GEMENGDE BERICHTEN, twee beruchte duitsche OM EEN DAGJE VRIJ TE KOMEN. Een 19jarigc gevangene in het opvoe- dingsgesticht tc Doetinchem, heoft zijn uit- stapje er weer op zitten. Hij zou licht bren- gen in ecn duister gebleven zaak, hij zou een schat laten opdiepen uit den bodern ergens tusschen Groningen en Haren, een schat afkomstig van diefstal, welke langen tijd onder het aardoppervlak verborgen was gebleven. Vrijdagmiddag werd de tocht onderno- men, twee veldwachters, het lQjarig jong- mensch en... de speurhond. De hondeneus behoefde zijn diensten niet te doen, want op een gegeven oogen- blik bleef de „schatgraver" staan om dan met een theatraal gebaar een plek grond ,an te wijzen „Daar moet het zijn." 't Was er niet. Het is er ook nooit geweest waarschijn- lijk, want niets was er te vinden dat aan gestolen goederen herinnerde. Zaterdag- middag werd het jongmensch nog eens in verhoor genomen en bij deze gelegenheid zeido hij: „Ik wist er niks van, ik heb het alleen maar gedaan om een dagje vrij te Vomen. INBREKERS GEVAT. Men meldt ons uit Sittard: Ingevolge een diefstal, dezer dagen te Broeksittard gepleegd, is het de politie gelukt, de hand te leggen op eeen paar beruchte Duitsche inbrekers, die vooral de Limburgsche grens- dorpen tot hun operatieveld hadden ge- kozen. Zoowel de Duitsche als de Lim burgsche Rifkspolitie hadden reeds lang het oog op beide dieven gevestigd. Na de inbraak te Broeksittard waar zii allerlei sieraden en ruim 200 gulden aan baax geld ontvreemden, leidde hun spoor naar Dusseldorf. De Rijksveldwachter-bri- gadiers Kouvvenberg uit Geleen en Stijnen uit Broeksittard daarbij uitstekend gehol- pen door Duitsche Kriminal'-Wachtmees- ters uit Zuddern en Dusseldorf, welke twee laatsten zich bij hun nasporingen als post- bode en metselaar veitnomden, konden de dieven te [Dusseldorf arresteeren, terwijl zij nog een gedoelte van het gestolene in hun bezit hadden. De gearresteerden zijn Emile Haasen en Erwin Heuwing, beiden 27 jaar. EEN TRE1NDERAILLEMENT BIJ ZWOLLE- Vrijdagmorgen is de goederentrein uit Groningen, die hier om half elf behocrt binnen te komen, vermoedelijk ten gevolge van een wisseldefect diaht bij het station gederailleerd. Zeven wagons liepen uit de rails en vijf ervan zijn omgekanteld. Een petroleumtankwagen kwam zelfs geheel on- dersteboven te liggen. Een D-wagon, die tusschen de andere wagons gekoppeld was bfeef naast de rails staan. Het verkeer ondervond geen belemme- ring. De personentreinen konden ongehin- dejvi in- en uitgaan, terwijl de goederen,- treinen over een ander spoor werden ge- leid. Dadelijk is men met het opruimingswerk begonnen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. EEN PAARD OP HOI.. Te Zwolle geraakte een paard, gespan- nen voor een aardappelwagen, op hoi. Op het oogenblik dat het terecht kwam in een spiegelruit, met zooveel kracht dat een stuk uit den rnuur sloeg, raaktc een vier- jarig jongetje van H. aldaar tusschen wa gon en muur bekneld, zoodat het even daarna overleed. Het paard holde door en liep nog een ijzeren lantaarnpaal om- ver. Op den Kamperweg werd het eerst gegrepen. De INBRAAK TE steenwijk. De justitie fe Heerenveen heeft geen aan- leiding gevouden de twee personen die als verdacht van de inbraak in het postkan- toor te Steenwijk bij Roozendaal, aan de Belgische grens, waar zij postzegels bene- den de waarde verkochten, gearresteerd werden langer in voorloopige hechtenis te houden. Op virzoek van den hoofdeom- missaris van politie te Rotterdam, zijn ze naar Rotterdam gefransporteerd, in ver- band met aldaar gepleegde diefstallen van postzegels. EEN AUTO TE WATER. Maandagochtend reed een auto, waar- in dr. S. en een particuliere verplaegster zaten, die zich naar een kraainvrouw be- gaven, aan de brug van de Laan van Meer- dervoort in het water van de Suezkade to 's Gravenhage. Het regende hevig en de voornjit van den auto was beslagen. Door de linksche ochcendverlichting miisleid. meende de chauffeur de brug op te rijden, maar in werkelijkheid reed hij de hoogte naast de brug af. De auto zakte vrij diep in het water. De chauffeur wist zich dade lijk van den bok te wringen en een dpr por.ieren te openen. De inzittenden konden zich door het water redden. Zij kregen geen letsel. De auto, die licht beschadigd is, werd door de Kraanwagen van de brandweer op den wal geheschen. ZWEMMEN. Dat ook in het buitenland tegenwoordig steeds d*e aandacht gevestigd wordt op het verplicht stellen van het zwem-onderwijs op de scholen, moge blijken uit een bericht in „The Water", waarin vermeld wordt, dat thans in Tourcoing, een plaats in Noord Frankrijk, iedere jongen en ieder meisje boven den leeftijd van 10 jaar verplicht is, om les te nemen in het zwemmen, zoo dat er thans in die kleine stad geen enkel kind boven dien leeftijd meer is, dat niet kan zwemmen. Inderdaad, zegt het blad, dit is een voorbeeld voor ons waterrijk land om na te volgen! DOOR EEN SINAASAPPELPIT GeDOOD. Een sinaasappelpit welke ongemerkt was ingeslikt door een kind te Worcester, is de oorzaak van zijn dood geworden, zoo schrijft de Daily Chronicle. Bij het ge- rechtelijk onderzoek bleek, dat de pit eerst in den keel terecht was gekomen en de ademhaling belemmerde. Daarna kwam de pit in een der longen van het kind terecht waardoor een operatic noodzakelijk was. GEMEENTERAAD VAN HOEK. Vergadering van Donderdag 29 Maart 1923, des voormiddags 9,30 uur. Voorzitter, de heer A. Wolfert, Burgemeester. Tegenwoordig de leden J. A. Meertens, A. Meertens, J. van 't Hoff, G. Dieleman en H. van Doeselaar. Afwezig de heer D. Koster. 1 niet vervulbare vacature. Na opening der vergadering worden de no- tulen del voorgaande gelezen en onveranderd vastgesteld. Aan de orde komt: 1. Ingekomen stukken. a. Medegedeeld worden kennisgevingen van J. P. Pladdet, H. Pladdet en W. C. de Feijter, dat zij de benoeming tot lid der schattings- commissie voor de Inkomstenbelasting aanne- men en van D. Koster, dat hij de benoeming niet aanneemt. b. Het verslag der Gezondheidscommissie te Ter Neuzen over 1922. c. Verslag der Commissie van Toezicht op het lager onderwijs, ingevolge art. 184 der Lager Onderwij swet, over 1922, waaruit het volgende blijkt: De commissie heeft de versehillende scholen in de gemeente eenmaal bezocht. Op de open- bare school werd onderwijs gegeven in de vak- ken ak, op de beijle bijzondere scholen de- zelfde, met uitzondering van vak j. Op de openbare en op de bijzondere school op de Knol werd het handwerkonderwijs door een onder wij zeres tijdens de schooluren gegeven, op de bijzondere aan den Molendijk is dit opgedragen aan een vakonderwijzeres. Daar kan alzoo het personeel met de jongens uit de klassen blijven doorwerken, terwijl op de beide andere scholen tijdens de handwerkuren klassen moeten wor den gecombineerd en de onderwij zeres boven- dien niet in hun klassen werkzaam kunnen blijven. Vervolgonderwijs werd op geen der drie scholen gegeven, aangezien zich daar- voor geen voldoend aantal leerlingen had op- gegeven. Het is der commissie opgevallen, dat het aantal leerlingen over het geheel is afgeno- men. Ze schrijft dat toe aan de lage geboorte- cijfers, in de laatste jaren. Op de openbare school waren dan ook de hoogere klassen wel dichter bevolkt dan de lagere, zoodat in de eerstvolgende jaren hoogstwaarschijnlijk meer leerlingen zullen worden afgeschreven dan toe- gelaten. Over het algemeen kan de commissie zeg- gen, dat de kinderen fatsoenlijk en netjes voor den dag komen. Slechts een paar kinderen heeft ze op de scholen aangetroffen, die we- gens achterlijkheid het onderwijs niet konden volgen en voor wie, indien er in de gemeente een school voor zwakzinnigen of zeer achter- lijke kinderen was, op de gewone lagere school dan ook geen plaats zou zijn. De openbare school zag er van buiten heel netjes uit, nu ze met de verfkwast had kennis gemaakt. Verwarming en ventilatie lieten niets te wenschen over. Privaten en urinoirs werden goed schoongehouden. Toch moet de commissie nog op een geb>- wijzen. Gaame zou ze zien, dat de water- plaats op het plein van een tweede schutting werd voorzien. Bij de bijzondere school op de Knol is rookgeleiding in orde gebracht, maar waren de goten stuk en moest hoog noodig de water- leiding worden nagezien. Op de bijzondere school aan den Molendijk vielen de ouderwetsche banken dadelijk in het oog. Ook was in den toestand van de sloot die over het schoolplein stank verspreidt, nog geen verandering gebracht. Van het personeel kan de commissie ge- tuigen, dat de hoofden, onderwijzers en onder- wijzeressen blijk gaven van ijverige plichts- betrachting. Zoowel in als buiten de school viel er op hun gedrag niets aan te merken. Ze oefenen geen ander beroep uit, dan het geven van onderwijs en bekleedden geen andere amb- ten of bedieningen dan van kerkelijken aard, terwijl te hunnen huize geen handel of nering gedeven werd door de leden van hun gezin. Geen leeringen werden verspreid tegen de goede zeden. Evenmin die welke tot onge- hoorzaamheid ten opzichte van de wetten des lands zouden kunnen aanzetten. De verhou- ding van de onderwijzers en onderwijzeressen tot de hoofden was zeer goed. Op geen enkele school kwamen de commissie dienaangaande klachten ter oore. Met genoegen kan de com missie ook vermelden, dat nu alle vacatures vervuld zijn en overal met vast personeel kan gewerkt worden. Over de resultaten van het onderwijs betuigt de commissie hare tevredenheid. Voor den leeftijd waarop de kinderen de school zullen verlaten, hebben ze zeker voldoende kennis opgedaan. Jammer vindt de commissie het echter, dat geen leerlingen aan het vervolg onderwijs deelnemen. Er wordt wel eens over geklaagd, dat er van de opgedane kennis zoo weinig blijft hangen. Om dit tegen te gaan, zou het vervolgonderwijs noodig zijn. Overal vond de commissie voldoende leer- middelen aanwezig en de hoofden verklaarden, dat ze al wat ze noodig achtten, aanvroegen en dat ook van de gemeente of het schoolbe- stuur ontvingen. Het doet der commissie groot genoegen, te kunnen verklaren, dat ze tevreden is over den toestand van het lager onderwijs in deze gemeente. Ze kan dit verslag niet eindigen dan na den gemeenteraad hartelijken dank gebracht te hebben voor de traktatie der schoolkinderen bij gelegenheid van den Volkszar.gdag op 31 Augustus 1922. De VOORZITTER geeft te kennen, dat hij zich kan vereenigen met den wensch tot het aanbrengen van een tweede schutting bij de waterplaats der openbare school. Daarin zal worden voorzien. De heer VAN DOESELAAR vraagt, of Burgemeester en Wethouders dan ook niet eens zouden laten kijken naar de goten van de bijzondere school op de Knol. De VOORZITTER licht hem in, dat (lit tot de zorg van het schoolbestuur behoort. De heer DIELEMAN informeert, hoe het staat met die sloot voor de school aan den Molendijk, waar de commissie over schrijft. De VOORZITTER deelt mede, dat die sloot geregeld zooveel mogelijk gereinigd maar het is niet voorkomen, dat die wel een stank verspreidt. Die sloot kan echter niet gemist worden, omdat zij dient voor water- afvoer. Hij stelt voor, het verslag, onder dankbetui- ging voor het werk der commissie, voor ken- nisgeving aan te nemen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 2. Vaststellen vermenigvuldigingscijfer voor de gemeentelijke inkomstenbelasting. Burgemeester en Wethouders stellen voor, dat te bepalen op 1, hetgeen de VOORZITTER naar aanleiding van vragen verduidelijkt, dat de aangeslagenen dan juist het bedrag van den aanslag zullen betalen. Het vorig jaar was dit 1,30. De heer VAN DOESELAAR vraagt, of men daarmede wel zal toekomen. Zal er niet uit voortvloeien, dat we nu zooveel verlagen, dat het in het volgend jaar weer 1,40 worden zal, want dat zou hem spijten. De VOORZITTER meent, dat het voldoende zal zijn. Er wordt dan berekend, dat het be- lastbaar inkomen gemiddeld 20 c/< lager zal zijn. Het vorig jaar was het 440.000. thans is de ramiing 352.000. Men zal dan juist aan 28.000 opbrengst komen. De heer A. MEERTENS vindt het nogal aardig, dat de heer Van Doeselaar enkele maanden geleden al tot 0,80 wilde gaan en nu bezwaar maakt tegen 1, De VOORZITTER merkt nog op, dat, als de rijksuitkeering niet met f 2000 was vermin- derd, hij tot 0,80 zou hebben durven gaan. De heer VAN DOESELAAR betoogt, dat zijn redeneering heelemaal niet vreemd is, dat is al meer dan enkele maanden geleden. Hij hield toen rekening met de inkomsten van het jaar 1921 en nu weten we inmiddels, dat '22, dat voor deze aanslagen als basis dient, een slecht jaar is geweest voor ieder en als hij naar zichzelf rekent, dan zai het in het alge meen wel niet met een vermindering van 20 <7r ophouden. Hij had destijds werkmenschen in dienst van f 5 per dag en dat is nu teruggeloo- pen tot 2,50. Die menschen komen dus onder de 800 en kunnen niet meer aangeslagen worden. Hij denkt, dat de achteruitgang zeer groot zal zijn. De VOORZITTER erkent, dat het een zeer moeilijk punt is, omdat men een schatting moet maken naar een andermans inkomen, maar hij gelooft, dat het voldoende is. De heer VAN DOESELAAR wil er zich dan ook wel bij neerleggen. Het voorstel wordt aangenomen met alge- meelie stemmen. 3. Vaststelling verordening op de heffing en invordering van schoolgeld. Ingekomen is een schrijven van Gedeputeer- de Staten, waarin wordt tet kennen gegeven, dat, in verband met de wijzigir.g der lager onderwijswet van 16 Febr. 1923 de verorde ning op de heffing van schoolgeld zal moeten worden gewijzigd. Dientengevolge stellen Burgemeester en Wethouders voor, de heffings- en invorderings- verordening, voor zooveel noodig gewijzigd, opnieuw vast te stellen. Het tarief blijft onveranderd, alleen wordt bepaald, dat voor leerlingen uit een andere gemeente hetzelfde en geen hooger schoolgeld gelden zal. De heer VAN DOESELAAR: Zoodat we nu voor de kinderen die in Philippine gaan die f 100 ook niet meer moeten betalen De VOORZITTER: Ja, dat is een contract, waarbij we ons verbonden hebben 25 te be talen voor ieder kind uit deze gemeente, dat daar schoolgaat. We hebben dat contract moeten sluiten, daar ze anders de kinderen niet wilden opnemen. Dat contract kan wel opgezegd worden. De heer VAN DOESELAAR zegt, niet die bedoeling te hebben, hij informeerde maar eens, meenende, dat Philippine toch niet meer mag doen dan Hoek. De VOORZITTER merkt op, dat het door de gemeente betaald bedrag ad f 25 per leer- ling staat buiten het schoolgeld. Philippine vraagt van die leerlingen als ze in de termen vallen, ook nog schoolgeld. Er zou met het gemeentebestuur van Philippine eens over ge- sproken kunnen worden, naar aanleiding van deze regeling. De heer A. MEERTENS waarschuwt, dat, als men het contract zou willen verbreken, het misschien voor de gemeente nog duurder zou kunnen komen, want dan zouden ze wel om een rijtuig kunnen vragen, om de kinderen naar Hoek te brengen of om een huisonder- wijzer. De gewijzigde verordeningen worden met algemeene stemmen vastgesteld. 4. Benoeming van een lid der schattings- commissie voor de inkomstenbelasting. De VOORZITTER verzoekt over te gaan tot het benoemen van een lid dier commissie we- gens het niet aannemen der benoeming door den heer Koster. Burgemeester en Wethouders bevelen ter benoeming aan de heeren J. D. de Feijter en B. de KrjWer. De heeren Dieleman en van 't Hoff vormen met den Voorzitter het stembureau. Gekozen wordt de heer J. D. de Feijter met 4 stemmen. Op den heer De Kraker is 1 stem uitgebracht. 5. Voorstel wijziging begrooting 1922. Overeenkomstig het voorstel van Burge meester en Wethouders worden eenige wijzi- gingen in de begrooting voor 1922 met alge meene stemmen goedgekeurd. 6. Verkoop handkar. De VOORZITTER geeft te kennen, dat de gemeente nog in het bezit is eener handkar, die vroeger heeft gediend voor slangenwagen bij de brandspuit. Die is niet meer noodig r men heeft er voor het oogenblik ook geen bergplaats voor. Die kar zal tot niet vergaan, doch er is thans iemand die ze koopen wil. Burgemeester en Wethouders vragen machti- ging daartoe over te gaan. Dit wordt met algemeene stemmen goed gekeurd. 7. Vloekverbod. Ingekomen is een schrijven van den Neder- landschen Bond tegen het misbruiken van Gods Naam, met verzoek, dat bij verordening te willen verbieden. De VOORZITTER stelt namens Burge meester en Wethouders voor, om dit verzoek, als zijnde ongezegeld, ter zijde te leggen. De heer J. A. MEERTENS mekt op, dat men van deskundige zijde beweert, dat een verzoek als dit, waarin geen gunst gevraagd wordt, niet behoeft te worden gezegeld. De VOORZITTER sluit zich na inzage de Zegelwet bij deze meening aan, en brengt het verzoek in behandeling. Burgemeester en Wethouders waren het omtrent de strekking niet eens. De meerderheid stelt voor, het voor kenms- geving aan te nemen. De heer J. A. MEERTENS (wethouder) stelt voor, aan het verzoek te voldoen. De heer DIELEMAN steunt dat voorstel. De VOORZITTER merkt op, dat we alien tegen vloeken zijn, maar dat het toch kan voor komen, dat iemand, die overigens zeer netjes leeft, zich in z'n drift wel eens een vloek kan laten ontvallen. Hij is er op tegen om deswege een verbod uit te vaardigen. De politie kan zelf ook wel eens vloeken. De heer DIELEMAN: Maar dat mag die politie ook niet! De heer VAN DOESELAAR: Wie moet dan daarvan proces-verbaal opmaken De VOORZITTER: Dat moet het publiek ter mijner kennis brengen, opdat ik dan na inge- steld onderzoek proces-verbaal kan opmaken. De heer VAN DOESELAAR meent, dat een verbod afschrikwekkend zou kunnen werken en men dan wel eens zal nalaten iets te zeggen, dat men zonder een verbod niet doen zou. De heer A. MEERTENS is tegen het op nemen van het verbod. Het betreft den publie- ken weg. Tegen een boer b.v. die op zijn eigen land, langs den weg tegen zijn werkvolk zou staan vloeken, doet men niets. Hij haalt nog aan een uiting van wijlen den heer Lieftinck in de Tweede Kamer, over vloeken. Op de eeno plaats zegt men „Gosjemijne" en nu kunn we wel alien ontleden wat dat beteekent, terwijl men op een andere plaats „ajakkes" zegt. Met al die verboden komt men er toch niet. Men ziet het in Amerika, met het drankverbod. Vroeger hadden ze er 20 a 30 processen. c- sedert het drankverbod 88.000. Hij wijst er voorts op, dat we een Tweede Kamer hebben van 60—-40 en Eerste Kamer van misschien wel 4010. Hij zou het alsdan betpr achtor dat die rechtsche meerderheid een wet voor geheele land invoerde in plaats dat zooietr plaatselijk geregeld wordt. Dikwijls zijn menschen er op uit een ander iets te verbieden, wetende, dat ze er zelf vrij van loopen. De heer DIELEMAN protesteert er tegen, als de heer Meertens zou meenen dat zulks bij ham het geval is. De heer J. A. MEERTENS geeft te kennen, dat het zijn bedoeling is, het ergerlijk 'vloeken en misbruiken van Gods Heiligen Naam te ver bieden. Het voorstel wordt aangenomen met 3 stem- men tegen 2. Voor stemmen de heeren J. A. Meertens, Dieleman en Van Doeselaar; tegen stemmen de heeren A. Meertens en J. van 't Hoff. De heer A. MEERTENS noemt dit zoo klein- zielig mogelijk. De VOORZITTER had het voorstel ook liever niet zien aangenomen, doch zegt toe, dat nu tegen de volgende vergadering een herziening der politieverordening zal worden aanhangig gemaakt, om het daarin op te nemen. 8. Ontslag personeel der gemeentelijke cen- trale. De VOORZITTER vraagt voor Burgemees ter en Wethouders machtiging om aan den machinist Verijzer en den hulp-maehinist Van Hermon, bij de gemeentelijke electrische cen- trale tegen 1 Juni aanstaande eervol ontslag te verleenen of zooveel eerder als zij dit even- tueel zullen verzoeken. Dit besluit is noodig, omdat de tijd dat de Provinciale Centrale stroom aan de gemeente zal leveren, nadert. Verijzer en Van Hermn^ zullen door de Provinciale worden overge- nomen. Zoodra Verijzer wordt geroepen, moet hij weg kunnen. Volgens de instructie moet de gemeente twee maanden te voren ontslag ve~ leenen, maar moet het personeel het ook twee maanden te voren aan vragen, hetgeen in dr omstandigheden niet kan geschieden. Hoe het met Van Hermon zal gaan weet hij nog niet juist. Met algemeene stemmen wordt de gevraagde machtiging verleend, evenals voor het verkoo- pen van de volledige installatie der gemeente lijke centrale. De machines zullen bij adver- tentie te koop worden gepresenteerd. 9. Opruimen vuilnishoop en rioleering. De heer A. MEERTENS vestigt er de aan dacht op, dat de vuilnisman het straatvuil n kwijt kan en het ook niet meer kan bergen, zoodat het noodig zal worden, dat van gemeen- tewege wordt voldaan aan zijn verzoek, om het op te ruimen. Ware het niet beter, als de ge meente daaraan kosten maken moet, daarmede de sloot te laten dampen en rioleeren bij het tramstation? Dan kreeg men een betere toe stand en er konden nog eenige menschen aan het werk worden gesteld. De VOORZITTER zou dat wel mooi achten, maar, er is geen geld meer. De heer A. MEERTENS zou dan maar wil len leenen. De VOORZITTER: En er is ook een overeen- komst met Riemens noodig. De heer A. MEERTENS Die wil het graag hebben. De VOORZITTER: Het zal een heele uitgaaf vorderen voor de buizen en voor werkverschaf- fing niet veel beteekenen. De heer A. MEERTENS: Is er dan niets anders te vinden? De VOORZITTER licht den heer Van Doese laar op diens vraag, in, dat de vuilnisman met het vuil mocht doen wat hij wilde. Vroeger kon hij er ook goed van af, maar nu schijnt men het niet meer gratis te willen weghalen. Daar de bergplaats geheel gevuld is, zou het moeten worden weggevoerd. De heer J. A. MEERTENS gelooft, dat, in dien eens meer bekend was, dat men het straat vuil gratis kan weghalen, er wel liefhebbers zouden zijn. De heer A. MEERTENS voert hiertegen aan, dat het in het algemeen wel bekend is, er zijn personen genoeg, die het vroeger gehaald hebben, men weet het dus wel. Hij wijst er ook nog op, dat er hier genoeg menschen zijn, die beton gemaakt hebben, en dus weten hoe ze de buizen moeten stampen Dat zou dus ook werk brengen, als men ze liet maken in plaats van ze te koopen. De VOORZITTER vindt, dat wel een aanlok- kelijk denkbeeld voor werkverschaffing, maar betwijfelt, of die buizen dan terstond wel sf genoeg zullen zijn. Men moet die eerst laten drogen en verharden. De heer A. MEERTENS voert hiertegen s: dat hij toch op enkele andere plaatsen, met na me Vlissingen, heeft gezien, dat men de buize op het werk maakte. Dit wordt door enkele leden bevestigd. De heer VAN't HOFF zou het werk wel wil len uitvoeren, indien de heer Riemens, die er meer grond door krijgt, er ook in betaalde. De heer A. MEERTENS meent, dat hij dat niet doen zal. De VOORZITTER acht het in elk geval geen werk, om zoo maar zonder voorbereiding aan te beginnen. Daarvan zou door den opzichter een begrooting moeten gemaakt worden, moet met Riemens en overeenkomst worden gesloten en er is geen geld. Hij zou dit op de volgende begrooting willen brengen. Boven- dien, eer een en ander in orde is, zal de werk- loosheid wel voorbij zijn. De heer VAN DOESELAAR deelt mede, voor buizen als de benoodigde f 3 per meter te hebben betaald. Aangezien de sloot 225 M. lang is, zou er dus voor 675 buizen noodig zijn. Hij ziet daarin, dat er zooals de waar- nemend Voorzitter in de vorige vergadering aanstipte veel meer voor materiaal, wordt uitgegeven dan aan werkloon. Dat is wel een bezwaar. De heer J. A. MEERTENS vestigt er de aandacht op, dat het aanschaffen der noodige mallen voor zoo'n klein partijtje buizen de moeite niet zou loonen en hij betwijfelt, of be- tonfabrikanten die wel zouden willen verhuren. Ook zou het aankoopen der materialen duurder komen als van de fabrikanten, die deze in groote massa's aanschaffen. De heer A. MEERTENS meent, dat het, wat dit laatste betreft, zoo geen verschil zal ma ken. Of men een baaltje cement koopt of eon wagon, zal zoo geen verschil in prijs zijn. Als de buizen aan de fabriek gemaakt worden en wij koopen ze, zit 't werkloon er al in, terwijl hier de menschen leeg loopen. Hij acht, dat het best zou gaan ze zelf te maken. Dan werkt men juist in den geest van den heer Van Doese- laa, die zooveel mogelijk werkloon in de totaal- kosten aanwezig wil zien. Men kan echter wel allerlei bezwaren opsommen, om het voorstel weg te trappen. De heer VAN DOESELAAR geeft te ken nen, dat dit volstrekt zijn bedoeling niet is, maar hij gelooft, dat in dat dempings- en rm- leeringswerk al heel weinig werkloon kan zit ten. Een paar man met een kar en paard voor het aanvoeren der buizen zullen in dienst ge nomen kunnen worden. De heer A. MEERTENS zou daarom de bui zen ook zelf willen laten maken. Hij is het met den Voorzitter niet eens, dat er spoedig algemeen werk zal zijn. Hij voorziet den go heelen zomer geen werk. Men kan hel nu re<"' zien. Er worden overal voren gereden, voor het planten van aardappelen, inplaats van d't met de houweel te laten doen. Men schakelt zooveel mogelijk werkkrachten uit. De heer VAN DOESELAAR moet nu toch ook eens opmerken, dat de heer Meertens, di" een tuin heeft van 30 roeden, dien tuin toch zelf ook heeft laten ploegen, in plaats van dien te laten spitten. De heer A. MEERTENS erkent dat. m-mr dit is een ander geval. Hii onderhoudt no': den tuin van den secretaris en die moest dit jaar gespit worden, zoodat hij geen gelegenheid had, ook zijn eigen land te spitten. Nu heeft hij dit voor een paar gulden laten ploegen, daar hij niet kapitaalkrachtig genoeg is, om f 16 a f 20 uit te geven voor het spitten. De heer VAN DOESELAAR wil dat niet ben kwade duiden, maar haalt het als voorbeeld aan. De heer Meertens moet ook bedenken, dat de boeren, als ze beginnen met aardappelen planten, nog volstrekt niet het resultaat ken nen, dat ze met de aardappelteelt zullen ver- krijgen. Als ze dus voor f 4 a 5 per gemet de aardappels kunnen planten met de ploeg, moet men het hen niet kwalijk nemen, dat ze er geen f 10 voor uitgeven om het met de hou weel te laten doen. Spreker heeft er de vorige maal ook nog op gewezen, dat hij ajuin liet uitzoeken, maar hij heeft er ook moe moeten stoppen, omdat hij geen resultaat verkreeg. De heer A. MEERTENS verwijt den heer Van Doeselaar den man die bij hem in dienst was met het uitzoeken te hebben laten stop- pen, toen bleek, dat de steun weer doorging om daardoor de werkloozenkas des te spoediger te helpen kapot maken. Nu niet meer uitge- keerd wordt, heeft hij den man weer terugge- nomen. De heer VAN DOESELAAR herhaalt, dat h" met die ajuin moest stoppen, omdat het geen opbrengst gaf. Nu heeft hij den man weer ge nomen, ofsohoon er nog niet veel werk is. Hij is ook begonnen met het effenen van wegen, al beteekent het door het nat weer niet veel. Spreker moest daarbij echter ook uitzien, dat hij het te zijner beschikking staande bedrag niet overschrijdt. De heer A. MEERTENS handhaaft zijn vo-">" stel, om thans reeds over te gaan tot demping en rioleering der betrokken sloot bij het tram- station, de kosten desnoods te dekken door een geldleening. De heer VAN 't HOFF kan daaraan a" zijn stem geven als de heer Riemens ook iets bijdraagt, maar heeft er op tegen alle kosten voor gemeenterekening te nemen. Het voorstel wordt verworpen met 4 stem- men tegen 1. Voor stemt de heer A. Meertens, tegen de andere leden. 10. Omvraag. a. De heer DIELEMAN vraagt, hoe het staat met het adres van Van Es om subsidie voor een lijkwagen. De VOORZITTER deelt mede, dat aan adres- sant nadere inlichtingen zijn gevraagd en o.m. ook een begrooting der kosten enz. Hij meent, dat het verzoek nu toch bezwaarlijk voor in- williging vatbaar zal zijn. De begrooting is eenmaal vastgesteld en dan is het moeilijk om in den loop van het jaar telkens en telkens d uitgaven te verhoogen voor bijzondere of nieu- we uitgaven. In een volgende vergadering zal rapport worden uitgebracht en een voorstel gedaan. b. De heer DIELEMAN vraagt, wat er met den afgestoken grond langs de wegen zal ge- beuren. De VOORZITTER geeft te kennen, dat het in de bedoeling ligt, aan de eigenaars van de gronden waar ze ligt den grond voor het weg halen te presenteeren. Wordt ze niet wegge- haald, dan zal de gemeente dat laten doen, De heer DIELEMAN zou ze dan, omdat er nogal wat grind in zit, willen laten brengen op de slechtste gedeelten van St. Hubrecht. De VOORZITTER merkt op, dat het meeren- deels grond is en dat de gemeente ook niet het recht heeft in St. Hubrecht grond te brengen, daar die weg niet aan de gemeente, maar aan den heer Van Doeselaar behoort. De heer VAN DOESELAAR oppert tegen- over den heer Dieleman bezwaren tegen het in die straat brengen van grond. De VOORZITTER sluit de vergadering. SCHEEPVAARTBEWEGING. 26 Maart. Eng. sJs. Ernrix, 1958 M3., kolen, van Hull voor Gent. Eng. sjs. Wharfe, 2585 M3„ stukgoed, van Goole voor Gent. Eng. s.s. Quentin, 3607 M3„ stukgoed, van Duinkerken voor Gent. Eng. s.s. Yokefleet, 2327 M3., kolen, van Goole voor Gent. Belg. sjs. Campine, 3320 M3., kolen, van Immingham voor Gent. Eng. sjs. Alberta, 1346 M3., kolen, van Swansea voor Gent. Beljg. sjs. Philippe Coenen, 732 M3„ ledig, van Ostende voor Gent. Noorsch s.s. Hosanger, 4063 M3., ko len, van Newport Mon voor Gent. Eng. s.s. Wander, 368 M3., ledig, van Gent naar Londen. Eng. s.s. English Rose, 533 M3., fos- faat, van Gent narr Southampton. Eng. s.s. Croxdale, 3651 M3., ledig, van Gent naar Newcastle. Eng. s.s. Belfron, 1024 M3., ledig, van Ter Neuzen naar Kingstynn. Eng. s.s. Blackcock, 1393 M3., ledig, van Gent naar Alloa. Eng. s.s. Portland, 1707 M3., ledig, van Gent naar Londen. Eng. s.s. Kyanite, 1819 M3., fosfaat, van Gent naar Plymouth. 27 Maart. Eng. s.s. Elise Mellonic, 1033 M3., fos faat, van Gent na;r Southampton. Eng. s.s. Lightfoot, 5361 M3., ledig, vati Gent naar Newcastle. Eng. s.s. Southerner, 1715 M3., ledig, van Gent naar Newcastle. Noorsch s.s. Bommestadt, 3158 M3„ le dig, van Ter Neuzen naar Middlesbro. Ned. s.s. Sint Jansland, 6239 M3., le dig, van Sluiskil naar Newcastle. Eng. s.s. Magrix, 890 M3., fosfaat, van Gent naar Newhaven. Eng. s.s. Carterside, 1994 M3., ledig, van Gent naar Goole. Deensch s.s. Stella, 2392 M3„ kolen, van Boston voor Gent. Led. s.s. Koduma, 3202 M3„ vlas, van Reval voor Gent. Noorsch s.s. Spidsbergen, 413 M3„ le dig, van Rotterdam voor Sas van Gent. Eng. s.s. Iris, 1176 M3., stukgoed, van Londen voor Gent. Eng. s.s. Fox, 393 M3., fosfaat, van Gent naar Exeter- Eng. s.s. Wharfe, 2585 M3., stukgoed, van Gent naar Goole. Eng. s.s. Cheswick Manor, 4189 M3., ko len, van Troon voor Gent. Eng. s.s. River Lagan, 2272 M3., ledig, van Gent naar Swansea. Eng. s.s. Quentin, 3607 M3., stukgoed, v&~ vjent naar Antwerpen. Eng. s.s. Glenhead, 4528 M3., stukgoed, van Bedfast voor Gent. Eng. zeils. Isabella, 273 M3., dakleien, van Port Madoc voor Gent. Eng. zeils. Briton, 233 M3., ledig, van Ter Neuzen naar lerseke. Belg, s.s. Venetier, 5140 M3., stukgoed, van Antwerpen voor Ter Neuzen. Belg. s.s. Rogier, 8535 M3., fosfaat, van Sfax voor Gent.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 6