^J\ND B 0 UW BER] CH TE N~ 6EKENBDE BERICHTEN. leen in Finland en Polen, doch ook in Rusland zelf; de vtroanningen naar Sibe- rie zonder onderzoek, om niet te spreken van de vcrvolging van de Joden, de po groms" enz. Volkomen juist. Maar de West Europeesche pers heeft dan ook nooit ver- zuirnd tegen do onbillijkheden en de wreed- heden van het Tsaristische stelsel te velde te trekken. Men denke maar eens aan de propaganda, die hier indertijd voor het verdrukte Finland gevoerd is, aan de uit- barstingen van verontwaardiging over de moordpartijen van Kisjinef enz. De rede- necring van Nansen sluit eigenlijk in zich, dat het bolsjewisme in onbarmhartige wil- lekeur geen haar beter is dan het vroegere Tsarisme, in plaats waarvan het in Rusland een zooveel betere wereld heette te zullen scheppen. Bij de eerste berichten over de terdoodveroordeeling van de priesters te Moskou schreven wij dan ook: „Ook in dit opzicht heeft dit laatste (het bolsjewis me) nu zijn echte, oude, Russische gezicht gdkregen." De Tsjeka is slechts een voort- zetting van het oude regime van de ge- heime tsaristische politic en maakt het in vele gevallen nog erger. De reis naar de eeuwigheid op grond van een schijnproces komt nu veelal dikwijls in de plaats van de reis naar Seberie. De echt-Russische on- aandoenlijkheid en meedoogenloosheid maakt het bolsjewisme tot een sleeht uit- vxxrartikel naar West-Europa en daar 0111 is nog altijd geen kijk op de gedroomde wcreldrevolutie. In dit vrrband is het nog belangwekkend konnis te nem-en van een lezing van dr. Salkind, een Russisch geneeskundige, in dienst van de bolsjewiki, over welke de lswestia een vcrslag heeft gehad, waaruit de Lancet weer den voornaamsten inhoud heeft overgenomen. Dr. Salkind handelde over de psychologie van het Russische oommunisme en de geestesstoornissen die het verwekt. Volgens hem, is de Russische communist bezeten door een idee fixe: met een soort van godsdienstige dweep- zucht is zijn geloof op een ding gericht, namelijk dat de eenige weg tot redding van de wereld in een wereldrevoiutie ligt. Nu de voorspellingen van die revolutie op ontgoochelingen zijn uitgeloopen, is er een toestand van zenuwovcrspanning ontstaan ondcr hen wier gestel geleden heeft van je oorlogsjaren en onvoldoende voeding. Daardoor zijn verschillcnde vormen van delsziekten toegenomen, Het gewoonsie verschijnsel is de vernietiging van gevoe- lens van liefde en teederheid, voor welke zulke menschen vroeger wel ontvankelijk waren. Er us geen ruiinte voor zulke aan- doeningen. En in plaats dat de wcreldrevo lutie zich uitfcreidt, infiltreert nu de handel, de pariiculiere onderneming en alles wat als kapitalisme veroordeeld is, opnieuw Rusland, Daardoor verergert, zegt dr. Sal kind, do ziekte van den waren communist nog, en de ontgoocheling kan noodlottige gevofgen hebben. Bijgevolg stelt dr. Sal kind voor, om het onderwerp: „communis- me als ongeneeslijke ziekte" aan de orde te stellen op het eerstvolgende congres van de bolsjewistische partij. Men mag dan slechts wenschen, dat de menschen en organisaiies in andere landen, die nog al tijd verblind zijn door hun geloof aan de wereldrevoiutie en „aansluiting bij Mos kou" zoeken, er ook heengaan, om uit de bcraadslagingen te leeren. Als men het Russische communisme als een geestes- ziekte beschouwt, waarvan de tegen contra, revolutionnairen te keer gaande paranoia dan een vorm zou zijn, kan men de on- barmhartigheid van de jongste vonnissen van Moskou althans vcrklaren op een wijze die nog plaats voor vergeeflijkheid laat. ANTWERPEN DE DERDE HAVeN. Blijkens Engelsche statistieken is Ant- werpen op het oogenbiik de derde haven van de wereld, en wordt het als zoodanig enkel overtroffen door Londen en New York. TER NEUZEN, 6 April 1923. BOSCHKAPELLE. Ten behoeve van een ziek lid kreeg het bestuur van de werkliedenbond van den bur- gemeester vergunning in de gemeente een collecte te houden, omdat bedoeld persoon geen steun meer uit de kas ontving. Hoe heerlijk het medegevoel en de solida- riteit hierbij aan 't licht trad, blijkt-uit het resuitaat, want in een dag werden niet min der dan 231 opgehaald ongeacht de giften, die in stilte werden bezorgd. Eere en dank aan de milde gevers. STOPPELDIJK. In den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn de kippendieven weer in voile actie ge- weest. Bij drie naast elkaar wonende per- sonen hebben ze niet minder dan omstreeks 50 kippen en zes duiven weggehaald. Bij E. v. L. en A. H. werd de haan gedood en in de sloot geworpen. De Burgerwacht, die geregeld patrouille liep des nachts had juist een paar nachten geleden den dienst gestaakt. Best mogelijk, dat de bende dit in de smiezen heeft geTiad. KOEWACHT. Woensdag 4 April werd alhier onder overgroote belangstelling van publiek, daar- toe aangelokt door de gunstige weersge- steldheid de jaarmarkt gehouden. Er waren aangevoerd 48 stuks hoornvee. 23 paarden, 2 geiten en 23 biggen. De prijzen werden behaald als volgt: 1. Voor het meest in waarde zijnde werk- paard van 36 jaar 5, door Aug. Rotthier te Koevvacht; 2. Voor het schoonste veulen met alle melktanden 3, door E. Poppe te Moerbeke (B.)3. Voor het schoonste veu len f 3, door Alph. Misseghers te Koewacht; 4. Voor de schoonste baatgevende of kalf- dragende koe le prijs f 4, door H. Kips te Koewacht; 2e prijs f 3, door wed. J. v. d. Vijver te Koewacht; 5. Voor de schoonste vier- of tweetandsche vaars le prijs f 3, door H. Plasschaert, 2e prijs f2 door H. Kips, 3e prijs f2, door C. Steenaert, alien te Koewacht; 6. Voor den vetsten os le prijs 3, door H. Bonte, 2e prijs 2, door E. Dierick, beiden te Koewacht; 7. Voor de vetste vaars le prijs 3, door Alb. Dierick, 2e prijs f 2, door E. Dierick, beiden te Koe wacht; 8. Voor de beste stier f 5, door Alph. Misseghers te Koewacht; 9. Voor het groot- ste aantal paarden, 3 stuks, f 2, door de- zelfde; 10. Voor het grootste getal hoorn vee, 6 stuks, le prijs f 4, door C. Verbiest te Moerbeke, 2e prijs 2, door D. Caluwe te Koewacht; 11. Voor het grootste getal var- kens, 23 stuks, 2, door Jac. de Meij te Zuiddorpe; 12. Voor de schoonste geit le prijs f 2, door Jac. Coone te Koewacht, 2e priis f 1, idem. Door loting vielen ten deel een prijs van 3 aan H. Bonte te Koewacht, een van f2 aan Alph. Misseghers te Koewacht, en een van 1, aan H. Plasschaert, E. Poppe, Alph. Misseghers, Alph. de Schepper te Koewacht en V. Dieleman te Moerbeke. Tot groote tevredenheid der ingezete- nen werd Dinsdag j.l. door de P. Z. E. M. voor de eerste maal stroom geleverd voor de electrische verlichting. D. gemeenteraa tsverkiezing zal in onze gemeente yolgens de nieuwe kiezerslijst plaats hebben en wel op 21 Mei a.s. Voor het toelatingsexamen der Bis- schoppelijke kweekschool te Oudenbosch, slaagden de jongeheeren A. van Mossevel- de en E. Raes, de laatste thans te Honte- nisse. Dit is waarlijk een succes, als men in 't oog houdt dat er van de 66 candi daten er maar 12 geplaatst werden. A1 de ieden van de burgerwacht heb ben hun ontslag ingediend, omdat de raad dezer gemeente de subsidie niet heeft toe- gestaan. Voor de vacante betrekking aan de IDi. 1. school op den Ouden Molen hebben zich 3 sollicitanten aangemeld, n'l. 2 onder- wijzers en 1 onderwijztres. Verleden Zondag werd in de school aan den Ouden Molen een openbare ver- gadtring gehouden voor de kiezers in deze gemeente ten einde maatregelen te nemen tot het samenstellen van een groslijst voor de verkiezing van leden voor den gemeen- teraad. Staande de vergadering werden reeds vijf candidaten opgegeven, waaron- der vier aftredende leden, terwijl bovendien nog tijd werd gegeven tot en met Woens dag 4 April om candidaten in te dienen. Bij loting zal dan de plaats dezer candida ten op de voorloopige groslijst worden vastgesteld en de stemming hierover zal plaats hebben ten gemeentehuize op Zon dag1 8 April, van na de vroegmis tot 11.30 uur. Tot leden van het stembureau dat al- daar zitting zal houden, werden benoemd de heeren A. Geerards, Jos. van der Bilt en Ed. de Vleeschouwer. Zij die medewer- ken aan het samenstellen van andere lijs- ten zullen tot deze stemming niet worden toegelaten. Door een groep werklieden, tot dat doel den 2en Paaschdag in het cafe van A. van Rumste bijeengtroepen, werd de volgende lijst van candidaten voor den gemeentraad opgemaakt: 1. C. Hamer- linck (aftr.), 2e. H. v. d, Goore, 3e, H. Baert, 4. P. v. d. Berghe, 5, A, Ongenae, RECHTZAKEN. Door J. C. M., oud 52 j., koopman te Zaamslag, is hooger beroep aangetee- kend tegen het vonnis der rechtbank te Middelburg van 23 Maart 1923, waarbij hij wegens mei need is veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Bij arrest van het Gerechtshof te 's Gravenhage, is het vonnis der rechtbank te Middelburg van 26 Januari 1923, waarbij P. j., kanroorbedjende te 's Gravenhage, wegens oplichting van een correspondent van de Bank voor Zeeland te Breskens, is veroordeeld toi 1 jaar gevangenisstraf, ver- nietigd. Beklaagde wird wegens verval- sching van credietpapier veroordeeld tot 1,5 jaar gevangenisstraf met aftrek van 4 maanden voorarrest. MASSAVERGIFT1GING VAN PAARDEN In verschillcnde gemeienten in Limburg en ook in enkele plaatsen in het overige deel van ons land is een massavergiftiging bij paarden geconstateerd. In Heerlen en omgeving is op het oogenbiik bij vtrschil- lende eigenaren reeds een twintigtal paar den gestorven, terwijl er een groot aantal stervende is. Ook uit Echt, Sittard, Venlo en Dordrecht worden gevallen van vergif- tiging gemeld. Een veertien dagen geleden werd de dierenarts D. te Heerlen geroepen in de Cooperatie „Ons dagelijks Brood", waar eenige paarden ziek waren. Een mon ster haver werd hem getoond en door hem deugdelijk bevonden. Eenige dagen later echter stierven verschillende zieke paarden. terwijl ander beesten van deze Cooperatie ziek werden. De hcer D., bemerkende, dat men hier met eene cumulatieve vergiftj- ging te doen had, waarvan de aard niet direct vast te stellen was, stelde een onder zoek in en vond in Je haver vele witte stuk- jes krijtachtige stor, sums een speldeknop groot. De stukjes werden \o^r ond.irzcek naar de Rijksserum-inrichting te Rotterdam gezonden. In het laboratorium van het St. Josephshospitaal te Heerlen had even- eens een onderzoek plaats. Ondirtusschen werden in Schaesberg, Voerendaal en elders gelijke gevallen ge constateerd, ook door andere artsen Het chemisch onderzoek heeft thans uit- gemaakt, dat in de witte vocrwerpjes groo te hoeveelheden arsenicum, koper, zink en calcium voorkomen. Vjorts is geblcken, dat de bewuste havtr door verschiliende graanhandelaren uit Echt, Sittard en Heer len op de beurs te Antw.rpen gekocht is en per wagonlading aan verschillcnde clien- ten verkocht. Op de haver is door de politie be- slag gelegd. Thans is onderzocht aan welke adressen in Nederland van de haver geleverd is. Vermoedelijk is het voedsel te Antwerpen uit Amtrika aangevoerd door een boot die bij een vorige reis de witte substantie had overgebracht. De naam van het schip is nog niet bekend, evenmin waar de sub stantie voor dienen moest. Naar verluidt, zouden honderd wagons haver van deze zel'fde zending naar Nederland verkocht zijn. De ziekte openbaart zich bij de paarden nadat zij deze haver eenige dagen gebruikt hebben, door hooge koorts, speekselbver- vloed ep vervolgens door aantastingen van de longenvliezen en de slijmvliezen, gezwol- len lever, nieren en milt, waarna de dood volgt. Nu de juiste oolzaak bekend is wordt als tegengift o.a. melk te drinken gegeven. (Tel.) TEELT VAN SUIKERBIETENZAAD. Uit een onlangs door het syndicaat van de Fransche suikerfabrikanten uitgegeven rapport blijkt, dat de teelt van suikerbieten- zaad in Frankrijk thans tweemaal zoo groot is als voor den oorlog. In 1914 werden in Frankrijk ongeveer 200.000 H.A. met sui- kerbieten vcrbouwd, waarvan 4/5 deel tot suiker verwerkt werd en 1/5 deel als grond- stof voor distilleerderijen dienst deed; de 210 Fransche suikerfabrieken produceeren jaarlijks 750.000 ton suiker, een hoeveel- heid, die nauwelijks voldoende was om in de behoefte van de Fransche hoofdstad te voorzien. Voor den uitzaai werden jaar lijks zes millioen K.G. bietenzaad gebruikt, waarvan ten hoogste een vierde deel in het binnenland gewonnen werd. In 1922 nam de suikerbietencultuiur in Frankrijk 165.000 H.A. in beslag en de productie van geTaffineerde suiker wordt geschat op 460.000 ton. In dit zelfde jaar werd een hoe- veelheid van ongevetr twee millioen K.G. bietenzaad gewonnen. Daar voor den uit zaai in dit jaar 4 millioen KJG. noodig zal zijn, is Frankrijk dus in staat ongeveer de helft van de benoodigde hoeveelheid zelf voort te brengen. Daar de verbouw van bietenzaad zich nog steeds uitbreidt, ver- wacht men, dat de oogst 123 tot drie millioen K*G. zaad, of het dubbele van voor den oorlog, zal stijgen. Zooals bekend is, werd Frankrijk vroeger voor het grootste gedeelte door Duitsch- land van bietenzaad voorzien. DOODGESCHOTEN. Te Tolbert (Gd.) is Maandagavond J. de M., arbeider, uit Dicpsval afkomstig, in een vechtpartij doodgeschoten. M. was ge- huwd. De vermoedelijke dader, S., is aan- gehouden. MOORDAANSLAG. Te Finstervvolde is Dinsdag gearresteerd A. K., arbeider, verrdacht van moordaan- slag op J. H. te Oostwold op Zondag jl. ONZEDELIJKE HANDELINGEN. Dinsdag is te Tiel in verzekerde bewaring gesteld de 59jarige C. W. v. U., wegens het plegen van onzedelijke handelingen met zijn lljarig nichtje. De aangehoudene heeft bekend. EEN DRAMA? Dinsdagmorgen is de justitie te Heeren- veen naar Sint Nicolaasga vertrokken, waar in een eendekooi het lijk van een 20jarig jongeling gevonden is, met een schotwonde in de beenen. STEUNVRAGERS. Te Borne zijn twee personen uit Hen- gelo gearresteerd en ter beschikking der justitie gesteld, die geregeld elke week al- daar huis aan huis gingen om steun te vra- gen voor de stakers der Eerste Nederland- sche Kantfabriek. De staking is al Iang ge- eindigd, doch bedoelde personen gingen maar steeds door steungelden te vragen, die ten eigen bate werden aangewend. AUTOBUS VERBRAND. Dinsdagmorgen is bij Spannenburg de autobus van Steenwijk naar Sneek, die vol passagiers was, in brand geraakt en in een half uur totaal verbrandt. Men vermoedt, dat de auto warm geloopen is. DOOR EEN PAARD TE WATER GETRAPT. Zondagmiddag is de 38jarige J. N. uit Limmel, amanuensis aan de H. B. S. te Maastricht, aan de grens in de rivier de Maas verdronken, vermoedelijk nadat hii door een paard in het water werd getrapt. Zijn lijk is opgehaald. Hij had zijn fiets nog in zijn handen. Het lijk is naar Calvarieberg overgebracht. EEN ERNSTIG MOTORONGELUK. De motorrijder J. de Rijdt uit Eindhoven is Maandag bij de brug aan den watermo- len tegen een boom aangereden. Hij werd bewusteloos opgenomen en naar het gast- huis vervocrd, waar hem de laatste sacra- menten zijn tocgediend. Vermoedelijk heeft hij schedelbre.uk bekomen; hij is nog steeds buiten kennis. De duorijder, Verschuren uit Stratum, werd licht gewond. EEN REDDER VERDRONKfN. Maandagmiddag viel van een bootje van den dienst Vetrkad j—Katendrecht op de Maas voor Rotterdam een zesjarig knaapje over boord, juist voor den mond van de Rijnhaven. De haven arbeider J. Geutjes sprong het kind na en slaagde er in het te readen. Het gelukee hem het jongetje over te reiken aan den schippersknecht, die in een roeibooc t:r hufp was gesneld, maar onmiddellijk daarna vcrdween de moedige redder zelf in de diepte. Alle po- gingen om hem te redden faalden, urenlang heeft men nog naar het lijk gedregd, doch zonder resuitaat. EEN STROP. De gemeente Rotterdam had den bouw van semi-permanente woningen in den pol der Nieuw Mathencsse gegund aan den op een na laagsten inschrijver, welke gun ning eenige dagen was opgehouden, waaT- toe het bestek de mogelijkheid openliet. Door tie Roerbezetting zijn intusschen de prijzen der bouwmaterialen schrikbarend opgeloopen, betejnijzer zelfs met 100 pet., zoodal de aannemcr, die zich zonder op- dracht niet intijds heeft kunnen dekken, een geduchten schadepost lijdt. BEWIJZEN VAN TOEGANG GESTOLEN. Uit een brief van Amsterdam naar Den Haag gezonden, waren eenige bewijzen van toegang tot het Stadion bij den voetloal- wedsirijd NederlandFrankrijk gestolen. Maandag bleek, naar de Telegr. meidt, dat deze entrcebewijzen, waarvan de num- mers bekend waren, in het bezit waren van een postbeambtc, die er gcbruik van had gemaakt om met zijn familie- getuige te zijn van de NcJtrtandsche overwinning. De man gaf op, dat hij de kaarten gekocht had van een venter op straat, en een onderzoek te zijnen huize gaf geen aanwijzjngen, wel ke het tegendeel zouden kunnen bewijzen. EEN BRUTAALTJE. Een jongen van 15 jaar, die vroeger in dienst was geweest op het kantoor van den deurwaarder Harckser aan de Groote Marlct te Rotterdam, werd door den be- diende van dien deurwaarder op heeter- daad betrapt, toen hij brutaahveg de trap naar het kantoor was opgeloopen, aan de wqrkvrouw voorgevende, ,en brief op den lessenaar van den heer Harckser te moe- ten neexleggen, van de gelegenheid gc bruik maakte om te zien of in den lesse naar van den bediende geld aanwezig was. De bediende groep hem, het tweetal rolde vechtende de trap af en viel toen net in handen van den deurwaardtr, die den jon gen aan de politie ovcrieverde. Bij ver- hoor vcrklaarde het vcelbtiovende jong- mensch, reeds sedert drie maanden lang postwissels en brieven met geld gestolen te hebben uit de brievenbus van het deur- waarderskantoor en van den apotheker Snabillie, wiens apotheek beneden dat kan toor is gevestigd. Deze bus is, als de za- ken gesloten zijn, bevestigd aan een hek, waarmede de portiek van het pand wordt afgesloten. Bedragen tot een totaal van 200 gulden zijn op deze wijze verdwenen. De postwissels werden van een valsche handteekening voorzien en brutaalweg ge- ind. Het geld werd voornamelijk aan snoe- perijen besteed. VEERTIG GEZ1NNEN DAKLOOS. Te Utrecht brak Dinsdagavond een he- vige brand uit in een noodwoning, staande aan de Magnoliastraat. In enkele oogen- blikken tastfe het vuur ook de andere nood- woningen aan en welora was de geheele verzameling houten gebouwtjes een vuur- zee. De brandweer trad krachtig op, doch kon niet anders doen .dan de belendende steenen huizen beschermen, want aan blus- schen van de vuurzee in de houten huis- jes was geen denken. In een uur tijds was het geheele complex vernield en bijna 40 gezinnen waren dakloos. De meeste bewoners moeten niet tegen brandschade verzekerd zijn, zoodat de on- gelukkigen al hun have hebben verioren. Van gemeentewege zullen maatregelen wor den genomen om de menschen onder dak te brengen. Verschillcnde autoriteiten wa ren op het terrein aanwezig. KIPPEN EN ELECTRISCH LICHT. Een liefhebbcr van een versch kippen- eitje in den winter dacht op een donkeren regenadrtigen Zaterdagmiddag, toen hij vanuit de huiskamer de kippen om drie uur pp stok zag gaan, „als ik in den loop eenige eleorische lampen aanbracht, dan kon ik, of liever het licht, den dag van deze dieren vqriengen." Zoo godacht zoo gedaan, be- halve een aantal kleine, kwam er een groote lamp, die de kippen voor de zon aanzagen. Zooura in den avond het licht brandt komen de 70 kippen naar buiten en worden te zeven uur gevoederd. De eierproductie nam inert 8 (dagen reeds toe en in 't hartje van den winter had men dagen van vijf-en- veertig eieren. De vrouw des huizes, die het aan '„Onze Tuinen" vortdde, noemde het succes reusachtig. Het blad voegdo tr aan toe dat een geoon tnoleerde proef met en zonder kunst- licht heeft plaats gehad en in het voor- deel van het kunstlicht is gebleken. „KUNSTPALING" (DORENHAA1). In het Weekblad voor wetenschappelijke en practische kennis van levensmiddelen en hygiene Volksvoeding, signaleert van E(ck, directeur van den keuringsdienst van waren te Leiden), het feit, dat door vischverkoo- pers in den laatsten tijd in sommige steden gevent wordt met z.g. zeepaling, tegen een prijs, die hoewel niet buitengewoon laag, toch wel zooveel beneden den normalen prijs van paling ligt, dat menig liefhebber van deze even smakelijke als dure Visch- soort tot koopen wordt verlokt. Aan de deur wordt deze paling niet an ders dan in gevilden toestand verkocht; in de winkels wordt zij ook wel als paling in gelei aan den man gebracht en wel verpakt in keurige fleschjes, waarvan-de inhoud en door de buitengewone helderheid der gelei en door de keurige kleuren van de enkele Spaansche pepers en en laurierblad een werkelijk zeer sniakelijken indruk maakt. Onderzoekt men echter, dit artikel wat nader, dan blijkt het met paling alleen in uiterlijk eenige overeenkomst te hebben in werkelijkheid is het heelemaal geen paling, noch zee-, noch rivierpaling, doch niet an ders dan haai en wel veelal jonge exem- plaren van de zoogenaamde dorenhaai. Deze wordt op onze Noordzeekust gevangen, te IJmuiden aangevoerd, aldaar ontdaan van kop, staart, vinnen en andere compromittee- rende lichaamsdeclen en eindelijk door weg- snijden van den buikwand in een palingach- tigen vorm gebracht. De langgerekte lichaamsvorm van deze haai, waarvan de achterste helft haast volrond is, leent zich voor deze camouflage bijzonder goed. Aldus gemetamorphoseerd wordt onze haai ver- zonden aan de vischventers in de groote steden en als zeepaling aan den man ge bracht. Ook de in mooten, in zure gelatine ingelegde haai wordt door de fabrikanten veelal als zeepaling .in gelei aan de detail- verkoopers verkocht. Nu zal ik de laatste zijn om er aanmerking op te maken, dat haaien als consumptie- visch in den handel worden gebracht. Over smaak valt niet te twisten en men zegt bovendien, dat deze dieren, behoorlijk toe- bereid, zeer goed smaken, Maar wat ieder als bedrog aanvoelt en ongeoorloofd is, is het in den handel brengen van haaien onder den naam van een of andere algemeen in den smaak vallende visch als paling. Zoodoen- de wordt de kooper bedrogen in den aard der koopwaar, terwijl hij bovendien voor het artikel haai meer betaalt dan het inderdaad waard is. Want als men nagaat, dat haai bij inkoop te IJmuiden ongeveer 3 per 50 kilogram kost, dan is er een winkelprijs vas 110 voor ten hoogste 500 gram van dit- zelfde artikel als het in gelei ingelegd is, toch wel een abnormale prijs, die noch door het groote materiaalverlies bij het omvormen van haai in paling, noch door de kosten en het arbeidsloon bij het inmaken kan worden gerechtvaardigd. Dat de hier geschilderde true strafbaar is, staat vast. Immers, dat er „bedrog in den aard van de koopwaar" plaats vindt, zal niemand ontkennen en m. i. zal geen reehter aarzelen om het verwijderen van kop, staart en vinnen en het in palingvorm snijden van den haai te beschouwen als een „listige kunstgreep" in den zin van art. 329 van het Wetboek van Strafrecht. Intusschen valt het niet gemakkelijk de bedriegers de scherpte der wet te doen ge- voelen. Bij het venten van de rauwe zee paling is het voor den verbaliseerende amb- tenaar zeer lastig den verkoop te consta- teeren, daar het booze geweten der verkoo- pers hen voor alles wat ook maar eenigszins op een keurmeester gelijkt uitermate schuw maakt en de bedrogen kooper er in den regel ook niet al te zeer op gesteld is om als ge tuige in een strafzaak te verschijnen. Bij de paling in gelei staat de zaak weinig beter, daar de fabrikant er zich zorgvuldig van onthoudt deze waar als paling te eti- ketteren. Wel kan het publiek zich zelf tegen dit bedrog vrijwaren door aan de aeur geen gevilde paling te koopen, en te verlangen, dat „paling in gelei" ook als zoodanig ge- etiketteerd is. En ten slotte kan men behalve door den smaak een haai nog van paling onderschei- den, doordien de graat van de eerste kraak- beenig is en vrijwel rond zonder scherpe kanten, terwijl die van een paling hard en beenachtig is, aan het voorste deel van het lichaam driehoekig aan het achterste ge deelte plat en voorzien van scherpe uit- steeksels. ONTPLOFFING. Vrijdagmiddag had achter de Raam, waar de metselaar Brans naar een verstop- ping in de rioleerihg .van een pakhujs zocht, toen hij een brandende lamp in een beer put neei/liet, tengevolge van de daar verzamelde gassen een ontploffing plaats. Door de kracht der ontploffing stortte een muur in. Twee kinderen werden door stee nen getroffen; hun verwondingen zijn niet ernstig. Brans kreeg vrij hevige brand woo den. Hij is in het ziekenhuis verbondun. TIEN LEEFREGELS. Aan een Aimrikaansche journaliste heeft Sarah Bernhardt eens de tien leefnegels toevirtrouwd, aan welke zij haar lange jeugd te danken heeft. Misschien kunnen zij ocU anderen dienen. Zij volgen hieronder. le. Heb de voornaamste belangstelling pn 't leven. 2e. Heb daarnaast andere belangstellin- gen, welke je beletten eenzijdig te zijn. 3e. Concentreer al je gedachten op 't geen wezenlijk in je is. 4e. Laat ter zijde liggen, 't geen niet wezenlijk in je is. 5e. Stel voor een oogenbiik zonder overdrijving in alle gebeurtenissen belang. 6e. Eet, waar je van houdt, wanneer je er van boudt, maar niet zooveel als je zou kunnen. 7e. Drink veel water en vruchtensap. 8e. Slaap, wanneer en waar je vermoeid bent. 9e. Ncem verschiliende malen per dag eenige oogenblikkelijk rust, deze kleine rustpoozen verlengen 't leven. lOe. Vind je roeping en beschouw den ai^peid als een genoegen en niet als een straf. TRAGISCH. Dezer dagen heeft te Quebec een tra- gisch ongel.uk plaats gehad. Bij een fa milie brak brand uit in de kamer, waar een dood kind lag, doordat een kaars te dicht bij een goraijn was geplaatst, meldt het Journal. De moeder bracht op dat oogenbiik juist haar drie overgebleven kin deren naar bed. Het vuur breidde zich zoo snel uit in't houten huis, dat de twee oudste kinderen geen tijd hadden om uit hun bed- jes te vluchten en levend verbrand werden. De moeder, die het jongste kindje van en kele weken oud wilde redden, sprong er mee uit het venstcr, maar de ongeluldcige hrak een arm, terwijl het kind door den val gedood werd. ONGEWENSCHTE GASTEN. Leden van de Ku Klux Klan hebben de gewoonte, wanneer een preek hun bijzon- der behaagt, den predikant in zijn kerk een beurs met goud aan te bieden. Met dat oogrmrk verschenen Maandag 16-wit gemaskerde en uitgedorste leden van dat geheime genootschap in een methodisti- sche kerk te Pittsburg. Zij hadden er even- wel geen goede ontvangst. De predikant eischte van hen dat zij hun vermomming zouden afdoen. Toen zij daaraan niet vrij- willig gehoor gaven, rukte de koster de wit te kappen af van zes der Ku Kljux Klan- mannen, die daarop met hun andere tien kameraden snel de kerk uitliepen en in drie auto's het hazenpad kozen. De num- mers der auto's werden evenwel door den koster genoteerd en den procureur van het district werd verzocht de indringers te vtrvolgen. DE GEVAARVOLLe REIS VAN DE „P11 TSBURG. Te Halifax in Canaja is dezer dagen zooals gemeid ae „Pmsourg" van de White Star uii bmnen aangekomen. Een gedeelte van de brug was totaal weggeslagen. Of- schoon het schip niet met zwaar weer te kantpen had gehad, was het op zekeren dag door enkele hooge golven, die piotseling kwamen aangerold, opgenomen. Zij stegen aan weerszijuen van het schip op en bereik- ten een hoogte, welke tot het kraaiennest reikte. Door de kracht van het water werd een gedeebe van de brug overboord gesla- gen. Het water viel daarop tcrug op het uek, wat een geluid als van een hevige ontploffing viroorzaakte. De dtrae officier, die op dat oogenbiik de wachl had, werd weggespoekl. Later vond men hem met het hoofd naar beneden hangen aan een trap, die naar de brug votrde. Hij was bewusteloos en ernstig gewond. De kwartiermeester, die aan het roer had gestaan, was door een luik in de kaar- ten'kamer terecht gekomen, terwijl ook het deksmaatje daar was beland. Zij wer den echter niet gewond. Het spreekt vanzelf, dat de instrumenten op de brug ernstig waren beschadigd, zoo dat het veel moeite had gekost het schip in den goeden koers te houden. Ofschoon het schip 700 passagiers aan boord had, veroorzaakte de hevige schok toch geen paniek onder hen. HOOG EN DROOG - MAAR 1ETWAT GEVAARLIJK. Op den hoek van Princes-street en Re- gentstreet te Londen wordt gebouwd. Een dtr avonden van het einde der vorige week, oms'.reeks 12 uur, zag een agent twee jongens over de zich daar bevindende schutting klimmen. Hij keek tens, wat x

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 6