederland op het stuk van uitgaven voor defensie geen rekening houdt met het lidmaatschap van den Volkenbond. Na de pauze wordt namens de commissie tot onderzoek van de geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid mr. P. E. Briet ver- slag uitgebracht. De commissie stelt voor, tot toelating van den heer Briet te beslui ten. Aldus wordt besloten. De heer van Embden zet daarna zijn rede voort. De phrase van den minister- president, dat Nederland de plaats moet innemen, die het toekdmt, klinkt verheven,. maar wat beteeki nt vx. tegenover een mach- tig eskadrille vliegtu.igen of 1000 K. G. koolmonoxyde? Madrtmiddelen ter verde- diging van ons land hebtten slechts relatie- ve waarde, en spreker meent, dat men voor 100 millioen evenmin voldoende bewapend kan zijn als voor 30 millioen, zooals zijn motie voorstelt. Voorts bestrijdt hij de methode van mi nister de Geer, die de defensie rekent tot alle andere takken van staatszorg, waarop een gelijke bezuiniging moet worden toe gepast. De defensie 'divnt als een geheel aparte tak van staatszorg beschouwd te worden. Spreker kan zijn motie niet in- trekken, omdat hij mdent, daardoor de regeering te kunhen afhelpen van den waan van het absolute minimum. De heer Idenburg (a.r.) repliceert. Hij antwoordt den heer van Embden, in ver- band met de cijfers over de stijging van de militaire uitgaven, 'dat men met deze cijftrs zeer voorzictitig moet zijn, omdat onder de hier bedoelde getallen allerllei civiele uitgaven en dergelijke kunnen zijn begrepen. Dat de cijfers voor Denemarken betrekking zouden hebben zoowel op de leger- als op de vtootuitgaven, neemt hij niet aan, omdat hij te dien aanzien an dere inlichtingen heeft. Men moet de geo- grafische ligging van de te verlijken staten en grenzen in beschouwing nemen, waar door een zuivere vergeiijking mogelijk wordt. Spreker zet voorts uiteen, dat hij nog steeds bezig is een brug te bouwen tus schen den heer van Embden en zichzelf, wat betreft hun beider meening over de defensie. Hij neemt het standpunt in, dat wij onze neutraliteit moeten handhaven, en dat kan niet gebeuren door zonder verder systeem een bedrag ter beschikking te stellen, waarmede men maar moet trach- ten rond te komfen. Principieel is er dus wel overeenkomst, practisch echter is het versehil vrij groot, hij zal met zijn poli tieke vriendon dan ook tegen de motie- van Embden stemmen. DE VEELBESPROKEN GOUDSCHE POL1TIE-KWESTIE. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft uitspraak gedaan in de bekende zaak tegen den 32-jarigen K. R. V. S., die door de rechtbank te Roth*ndam tot 4 maanden gevangenisstraf was veroordeeld wegens smaadschrift tegen den inspecteur van po- litie Van Hoorn te Gouda. Het Hof ontsloeg beklaagde van rechts- vervolging, op grand dat hij klaarblijkeiijk gehandeld heeft in het algemeen belang. ONDERWIJS IN DE GESCH1EDENIS AAN DE PRlNSES. In den afgeloopen winter zijn de lessen in de geschiedenis aan de Prinses, wegens ongestelidheid van mej. J. M. C.: van Hasselt, waargenomen door den hof- raad prof. dr. F. J. L, Kramer, directeur van het Koninklijk Huisarchief. Daar familieomstandigheden prof. Kra mer verhinderen, voort te gaan met het ge- ven van deze lessen, als de Koninklijke familie op Het Loo vertoeft, hebben de Koningin en de Ihins aan prof. dr. A. A. van Schelven, hoogleeraar in de faculteit der lettercn, belast met hot onderwijs in de geschiedenis aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, vrrzocht, zich met het onder wijs in de geschiedetlis aan de Prinses te belasten. n'erj./i De lessen van prpfcf van Schelvt)n zullen een aanvang nempn, zoodra de .Koninklijke familie haar \Trblijf:op Het Loo hey ft ge- vestigd. y KERKEL1JKE FEESTDAGEN BIJ DE OC VLOOT. In antwoord'op vragen van hef Tweede Kamcrlid Deckers betreffende de instruc- ties aan de commandanten nopens de toe- passing der bepalingen, geldende voor de viering van kerkelijke feestdagen door schepelingen en de vervulling door schepe- lingen van hun godsdicnstplichten op Zon- en feestdagen, heeft de minister van Marine meegedeeld, welke maatregelen zijn geno- men om te zorgen, dat de schepelingen die op Zon- en feestdagen hun godsdicnst plichten wenschen te vervullen en hiertoe een keer het verlangen zullen hebben te kennen geven, dit zoowel schriftelijk als mondeling kunnen doen en dat het, voor zoover zij minderjarig zijn, ook kan ge- schieden door hun ouders of voogden bij schrijven aan den commandant. DE BEVOLKING VAN ANTWERPEN. Volgens een nieuwe statistiek bestaat het tiende gedeelte van de bevolking van Ant- werpen en zijn voorsteden uit vreemdelin- gen. Van hen zijn 17.000 Hollanders, 5.000 Kussen, 3.650 Franschen, 2.435 Engelschen, 500 Zwitsers, 460 Turken, 450 Italianen, 1100 Oostenrijkers, 600 Amerikanen, 400 Zweden en 370 Luxemburgers. TER NEUZEN, 13 April 1923. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. in de Donderdag gehouden zitting van den gemeenteraad is atgewezen een verzoek van het bestuur der vereeniging tot zieken- verzorging om een subsidie ten bate van het ziekenhuis ad j 5000 's jaars, doch aange- nomen een voorstel van den heer Van Has selt om aan de vereeniging tot delging der buitengewone schuld over 8 jaren, te begin- nen met 1923 eene subsidie toe te kennen beginnende met f 4000 en dalende tot f 1000 's jaars. Op voorstel van den heer De Jager werd daaraan de bepaling verbonden.dat het bestuur der vereeniging ieder jaar voor 1 Mei zal hebben aan te toonen, dat de sub sidie voor het bestemde doel kan worden aangewend en geen nieuwe tekorten ont- staan. In dat geval vervalt de subsidie. Het verpleeggeld voor patienten van het arm- bestuur werd vastgesteld op f 2 per dag. Een en ander zal contractueel worden vast- gelegd. Het vermenigyuldtgmgseijter voor den hoofdelijken omslag, thans bedragende 1,15 moet wegens vermoedelijke daling van het inkomen voor het jaar 192324 worden verhoogd tot 1,45. Burg, en Weth. hebben voorgesteid den onderwijzer W. D. de Vries over te plaatsen van school B naar school C. In hun voorstel geven zij te kennen voornemens te zijn de schoolbevolking van de scholen A en C op peil te brengen. Na de beslissing van den Minister, dat het bestuur der Hervormde schoolvereeniging school A niet moet aan- vaarden, zal de raad er zich ten slotte bij moeten neerleggen school B af te staan. De kinderen van wie verklaard is, dat zij de Herv. school zullen bezoeken, zullen dan met 1 Mei a.s. op school B worden onderge- bracht, De voorzitter deelde voorts mede, dat hij met den secretaris door den Minister van Onderwijs op het Departement ontboden is en dat hun daar is meegedeeld, dat de Minister van oordeel is, dat de gemeente raad zonder een nieuw verzoek van het schoolbestuur thans school B zal moeten afstaan. Gevraagd is naar de motieven aan de wet ontleend, die het gemeentebestuur die gedragslijn zouden voorschrijven. Het ant- woord was, dat de wetsbepalingen door den Minister aldus worden uitgelegd, en dat deswege reeds een besluit van den Raad van State bestaat. De voorzitter meende, dat waar nu tot het laatst toe is gestreden voor het goed recht der gemeente, men nu het hoofd in den schoot zal hebben te leggen. Verschillende raadsleden waren het hiermede nog niet eens en wenschen ook eerst lecture van het aangehaalde koninklijk .besluit. Hun stem- men voor dit voorstel, houdt nog niet in, dat zij eventueel ook zullen stemmen voor een voorstel om school B af te staan. De voor zitter waarschuwde dat dan het gevolg zou kunpen ziin, dat het schoolbestuur een nieuwe school bouwt en kalm de rekening thuis stuurt, doch die leden wilden het er op wagen, of het Herv. schoolbestuur die verantwoording op zich zou durven laden, al had men ook volgens den voorzitter te .doen met menschen met wie men voorzichtig moest zijn. De heer Geelhoedt wees er op, dat school A als gebouw niet is afgekeurd, de onderwijsraad achtte het een geschikt ge bouw, de inspecteur eveneens, en ook de ad- viseur van den Minister, de heer Ligtvoet kon op het gebouw niets afdingen. Er is nu wel gezegd, dat het schoolbestuur dat ge bouw niet moet aanvaarden. maar er wordt niet gezegd, dat ze het alsnog niet mogen. Het voorstel van Burg, en Weth. tot over- plaatsing van den heer De Vries is aange- nomen. Besloten werd de cursussen voor vervolg- onderwijs aan de scholen A en D wegens gebrek aan belangstelling op te heffen. Een voorstel van de heeren De Jager en Scheele om met ingang van 1 Jan. 1.1. van de gemeenteambtenaren 3J4 pensioen- premie te verhalen, werd verworpen. De heer Colsen kondigde echter een nieuw voorstel aan, om de voile 8'/2 bij de wet toege- staan te verhalen on de gemeenteambtena ren met meer dan 2000 salaris, met dien verstande, dat het door hen te ontvangen bedrau niet beneden f 2000 dalen zal. Aan J. P. Vercouteren is onderhandsch weder verpacht grasgewas van aan de ge meente behoorende voormalige vesting- grond, waarbij werd medegedeeld dat voor- zorgen waren genomen voor het niet belem- meren van het over den dijk langs de Schel- dekade wandelend publiek. Een verzoek van den Ter Neuzenschen Besturenbond om een steunregeling in het leven te roepen ten behoeve van de werk- looze bouwvakarbeiders werd op voorstel van Burg, en Weth. afgewezen, als kunnen- de deze werkloosheid niet als crisisarbeid worden beschouwd, hetgeen van S. D. A. P. zijde werd bestreden, en er tevens op ge- wezen werd, dat het niet raadzaam is valide arbeiders te verwijzen naar het armbestuur. Van wege Burg, en Weth. is daartegenover aangevoerd, dat, indien men zich in deze niet houdt aan den regel alleen crisiswerk- loozen te ondersteunen, ten slotte verzoeken uit alle kringen zullen komen en alsdan het eind niet te overzien is. FLORALIA. Zooals reeds vroeger is gemeld, is door de feestcommissie ter herdenking van het zil- veren regeeringsjubile van H. M. de Konin gin alhier een sub-commissie ingesteld, voor het organiseeren van een bloemententoon- steliing, ter gelegenheid der feestdagen. Een welslagen van dit plan, verzekert een meervoudig doel: het inrichten eener ten- toonstelling die naar we hopen veel beziens- waard zal geven, en voorts het aanwakkeren van de liefhebberij voor het aankweeken van bloemen. Eenige jonge dames hebben zich reeds bij de ingezetenen vervoegd, met een lijst om daarop handteekeningen te verzamelen van hen die van het comite een serie „plantjes'- wenschen te ontvangen om die als „planten" op de te houden tentoonstelling in te zenden. Aan die jonge dames bleek, dat meerde- ren zich omtrent het doel van hun komst geen juist den.kbeeld gaven. Er waren die te kennen gaven, niet voor het ontvangen van bloemen te willen teekenen, doch dat zij wel een geldelijke bijdrage wilden geven. Wij meenen te mogen mededeelen, dat zij te zijner tijd daarvoor wel in de gelegenheid zullen worden gesteld. De bedoeling der Floralia-comrnissie is echter, om ad 75 cent zooveel mogelijk series van 5 planten bij de burgerij te plaatsen, in de verwachting, dat men zijn uiterste zorgen aan die planten zal besteden en (teze op de tentoonstelling inzenden. De planten worden verzegeld afgegeven; zij blijven het eigendom van de inzenders. Voor die door de ingezetenen gekweekte planten zullen prijzen worden uitgeloofd, zoowel voor enkele planten als voor geheele series van 5 stuks. Men zie de advertentie in dit nummer. EXAMEN NUTTIGE HANDWERKEN. In de vorige week gehouden exam-ens voor de nuttige handwerken zijn o.m. geslaagd de dames: E. Lauwers te Zuiddorpe en J. F. Nijssen te Sluiskil. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het aantal gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 1 tot en met 7 April in de prov. Zeeland bedroeg: Roodvonk: Axel 4, Diptheritis: Goes 1. SCHOLENBOND LAND VAN AXEL. Gisteravond trad in de Chr. muloschool alhier op. Prof. Dr. A. Noordtzij van Utrecht, om voor den scholenbond Land van Axel een rede te houden over: Geref. School- verband. De heer J. C. Jansen, opende als voorzitter deze vergadering en ieidde den spreker in. Zijn Hooggel. sprak over de breede ont wikkeling van het wetenschapsleven van onze dagen. Over de kenmerken van Geref. sehoolverbond, over de geestelijke zijde van cien arbeid en het leven van Geref. sehool verbond. Het was een bijzonder genot dezen zeer begaafden spreker te hooren. Een tal- rijk publiek volgde ziin rede onder adem- iooze stilte. De heeren P. Lankamp, Ds. P. van Dijk en W. H. Louwerse, stelden den professor nog eenige vragen. MEVR. DIJCKMEESTER. Uit Den Haag komt het bericht van het j overlijden van mevrouw Dijckmeester die zooveel jaren, als echtgenoote van den vo- rigen Cominissaris der Koningin Zeeland de hoogachting en warme sympathie bezat van alien die met haar in aanraking kwamen. Zi- had die verworven door haar innemende ma- nieren als gastvrouw en ook door haar be langstelling in comite's voor een of ander liefdadig doel. DE PROVINCIALE BIBLIOTHEEK. Naar aanleiding van herhaaldelijk voor komende vragen betreffende het gebruik van de Provinciate Bibiiotheek volgen hier en kele korte mededeelingen, waarvan zeker door velen in onze provincie met belang stelling zal worden kennis genomen. Het gebruik der Provinciate Bibiiotheek is toegestaan aan ieder, die den leeftijd van 16 jaar heeft bereikt. Zij biedt kosteloos haar hulp aan al.en zonder onderscheid van rnaatschappelijke klasse of positie die zich ten behoeve van hun studie, hun beroep of hun bedrijf tot haar wenden. Alle studeerenden, alien, die belang stellen op eenig gebied van letterkundigen, godsdien- stigen, wijsgeerigen, historischen, staatkun- digen of maatschappelijken aard, of wel op het gebied der kunst, kunnen van haar ge bruik maken. Vooral ten gerieve van hen. die buiten Middelburg wonen, wordt er op gewezen, TER NEUZENSCHE COURANT ■■ininw ■■■in——

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 1