GEMENGDE 8ERICHTEN, onderbroken werd. Daaruit blijkt, aldus be- toogt de ,,Peuple", dat tussclien beide re- gecringen een ernstig meeningsverschil is gerczen, want ja.par is tegen elk politiek oogmerk, maar het doel door Millerand nagestr efd is van poUtieken aard, terwijl Sarraui van de bezetting van het Ruhrge- bied gebruik wil maken pm het verdrag van Versailles omver te gooien. De Peuple vraagt dan, of de Belgische soldaten het Ruhrgebied zijn binnengetrokken om de Fransche poljtieke oogmerken, die Bel- gie niet goedkeurt, te helpen doorvoeren. Het blad eischt een precies en ondubbel- zinnig antwoord, temeer daar volgens het blad men in Engelsche officieele kringen emstig bezorgd is, over de duidelijke Fran sche pfannen, om zich blijvend aan den Rijn te vestigen, welke onrust bij de En- geischen nog wordt verhoogd door het feit, dat de Fransche pers een zeer groot belang hecht aan het politiek testament van Defeasse, die Rijnland onder Fransche con- troie wenscht te stellen. Zal Belgie, zoo besluit het blad, zich tot ditf gevaarlijke spel laten verleiden? Wij meenen van niet. EEN GELDTRANSPORT VAN DERT1EN MILLIARD IN BESLAG GENOMEN. Zaterdag hebben de Franschen te Heng- stey een geidtransport bestemd voor de Reichsbank in beslag genomen. In den sneltrein Berlijn—Keulen D 38 werd een geldzending van 12,8 milliard papieren marken met de daarbij behoorende cliche's in een 3e kfas waggon vervoerd onder bewakiog van een 2tal beambten der bank. Deze wijze van geldoverbrenging wekjt bevreemding daar men van Duitsche zijde toch goed wist, dat de Fransche controle te Hengstey begint. Men vreest nu, dat de Franschen er met behulp van de inbeslag- genomen cliche's in zullen slagen zelf Duitsche bankbiljetten te vervaardigen. Naar het Ben. Tbl. meldt was het geid transport 15 milliard mark groot. Het blad verneemt over de wijze van geldzending door de Reichsbank nog het volgende: Grootere bedragen worden in ijzeren waggons vervoerd, die echter maar ten deele gevuld zijn, zoodat bij eventuee- le berooving, slechts een betrekkelijk klein bedrag in handen der roovers zou vallen. Bij geldzendingen tusschen steden wordt gebruik gemaakt van ijzeren koffers. Dit is ook in dit geval geschied. Dat slechts 2 beambten meegingen wijst erop, dat men zoo min mogelijk de aandacht op het transport wilde vestigen. De som van 15 milliard in 1000 mark- biljetten heeft een gewicht van ongeveer 30.000 kilo's. Wanneer die som in het hoog- ste Duitsche biljet, dat van 50.000 mark werd getransporteerd, dan zou het ge wicht ervan 600 kilo's bedragen. Een dergelijke zending met een post begelei- dend personeef, zou stellig de aandacht trekken. Daar er, wat de bcgeieiding be- tret't, zoo min mogelijk uiterlijk vertoon was geschied, vermoedt men, dat er ver- raad in 't spel is en dat de Franschen reeds vant e voren hadden kennis gekregen van het geidtransport. De vervaardiging van markbiljetten door de Franschen, nu zij de cliche's hebben, is volgens het Berl. Tbl. toch onmogelijk, omdat voor de vervaardiging ook het pa pier en de nummers noodig zijn. RUSLAND. Alen meldt uit Moskou. De verstrekking van levensmiddelen in het gouvernement Samara breidt zich meer en meer uit. Van de 500.000 hongerenden ontvangen reeds 400.000 personen een da- gelijksch rantsoen. Tegen de lente hoopt men alle hongerenden te kunnen voeden. Voorts zijn ter verdeeling onder de ver- schillende boerenbcdrijven door den staat 15000 stuks hoornvee aangevoerd, terwijl de bevolking "voor eigen rekening 75.000 stuks hoornvee zal aankoopen. Op het oogenbli'k zijn er in het gouvernement nog 40.000 boerucrijen zonder veestapel. In het buitenland zijn 10 tractors aangekocht, terwijl het volkscommissariaat van land- bouw de bevolking aan 3000 landbouw- machines geholpen heeft. HET ONDeRWIJS IN DE VER. STATEN De Times verneemt uit New York, dat een der hoeksteenen van de Amerikaan- sche Democratic namelijk het stelsel van de vrije school gevaar loopt te verdwijnen. Volgens een rapport van de CarnegD- stichting zijn de kosten van het stelsel reeds bijna ondragelijk. Ze bed roe gen in 1890 190.000.000, in 1920 1.000.000.000. De inschrijving in de openbare lagere scho- len nam van Jertien millioen toe tot twee en twintig miUiioen en in de middelbare en hoogere scholen van tweehonderdduizend tot twee millioen. Men begint zich af te vragen, of het op- voeidirigsstelsel, waarvoor zooveel wordt betaald, gerechtvaardigd wordt door de verkregen resuhaten. Van de gelegenheid om m Jen handel vooruit te komen wordt niet voldoende partij getrokken, daar op schoolopleidifig te zeer den nadruk wordt gelegj, terwijl de middelbare en hooge scholen ten deele bevolkt zijn met leerlin- gen, die ongeschikt zijn voor de studie. TER NE'UZEN, 28 FEBRUARI 1923. GEREF. GEMEENTE. Beroepen te Sliedrecht Ds. B~. van Neer- bos te Ter Neuzen. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. Naar wij vernemen houdt de Kamer van Koophandel en Fabrieken vu>or Zeeuwsch- Vlaanderen te Ter Neuzen a.s. Zaterdag, des namiddags half drie uur eene openbare vergadering in de raadszaal. RIJKSPOSTSPAARBANK. Gedurende de maand Januari 11. werd aan het postkantoor alhier en de daar- onder ressorteerende hulpkantoren ingelegd 31.860,30 en terugbetaald 19.882,43, al- zoo 11.977,87 meer ingelegd dan ierug- betaald. Onder de inlagen waren 17 formulieren ad 1 in spaarbankzegeis van 5 cent en 105 formulieren ad 1 in spaarbankzegeis van 1 cent (schoolsparen). Door tusschenkomst der karitoren werd ingeschreven op staatsschuldboekjes f 4200, en 1 order tot aankoop van Nationale Schuld werd uitgevoerd tot een bedrag van f 650. Er werden 55 nieuwe spaarbankboekjes uitgegeven. PROVINCIALE STATEN VERK1EZING. Bij de gisteren gehouden verkiezing van leden van de provinciale staten van Zeeland zijn de volgende lijsten van candidaten in- geleverd: in alle 7 kieskringen: Door de Chr. Hist, partij: Mr. H. F. Lants- heer; F. L. Hensel, beide aftr.; Mr. R. M. van Dusseldorp; A. D. F. van der Wart; M. W. Koster; J. J. Wallien; G. Bolier Gz.; C. J. Boogerd; C. de jonge Czn.; W. de Ridder; W. L. Huson; P. de Koeijer; W. P. Calliber; W. J. Talsma; Iz. Cappon; A. de Feijter; Mr. H. van der Beke Callenfels; H. A. Henkelaar; C. B. Koolhaas en I. Wessel. Door de Geref. Staatspartij: D. joziasse; D. Kodde; C. Hartoog, aftr.; F. Dekker, aftr.; J. de Kok; P. J. Lamere; A. Macken zie; P. van Cadzand; A. Dekker; J. de Vis- ser, J. de Feijter, B. Leijnse en J. J. van Keulen. Door de Comm. Partij: A. H. Witte en Mevr. M. de NooijerMoerland. Verder in den kieskring Middelburg: Door de S. D. A. P.: L. Onderdijk; G. F. Lindeijer; A. M. Overhoff, alien aftr.; A. C. de Pauw; W. P. Cornelisse en J. P. van Riel. Door de Vrijz. Dem.: Jac. Welleman; J. G. van NiftrikMr. J. Adriaanse, alien aftr.; mevr. E. BergsmaBergsma; D. N. van Gelderen; J. de Groote; P. de Bree; mevr. Van den Hamme; J. C. Peeman en Dr. A. Staverman. Door den Vrijheidsbond: Mr. F. j. Spren- ger, aftr.; K. van Schouwen; A. Kloeke; J. N. Pattist; Mr. J. J. Heijse; j. H. Deibel; M. Q. Buijs Ballot; A. D. Kaan; L. A. Stof- koper en mevr. C. D. van der Kamp Buteux. Door den Nat. Bond voor Bezuiniging: A. Jeronimus en J. L. van der Harst. Door de R. K.: J. L. Buising; J. H. Idelet en L. J. Mes. Door de Antirev.: Mr. A. A. de Veer, aftr.; S. Brandsma; J. H. Geschiere, aftr.; L. J. van Voorthuijsen; W. A. den Hollander; J. A. Vertregt; R. van der Welle; A. D. Lit- tooij; j. W. van't Hoff en P. Melis Wz. In den kieskring Vlissingen: Door de Soc. Partij: L. P. van Oorschot en J. Post. Door de S. D. A. P.: G. F. Lindeijer; L. Onderdijk; A. M. Overhoff; A. C. de Pauw; A. C. de Baare; H. Duijm; A. Konig; P. A. Plempen; L. E. Sanders; J. Sinke. Door de Vrijz. Dem.: Jac. Welleman; J. G. van Niftrik; Mr. J. Adriaanse; mevr. BergsmaBergsma; D. N. van Gelderen; J. de Groote; F. L. P. Tismeer; A. P. Smit; W. H. Appel; Dr. A. Staverman. Door den Vrijheidsbond: M. Laernoes; mevr. J. C. van MaanenGotte; mevr. Holt- huijzenDe Wolff; T. H. Siemelink; W. B. K. Boom; J. C. Paap; S. J. Hillinga; mevr. J. J. WagenaarLoos; H. J. L. Muskeijn; J. F. Op den Zieke. Door de R. K.J. L. Buijsing; J. H. Ideler; L. J. Mes. Door de Antirev.: G. v. d. Putte, aftr.; P. Merckens; P. G. Laernoes; C. Boone; L. Simonse; D. de Buck; J. Marijs en C. Polderman. In den kieskring Goes: Door de S. D. A. P.: A. M. Overhoff; G. F. Lindeijer; L. Onderdijk; A. C. de Pauw; J. Catshoek en J. A. Hubregtse. Door de Vrijz. Dem.: Jac. Welleman; J. G. van Niftrik; Mr. J. Adriaanse; mevr. BergsmaBergsma; D. N. van Gelderen; J. de Groote; M. Kole Jzn.; J. J. Lunenberg; W. Karelse en Dr. A. Staverman. Door den Vrijheidsbond: W. Kakebeeke; aftr.; J. G. van Nieuwenhuijzen, aftr.; D. D. van der Bout; A. van der Have; D. W. Lin- denbergh Pzn.; mevr. A. G. van "der Have Lucieer; J. L. Richel; P. Bruggeman; M. P. de Looff; J. Lindenbergh; P. A. Lindenbergh Ezn.; M. Kloosterman; W. Dekker Pzn.; C. J. Snouck. Door de R. K.: P. Boonman; J. W. Vie- nings, aftr.; M. P. Ooms; Mr. J. H. M. Stieger, aftr.; J. B. Timmerman; Door de Antirev.: C. P. Vogelaar, aftr.; J. A. Dominicus; P. Oosterbaan; J. J. de Jager; L. W. B. B. Mulder; P. A. Schwartz; C. Hazenbroek; B. C. Sliggers en P. de Putter. In den kieskring Tholen: Door de S. D. A. P.: G. F. Lindeijer; L. Onderdijk; A. M. Overhoff; A. C. de Pauw; A. C. de Baare; H. Duijm; A. Konig; P. A. Plempen; L. E. Sanders en J. Sinke. Door de Vrijz. Dem.: Jac. Welleman; J. G. van Niftrik; Mr. J. Adriaanse; mevr. BergsmaBergsma, D. N. van Gelderen; J. de Groote; G. Heijboer; P. J. Blaas, G. A. Huvers en Dr. A. Staverman. Door den Vrijheidsbond: W. Moelker, aftr.; C. G. Hage; C. N. van der Heijde; W. L. Klos; C. Dieleman; C. W. Snijder; J. W. F. H. Buijze. Door de R. K.: P. Boonman; J. W. Vie- nings; M. P. Ooms; Mr. J. H. M. Stieger en B. Timmerman. Door de Antirev.: C. J. Donker; J. v. Dis: J. Stelwagen; C. A. Gunst, aftr.; Th. A. Boudeling; P. Vogelaar; W. v. d. Berg; M. K. Krijger en W. F. Coumou. in den kieskring Zicrikzee: Door de S. D. A. P.: A. M. Overhoff; G. F. Lindeijer; L. Onderdijk; A. C. de Pauw; J. Catshoek; J. A. Hubregtse. Door de Vrijz. Dem.: jac. Welleman; J. G. van Niftrik; Mr. J. Adriaanse; mevr. BergsmaBergsma; D. N. van Gelderen; J. de Groote; G. J. Lunenberg; J. Hoogerland; J. Bontgerman en Dr. A. Staverman. Door den Vrijheidsbond: A. v. d. Weijde, aftr.; J. W. van Oeveren, aftr.; V. M. Kre- pel; L. Doeleman; J. M. v. d. Bout; mevr. M. J. Kooiman---Tissing; C. Blom; N. W. van Putte; J. Enzlin; A. C. van der Have. Door de R. K.: J. L. Buijsing; J. H. Ideler; L. J. Mes. Door de Antirev.: A. Timmerman; W. den Boer; W. v. d. Berg Dz.; D. A. de Bruin; J. C. Vis; A. Flikweert; J. A. de Bruijn; H. S. van Waveren en J. A. v. d. Bijl Jacz. In den kieskring Hulst: Door de S. D. A. P.: A. C de Pauw; G. F. Lindeijer; L. Onderdijk; A. M. Overhoff: N. A. Hamelink en B. 't Gilde. Door de Vrijz. Dem.: Jac. Welleman: J. G. van Niftrik; Mr. J. Adriaanse; mevr. BergsmaBergsma; D. N. van Gelderen; J. de Groote; A. C. M. Poppe; P. Kaan; M. Kole Jzn.; Dr. A. Staverman. Door den Vrijheidsbond: R. G. E. Nolson; Ph. J. van Dixhoorn, beiden aftr.; L. Stolk; L. J. Geelhoedt; J. van der Peijl; A. Meer- tens; A. Marquinie. Door de R. K.: P. F. Fruytier; E. B. Du- moleyn, F. M. L. van Waesberghe, J. A. van Rompu, alien aftr.; B. C. Puylaert; J. W. Vienings; E. Th. Lockefeer en L. van Waes berghe. Door de Antirev.: Mr. P. Dieleman; aftr.; D. Scheele Az.; J. J. de Jager; S. van Hoeve en J. M. Oggel. In den kieskring Sluis: Door de S. D. A. P.: G. F. Lindeijer; A. M. Overhoff; L. Onderdijk; A. C. de Pauw en J. Catshoek. Door de Vrijz. Dem.: Jac. Welleman; J. G. van Niftrik; Mr. J. Adriaanse; mevr. BergsmaBergsma; D. N. van Gelderen; J. de Groote F. H. Odink; L. J. de Hullu; P. Kaan en Dr. A. Staverman. Door den Vrijheidsbond: P. Erasmus; D. H. van Zuijen, beiden aftr.; M. A. Blei- ker; P. M. Dikkenberg; A. I. Leenhouts; J. B. Becu; W. P. Verplanke; C. van Dix hoorn; J. de Hullu en M. E. Pruissen. Door de R. K.: A. Hendrikse, aftr.; A. H. de Milliano; E. Maertens; A. Aernoudts; B. Thomaes en A. van Waes. Door de Antirev.: H. Mazijk; A. I. Cats- man; J. H. van Cruijningen en J. Scheele. en de gemeente dus plotseling voor een uit- gaaf stond van ongeveer f 11,000; dat de voorschotten voor de uitkeeringen aan militievergoedingen regelmatig van het departement van Oorlog waren terugont- vangen, maar niet afgedragen aan het de partement van Financien, dus de gemeente plotseling voor een uitgaaf stond van onge veer 30.000; dat een bedrag van 33,000 aan de kolen- distributie te Axel nog onbetaaM was, ter wijl de boeken(?) op het gemeentehuis ver- ineldden, dat ze betaald waren; dan zal men toch wel moeten erkennen, dat er op de zaken van het gemeentelijk be- heer nog al iets aan te merken valt, en het geen wonder is, dat de gemeentebelastingen in Hulst stijgen. STOPPELDIJK. Wij vernemen, dat onze rijksveldwachter. den heer Raes, voornemens is den dienst met pensioen te verlaten. Van harte gunnen we dezen ijverigen, humanen politieman deze welverdiende rust. Dat evenwel bij den Minister het voor- nemen bestaat de eventueele vacature wegens bezuinigingsmaatregel niet meer te vervullen, zal door de inwoners van Stoppel- dijk en Boschkapelle minder prettig gevon- den worden, vooral in deze tijdsomstanaig- heden, waarin men geregeld van nachte'ijke strooptochten en diefstallen hoort. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. GRATIS eCn zakje ^rTen(M4lnesa\M in ieder pakje A. J, P's Ammdeltjes- pudding. Tijdelijke Reclame. loozen toestand werd hij door een juist passeerende ziekenauto naar het zieken- liuis gebracht, waar hij korten tijd na aan- komst is overleden. ONDER DE TRAM. Maandagmiddag sprongen te Oss eenige op weg naar school zijnde kinderen op de treepfank der reeds in beweging zijnde stoomtram, met het treurige gevofg, dat de 8jarige van Uden van de Danenhoef zoo ongelukkig kwam te vallen, dat hij onder de tram geraakte waardoor hem zijn roch- terbeentje tot boven de knie verbrijzeld werd. Na door de paters Carmelieten in hun klooster voorloopig te zijn verbonden. werd de kleine voor verdere behandcling naar het St. Anna ziekenhuis vervoerd. DE VERM1STE MEISJES TE MEPPEL. Maandag is door een schipper in het Meppeferdiep het lijk gevonden van de sinds ruim zeven weken vermiste 26jarige dienstbode, Maria van Roozendal, te Mep- pel, afkomstig uit Vinkega in Frieslland. Aangenomen wordt, dat het meisje zich in de rivier de Reest verdronken heeft en haar lijk nu met de ijsschotsen zeewaarts is afgedreven tot ongeveer een half uur buiften Meppel, nabij de plaats waar ook eenigen tijd geleden het lijk is gevonden van de lbjarige Aganesa Keizer. EEN INDRINGER. Zaterdagnacht omstreeks 2 uur zag de weduwe Van L., wonende aan de Croeslaan te Utrecht, het schijnsel, van een electrische lantaarn op haar slaapkamer. Dadelijk daarna zag zij een man binnenkomen, die onmiddellijk op haar bed toetrad en vroeg waar zij haar geld had opgeborgen. De man sloeg daarop het vrouwtje met de vuist op het hoofd en het linkeroog. Uit vrees, dat de indringer haar zou ver- moorden, stapte zij het bed u?t en ging met hem mede, naar" haar winkeltje in de bene- denverdieping. Uit een lade wilde de vrouw den indringer tien gulden geven, doch toen de kerel zag, dat er nog meer geld in de lade was, eischte hij dat eveneens. De vrouw gaf hem daarop nog 14,50, waarop dq man, die blijkbaar goed met de situatie op de hoogte was, door de voordeur verdween. Nadat de vrouw bij de politie aangifte had gedaan, werd onmiddellijk ter plaatse een onderzoek ingesteld door den commis- saris van politie en den hoofdinspecteur der recherche, waarbij verschillende voorwer- pen voor een nader onderzoek in beslag werden genom.en. Vast staat, dat de indrin ger door overklimming van een schuurtje in de woning is gekomen. Het vrouwtje is ter behandeling naar het ooglijdersgasthuis gebracht. INBREKERS BINNENOEDRONGEN. Te Rijsoord hebben twee tot nog toe on- bekende personen zich toegang weten tp verschaffen tot de woning van den heer A. Jongenotter, aan het zgn. ,,De Zwet". In het slaapvertrek hebben zij een portefeuille met ruim f 200 ontvreemd. J. door het geroep zijner vrouw gewekt, sprong het bed uit, en liep de vluchtende dieven achterna en wist een van hen te grijpen, In de worsteling die nu ontstond, werd J. door den tweeden per- soon, d.ie inmiddels was teruggekeerd, be- sprongen en met een mes verwond. Daarna namen beiden opnieuw de vlucht. Tot op heden is het niet gelukt de daders te arre- steeren. VROUW IN BRAND GERAAKT. Zondagmorgen om kwart voor twaalf viel een petroleumstel om in de keuken van de eerste verdieping Ruysdaelkade 127, nabij de Albert Cuypstraat, te Amsterdam, welke etage bewoond wordt door de familie Qteen- hof. De vrouw die alleen thuis was schreeuwde, hetgeen de aandacht trok van juffrouw Van Harte, die de tweede verdie ping bewoont. In een oogwenk stond het keukentje in brand. Beide vrouwen snelden de trappen af en bereikten de straat. Op het zien van den rook en de vluchtende vrouwen alarmeerden voorbijgangers en buren de brandweer op welke melding de motorspui- ten der hoofdwacht Hubbemakade en der hulpwacht van Ostadestraat uitrukten. De manschappen trachtten under leiding van den brandmeester Lind het huis binnen te dringen, wat echter onmogelijk bleek. Zij gingen toen de aangrenzende per-eelen '2. en 129 binnen in de hoop via den zolaer het brandende perceel van boven af te kunnen binnendringen. Eenige andere manschappen haakten, daar geen motorladderwagen aan- wezig was deze kwam later vergezeld van een manschappenwagen van de hoofd wacht Nieuwe Achtergraclft op de ouder- wetsche manier de kleine redladders in en klonunen zoo tot de derde verdieping, waar de 50jarige weduwe, Neeltje Roeraade, woont. Ernstig belemmerd door den rook gingen ze binnen door tot den /older en kwamen daar gelijktijdig met de brand- wachts, die via perceel 129 waren gegaan. Zij trorfen op een afgeschoten gedeelte der zolderverdieping, dat als uienbewaarplaats diende de vrouw aan. Haar gelaat en han den waren verbrand, terwijl het hoofdhaar verschroeid was. Zij verkeerde in bewuste- loozen toestand. Naast haar lag haar handtaschje, waarin zich een spaarbank- boekje bevond. Het lichaam werd door de branddeur naar de aangrenzende zolderver dieping van 129 gebracht, alwaar door de brandwachts het eerste verband werd ge- legd en getracht werd de levensgeesten door middel van den zuurstofkoffer weer op te wekken. In den aanvang zag het er naar uit, alsof al deze maatregelen tevergeefs waren. Na meer dan een half uur beg< n de ongelukkige teekenen van leven te geven. Per auto-brancard werd zij naar het Wil- helmina-Gasthuis vervoerd. Er bestaat kans dat zij in het leven zal blijven. Inmiddels was de brand geblusoht met een straal op de motorspuit, wat ongetwij- feld een staaltje van vakkundige blussching genoemd mag worden. Want de brand was van de keuken overgeslagen naar de aan grenzende achterkamer der tweede verdie ping. In den kieskring Middelburg is nog gesteld de heer jhr. W. Z. van Teijlingen, die in 1919 op de vrije bberale lijst voorkwam, maar zich niet bij den Vrijheidsbond aan- sloot. DE SPAANSCHE SCHATGRAVER De brigadecommandant der Koninki:i\e marechauss6e te Sluis maakt bekend, door een ingezetene aldaar is ontvangen een brief van den z.g. Spaanschen schat- graver, die voorgeeft in hechtenis te bevi>.~ dev. wegens bankroet. Hij geeft voor, da. te Madrid beslag is gelegd op een reLs- koffer, waarin zich bevindt een cheque van f 450.000. Degene die hem helpt krijgt 150.000 als belooning, hetgeen natuurlijk bezwaarlijk als juist kan worden aan- vaard, waarom men verstandig doet, al- vorens op het aanbod in te gaan, inlichtin- gen bij de politie in te winnen". Ook door een ingezetene van Axel is een Dr. F. L. DE LEEUW f. Te Bergen op Zoom is op 69-jarigen leef- tijd overleden Dr. F. L. de Leeuw, in leven secretaris-penningmeester van het bestuur der visscherijen op de Zeeuwsche stroomen. In 1886 werd de overledene benoemd tot bestuurslid, in 1901 volgde zijn benoeming tot secretaris van dit college. Door zijn groote bekendheid in de visscherij was hij "de vraagbaak voor velen en werden zijn advie- zen gaarne gehoord. HULST. Naar aanleiding van de in ons vorig num- mer vermelde motie, aangenomen door de niet uitgetrokken raadsleden van Hulst, zend men ons ter publicatie een schrijven, waarin tegenover de beweringen in die motie en van den heer Lockefeer wordt opgemerkt: dat de heer Lockefeer nog in de vorige vergadering, aan de linker raadsfractie moest toegeven, dat de pas overgenomen lokalen en gebouwen der U. L. O. school in het R. K. Pensionaat ongeveer f 30.000, te hoog waren geschat; dat door een vergissing(l) aan de R. K. Meisjesschool een bedrag van ruim /3000, te veel is uitbetaald, tegen welker terugbe- taling nu door het schoolbestuur nog be- zwaar wordt gemaakt; dat bij den aankoop van het bouwterrein in de nieuwe stadswijk, op zijn zachtst uit- gedrukt, door de manier van behandeling, de gemeente is benadeeld voor een bedrag van ruim f 7000, ten voordeele van het R. K. Liefdehuis; dat gelden worden aangevraagd voor een drinkwatervoorzienihg in de R. K. bijzon- dere school voor jongens, welke waterlei- ding met reservoir en buisleiding keurig zou worden ingericht - zulks ter vervanging van een Northonpomp terwijl aan de open- bare U. L. O. school geen enkele drinkgele- genheid voor de leerlingen aanwezig is; dat nu in de eerste de beste raadszitting, na de uittreding der linkerfraktie, een aan- vrage om extra-Rijkssubsidie, ingevolge art. 205 alinea 7 der Lager Onderwijswet is be- handeld op grond, dat de bijdrage voor overname van de bijzondere scholen in deze gemeente, de finantieele draagkracht der gemeente te boven gaan, en dat toch niet- temin de rechtschC meerderheid van geen vermindering der vrljwillige subsidien aan de R. K. bijzondere onderwijsinricntingen wilde weten; dat ook op ander gebied het financieei beheer der gemeente Hulst abnormaal blijkt, te zijn, als men in aanmerking neemt, dat de vroegere gemeente-secretaris - tevens boek- houder der gemeentelijke gasfabriek door den raad is ontslagen moeten worden we gens frauduleuze handelingen 13000, ten nadeele der gemeente) dat op het ontslag van een ambtenaar ter secretarie op dezeffde gronden door den raad met kracht is aangedrongen, met het oog op de ergerlijke handelingen die ge- pleegd werden inzake distribute, en het Dagelijksch Bestuur toch nog tegen den zin van den raad in, aan dezen ambtenaar eer- vol ontslag verleende, en zelfs voors+elde; aan den raad hem ook eervol ontslag te verleenen als secretaris-ontvanger van het Burgerlijk Armbestuur (de voorstellen tot ontslag gingen in beide gevallen van de linksche fractie uit en het overstelpend be- wijs kon het Dagelijksch Bestuur en de rechtsche raadsfractie slechts schoorvoetend nopen er voor te stemmen) en zelfs het laatstgenoemde voorste! om eervol ontslag als secretaris-ontvanger van het Burgerlijk Armbestuur te geven, werd verworpen met 5 rechtsche stemmen"V66r, terwijl deze amb tenaar nog 3 stemmen van rechts verkreeg, toen hij, niettegenstaande alles, toch nog solliciteerde om als gemeente-secretaris in de plaats van den ontslagen titularis be noemd te worden. Wanneer men dan verder daarbij nog in aanmerking neemt, dat op een gegeven oogenblik bleek: dat de pensioensbijdragen der gemeente- ambtenaren in jaren met waren afgedragen, BOSCHKAPELLE. Hoewel niet van kwaden aard heerscht in deze gemeente de influenza in hooge mate. Bijna geen huisgezin of een of ineerdere leden zijn bedlegerig en wel 50 der sehoolgaande jeugd kan aan het onderwijs niet deelnemen. De natte kwakkelwinter werkt deze ziekte in de hand. 't Is verbazend hoeveel leurders er tegenwoordig de huizen afloopen, om de meest uiteenloopende waren ten verkoop aan te bieden. Wij telden er verleden week niet minder dan 32 in eenen voormiddag. De werkloosheid hier en elders drijft er menigeen wel toe zulk baantje aan te pak- ken tot zijn eigen en andermans chagrijn. GRAAUW. Aan de haven te Paal komen weer heel wat kosten. Verschillende vloeipalen moe ten hersteld en vernieuwd worden; ook zal uitbaggeren dit jaar weer dringend nood- zakelijk zijn. De gemeenteweegbrug eischt een groote reparatie. Enkele raadsleden bevonden zich dezer dagen ter plaatse, om zich van een en ander te overtuigen. Griep heerscht hier epidemisch, bijna geen huisgezinnen of er zijn zieken. Op school ontbreken tal van leerlingen. De ge- neesheeren hebben de handen vol. KOEWACHT. Maandagavond werd hier eene vergade ring gehouden van de R. K. Propaganda- club met het oog op de a.s. verkiezing van de leden der Provinciale Staten. Besloten werd door middel van huisbezoek de kiezers en kiezeressen te overtuigen van de nood- zakelijkheid van te stemmen op No. 1 van de Katholieke lijst. Als voorzitter werd ge- kozen de heer E. Geerards, tot secretaris de heer Rene Kips en tot penningmeester de heer Aug. van de Bilt. De sociale cursus, welke hier door den weleerw. heer W. Loos, in de school aan den Ouden Molen gegeven wordt, vindt veel bijval. De lessen worden door een 42tal deelnemers trouw bezocht. BIERVLIET. Bij de aanbesteding der levering van mest- stoffen, van wege den Chr. Boerenbond, werd ingeschreven als volgt: Voor de Chilisalpeter door: Gebrs. Dhooge te Bouchaute voor f 15,39; Blondeel te Aar- denburg 15,35; Adriaansen—de Nijs te Kloosterzande 15,11; I. Jacobse te.Hoofd- plaat 15,10; Kooman te Dirksland f 15,07; Fa. D. J. Oggel te Axel j 15,Wauters en Verhelst te Sas van Gent f 14,99; C. de Bruijckere te Oostburg 14,98; D. J. Scheele te Ter Neuzen 14,98; Centraal Bureau te Rotterdam 14,94 en De Ruijter Co. te Axel 14,89. Voor de Ammoniak-Superphosphaat 7 X 9 door: Blondeel voornoemd f 9,60; Jacobse voorn. f 9,59; Gebrs. Dhooge voorn. /9,54; Adriaansen-de Nijs voorn. 9,52; De Bruij ckere voorn. 9,28; Fa. Oggel voorn. 9,19 „Superhuis" te 's-Gravenhage 9,14; De Ruijter Co. voorn. 9,14; D. J. Scheele voorn. 9,12 en Wauters en Verhelst voorn. 9,08. Voor de Zwavelzure-Ammoniak door: Adriaansen-de Nijs voorn. f 20,69; Gebrs. Dhooge voorn. 20,46; De Bruijckere voorn. J'20,40; Blondeel voorn. J 20,15; Centraal Bureau voorn. 20,—; De Ruijter Co. voorn. 19,89 en Wauters en Verhelst voorn f 19,88, alles per TOO K.G. Gegund aan de laagste inschrijvers. VLISSINGEN. Het gistermiddag alhier gepasseerde Fransche_stoomschip Yainville, op weg naar Antwerpe'n, heeft twaalf leden der beman- ning van het Engelsche stoomschip ,,Echo" aan boord. De „Echo" is, na aanvaring met een onbekend gebleven stoomschip, ter hoogte van Terschelling, gezonken. Zes leden der bemanning worden vermist. BRUTALE BeROOVING. De politic heeft een der medeplichtigen aan de brutale berooving te Kotten (gem. Winterswdjk) te Borken aangehouden. De vier anderen is men op het spoor. Het zijn lied en uit Gladbek in Westfalen. SCHEePJE OMGESLAGeN. Maandagavond is voor de haven van Wjllemstad een scheepje, geladen met hout omgeslagen. De knecht, J. Bijl, uit Nieu- wendijk, is verdronken, de scnipper gered. DOOR EEN VRACHTAUTO AANGE- REDeN EN GEDOOD. Toen de 80jarige van der Kruk Zater- dagmorgen te 12 uur op de Coolsingei nabij het stadhuis wilde oversteken, werd hij pfotseling aangereden door een vracht- auto. De wagon stopte, doch reeds was de oude man ernstig getroffen. In hope- denzeli'.k SChrjK-t.n onivimtrpn.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 2