ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No 7434 Vrijdag 30 Maart 1923 63- Jaargaug. Uitoefening Kiesrecht STEMMING. Uit het hooge Nooideo, HEjRSTE BI-i.A.JD. ^egeBS het Paaschfeest zal a.s, Maandag GIEN nummer van dit blad verschijnen. door personen die in dienstbetrekking zijn. STEMPLICHT. BINNENLAND. BUITENLAND. De Burgemeester van TER NEUZEN herinnert, personen, bij wie, an bestuurders van bflznodere ondernemingen en instellingen waarbij, personen die den leettjjd van vijt en twictig jaren hebben bereikt, in dienst betrekking zjjn De algemeene maatregel van be-tuur, bovengenoemd, is gegeven bp Koninklijk besluit van 24 Mei 1901 (Staatsblad no 109) en luidt als volgt Artikel 150 der Kieswet luidt uitgekreten; hij had geen verstand van kunst! Zijn uiting was.... een stomxniteit! Vermoedelijk zullen heel wat lezers den bur gemeester gelijk geven, ook qlbetreurikwel, dat het crkennen van dit tekort tegenover een gast, dien men ontving, is geschied, om- dat men dan noodeloos zichzelf achteruit zet. Doch misschien heeft de heer De Vlugt dit gezegd om goed te maken, dat men el ders den Zweedschen koning vertoonde een teekening waaropde Zweedsche vloot door de Hollandsch-Zeeuwsclie werd ver- slagen. Wat wordt met dit „fantastische" be doeld? Ik geloof niet mis te tasten, als hier de vinger werd gelegd op het feit, dat onze Nederlandsehe romans bij vele buitenland- sche achterstaan in het ,,romantische". het spannende en ingewikkelde, gevolgd door een pakkende ontknooping. lnderdaad be- hoeft slechts gcwez'en worden op de begaaf- de Zweedsche schrijfster Selma Lagerloff, die met een Nobelprijs werd bekroond, om tot erkentenis te brengen, dat thans ons land geen enkel auteur bezit, die zooveel boeiends vereenigt met zoo hooge moreele gedachten. En zien wij naar andere landen, dan vir.den wij een heele reeks schrijvers uit de 20e eeuw, wier werk buitengewoon in trek is. Wij hebben in ons land geen enkel, die ver- geleken kan worden met den Zwitser Zabn, wiens serie romans in het Wereldbibliotheek grooten opgang maakten, met den Oosten- rijker Rosegger, met den Duitscher Frens- sen, met den Rus Dostojewski, met den Spanjaard lbanez, met den Franschman Ro- main Rolland. met Engelschen als Hall Caine, Corelli, Wells, Hagard en Conan Doyle, met Amerikanen als London en Cur- wood. In elk genre biedt het buitenland schrij vers aan, wier werk dat van onze auteurs overtreft. In de historische roman is Walter Scott de meester en het voorbeeld van Jacob van Lennep en Oltmans, in humor van het landleven is Frits Rcuter onovertroffen, in karakterteekening Thackeray en Dickens. In de veeldeelige vervolg romantiek is Dumas ons de baas. Detective verhalen van Edgar Poe en Doyle zijn meer dan wat onze Ivans gaf. Wat kinderlectuur betreft leverde Frnn.k- riik: Alleen op de wereld; Engeland: Ro binson Crusoe en De kleine Lord. In het grappige is Mark Twain de meerdere van onze De Vletter of Van Abcoude. Als ver- haler van het zeeleven hebben wij kapitein Marryat, als auteurs van lndianenromans Aimard, Cooper, Karl May. Wij zouden de namen bij tientallen kunnen opsommen van buitenlandsche schrijvers, wier werk in ons land beroemd is en meer verkocht wordt dan de boeken onzer eigen auteurs. Wie erkent, dat de buitenlandsche romankunst hooger staat dan de Neder landsehe, zegt iets vfrat volkomen waar is. Van een Hollandsch boek wordt zelden grooter oplage dan 500 exemplaren voor een eersten druk gereed gemaakt. Doeh er zijn thans eenige uitgevers die series vertaalde romans voor prijzen van een daalder ver krijgbaar stellen (een halve cent de blad- zijde), hetgeen wegens de onkosten slechts mogelijk is bij oplagen van 2000 a 4000 exemplaren. Behoudens een paar uitzonde- ringen (Sara Burgerhart van Wolff en Deken, Camera Obscura van Beets, Max Havelaar van Multatuli) brengt geen enke! oorsponkelijk Hollandsch boek het tot een verkoop van tienduizend of meer. Er is nog een ander opmerkelijk verschijn- sel: Onze groote liberale dagbladen betalen zulke hooge sommen voor feuilletons, dat een schrijver veel meer zou verdienen door zijn roman in zuLk een krant uit te geven dan als boek (hetgeen dan toch later ook moge lijk zijn zou). Toch zijn vrijwel alle feuille tons vertaald buitenlandsch werk. Waarom? Omdat het lezend publiek liever geen in- landsch werk leest. Was het omgekeerde het geval, dan zouden de redacties onge- twijfeld aan dat inlandsch voorkeur schen- ken. Er moet dus een reden zijn, waarom onze nationale letterkunde achterstaat bij de buitenlandsche. Er zijn eigenlijk verscheiden redenen. De eerste reden is, dat onze taal slechts door een betrekkelijk klein aantal menschen wordt gesproken en gelezen. Dus het aantal schrij vers, dat bijv. Engelsch schrijft^is veel en veel grooter dan het aantal Nederlandsehe auteurs. En nu spreekt het vanzelf, dat de grootste kans bestaat, dat onder het grootste aantal meer goede uitstekende schrijvers worden gevonden dan onder het kleine aan tal. De tweede reden is, dat door die vele ver- talingen de gelegenheid om oorspronkelijke romans te verkoopen belangrijk wordt ver- kleind, waardoor de oplagen minder groot worden. Maar ook: omdat Nederlandsch slechts wordt gesproken en gelezen door enkele millioenen, kan de Nederlandsehe uit- gever nooit zooveel exemplaren drukken en verkoopen dan de Engelsche, Fransche of Duitsche uitgever. De drukkosten echter zijn even hoog voor weinig als voor veel exem plaren. De Nederlandsehe uitgever kan dus slechts een klein honorarium betalen voor XLV. Onze letterkundigen zijn plotseling in rep en roer gekomen, want de Amsterdamsche burgemeester De Vlugt, heeft tegen den ko ning van Zweden gezegd, dat de Zweedsche letterkunde hooger stond dan de Nederland sehe, welke laatste het „fantastische" miste. Een aantal schrijvers heeft nu dezen burge meester in weinig malsche bewoordingen een roman. Jacob van Lennep heeft voor zijn romans niets ontvangen, Multatuli voor zijn Max Havelaar slechts duizend gulden. Het ge- volg hiervan is, dat een Nederlandsch schrij ver nooit zijn dagelijksch brood verdienen kan met het schrijven van romans of van gedichten. Daarentegen kan de buitenland sche schrijver een rijk bestaan hebben. De gevolgen daarvan zijn tweeledig: De Neder landsehe schrijver gaat om toch een eenigs- zins behoorlijk inkomen te krijgen veel te veel schrijven en beproefd dus bijv. elk jaar een nieuwen roman af te leveren. Zoo geeft hij een overproductie. Gaf hij slechts de helft, dan kon hij zijn krachten concentree- ren, zijn stijl beter aiwerken, zijn compositie verbeteren. Ten tweede hij moet trachten door anderen arbeid in zijn bestaan te voor- zien. Dus moet hij eenige uren per dag be- steden aan anderen arbeid, bijv. op kantoor, en heeft hij slechts een dcei van zijn tijd beschikbaar voor de kunst, terwijl zijn geest dan reeds vermoeid is door dat andere werk. Daardoor staat hij verre achter bij zijn bui tenlandsche collega's, die al hun tijd kunnen geven aan hun kunst, oak al hun geestelijke kracht, omdat zij niet vermoeid zijn door hun arbeid in een betrclcking. Door al dergelijke omstandigheden wordt de Nederlandsehe letterkunde belemmerd om ten voile zich te kunnen ontplooien. Echter daarnaast stEtan eigenaardigheden van ons voile Onze natie heeft karakter- eigenschappen, waardoor er een bepaald stempel op wordt gedrukt. Allereerst is ons volk in doorsnede zeer godsdienstig aan- gelegd met neiging tot bespiegeiing. Dit veroorzaakt, dat velen, die letterkundigen aanleg hebben. vooal uitmunten in beschrij- ving van persoonliike zielsaandoeningen. Het allerbeste op dit gebied is het beroemde boek van den Zwolschen monnik Thomas a Kempis: De navolging van Christus. Onze Nederlandsehe aard is het zich te verdiepen in allerlei sentimenten, vandaar dat onze zoogenaamde „klein-kunst" niet onderdoet voor de buitenlandsche. Dit brengt mede, dat vele schrijvers het vooral zoeken in hun stijl en woordkeuze, in zan- gerige taal en in ppeenhooping van beeld- spraak. Zoo is Querido berucht om zijn overvloed van bijvoegelijke naamwoorden en in vreemde spelling. Doch zulke eigenaar digheden zijn gewoonlijk onvertaalbaar. Een tweede eigenaardigheid is, dat waar- schijnlijk tengevoige van de ligging van ons land (klimaat, gebrek aan berg en bosch enz.) onze volksaard zoo weinig avontuur- lijk is en zoo weinig hartstochtelijk in verge- lijking met andere vo'.keren. De Hollander is ietwat nuchter aangelegd en komt niet zoo spoedig tot buien van overspannen geestdrift. In onze vlakke, Ipge landen, waar het leven bovendien heel wat degeliiker is in menig opzicht dan in den vreemde, ont- breekt het opwindende en het bizarre. Het gevolg daarvan is, dat de verbeelding hier minder gemakkelijk spel heeft. Ook: elk schrijver is kind der omgeving en wordt daardoor geYnspireerd. De ontzettende el- lenden van het Russische volk, met zijn dronkemafls-hartstoch't, hebben een verdor- venheid van het Slavische karakter teweeg- gebracht, waardoor het mogelijk was over de Russische volksziel aangrijpende mees- terwerken te scheppen. De roman- schrijver beeldt het leven uit van de men schen door wie hij omringd wordt. Daar door weerspiegelt de letterkunde van een volkt altijd het karakter van dat volk. En omdat nu ons volk als volk weinig fantas- tisch is, kan het niet anders, of dit moet in onze nationale letterkunde worden weer- spiegeld. Het gevolg is, dat bij ons het fantastische het beste tot zijn recht komt in de zooge naamde historische romans (van Lennep, Oltmans, Wallis, Bosboom-ToussaintL V/anneer onze twintigste eeuwsche letter kundigen de wetenschappelijke kennis be- zaten om goede historische romans te scheppen, zou vermoedelijk dat fantastische door burgemeester De Vlugt bedoeld, sterker te voorschijn zijn gebracht. T. g. T. DE HERCLASSIFICATIE DER GEMEENTEN. In antwooixi op de vragen van den heer Sufing be.reflende de voorgenomen l.erclas- sificatie der gemeenten in verband met de salarieering van het rijkspersoneel verwijst de minister van Financien naar het gespro- Ikene in de zitting der Tweede Kamer op lb November jl. Er is sedert dien door de regeering geen nleuwe stap van voorbereiding ge- daan, noch een nieuw voornemen gevornid. WERVING FiUZAREN. Blijkens de ministerieele beschjkking wordt bij de regimenten buzaren de wea ving van huzaren en korporaals openge- steld. Aan hen, die wcrien aangenomen, wordi echter medegeJeeld, dat net uitzicht op het bereiken van den rang van ondtroffi- cier voor het tegenwoordige uiterst ge- ring is. AMBTENAREN IN RIJKSWONINGEN. De ministerraad heeft bepaald, dat voor woningen van ambtenaren, door het rijk in verband met den woningnood aangekocht, een uniforme regeling zal worden inge- voerd. Volgens deze regeling zal, ingieval op of na 1 januari 1924 door een ambte- naar een zoodanige woning is of wordt betiokken, ook al wordt een deel daarvan bestemd tot rijksbureau, met den bewoner een civielrechUr.ijke huurovereenkomst wor den aangegaan, waarbi' de huursom zal worden bepaald op 7 pet. van 3e koop- som, met een maximum van 15 pet. van de bezotdiging des bewontrs met inbegrip der toelagen welke hij geniet. Is de wo ning niet door het rijk gekocht, doch ge- huurd, dan zal de bewoner het volie be- lirag der huursom moeten betalen, woer met een maximum van 15 pet. zijner be- zoldiging en toelagen. Hbl. DE TOE3TAND. Het zesde Roerdebat in het Engelsche Lagerhuis heeft de vijf voorafgegam gefc- ken. Het heeft gelegenheid gegeven, schrijft de N. R. Crt. tot verschillena oominentaar, al naar het partijstanelpunt en de regeering is daarna bij rnonde van Baldwin (de keel van Bonar Law was er te schor voor) en Mc Neil! aan net woord gekomen met den reeds afgezaag- den pariementairen deunwij wilien wel, maar wij kunnen niet. Op deze manier lijkt er nog veel water door de Roer te moeten siroomen, voor men verder komt. Dit is echter slechts schijnbaar. Immers: panta rei. Gelijk de Rper stroomt is ook de Roer- kwestie in langzame beweging naar haar oplossing, met af en toe wat doodtij er tusschen. "De Engelsche regeering is nu goeu doorurongen van het teit, dat Frank- rijk geen bemiddeling aanvaardon wii en zij tegenover dezen, liaren oorlogsbondge- noot, niet vtrder kan komen. Maar voor wenken aan Duitschland blijft de weg voor Engeland open en men weet, dat het dien al etrder bewandeld heeft. Mc Neill, de ondtrminister van buitenlandsche zaken, (Lord Curzon kan als pair in het Lagerhuis niet spreken) erkende dit bedektehjk toen hij zeide dat de Engelsche regeering wist wat Duitschland wilde vocrsteilen, maar het „gewaarschuwd" had dat tenzij de Duitscne regeering heel wat verder ging dan het door haar voorgestelde plan, de Engelsche regeering het met waarschijnlijk achtte dat uit voorstel op dit oogenblik veel vruchten Zou dragen of huip bieden". Een kleine aanwijzing dus, dat er een En gelschDuitsch ondironsje aan den gang is in veroand met de Roer. De Fransche deur is van binnen gegrendeld met het op- schnft: geen bemidueiing, de Duitsche met net boruje: eerst ontruinung van het Roer- bekken. Maar achter de laatste is de |x>r- tier met buitenstaanders in gesprek. Be- halve van Engelschen kant is er ook be- langsteliing van Italiaanschen zijde voor wat de portier op te merken heett. En te vens is tr contact tusscnen Belgie en Ita- lie over de Roerkwesde. Daar verder Stin- nes te Rome geheimzmnige conferenu,es met Amcrikaansche financiers heett ge- houden, kan men aannemen^ dat^tirwijl het publteK nog steeds met ofucieele en offi- cieuze tegenspraken van het doen van aan- biedingen of bet voeren van onderhandelin- gen gespijzigd wordt, de zaken toch niet geheel op hun beloop blijveii. Als men den tegenwoordigen toestand met dien van net einde van het vorige jaar vergeiijkt, is er stehig ook in zoover voor- uitgang, dat Duitschland nu toetschietelij- Ker is, daar het, na de bezetting van de Roer, zeker is van ppsitieve meaewerking van de groote nijverheid voor een rege ling van de schadevergoeding. Einde 1942 was de joositie deze, dat Duitschland een verzoek om een moratorium van eenige jaren deed. Thans verklaart echter minister Rosenbtrg, na onderzoek door een com- missie van intemationale deskundigen van Duitschland's praestatievermogen, zich be- reid om stappen te doen voor een gewaar- borgde internationale leening, waarvan de opbrengst onmiddellijk aan Frankrijk of de gealiieenden in contanten zou worden afgeuragen. In plaats van voorioopig niets in het laatje te ontvangen, zou Frankrijk dus uitzicht krijgen op algeheele of ge- deeltelijke ttrugoetaiing van zijn voorscnot voor de verwoesce streken. De financieele kant van de kwestie ziet er dan niet meer zoo hopeloos uit, zou men meenen. Er zijn natuurlijk nog anuere kanten aan de zaalc en zecr duideiijk is ook dat er aan weers- kanten prestige in het gfeding is gekomen, maar he't is toch lets, dat er schot in begint te komen. TER NEUZEN, 30 Maart 1923. AMBACHTSSCHOOL TE TER NEUZEN. Avond-cursus 19221923. De avondcursus aan de ambachtsschool alhier is w'eer beeindigd. De resultaten voor de leerlingen die deze volgden, blijkt uit onderstaande lijst. bevorderd werden: Tinunerneden: van de le naar de 2e klasse: C. van Meerendonk te Ter Neuzen, J. de Zeeuw te Hoek. niet bevorderd 2 leerlingen. van ue 2C naar de 3e klasse: j. H. Wiil.'M. Wisse, H. A. Molegraaf, P. Stouthamer, J. C. Eijke, Joh. Meertens, D. Jansen, Joh. Lansen, j. C. de Bree, alien te Ter Neuzen. Voorv.aardelijk naar de 3e klasse: C. P- Riemens, C. K. Dees, G. Minnik, F. H. de Bree, O. de Rijk, alien te Ter Neuzen. Niet bevorderd 3 leerlingen. Van de 3e naar de 4e klasse: F. Haak, J. N. van Dixhoorn, J. C. Chris- tiaansen, Anth. P. Faas, lz. C .Colijn, Iz. C. Kaan, C. de Jager, J. P. de Feijter, alien te Ter Neuzen. Voorwaardelijk naar de 4e klasse: M. J. Riemens, Iz. Verelst, beiden te Ter Neuzen. Niet bevorderd 2 leerlingen. Van de 4e naar de 5e klasss: W. J. M. Nieuwelink te Hoek, Abr. A. Dieleman te Zaamslag, J. Riemens, F. C. Eekman, beiden te Ter Neuzen. J. H. Kaijser te Zaamslag, J. P. d'Hert, F. C. A. Clem- minck, H. Kaijser, B. Huizinga, Jac. 't Gilde, M. 't Gilde, W. Koster, J. J. Kolijn, D. H. de Feijter, J. G. Jochem, R. Scheele, H. van der Stelt, alien te Ter Neuzen. Voorwaardelijk naar de 5e klasse: Joh. van den Ouden te Ter Neuzen, L. van den Berge, R. B. van den Berg, beiden te Axel, C. Lansen te Ter Neuzen. Metselaars: van de le naar de 2e klasse: P. A. de Fouw te Hoek. Van de 2e naar de 3e klasse: G. J. Simons te Ter Neuzen. Van de 3e naar de 4e klasse: P. Izebout te Ter Neuzen, J. P. van Hermon te Hoek, P. J. van Fraaijenhoven te Zaam slag, M. C. Meertens te Hoek. Voorwaardelijk naar de 4e klasse: N. Faas te Ter Neuzen. Van de 4e naar de 5e klasse: M. Wagenaar te Hoek, Bartkwerkers: van de 2e naar de 3e klasse: Joh. J. de Bruijne, J. Wolt'ert D.F.z., D. E- Wolfert Cz., alien te Ter Neuzen. Van de 3e naar de 4e klasse: D. P. de Cooker, C. Hamelink, L. J. Hame- link, Chr. Franken, alien te Ter Neuzen. Voorwaardelijk naar de 4e klasse: L. van Langevelde te Ter Neuzen. Niet bevorderd 1 leerling. Van de 4e naar de 5e klasse: J. D. Porreij te Axel, M. E. Stockman, J. Verbrugge, A. van Moeffaert, M. H. LeuHis, L. L. Kaijser, F. L. Slock, alien te Ter Neuzen. Huissmeden: van de le naar de 2e klasse: Joh. Platteeuw te Hoek, A. L. Herrebout te Zaamslag, L .M. Scheele te Axel. Voorwaardelijk van de 3e naar de 4e klasse: C. Iz. Kaan te Ter Neuzen. Voorwaardelijk van de 4e naar de 5e klasse: L. A. Balnikker te Ter Neuzen. Instumenttnakers-Electnciens. Van de 2e naar de 3e klasse: C. A. de Doelder, P. Leenhouts, beiden te Ter Neuzen, A. C. v. d. Welle te Hoek, A. G. de Jonge te Axel., Voorwaardelijk naar de 3e klasse: Jac. van Eck te Ter Neuzen. Van de 3e naar de 4e klasse: W. C. Ruijtenburg te Axel, L. J. Ramme- loo te Philippine, Chr. J. D. van Damme, Jac. de Reus, F. J. van Driessen, M. van Baal, J. J. Lok, alien te Ter Neuzen. Voorwaardelijk naar de 4e klasse: H. A. Vermast, D. J. Helmendach, L. C. Remerij, alien te Ter Neuzen, J. van't Hoff te Axel. Van de 4e naar de 5e klasse: P. van Tatenhove te Ter Neuzen. Van de 4e naar de 5e klasse: C. D. Guiquierre te Ter Neuzen. Schilders: van de le naar de 2e klasse: Abr. Wilhelm te Zaamslag. Voorwaardelijk naar de 2e klasse: F. Meeusen te Ter Neuzen. Niet bevorderd 1 leerling. Van de 2e naar de 3e klasse: Niet bevorderd 1 leerling. Voorwaardelijk van de 3e naar de 4e klasse: P. Kaijser te Ter Neuzen. Van de 4e naar de 5 klasse: W. Wisse te Zaamslag, Anth. J. Jurrij te Hoek. Schoenmakers: Van de 2e naar de 3e klasse: Jac. Hamelink te Ter Neuzen. Van de 2e naar de 3e klasse: A. de Doelder, W. P. 't Gilde, Jae. Haak, alien te Ter Neuzen. Van de 3e naar de 4e klasse: Jac. van Es, J. van Drongelen, beiden te Ter Neuzen. Het diploma werd behaald door: Timmerlieden: J. P. Meertens te Ter Neuzen, J. K. Meer tens te Hoek, D. J. J. de Bruijne, J. Fraanje, Z. van Wijck, alien te Ter Neuzen. Vervolgcursus Timmerlieden: C. F. L. Kaijser te Ter Neuzen. Metselaars: J. Deij te Ter Neuzen. Bartkwerkers: i M. Verelst, P. Loof, Joz. P. C. J. de Smit, J. P. 't Gilde, L. van Eck, P. de Bree, alien te Ter Neuzen. Huissmeden: j. Wisse te Ter Neuzen. Schilders: J. J. de Zeeuw te Ter Neuzen, C. Wisse Fz. te Zaamslag, J. van Breen, Adr. Koster, Chr. de Zwart, J. J. Meeusen. alien te Ter Neuzen. Schildercttrsus: Voorklasse naar le studiejaar: J. W. Moens, L. Dekker, beiden te Zaam slag. 2e naar 3e studiejaar: G. P- de Feijter te Ter Neuzen, C. Wisse J.Jz., J. Oppe, beiden te Zaamslag. In eene Donderdagavond gehouden bij- eenkomst in een der teekenzalen van de am bachtsschool, werden de diploma's na eene toespraak van den voorzitter der vereeni- ging, den heer J. Huizinga, burgemeester, in tegenwoordigheid van bestuur en leeraren, door den directeur, den heer Buthfer, uit- gereikt. Deze laatste sprak de hooo uit, de gediplomeerden nog wel in de inrichting terug te zien, daar getracht zou worden voor hen vervolgcursussen in te richten. Met name hoopte hij, dat dit voor de schilders het geval zou zijn, door onderricht in deco- 1 ratieschilderen. tjaAi-wcwwu nwrr - '".x-wu':.' ^g-jwui..V''jvfc«srv/.&:f./uTetfi:^ -f'cMSywsgjy-jv~-'5\»-gt3B-&Kt •dfLuifc*. TER NEUZENSCHE COURANT. dat zij, volgens art. 55 der Kieswet, verplicht zijn te zorgen, voor zoover niet bij algemeencn maatregel van bestuur vrijstelling is verleend, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot een te houden stemming mede'te werken, gedurende ten minste twee aehter- eenvolgende uren, tusschen acht uren des voormiddags en vijf uren des namiddags, daartoe gelegenheid vinde dat zij, volgens art. 56 van genoemde wet, voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken of werk- (daatsen, verplicht zijn te zorgen dat in het arbeids- lokaal en, zoo er meerdera arbeidslokalen zijn, in het grootste of wel in meer dan edn arbeidslokaal, gedurende twee werkdagen voor, en op den tot stem ming bepaalden tijd op een ziehtbare wijze is opge- hangen een door hen of van hunnentwege onder- teekende lijst. de twee achtereenvolgende uren, bovenbedoeld, vermeldende, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor alien gezamenlijk dat, volgens art. 151 der Kieswet. overtredingvan bovenstaande voorschriften wordt gestraft met heehtenis van ten hoogste veertien dagen ofgeld- hoete van ten hoogste vijf en zeventig gulden. Artikel 1. Vrijstelling wordt verleend aan de in aitikel 57 (thans 51) der Kieswet bedoelde personen en be- stuurders van bijzondere instellingen en onder nemingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde personen, welke uit hoofde van die dienstbe trekking op den dag der stemming tussclven de in vermeld artikel genoemde tijdstippen niet gedurende twee achtereenvolgende uren vertoeven in degemeente, op welker kiezerslijst zij voorkomen. Artikel 2. Vrijstelling als omschreven in het voorgaand artikel wordt voorts verleend aan geneeskund'gen en apothekers ten aanzien van bij hen in dienstbetrek king zijnde personen, alsmede aan personen en be- stuurders van bijzondere instellingen en onder nemingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde ziekenverplegers. Lijsten, op te bangen in fabrieken en werkplaatsen, als in art 56 der Kieswet bedoeld, zijn ter gemeente- secretarie verkrijgbaar. Ter Neuzen, 28 Maart 1923. De Burgemeester voornoemd, J. HU1ZINGA, Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ter openbare kennis, dat op Woensdag, 11 April 1923, van des morgens acht nnr tot des namiddags vijf uur, zal geschieden de STEM Mil* ft ter verkiezing van de leden van de Provinciale Staten. Herinnerd wordt aan de verplichting, opgelegd bij artikel 72, tweede lid, der Kieswet, dat ieder, die volgens' de kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken, zich binnen den voor de stemming be paalden tijd ter uitoefening van zijn kiesrecht moet aanmelden bij het stembureau in het voor hem op de kiezerslijst aangewezen stemdistrict. De kiezer die niet voldoet aan de verplichting op gelegd bij art. 72, tweede lid, wordt, tenzij den nvli- ter van eene geldige rcden van verhindering blijkt, gestraft met berisping of met geldboete van ten hoogste drie gulden. lndien tijdens het plegen van de overtrading nog geen twee jaren zijn verloopen sedert eene vroegere veroordeeling van den schuldige wegensgelijke over trading onherroepelijk is geworden, of de deswego opgelegde geldboete vrijwillig is betaald, wordt geld boete van ten hoogste tien gulden opgelegd. De uitspraak is aan hooger heroep noch cassatie ouderworpen lndien de straf van berisping wordt opgelegd aan een afwezig gebleven heklaagde, wordt een sclirifte- lijke vermaning van den Kantonrechter om aan de verplichting opgelegd bij art 72, tweede lid in bet vervolg te voldoen, aan den veroordeelde vanwege het openbaar ministerie beteekend op de wijze, voor- geschreven bij art. 144 van het Wetboek van Straf- vordering. Tevens wordt de aandacht gevestigd op art. 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende Hij die opzeltelijk zich voor een ander uitgevende aan eene krachtens weitelijk voorschrift uitge- sehreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste EEN JAAR. Ter Neuzen, den 28 Maart 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secrctaris. Koperslager: Typografen:

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 1