p s spTisliTEirEi" "eenTrupas VOOR MAAGL1J0ERS 8EMENGDE BEB1CHTEN, KOEWACHT. Op de lijst voor candidaten voor leden van den gemeenteraad zijn nog geplaatst de heeren A. Suij en Th. Persijn, zoodat er thans 7 leden op voorkomen, n.l. de heeren A. Dierick, E. Plasschaert, J. Kips, C. v. Dorsselaer, A. de Blieck, A. Suij en Th. Persijn. Donderdagavond werd ten huize van den heer E. de Vleeschouwer een algemeene vergadering gehouden voor de leden der R. K. propagandaclub. De heer E. Geerards opende de vergadering met een uiteenzetting te geven van het Liberalisme in verband met de a.s. Statenverkiezing. Besloten werd, dat de leden zouden zorgen, voor het uitgeven van strooibiljetten. Ook werd het huisbezoek besproken. Ten slotte werd de kiezerslijst nagezien. Zondag 8 April 1923. gende huiswaarts, trotsch op het werk, dat zij hadden verricht. EEN WOLF NEERGELeGD. Het „Dagbl. van N.-Br." bevat het vol- gend virhaal over het neerleggien van een wolf, wiens aanwezigheid wij eenige dagen geleden reeds meldden: „Een Bredasche jager, wiens naam wij op zijn verzoek niet willen noemen, heeft zich eenige dagen lang de moeite g'e.roost om alleen het beest te ontmoeten. Onver- richterzake moest hij zijn geweer wegber- gen, totdat Vrijdagmorgen omstreeks zes uur de wacht der Kon. Militaire Academic langs den grachtkani het dier ontdekte. De sergeant commandeerde zijn man- schappen onmiddellijlk „halt" liet hen knie- len, de geweren laden en, terwijl het mon ster zich laafde aan het frissche water, knalden in den prachtigen lentemorgcn eenige schoten door het stille Valkenberg. De wolf weird door een kogel van den linkervleugelman midden in den kop ge- troffen. Het stiet een hartverscheurend ge- huil uit, liet nog eenmaal de groote tanden zien en viel toen tegen de glooiing aan. In allerijl sprongen de manschappen in een bootje, terwijl een hunner in volte ui,rusting overzwom, en weldra was het cadaver bereikt. Het leefde nog even, doch een schot in het oor ontnam het het laatste restantje leven. Niet zonder trots werd het slachtoffer dat volgens den leeraar in de natuuriijkje historie behoort tot de familie wolven, die in Rusland zoo huis kunnen houden, in het bootje gelegd en in triomf werd de terugtocht naar de Academie aanvaard. Men kan zich de verbazing begrijpen van de Academiebewoners toen zij na het ontbijt werden opgerocpen om in het labo- ratorium te kornen, waar het dier op een groote tafel lag uitgestrekt. Genoemde leeraar gaf eenige verklarin- gen van den bouw van den wolf. Uit zijn gevuldheid kon warden opgemaakt dat hij het zich aan niets heeft laten ontbreken. Onmiddellijk heeft de letraar het dier geconscrveerd en opgezet. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Stelt Maaglydcrs in staat te eten wat zij lusten. Zoowel fe Zaamslag als te Axel hebben zeer velen van hun schoonen zang genoten en velen uit omliggende gemeenten eveneens. Wat zongen ze weer mooi! Zoowel het Roor in zijn geheel als de stemmen afzonderfijk. Hoe machtig klonk die Hymne! Hoe fijn en welluidend die sopraan solo in „De les der zwaluwen", en die andere soliste in: „Rust in vrede", en in: „Ik weet, mijn Heiland is verrezen." Gez. 22 en een „Paaschlied", beide door den directeur, den heer K. L. Blommaert, "ervaardigd, werden prachtig uitgevoerd. '.n dan weer die tenor-solo en bas-solo, en an 't einde dat: Goeden nacht (duo)! Was mooi! En de zeer velen, die gekomen varen om te luisteren hebben zeker bij het dot gewenscht en gezegd, zoo iets van: tot wederziens! Het was lang geleden. dat wij ze hoorden zingen. De >oorlog heeft hen ook verhinderd en zal hen ook wat hebben doen zwijgen. Eenige zangers verloren zij. helaas! door dien oorlog. De directeur heeft gelukkig weer moed gekregen om het zangkoor te lei- den en aan die rustige, krachtige leiding is zooveel te danken. 't Waren genotvolle avonden. En de Hoorebekers zelven genoten van de vrien- del'ikheid en gastvrijheid en waren dankbaar voor zooveel belangstelling. 't Bleek ook wel uit de woorden van Ds. Goedhart van M. Hoorebeke en van Ds. Visch uit Gent, die op die avonden in de ,,Pauze" spraken en wat vertelden van de Protestantsche ge- meerde te Hoorebeke. HET CONSULTAT1E BUREAU DER ZEEUWSCHE VEREENIG1NG TOT BESTRIJD1NG DER T. B. C. Donderdagmiddag is te Middelburg officieus in gebruik genomen het nieuwe consultatiebureau van de Prov. Zeeuwsche vereeniging tot bestrijding der tuberculose, hetwelk staat onder leiding van Dr. A. J. Hoorweg, aldaar. Het dagelijksch bestuur. de heer C. A. van Woelderen, voorzitter, Dr. C. Orbaan, secretaris, S. J. Noteboom, pen- ningmeester en Dr. Van Gils, secretaris van de Centrale vereeniging, kwamen den heer Dr. Hoorweg complimenteeren bij monde van den voorzitter, die zijn beste wenschen voor het werk van Dr. Hoorweg uitsprak, waarvoor deze dank bracht. Wij hadden gelegenheid het bureau, dat des Donder- dagsmiddags te half een geopend is voor het publiek en dat gelegen is aan het Noord- bolwerk, in oogenschouw te nemen en ons te overtuigen van de practische inrichting. Aan de linkcrzijde van den ingang bevindt zich een mime wachtkamer voor de patienten, rechts de netjes ingerichte kamer van Dr. Hoorweg, waar nu een bloeiende asalia, een hulrie van genoemd bestuur, het geheel op- vroolijkte. Tusschen beide vertrekken in zijn twee kleedkamers voor de patienten, zoodat de dokter een kan onderzoeken, terwijl de andere zich ont- of aankleed. De officieele opening is bepaald op Don- derdag a.s. HOEK. Door de kiesvereeniging „Sta Pal" alhier, afdeeling van den Vrijheidsbond, werden candidaat voor den gemeenteraad gesteld de heeren: 1. A. Meertens, aftr., 2. J. van 't Hoff, aftr., 3. M. de Feijter, 4. W. J. de Feijter, 5. P. Lijbaart, 6. G. Andriessen en 7. P. Hamelink. AXEL. Naar men ons mededcelt was bij de in- braak bij iden werkman P. G. niet de afdee- lingskas van de S.D.A.P. alhier gestolen, doch betreft het de kas van de afdeeling Axel van den Fabrjekarbeidersbond. K1JKUIT. Door de maatschappij „Voorwaarts" al hier, werd bij den heer A. van Dorsselaer Donderdag aanbesteed de levering van pi. m. 7000 K.G. Chilisaipeter. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren M. Vergouwe te Ter Neuzen voor 15,52, Gebr. Verwilghen te Hulst voor 15,48, Wauters Verhelst te Sas van Gent voor jf 15,37, ,,Oorsprong" te Rotterdam voor 15,33 en Gebr. de Ruijter te Axel voor 15,29, aan wien de levering werd gegund. HULST. Dinsdag werd alhier van wege de S.D.A.P. in de zaal van den heer De Kort een open- bare vergadering gehouden, waarin als sprekers optraden de heeren A. C. de Pauw uit Ter Neuzen en Lindeijer te Vlissingen. Beide sprekers zetten de beginselen hunner partij uiteen en drongen aan te stemmen op de candidaten hunner partij, waardoor zij meenen, dat de arbeiders heF best gediend worden. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. De opkomst was matig. RECHTZAKEN. DE MOORDAANSLAG TE VALKENSWAARD. De rechtbank te 's Hertogenbosch heeft j. j. H. M. K, fabrikant in Den Bosch, we- gens poging tot moord in den avond van 4 JanuaTi te Valkenswaard op den bios- coophoudtr M. D. uit Eindhoven, veroor- deeld tot 15 jaar gevangenisstraf, overeen- komstig den eisch van het O. M., met bevel tot gevangenhouding. Zij gelastte voorts de gevangenhouding van mevrouw D1., tot het instelien van een nader onderzoek. EEN BOOMPLANTDAG te GIETEN. Men schrijft aan de N. R. Crt.: Dinsdag heeft er in het mooie Drent- sche dorp Gieten een alleraarJigste feeste- lijke plechtigheid plaats gehaa; er werd een boomplantdag gehouden. Om 10 uur trokken op dezen stralenden voorjaarsdag 120 jongens en meisjes van 10 tot 12 jaar met vlaggetjcs in de hand en oranje sjerpen om, met muziek voorop, naar de groote heide, die onlangs door het staatsboschbedrijf werd aangekocht, en waar honderderi werkloozen reeds bezig zijn dit terrein in bosch te ^erscheppen. Onderwijzend personeel en leaen van de oudercommissie begeleidden den stoet. £er groote ossenwagen, versicrJ met jene- veroes en bevracht met het noodige piant- gerei, reed achteraan. Op het terrein, waar een eikenlaan van 300 M. lengte met 120 jonge boomen zou worJen beplant, wachtten de heeren Lint- horst Homan, commissaris der Kor.ingin in Drenthe, die belang stelt in aiies wat in zijri provincie op cuhuurgebied gebeurt. Van Dissel, inspeceeur van net Staaesbosch- bednjf uit Utrecht, Durgemeester Arriens met bet geheele gjmeentebestuar van Gie ten en honderden belangstelienden, onder wie de schoolopzientr en cnkele predi- kanten uit de buurt, die waren samengvko rnen om den plane..ag bij te wonen. Toen de kleuUge seoet van blijde jeugd was aangekomen, heete de heer Van Dissel eerst alle jongens en meisjes vveikom, „die kwamen helpen om van die groote hei bosch te maken, voorts de talrijke toeschou wers en inzonderheid de au.oriteiten. Daarop begon het planten onder leiding van onderwijzers en onderwijzeressen en personeel van het Staatsboschbedrijf. Vol ernst en zorg waren de kinderen aan het werk, stipt volgden ze ieder aanwijzing en de rappe kinderlianden hidden de boompjes stevig vast en schepten de aarie eromheen, en vlugge voetjes stampten den grand aan; en de ondtrwijzers en onderwijzeresisen hidden een oog in het zeil, dat alle boomen goed in de rmhting kwamen, en hiefpai een handje, waar het niet gocd ging, en hadden evenveel plezi .r ajs de kir.deren zeif. Na eon uur was het werk afgeloopen, waar- op het Wilhelmus werd ,gespcel.d. Aan elk boompje werd een klein bordje bevestigd met den naam van het kind, dat het plantte. Toen sprak de houtvester Jansen de kin deren toe. Hij zette op bevattelijke wijze het doel van den dag uiteen, en uit het gejuich, dat telkens opging, bleek, dat hij rot het hsrt der kinderen sprak. Vervolgens zongen de kinderen het Boomplantlied, en veie omstandtrs stemden mec in. Tot slot werden de kinderen door het gemeentebestuur van Gieten getrac- teerd. De voorzitter van de Centrale Vereeni ging vocr school- en werktuinen, jhr. Van Tets had gezorgd, dat elk kind een boekje over vlinders en bloemen ontving. De kinderen trokken onder muziek zin- ELECTRISCH L1CHT UIT DE LUCHT. Een Hongaarsch ingenieur van 22 jaren heeft een prachtige uitvinding gedaan. Hij, Joseph Dezsoffy heeft een toestel bedacht, om de electriciteit, welke zich in de at- mosfeer bevindt, daaruit te halen. Hoofd- zaak is de mast, welke veel weg heeft van een mast voor draadlooze telegrafie. Hoe hooger die mast, des te meer electri citeit er gewonnen wordt. Een hoogte van 300 voet waarborgt 40.000 volt Verschillende huizen zijn zoo wordt uit Boedapest aan de Daily Mail gemeld reeds door Dezsoffy van een mast voor- zien en het licht brandt er al lustig. Toch wil Dezsoffy ec-rst nog wat verfijningen aanbrengen in de constructie, alvorens zijn uitvinding onder de buitenlanders komt. BRU1DSSCHATTEN VOOR LEEL1JKE MEISJES. In het testament van Nicolaos Joannon Zakkas, woonachtig te Andros, Orieken- land, wordt bepaald, dat twee bruidsgiften van 40 pond sterling elk gegeven moeten worden aan twee leelijke meisjes. Zalkas bepaalt, dat de giften uitgekeerd moeten worden aan twee weesmeisjes van de or- thodoxe gemeente te Stavordromis en Neo- chou, zoo mogelijk de leelijkste, die door het lot zullen worden aangewezen. Voorts heeft hij een legaat van 200 pond vcrmaakt aan de Orieksche vloot. HET VERDIENSTELIJKE MEISJE. Parijsche couranien doen veel en velerlei om lezirs te trekken. Zoo is het uitschrij- ven van een referendum onder de lezers van een dagblad de laatste jaren als een mode geweest. Het referendum moest dan uitmaken wie het mooiste meisje van Frankrijk, de mooiste filmster was en na- tuurlijk bedoelden de portretten, die daartoe dagelijks in het blad verschenen, een attrac- tie te meer voor de lezers te zijn. „Matin" en „Journal" zijn in deze richting voorge- gaan. De scrieuze „Echo de Paris" heeft het reclame-middel van een referendum ern- stiger toegepast en haar lezers laten uit maken wie het verdienstelijkste meisje van Frankrijk is. Acht maanden hebben blad en lezers noodig gehad om het verdienstelijk ste meisje te vinden. Maar nu is het gevon- den en net krijgt van de „Echo de Paris" een priis van 40.000 frank, nl. 20.000 frank in geld, 10.000 frank aan meubelen, enz. en 10.000 frank aan een uitzet. Het verdienstelijke meisje is juffrouw Henriette Saget uit Nantes, een wees, die al heel vroeg in de grootste armoede een groot gezin van zusjes en broertjes te vtr- zorgen kreeg en zich van die veel te zware taak, die ondtr de moeilijkste omstandig- heden volbracht moest worden, op schoo- ne wijze gelcweten heeft. Den laatsten tijd de kinderen waren grooter geworden wcrkte Henriette op hit kantoor van een fabriek te Nantes, Zaterdag is zij daar door het gemeentebestuur en door den prefect ontvangen. Het por:nt, dat de „Echo de Paris" van de prijswinster geeft toont een nog joiig meisje, met liet lieve, ernstige gezicht van een braaf volkskind, dat te weinig zon in haar jonge leve»n gekend heeft. EEN RIJKE BEDELAAR. In de nabijhe-id van Buren in Suffolk leefde vele jaren geleden een bedelaar, die Love heette. In lompen gehuld liep hij daar weiek in, week uit het land af binnen een gebied met een srraal van ongeveer 30 kilometer. De bevolkmg kon nagenoeg op een uur na nauwkeurig uitrekenen, wan neer Love aan de deur zou kloppen om zijn gebruikelijke aalmoes in ontvangst te nemen en het gebeurde maar zelden, dat men hem met leege handen liet heengaan. Toen de bedelaar stierf, vond men, dat hij een niet onaanzienlijk bedrag had weten bijeen te garen, alles van zijn gebedelde penningen. Zelfs had hij cen laatste wils- beschikking achtergelaten. In zijn testament bepaalde hij, dat het geld doer een aantat weibekende burgers zou worden beheerd en dat de rente van het kapitaal ieder jaar zou worden verdecld onder de huisvaders van twaal'f gehuchten, waar hij steeds had gebe.Jeld. D>" ex-cu- teurs-testamentair befegden het geld in landerij'en, die tegenwoordig honderdvou- dig in waarde zijn tocgenomen. De op- brengst daarvan stelt de huisvaders der aangewezen gehuchten thans in staat, voor hun „Love-ticket", zooals zij de jaarujksche uitkeermg noemen, bij hun winkeliers een hoeveelheid waren te koopen. E1NSTEINS JONGSTE WETENSCHAP- PEL1JKE ONTDeKKING. Aan de Neue Freie Presse heeft Einstein medegedeeld, dat hij op zijn tirugreis uit Japan, in den Indischen Oceaan, een nieuwe ontdekking heeft gedaan, welke nog meer opzien zal baren dan zijn beroemae rela- tiviteitstheorieen. Hij kwam er achter, toen hij de eigenschappen van het barnsteen na der onderzocht en het heeft betrekking op de electriciteit en de zwaartekracht. Ein stein is begonnen de electrische en de zwaartekrachtvelden van heizelfde ge- zichtspunt te bezien en is zoodoende tot belangrijke mathematische formules geko men, welke in contact staan met de ont- dekkingen van den Engelschen as.ronoom Eddington. Een dir beginselen van deze nieuwe theorieen is, aat de aarde een gewefdige magneet is met een met ale n hare, de sto- ringen nabij de oppervlakte zijn het ge- volg van elecvrische zonne-uitbarstingen of van een tot nu coe onbekende uni\\.rsum- kracht. Het bestaan van de electriciteit is het eerst gevonden eeuwen geleden toen men barnsteen wreef, het zou niet onaar- dig zijn, als Einstein weer laags de eigen schappen van het barnsteen andere ont- de'kkingen bleek gedaan te hebben, waar van de vvetenschap profijt kan trekken. BUITEN SLAPEN. Zooals wij weten, zijn Amerikanen en Engelschen er zeer op gesteld in die fris sche lucht te slapen, niet aileen met wijd open ramen, maar liefsi met bed en al in de buitenlucnt. Wel zijn daar enkele prac tische- bezwaTen aan verbonden, denken we maar eens aan een onverwachte nachte- lijke startbui, en daarom heeft men Jaedacht dat het toch maar het veiligst was's nachils een of andcr dakjc boven het hoofd te heb ben. Nu heeft men er, zoo vertelt Opgang, het volgende op gevonden. Aan de slaap- kamer is een soort portiek zouden we het kunnen noemen. "Daar komt 's nachts het ledikant op te staan, dat over rails naar buiten girold kan worden. Die rails zijn maar heel snial en in Jen grond in gelegd, Onder aan de vier pooten van het ledikant zijn wiehjes bevestigd van een bijzondere constructie, zoodat het ledikant zeer mak- kelijk en licht verroibaar is. De eigenaar van zoo'n verroibaar ledi kant kan het geheel van het weer laten af- hangen, of hij 's nachts buiten zal slapen of niet. Met mooi weer zet hiji het geheel op 't bal'kon, is 't hem te winderig, dan rolt hij het bijv. tot aan de deuren, wordt het hem te koud of is het weer gedraaid, dan kost 't hem een kleine moeite weer heelemaal terug te rollen, Zulke slaapbalkons hebben altijd gor- dijnen, die 's nachts neergelaten worden, zoodat men niet ie kijk ligt op z'n balkon. Een Hollandsche vr .uw, die in Amerika deze maniir van slapen had toegepast, noemde het heerlijk. Zelfs bij heei koud weer had ze, goed toegedekt, op haar balkon geslapen. 's Morgens kwam het dienstmeisje haar ledikant terugrollen in de lekker verwarmde kamer, waar ze zich dan aan kon kleeden. EEN GEMAKKELIJKE KIT. In Duitschland komt een preperaat in den handel, onder den naam „sugrament" dat dient voor het maken van vaste verbin- dingen tusschen steen en metaal of tus schen andtre, niet gemakkelijk samenkit- bare materialen. Het bestaat uit 55 pet. fijn zand, 40 pet. fijngemalen zwavel en 5 pet. kool, alles goed dooreen gemengd. Even boven het kookpunt smelt de zwavel en de andere fijne deel'tjes blijven erin op hun plaats zweven, zoodat bij het smelten van ontmengen geen sprake is. Wel dient men te zorgen, dat men niet al te sterk verhit, daar anders de zwavel gemakkelijk ontbrandt. Dit is echter niet gevaarlijk. Men kan nu met de vloeibare massa reten of barsten dichten en ook b.v. een spijker of duim in een gat in steen of cement be- vestigen, daar bij het vast worden een vaste stof ontstaat, die goed hecht aan de ruwe vlakten van de omgeving en bij het vast worden ook niet krimpt. Het stollen gebeurt in zeer korten tijd en dus in dien tijd is ook de maxim ale stevigheid bereikt, hetgeen bij andtre kitten lang niet het geval is. Indien grootere barsten of gaten met dit middel dichtgemaakt werden, heb ben ze het voordeel bestand te zijn tegen water, olie, zuren en loo gen, maar tegen vuur zijn ze niet bestand daar dan de zwavel smelt en vtrbrandt. Volledig nieuw is de toepassing van zwavel als kit niet, daar reeds vele jaren van zwavel gebruik gernaakt wordt voor het af dichten van allerlei buizen van riolen, electrische ge- leidingen etc. EEN INTERESSANTE VONDST. Dezer dagen werden, naar de Daily Chro nicle ineldt, dertig geraamten van mannen, vrDuwen en kinderen gevonden in een kel- der nabij het kasteel Montane bij Chantillv. Werklieden, die den weg nabij het kasteel uitgraafden, ontddktcn den kelder, die 30 voet lang en 7 voet breed was. De muren ver.-oonden inktrvingen, gemaakt met een scherp voorwerp. Men geloofi, dat de personen, wier overblijfselen thans gevonden zijn, tijdens de godsdienstoorlbgen van Hendrik IV in de zestiende eeuw door hun vijanden gc- vangen gemaakt en levend virbrand waren. GEVAARLIJK SPEELGOED. Vele stukken speelgoed die tegenwoor dig erg in den smaak zijn, zooals poppen en dieren van wol en laken vervaardigd, zijn vocrzien van glazen oogen, die met ijzerdraadjes zijn vastgemaakt. Die oogen vallen natuuriijk na verloop van tijd af en de eerste bewtging van het kind is, ze in den mond te steken. Voljgens een Fransch blad zijn onlangs kort na elkaar twee gevallen van dien aard voorgekomen, waarbij een ernstige operatic noodig was om die glazen- oogen uit de keel van het kind te verwijderen. Een van de kind' ren is er aan gestorven. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. EDISON OVeR ZICHZELF EN ANDEReN. Ter gelegenheid van zijn 7ben verjaar- dag heeft de beroemde Amerikaansche uit- vinder Edison, volgens Le Journal, tegen- over een aantal persvertegenwoordigers eenige verlrouwelijke mededeelingen over zichzelf en de actiieele kwesties gedaan. In de eerste ^plaats bekende hij, dat hij dikwijls naar de bioscoop ging. Hij houdt echter alleen van liefdesdrama's. Wanneer een film hem bevalt, kan hij haar wel zes- maal achtereen zien, zonder dat ze hem verveelt. Ten aanzien van de bezetting van het Rotrgebied verklaarde Edison, dat hij de Fransche actie geheel kon billijken. Frank rijk zeide hij vollgt de juiste metho- de. De Duitschers zijn geen goede spelers. Als zij veriiezen, beginnen zij te jammeren. Over Toet Ankh Amen zeide hij, dat de oude Egyptenaren uit dien tijd een schoon bestaan moeten hebben geleid. Daarna weer dertig eeuwen overslaand naar de huidige drankbestrijding in de Ver- Staten, verklaarde Edison van meening te zijn, dat de Amerikanen zich eerst na tien of vijftien jaar met de drooglegging zul len kunnen vereenigen. „Eerst wanheer de oude geneTatie zich heeft laten vergiftigen met methylaicohoi, zal het probleem zijn opgelost." Volgens zijn oordeel moeten verder al le aanhangers van Klu Klux Klan verban- nen worden. Voorts "gelooft hij niet aan de mogelijk- heid van het eerlang uitbreken van ecu nieuwen oorlog, omdat het alien Staten aan het noodige geld daartoe ontbreekt. Harding mocht hij wel. De president was hem alleen wat te langzaam. AMERIKAANSCHE COURANTEN IN BESLAG GENOMEN. Exemplaren van de Parijsche edities van twee groote Amerikaansche bladen werden wegens de bezetting van het Roergebied door de Franschen naar een expeditiekan- toor te Oldenzaal gezonden, van waar men ze als bagage trachtte mee te nemen naar Bentheim, om ze daar te posten. Dit laat ste moet in strijd zijn met de nieuwe bepa- lingen van de Postwet, en daarom zijn deze zendingen on last van den postdirecteur te Oldenzaal in beslag genomen. Belangheb- benden hebben hiertegen hun bezwaren in- gebracht. EEN PLANTANEN-BEPLANTING. Het bestuur van de Ned. Centr. Ver. tot bestrijding der tuberculose, waarschuwt te gen het aanplanten van platanen. De soort, die in Ntderliand het best groeit,, heeft nl. op dc jonge bladen talrijke fijne pun- tige haartjes. Bij de ontplooiing der bla- deren vallen deze haartjes af en worden door de lucht medegevoerd. Zij oefenen een stirk prikkelende wer- king uit op de ademhalingsorganen en zijn dus gevaarlijk voor lijders aan t.b.o, asth ma, hooikoorts, enz. DE HYGIeNE VAN HET KRANTEN- LEZEN. De Dokter in Fiuis maaxt eenige opmer- kingen over „de hygiene van het kranton- lezen", waarin o.a. de schrijver zegt: „Voor wie bij al zijn beroepsbezighedfcn de belangstelling in hetgeen er rondom in de maatschappij gebeurt heeft behouden, kan de courant opwekkend, nuttig en een hygienische stimulans van groote waarde zijn. Een uur kan ze hem in den loop van een etmaal bezighouden. Na den a roe id leidi: zij zijn geesi af naar heel andere we- relden id.an zijn beroepsarbeid en dat al les houdi zijn geestelijken horizon ruim" HET DORP DER LAN'GE LEVENS. Het dorpje Colleviiie in het Fransche departement Seine-Inferieure, zoo vertelt de Chicago Tr.bune, slaat het record van geheel Frankrijk, wat betreft den levens- duur van zijn bewoners. Wanneer de m«n- schen uit Colleviiie als maatstaf mogen worden genomen, dan leert hun voorbeeld, da. men oud kan worden en tot het laatst een goede gezondheid bewaren, zoo men hoofuzakelijk leeft van lichten landwijn en goede kaas. Flet dorpje in kwestie telt thans 623 inwoners. Vijftien ingezetenen van het dorp zijn tusschen zeventig en tachtig jaar, tien inwoners tellen tusscheit ta-chtig en zes en negentig. Ze gtenieten zonder uiizondering een voortreffelijke ge zondheid. Te zamen z!ijn ze meer dan 2000 jaar oud, d.w.z. voor ieder oudje een leef- leeftijdsgemiddelde van ruim 80. Colileville is het centrum van 6en strcek. die een der beste kaassoorten van Frank rijk produceert. 'n JAPANSCHE ADVERTENTIE. „lk ben een zeer knap jong meisje. Mijn haren krullen als de wolken. Mijn gelaat verrukt als een bloem. Mijn oogen stralen als de opgaande maan. Ik ben rijk genoeg om hand-in-hand met mijn liefste die ik helaas nog niet heb overdag uit bloe- metjesplukken te gaan en 's nachts in den maneschijn te wandelen. Het eenige wat ik nu nog doe, is wach- ten op een knappen, moedigen, beschaaf- den jongen man... Ned. Herv. Kerk. Ter Neuzen. 9f u., dhr. L Dek en 2 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. 9i u., Ds. A. Timmerman, Bediening van het H. Avondmaal en 2 u., dhr. L. Dek. Hoek. 9 u., leesdienst en 2 u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9 u., leeskerk en 2 u., Ds. G. van Dis. Axel. 9f u., Ds. G. van Dis, H. Avondmaal 2 u., geen dienst en 's avonds 5i u., Ds. G. van Dis, Dankzegging. Sas van Gent. 9£ u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Hontenisse. 9j u Ds. E. Raams. Gereformeerde Kerk. Hoek. 9J u. en 2 u., Ds. S. Groeneveld van Ter Neuzen. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., dhr. G. W. Alberts. van Voorburg, theologisch student. Gereformeerde Gemeente. Vloo svsij kstr aat Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5f u., leeskerk. Dieet voorschriften, waardoor maaglijders tot dusverre zich verhinderd zagen de lekkere schcte-ls te nuttigen waarvan zij houden, zijn thans geheel opgeheven. leder die lijdt aan slechte spijsvertering, maagontsteking of aci- diteit is thans in staat te eten wat hij wil en wanneer hij wil, zonder dat hij bevreesd behoeft te zijn voor de pijn en ongemakken die volgen zullen, indien hij slechts een half theelepeltje Gebismureerd Magnesium in een beetje warm water gebruikt na elken maaltijd. Deze kleine „vrijpassen voor goede spijsvertering" maken het zuur snel onschadelijk en maken een eind aan de gisting van het voedsel, waardoor negen tienden van alle maag ongesteldheden veroor- zaakt Worden, en bovendien wordt Uw maag er door in staat gesteld haar werk op eene pijnlooze norm ale wijze te verrichten. Het doet er niet toe hoe slecht Uw maag zich pok heeft gedragen, begeeft U naar Uw apotheker en sohaft U een flacon Gebismureerd Magnesium aan gaat vervolgens naar huis, eet een flin- ken maaltijd van de lekkere schotels waarvan gij houdt en gebruikt Gebismureerd Magne sium. Gij zult Uw maaltijd nuttigen met genot en U heerlijk gevoelen. Geen lijden of dieet voorscihriften meer. Eet wat U lust en wan neer het U behaagt en gebruikt Gebismureerd Magnesium de wonderlijke gewaarborgde „vrijpas" voor goede spijsvertering. Gebismu reerd Magnesium Depot, Nassaukade, 314, Amsterdam. Verkrijgbaar bij alle goede Apo- thekers en Drogisten, o.a. bij A. VAN OVER- BEEKELEUNIS. Oud-Gereformeerde Gemeente. (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5i leeskerk. Lokaal „Eben-Haezer". (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5£ u Evangelisatie. R. K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H. H. Diensten om 7, en 10 uur Namiddags om half drie Lof. Zelfs vrouvrun IdaRen. Wij leven in een drukkenden tijd. Zelfs vrouwen klagen somwijlen. Het is een feit, dat velen op een crislspunt zijn aanbeland, w-aarop of hun gezondheid moet lijden of zij hun werk moeten opgeven. Duizeligheid en pijn in den rug zijn waarschuwingen van op- komende nierkwalen. Laat uw werk dan een poos rusten; gij hebt gebiedend rust, ontspanning en frissche lucht meer levenszonneschijn noodig. Overwerking strijdt met onze levenseischen; al te vaak is zij de oorzaak van nieraand«e- ningen b(j vrouwen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen voldoen aan alle eischen. Zij herstellen de ongemakken em onrust, veroorzaakt door nierverschijnselen als urinaire lavalen, rugpijn, waterzuchtige zwel- lingen, rheumatische pijnen en zenuwover- spanning. Zelfs gevorderde nierstoornissen als nier- zand, nier- en blaasontsteking, spit, rheuma- tiek, nierwaterzucht en ischias worden met succes bestreden door Foster's Pillen. Verkrijgbaar in apotheken en drogistzaken a f 1.75 per doos. 27

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 2