JEIIENSDE JMcHTENT" h<?t drankverbod ingevoerd te krijgen. Alge- tneen wordt hier geloofd, zoo voegt de correspondent van de D. T. er aan toe, dat als de miliioenen der Rockefellirs niet achter de Anti Saloon League hadden ge- zeten, het drankverbod nooit wet zou zijn geworden en het was derhalve ccn open- baring, toen de RockefelK rj onlangs aan- kondigden, dat zij niet meer tot de fondsen van den Bond zoudien bijdragen, ten eer- ste omdat het antogonisme tegen het drank verbod het welslagen van het beheeren hunner andere filantropische ondernemin- gen in gevaar bracht, ten tweede omdat naar hun meening de heer William Ander son niet de geschikte man was voor feider van den bond en ten derde, omdat het de vraag was of de bond zijn nut niet had overfeefd. De New Yorkscne justitie heeft een onderzoek ingesteld naar de distribu- tie der fondsen van de Anti Saloon Lea gue met name een bedrag overeenkomende met 60.000 gulden, dat de heer Anderson zegt te hebben uitgegeven voor „pub!iciteit" Men wi! nu langs gerechtelijken weg trach- ten het financieel beheer der fondsen na te gaan. COMMUNISTEN CONTRA COMMUNISTEN. De „Deutsch Volkische Freihcitspartei" heeft Dinsdagavond te Berlijn een verga- dering gehouden, waartoe ook tal van com- munisten zich toegang hadden weten te verscnafien. De voornaamste spreker was de rijksdagafgevaardigde Van Graefe. De- ze faakte het parlementarisme, het verdrag van Versailles en „de heeTschappij van het Jodendom". De aanwezige communisten viclen hem voortdurend in de rede en hie- ven de „Internationa!e" aan, wat een on- beschrijfelijk tumult veroorzaakte. De aan- hangers der „Freiheitspartei" zongen daar- op „DeutschIand, Deutschland uber alles." Het gevolg was dat beide partijen slaags geraakten. Dreigend werd er gezwaaid met stokken en pooten van stoelen, biergla- zen en borden suisden door de fuchf. Er werd gescholden en geschimpt, gestompt en gestagen, en velen moesten met be- bloedie koppen een goed heenkomen zoe- ken. Toen de politie arriveerde, nam het ge- vecht in hevigheid toe en het gelukie haar slechts met de allergrootste moeite, zich een weg te banen en de strijdende partijen te scire id en. Ten slotte slaagde zij er ech- ter in dve zaal te doen ontruimen en de orde te herstellen. kolendamp-vergiftiqino. Vrouw Scnmeitz te Eroek Sitfard, werd met haar twee kinderen van vijf en drie jaar, na het middageten plotseling onwel. Nog geen uur later vond men het drietal in levenloozen toestand. De justice stelt' een onderzoek in. In verschillende arbeiderswoningen in Zuid-Limburg wordt in plaats van gewone brandstoffen slam gestookt. Dit is een wee- ke, papachtige brandstof, weike echter meermalen groote hoeveelneden zwaar ver- gif bevat. Het schijnt, dat1 de vrouw bchmeitz-Dunkel en haar twee kinderen, resp. 5 jaar en 3 jaar oud, ten gevolge van dit vergif, dat zich in de kamer, waar de vrouw bezig was het eten klaar te ma- ken, moet heboen verspreid, zijn gestorven. De man en twee andere kinderen waren afwezig. Maaadagmiddag arriveerde het parket uit Maastricht en werd de sectie op de iijken verriCht. Ais doodsoorzaaie werd zware ver giftiging vastgesteid. HET „ZWAKKE" GESLACHT. De. kommies-dienstgelcider te Dalen moesi bij een ingezetene dier gemeente huisvisiiatie verrichten. De amotenaar vond echter bij de vrouw des huizes geen be- leeid onihaal. Zij tracntik den man der wet aan een mestvork te stieken, docn deze wist den aans te ontspringen. Daar- na sioeg zij den kommies met den vork op het hoofd. De rijkspolitie, die er bii tegenwoordig was, maaKta proces-verbaai >p. Dit tnnisje zai dus wel, een staartje hebben. DIENSTMEISJE AANGERAND. Zondagavond is op den Zuid-Binnen- singel te 's Gravenhage een dienstmeisjt dat daar met een vr.endin iiep aangeraua aoot twee mannen. Een van de gauwdieven trachtte haar het schreeuwen te belettjcn door zijn hand op haar mond te houuen. De andere kerei ontrukte het meisje een handfaschje met porttmonnaie, een nieuwe, die nog geen geld bevatte. Op het hulpgieschreeuw van het meisje dat er in geslaagd was de hand voor haar mond weg te duwen, snelden voorbijgan- gers toe, waar a a de twee individuen het hazenpad kozen, met achterlating van het taschje met inhoud. SCHADELIJKE PEPERMUNTJES Te St. Maartensdijk zijn tengevolge van het eten van voor de gezondheid schade- lijke pepeimuntjes eenige kinderen onge- steld geworden. GEHEIMe distilleerderij. Te Hoogkarspei" (bij Enkhuizen) hebben di inspecteur en kommiezen uit Enkhuizen Maaadag een geheime distilleerderij ont- dekt, ten huize van den heer De Haart, Een gedeelte der werktuigen is in bt'Slag genomen. De ketel, door een smid uit Bo vencarspe! gemaakt, werd onder het ijs van de gracht achter de woning aange- troffen. LOODS MET CHIL1-SALPETER UITGEBRAND. Men me'idt uit Dordrecht: Omstreeks half twaalf is Dinsdagmorgen brand* uitgebroken in een foods, gevuld met zakken Chili-salpeter. Binnen korten tijd was de gieheele loods uitgebrand. D> aanwezige machines gingen verloren. Men taxeert de schpde op circa andcrhalven ton. Het gebouw, materialen en loods zijn op beurspolis verzekerd. ONRUST ONDER DE KeVERS IN EEN AQUARIUM. Dezer dagen merkte een oppasser in het aquarium in den dierentuin te Londen op, dat er groote consternatie heerschte in een groote glazen bak met waterkevers. De beesten, die zich anders zoo rustig op de waterplanten vastzet/ten, waren tfhans voort durend in beweging en vochten hevig met efkaar, aldus de Daily Chronicle. De op- passer begreep er eerst niets van, doch toen nij, een nader onderzoek insteilende zijn hand in het water stak, kreeg hij een hevi- gen schok. Wat was het geval? Een electri- sche draad, die in de nabijheid hing, en in aanraking was gekomen met den metalen rand van den bak, had het water geelectri- ficeerd met een stroom van 220 volt. Nauwelijks was de stroom afgesloten, of de beesten kwamen tot rust Geen der ke- vers was door den stroom gedood, zoodat het voorval ten slotte slechts - afwisseling had gebracht in hun eentonig bestaan. HANDELSFAILLISSEMeNT IN ANTWERPEN. Een der belangrijks e handelsfirma's van Antwerpen, de „Comptoirs Wegimont" heeft haar betalingten gestaaktt. Deze firma werd gesticht in 1919 met een kapitaal van vijf millioen francs en hield zich bezig met der; handel in granen, koffie, woi. petroleum en metalen. Als oor, ak wordt genoemd de onzin- nige speculates van de graanafdeeling, die ontzaglijke aankoopen in Amerika had ge- daan, zonder zich te„dekken, in dollars en in ponden, rekenende op 'n >stijging van den franc. Daar deze stijging uitgebleven is. werden ontzaglijke sommen verloren. De baikea eischen zoo aamienlijke waarborg- sommen, dat het geheele bezit aan baar geld van de firma weldra verzwolgen was en zij Zondag moest verklaren, dat zij niet verder aan haar verbinienissen kon vol- doen. Volgens een voorloopige raming zou het passief van de firma veertien millioen be- dragen, tegenover een actief van oen miflioen en de vijf millioen kapitaal. Het tekort zou dus in ronde cijfers acht millioen francs bedragen. Er werd reeds een vergadering van crediteuren ge houden, waarop door de directie van „Comptoir Wegemont" voorgesteld werd, de zaak met nieuw kapitaal te fourneeren. Voor de huidige schuld zouden aandeelen gecreeerd worden. De kans is echter klein. dat de schuldeischers op dit voorstfel in- gaan. Tal van Antwerpsche firma's zijn voor aanzienlijke bedragen in deze financigele deblacle betrokken. Onder de voornaamste schuldeischers worden ook firma's uit Rot terdam genoemd. Zoo belangrijk is deze catastrophe, dat zelfs op de beurs te Chi cago de wieerslag ervan gevoeid werd. EEN PORTEFEUILLE MET f 20.000 GESTOLEN. Tusschen Emmerik en Wezel heeft een auto-ongeluk plaats gehad. De luxe autfo van een Amsterdamschc tabakshandelaar reed tegen een voertuig op. De chauffeur werd ernstig gewond. De overige inzitten- den, leden van een Hollandsche commissie, die geld naar het Roergebied wilden bren- gen, kregen lichte verwondingen. Tijdens het ongeiuk werd eien portefeuille, inhou- dende 20.000, welke bestemd waren voor „Ruhrspende", gestolen. v. De dader, een straatwerker, die z.g. hulp verleende, wist te ontsnappen. EEN KRANKZINNIGENGESTICHT IN BRAND. Bij een brand in het krankzinnigengesticht van Manhattan zijn twee en twingig ver- pleegden en drie verpleegsters om het le- ven gekomen. De ramp had plaats om vijf uur 's morgens, tijdens een iievige koude Vefe verpleegden kwamen om in hun ge- polsterde ceilen. Anderen ontsnapten en vluchtten de met sneeuw bedekte velden op, zij werden echter alien weer gepakt. HEVIG TRE1NVUURGEVECHT. In het district Beuthen (Sileziii) hebben roovers gepoogd een weloverwogen over- vai te doen op een trein. Zij hadden zich verspreid over verschillende wagons. Op een gegeven oogenblik begonncn zij te vuren op de beambten en op reizigers. Aan het station Schakenan wisti de ma chinist den trein tot stilstand tie bren- gen en daar ontwikkelde zich een vollediee veldslag tusschen het treinpersoneel en de roovers. Veertien treinbeambten werden ge wond. De roovers zagen eindelijk kans door middei van vlucht te ontkomen. Voortaan zal de directie der spoorwegen. zetelend te Beuthen, zorg dragen dat haar persor.eei slechts gewapend dienst doet. ZEeROOVERIJ IN DE BAAI VAN NEW YORK. Het Engelsche s.s. P. J. Mc Langlin is bij nacht, terwiji het voor anker iag op de rede van New Yirsey, door zeeroovers overvallen. Na de bemanning te hebben opgesioten, hebben de roovers zich mces- ter gemaakt van de lading, die ditmaal eens niet bestond uit goud of edelgc- steenten, maar uit iets dat op het oogen blik in de Vereenigde Staten bijna even- veel waard is, nl. kisten whisky, waar van de waarde op een half millioen dol lars wordt geschat. De Amerikaansche overheid spoort ijverig de zeeroovers op, maar zai ook de scheepspapieren van het Britsche schip nauwkeurig nazien, ten- einde te onderzoeken oi net wel rccht had, met een lading alcoholhoudenden drarrk op de Amer.kaansche kust te fan- den en ook of die zoogenaamde zeeroo- versoverval niet vooraf en scene was ge- zet om de bdastingambtenarcn te inislei- den. ANDERHALF MILLIOEN BIJBEiLS VOOR 21/2 CT. PER SI UK. Het Amerikaansche bijbelgenootschap heeft anderhalf millioen bijbels besteld, die voor een dollarcent (21/2 cent) per stuk verkocht moeten worden. Dit is de groot- ste bijbelbestelling, die ooit in de Ver eenigde Staten is gedaan en misschien in de geheele wereld. Deze deelen bevatten de hoofdstukken van Matheus, Marcus, Lucas en Johannes, de Handelingen der Apostelen en het Boek der Spreuken, in het Engefsch en Spaansch. Zij zullen overal vir- kocht worden in de Vereenigde Staten en in Zuid-Amerika. Een order van 800.000 deelen iis reeds afgeleverd. MODERNE ReGENMAKERIJ. Het is natuurlijk Amerika gieweest, waar men tijd, geld en gelegenheid ge von den heeft, om zich bezig te houden met „re- gen te maken". Vliegers van het vliegveld Dayton fiebben inaanden lang proeven ge nomen met boven de wolken allerlei la- dingen fijn zand uit te strooien, om te zien of men binnen afzienbaren tijd daarmede regen kon krijgen. Succes kreeg men pas, toen het zand met electriciteit geladen werd. Als gemiddeld resultaat kan men aannemen dat, wanneer een vliegtuig met een snelheid van 170 KM. een 130 a 150 meter boven de wolken vliegt en. bij die snelheid zand uitpoeiert, dat geladen is met 10.000 volt, binnen een minuut of tien de aarde gedrenkt wordt met een miklen regen. En de wolken zelf moeten dan een gemiddelde dikte hebben van 150 a 500 meter. EEN SCHATGRAVeR VERONGELUKT. De geheimzinnige verdwijning van een student van de universiteif te Straatsburg heeft in die stad veel sensatie gevvekt. De student, zekere Francois Anglo, een ijverig worker en bekende figuur uit het universi- taire Icven, had een hartstochtl voor het verzamelen van antiquiteiten en het snuf- fefen in oude archieven. Gedurende de laatste Kerstvacantie ging hij eenigen tijd naar zijn ouders te Mul- house. Tot 16 Januari liet hij nog geregeld iets van zich hooren. Daarna scheen hij van den aardbodem verdwenen te zijn. Ook bij zijn ouders thuis werd hij niet meer gezien. Deze laatste, zeer ongerust gewor den over zijn verdwijning, begaven zich naar Straatsburg in de hoop, hem wellicht daar aan te treffen. Doch ook zijn hospita had men niet ineer teruggezien. Op zijn kamer was alles in volmaakte orde. Niets scheen er op te wijzen, dat hij een lang- durige reis had ondernomen. Bij het nazien van zijn brieven viel de aandacht op een schrijven, afkomstig van een zijner vrienden, die te Troyes in gar- nizoen lag, In die brief werd gesproken van nasporingen en van het zich verschaffen van springstoffen, alsmede van een ruine waar een schat zou zijn te vinden. Te Troyes bevestigde de briefschrijver, dat Francois en hij bij het snuffelen in oude archieven te Straatsburg er achter waren gekomen, dat er zich in een oude ruine ergens een geheime bewaarplaats be- vond, welke een schat bevatte. De ruine bevond zich bij Ortenburg in de buurt van Scherwiller. Ook werd een plattegrond van het vroegexe kaste-el gevonden met een aan- duiding van de plaats, waar de schat zich zou bevinden. De beide jonge mannen be- sfoten, de schat te gaan opgraven. Van den burgemeester van Scherwiller werd vergun- ning ontvangen, in de ruine van het kasteel een onderzoek in te stellen, waarna Fran cois, die sinds October zijn studie geheef had laten varen, zich uitsluitend aan dit onderzoek kon wijden. Hij toog aan het werk, en toen zijn ouders fer p'faatse aankwamen, zagen zij, dat hij met werk reeds {link gevorderd was. Groote uitgeholde putten, die sotns ware loopgraven geleken, bewezen, met welken ijver de schatgraver zijn taak was begon- nen. In een schuilhoek vond men een hoe- veelheid materieel, spaden, houweelen, zelfs ontploffirigsmiddelen, mondvoorraad, en wollen dekens, want Francois vejjiet zijn werk ook 's nachts niet. Van hemzelf was even wel geen spoor te ontdekken. De politie werd met de feiten in kennis gesteldr en begon onVerwijld met haar on derzoek, waarvan het resultaat echter nog niet bekend is. Men vreest, dat Francois het slachtoffer is geworden van een ineen- storting diT puinhoopen. OP ZOEK NAAR EEN SCHAT. Op de jaarvergadering te Johannesburg van net Orosvenor-Huliion-syndikaat, dat is opgericht voor het lichten van den schat, die naar wordt vermoedt verborgen ligt in het wrak een Oost-lndie-vaarder, die aan de kust van Pondoland is gezonken, werd dezer dagen het verslag voorgelezen van een dui ker, waarin werd verklaard, dat hij op den bodem der zee een verhooging van den grond had aangetroffen, die bij nader on derzoek de overblijfselen van een schip bleek te bedekken. De duiker had eenige borin- gen verricht, waaruit was gebleken, dat het wrak geweren, stukken ijzer en andere zwa- re dingen bevatte, waardoor het in het zand van den zeebodem was weggezakt. Wel licht, dat onder het overige deel der zware lading zich ook het goud en zilver bevindt, waarnaar wordt gezocht. EEN LANTAARNPAAL ALS SLAAP- PLAATS. Een dezer avonden bemerkte te Berlijn een surveilleerend politie-beambte een man, die zich krampachtiig aan een lantaarnpaal vast hield. De agent maande den man aan, zich wat beter te gedragen en naar huis te gaan. Toen de man daaraan geen gevolg gat en den politiebeamte bgon uit te maken voor al wat leeiijk was, Hoot deze om assi- stentie en men bracht den onwillige naar het bueau. Hier verklaarde hij, aan hartkramp te hebben geleden en zich daarom even aan een lantaarn te hebben moeten vasthouden. Nadat men hem weer fyad vnjgelaten begat hij zich onmiddellijk naar een dokter om uezen tc laten constateeren, dat men hem op het politiebureau had mishandeld. Toen zijn zaak daarop voor de rechtbank kwarn, werd hij van de aanklacht in zake verzet tegen de politie vrijgeproken, doch wegens het toebrengen van lichamenlijk let- sel aan een politie-agent, dien hij in de eel een trap zou hebben gegeven, tot 500 Mark boete veroordeeld. Tegen dit vonnis werd door beide partijen hooger beroep aangeteekend. Bij de nieuwe behandeling ontkende de beklaagde, dat hij zwaar beschonken wasge- weest. Hij gaf echter toe, dat hij zich zeer opwond over het gedrag der agenten in ver- band met zijn ziekte. De politie-agenten verklaarden echter, dat hij wel dronken was geweest. Toen de agenten hem sommeerden lieen te gaan, zou hij hebben gezegd, dat de lantaarn zijn slaapplaats was. Bij een poging om hem in de eel te kalmeeren had een der agenten een schop van hem gekregen. De dokter, to wien beklaagde zich later had gewend ver klaarde, dat deze alle teekenen van een ondergane mishandeling toonde. De rechtbank kwarn thans tot de c^nclii- sie, dat beklaagde zich door zijn schoppen aan het toebrengen van ernstig lichamenlijk letsel had schuldig gemaakt, terwiji ook het verzet tegen de politie bewezen werd geacht. Alleen op het getuigenis van den dokter, dat beklaagde aan ernstige hartneurose leed, werd van het opleggen van gevangenisstraf afgezien, doch de boete werd verhoogd tot 10.000 Mark. ARRESTATIE VAN EEN ZIEKEN- VERPLEGER Te Frankfurt a. M. heeft de arrestatie van een ziekenverpleger groot opzien gebaard. De beklaagde wordt ervan beschuldigd niet alleen zijn vrouw vergiftigd, maar ook alle aan hem toevertrouwde zieken door ver- giftiging gedood te hebben. De zieken van dozen verpleger vermagerden opvallend snel en kwijnden langzaam weg. Reeds in het vorig jaar was wegens een poging tot vergiftiging van zijn vrouw tegen den be- schuldigde een aanklacht ingediend, maar distijds, daar de vrouw en familie eenige verklaring weigerden af te leggen, weer vervallen. Toen nu de vrouw onder de- zelfde verschiinselen ziek werd, onderzocnc het personeel zelf het geval en consta- teerde, dat de vrouw aan vergiftiging leed. Bij den verpleger werd nog een groote hoeveelheid vergif gevonden. Op bevel van het gerecht zullen alle Iijken worden op- gegraven, welke onder behandeling van den gearesteerden zijn geweest. GOED BETAALD. In de buurt van Gateshead heeft een zekere James Colgan, graafwerk verrich- tend in den kelder van een huis, drie groo te bussen ontdekt die ongeveer 4000 p.st. aan bankbiljetten bevatten. Toen hij de eerste bus ontdekte, is hij nauwgezet t,e rade gegaan met zijn geweten. Hij besfoot eerlijk te blijven en haar te overhandigen aan de vrouw van den huisheer, die hem voor het graafwerk had aangenomen. Zij was zeer verrast en verklaarde niet te we ten, dat de bus zich daar bevond. Een poos- je later stiet de arbeider op een tweede bus, die hij eveneens aan de vrouw des huizes ter hand steidc. Toen hij, tot haar groote verbazing, met de derde bus kwam aan- dragen, gaf de vrouw hem bevel met het graafwerk uit te scheiden. De tnan trok toen zijn jasje aan en p^kte zijn gereedschap bijeen. Op de deurmat overhandigde de vrpuw hem als belooning de som van een shilling sixpence 0.90). 36 JAAR OPGESLOTEN. Te Manchester tis dezer dagen eeii man uit de gevangenis ontslagen en aan de zorg van hot Leger des Heils overgeleverd, die 36 jaar opgesioten was geweest. Zijn eer ste indrukken van het moderne ieven wa ren, naar de Daily Expres vernomen heeft, verbijsterend. Zijn grootste verbazing gold den omvang en de snelheid van het verkeer en de klecding van de vrouw. Hij is zoo be- ducht voor de snelheid waarmee auto's en electrische trams zich op straat' bewdgen, dat hij bijkans niet buiten durft komen Toen de man werd opgeslotqn „zoolang het hare Majesteit (koningin Victoria) be- haagt" was de teiefoon in haar prille jeugd wist men nog niets van X-stralen, de bios- coop, draadlooze tclcgrafie en vliegtuigen, waren de Polen nog niet ontdekt en had niemand zich cen voorstelling gevormd van een oorlpg alp die van 1914 tot 1918. TREINROOVERS IN FRANKRIIJK. Den iaatsten tijd zijn de express-tfreinen op de lijn ParijsMarseilleNice onveilig gemaakt door een bende trein-roovers. Ook de vorigc- week wilden deze heeren even voorbij Marseilles, toen de trein den Char- treux-tunne! 'binnenstoomde, met hun werk- zaamheden een aanvang maken. Plotseling echter werden hun plannen verstoord door de verschijning van de politie. Een wilde vfutfit was hiervan het gevolg. De politie- beambten trokken aan de noodrem en de trein stond onmiddellijk stil, doch de ban- dieten hadden reeds een voorsprong en wisten het eerst den uifc'gang van den tun nel te bereiken. Tijdens hun vervoJging schoien zij voort durend. Het vuur werd door de pofitie be- antwoord. Een der bandieten ontving een schot dwars door het lichaam en was on middellijk dood. De politic slaagde er niet in de anderen te vatten. DE WANDELeNDE BERG BIJ RADAU Een merkwaardig natuur verschijnsel. De Grasberg bij de plaats Radau in Op- per-Oostenrijk, die reeds in de jaren 1817 en 1823 een vooruitschuivende beweging vertoonde, is dezer dagen opnieuw over zijn geheele uitgestrektheid, d.w.z. over een leng-te van ongeveer 3 K.M., verscho- ven, en is reeds de straat, die naar Obera- schau voert, met een hoogte van verschei- uene meters gepasseerd. Twee beken, wel ke van den berg naar beneden stroomden, zijn geheef verdwenen. De opptrvlakte van den berg vertoont duizenden scheuren, boomen storten om en dchten zich weer op. Dit verschijnsel van den wandelcnden berg verwekt niet alleen in de cmgeving groote interesse. Uit Linz, de hoofdstad van Boven-Oos- tenrijk, wordt over dit interessante ver schijnsel het volgende medegedeeld: de „Groszberg", die door den volksmond „Grasberg", geno-emd wordt, bestaat uit een menigte heuvels en terassen. Reeds honderd jaar geleden, toen hij voor de laatste maal bezig was te verschuiven, moesten twee huizen door de bewoners worden verlaten. Ouden van dagen herin- neren zich nog dai de berg eens tot aan de schuur van een boerderij was genaderd en dat zestig schreden boven zijn voet doot instorting een trechter ontstaan was, waar in reeds drie menschen den dood gevon den hebben. Aangezien de berg zich reeds zoo lang rustig had gehouden, bouwden drie boeren op de gevreesde plaats een gemeenschappelijken molen, om gebruik te kunnen maken van de waterkracht van dezen trechter. Thans wordt deze molen, die eerst on- langs in gebruik is genomen, weer door den berg bedreigd. De vele diepe en lange kloven op de Zuid-Westelijke glooii'ng van den berg ma ken ook bressen in de thans daarop Iig- gende dikke sneeuwlaag, waardoor het werkwaardige natuurverschijnsel een nog grooter indruk maakt. Er heeft geen plotseling neerstorten van rotsen plaats; de lagen van den geheelen berg schuiven langzaam heen en weer. waardoor ook de boomen valten of ontwor- teld worden. Van deze bergverschuiving wordt de vol gende verklaring gegevenDe Grasberg bestaat uit fosse massa's. Zomer eri herist waren het vorige jaar zeer regenachtig en deze overdadige neerslag heeft den berg nog weeker gemaakt. In den winter is sneeuw gevaHen nog voor de bodem vast bevroren was. De zeer dikke sneeuwlaag drukte op de onderlaag, welke slechts ge- ringen weerstand biedt. Tioen nu enkele dagen geleden de sneeuw plotseling smolt de Donau bij Linz steeg meer dan 4 M., de schepen konden niet meer onder de bruggen doorvaren ging de Grasberg aan het „wandeten". DE TIEN GEBODEN VOOR DE HUISVROUW. Therese Hoven stelde de volgende tien geboden voor de huisvrouw samen: Denk, kijk en wees vriendelijk. Ruirn op en wees opgeruimd. Houd uw hart rein en uw huis zindelijk. Vai niemand lastig met kleine dagelijk- sche zorgen. Tracht ledereen in uw omgeving gelukkiu te maken. Wees gastvrij doch iaat uw gastvrijheid niet op uw huisgenooten drukken. Tracht het evenwicht te vinden tusschen royaal en zuinig zijn. Maak nooit schuiden. Richt uw huishoudboekje zoo in, dat het netjes, duidelijk en eenvoudig is Blijf de baas, doch laat niemand in huis het te veel merken. „Autoriteit zonder machtsvertoon" zij uw leuze. (5. Vervolg). GEMEENTERAAD VAN AXEL. Vergadering van Dinsdag 13 Februari 1923, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, C. Th. van de Biit, A. E. C. Kruijsse, Ph. J. van Dixhoorn, J. Weijns, J. de Kraker, J. Dekker, J. 11. Baert, F. Dieleman en J. de Feijter, be- nevens de waarnemende Secretaris. Afwezig de heer M. Koster. De heer VAN DIXHOORN en DIELEMAN verklaren zich eveneens bereid de benoeming aan te nemen. Aan den heer Koster, die niet tegenwoordig is, zal van zijn benoeming bericht worden ge- zonden. De VOORZITTER vraagt, nu of de raad genoegen kan nemen met de door Burgemees ter en Wethouders voorgestelde bedragen. De heer VAN DE BILT zou het voorstellen daarvan willen overlaten aan de commissie. De heer VAN DIXHOORN wijst er op, dat daartegen bezwaren zijn. De regeling is nu maar voor een maand bedoeld, dan krijgt men eenige ervaring en zou daarom de voorgestelde regeling maar zonder verdere bezwaren willen aannemen. De heer WEIJNS merkt op, dat er dan niet is voorzien in de uitkeering voor een man of een vrouw alleen. De VOORZITTER meent, dat in afwijkende gevallen, waain niet is voorzien, de commissie voorstellen zal kunnen doen. De heer VAN DE BILT acht het juist, het- geen zooeven is gezegd, dat er verschil is in arbeiders, dat er werkloozen zullen zijn die het hard noodig hebben, maar ook anderen, bij wie dat niet het geval is. De commissie en Burge meester en Wethouders moeten daarom eenige vrijheid hebben, om af te wijken, van den aan- gegeven regel. Ze dienen vrijheid te hebben, om te kunnen zeggen: die krijgt het en die krijgt het niet. De heer OGGEL is het met een zoodanige regeling niet eens, dan wordt het weer een soort bedeeling, er moet gewerkt worden naar een vaste lijn, en ieder weet dan waarop hij recht heeft. Spreker zou het trouwens ook niet goed vinden, dat zij, die in den zomer door spaarzaamheid iets hebben weten over te leggen, nu zouden beschouwd worden ais het minder noodig te hebben en minder zouden krijgen dan zij, die alles hebben opge- maakt. Hij is van oordeel, dat alle werkloozen evenveel recht hebben op steun. Wel voelt hij voor een regeling als besproken door ilen heer Van Dixhoorn, doch dat zou dan iets zijn om't volgend jaar toe te passen, indien het dan nog noodig is. Er zou dan kunnen be- paald worden, dat ieder die voor steun in aan- merking wenscht te komen, een loonboekje zou moeten overleggen, waaruit blijkt, wat hij in het afgeloopen jaar heeft verdiend, dat is dan voor ieder gelijk. Spreker zou thans aan het voorstel van Bur gemeester en Wethouders de door hem voor gestelde nadere bepalingen willen toevoegen, omdat hij van oordeel is, dat de regeling juist bij den aanvang zoo goed mogelijk moet zijn, dat is beter, dan wanneer men later moet gaan veranderen, en hij meent, dat men tot een ver- keerden toestand zou komen, als een gezin wegens steunregeling meer zou ontvangen dan iemand die werkt. De VOORZITTER merkt op, dat daar de commissie van advies voor is. De heer OGGEL is het met den Voorzitter niet eens, dat Burgemeester en Wethouders de zaak moeten uitvoeren en de commissie voor dubieuze gevallen advies geven. Hij wijst er op, dat voor de gasfabriek ook een commissie is ingesteld, doch dat die commissie ook wel de gelijk volgens vastgestelde regelen moet werken. Zoo acht hij dit ook voor deze commis sie noodig en als zijn voorstel wordt aange nomen. kan zii naar vaste lijnen werken; dat is veel gemakkelyker. De heer VAN DIXHOORN zou zich maar willen bepalen tot het aannemen van het voor stel van Burgemeester en Wethouders, omdat het een regeling is, die toch maar voor de maand Maart gelden zal. De VOORZITTER: En dan nog maar voor zoover de werkvoorziening dan nog niet is af geloopen. De heer WEIJNS is van oordeel, dat de com missie, wijziging kan maken in de uitkeering in overleg met Burgemeester en Wethouders en ook minder dan 7,50 uitkeeren. De VOORZITTER: Ja, er kunnen in het ge zin andere inkomsten zijn. De heer DIELEMAN gelooft, dat men best op weg kan gaan met het voorstel van Burge meester en Wethouders. Inmiddels zal men dari gegevens krijgen en zoo noodig wyzigingen aanbrengen. Hij geeft in overweging voort te gaan met het voorstel zooals dat er nu ligt. De heer OGGEL verklaart ten slotte zich er wel bij neer te kunnen leggen om het voor stel van Burgemeester en Wethouders zonder meer aan te nemen, als de commissie dan de regeling onder de oogen ziet en in den loop der maand Maart met nadere voorstellen des- wege komt, maar had toch liever een uitspraak omtrent zijn nadere voorwaarden gezien. De heer KRUIJSSE: Je hebben het -den raad door deze wijze van behandelen veel te inoeilijk gemaakt. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt aangenomen met algemeene stemmen. 9. Missives van Gec.jputeerde Staten be- treffende inkrimping of opheffing der H uurcom missies. Naar aanleiding van een schrijven van Gede- puteerde Staten van Zeeland, d.d. 5 Januari 1923, waarin deze Burgemeester en Wethou ders herinneren aan een schrijven van den Minister van Arbeid, d.d. A October 1922, be- treffende afschaffing der Huurcommissie of vermindering der daarvoor gevoteerde Mtga- ven, stellen Burgemeester en Wethouders voor,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 6