ZIJT GIJ BEVREESD OM TE ETEN MAAKT DYSPEPSIA U RADELOOS 6EMENGDE 3ERICHTEN, LANDBOUWBERICHTEN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. GEBISMUREERD MAGNESIUM. BOMAANSLAG TE CAIRO. Zondag is in hot hoofdkwartier der Brit- sche troepen te Cairo een sensationeele bomaanslag gepleegd. Er werden twee bornmen geworpen, waarvan er slechts een ontpfofte. Hierdoor werden drie Britsche soldaten en verschillende Egyptenaren ge- wond. Een Egyptenaar werd gedood. UfT HET BeZETTE GEBIED. Zondag had bij Krupp te Essen het tra- ditioneele feest plaats ter eere van degenen onder hut personeel, die in het afgeloopen jaar 25 jaar in dienst der firma waren. Er waren ditmaal 1044 jubilarissen. De grondtoon van het feest was de tegenstand tegen de Fransche maatregelen. De heer Krupp von Bohlen und Halsbach zeide in zijn toespraak, dat de resultaten van het work van lange jaron niet konden worden vernietigd door een voorbij gaan- den tijd van tegenspoed. In de laatste we- ken waren de bedrijfsleiders er vooral op uit geweest de werkgelegenheid voor alien te behouden. Dit kon ochter alleen ge- schieden in vrijheid door vrije mannen en niet i n slavernij. Een der arbeiders sprak namens de jubi larissen en zeide, dat de Duitsche arbei ders zich bewust waren van hetgeen waar om het ging bij den huidigen strijd in het Roergebied. Een eigenaardigheid van het feest was, dat het gebruikelijke geschenk in geld den jubilarissen niet bij deze gelegenheid over- handigd weird teneinde het in beslag nemen van het geld te voorkomen. Het zal hun op een andere wijze geworden. DE OVeRSTROOMINGEN IN FRANKRIJK. De Times" meldt nader omtrent de overstroomingen in Frankrijk, dat de Seine buiten haar oevers is getreden. De dienst I der rivierstoomschepen is gestaakt en de lager gelegen gedeelten in de omgeving van Parijs staan onder water. De Loire is in de nabijhejd van Nantes eveneens buiten haar oevers getreden, de wegen zijn over- stroomd en de bewoners van huizen in afgelegcn gedeelten moesten met booten gesred worden. Te Limoges zijn boomen ontwOTteld en werd 'n dak van een huis af- geslagen. Zaterdagnacht was de stad gedu- rentle verscheidene uren in het duister ge- huld. De Vi nne rivier overstroomde een deel der stad en de documenten in 't gebouw der rechtbank kregen waterschade. Uit Correze worden eveneens zware re- gens en overstroomingen gemeld. TEGEN VERSP1EDING. President Ebert heeft een beschikking uitgevaardigd, we Ike elk, die tijdens de in vredestijd gepleegde bezetting van Duitsch gebied de bezettende mogendhe- den als spion dient, dan wel spionnen de- zer mogendheden herbergt, verbergt, of steunt, met tuchfhuisstraf tot levenslang en geldboeten tot een half milliard mark be- dreigt. Van deze verordening kan al dadelijk een Duitscher, die dezer dagen is gevangen ge- nomen wegens verspieding ten gunste an Frankrijk, profiteeren. De man deed zich voor als Spaansch journalist en beweerde door het Madrileeusche blad Tiempo naar het Rotrgebied te zijn gezonden oin na te gaan hoe het buitenland het best de Roerbevolking zou kunneri steunen. Bij onderzoek bleek, dat de Fransche er.-jT dingsdienst hem had omgekocht om de stemming in arbeiderskringen na te gaan en te bewerken. D1EFSTAL VAN ELECTRISCHE LAMPEN. Te St. Petersburg ondervindt het ge- meentebestuur veel hinder van den dief- stal van de eledrische lampjes uit de straatlantaarns. Geheele strafen zijn telkens zonder licht, doordat de lampen geroofd worden. Deze vor/nen een gewild marktar- tfkel. Om dezen diefstal eenigzins tegen te kunnen gaan en de verkoopers wegens he- ling te kunnen slraffen, heeft de overheid thans in de lampen ljiten griffen: „Gestolen van het gemeentebestuur." leder die een lamp met dit opschrift in bezit heeft, zal;. worden vervolgd. Als men zoo doorgaat, kan binnenkort gezien de vele diefstallen alle staats- en gemeente-eigendom van het opschrift „ge- stolen" zijn voorzien, wat misschien fei telijk nog zoo onjuist niet zou zijn. TER NEUZEN, 7 MAART 1923. VRiJZ.-DEMOCRATlSCHE BOND. Gisterenavond trad alhier op uitnoodiging der Federatie Zeeland van den Vrijzinnig- Democratischen Bond als spreker op de heer Mr. H. P. Marchant, algemeen voorzitter van den bond en lid der Tweede Kamer. De bovenzaal van het „Hotel de Commerce' was goed bezet, en de rede van den begaaf- den spreker werd met voile aandacht ge- volgd. Hij werd ingeleid door den heer P. Kaan, als lid der partij, die ook mededeelde, dat bereids alhier een afdeeling van den Bond is gesticht, de hoop uitsprekende, dat de rede van den spreker voor deze jonge af deeling goede vruchten zou afwerpen. De heer Mr. Marchant begon met er op te wijzen, dat de verkiezingen voor de Pro- vinciale Staten hoe langer hoe meer van po- litiek belang zijn geworden, daar die Staten niet alleen de leden der Eerste Kamer kie- zen, welke sprekers partij liever zou zien verdwijnen als zijnde dit een rem in een ge- zonde ontwikkeling van het landsbestuur, maar bovendien is het van beteekenis bij de keuze van Prov. Statenleden te letten op de politieke kleur der candidaten, omdat de Staten ook kiezen de leden van het Gedepu- teerd College, dat zoo'n grooten invloed uitoefent op het bestuur en beheer der ge- meenten. Hij bepleit daarbij het kiezen in een de- mocratische richting, zooals die door ziin partij wordt voorgestaan. Spreker behandelde de Kamerverkiezin- gen in het vorig jaar en noemt het een staatkundige fout, dat de partijleiders, die toen voor de kiezers zijn opgetreden en be- loften hebben gedaan, thans geen deel maken van de regeering, doch den heer Ruys de Beerenbrouck met zijn minister voor hen laten optreden. Nu kunnen zij niet worden opgeroepen voor het inlossen der gedane beloften, en er is ten opzichte van het in- richten van een afzonderlijk Departement van Landbouw en het brengen van oorlog en marine onder een minister juist gehan- deld in strijd met door de sprekers der rechterpartijen gedane beloften: landbouw is ondergebracht bij Binnenlandsche zaken en we hebben en voor oorlog en voor marine een afzonderlijken minister. We hebben nu een blijvend ministerie, doch dit is in strijd met de democratic, welke beoogt, dat het volk zelf zijn regeeringsmannen kiest. Spreker wees op hetgeen in de Roer ge- schiedt. Hij sprak zich over het daarmede in verband staande geschil tusschen Frank rijk en Duitschland niet uit, doch ziet daarin een optreden van de economische macht gesteund door het militairisme. Daaruit blijkt, dat men nog op denzelfden weg wil voortgaan en dat ons nieuwe oorlogcn te waehten staan. Zijn partij strijd tegen het militairisme. Voor ons land, zoowel als voor alle kleine landen, is het zaak, zich verder van het mi litairisme te onthouden, omdat we dat niet meer kunnen betalen. De deskundigen voor- spellen, dat een volgende oorlog zal worden gevoerd uit de lucht. Onze geheele oorlogs- begrooting is voigens de mededeelingen van den heer Colijn niet voldoende, om de af- weermiddelen aan te schaffen die tijdens den laatsten oorlog door de Engelschen wa ren opgesteld om Londen tegen de aanval- len uit de lucht van de Duitschers te be- schermen. Ook kunnen we geen vloot be talen om met vrucht in Indie op te treden indien Japan en de Vereenigde Staten aan het vechten zouden gaan die mogendheden te belefFen van onze Oost gebruik te maken. De voor oorlog en marine uitgegeven mil- lioenen acht hij daarom geheel onnut en deze zouden kunnen bespaard worden om het gat te stoppen van het tekort onzer staatsbegrooting. Hij gispt het in de Regeering, dat ze dien weg niet bewandelt, doch dit doet door be- zuiniging op productieve uitgaven, voora! dat men dit heeft gezocht door bezuiniging op onderwijsuitgaven, omdat die bezuini- gingen beteekenen een slechter maken van het onderwijs. Het peil der ontwikkeling zai daardoor dalen en dit in een tijd, dat ons volk juist krachtiger moet worden, om er uit te halen wat er uit te halen is. Zijn partij verschilt met de sociaal-demo- craten daarin, dat zij het privaatbezit niet vvenscht af te schaffen. Zij acht het noodig, dat het stelsel behouden biijft, dat ieder de vruchten van zijn werken en streven zeif zal kunnen genieten. Dien prikkel is noodig. Trouwens, waar ook bij de arbeiders het egoi'sme nog zoo sterk ontwikkeld is, acht hij de door de sociaal-democraten bepleitte socialisatie tot in een ver verschiet nog niet uitvoerbaar. Daarvoor zouden we eerst moeten hebben een hemel op aarde. Trou wens, ook sociaal-democraten zien dit in. Hij citeert daarvoor den Duitscher Hans Miiller, (lie schrijft, dat, alvorens men tdt socialisatie kan komen, de leiders der partij de arbeiders moeten opvoeden tot een sterk ontwikkeld gemeenschapsgevoel, tot zij het beginsel zijn toegedaan, dat het werken voor de gemeenschap plicht is. De vrijzinnig-democraten wenschen voor iedere gelijke voorwaarden op ontwikkeling opdat alles uit het volk gehaald wordt wat er in leeft, opdat ook zij die order minder gunstige financieele omstandigheden ge- boren zijn ook de gelegenheid krijgen htm geest te ontplooien, en dit niet alleen voor de gegoeden zal blijven weggelegd. Hij besprak voorts de beginselen der an dere partijen, de Vrijheidsbonders, de anti- revolutionairen, christelijk-hisforischen en Roomsch-Katholieken, die, al noemen zij zich democratisch, inderdaad een conscrva- tieve politiek voeren, doch dat vooral bij de laatsten zich teekenen van verschil voor- doen en de eenheid door de kerk bevorderd, niet meer in staat is het meeningsverschil tusschen de democraten en behoudsgezinden te verdoezelen. Hier herhaalt zich, wat vroe ger bij de vrijzinnigen is geschied en dat de rechterpartijen toen met welgevallen zagen. Spreker eindigde met een beroep aan alle democraten, zich bij zijn partij aan te slul- ten en hare candidaten te steunen. Van de gelegenheid tot debat werd ge bruik gemaakt door den heer A. de Pauw, die verklaarde zich voor het overgroote dee! met het betoog van den spreker te kunnen vereenigen, doch op een punt wenschte, dat hij zijn woorden zou herroepen, waar hij de leiders der S. D. A. P. zou hebben verweten, dat zij de arbeiders opwekken tot arbeids- schuwheid. De spreker merkte op, dat het hem al zeer gemakkelijk gemaakt werd en antwoordde (terecht), dat hij zoo iets niet gezegd had, zoodat hij niets te herroepen had. Na een woord van dank aan den spreker werd de vergadering door den inleider gesloten. TELeFOONVERKEER MET ENGeLAND. Met ingang van 6 Maart is Ter Neuzen toegelatcn tot het telefoonverkeer met Lon den. De prijs bedraagt per gewoon gesprek van dTie minuten 6 gulden, tusschen 9.20 n.m. en 8.20 v.m, wordt dit bedrag verminderd tot 3.60 gld. Dringende ge- sprekken zijn niet toegelaten. KON. ONDERSCHEID1NG. Bij kon. besluit van 20 februari 1.1. is toegekend de aan de Orde van Oranje- Nassau verbonden eere-medaille, in brons. aan den heer A. Rattier, pakhuisknecht in dienst der firma D. J. Oggel, te Axel. UITSLAG AANBESTEDING. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is heden aanbesteed: het verlagen van een wegvak in den Provincialen weg van Draaibrug naar Sluis en het leggen van een keibaan. Raming f 12000. Hiervoor werd kigeschreven door de hee- ren J. de Bree Fz. te Ter Neuzen voor 11.350 en f 11.300, J. A. Meertens te Hoek voor 9820, R. Versflhelling te Ter Neuzen voor /9800 en J. P. de Vos te Ter Neuzen voor 9690. Minste inschrijver was de heer J. H. van de Ven te Vlissingen voor /8950. POST EN TELEGRAFIE. Te Zoute £|mi is een publiek Rijkstele- foonstation gevestigd. ZAAMSLAG. Eenige dagen geleden zijn bij den land- bouwer J. de R. eenige duiven ontvreemd, terwijl door de waakzaamheid van de be woners niets verder kon worden buitge- maakt. In den nacht van 5 op 6 Maart jl. zijn bij een groot aantal bewoners in de kom van het dorp, kippen en waschgoed ont vreemd. Op een der erven werd een wek- ker gevonden, welke door de ongewenschte bezoekers is achtergelaten en vermoedelijk bij de een of ander zal gestolen zijn. AXEL. In een der jongstverloopen nachten zijn bij den landbouwer De Feijter—Dieleman, aan den Buthdijk, uit de keet ontvreemd 4 hammen, verschillende kleedingstukken. schoenen en al het ketelgerief dat op den kachel stond. Tevens werd aldaar buitge- maakt cl sleutel van de piezel, waardoor men nog eenige kleedingstukken kon be- machtigen die zich in deze bergplaats be- vonden. Ofschoon de landbouwer 2maai in dien nacht en bezoek had gebracht aan de schnur, om naar een paard te kijken, heeft deze niets verdachts ontdekt. Bij meerdere erven die werden bezocht, zijn de dieven minder gelukkig geweest. PHILIPPINE. Bij de gistcren door burg, en weth. de zer gemeente gehouden aanbesteding van het onderhoud der haven, met bijkomende werken, wvrd ingeschreven door de hee- ren: L. de Vos te Ter Neuzen, voor 7500 gld., Aug. van Hurck te Philippine, voor 7100 gld., W. P. Nieuweiink te Ter Neu zen, voor 7,021,95 gld., A. Wiskerke te Philippine, voor 6444 gld. en F. de Mul te Philippine, voot 5725 gld. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. SOHEEPVA ARTBEWEGING. Gedurende de maand Februari 1923 pas- seerden door de Westsluis Stoomvaarc Geladen op 142 schepeu metende 528360 M3. Ledig h n n 36611 Totaal ~L69~ 564971 Ms. Waaronder voor Ter NeuzenSluiskil 13 schepea metende 65353 M*. Waaronder voor Sag van Gent 2 schepen metende 8789 M3. Stoonivaart Geladen af 68 sehepen metende 164545 M8. Ledig n 98 u 377056 Totaal "166 541601 M8. Waaronder van Ter Neuzen Sluiskil 13 schepen meiende 65353 M8. Waaronder van Sas van Gent 4 schepen metende 19570 M3. Zeilvaart Geladen np 1 schip metende 651 M3. Ledig 1 255 M3. Totaal 2 Geiaden af 1 schip metende Ledig 1 a n Totaal 2 906 M3. 255 M8. 651 M3. 906 M3. Binnenvaart In opvaart 6 vaartuig"// metende 177 M3. In afvaart 8 263 M3. Totaal 14 440 M8. VIJF TW1STENDE BROERS. Donderdag kregen vijf broers op het Zee- burgerpad te Amsterdam onderling twist over een vrouw. Het gevolg was, dat ze elkaar in de haren vlogen. Een hunner werd op den grond geworpen, terwijl de anderen hem sloegen. Uit noodwoer trok hij een mes en gaf een zijner belag/rs hiermede een steek. De getroffene werd per auto-bran card naar het O. L. Vrouwegasthuis ver- voerd. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. DRAADLOOZE PERSTELEGRAMMEN. De directie van het persbureau Vaz Dias te Amsterdam heeft bij den officier van justitie een aanklacht ingediend tegen het Nederlandsch Telegraaf Agentschap (dir. Ab. de la Mar) wegens het opnemen en verspreiden van draadlaoze persteleg/am- men, welke voor het persbureau Vaz Dias bestemd zijn. VERDRONKeN. Te Zwolle zag de brugwachter van de spoorbrug over den IJssel nabij het Kater- veer dezer dagen op een krib aan den Gel- derschen oever een man loopen, die zich te water begaf en ging zwemmen. Kort daarop verdween de man in de diepte. De brugwachtcr gaf hiervan onmiddel- lijk kennis aan de politie. Dondefdagmorgen werd het lijk met be- hulp van een net opgehaald. fHet bleek te zijn een zekere W., uit Zwolle. INBRAAK. Te Schaijk is ingebroken in het kantoor van den notaris, waar een aanzienlijk be drag is ontvreemd. DE LADDeRDANS. Terwijl Vrijdagmiddag een 22jarige lood- gietor in de Kalverstraat te Amsterdam op een ladder staande zijn arbeid verrichtti klommen twee dronken mannen op den ladder en begonnen er op te dansen, waar door ze brak. De loodgieter kon zich nog aan den gevei vastgrijpen en zich zoo in veiligheid brengen. De beide mannen zijn naar het politiebureau geleid. GESNAPT. Een padvindor kwam bij de politie te Schiedam kennis geven dat in een heeren- liuis aan de Willemskade een jongetje van ongeveer 12 jaar voor de ramen stond te huilen en waarschijnlijk alleen in huis was en er niet uit kon. De politie vond daar den 12jarigen A. v. L. Hij had met een gebroken suikerle- pelitje't slot geopend en was binnengegaan. Eenige koperen kranen uit het huis had hij reeds thuis geborgen en er ook speelgoed gevonden. Thans kon hij echter het slot niet meer open krijgen en wist hij niet hoe er uit te komen, vandaar dat hij den pad- vinder getikt h(ad. WEERBERICHT VAN 7 MAART 1923. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bildt luidt als volgt: Hoogste barometerstand: 766,9 Biarritz. Laagste barometerstand: 747,7 Aberdeen. Verwachting tot den avond van 8 Maart: Matige, fijdelijk wellicht krachtige Zuid- westelijke tot Westelijke wind, aanvankelijk zwaar bewolkt en buii'g, later opklarend, iets kouder. A. C. LENSEN's STOOMVAARTMAAT- SCHAPPIJ—TER NEUZEN. s.s. ARY van Gulfport naar Rosario ver- trok 2 dezer van Rio Janeiro. s.s. HELENA vertrok 18 dezer van Ro sario naar New York. s.s. TERNEUZEN van Gent naar Poil Talbot passeerde 7 dezer Lundy Island. SCHEEPVAARTBEWEGING. 2 Maart. Eng. s.s. Liberty, 2533 M3., stukgoed, van Goole voor Gent. Eng. s.s. Avocet, 3985 M3., stukgoed, van Duinkerken voor Gent. Eng. s.s. Gen. Havelock, 2073 M3., stuk goed, van Newcastle voor Gent. Eng. s.s. Auralia, 2307 M3., kolen, van Leith voor Gent. Eng. s.s. Darlington, 3044 M3., stuk goed, van Antwerpen voor Gent. Fransch s.s. Depute Andre Thome, 6884 M3., kolen, «an Newcastle voor Gent. Noorsch s.s. Haaland, 1960 M3., kolen, van Goole voor Gent. Eng. s.s. Bongore Head, 7382 M3., stuk goed, van Gent naar Antwerpen. Belg. s.s. Keltier, 14494 M3., restlading, van Gent naar Antwerpen. Ned. s.s. Johanna, 5882 M3., ledig, van Sluiskil naar Dunston. Eng. s.s. Calder, 2005 M3., stukgoed, van Gent naar Goole. Eng. s.s. Avocet, 3985 M3., stukgoed, van Gent naar Antwerpen. Eng. s.s. Chaldon, 4223 M3., ledig,' van Gent naar Newcastle. 3 Maart. Eng. s.(,. Gala, 2826 M3., stukgoed, van Leith voor Gent. Eng. s.s. Tana, 3308 M3., kolen, van Leith voor Gent. Eng. s.s. Colwith Force, 2277 M3., kolen, van Swansea voor Gent. Eng. s.s. Main, 2099 M3., ookes, van Grangemouth voor Ter Neuzen. Ned. s.s'. Gaashrland, 2173 M3., ledig, van Sluiskil naar Newcastle. Eng. s.s. Shief Arrow, 5925 M3., ledig, van Gent naar Newcastle. Eng. s.s. Folmina, 3293 M3., ledig, van Gent naar Newcastle. Eng. s.s .Liberty, 2533 M3., stukgoed, van Gent naar Goole. Eng. s.s. Borthwick, 3182 M3., stukgoed, van Gent naar Leith. Eng. s.s. Iris, 1176 M3., stukgoed, van Gent naar Hull. Eng. s.s. Gen. Havelock, 2073 M3., stuk goed, van Gent naar Newcastle. Eng. s.s. Darlington, 3044 M3., stuk goed, van Gent naar Hull. 4' (MJaart. Noorsch s.s. Cederic, 11607 M3., pyri tes, van Huelva voor Gent. Ned. s.s. Moordrecht, 3678 M3., erts, van Pomaron voor Gent. Eng. s.s. Deneside, 931 M3., ledig, van Portsmouth voor Gent. Eng. s.s. Blackcock, 1393 M3., stukgoed, van Londen voor Gent. Eng. s.s. Fox, 393 M'3., ledig, van Col- chesteT voor Gent. Eng. s.s. Corland, 9709 M3., kolen, van Newcastle voor Gent. Eng .s.s. Hodder, 2877 M3., stukgoed, van Goole voor Gent. Deensch s.s. Saga, 2600 M3„ stukgoed, van Kopenhagen voor Gent. Noorsch s.s. Elg, 3277 M3., kolen, van Goole voor Gent. Ned. s.s. Temeuzen, 7404 M3., ledig, van Gent naar Port Talbot, Amcrik. s.s. West Munham, 17453 M3. restlading, van Gent naar Antwerpen. Belg. s.s. Van Dyck, 6042 M3., ledig, van Gent naar Newcastle. 1NGEZONDEN MEDEDEELINGEN. GRATIS eCn za^e ^"s Grenadinesautiin Wij lezen in het Zeeuwsch Landbouwblad: BESCHERM1NG GEWENSCHT? Voor verschillende takken van bedrijf wordt het steeds moeilijker zich behoorlijk staande te houden. Ook de landbouw weet daarvan mede te praten; deze zit met een surplus van ver schillende producten, die hij niet loonen i van de hand weet te doen, tengevolge van de zoo buitengewoon sterk gedaalde valuta zijner voormalig groote afnemers. Hier veroorzaakt dus de geringe koopk'acht van het buitenland in de eerste plaats de misere. In verschillende industrien echter is het vooral de buitenlandsche concurrentie, die de inoeilijkheden bezorgt. Zoo klaagt onze schoenindustrie steen en been, dat zij het tegen de Duitsche concurrentie tengevolge van de abnormaal lage markenkoers noodwendig moet afleggen. Het is dus begrijpelijk, dat dergelijke allengs noodlijdend geworden in dustrien, al het mogelij.ke in het werk trachten te stellen om die buitenlandsche concurrentie den nek omgedraaid te krijgen, met name door het heffen van invoerrechten of het uiivaar- digen van invoerverboden. Evenwel, waar door dergelijke maatregelen de artikelen, waarop zij betrekking hebben noodzakelijk duurder worden, is het even zeer begrijpelijk, dat de vereenigingen van huis- vrouwen, b.v. zich op hare vergaderingen daar- tegen verldaren. Doch niet alleen de huisvrouwen ziet men zich schrap 'zetten tegen het treffen van be- schermende maatregelen, ook in andere krin- gen is dit het geval. Zoo is b.v. door de ver- eeniging van Nederlandsche Stroocartonfabri- kanten een request gezonden aan de Ministers van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, van Arbeid en Financien, waarin zij haar bezwaren uiteenzet tegen eventueel in het leven te roepen invoerbelemmeringen. De bezwaren, weLke in dit adres tegen het tot stand brengen van invoerbelemmeringen, resp. invoerverboden naar voren worden ge bracht, zijn hoofdzakelijk de volgende: „Ongetwijfeld zullen verschillende fabrieks- ,,benoodigdheden en hulpgrondstoffen duurder worden, terwijl tevens het onvermijdelijk ge- „volg zal zijn, dat vele levensbehoeften in prijs zullen stijgen, wat zijn terugslag zal ,,doen gevoelen op de loonen. „Buitendien is ernstig te vreezen, dat bet „toepassen van invoerbelemmeringen of van „invoerverboden tot gevolg zal hebben, dat in „andere landen repriesaille-maatregelen geno- ,,men zullen worden, b.v. door het belasten, „zwaarder belasten of beperken van den in- „voer der Nederlandsche export-artikelen, „waaronder strcocarton (en zoo menig ander „land- en tuinbouwproduct, Red.) ongetwijfeld ,,een voorname plaats inneemt". Bovenstaande doet al dadelijk zien, dat het vraagstuk „vrijhandel of protectie" met be trekking t"^^^£nwoordi.ge tijdsomstandig- heden niet ^WcWoudig is, als men misschien oppervlakkig geneigd zou zijn te meenen. We hebben hier inderdaad met een uiterst moeilijk probleem te doen. En'ook voor den landbouw een van het allergrootste belang. Het kan daarom zeker zijn nut hebben, dat we in deze eens het oor te luisteren leggen bij iemand, die op het gebied der landbouwecono- mie reeds meer dan zijne sporen heeft verdiend, n.l. de heer J. Smit, oud-referendaris bij de Directie van den Landbouw, welke on'angs over deze aangelegenheid voor de vereeniging van jonge landbouwers ,,Eugeia" te Gionin- gen een interessante rede heeft gehouden. Ontleenen we daartoe het volgende aan een verslag, voorkomende in het Nieuwsblad van het Noorden, onder het opschrift: „Een ver- keerd hulpmiddel". Het is niet te ontkennen, dat er op velerlei gebied van handel en industrie maiaise heerscht. Het is evenmin te ontkennen, dat deze malaise wordt vergroot door den onge- breidelden invoer van goedkoopere waren en grondstoffen uit de landen met gedeprecieerde geldkoersen. Het is evenmin te ontkennen, dat van dit alles de arbeidsniarkt in ons land en niet alleen bij ons, maar ook in Zwitserland, in Zweden, in Engeland en andere landen de schadelijke gevolgen ondervindt, in dien zin, dat de werkloosheid er door wordt vergroot. Maar niettegenstaande dit alles vrijelijk kan worden toegegeven, mag dit nog geen reden zijn om daarom te vragen om bescherming onzer industrie of tuinbouw- of landoouw- producten. De heerschende malaise is voor een deel reactie op de hoogconjuctuur, die voor mkele jaren heerschte. Het kon toen niet op. leder durfde alles. Geld was er voor zaken in over- vloed te krijgen. 't Crediet werd door de ban- ken om zoo te zeggen opgedrongen. Wie daar van geen gebruik maakte, werd dom genoemd. En zoo kwam het, dat vele zaken topzwaar werden en hun evenwicht niet konden bewa- ren toen zij wegens de natuurlijke daling der prijzen verliezen moesten lijden. De invoer uit landen met lagere valuta ver- grootte nog deze malaise, zeiden we boven. Dit is klaar voor ieder, maar men dient bij het noemen van dit euvel toch ook de billijkheid te betrachten. Invoer uit Duitschland is er al- tijd geweest. Veel grooter voor den oorlog nog dan thans. Op den vrijhandelsdag, die in October te Frankfort am Main werd gehouden is door Duitsche Rijksdagleden met cijfers aangetoond, dat de uitvoer van Duitschland nog slechts 40 pet. bedraagt van voor den oor log. Evengoed als in 1914 betrekken thans vele winkeliers hun waren vandaar. Galante- rien aoowel als textiel-goederen, ijzer en blik- waren, zoowel als speelgoed. Krijgen zij die nu goedkooper, welnu dan verdienen zij er meer aan of komt die goedkoopte den kooper ten goede, in beide gevallen is het voordeel voor ons nationaal vermogen. Ook particulieren kochten in Duitschland. Maar hoe weinig is dat geweest, vergeleken bij den geheelen in voer. Men dient toch niet te vergeten, dat een particulier dikwijls veel meer ophef maakt van zijn koopjes (vaak onnutte of onnoodige dfci- gen) dan de winkelier, die er geen belang bij heeft om ruchtbaarheid te geven aan zijn in- koopsprijzen. Maar enkele onzer industrieen zijn er toch door in't gedrang gekomen, zegt men. Ja. dat is zoo, hoewel men ook hierbij niet alles be- Gedurende den ganschen dag gepijnigd en des nachts v. akker gehouden door de folterende smarten van slechte spijsvertering is het niet te verwonderen dat de maaglijder bijna rade- loos wordt gemaakt en zich afvraagt of een zoodanig leven wel het lijden waard is. Zoo was de toestand van menig lijder totdat hij tot de overtuiging kwam dat Gebismureerd Magnesium hem snel en onfeilbaar verlichting van zijn lijden brengt, hem in staat stelt zijne maaltijden overdag met smaak te nuttigen en hem des nachts verkwikkenden rustigen siaap verzekert. Duldt Uwe slechte spijsvertering geen oogenblik langer zij kan ernstige ge- volgen hebben als U deze aandoening verwaar- loosd. Schaft U nog heden een flacon Gebis mureerd Magnesium aan en gebruikt een half theelepeltje van dit poeder in water na Uw eerstvolgendenmaaltijd en herhaalt deze dosis zoodra U het geringste spoor van terugkeer der pijn bemerkt. Een paar minuten na de eerste dosis zult gij reeds verlichting der pijn bespeuren en het zal U spoedig duidelijk zijn waarom personen die vroeger plachten te lijden evenals IT thans vertellen, dat zij nooit widen blijven, zonder Gebismureerd Magnesium Depot, Nassaukade, 314, Amsterdam. Verkrijgbaar bii alle goede Apotheken en Drogisten, o.a. bij A. VAN OVERBEEKE—LEUNIS. ieder pakje A J. f's Amandeltjes- pudding. Tijdelijke Reclame. IBill IIIll—

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 2