SPORT. 6EMEN6DE BER1CHTEN. dat de instructie heeft uitgewezen, dat de stad en de bevolking van Buer niets met de vermoording der beide offieteren te niaken hebben. Uit het onderzoek is gebleken, dat een der daders tot de Schupo behoorde. Het waren de politiebeambte Burghof en de electrician Wintershagen. Beiden zijn bij hun poging tot vluchten doodgeschoten. DE GRAANUITVOER UIT SOVJET- RUSLAND. Het bericht in de Engelsche bladen, vol- gens hetwelk het Russische proletariaat, aangespoord door de sovjet-regeering, be- reid zou zijn 8000 ton graan en 5 miliioen goudroebel te zenden ter ondersteuning van de revolutionnaire agitatie in het Roergebied en in West-Europa, heeft groote opwinding veroorzaakt in de ker.kelijke kringen te Rome. Men vraagt zich af of het geld door de pauselijke missie geschonken ten behoeve van de hongerende bevolking van Rusland en dat verkregen is van de weldadigheid der katholieken over de geheele wereld, ten slotte niet indirect gebruikt zal worden ter bevordering der bolsjewistische propa ganda. MOORDAANSLAG OP SMEETS. Zaterdagavond omstreeks half acht drong een onbekendc man het rcdactiegebouvv van de „Rheinische Republik" te Keulen, het orgaan van Smeets, den leider der Rijn- landsche separaiistische beweging, binnen. In het xedactiebureau waren op dat oogen blik alleen Smeets en zijn zwager, die als secxetaris bij hem in dienst, aanwezig. Zoodra de onbekende de deur van het vertrek had geopond, loste hij eenige re- votverschoten op de twee mannen met het gevolg, dat beiden neerstorten. De dader zag daarop kans te ontkomen. De beide slachtoffers werden onrniddel- tifk naar het ziekenhuis vervoerd. De se- cretaris van Smeets bleek bij aankomst al- daar reeds overleaen te zijn. Smeets had een emstige hoofdwonde bekomen. Hij werd onmiddeliijk geopcreerd, doch men twijfelt aan de mogelijkheid van zijn herstel. Van den dader ontbreekt tot op dit oogenblik ieder spoor. Door de politie zijn alle mogelij'ke maatregelen genomen, die tot zijn arrestatie kunnen leiden. TER NeUZEN, 1Q MAART 1921. posterijen. Naar wij vernemen zal met ingang van heden, 19 Maajrt, de Schans worden op- genomen in de stadsbestelling, waardoor daar ffiermaal daags zal worden besteld, des Zondags eenmaal. Hierdoor vervalt de gelegenhejd om door middel van den besteller postzaken te doen behandelen. CHR. NORMAALLESSEN. Bij de Chr. Normaallessen te Ter Neu- zen zijn bevorderd tot de 3e klasse: J. Overdulve en D. de Feijter van Axel, H. J. de Regt en 1. C. van Fraeijenhove van Zaamslag en A. G. M. J. Kaan van Ter Neuzen!; tot de 2e klasse N. v. d. Welle van Hoek, J. J. Deurwaarder, J. Oppe, J. W. Kosten en S. A. van Dijk van Zaam slag, D. Bakker, J. van Drongelen en M. Dlieleinan van Axel en J a. v. d. Ree en C. J. Nobels van Ter Neuzen. Toegelaten werden tot de 3e klasse H. J. M. Kwaak van Ter Neuzen, tot de 2e klasse H. Groot en E. A. Kruijsse van Ter Neuzen en tot de le klasse H. Alme- kinders, A. de Feijter, J. T. van Lange- veide, N. an Langeveide, C. L. Kolijn, P. Goumou en C. Coumou van Axel, F. P. van Westenbrugge van Zaamslag, P. de Koster van Hontenisse en L. Huizinga, A. M. C. Klaassen en P. Dieleman van Ter Neuzen. STOOMTRAM BRESKeNS— MALDEGHeM. Het jaar 1922 is voor deze maatschappij gunstig geweest, uit de exploitatie werd verkregen 278.187 of 19.36 per dagki- lometer tegen 19.75 in 1921. Het perso- nenvervoer bracht /994 meer, het goe- derenvervoer 78261 minder op. Voor bie- tenvervoer werd /126.664 ontvangen te gen /115.563 in 1921. De exploitatie-uit- gaven waren /198.660, zoodat /79.526over blijft. Van het renteloos voorschoc voor de lijn OostburgCadzand moet van de 7 100.213 nog /5t>9e> worden terugbetaald. Volgens de winst en verhesrekening werd omvangen saldo v. j. 76608, ptrsonenver- voer ji 1.025, abonnementen /1998, goe- derenvervoer /180.949, huishuren jOd5, an- dere ontvangsten en postvervoer /23.55S. Uicgegeven werd aan aigem. dienst/36.363, traoie /46.732, mouvement 730.690, be- lastingen 71926, werkplaats /39.224, on- dernoud gebouwen 73188, id. lijn en tele- toon 740.035, renterekening 74048, terug- betaling op renteloos voorschot /12.143 en restant 766.334. Dn SCHeEEPSRAMP IN DEN bGHtL demon d. Omirent de scheepsramp in den Schel- demond deelt het Handelsbiad van Ant- werpen o.a. nog het volgende mede: „z.oodra we. net nieuws der verschrik- kelijke zeiramp vernamen, hebben we ons dadclijk op weg begeven om nader bericht te vernemen. Het schip met de twee schipbreukelin- gen, de Noorsche stoomboot „Frithjof tide" was nog met in de haven aangeko- men, doch had het anker uitgeworpen op de reede van Austruweel. We voeren naar het schip met de blij- de hoop uit den mond der schipbreukelin- gen bijzonderneden te vernemen. Het vtrwonderde ons, dat geen mensch op het schip te zien was. Nu dat was geen beletselmet een sprang over de hooge reeling stonden we op het dek van de „Frithjof Eide" en klommen de trappen op, die ons naar een verlichte kajuit brachten. Eerst toen we in de deur stonden, za- gei; we de eers e opvarenden. Het was de kajuit van den kapitein, die juist aan het avondmalen was De kapitein, Austad geheeten, zat aan de tafel, en met he|m| 2 mannen met bleek uiterljijk en zwaren haarbos, de twee schipbreukelinlgen. Verder zat nog aan tafel de loods van het schip, Corthout. Kapitein, we zijn dagbladschrijvers en zouden graag een en ander willen ver nemen over de scheepsramp, waarvan u twee overlevenden hebt medegebracht. We dachten dadelijk een good antwoord te kxijgen, doch tot onze groote verwonde- ring snauwde hij ons toe: Wat, dagbiadschrijvers, er is niets te vernemen, eerst morgen op den tribunaal, en hij ging voort een flinken hoop sprui- ten, die op zijn bord lagen, naar binnen te spelen, wat door zijn dischgenooten zwijgend werd gevolgd. Zoo konden we ons toch niet laten af- schepen. Ja maar, kapitein, over de botsing zelf moeten we niets verndmen, enkel maar wat nadien heeft plaats gehad met de schipbreukelingen. Daar is geen botsing geweest, snauwde hij ons toe, en maakt dat ge weg komt. Dat was nu toch al te kras. De journalisten lieten zich zoo maar niet wegzenden en na een paar oogenblikken die twee menschen te hebben gedegeslagen, waagde een hunner het nog eens het ge- sprek aan de gang te krijgen. Dat zijn zeker de twee overlevenden, kapitein? vroeg hij, op de twee bovenbe- doelden wijzende. Toen gebeurde er iets, dat de verslaggc- ver nooit zal vergeten. De kapitein, die juist een mondvol sprui- ten had, sprang als een bezetene overeind en schreeuwde zoo hard mogelijk, terwijl de spruiten den verslaggever in het aan- gezicht vlogen Maak dat je wegkomt, of.... Wat die kapitein nog verder zeide, weten de verslaggevers niet, want om niet over boord te worden geworpen, maakten ze maar, dat ze weg kwamen, wat nog niet eens zoo gemakkelijk ging. Was me dat een interview. De journalisten bleven met ons schip langszij liggen, in de hoop, van het een of ander lid der bemanning alsnog iets over de vreeselijke scheepsramp te vernemen. De loods M. Corthout deelde hun later in loorte woorden mede, wat er was geschied, na vooraf te hebben gezegd, dat de kapitein zich deed verontschuldigen voor de brutale manier, waarop hij zich had aangesteld, Als hij eet, wil hij met rust worden ge- laten had hij later gezegd. flet schip, dat vergaan is, is de Engel sche stoomboot „Mtrville", varende met een lading kolen van Goole naar Gent. Dondtrdagmorgen halfdrie, bij zeer don- keren nacht en geweldige zee, is de „Mer- ville", op (het oogenblik, dat het schip zich op 30 mijlen van Westkapelle bevond, doer geweldige zware zeeen geteisterd. Het schip werd voortdurend heen en weer geslagen, terwijl voortdurend de zee over het dek spoelde. Door de opvarenden werd besloten, een toevlucht in de reddingsbooten te zoeken. Doch er kon slechts van een reddings- boot gebruik worden gemaakt, daar de an- dere boot, tengevolge van de zware slagzij van het schip, niet kon worden uitgezet. De 14 opvarenden van het schip namen plaats in de eene boot en het ranke vaar- tuig dobberde op de hooge zeeen. Met ejken golfslag bestond het gevaax, dat de boot voor goed in de golven zou verdwijnen. Het was rand 5 uur 's morgens dat de „Frithjof Eide" ter plaatse kwam, waar de „Merville" was vergaan. Er werd hulpgeschreeuw waargenomen. doch er werd niets gezien. De kapitein besloot het stuur van schip te wenden en de plaats af te zoeken, waar het hulpgeschreeuw was waargeno men. Toen bemerkte men een omgeslagen boot, waarop 5 menschen zaten. Oogenblikkelijk werd 'n boot uitgezet en slechts na bovenmenschelijke pogingen slaagden de moedige zeelieden er in de omgeslagen boot te naderen. Helaas, van de 5 opvarenden, die ze eerst gezien hadden, waren er nog maar 2 overgebteven. D|e 3 anderen hadden, verkleumd van de koude en afgetobd door de zware zeeen, de omgekantelde boot moeten loslaten en wa- )ren in de golven verdwenen op het oogen blik dat de redding nabij was. Volgens de geredden is het ook zoo ge- gaan met andtre opvarenden. Hun boot was op zeker oogenblik omgeslagen. Velen hunneT waren toen reeds den dood inge- gaan, terwijl de overblijvenden zich aan het ranke vaar.uig hadden vastgeklampt. Een dir geredden heeft tot vierinaal toe den kapitein weer terug op de boot getrok- ken. De andtre had hclzelfde gedaan met den etrsten machinist, doch alien, de een na den ander, zagen ze voor hun oogen in di diepte verdwijnen, terwijl de dood met uit- ges.rekte armen de ongtlukkige schipbreu kelingen bleef aangrijnzen, tot ten laatste 2 hunner toch werden gered. Beiden werden aan boord uitstekend ver- zorgd De vergane stoomboot „MerviIle is in 1903 gebouwd en had een bruto tonnen inaat van 1035 ton. De geredden zijn een matroos en een donkey man. HOEK. Zaterdag jl. sprak de heer Welleman uit Kirabbendijke, alhier voor een 120tal men schen, om de beginselen van den Vrijzinlnig Democratischen Bond uiteen te zetten in verband met de Statenverkiezingen. Aan de hand van vele voorbeelden uit de praktijk toonde hij aan, dat de eischen, aan de candidaten gesteld, verder moeten gaan dan het kennis hebben van wegen, polders en waterschappen. De meer ingewikkelde sa- menleving doet ook in de Staten steeds meer zaken aan de orde komen, waarbij de politjeke ovirtuiging der leden den doorslag geeft. Bovendien kiezen de Sta ten uit hun midden het college van Ged. Staten, dat de dagelijksche leiding van het provinciaal bestuur heeft. Controle uit- oefent op de gemeentcbesturen en een be- langrijk aandeel heeft in de uitvoering van vele rijkswetten. Het kan niet onverschillig zijn, weike geest in dat college domineert. Daarenboven kiezen de Staten de leden der Eers e Kavne", de an ere helfi cer volks- vtrjegenwoordiging en ook hierbij kan niemand tegenspreken, dat de politieke overtuiging daarbij een duit in het zakje moet doen. V.;D.-Statenleden zullen V.D.- Eerste Kamerleden sttmmen en verster- king van het democratisch element in Je Eerste Kamer is hoog noodig. Hierbij wordt gereleveerd, dat de Vrijheiasbondsche Sta- tenleden ook wat dit betreft niet zuiver op de graad zijn. lmmers de helft dier frac- tie stemde op een anti-revolutionair voor de Eerste Kamer. Tenslbtte is aan deze Sta- tenverkiezing nog een andere politieke kant. Zij kan dienen als uitspraak over het algemeen regeeringlsbeleid na de verkiezin- gen van het vorige jaar. Immers de daden der regeering kloppen nu al niet met de stembusbeloften, denk aan den beloofden landbouwminister en aan den gekregen vlootwetminister b.v., denk aan de ver- slechtering van ons onderwijs, aan de protectionistische voorsfellen in het zicht. Door te stelinmen op V.D.,-leden voor de Staten kan men hiertegen het best opko- men. In 'korl bestek wordt daarop uiteenge- zet, wat de V.D. willen, xrijzinnig en ue- mocraat. Scherp teekent de heer Welle man de lijn zoo naar links en naar rechts af. Tenslotte stipt hij aan, wat de V.D. in de Staten hebben gedaan, en vraagt hij me de op grand daarvan opnieuw het vertrou- wen der kiezers. De aanwezigen gaven luide blijk van instemrning, ook na het slotwoord van den heer P. Kaan uit Ter Neuzen, die de vergadering had gteleid en de aanwezi gen opwekte tot het vormen van een af- deeling van den Vrijz. Dem. Bond. KOEWACHT. Vrijdagnacht hebben dieven ingebro- ken in de. vlasschuur van den heer H. de Waele, alhier, en daaruit ontvreemd drie balen gezwingeld vlas ter waarde van ruim 400 gulden. Vrijdag is den gjeheelen dag door de politie met behulp van een poli- tiehond naar de daders gezocht, doch op de hoogte van „de Duivekeet" (Belgie), raakte de hond het spoor kwijt. Het R.K. kerkhof is thans geheel voltooid. Het is prachtig aangelegld en met helcwerk afgesloten. Gedurende ruim; 3 we- ken hebben onze landbouwers gratis zand aangevoerd, terwijl anderen voor den aan- leg zorgden. BORSSELe. Bij de op Vrijdag gehouden herstemming voor een notabel der Ned. Herv. gemeente werden uitgebracht 48 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heeren G. Smit 32 en J. van de Velde 16 sjtemmen, zoodat eerstgenoemde gekozen is. VOETBAL. Gistex speelde Terneuzen I te Hulst te gen H.ViV. I. De uitslag was 2—1 voor Terneuzen. Alhier speelde Majella van Hulst tegen Terneuzen II. Deze uitslag was 4—2 voor Majella. T.VjV. speelde alhier tegen Wilhelmina van Axel. Uitslag 20 voor Wilhelmina. Loop der bevolking van Ter Neuzen. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: J. J. de Feijter, landbouwersknecht, Hoog- steeg 3, van Hoek. F. Dekker, landbouwer, 3 N, van Hoek. N. Roelands, dienstbode, O 115, van Krui- ningen. A. J. van den Ende, fabrieksarbeider, Q 1, van Chattam (Amerika). L. L. W. A. Aspeslagh, rivierloods, Dijk- straat 81, van Vlissingen. W. Bakker, kantoorbediende, Steen.kamp- laan 22, van Rotterdam. E. J. Geensen, dienstbode, Nieuwediep- weg 21, van Den Haag. Ch. Kok, kommies, Steenkamplaan 87, van Krabbendijke. Vertrokken: 1. W. van der Vliet, schipper, aan boord, naar Oude Tonge. P. J. Lensen, schipper, aan boord, Rotter dam. J. P. Plansoen, winkelbediende, Lange Kerkstraat 44, naar Vlissingen. J. A. Solleveld, commies P. T. T., Korte Kerkstraat 9, naar Rotterdam. V. M. J. Groothaert, dienstbode, O 193c van Sas van Gent. Wed. J. K. Kolijn, bonder beroep, Donze- Visserstraat 191, naar Utrecht. J. M. de Rijke, dienstbode, Pelmolengnng 2 naar Rotterdam. E. I. Dierickx, zonder beroep, Q 13T naar Dongen. RECHTZAKEN. Zitting van 16 Maart 1923. C. S., oud 18 j„ leurder te Clinge (B.) werd beklaagd, dat hij op 4 April 1904 1 Clinge heeft weggenorsnen een tiental denne- boomen, toebehoorende aan Albert d'Haens. Eisch 10 boete of 10 dagen hecht. J. C. M„ oud 52 j., koopman te Zaamslag, werd ten laste gelegd, dat hij in een burgcr- lijke procedure tusschen Pieter de Vos als eischer en hem als gedaagde op de openbare zitting van de rechtbank te Middelburg van 8 November 1922 mondeling opzettelijk vr schelijk heeft afgelegd den navolgenden eed: „lk zweer, dat het niet waar is, dat il; met eischer (Pieter de Vos) op 4 Mei 1921 althans omstreeks dien datum, een over- (•enkomst heb aangegaan, waarbij ik aan den eischer verkocht, gelijk deze van mij kocht 500.000 ongestempelde Oostenrijksche kro nen voor den prijs van 6 gulden per 1000 kronen, door mij te leveren, uiterlijk op Woensdag 11 Mei 1921", weike eed in dat burgerlijke geding beslissend was ver- klaard op den afloop der procedure. Vier getuigen kwamen nu verklaren, dat gezegd is, M. kronen voor eigen rekening zou koopen. De eisch luidde zes maanden. De verdediger, Mr. Ten Brake, ging de civiele zaak na, en meende, dat men be- klaagde niet kan veroordeelen, omdat de 4 getuign zich na 2 jaar makkelijk kunnen vergissen. Tegen H. v. d. B„ bodesknecht te Mid delburg werd wegens diefstal van goederen 4 maanden gevorderd; tegen den recidivist C. v. L. uit Colijnsplaat wegens diefstal 6 maanden; en f 10 of 10 dagen tegen G. M. uit Leiden, die te Breskens vernieling pleeg- de, toen getuige Van Melle hem niet wilde ontvangen en tegen Jacoba S. uit Ellewouts- dijk, die een andere vrouw mishandelde. Uitspraak in alle zaken 23 dezer. DE MOORD TE KOEWACHT. Betreffende de behandeling der zaak tegen J. Apers, slager te St. Jansteen, voor de rechtbank op Vrijdagmiddag zij nog ge- meld, dat eerst door middel van een door den burgemeester afgegeven bewijs van Nederlanderschap, werd aangetoond, dat beklaagde Nederlander is, al is hij uit Bel- gische ouders op Nederlandsch grondgebied geboren. De eerste getuige G. A. Boddaert, is met beklaagde op 15 Januari uit geweest, en heeft gezien, dat beklaagde op Belgisch ging staan praten, met enkele personen, getuige is toen verder gegaan. Beklaagde had wel iets gebruikt. Beklaagde, nu ondervraagd, zegt ruzie te hebben gehad met Suij, en hem een steek in de kaak te hebben toegebracht, maar weet niet hem ook in de zij te hebben ge- raakt. Uit een voorgelezen stuk blijkt, dat be klaagde voor den rechtercommissaris we1 degelijk heeft verklaard Suij opzettelijk een steek in het bovenlijf te hebben toegebracht. De tweede getuige, M. Martens, huls- vrouw van A. v. Rumste te Moerbeke-Koe- wacht zag Suij haar cafe verlaten en toen buiten ruize krijgen met beklaagde. Getuige ging de deur binnen, na een minuut of vijf kwatn Suij binnen, die bloede uit kaak en en zeide dat heeft Apers gedaan. De ge- wonde viel op den grond, is op een matras gelegd en verbonden en toen weggebracht. De derde getuige, J. Suij, neef van den verslagene heeft ook de vechtpartij zelf niet gezien, maar wel zijn neef verbonden, De vierde getuige R. de Metter, heeft Apers en Boddaert zien aankomen, toen kwam er iemand bij Van Rumste uit en deze ging af op de twee mannen, Boddaert lien door, Apers kreeg ruzie met den onbekende of er gevochten is weet beklaagde niet. Getuige J. F. Klaassen, wachtmeester der marechaussee, vond den verwonden man b Van Rumste, de dokter nchtte de wonden direct levensgevaarlijk. Dit laatste bevestigde de eerste deskun- dige, arts L. Hanewijn uit Moerbeke, die tevens betreffende de sectieverklaringen af- legde, die ook blijken uit de dagvaarding, waarbij de tweede deskundige, arts J. P. L. Hulst uit Leiden zich aansloot. De officier van justitie ging de feiten na en meende, dat niemand anders dan be klaagde de wonden kan hebben toegebracht, en dat het ten laste gelegde wettig en over- tuigend is bewezen. Men moet rekening houden met de men- taliteit van beklaagde, en zijn omgeving. Men ziet het ook nu weer, de mannen waren samen uit geweest, men krijgt een dron- kenmansruzie en direct wordt het mes ge- trokken, van noodweer is geen sprake. Wegens mishandeling den dood tengevolge hebbende eischte spreker 3 jaar gevange- nisstraf. De verdediger, Mr. Van der Beke Callen- fels, meende, dat niet vaststaat, dat be klaagde Nederlander is. De vraag is boven dien of de hoofdschuldige niet de verslagene is. Beklaagde wilde terugloopen, maar Suij volgde hem. De mogelijkheid bestaat, dat de versla gene door zijn optreden gemaakt heeft, dat het mes uit den broekzak is gehaald. Zijn verklaringen waren niet van beteekenis, omdat hij onder drankinvloed was. Pleiter vraagt ontslag van rechtsvervol- ging en invrijheidstellfrig, omdat niet vast staat, dat beklaagde Nederlander is, sub- sidiair een matige straf. Na re- en dupliek werd het verzoek van ilen verdediger tot invrijheidstelling niet in- gewilligd. RUZIE. Colly, lid van de Communistisclie Partij in den Amsterdamschen gemeenteraad, is in een nachtelijke spoedvirgadering van de afdeeling geroyeerd als partijlid op grond van terroristische maatregelen. Politieke geschillen schijnen ir niet ach- ter te zitten, wel persoonlijke geschillen over de vraag wie er de baas is, weike geschillen er o.a. toe leidden, dat hij op het bureau der Tribune met Wijnkoop aan 't vechten is geweest. RARE INBREKERS. Te Beaufremont bij Neufchateau heft, naar het Journal meldc, een eigenaardige inbraak plaats gehad. Tijdens afwezigheid van het echtpaar Defant verschaften inbre- kers zich toegang tot de woning. Men stelle zich de verbazing van man en vrouw voor, toen zij bij hun thuis- komst in de lade, van het nachtkastje in de slaapkamer tal van bankbiljetten van 100 francs vonden, die de inbrekers vermoe- delijk daarin hadden gelegd. Het geheele dorp verdiept zich thans in gissingen omtrent het motief van deze eigenaardige bezoekers. GEWILDE ECHTGENOOTEN. Men hcrinnert zich de verloving van de dochter van den hertog van Westminster met den befaamden Engelschen hindernis- jockey Jack Anthony, weike dezer dagen werd bekend gemaakt. Thans heeft wederom een bekend paardenman Cecil Langlands, trainer te Epsom, een meisje uit „andere kringen voor zich weten te winnen. Zij is de bekende en populaire jonge actrice, Nancie Lovat, en 23 jaar oud. EEN BEKLAAGDE IN ZIJN HEMD. Een arbeider, zekere Thiele, die zich we gens diefstal voor den rechter te Potsdam had te verantwoorden, betoonde zich kort voor het begin van de gerechtszitting zeer boetvaardig. Toen hij voor den rech ter zou verschijnen, riep hij uit: „Sltechts in mijn hemd kom ik voor den rechter. Met deze woorden scheurde hij zich de kleeren van het iichaam, Toen hij eind,'- Lijk de rechtszaal werd binnengebracht, had hij nog slechts zijn broek en zijn hemd aan en bij de deur gekomen,. slaagde hij er zelfs nog in zich ook van het eerstge noemde kleedingstuk te ontdoen. Onmid deliijk word hij omriiigd door een aantal politiebeambten, die hem zoodoende vrij- wel aan het oog onttrokken. De boeteling werd veroordeeld tot an- derhalf jaar tuchthuisstraf. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. Vergadering van Donderdag 15 Maart 1923, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burge meester. Tegenwoordig de leden: L. J. Geelhoedt, J. J. de Jager, D. Scheele, H. J, van den Ouden, R, G. E, Nolson, G. de Ridder, F, B. G. de Meijer, H. J. Colsen, N. A. Hamelink, L. J. van Driel en A. J. Harte; later ook de heer P. van Cadsand. Afwezig de heer L. T. van Hasselt. De VOORZITTER opent de vergadering en cleelt mede, dat de heer Van Cadsand in ver band met het begraven van een familielid later ter vergadering zal komen. Hij stelt aan de orde: 1. Notulen. De notulen der vergadering van 18 Januari 1.1. worden met algemeene stemmen onver- anderd vastgesteld. 2. Besprekingen met den directeur der P. Z. E. M. in zake electrificatie van Sluiskil en Driewegen. De VOORZITTER deelt mede, dat burge meester en wethouders nader hebben gemeend dit punt te moeten aanhouden, daar hen Zater dag jl. de mededeeling bereikte, dat de onder- handelingen tusschen de Provinciate Zeeuwsche Electriciteitsmaatschappij en de Industrieele Maatschappij over ovememing van de centrale te Ter Neuzen zoover waren gevorderd, dat de koop plaats kan hebben en er werd tegelijk medegedeeld, dat dit aanleiding zou kunnen zijn, dat ook voor Sluiskil en Driewegen mil- dere bepalingen zouden kunnen worden bedon- gen. Burgemeester en wethouders meenden, dat nu in afwachting van het verder verloop dezer zaak de besprekingen met de heeren Streefkerk en Van der Lubbe voorloopig kon den worden uitgesteld. De heer NOLSON geeft te kennen, naar aan leiding van het daaromtrent in de courant ver- schenen bericht, de concessievoorwaarden eene te hebben nagelezen en daaruit is hem geble ken, dat in zake het overgeven der concessie de raad ook partij is, daar die overgave niet zonder goedkeuring van den gemeenteraad kan geschieden, en deze dus daarin de eindbeslis- sing zal hebben. Dat het doorgaan van den koop dus nog alleen zou afhangen van de goed keuring van het provinciaal bestuur, zooals het bericht in de courant luidde, daarvan kan geen sprake zijn. De heer DE JAGER had hetzelfde willen zeggen, hij acht den raad in deze souverein. De heer COLSEN heeft geen bezwaar tegen aanhouding, als de P. Z. E. M. de centrale in de kom ovemeemt, kunnen Sluiskil en Drie wegen wellicht deelen in de voorrechten van de kom. De VOORZITTER acht dit laatste een bij- komstige kwestie. Hij stemt de heeren Nolson en De Jager toe, dat de gemeenteraad het laat ste woord in die overgave moet spreken. Mis- schien was de mededeeling niet juist uitge- drukt, maar- eerst behooren de twee andere be- trokken partijen toch tot overeenstemming te komen, eer er een verzoek tot goedkeuring van de ovememing komen kan. De zaak is echter, dat de P. Z. E. M. en de Industrieele Maat schappij het in principe over de ovememing eens geworden zijn. De heer HAMELINK wjjst er op, dat de leden bij de stukken omtrent de electrificatie der buurtschappen Driewegen en Sluiskil ook een rapport hebben gekregen dat is opgesteld door den heer Van der Lubbe. Hij meent daaruit te moeten afleiden, dat burgemeester en wethouders dezen als adviseur voor de ge meente hebben aangenomen. Hij vraagt, op grond van welk raadsbesluit burgemeester en wethouders er toe overgegaan zijn een advi seur aan te stellen, en wanneer hun daarvoor een crediet is verleend. Bovendien heeft spreker bij de vorige behan deling dezer zaak er opgewezen, dat het niet goed was iemand als adviseur te nemen, die in deze kwestie als partij kon worden beschouwd. Aangezien door den raad zelf geen besluit ge nomen is, om een adviseur aan te stellen, zou spreker gaarne worden ingelicht, of hiervan uitgaven het gevolg zullen zijn en op welken grond burgemeester en wethouders dan het recht ontleenen tot het doen van die uitgaven. De VOORZITTER merkt op, dat bij de vorige besprekingen niet is gezegd, dat de heer Van der Lubbe de adviseur moest zijn, maar er is ook niet gezegd, dat hij het niet mocht zijn. Er zijn inderdaad hiervoor door den raad geen fondsen toegestaan. Wat de vraag betreft of het geen geld zal kosten, die kan spreker niet beantwoorden, maar toch hebben burge meester en wethouders het gevoel, dat zij op deze wijze het belang der gemeente hebben ge- diend en die onkosten, indien ze er zullen zijn, niet hoog zullen loopen. Indien de raad van een andere meening is en van oordeel, dat de heer Van del' Lubbe de adviseur niet moet zijn, zou spreker gaarne een tusschentijdsche uitspraak zien en ver nemen, wie de raad dan wel wenscht aan te wijzen. De heer HAMELINK vindt het onaangenaani dat juist hij dit weer moet zeggen, maar hij acht het rechtsgevoel gekrenkt, als nu over de belangen dier buurtschappen moet geadviseerd woi'den door iemand die de belangen dier buur- ten in zake verlichting steeds heeft verwaar- lcosd. Want wanneer hij kans had gezien om electrisch licht naar die plaatsen te brengen, had hij dit al lang moeten doen. Spreker acht zoo iemand nu niet geschikt om over de be langen dier buurten te adviseeren en zou liever een gehee! onpartijdige deskundige hebben ge zien, waarmede hij echter volstrekt niet wil zeggen, dat do heer Van der Lubbe een par- tijdig advies zou hebben gegeven. De heer COLSEN geeft ook te kennen, dat er door den raad geen toestemming is gegeven den heer Van der Lubbe te nemen; hij heeft er toen nog op gewezen, dat het verkeerd zou zijn deze te nemen. De heer SCHEELE verklaart van een andere meening- te zijn, en is van oordeel, dat men niet beter kon doen, dan den heer Van der Lubbe hier voor vragen. Burgemeester en wet houders hebben naar het hem voorkomt in deze niet meer dan hun plicht gedaan en ziet niet in, dat de heer Van der Lubbe in deze in een of anderen zin bevooroordeeld zou kunnen zijn. en vertrouwt, dat een onpartijdig oordeel is gegeven. De VOORZITTER wil wel toezeggen, dat, als burgemeester en wethouders nog eens mee- nen adviseurs noodig te hebben, zij daarvan vooraf den raad zullen verwittigen en toe- stemming vragen. Zij hebben in deze echter gemeend goed te doen met te handelen zooals zij gedaan hebben. Hij vraagt ondertusschen of de raad kan gocl vinden den loop der zaken voorloopig af Ons. was die bepaling- in de concessie zeer goed bekend, en wij hebben met ons be richt ook niet willen zeggen, dat de raad er buiten zou blijven, maar de eerste stappen in die overgave behoort toch te zijn een overeen stemming tusschen de koopster en de verkoop- ster. Dan pas kan er sprake zijn van een ver zoek aan den raad om goedkeuring op dien koop. Komen eerstgenoemde partijen niet tot een accoord, dan volgt van zelf geen verzoek.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 2