^EM^¥DTBERTcifTE»r PIEDIEB1UITEI Landbouwberichten. HULST. Zondag 25 Februari 1923. DE GENTLEMAN-1NBREKER SERGE DE LENS TOT TIEN JAREN GEVANGENIS STRAF VEROORDEELD. 3 weken geieden de oproeping kwam voor een buitengewone aandeelhoudersvergade- ring, met een voorstel van Commissarissen om over te gaan tot liquidate en de Cen- trale Bank te Amsterdam te benoemen tot liquidatrice. Die vergadering had Donderdagmiddag plaats en was zeer druk bezocht. De presi dent, die verklaarde te betreuren deze ver gadering te hebben moeten uitschrijven en het voorstel der agenda aanhangig te ma- ken, gaf het woord aan den heer Corns, Loeff, hoofddirecteur der Algemeene Centra- le Bankvereeniging voor den Middenstand te Amsterdam, die begon met een uiteen- zetting van de zaken. Deze begon met de mededeeling die feitelijk in het algemeen geen verrassing meer was dat voor de N. V. feitelijk den toestand reeds was ingetreden, dat zij vol- gens de Wet moet worden geiiquideerd, aan- gezien het aandeelen kapitaal vermoedelijk geheel verloren is. Een gerechtelijke hqui- datie, die in het algemeen niet voordeelig en practisch is, zou ernstige gevolgen met zich brengen, De Centrale Bank wii bacli- ten te redden wat te redden valt en zelfs trachten hetgeen verloren is, weer tot vaar- de te brengen. Zij wil de deposito's voiledig waarborgen, de goede credieten overnemen, doch de aandeelen moeten worden volge- stort, al zal iiieromtrent een regeling met ieder afzonderlijk worden getroffen. Er zal een bijbank van de Centrale worden gesticht en minstens twee derden der jaarlijksche winst zal ter beschikking worden gesteld van de in liquidatie zijnde bank. Hii wees er op, niet ip details te kunnen treden omtrent den stand van zaken, een bank is een zaak van vertrouvven en daarin zijn der den betrokken. Er werden door aandeelhouders verschil- lende vragen gesteld. Er bleek voornamelijk belangstelling voor de oorzaak van dezen Snellen val, na het glorieus bestaan, terwijl een der aanwezigen, opmerkende, dat men een zondenbok gevonden had in den (niet ter vergadering tegenwoordigen) directeur, de vraag stelde of commissarissen wel had- den voldaan aan de serie verplichtingen die de statuten hen opleggen. Deze was ook belangstellend, of er na de volstorting op de aandeelen dividend zou worden uitgekeerd. De heer Loeff gaf te kennen, dat hij ge heel buiten de zaak staat en hier alleen ge- Komen was om op te bouwen, dat hij niets behoefde te verbloemer. en ook niemand wilde verontschuldigen. Hij verklaarde, dat de commissarissen geregeld de hun bij sta tuten opgelegde verplichtingen tot het hou- den van vergaderingen en controle zijn na- gekomen, doch dat zij, door de gestes van den directeur niet hebben kunr.en nagaan, dat deze credieten verstrekte boven het door hen toegestane bedrag, waardoor b.v. het hoogste toegestaan crediet ad f 35.000 met het viervoudige en meer is overschreden. Hoe, bij hetgeen nu aan het licht gekomen is, commissarissen er het vorig jaar toe ge komen zijn nog een jaarweddeverhooging voor den directeur voor te stellen. legde dc president afdus uit, dat commissarissen vol- komen vertrouwden op de hun overgelegde balans en de daaromtrent gegeven accoun- tantsverklaring en dus meenden aan een desbetreffend verzoek van den directeur te moeten voldoen. De heer Loeff bevestigde dit en deelde tot verbazing der vergadering mede, dat de accountant een onjuiste verklaring heeft ge geven. Hij deelde verder mede, dat ook de con trole van de centrale geruimen tijd de 011- iuisthe'd in de haar voorgelegde cijfers niet kon aantoonen, hoewel men wantrouwen koesterde. Het werd ook niet gemakkelijk gemaakt. Het is eveneens voorgekomen, dat hij den directeur kennis gaf van zijn kornst, en verzocht een vergadering van commissarissen uit te schrijven, terwijl dan bij zijn kornst in Ter Neuzen bleek, dat commissarissen niet ter vergadering waren genoodigd. Een volhardend onderzoek heeft echter ten slotte licht gebracht omtrent den werkelijken stand van zaken, die het hem te meer doen betreuren, dat het bestuur vroeger heeft gemeend op eigen beenen te moeten 'blijven staan. Hoewel de vergadering van gedupeerden zich door een zekere berustende gem^ede- lijkheid kenmerkte, rezen van verschillende zijden vragen, of het niet mogelijk was bij de meegedeelde feiten van misleiding en tekortkomingen de schuldigen gerechtelijk verantwoordelijk te stellen, gaf de heer Loeff te kennen, dat, indien daartoe moge- lijkheid bestond, hij daarvoor niets onbe- proefd zou laten, maar juridisch is er vol- gens hem niets aan te doen en dit is weer eens te meer een voorbeeld, dat onze wet- geving ten opzichte van de naamlooze ven- noofschappen dringend wijziging behoeft. Tegenover een opmerking van een der aanwezigen, dat het toch te betreuren was, dat hii die het geld der aandeelhouders had doen verdwijnen vrij zou uitgaan merkte hij op, dat die naar zijn meening reeds voor zijn geheete verder leven gestraft is. De heer Loeff herhaalde, hier uitsluitend te zijn gekomen in het belang der aandeel houders, deposanten en debiteuren, omdat het de taak der Centrale is het Midden- standsbankwezen tot bloei te brengen. Met steun van de aandeelhouders zal de op goede grondvesten rustende bijbank tot bloei kunnen komen, en ten slotte het op de aandeelen gestorte geld kunnen worden te rn ggegeven. Een der aanwezigen wilde het naadje uit de kous weten en deed niet minder dan een voorstel om een lijst van alle credietnemers met de opgenomen bedragen aan aandeel houders toe te zenden, waartegen echter in de vergadering aanstonds een krachtig ver- zet rees. Er kwamen nu ook stemmen die aanmaan- den om in het algemeen belang der gemeen- te in te gaan op het voorstel van het bestuur en de Centrale Bank dankbaar te zijn, dat zij den toegezegden steun wil verleenen. Die woorden hadden blijkbaar bijval. Anngenomen werd een amendement op het bestuursvoorstel, om aan de liquidatrice toe te voegen een commissie van 3 door de aan deelhouders te benoemen heeren, die inzage zullen krijgen van de boeken en zich cp de hoogte kunnen stellen van den gang van zaken. Daarna werd hoofdelijk gestemd en van de ongeveer 160 aanwezigen stemden slechts 9 personen tegen het voorstel, dat dus met overgroote meerderheid is aange- nomen. Tot leden der commissie werden daarop bij stemming benoemd de heeren D. Scheele Az., R. G. E. Nolson en W. Bedet. De president dankte voor de betoonde be langstelling en voor de aannemlng van het bestuursvoorstel. De heer Loeff beval alien aan, in het be lang van zichzelf, de Bijbank der Algemeene Centrale Bankvereeniging voor den Midden stand te steunen. BENOEMING BURGEMEESTERS. Bij Koninkijk besluit zijn opnieuw be noemd: tot burgemeester der gemeente Zaamslag de heer Joh. de Feijter; tot burgemeester van Breskens de heer D. H. van Zuijen; tot burgemeester van Sluis de heer J. C. L. A. Berkers. CHR. ONDERWIJS. Gisterenavond werd de jaarvergadering gehouden van de vereen. voor Chr. Onder- wijs, Ter Neuzen (kom). Na opening door den voorzitter werden verslagen uitgebracht door secretaris, hoof- den der scholen en penningmeester. De com missie voor het nazien der rekening rappor- teerde dat alles perfect in orde was, voor 1923 werden aan die commissie toegevoegd de heeren M. v. d. Gouwe en M. Riemens. Bij de bestuursverkiezing werd herkozen de heer J. J. de Jager. De heer W. Bedet en G. Meertens die niet meer in aanmerking wenschten te komen, werden vervangen na herhaalde stemmingen door de heeren Joh. A. Feij en C. van Wijck. De heer P. Lankamp eindigde met dankgebed. GEREF. GEMEENTE. Op het tweetal te Sliedrecht komt voor Ds. B. van Neerbos, te Ter Neuzen. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het aantal gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 11 tot en met 17 Febr. in de provincie Zeeland bedroeg: Roodvonk: Bigigekerke 1, St. Kruis 1, Ril- land-Bath 1. BIJDRAGE VOOR WONINGBOUW. De Minister van Arbeid heeft goedgevon- den, dat een vroeger toegekende bijdrage voor woningbouw zal worden uitgekeerd aan de gemeente Hontenisse, ten behoeve van P. Goossens, f 525 en van P. F. Voet (ged.) f 2522. REIZEN NAAR BELGIe. Naar wij vernemen, komt het tegenwoor- dig dagelijks voor, dat reizigers uit Neder- land naar Belgie terug moeten keeren, om dat zij niet voorzien zijn van een geldig le- gimitatiebewijs. Zij verkeeren in de meening dat een vervallen paspoort daarvoor ook dienen kan. Dit is onjuist. Alleen een nog niet verloopen paspoort kan daarvoor die nen, doch ook een bewijs van Nederlander- schap is zooals wij reeds vroeger hebben gemeld, voldoende. AUTOBUSDIENST. In de maand April 1923 zal een parii- cufiere autobusdienst warden ingesteld tus- schen de gemeenten Gostburg, Niemvvliet, Groede en Breskens visa-versa. PROVINCIALE ZEEUWSCHE VEREENIGING TOT BESTR1JD1NG DER T. B. C. In de heden (Vrijdag) gehouden jaarver gadering van bovengenoemde vereeniging in de sociteit St. Joris te Middelburg, herdacht de waarnemende voorzitter de heer D. N. v. Gelderen, het aftreden van den voorzitter den heer J. H. Blum en noemde dit een groot verlies voor de vereeniging, evenals het aan de beurt van attreding zijn van mej. Van d. Broecke, die een eenige positie inneemt in Zeeland, door hetgeen zij in haar hospitium Zonneveld voor de kinderen doet. De derde vacature ontstaat door het aftreden van den secretaris, den heer A. J. Hoorweg, die ech ter voor de vereeniging behouden blijft als leider van het provinciaal consultatiebureau. De vierde vacature door dat spreker zelf zich niet meer beschikbaar stelt. Spreker schetste nu het groote nut van het consultatiebureau, dat de T. B. C.-geva!len opspoort en registreert en dat h .t knoop- punt moet zijn voor alien die in aanraking komen met deze ziekte. Het kan alleen adviseerend lichaam zijn en moet kunnen rekenen op andere organen, die zijn advie- zen uitvoeren, anders blijft alles heel mooi op papier, doch zonder tastbaar resuitaat in de praktijk. Ten slotte besprak de heer Van Gelderen ook de kwestie van het Zeeuwsch sanatorium en hoopte dat de leden der Staten in de a.s. Zomerzdting zullen blijk geven te begrijpen, welk een be lang voor de patienten verbonden is aan het niet te ver weg zijn van hun familie. Door den secretaris, den heer Hoorweg werd het jaarverslag over 1922 uitgebracht, waarin ook dank wordt gebracht voor alles wat de heer Blum voor de vereeniging heeft gedaan. De secretaris meent, dat de belang stelling van de aangesloten vereenigingen nog steeds te gering is. Vervolgens meldt de secretaris uitvoerig de geschiedenis van het tot stand komen van samenwerking tusschen de vereeniging en de inspectie voor de t. b. c. bestrijding, met als gevolg de op- richting met rijkssteun van het consultatie bureau. De resultaten van den cursus voor huis- bezoeksters, met een groot aantal deeineem- sters kan nog niet worden gemeld, daar de cursus nog niet is afgeloopen. Als subsidie werd ontvangen f 5000 van de provincie, f 3000 van het rijk en 16000 speciaal voor de nieuwe organisatie. Het aantal aangesloten vereenigingen steeg van 30 tot 35, dank zij het krachtig werken van de inspectrice, mevr. Dr. Scha- gen van Soelen en de prov. huisbezoeKster, mej. Deetman. In verschillende gemeenten is aansluiting in voorbereiding. Het aantal onder toezicht staande gezinnen b'edraagt 542. Er zijn in de provincie ongeveer 100 ligtenten; 8 kinderen werden uit hun t. b. c.- omgeving in een gezonder overgebracht. Door den penningmeester, den heer A. C. J. Nooteboom werd de rekening over 1922 uitgebracht, aanwijzend een goed slot van f 761,88'/2 en overgelegd de begrooting 1923 met een eindcijfer van /II354,38V2 en een post onvoorzien van 962,38'/^. Tot onderwijzeres aan de R.K. school te Middelburg is benoemd mej. M. Janseus, alhier. KOEWACHT. Zondag 21 Januari 1.1., werd_ een alge meene vergadering gehouden van w^ge de cooperatieve vereeniging „Ons Belang". Uit de winst en verliesrekening bleek, dat deze vereeniging in bloeienden toestand is. Ondanks de groote malaise die er heerscht, was de vereeniging in haren omzet nog vooruit gegaan. De omzet bedroeg over het jaar 1922 de som van 37472,92; terwijl na aftrek van alle bedrijfsonkosten aan de leden 7 procent dividend kon worden uit- betaald, dat in deze gedrukte tijden wel zeer welkom zal geweest zijn. Jammer, dat er nog zoovele werklieden zijn die het nut van deze instelling nog niet in zien. - Deze week is hier op twee plaatsen ingebroken, waarschijnlijk door Belgische dieven. In den nacht van Dinsdag op Woens- dag bij den landbouwer Th. Braeke in de Klapstraat, waar zij eenig geld uit de kast ontvreemd hebben en Donderdagn'acht in de schuur van den heer H. de Waele, vlashan- delaar, waar zij een baal gezwingeld vlas hebben medegenomen. Voor de vacante betrekking van on- derwijzer aan de openbare school „Oude Molen" onder deze gemeente hebben zict 4 sollicitanten aangemeld. Ned. Herv. Kerk. Ter Neuzen. tH u., dhr. L. Dek en 2 u., Ds. A- Timmerman. Sluiskil. 2 u., dhr. L. Dek. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9 u., Ds. J .F. Ossewaarde van Grijps- kerke en 2 u., Ds. G. van bis. Axel. 9£ u. en 2 u., Ds. C. Sundermeijer van Ritthem. Sas van Gent 94 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Hontenisse. 9$ u., Ds. A. Timmerman. Hulst. 10 u., Ds. Hermanides. Gereformeerde Kerk. Hoek. 9} u. en 2 u., leesdienst. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., leeskerk. Gereformeerde Gemeente. Vlooswjj kstraat Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5^ u., Ds. Neerbosch Ond-Gereformeerde Gemeente. (Vlooswjj kstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5( u., leeskerk. Lokaal „Eben-Haezer". (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5) u., Evangelisatie. R. K. Kerkdiensten te Ter Neozen. dag zijn de H. H. Diensten om 7, 8J en 10 uur Namiddags om half drie Lof. RECHTfcAKEN. \rrondissc-.nents-Rechtbank le Middelburg De rechtbank heeft in hare zitting van 23 Februari de voigende vonnissen uitge- sproken: R. A. v. A., bud 21 j„ werkman te Koe- wacht, gedetineerd te Middelburg, is wegens mishandeling den dood ten gevolge hebben- de, veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. S. d. C., oud 35 j., vischkoopman te Groede, is wegens dierenmishandeling ver oordeeld tot 10 boete of 10 dagen hecht. I. A. v. M„ oud 22 j„ koopman te Bres kens, is wegens beleediging veroordeeld tot f 25 boete of 25 dagen hecht. B. H. B., oud 28 j., werkman te Kruinin- gen, is wegens diefstal veroordeeld tr.t 14 dagen gevangenisstraf. A. H„ oud 20 j., arbeider te Sas van cnt, is wegens vernieling en mishandeling ver oordeeld tot 20 boete of 20 dagen hecht. J. A., oud 26 j., arbeider te Clinge, is wegens vernigling veroordeeld tot 15 boete of 15 dagen hecht. A. d. B., oud 46 j., landbouwer te Honi nisse, is wegens mishandeling veroordee1- tot 25 boete of 25 dagen hecht. C. d. L., oud 40 j., koopmap te Koewacht. is wegens alsvoren veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hecht. Bij arrest van het Gerechtshof te 's-Gravenhn.ge is het vonnis der rech'bank tc Middelburg van 15 Decemb r 1922, waar- bij A. L. L., en B. J. L., arbeiders te Bier- vliet zijn veroordeeld wegens mishandeling tot 3 maanden gevangenisstraf, bevestigd. een DURE R1T. De kantonrechtor te Middelburg veroor- deeldc den 20jarigen H. C. W. aldaar, die met een auto reed, terwijl1 "hem dit voor den tijd van een jaar was verboden, over- eenkomstig den eisch tot 150 boete subs. 30 dagen hecht. DE VEEUITVOER UIT BELGIe. Vofgens mededeeling van den Rijksland- bouwconsulent A. Sevenster te Brussel. wordt in Belgie met ingang van 21 Febr. 1923 een bijzondere vergunning vereisch,t voor den uitvoer van runderen en varkens en van versch, bevroren, gekoeld, gezou- ten of gerookt vleesch van runderen en vafkens, alsmede van afval daarvan, met uitzondering van vleesch in bussen. EEN HUT IN 'T WOUD. Sedert den vorigen herfst heeft een on geveer 50-jarige landloopster zich als nacht- verblijf een door haar zelf vervaardigd hutje in een dennenfcosch op de hofstede .,Har- develd" gekozen, aldus schrijt i (men uit B!ar- neveld aan het ,,N. v. d. D." In de nabii- heid van een vijver bond deze vrouw aan twee naast rtkaar staande bootnen, ter hoogte van 1 meter, een stok, waarover, tot aan den grond, zakken zijn gehangen, terwijl de beide einden op dezelfde wijze eenigszins voor wind en regen zijn afge- sfoten. Op den grond is een bosch stroo uitgespreid. Daarmede is dit „buitenve/- b'ijf", waarin de zwierfster, vergezeld van haar onatscneidelijk hondje, zich elken avond kruipende ter ruste begceft, compfeei. Zelfs lijdens de laatste vorst- en sneeuw- periode verklaart zij 's nachts absoluut geen fast van de koude te hebben. BROEKHUIJS IN ITALIE- De heer W. H. Broekhuijs heeft voor zijn terugkeer uit Nice in Italie een con sortium gevormd, dat zich in verbinding heeft gesteld mett Benito Mussolini, ten einde te komen tot de uitgiftje van een pre- mieleening onder staatstoezicht. Een Ita- liaansch plan is door den heir W. H. Br.joknuis ontworpen en door het consor tium goieugekeurd. De heer Broekhuijs is thans naar Nederland vertrokken, teneinde begin Maart naar Amerika te gaan me; her oog op de opening der bank in Ame rika. DOODELIJK ONGEVAL. Een doodelijk ongeval is gebeurd bij de berging van de lading van het de vorige week gezonken Rijnschip „Fendel", de „Msb.". Te halftwaalf werden twee ijzeren pla ten, waaruit de lading bestond, aan boord van het bergingsvaartuig geheschen. Rlot- seling geraakte een van de ijzeren kkmmen los, waardoor de platen een halven slag ter zijde maakten en den 23-jarigen werk man uit Waspik, die behoorde tot de be- inanning van het bergingsvaartuig, tegen het hoofd troffen. De man werd op net dek gestagen en was bijna onmiddel'lijk dood, terwijl de platen in de rivier gleden. Het lijk is naar de algemeene begraatplaats Crooswijk ovi rgebracht. BIGAMIE. Dezer dagen heeft te Londen een vrouw van 60 jaar terechtgestaan. Zij was in 1885 getrouwd met een man, die dronk, haar sloeg en niet voor haar onderhoud zorgde. De twee raakten van elkaar af en in 1910 trouwde zij opnieuw. Dit Iiuwelijk was ge- lukkig; maar een dochter, die haar moeder een hak wilde zetten gaf haar aan bij de politie en zij werd gearresteerd, omdat zij moest toegeven, haar eerste man eens in 1910 te hebben gezien. De reehter vond dat men de vrouw ongemoeid had moeten laten. en de brief van haar dochter in den prulle- mand had moeten stoppen. Maar nu de vrouw eenmaal terechtstond moest hij haar veroordeelen wegens bigamie, wat hij dan ook deed. n.l. tot een dag gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest. De vrouw mocht dus dadelijk naar huis toe. VERDWENEN AUTO. Vi-er jaar geleden is te Parijs aan een schatrijken Amerikaan, zoo vertellen de bla- den, zijn auto oritstolen: een kostbare Rolls- Royce van 200.000 frank. Hoewel er ter- stond een onderzoek werd ingesteld, is er van den wagen noch van de dieven ooit eenig spoor ontdekt. Wie schetst de ver bazing van onzen Amerikaan toen hij Don- derdag, den 15en dezer, het hotel in de Champs-Elysees binnengaande, waar hij ge- woonlijk logeert, zijn verdwenen auto voor de deur zag staan. Wel was de wagen in een andere kleur geiakt, maar aan bepaalde onderdeelen herkende de Amerikaan vast en zeker zijn ontstolen bezitting. De nieuwe eigenaar, een Spaansch edelman, op wicn niet de geringste verdenking valt, vertelde, dat hij den wagen te Madrid bij zijn ge- wonen leverancier gekocht had- Er wordt nu een onderzoek ingesteld. DE MERKWAARDIGHEDEN DER STILLE ZUIDZEE. Dezer dagen is door een Engelsch sehip in een weinig bezochte streek van de Stille Zuidzee een merkwaardige ontdekking ge daan. Op zeker oogenblik kwam een eiland in zicht, dat op de kaart slechts als een stip- je was geteekend. Op het eiland bleken eenige honderden inboorlingen te wonen, die geregeerd werden door een blanke vrouw. Deze dame, Zabel geheeten en weduwe van een Australier, vertelde, dat zij jaren ge leden op het eiland, dat den naam Bardoo draagt, voet aan wal zette in de hoop, daar in zendingswerk eenige troost te zullen vin- den. Na eenigen tijd werd zij door de in boorlingen als hoogepriesteres en opperste heerscheres over het eTTand erkend. De eenige andere blanke bewoners van het eiland zijn een Engelsche schrijver, Banfield, diens vrouw en hun Ierschc dienstbode. HET SPOORWeGONGELUK IN DE CHAMPAGNE. Omtrent het spoorvvegongeluk bij Por; a Binson vallen de volgendc bijzoridi riiedrn te viermelden. De trein was Zondagmiddag om 5 uur van Parijs naar Straatsburg vcr- trokken en bestond uit 4 wagons derde- klasse, die direct achter de locomotief re- den, 2 eerste kllasso, 2 Owe ode klasse en een resiauratiewagen. -Hij reed met een snel- heid van 96 K.M. per uur en werd vooraf- gegaari door een gocderentrein, die bij het station Port-a-Binson plaats voor hem m >est ma e 1. Hi t ra igeercn \a i dezen laat- Sien trein kon Zondagavond niet op de gewone wijze gesdiieden, omdat hij te lang was om geheel op het evenwijdige spoor te kunnen staan. Men liet op di, spoor al lien de wagens, terwijl dc locomotief met een wagen doorreed naar een andere wissel en daar.ne de stijgende spoorlijn van Parijs naar Chalons-sur-Marne op moef. Op dit oogenblik naderde de sneltrein in voile vaart, want de machinist was mis- feid door de seinen, die op veilig stonden. De schok was vreeselijk. De snelirein wierp de locomotief en den goederenwagen circa 100 meter ver weg, waarna zijn eigen loco motief ontspoorde en kantelde. De eerstvofgende passagierswagen werd geheel verbrijzeld, de beide volgendc zwaar beschadigd, terwijl de verdtre wagens in Je rails en onbeschadigd bleven. In den beginnc ontstond er een paniek. Mannen, vrouwea en kinderen sprongen uit de behouden gebleven wagens en snei- den naar de verbrijzelde enbeschadigde wagon, waaruit men de gewonden hooi- de gilien en kermen. Spoedig wird echter de orde lursteld en kon men zich bez,g houden met de redding der gewonden. De eerste hufp werd verleend door gend 'nn.n en boeren uit de omliggende dorpen, die INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Door overspanning en zorgen. Mannen zoowel als vrouwen hebben onder zenuwachtige, beproevende omstandigheden gevverict. Zij raakten overwerkt en missen de kracht om de bacillen van gevatte influenza of koude te bestrijden. Het bloed raakt over laden met overtollig urinezuur, de nieren worden ondermijnd door de te groote inspan- ning en spoedig vol gen verschijnselen als: hoofdpijn, duizeligheid, zenuwoverspanning. urinekwalen, graveel, waterzuchtige rogen, rheumatische spieren en door urinezuur aan- getaste gewrichten, stijve schouders en pijn in den rug. Daartegen worden Foster's Rugpijn Nieren Pillen aanbevolen, en er dient geen kostbare tijd verloren te gaan. Uitstel leidt al te vaak tot rheumatiek, spit, steenvorming, ontsteking van de nieren of biaas, en nierwaterzucht. Zelfs ongeneeslijke kwalen kunnen door ver- waarloozing ontstaan. Als uw nieren verzwakt zijn door zorgen en overworking, tocht, koude, epidemische koorts, schadelijke bezigheden enz., wendt U dan met vertrouwen tot Foster's Pillen. Verkrijgbaar in apotheken en drogistzaken a 1.75 per doos. 28 hun rijtuig beschikbaar stelden voor het vervoer van de gewonden. Verder waren er ook geneesheeren uit Epernay en Cha lons-sur-Marne spoedig op de plaats des onhejls. Zooals reeds gemeld is, zijn er 16 dooden en 38 zwaar gewonden. Onder de dooden zijn 10 soldaten, die naar hun regiment aan de Ro,er tcrugkeerden. Uit het eerste onderzoek bleek, dat het personeel van den sneltrein, noch dat van den gocderentrein eenige biaam treft, maar dat de geheele verantwoordelijkheid neer komt op het personeel van het station Port a Binson, vvaarvan de chef en de wis- selwachter zijn gearresteerd. Aan den stationschei, Milliere, wordt ten taste gelegd, dat hij zijn ondergeschikten last gegeven heeft, den gocderentrein te rangeeren in piaats van de lijn vrij te maken en met rangeeren te wachten tot de sneltrein voornij was, Guerin, de wissei- wachler, heeft dit bevel opgevolgd, terwijl het hem verboden was een trein te rangee ren, wanneer er een andere trein in aan- tocht is. Beide verdachten hebben de fei ten toegegeven en daarmee hun virant- woordelijkheid trkend. De dooden, die in het hospitaal te Eper nay waren ne rgelegd, bieden een afgrijse- lijkeri aanblik. Van uijna alien is het tioofd verplettird, zoodat het uiterst moeilijkl is, hen .e erkennen. Tot dusver zijn nog sfechts de 10 soldaten herkend. Van de, gewonden is er een 30-tai in het hospitaal en in par- ticuiiere klinieken opgenomen. De lijn is geheel versperd en de treinen moeten voorlcopig een omweg maken over Reims. Het hof van Gezworenen te Parijs heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen Serge De 1 enz, den Franschen „Ralfles", die daar wegens een dertigta! inbraken te- recht stond. Door den advocaat-generaat Philippon werd hij in zijn requisitoir be- schreven als een gewonen dief, des te ge- vaarlijker, omdat hij zich als een gentle man wist voor te doen en er daardoor in gesiaagd was, zoo langen tijd buiten ver denking te blijven. De openbare aankla- ger verklaarde hem dus verantwoordelijk voor zijn daden en eischte het schuldig over hem, zonder dat verzachtende om standigheden in aanmerking konden ko men. De verdediger, mr. Azard, daarente- gen beschreef De Lenz ats een geesteskran- ke 111 trachtte aan tie toonen, daf hij niet verantwoordelijk voor zijn daden gesteld kon worden, zoodat pi. tot vrijspraak con- cludeerde. De jury is echter met den ad- vocaat-generaal meegegaan en sprak dus het schuldig over hem uit, waarna het Hof hem tot 10 jaren gevangenisstraf ver- oordeelde. EEN ZELDZAAM AUTO-ONGEVAL. Toen Dr. G. F. Barlwin van Pitlochry, dezer dagen in zijn auto door Glenfincastle in Perthshire reed, zag de chauffeur bij het schijnsel der auto-lantaarns een hert van den heuvel aan den rand van den weg af- komen. Hij minderde de vaart van den wa gen om het dier voorbij te laten gaan. Het hert sprong echter, blijkbaar verblind dbor het licht van den auto, in den wagen, waar- bij het een der spatborden vernielde en een der carbidlampen op zijn horens medenam. Vervolgens sprong het uit den auto en ver- dwecn in de bosschert de lamp meevoerende die vast tusschen zijn horens was bekleind geraakt. EEN GRAPPENMAKER. Men maakt zich te Washington, naar, dc Fransche 1:laden mclden, vroolijk over een mystificatie, vvaarvan dc ledien van de se tt aatscomm. voor landbouwaangelegenhi'- den het slachtoffer zijn geworden. Inder- daad hebben deze heeren gedurende twee uur een uucenzetting aangehocrd van een personnagc, di. zicii uiiga; als prins Louis van Bourbon, half-broer van den koning van Spanje. Dc grappenmaker- sprak met radlieid van tong cn kennis van zaken over de financiecle en tconomische kwalen van Europa en de senabnen fuisterden met groote belangstelling naar hem. Maar hoe verwondcrd waren zij uit den mond van een lid der Spaansche legatie, de Cardenas, te hooren, dat prins Louis van Bourbon een bedriieger was, wiens leugens reeds veel last hadden veroorzaakt aan de ko- ninklijke familie van Spanje. EEN DRAMA. Dezer dagen had een drama plaats te Luik in een cafe in het centrum der stad, waar een csr.tavalsbal gegeven werd. Een 29-jarige kapitein van het leger was verbofd met een meisje van 24 jaar, met wie hij den avond zou doortrengen. Hii zocht haar en vond haar dansende met een Luiksch jongmensch. De officier schoot op den jongen man, die onmiddellijk doi-od was; daarna vuurde hij op het meisje, dat door drie kogels werd getroffen. Vler andere personen werden licht gewond. De toestand van het meisje is ernstig. De officier is gearresteerd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 2