8EMEH8DE BERICHTEN. SPORT. nieuwe schietpartijen enz. te sfDen gebeu- ren. Ten tee'ken van rouw hceft de gietstaal- fabriek van Krupp, naast welker deuren de ramp plaats greep, het werk reeds stil gelcgd, of lie anckr zullen volgen, is nog niet bekend. FX>. twee andere plaatseti, waar het de laatste dagen spande, Bochum en Dordt- mund, melden wijzigingen in den toestand. In Bochum schijnt het wat betcr te gaan, terwijl het in Dordtmund juist wat slech- tex or gaat uitzien. Het straatjverkeer te Bochum wordt niet meer om zeven, doch on? negen uur gestcten. Tc Dordtmund vreezen de Franschen echter relletjes, aan- gestookt door ex-Schupoledcn, en daar- oni is de bezetting er verscherpt. Van elke vijftjen scholen zijn er veertien gerequi- reerd als troepenlogementen. Te Lippe hebben de Franschen de M.C. fabrieken bezet, omdat er 30.000 ton kolen lagen opgestapeld en bij Buer de mijn Bergmannsgluck, terwijl op de mijnen bii Kohlschcidt Fransche mijndirecteuren zijn aangelomen, om dc Ieiding van het work in handen te nemen. Het aantal uitwijzingen is de 2500 reeds voorbij. Dat de Fransche posten wel eens te \dug er bij zijn te schieten, blijkt uit wat w op het Rijn-Hernekanaal geschied is, ter hoogte van Gelsenkirchen. Een Fran sche mo tor boot voer het kanaal af, werd aangeroepen, stopte niet en toen bescho- ten. Het kostte aan een Fransch marinier het leven. Bij Schifferstadt, m de Paltz, is een treinongehik gebeurd met groote materiee- k schade en vier Fransche dooden en vier zwaar gewonden, waarvan een Duit- scher. INWIJDING VAN DE „BELGENLAND". Maandagmorgen verrichte kardinaal Mer rier de plechtige inwijding van de ..Belgen- Fand", het nieuwgebouwde schip der Red Star Line. Om half twaalf werd de kardinaal aan boord ontvangen door den directeur der Red Star Line en den commandant van het schip. Na de algemeene begroeting der verschil- lende persoonlijkheden, die in den grooten salon waren vereenigd, verrichtte de kardi naal in dezen salon de eerste inwijding, ter wijl de leerlingen van het St. Ronvboutscol- lege liturgische gezangen uitvoerden. Dan begaf Zijne Eminente zich naar den voc-rs'teven van het schip en .gaf daar zijn tweeden zegen, om vervolgens aan den ach- tersteven de derde inwijding te verrichten. Na afloop van de plechtigheid werden de kardinaal en een twintigtal hooggeplaatste persoonlijkheden door den directeur der Red Star Line tot een lunch uitgenoodigd. Heden ishet stoomschip uitvarende in den vroegen morgen Ter Neuzen gepasseerd. DE. ZOMERT1JD IN BELGIe. De regeering heeft hesloten, den zomer- tijd vQorshands nog niet in te voeren, aan- gezien zij wi! -wachten, totdat Frankrijk een beslissing zal hebben genomen. Belgte zal zich waarschijnlijk naar Frankrijk en Enge- land richten om den zomertijd al of niet weer in te voeren. Het koninklijk besluit tot invoering van den zomertijd, dat eenige dagen geleden ge nomen werd, is dan ook weer ingetrokken. TER NEUZEN. 4 APRIL 1923. GEMEENTERAADSVERKIEZING. Naar wij vernemen zijn van wege de S.D.A;P. voor de aanstaande verkiezing voor den gemeenteraad candidaat gesteld de heeren N. A. Hamelink, L. J. van Driel en A. J. Harte, aftredenden, benevens C- van den Bulck, A. N. Hamelink en M. Robijn. Door de Staatkundig Geref. partij alhier zijn candidaat gestejd de beeren P. van Cad- sand (aftr.), F. Dekker en 1. de Braal. DE PAASCHDAGEN rauntan ditmaa! uit door.mooi weer, en schonken in deze vacantiedagen volop ge legenheid om te genieten van de vrije natuur, die zich door het ontluikend groen en de ontwikkelende bloesems.der vruchtboomen met een rnooi kleed tooit. Ontelbaar waren de velen die een fietstocht ondernamen. Maandag was het alhier zeer druk. Ook tram en spoor brachten vele bezoekers aan en in de amusementsgelegenheden was het overal druk. DE ZEELANDIA-BIOSCOOP had gedurende de Paaschdagen veel succes. Er was druk bezoek, de vertoonde films waren zeer interessant en gaven zeer span- nende tafreeien, terwijl de vertooning op zeer aangename wijze werd afgewisseld door het optreden van het musical trio, dat meester Week op verschillende instrumenten, en eeh trio accrobaten, waarvan vooral de clown groot succes had. VOORU1TGANG IS ONS STREVEN". De uitvoeringen gegeven door de tooneel-' vereeniging ..Vooruitgang is ons streven" bleken nog steeds een attractie voor velen. Vooral Dinsdagavond was de bovenzaal van het cafe „La belle vue" overvol. De opvoe- ring van het drama ..Louise, de dochter van den misdadiger" werd met groote belang- stelling gevolgt, terwijl het blijspel ..Vrijage in het kamp" de lachspieren ter deeg gaande maakte. De hoorders spaarden de in beide stukken optredende dames en heeren hun applaus niet. Een gezellig bal was Dinsdag het slot van den avond. EEN ONGEVAL. De knecht aan boord van het sleepschip ..Alice", liggende in het nieuwe dok alhier, liep met zijn hoofd zoodanig tegen het aan dek staande anker, dat hij een ernstige wond bekwam en zijn overbrenging naar het zie- kenhuis noodig was. LIJST VAN ONBESTELBARE BR1EVEN EN BRIEFKAARTEN. van wefke de afzenders onbekend zijn, terugontvangen in de 2e helft der maand Maart ter postkantore te Ter Neuzen: BTieven binnenland: Giphardt, Rotterdam; van Kuijk, Rot terdam; G. van Driel, Terhole, Molen- hoeik. Briefkaarten binnenland: J. Aarnoutse, Gorinchem. BTiefkaarten huitenland: Wargaier Widolff, Galveston; Gustine Schuler, KolnH. van Biezen, Mann heim. „Nota". Aanbevolen wordt om het adres van den afzender op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaar- heid kunnen worden teruggegeven. Voorts is het gewenscht alio per post te verzenden stukken steeds van een volledig adres straatnaam en huisnummer te voorzien. ARCH I EVEN IN ZeELAND. Aan het verslag over 1922 van den in spected der gem een te- en waterschapsar- chieven in Zeeland, den heer mr. A. Meer- karnp van Embden, ontleenen wij betreffen- de Zeeuwsch Vlaanderen het volgende: Het archief te Hoek staat in droge kas- ten in de raadzaal. FX* stukken van voor 1813, vermeld in een opgaaf van 1874, bleken niet aanwezig te zijn. Volgens den burgemeester zouden deze bescheiden zich nog te Ter Neuzen bevinden, waarmede Hoek tot in den Franschen tijd een geheel heeft uitgemaakt. Bij de inspectie te Ter Neuzen in 1921 zijn Zij echter niet aange- troffen, zoodat een nader onderzoek om- trcnt dit punt dient tie worden in gesteld. In de kamer van den ontvanger te Phi lippine lagen in eene zeer vochtige kast eenige gesloten pakketten, die bij opening half vergane stukken uit de 19e eeuw ble ken te bevatten. In een droge kast ter se- eretarie vond de inspecteur op de boven- ste plank een brievenboek van 1707 en en- kele andere registers uit de 18e eeuw. Ver- der lag i n die kast een bundel, stukken van 1709 en 1793. De secretaris beloofde de stukken van voor 1813 bijeen te zullen zoe- ken, en bij elkaar op de genoemde bovenste plank te zullen bergen, alsmede een staat van die stukken op te maken en den inspec teur in afschrift te zullen toezenden. Ook de bovenvermelde pakketten zouden naar de secretarie worden overgebracht. Te Westdorpe ligt het oudste gedeelte van het archief bij elkander op een af- zonderlijke plank van eene droge kast in een kamer naast de secretarie. Eenige ge sloten pakketten bleken stukken uit den Franschen tijd te bevatten. Het nieuwste archief staat in een *ndcre kamer. De secre taris zou nagaan, wat daarvan het oudste stuk is en in overeenstemming daarmede de scheiding tusschen oud- en nieuw ar chief voorstellen aan burgemeester en wet- houders. Ook beloofde deze ambtenaar eene lijst van het oud-archief te zullen opmaken en een afschrift daarvan een den inspecteur te zenden. Dc burgemeester, kon zich met deze afspraken volkomen vereeni- gen. De ontvanger-griffier van den Gief- linckpolder, den Kleine St.-Albert of Sas van Gent-polder, den Sint Pieters-polder, den Seydlitzpolder en het Verdronken-pol- dertje ten Z. O. van Philippine, te Sas van Gent, heeft alle door hem beheerde archie- ven zuiver uit elkander gehouden en over- zichteiijk opgesteld. De polders zijn echter alle eerst in de 19e eeuw ingedijkt, behalve de Sint Pieterspolder, doch ook van dezen is geen oud-archief aanwezig, vermoedelijk bevindt het zich in Belgie. HOEK. Zaterdag 31 Maart trad voor de Chr.- Hist. kiesvereeniging te Hoek als spreker op de heer Mr. M. R. van Dusseldorp van Westkapelle, Nadat de voo.rzitter, de heer Jac. Scheele, met een kort woord van welkom het woord gegeven had aan den spreker, ging deze in gebed voor en ving daarna onmiddellijk zijne rede aan. Hij legde uit, waarom eene Chr.-Hist. partij noodzakelijk was. Niet in de .eerste, pas op de derde plaats kwamen de stoffe- lijke belangen in aanmerking. Kortelings kwam hij op de onderwijswet, maar hij achtte het zaaien van haat en twee- dracht uit den booze. De Chr.-Hist. Unie gaat uit van het gods- gezag, links stelt de Rede op den voor- grond. De Vrijheidsbond noemt ook wel de geestelijke belangen, maar niet in de eerste plaats. Nu hebben de Chr.-Hist. het vorige jaar heel wat stemmen van liberalen bekomen, wat Mr. Dresselhuys constateerde bij de al gemeene beschouwingen in het vorige na- jaar. Spreker weet dit hleraan, dat in de jarep van bloei tijdens den oorlog men gemakke- lijker links stemde, maar in de jaren van zorg daarna rechts. Spreker acht verschillende liberalen hoog, weet, dat er zeer vele goede Christenen zijn, maar ze stellen het Christendom in de poli tick niet voorop. Zoo is ook een bezwaar van spreker, dat in geschiedenisboeken van de openbare school de strijd tegen Spanje als een op- stand wordt voorgesteld. Het was heelemaal geen opstand, zegt spreker. Wat is nu het beginsel van de Chr.-Hist. Unie? We zijn een protestantsch land en Neder- land moet bestuurd worden in profestant- schen zin. Dit nu laat te wenschen over. De Chr.-Hist. Unie is daarom niet meer coalitie- gezind. De zuiverheid van het Chr.-Hist. beginsel kan het best getoetst worden aan de stem ming over het gezantschap bij den Paus. Sprekers partij en ook Ds. Kerstens waren daar principieel tegen. Ook de Vrijheidsbond stemde tegen, maar niet principieel, uit een belangenoogpunt. Sprekers partij kan haar programma kort samenvatten in de punten Vrijheid en Gods- gezag. De anthithese vindt hij uit den booze. De R.-K. partij en de anti-rev. hebben hiervan zeer veel misbruik gemaakt. Hii komt op tegen de aangroeiende macht der eersten en tegen het verdeeldheid zaaiend optreden der Iaatsten. Voor het lager en middelbaar onderwijs vindt hij de gelijkstelling goed, toch zf.'t hij goede openbare scholen niet gaarne ver- dwijnen. Maar wat het hooger onderwijs betreft, meent hij. dat iemand, die buiten de rijks- universiteiten eene hoogeschool wil stichten, die ook maar zelf moet bekostigen. De anti-rev. hefoben eene groote schuld, wat betreft het zaaien van verdeeldheid en ook hebben zij aan de coalitie opgeofferd het protestantsche karakter der natie. Sprekers partij wil de historische tradi- tie handhaven. Wat de sociale zorgen betreft. wil hii, dat staat, provincie en gemeente aanvullend optreden, dus den thans betreden weg zullen verlaten. Spreker biedt de gelegenheid vragen te steiien, uie nij eerst zai Deamwoorden. Daarna zal hij ook gelegenheid voor ueoat toestaan. Uoor den heer j. Hamelink van Bergen op Zoom (.tijd. hoek) worden een tweetal vragen gesteld. ie. Als gelijkstelling voor het lager en miuuelbaar onuerwijs gewenscht is, waarom dan de bescherming niet uitgestrekt voor het hooger onderwijs? 2e. Wat verschil is er eigenlijk tusschen anti- en contra-revolutionairen zooals deze Iaatsten opstonden na de Groote Omwente- ling in Frankrijk? Spreker deelde op de eerste vraag mede, dat op jeugdigen leeftijd de gevaren grooter waren, dat het daarom noodig kon zijn, christelijke scholen op te richten, maar als men op 20jarigen leeftijd eene universiteit bezocht, men ook de gelegenheid kreeg, de wetenschap niet eenzijdig, maar van alle kanten te hooren! Wat vraag 2 betreft, de anti-rev. zijn be kend. Wat de contra-rev. betreft, spreker betreurt het verkeerde bij de Fransche revo- lutie voorgevallen, maar hij aanvaardt ook de goede zaken, door haar voortgebracht en niet gaarne zou hij de toestanden van voor de revolutie terugwenschen. Als debater had zich opgegeven de heer Van der Peijl van Ter Neuzen. Deze had verschillende punten genoteerd, die eene nadere verklaring eischten. Hij wenschte te beginnen met de beantwoording aan den heer Hamelink door den spreker en hij kon het zich indenkez* dat deze geenszins bevre- digd was. Indefdaad zou de consequentie eischen, dat spreker zich minder sterk tegen- over de R.K. universiteit te Nijmegen stelde, alsook tegen het verdeeldheid-zaaiende stelsel van anti-rev. en R.-K. Hij, debater-zelf, had steeds met klem ge- waarschuwd tegen de gelijkstelling op on- derwijsgebied, niet alleen op hooger, maar ook wat middelbaar en lager betreft. De wrange vruchten worden hoe langer, hoe meer zichtbaar. Hoe vrij de spreker zich ook stelt op het gebied van hooger onderwijs, hij vertrouwt de partij van spreker in dezen niet. Hij herinnert zich het straffe woord van den eminenten leider van de Chr.-Hist. Unie tot Dr. Kuijper, van Jhr. de Savornin Lohman, straffer dan van eenigen linkschen spreker, toen het ging om het jus promoven- di der Vrije universiteit en de f 100.000 per jaar daaraan vanwege het rijk te schenken. Hoe straf Lohman ook sprak, hij stemde... voor. Het verbaast debater, dat de spreker de anti-rev. en Roomsch-katholieken bestrijdt, zooals hij het zeldzaam cloor iemand van links heeft hooren doen. Dit ministerie acht hij een gevaar voor ons land, ondanks de groote rechtsche meerder- heid van het vorige jaar. Het is voos, inwendig verdeeld, men zie het bestrijden van elkander in de rechtsche hladen (de spreker zelf heeft het reeds ge- zegd, hoe de Chr.-Hist. politieke saboteurs door hunne coalitievrienden worden ge- noemd). Bovendien z.ijn het tweede-rangs- figuren voor het overgroote deel. Zoo een nieuwe oorlog moest uitbreken, zou debater met groote viieeze de toekomst tegemoet gaan. Wat een ver^ehil met het ministerie daar- vrpor, dat niet op eene groote meerderheid steunde, het vrijz.-ministerie Cort van der Linden, dat de gevaarlijkste toestanden wist te doorstaan en te beheerschen. Wat het gezantschap bij den pans betreft, achtte den heer Van der Peijl de" stemming zijnef partij zuiyerder. Dat de Vrijheidsbond tegenstemde vond hierin zijn reden: Is eene uitgave van f 30.000 voor dit gezantschap kraehtens de belangen van den staat gewettfgd? Trou- wens, in 1915 stemden ook de Chr.-Hist. voor dit gezantschap. T.oen was dus hun principe te loori Sotnmige oogenblikken meende debater, dat een linksche aan het woord was, als hij spreker hoorde. Hij komt op tegen de voorstelling van spreker betreffende het Chr.-Hist. stemmen. Wat deze streek betreft, Hoek, Ter Neuzen, Zaamslag, Axel, maar ook van Zuid-Hol- land, o.a, Oud-Beierland is het hem bekend, dan moet hij zeggen, dat niet alleen van Chr.-Hist. maar ook van anti-rev. geschermd is met het verbreken der coalitie, sterker, met het opwekken van een zeker anti- papisme, vooral bij de vrouwelijke kiezers. Zoo ging het in 1918, zoo in 1922, zoo schijnt het ook nu te gaan. En daarna heb ben we weer de coalitie na de stembus- Debater noemde ook in verband met de gelijkstelling der zeer onrechtvaardige be slissing van Minister De Visser omtrent ee*.ie Hervormde school te Ter Neuzen als een bewijs, dat eene eerliike houding van dit ministerie niet te wachten is. De spreker beantwoordt debater, maar moet als niet genoegzaam locaal bekend, de kwestie over school B te Ter Neuzen en het kiezers winnen in deze streek laten rusten. Wat het gezantschap bij den paus betreft, handhaaft hij ^ijne meening, wat hef prin cipe betreft, waar de debater tegenover blijft stellen, dat ait dan toch in 1915 achter- wege bleef. Wat de coalitie betreft zeide hij, dat het nu uit was. Hij meende, dat debater zeker ook de rede van den heer De Vos van Steen- wijk in de Eerste Kamer zou gelezen hebben, wat deze beaamde. Zelf verklaarde spreker, als lid van het Hoofdbestuur der Chr.-Hist. Unie, dat zijne partij geheel los stond van de coalitie en in geen enkel geval het minis terie wenschte te dekken. Dit ontlokte aan debater de opmerking, dat hij het gevaar voor ons land na de ver klaring van spreker nog grooter achtte. dan tevoren. Hij stelde ook spreker- partij hier- voor verantwoordelijk. Over beide laatste punten werd nog ge- discussieerd, zonder dat overeenstemming werd bereikt. AXEL. Vcor de gemcenteraadsverkiezing zijn de volgende candidaten gesteld; Anti-rev. partij: j. M. Oggel, F. Dieleman, J. de Feijter, j. Weijns (aftr.) en A. P. de Ruijter, R. Boeije, J. F. den Doelder, C. Smies, L. de Putter en C. de Putter; Liberate kiesvereeniging; A. E. Kruijsse, Ph. J. van Dixhoorn, J- de Kraker (aftr.) en F. van Driel, A. Esselbrugge, A. P. Diele man en G. Gilijamse; Roomsch Kath.: J. M. Baert en C. F. v. d. Bili (aftr.) en Ch. Claessens, J. Mrchielsen en Ed. v. d. Casteel; Chr.-Hist.: M. W. Koster (aftr.), P. de Feijter, G. Heijnsdijk, W. Verwouteren en J. Klander: Geref.: I. de Feijter, H. Harte, F. Dekker en W. Verstraten; S. D. A. P.: A. 't Gilde, C. Hamelink, F. Seijters en G. de Rijke. VOETBAL. Zaterdag werd alhier een wedstrijd ge- speeld tusschen Juliana van Zaamslag en Terneuzen 11. De uitslag was 40 voor laatstgenoemd etftal. Gedurende. de Paaschdagen waren hier eenige interessante wedstrijden te zien. Zondag wend gcspeeld tusschen A. V. Dendermonde en Terneuzen I. Deze wedstrijd werd door de thuisclub gewonnen met 52. Maandag werd gespeeld tusschen Wal- chercn, van Middelburg (kampioen 3e klas- se afd. A) en Terneuzen I. Deze wedstrijd bracht weer een over- winning voor het Ter Neuzensch elftal, nt. 4—0. Daarna kwamen in het veld Excelsior van Oostburg en Terneuzen II. Uitslag 80 voor Terneuzen II. N ederlandFrankrijk. Het stadion te Amsterdam was jl. Maan dag weer flink bezet door duizenden en- tliousiasten, die waren opgekomen voor het aanschouwen van den wedstrijd tus schen het Nederlandsch en het Fransch elftal. De Nederlanders konden over den uit slag tevreden zijn. Zij werd een 81 over- winning voor het Nederlandsch elftal. Blijkens de berichten was het gejuich over het eene punt der Franschen geweldig. Uit de beschouwingen der bladen valt op te maken, dat het Fransche elftal van meet af (aian zwakker was dan het Neder- tandsche. Uit voorafgaande berichten viel ook af te leiden, dat de Fransche bond, in verband met verschillen van meening, ook juist niet het sterkst mogelijke elftal heeft afgevaardigd. SCHEEPVAARTBEWEGING. Gedurende de maand Maart 1923 pas- seerden door de Weatsluis Stoomvaart Geladen op 236 schepen metende 866825 M3. Ledig _29_ 47692 Totaal 265 914517 Ms. Waaronder voor Ter NeuzenSluiskil 25 schepen metende 85496 Ms. Waarodder voor Sas van Gent: 2 schepen metende 7262 Ms. Stoomvaart Geladen af 94 schepen metende 276960 M3. Ledig 163 H 611125 Totaal 257 888085 M3. Waaronder van Ter Neuzen—Sluiskil 23 schepen metende 76371 M3. Waaronder van Sas van Gent: 2 schepen metende 7262 M3. Zeilvaart Geladen op 7 schepen metende 6677 M3. Ledig 1 538 M3. Totaal 8 7215 M3. Waaronder voor Ter Neuzen 2 schepen metende 669 M3. Geladen al' 2 schepen metende 974 M3. Ledig /ir f 788 M3. Totaal 4 1762 M3. Waaronder van Ter Neuzen: 2 schepen metende 669 M3. Binnenvaart In opvaart 35 vaartuigen metende 6474 M3. In afvaart 33 8318 M3. Totaaf68 14792 M3. DE PROFETEN VAN EEFDE. De beschrijving van den „broeder en zus- ter", die als „profeten" in een hutjc te Eet- de wonen, klopt zoo precies met een paar personen, die een jaar of 8 gefede.i in de buuri van Arnhem vcrblijt hieiden, ai- dus schrijft men van daar aan het „N, v. d. D." dat ik ze voor dezejfde houcL lk lioorde toen, dat dicht bij den Zijpen- berg, midden op de Rhedensche h.'.de in een woonwagen een paar zonderlingen verblijf hieiden. Ik vermoedda, dat 't mis- een wat excentrieke kunstschilder was. Na eenig zoeken vond ik, vtrscholen ach- ter een dennenboschje, een netten woon wagen, De v,brooder^ .met zijn bloaden baard en knap, vriendelijk gezicht, kwam mij uit zijn wagen tegemoet, Na een op merking mijnerzijds, dat hij daar een mooi plekje nad uitgekozen, bracht hij mij gauw aan mijn verstand dat hij hierheeri niet gelokt was door de mooie natuur, maar „Jat God hem hier gcplaatst had", De omgeving was volkomen in harmonie met zijn zielesteinming", Toen ik nadtre opheldtring verzocht, was hij volstrekt niet terughoudend, maar deed een omstandig verhaal over zijn leven, hoe hij vroeger diep in de zonde geteefd liad en alierlei verkeerde stetsels had aangehangen, ook in de kirk geen bevrea'igtag vond, enz. enz, Totdat nij eindelijk „zuster" op zijn levensweg had ontmoet. Op ecu zolderka» mtrcje was hij toen bekeerd en „had ge- voeld, hoe Gods zegen zich over hem uitstortte". De telegrafist'ii van het sta tion te Zutphen, waar hij werkzaam was, hadden hem tot spot van't publiek gesteld, maar de ongelukkigen wisten niet, wat ze deden; hij vergaf hut hun gaarne. Alios was doorregen met bijbelteksten, maar „zuster", die ,ae meest intellectueeie en leidende scheen te zijn, oorrigeerde hem op dat punt nog al eens. Tot profeet had hij het toen nog niet gebracht, maar werken beschcuwde hij ook toen als ijdelheid, God zorgde wel voor hen, Het bleek echter, niet in den vorm van manna te komen, maar een letraar uit Arnhem had lien daar geinstalieerd in \u.de zoo nu en dan hun voorraden aan. boor weer en wind kwam hij hen dan opzoeken, Ik heb hem daar nog eens een enkele maai opgezocht, gelijk ook anderen, deden, maar proselieten, maakte hij dari niet, Meeriiialen verzekerde hij volmaakt gieluk- kig te zijn in dezen toestand, Hij was daar niemand tot last en niemand hem, DURe parae>ezucht. FX- Tel. schrijft: Het bezoek van den Zweedschen konmg aan ons land, heeft \Veer eens een goeden kijk gegeven op de kostbare paradezucht van onze hooge militaire Ieiding. .Bepafen we ons vooreerst tot Amster dam. Gedurende 3 dagen werden twee mi litaire muzfekKorpsen, nl. dat van het 5e Regiment Infanterie uit Amersjoort en de Marine-kapel uit den Helder gedetacheerd. Gemiddeld kost elke muzikant per dag J 6 aan toelage, waarmeae alleen voor a<- muziek is besteed een bedrag van 1000 (pl.m. 55 man in totaal) benevens logics voor Rijkskosten. FX werkzaamheden van de muziekkorpsen hebben bestaan uit het begeleiden van de eerewachten naar dc plaats van opstelling. Evc|leens werd hier een lOOtal huzaren met paarden, afkom- stig uit Amersfoon Ix'hoorlijk geencadroerd voor drie voile dagen ondergebracht, of- ficiercn en kader genoten ook tdelage van J 11 tot 6 per dag. Het vervoer van den troep en paarden per spoor v.v. hueft honderden guldens gekost en bet eenige wat deze troep hoeft uitgevoerd is het be- trekken van een eerc-peleton, een plech tigheid waarmede hoogstens $en uur ge- moeid is. Al deze noodelooze kosten had men kunnen besparen, door muziekkorp sen en troepen op den dag zelf, eenige uren voor de plechtigheid in Amsterdam te doen aankomen en direct daarop per keerenden trein terug te zenden. Doch het meest voor de hand lag het muziekkorps van het 7c Regiment Infanterie, waarvan de led en in Amsterdam .verblijf houden en doelloos rondloopen, te gebruiken, ter wijl voor het betrekken van de eerewacht het korps bereden politietroepen aangewe- zen was, zooals ook bij bet bezoek van den Japanschen kroonprins is geschied. In EXm Haag hetzelfde. Het detache- ment uit Breda, ter sterkte van 100 man, kwam eveneens voor drie voile dagen in de residentie, terwijl vervoer per spoor voor en na de plechtigheid zeer goed mo- gelijk was. Alleen hebben de officieren het buitengewone voorrecht gehad de soi ree in het Gebouw >oor Kunsten en We- tenschappen te mogen bijwoneo. Overi- gens kunnen geen motieven worden aan- gevoerd voor langer verblijf van den troep. Vermelden wij voorts dat de eerewacht bestond uit personeel van bijna alle regi- menten infanterie met de meest verschil lende kleuren en onderscheidingsteekenien. Een fraai geheel. Ook het muziekkorps uit Br id a bleef drie voile dagen, om twee volksliederen te spelen. Dure licfhiebberij. Den Haag is rijk aan muziek. De kapej van de Jagers, 2e Regiment Huzaren en 2e Regiment Veld-axtillerie, hadden pp een waarschuwing van 24 uur te voren, het zelfde gedaan. Dat mpcht niet, want vol gens de nieuwe organisatie bestaan deze corpsen niet meer. Het detach^ment tiit Breda, dat in geen verband Staat met de grenadiers, had het vaandel van geuoemJ regiment „geleend" terwijl het detachem^nt politietroepen het vaandel van het 6c Regiment Infanterie meedroeg. E4'" troep zonder tamboers staat toch niet. Doch de militaire autoriteiten wisten er raad op. De groote en kleine trom- slager van de jagerskapul waren er 2, 1 van de Koninklijke Militaire kapel, 1 ser- geant-majoor tainboer .en zijin zoon een burger in militair tenue gestoken en voorts 2 sergeant-hoornblazers van de Ja gers. Een muzikaal-militaire potpourriDan deed de c^valarie het betcr. Het eere-esoorte werd bestoten met hoefsmeden, zadelma- kers en alles wat tot de catygorie werklie- den behoort. In hooge militaire kringen kan men zrtf tevreden zijn over het succes. ABes is schitterend ajfgeloopen, al heeft het Rijk ex een slordige 10 mille voor verepeetd. WAAR DE IDUBBELTJES BLIJVEN, Het Tijdschrift van de Nederl, Maat- schappij voor Nijverheid en Handel bevat een bijvoegsel vanwege dc (Jenirate Com- missie voor de Bezuiniiging, waarin zeer imstige grieven worden geuit teglen het Staatsbe-drijf der artillerie-inrichtingen, Het stuk is ondertedtenJ door den heer W, M. Engelbtrts, te Amsterdam. Er wordt o,a. in gezegd; Aan het Departement van Kolonien zijn gelt vef-d in bestaiirddeeten en naar Indie verzonden 60 miliioen patronen, die het Legtroestuur aldaar bij samensteiling tot pa.ronen ondeugdelijk bevond. 40 miliioen patronen werden in Nederland over ver schillende magazijnen verdeeld, bleken bij gebruik door den iroep niet goed en wer den daarop weer alle naar de Hembrug teruggozonden. Vele' millioenen en mil- lioenen in de magazijnen opgelegd, zijn ook niet naar eisch. 3 tot 400 duizend projectielen en ladin- gen van vtrsctiilieud kanber moet en aan de t r.ilkne-inrichxingen woder worden ge- sloopt, nagezien enz. aivorens bruikbaar zonder kans op eigen schade. Duizenden kardoeshulzen, reeds benut tot samenstel van ladingen, en over tal van magazijnen in ons land virspreid, moeteji terug naar de Hembrug en daar vveder worden ver- beterd. Vele honderden mitrailleurkarren bleken na aflevering aan den troep zoo weinig bruikbaar, dat tot beproeving van een nieuw model kar word overgegaan. 4(H) ton matcriaal werd aan geweerloo- pen virwerkt. Daarna kwam oij toeval uit, dat het daartoe niet geeigend was. Een fabriek met 300 tot 400 man was ge- •durende ongeveer een jaar niet-produeee- (rend in bedrijf, omdat 2 leidende iiguren, daar door de directie samengebracht, el kaar niet verstonden, terwijl deze zelf noch Ieiding gaf, noch ingreep, trots meerma- len gedaan verzoek. Ruwweg is deze schade te begrooten op minstens 15 miliioen gulden, de kosten van herstelling inbegrejx'n. Hierbij ko men tot aanmerkelijke bedragen de steeds doorloopende uitgaven voor opslag, bewa ring, onderhoud, transport, enz. van het materieel.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 2