ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOGR ZEEUW8GH-VLAANDEREN. Vrijdag 6 April 1923 63e Jaargaug DIENSTPLICHT. Eet geheimsiosigt W oudhuis ~bTn n e n l a n d. No 7436 B U 1T E N LAN D. TWBHDBBLAD. KEURING FEUILLETON. Eenige uren later, terwijl de huishoud ster nog wachtte op hun terugkomst, kwam Wool aan mrs. Kondiment mededeelen, dat er een koopman aan de deur was, die al- Icrlei waren te koop had en gaarne Lets wilde vcfkoopen. Dat was iets voor mrs. Kondiment. Zij ging dadelijk met Wool mede. In de hal wachtte een groote man in een wijden mantel gehuld, waarcmder hij een nego- tiekast droeg. Een breedgerande hoed dekte zijn hoofd en een dikke halsdoek beschermde de helft van zijn gelaat tegen den kouden wind. Hij opende zijn kast en stelde aiierhande dingen ten toon, kant, zijde, garneeringen enz. Dat is allemaal te mooi en te duur voor een oude vrouw als ik ben, zeide mrs Kondiment mismoedig. Misschien hebt ge nog iets anders dat ook voor het personeel geschikt is. De koopman haalde nog andere zaken uit zijn kast, die onuitputtelijk scheen en de bedienden, door Wool samengeroepen, bezichtigden de vele schatten met glin- sterende oogen. Plotseling hoorde men buiten op het erf het geluid van paardehoeven. De majocr, zeide mrs. Kondiment. Maar het was de majoor niet, het was Kapitola. Zij trad opgewekt binnen, met frisschc gelaatskleur, en scheen van den langen rit veel genoegen te hebben gehad. Mrs. Kondiment, zeide zij lachend, gaat u een bazaar openen? Neen ,miss Kapitola, antwoordde de huishoudster glimlachend. Hicr is een koopman, met allerlei mooie buitenlandsche dingen te koop. Ah, dat is prachtig. Wat heb je daar allemaal voor mooi goeo? Wat is dat voor een stof, die zoo'n prachtigen weerschijn heeft? Dat, jonge lady, is echte Chineesche zijde. Zij komt regelreclit uit Shanghai. Maak dat een ander wijs, oude afzet- ter. Denk je mij daarmede te bedotten? Mrs. Kondiment, het is lndiazijde, goede stof, maar in New York gefabriceerd. Ik kan ze u wel aanraden, maar betaal ze niet te duur" De koopman wierp giftige blikken naar het brutale rneisje, maar hij zag in, dat hii het zou moeten vtrliezen. Hij begon met mrs. Kondiment een lang gesprek en het einde was, dat hij tegen een prijs, waarop heel wat was afgedongen, een 3i.uk van de zijde verkocht. Het voortaeeld van de huishoudster weik- te aanstekelijk op het andtres personeel en de koopman maakte goede zaken. Zijn voorraad was reeos sterk vermin- dend, toen hjji 'zijn spullen weer inpakte en het huis wilde vcrlaten, maar mrs. Kon diment hicld hem terug. vWaar wilt gij nu nog heen? zeide zij, Gij zijt zeker een vreemdeling, anders zoudt ge weten, dat het niet verstandig is, bij avond nog door de bergen te trekken. ,Wat bedoelt u? zeide de koopman. Ik ben nog nooit hicr in deze streek geweest en weet niet, welke gevaren mij bedrei- gen.i Maar man, heb je- nooit gehoord van Mac Donald? Mac Donald'.- Wie is dat? De hemel mo go je voor de kennisma- king met hem bewaran, goede man. ALs je hem ontmoet, Isnhpomiet je gedaan. Wat is dat voor een man? Toch geen roover, die zich langs den straatweg ver- schuilc om arme reizigers te overvalien? Hij is jmetr dan een roover. Hij is de grootste scnurk op de geheele wereld. Ge zijt reddeloos verloron, ais hij u overvalt.N Nu, je maakt het wel wat erger dan het is, mrs. Kondimentj zeide Kapitola. Hii moge een roover zijn, hij is niet zoo ver- schrdtkelijk. Als ge s.im zijt, ging zij, tot den koopman sprokend, voort, kunt ge hem ontgaan, hij schijnt niet Dijscer snugger te zijn. Een dreigende ilikkering kwam in de oogen van den koopman; U spreekt alsof u hem reeds eens ontmoet lubt, zeide hij kalm. Kent u hem? Neen, voor zoover ik weet niet. Hoe wetft u dan dat hij niet slirn is? O, dat denk ik zoo maar. Dan zou het misschien ongelukkig zijn afs u hem werkelijk eens onttnoeten zouj Och komj als ik hem ooit te zien krijg, zal ik hem vastgrijpen en naar. Tip top brengen, waar de galg hem reeds wacht, lachte Kapitolaj n Is u daar fceker van? N atuurjijk -t. Zoo, zekle de koopman ep zijn stem die gaandeweg in sterkte was toegenpmen, kionk als metaaU Welnu, 'ziehier Mac Donald; Hij rukte zich den baard af, wierp den hoed af en daar stond de gevreesde roover DE ZOMERTIJD. Aan het voorloopig verslag van de af- deelingen der Eerste Kamer over het wets- voorstel-Braat tot intrekking van den Zo- mertijd, ontleenen wij nog het volgende: Vele leden, op den voorgrond stedende dat van beide zijden overdrijving plaats heeft, maar de voordeelen voor de eene groep en de nadeelen voor de andere groep juist afwegende, zijn van ocrdeel, dat voor- al bij eenige beperking van den duur van den zomertijd de voordeelen eenerzijds ge- wichtiger zijn en een grooter aantal per sonen ten deeli vallen dan de nadeelen andtrzijds ernstig zijn en het deel der bevolking, dat deze te dragen heeft be- langxijk is. Zij willen den zomertijd doen gelaen varij 1 Mei tot 15 September. Grie- ven, als het moeten melken bij kunstlicht het naar school gaan der kinderen in het donker, vervallen dan. Andere leden, die zich met de wets- voordracht vereenigen, zijn vooral tegen de inkrimping van den zomertijd, omdat de aangevoerde bezwaren tegen dien tijd zich juist en vocral doen gelden gedurende Juni, Juli en Augustus. BEWIJZEN VAN NEDERLANDER- SCHAP VOOR BELGIE. De Commissaris der Koningin in de provineie Noord-Holland heeft aan den Mi nister van Buitenlandsche Zaken om inlich- tingen verzocht of het de bedoeling is, dat bewijzen van Nederlanderschap, di-enen- de vocr toelating in Belgie, uitslu'tend door den Commissaris der Koningin worden af gegeven, dan wel of ook de burgemeesters tot afgifte bevoegd zijn. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft hitrop geantwoord, dat, ofschoon, de met de Belgische regeering getroffen regeling inzake de toelating van Neder- landers in Belgie op verioon van een bewijs van Nederlanderschap te h.unner name niet uitsluit de bewijzen van Nederlanderschap, afgegeven doer de burgemeesters, zij toch in de eerste plaats op het oog heeft de nationaliteitsbewijzen, afgegeven door de Commissarissen der Koningin, zoodat het ae vocrkeur verdient dat belanghebbenden zich vocrzien van zoodanig nacionaliteits- bewijs. HET NADEREND ElNDE DgR CR1SISWETGEV1NG. De Minister van Arbeid, Handel en Nij- ver.ieid heef. ten vervclgeop^e bcantwoor- hoofdman in eigen persoon; Gnjp mij nu en breng me naar Tip top als je durft, sctireeuwdc hij Kapitola toe, Hij deed een geweldigen sprong, wierp het doer sclirik verlam.ue dienstpersoneei Hii elkaar en verdwe'en dodr de dear. Mrs. Kondimeiit zakte van senrik half bewustelpos in elKaar en de bedienden stonaen alien ais verlamd Aliecu Kapito la behield "ham- tegenwoondigheid van geest i Crijpt hem, vlug, hem achterna, riep zij uit en snelde den bandiet achtcTxap. Haar vooroeeld ruk,e de mannen uii nun veraooving los; zij volgaen naar, maar Mac Donald was reeds te ver. Hij renue naar de rivier, gevoljgd door majcGT Vi/arfield, die juist, hex erf was op- gcreden en van net paard was gesiegen en uen geueelen iroep. Voor men hem kon be- reiken, was hij dOv.r het water gewaad en in het dichte bosch vtrdwencn, waar elk zee- ken en speuren verg-efsche moeite zou zijn geweest. Hij had -gedurende zijn vluchc tleii mantel van zijn schouders laten val len omdat hij daardoor gehinderd wi rd in zijn vlugge bevvegingen en Kapitola had den mantel opgenomen. De woede van den majoor, die in den vljuchteling een dief had vtrmoed, kende geen grenzen, toxm hij ver nam, dat het nie- mand anders dan Mac Donald was ge weest. Hij wilde ecrst het woud intrekken, om den roover te vangen, maar het gelukte Kapitola na lang praten, hem het nutte- looze daarvan te doen inzien. In het dichte boscjli kon men de vluchteling niet tcrug vinden of virvolgen; het was trouvvens meer dan waarscnijnlijk, dat Mac Donald op een of andere verborgen plek zijn paard ding van vragen van het lid van de Tvveede Kamer, den heer Braat, betreffende het niet meer bestaan van de buitengewone omstan- digheden, bedoeld in de ariikelen 22 van de Distributiewet 1916 en de Scheurwet 1918 het volgende meegedeeld: De bijzondere toestand op het gebied van de voedselVoorziening, welke als gevolg van den wereldoorlog destijds tot in het leven roepen van de bepalingen der Distri butiewet en der Scheurwet aanleiding heeft gegeven, heeft naar haar meening van den ondergeteckende thans een einde genomen. In verband met het voornemen om wel- dra een wetsontwerp tot intrekking van verschillende crisisvvetten aanhangig te ma ken, wordt thans nagegaan, in hoeverre ten aanzien van elk daarvan de buitenge- wone omstandigheden hebben opgehc-uden haar invloed te doen gelden. EEN WEIGERACHTIGE GEMEENTERAAD. De gemeenteraad van Utingeradeel heeft geweigtrd de middelen aan te wijzen, waar uit het door Ged Staten op de begrooting gebrachte bedrag van 819.98 voor aan de verecniging voor Christ. Nat. school- onderwijs te Akkrum en omstreken uit te betalen vergoeding ex art. 205 L. O.-wet 1920 kan worden bestreden. Ged. Staten hebben daarop den uitgaaf- post voor de kosten van het maken van een ophaalbrug over de Heremevaart te Teikaple, waarvan nog bijna 1200 be- schikbaar was, met bovengenoemd bedrag van 819.98 verlaagd. DE TOESTAND. Dinsdag hebben wij schrijft de N. R. Crt. het bericht van den correspondent van de Times te Riga vermeld dat, nasi men bleef zeggen, de Rooinsch-Katholieke prelaat Boetkewitsj, die tegelijk met aarts- bisschop Zepljak te Moskou ter dood ver- oordeeld was, terechtgesteld zou worden, nadat het doodvonnis tegen Zepljak reeds in tien jaren eenzame opsluiting was ver- anderd. Later heeft men berichten uit War- schau en Rome kunnen lezen, volgens wel ke Boetkewitsj al Zaterdag den kogel zou gekregen hebben. Indien dit werkeiijk ge- beurd is (maar men moet ten aanzien van berichten uit Rusland altijd voorbehoud beirachten), heeft de Sowjet-rcgeering, die het in haar macht had het wreede vonnis te wijzigen, de gelegenheid verzuimd om genade te laten gelden boven hetgeen al leen in haar oogen recht was. Zelfs van haar standpunt, kan Boetkewitsj slechts aan een een jxditiek tnisdrijf schuldig ge- Staan hebben. Het tir dood brengen van om politieke redenen vervolgden is al weer- zinwelckend, het wordt dubbel weerzinwek- kend als het een geestelijke geldt. Waarbii nog xrnstige twijfel komt, of in dit geval wel voldoende aanwijzingen vocr de schutd van den beklaagde bestaan hebben. InSow- jet-Rusland past men een ruime uitlegging toe van het begrip contra-revolutipnaire propaganda. Fridtjof Nansen schreet in zijn dt-rde feuilleton i n ons blad over „Rusland en de Vrede", waarin hij een jxtging heeft ge daan om ten aanzien van het bolsjewisnte pro en contra tegen elkaar af te wegen: „Zelfs indien wij Un de krachtsgste be- woordingen vervolging en wreedheid ver- oordeelen tegen personen die een andere meening zijn toegedaan, ais zijnde uiterst verfoeilijk, moeten wij er toch in alle bil- lijkheid aan hcrinneren, dat wreedheden en politieke virvolgingen ook niet onbe- kend waren onder de oude regeering van Rusland. Denk slechts aan de hon- derden en duizenden gevangennemingeji en de gevallen van mishandeiing van politieke tegenstanders niet aj- had vastgebonden en dus reeds ceil voor- sprong had gewonnesn, die niet meer in te halen viel Dienzeifden nacht zaten de leden der rooversbende weer bijeen in 't oude ver vallen huis, diep in het bosch, aan den vroegereri straatweg en Mac Donald ver- haalae hun zijn laatste avontuur. Zontier te gewagen van de oparacht heni door den kolonei veneend, deelde hij hun mede. dax hun eerste werk inoest zijn het vangen van de pupil van Jen eigenaar van Hurcane Hall. Ik kies onder u voorlcoitig crie man nen uit, zeide hij. Gij Jacx, Stefien en Dick moet mij behulpzaani zijn. ik weet cen goede gelegenheid Binnen dr«e dagen be gin C in Tiptop een reeks van processen voor de rechtoank, waar de oude majoor als vrederechter bij moet zijn. revens is het dan een feestdag, waarop al de negcrs \an Hurricane Hali een uag vrij kr.jgen en me- voor den anderen mor- gen naar Je Hall terugkeeren. Etan slaan wij onzen slag Gij gaax met u or;een naar de Hall, Siuipt 's avonds naar Dinrten en Verberg't u in de kamer van Kapitola, zoo heex dat nieisje. Tegen miJdernacht maakt gij haar bedwelmd en brengt haar naar nitr, vanwaar ik ze naar een veilig hoi zal iransporteeren. De bandiet speckle met den kolonei een valsch speL Hij zou Irachten den kolonei diets te maken, dat Kapitola dood was, maar onderhanus van majoor Warfield een flinken losprijs zien te krijgen cn met die dubbele som dan naar het Westen irekken. De drie kerels namen hun instructies op en be.uigJen, dat hun hoofdman bvir hen tevreden zou zijn. (Wordt vervolgd). ZENSCHE VOOK DEN De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat de KEURINGSRAAD voor de inge- sehrevenen voor den dienstplicht, lichting 1924, dozer gei ente zitting zal houden te Ter Neu- zen in hot .stadhuis op Vrijdag, Zaterdag en Dinfidag 20, 21 en 24 April 1923, re.=p. om 11, 1,30, 9. 11 en 1,30 uur. Taak van den keuringsraud. Behalve in de na te noemen uitzonderings- gevallen geschieden voor den keuringsraad de meting en het geneeskundig onderzoek naar de geschiktheid voor den dienst. Ongeschikt voor den dienst worden geacht: 1. zij, die kleiner zijn dan 1.55 M.; 2. zijj die lijden aan of behept zijn met ziek- ten of gebreken, vermeld in een bij Koninklijl. besluit vastgesteld keuringsreglement. Zij, die bij de eerste maal, dat omtfent hun geschiktheid uitspraak wordt gedaan, verkee- ren in een der onder 1 en 2 bedoelde gevallen, worden geacht slechts (ijdelijk ongeschikt te zijn, indien onderseheidenlijk: a. de lengte meer dan 1.50 M. bedraagt; b. aannemelijk wordt geacht, dat de ziekte of het gebrek binnen een jaar zal hebben opge- horaden te bestaan. In alle andere gevallen worden de onder 1 en 2 bedoelde personen geacht voorgoed onge schikt te zijn. Zij, die op grond van hun lichaamslengte voorgoed ongeschikt moeten worden verklaard. behoeven geen onderzoek ter zake van ziekten of gebreken te ondergaan. Het onderzoek blijft geheel of ten deele aoh- terwege, voor zoover blijkt, dat de gezondheids- toestand van den te keuren persoon het onder zoek niet gedoogt De nitspraken van den keuringsraad worden in het openbaar medegedeeld. Wie voor den keuringsraad moeten verschijnen. In het algemeen is ieder, die voor den dienst- plicht is ingeschreven en behoort tot bovenge- noentnde lichting, verplicht op de hierboven aan- gegeven plaats en tijd voor den keuringsraad te verschijnen. Gelijke verplichting rust op den ingeschxevene van de daaraan voorafgaan- de lichting, die ten vorigen jare bij de keuring tijdelijk ongeschikt is verklaard. Aan den Voorzitter van den keuringsraad kan worden verzoeht om het onderzoek bij een anderen keu ringsraad te ondergaan. Dit verzoek kan onge- aegeld zijn, doch moet gefrankecrd verzonden worden. Desgewenscht kan hij het verzoek schrift ook indienen bij den burgemeester, die alsdan zorgt voor de verzending. Op den ingeschrevene, die bij de thans te houden keuring tijdelijk ongeschikt wordt ver klaard, rust de verplichting om het volgend jaar opnieuw voor den keuringsraad te ver schijnen. Hij, die voor den keuringsraad verschvjnt, is verplicht zich aldaar aan een onderzoek naar zijn lichaamslengte en, zoo noodig, aan een ge neeskundig onderzoek te onderwerpen. Het staat den ingeschrevene vrij, bij de keu ring een geneeskundige verklaring omtrent de liehaamsgesteldheid over te leggen. opdat de kenrende geneesheeren daarmede rekening kun- nen houden. Wie niet voor den keuringsraad behoeven te verschijnen. Voor den keuringsraad behoeven niet te ver schijnen de ingeschrevenen: a. die zijn opgenomen in een krankzinni-. gen-, idioten-. doofstommen- of blindengesticht; Voor deze ingeschrevenen wordt door de be- stuurders der gestichten een geneeskundige verklaring ingezonden. b. die doen blijken door ziekte of gebreken tot die verschijning buiten staat te zijn en niet zijn opgenomen in een gesticht als on der a bedoeld; De hier bedoelde personen worden onderzocht op de plaats, waar zij zich bevinden, mits dez" binnen het Rijk gelegen is; zij zijn verplicht zich aan dit onderzoek te onderwerpen. Het oy derzoek geschiedt door een door den Voorz t - LIU ter van den keuringsraad aan te wijzen genees kundige. Dit onderzoek blijft echter achter- wege, wanneer aan den keuringsraad een ge neeskundige verklaring wordt ingezonden, die den raad voldoenden grond geeft om den in geschrevene ongeschikt te verklaren (zie om trent zulk een verklaring aan het slot onder dit hoofd). c. die zijn opgenomen in een rijJcsopvoe- dingsgesticht, een tuchtschool, een gevan- genis of een rijkswerktnrichting; Voor het onderzoek van deze categoric van ingeschrevenen gelden dezelfde bepalingen, als voor de categorie, onder b vermeld. <1. die hun beroep maken van de buitenland sche /cevaart of van de zeevisscherii b> -i- tenslands; Deze ingeschrevenen'kunnen, zoo zij keurir," wenschen, zich voor den keuringsraad aan hi t onderzoek onderwerpen. voor zoover zij geen gebruik hebben gemaalct van de gelegenheid om voor 16 Maart een dergelijk onderzoek te ondergaan vanwege den Plaatse'ijke- of Gar ni zoenseommandant in een gamizoer. of den Commandant der afdeeling Mariniers I Rot terdam. e. die langer dan een maand in bet buiten- land verblijven; Deze ingeschrevenen kunnen niettemin. zoo zij keuring wenschen, zich bij den keurings raad aan het onderzoek onderwerpen. Zij kun nen bovendien op de hiervoor aangegeven wijze met een eigenhandig geteekend verzoekscbrift vragen om het onderzoek voor een anderen keuringsraad te ondergaan. Voorts kunnen deze ingeschrevenen zoo zij niet voor een keuringsraad verschijnen, bij den keuringsraad voor de sluiting zijner zitting m- zenden een na 1 Maart afgegevon verklaring, waaruit blijkt: dat de ingeschrevene met geslaehtsnaam. voomamen en leeftijd aan te duiden door hen, die de verklaring hebben afgegeven, voor goed ongeschikt voor den dienst wordt geoor- deeld; en voorts de aard en de graad van de ziekte of het ge brek, op grond waarvan de ongeschiktheid aan- wezig wordt geacht, zoomede de bezwaren, door de ziekte of het gebrek veroorzaakt. Deze verklaring moet de onderteekening dra- gen van twee geneeskundigen, die ter plaatse van afgifte bevoegd zijn tot uitoefening van de genees- en heelkunde. In Nederlandsch-Indie mag de verklaring door enkel dokters-djawa echter alleen dan worden afgegeven, wanneer ter Dlaatse geejt ander geneeskundige is. en mag zij door een dokter-djawa met een ander genees kundige alleen dan worden afgegeven, wanneei ter plaatse niet meer dan een ander genees kundige is. De handteekeningen van hen, die <ie verklaring hebben afgegeven, ir.OBteri be- hoorlijk voor echt ziin verklaard. onder bijvoe- ging, dat zij, door wie de handteekenmgc" gesteld, ter plaatse bevoegd zijn tot uitoefening van de genees- en heelkunde, dan wel dokter- djawa zijn. Zoo het stuk is onderteokend door een dokter-djawa, moet bovendien blijken. wel- ke van de hierbedoelde gevallen aanwezig is. De ingeschrevene wordt alleen voorgoed on geschikt verklaard, ingeval de verklaring om trent de ongeschiktheid geen twiifel last en niet aannemeliik wordt geacht, dat de ziekte of het gebrek binnen een jaar zal hebben op- gehouden te bestaan; f. die een geestelijk of een godsdienstig- menschlievend ambt bekleeden of tot zon- danig ambt worden opgeleid; Deze ingeschrevenen kunnen zich evenwel, indien zij dit wenschen, aan het onderzoek voor den keuringsraad onderwerpen. Zij kunnen bo vendien op de hiervoor aangegeven wijze met een eigenhandig geteekend verzoekschrift vra gen om het onderzoek voor een anderen keu ringsraad te ondergaan. g. die als vrijwilliger behooren tot de land- macht, de zeemacht of de overzeesche weermacht. Ook zij, die tot den vrijwilligen landstorm behooren, behoeven niet voor den keuringsraad te verschijnen. Voor den ingeschrevene, op wien de verplich ting rust voor den keuringsraad te verschijnen, doch die aan den raad een door twee genees kundigen afgegeven verklaring zendt, welke den raad voldoenden grond geeft om den in geschrevene ongeschikt te verldaren, komt be doelde verplichting te vervallen. De genees- kunclige verklaring moet worden ingezonden zoo ;-poedig mogelijk n «lat de ingeschrevene is opgeroepen om voor den keuringsraad te ver schijnen. De verklaring moet overigens vol- doen aan dezelfde vereischten, ten aanzien van de hiervoor onder e vermelde geneeskundige verklaring aangegeven. Indeeling bij de zeemilitie of bij een der korpsen van he( leger. De Voorzitter van den keuringsraad verzr- melt tijdens de zitting gegevens omtrent de in deeling. In verband liiermede staat het den Inge schrevene vrij alsilden Voorzitter mede te d< elec of hij, zoo bif tot gewoon dienstplich- tige mocht worden a pgewezen, zou wenschen te worden bestemd voor de zeemilitie, voor de hospitaalsoldaten, voor een bereden korps en ook aan welk ander korps hij zich bet llefst toegewezen zou zien. Ook kan hij zijn wen schen opgeven omtrent het garnizoen en het tijdvak van inlijving. Voorts kan de ingeschre vene den Voorzitter een sehriftelijke verklaring ter hand stellen, ten bewijze, dat hij voor eenig vak of eenigen arbeid bijzondere geschiktheid bezit. Met deze wenschen kan evenwel slechts re kening worden gehouden, voor zoover de dienst- belangen het toelaten. De ingeschrevene en zijn wettige vertegen- woordiger zijn verplicht de opgaven, die in ver band met de Dienstplichtwet aan hem worden gevraagd, naar waarheid te verstrekken (zie ook hetgeen hieromtrent is vermeld onder Strafbepalingen Herkeuring. Ten aanzien van elken ingeschrevene, om trent wien de keuringsraad uitspraak heeft ge daan, kan bij den herkeuringsraad een nieuw geneeskundig onderzoek worden aangevraagd a. door den ingeschrevene, wien de uit spraak geldt, of diens wettigen vertegenwoor- diger; b. door elk der overige voor de gemeente ingeschreven personen of dipns wettigen ver- tegenwoordiger. De aanvraag moet berusten op aannemelijke in het verzoekschrift omsch*even gronden en binnen tien dagen na den dag, waarop de uit spraak in het openbaar jis ifiedcgedeeld, zijr ingeleverd bij den burgemeoater der gemeente waar de ingeschrevene, wien de uitspraak geldt voor den dienstplicht ingeschreven is. Aanvragen, niet ingericht of diet ingeleverd op de hier omschreven wijze, kunnen geen ge- volg hebben. Verschfjnt de ingeschrevene niet op den be- paalden tijd voor den herkeuringsraad, dan wordt de aanvraag, indien zij is gedaan door den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door diens wettige- verteg£nwoordiger, als vervallen beschouwd, terrzij hij verkeert in een der gevallen, waarin hij tot verschijning niet in staat geacht wordt. Het nieuwe onderzoek geschiedt voor den herkeuringsraad, die daartoe gewoonlijk zitting houdt in Juni. Indien het vanwege den herkeuringsraad te houden onderzoek niet mocht kunnen plaats hebben, wordt de ingeschrevene voor geschikt gehouden. Tusschen personen. Belanghebbenden bij de keuring doen goed zich er voor te wachten, zich met tusschenper- sonen in verbinding te. stellen om voor den keuringsraad te worden afgekeurd, omdat, indien ongeschiktheid inderdaad aanwezig is. de afkeuring ook zonder de tusschenkomst van die personen zou plaats hebben. Afkeuring enz. door bedrog. Blijkt, dat iemand voor goed ongeschikt is verklaard als gevolg van bedrog, dan wordt hij op last van den Commissaris der Koningin in de provineie, binnen welke hij was ingeschreven. opnieuw voor den dienstplicht ingeschreven, tenzij hij reeds heeft geloot. in welk geva! hij op last van den Minister weder wordt geplaatst in de verhouding tot den dienstplicht, waarin hij stond, toen hij ongeschikt werd verklaard. Van deze beslissing geschiedt openbare ken- nisgeving. Straf bepalin gen. De ingeschrevene, die verplicht is voor den keuringsraad te verschijnen en niet op de daav- voor aangegeven plaats en tijd verschijnt, of die, aldaar verschenen zijnde, zich niet aan ue meting of het geneeskundig onderzoek onder- werpt, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderdvijftig gulden. Hetzelfde geldt voor den ingeschrevene, die moet worden onderzocht op de plaats, waar hij zich be- vindt, en zich niet onderwerpt aan de meting of het geneeskundig onderzoek, en voorts den voor den dienstplicht in te schrijven of inge schreven persoon sn zijn wettigen vertegen- woordiger, die de in verband met de Dienst plichtwet van hem gevraagde opgaven niet of niet naar waarheid verstrekt. Pleegt hij een der genoemde feiten opzettelijk, dan wordt hij gestraft met gevangenisstraf van ten hoog ste wee maanden of geldboete van ten hoogste zeshonderd gulden. Voorts wordt de aandacht gevestigd op ai":. 206 van het Wetboek van Strafrecht, dat luirtt als volgt: Met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren wordt gestraft: 1°. hij, die zich opzettelijk voor den dienst bij de krijgsmacht ongeschikt maakt of laat maken; 2°. hij, die een ander op diens verzoek op zettelijk voor dien dienst ongeschikt maakt. Indien in het laatste geval het feit den dood tengevolge heeft, wordt gevangenisstraf van ten hoogste zes jaren opge'egd. Ter Neuzen, 4 April 1923. De Burgemeester, J. HUIZINGA.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 5