Preskop 3e Chfistetijke Wioteriezing PortreiTBrgrooiinfien Met iets extra's Schooltasschen. Naaimachines, UITVOERING ZAAIMACHINES Handelsberichten. Hoog watergetij te T er Neuzen Wed. S. W.WEISFELT-DEMUIJNK Neemt proef met onze POOTAARDAPPELEN Zoekt gij Uw voordeel ED. KALLE-WAELPIJT, F. VAN DE REE. ProfDrFJj.BUlTENDIJK een solide paike ROOMIJS-W AGEN IKIuziekgezelschap „De Yolharding", Prima Vetvrij Papier. ontploffing plaats vond. Hij werd onmid- dellijk gedood. Acht bewoners van het Luis liepen verwandingea op, en wanneer men de kracht van de ontploffing na- gaat, moet men zich verwonderen, dat het aantal slachtoffers niet nog grooter was. De huizen in den omtnek trilden op hun grondvesten ais bij een aardbeving en uit de puinhoop, die van de twee vernielde huizen overbfeef, sloegen metershoog de vfammen. fn de heele buurt bleef geen ruit heef. 3. (Vervolg). i Rotterdam, 19 Februari 1923. VEEMARKT. Aangevoerd werden 309 vette runderen 210 vette- en graskalveren, 93 schapen en lammeren en 531 varkens. De noteering was als volgt Koeien le kw. 1,15 tot 1,20 2e kw. /1,10 tot /1,05 ;3e kw. 1,tot f 0,90 Ossen le kw. 1,12s tot /1,20; 2e kw. 1,05 tot 1,3e kw. 0,90 tot y'0,80 Kalveren le kw. 1,65 tot /1,90 2e kw. 1,45 tot 1,25 3e kw. 1,10 tot 0,95 Schapen le kw. tot 2e kw. tot 3e kw. tot Lammeren ftot Varkens le kw. /0,94 tot /0,96; 2e kw. f 0,90 tot f 0,863e kw. 0,84 tot /0,80; licht soort 0,86 tot 0,94. Vet vee en vette kalveren met matigen handel tot afwjjkende prpzen. Ia varkens was de handel redelpk, doch prijzen iets booger dan vorige week wegeDS ongeregel- den en korten aanvoer, bp afloop der markt liepen de prpzen eenigszins terug. Schapen en lammeren werden bpna niet verhandeld waardoor geen noteering werd opgemaakt. FiJNE ZADEN. Lpnzaadvoer 20,tot 21, Bruin Mosterdzaad 42,— tot 45, Geel Mosterdzaad 32,tot f 35, Karwjjzaad /160,tot /165,Kanarie- zaad 15,— tot 16,—Koolzaad tot Zaailjjnzaad/24, 26,Blauwmaanzaad 58,— tot 60,Boekweit VLAS. Aangevoerd: Blauw 11100 K.G. /1.25 tot /1,90 Groningsch 16000 K.G. /1,25 tot 1,75 Hollandsch Geel 13900 K.G. 1,25 tot 1,75. Wit 600 K.G. /1,25 tot 1,35 alles per K.G. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN AARDAPPELEN. Zeeuwsche Blauwe 2,toe 2,60 Zeeuwsche Bonte 2,10 tot 2,70 Poters 1,tot y 1,40; Zeeuwsche Eigen- heimers f 1.20 tot f 1.50 Blauwe Eigen- heimers 1.50 tot 1.90; Brielsche Eigenhoimers 160 tot 2,Bravo's 1,80 tot 2,30; Red Star 1.40 tot 1,80 per H.L. E1EREN. Zeeuwsche en Overmaassche dooreen 6,50 tot 7,50. WEERBERICHT van 19 Febr. Het, weerbericht van het meteorologisch Tns'tituut te De Bildf luidt als volgt: Hoogste barometerstand 763.2 Saerna. Laagste bar.stand 74-1.9 Stornoway. Verwachting tot den avond van 20 Febr. Zwakke tot matige oostelijke tot zuide- fijke wind, in het noorden. licht tot half bewolkt, weinig of geen neerslag, matige tot strenge vorst; in het zuiden betrokken tot zwaar bewolkt, kans op sneeuw, tem- peratuur om het vrtiespunt tot lichte vorst A. C. LENSEN's STOOMVAARTMAAT~ SCHAPP1J—TER NEUZEN. s.s ARY vertrok 2 dezer van Guliport naar Rosario. s.s. HELENA vertrok 18 dezer van Ro sario naar New York. s.s. TERNEUZEN van Sfax naar Gent passeerde 18 dezer Gibraltar. SCHEEPVAARTBEWEGING. 14 Februari. Eng. s.s. Aintree, 3317 M3., kolen, van New-Castle voor Gent. Nederl. Hoogland, 3676 M3., kolen van New-Castle voor Sluiskil. Ncorsch s.s. Lab, 3165 M3„ ledig. van Gent naar Antwerpen. Eng. s.s. Wander, 368 M3„ ledig, van Gent naar Londen. Eng. s.s. Dryburgh. 3583 M3., stukgoed, van Gent naar Leith. Eng. s.s. Hodder, 2877 M3„ stukgoed, van Gent naar Goole. Eng. s.s. Concrest, 6716 M3., ledig. van Cent naar New-Castle. Fransch s.s. Sevre, 10440 M3., ledig, van Gent naar Havre. Letlandsch s.s. Krimulda, 5579 M3., ledig, van Gent naar Bon'ess. Zweedsch s.s. Scandia, 2725 M3., ledig, van Gent naar Boston. 15 Februari. Eng. s.s. Carham,' 1772 M3., stukgped, van Boston voor Gent. Eng. s.s. Avocet, 3985 M3„ stukgoed. van Antwerpen voor Gent. Eng. s.s. English Roze, 533 M3., ledig, van Portsmouth voor Gent. Eng. s.s. Fredville, 3268 M3.. kolen, van New-Castle voor Gent. Eng. s.s. Aysgarth Force, 1648 M3„ ledig, van Duinkerken voor Gent. Eng. s.s. Falcon, 1910 M3., stukgoed, van Londen voor Gent. Eng. s.s. Marie Llewellyn, 4144 M3„ ko len van New-Castle voor Sluiskil. Eng. s.s. Morna, 3098 M3„ kolen, van Cardiff voor Gent, Fransch s.s. Depute Em. Driant, 5768 M3., kolen, van Cardiff voor Gent. Noorsch s.s, Amanda, 3311 M3., stuk goed, van Havre voor Gent. Eng. s.s. Mayrix, 2077 M3., ledig. van Gent naar Goole. Ned. s.s. Hoogland, 3676 M3., ledig, van Sluiskil jiaar Swansea. Eng. s.s. Harelda, 3645 M3., stukgoed, van Gent naar Antwerpen. Eng. s.s. Middleham Castle, 12861 M3., gemengd, van Gent naar Antwerpen. Eng. s.s. Aysgarth Force, 1648 M3., fos- faai van Gent naar Dublin. Van 16 lot 18 Febr. zijn langs de West- sluis alhier 1 binnenvaartuig op- en 1 af- geschiit, langs de Middensluis 12 op- en 14 afgeschut, langs de Oostsluis 40 op en 43 afgeschut. D A G E N. Voorm. Nam. Dinsdag 20 Febr. 4.19 4.34 Woensdag 21 u 4.49 5.07 Donderdag 22 u 5.24 5.43 Vrijdag 23 6.04 6.26 Zaterdag 24 6.51 7.21 Zondag 25 7.56 8.35 Maandag 26 9.19 10.03 peter dung, steeds lekker gekruid. Fa E. A. IJSEBAERT. 2000 KG. Eerstelingen, 1000 KG. Friesche Eigenheimers Vraagt dan prijzen van onderstaande merken Kachelkolen, Ruhrkolen. Gas-, Giet Cokes, kleine 20/30 groote Anthra- ciet 30 50, Bruinkool- en Houtskool- briketten, Eierkolon, Smeanootjes, Turfstrooisel per pak, van Amsterdam- Onderwerp: Christendom en moderne Natuurwetenschap. Kome een ieder die kan Geheel compleet, om direct mede te kunnen rijden, bij P. ROSIER, Noord- straat 77, V 1 i s s i n g e n. Liefhebberij- Donderdag 22 Febr. 1923, le Rang /I,- 2e Rang /0,75. TE KOOP: Een prachtige T af el, een Kindsr- wagentje met Kapje, gsbr. D.-Fiets. een Buiskachel, een Vuikacheltje en een klein Boogcabinet. Verblndlngstr. 22, Firma P. Boekhandel. VAN DE SANDE. Ter Neuzen. TE KOOP: Nieuwe en gebruikte J. VAN DIXHOORN, Firma P. J. VAN DE SANDE. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Vergadering van Dinsdag 13 Februari 1923, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, C. Th. van de Bilt, A. E. C. Kruijsse, Ph. J. van Dixhoorn, J. Weijns, J. de Kraker, J. Dekker, M. Baert, F. Dieieman en J. de Feijter, be- nevens de waarnemende Secretaris. Afwezig de heer M. Koster. 6. Verzoeken tot herroeping van het be- sluit tot afschaffing der plaatselijke kermis. De V0t)RZITTER deelt mede, dat, naar aanleiding van het in de vorige vergadering genomen besluit tot afschaffing der kermis, waaromtrent Gedeputeerde Staten hun beslis- sing hebben verdaagd ten einde de andere ge meenten te raadplegen, ingekomen zijn de vougende adressen: a. vaii, A. Esselbrugge, J. M. Verbruggen, H. M. van der lersel, J. J. de Lozanne en A. van Maale, die daarin te kennen geven. dat naar aanleiding van het besluit tot afschaffing deT kermis in de gemeente lijsten hebben ge- cireuleerd om tegen die afschaffing te pro- testeeren dat byna 1200 handteekeningen van kies- gerechtigden, belastingbetalenden of nering doenden der gemeente Axel op deze lijsten heb ben geteekend, welke zijn doorgezonden aan bweren Gedeputeerde Staten dezer provincie; redenen waarom zij den raad onderdanig verzoeken, uit naam van het overgroot aantal pnotesteerenden, maatregelen te treffen, die tot de herroeping van het raadsbesluit tot af schaffing dei' kermis zal kunnen leiden. lb. Van den Nederlandschen Bond van Kof- fiehuis-, Restauranthouders en Slijters, geves- t'-gd te Amsterdam; die te kennen geven: dat door een groot aantal burgers, der ge meente Axel verzocht is, het besluit tot af schaffing der kermis in te trekken en alzoo die volks vermakelijkheid voor deze gemeeiite veer in te voeren; dat het afschaffen der kermis in verschillen- de gemeenten des-illusie heeft gegeven en geenszins aan de openbare orde, zedelijkheid of gezondheid goed heeft gedaan. dat voortdurend sterker blijkt, hoezeer bij de groote meerderheid der burgerij, uit alle klas- sen afkomstig, de behoefte is blijven bestaan een een uit kracht der historie volkomen echt volksfeest; dat men daar, waar de kermis werd afge- schaft, allerlei volksvermakelijkheden er voor in de plaats heeft moeten schuiven, die dik- wrils lang niet zulk een onschuldig karakter hadden als de kermis meerendeels nog heeft en dat deze nieuw geschapen feesten tot veel erger uitspattingen aanleiding geven dan op de kermissen voorkomen; redenen waarom adressant gaarne zijn in- stemming betuigt met de adres-actie tot weder- invoering der kermis in deze gemeente. c. Van het Hoofdbestuur van den Neder- laridschen Bond van Werkgevers in het Hotel-, Restaurant-", Cafe-- en aanverwarite bedrfjven ..Horecaf", gevestigd te Amsterdam; dat daar in te kennen geeft dat het met instemming heeft kennis ge nomen van het door het Protestcomite in Axel aan den raad gerichte adres, houdende verzoek tot intrekking van het door den raad genomen besluit in zake de afschaffing der plaatselijke kermis; r, -uc lat het ten voile onderschrjjft, hetgeen in <iat adres wordt betoogd, en dat het erkent, dat de belangen van vele neringdoenden en andere belanghebbenden door het genomen raadsbesluit ten zeerste worden geschaad; lat het zich daarom de vrfjheid veroorlooft, ien raad met gepasten aandrang te verzoeken, genoemd raadsbesluit te willen herroepen. d. van J. L. Coppejan te Zaandam, alge- rr.een secretaris van de Nedorlandsche vereeni- ging van kermisvakgenooten „Ons Be.ang", •die daarin te kennen geeft: dat hij met genoegen heeft vernomee, dat u -or de burgerij van Axel in overgroote meer- t-rheid bij Uwen raad wordt aangedrongen op herroeping van het fatale besluit tot afschaf fing der kermis; dat daaruit overduidelijk blijkt, dat de raad -een besluit heeft genomen, wat niet verwacht >s en wat geenszins met den volkswil overeen- stemt; -lat, ook al zou de raad in het eenmaal ge- rxmen besluit volharden, de neigtrig, die tij- dens de kermis tot uiting komt, de neiging n.l., >m eens los te komen van den sleurgang van het dagelijksche gedoe, geenszins zal verdwij- i en, maar een andere, lang niet beteren uitweg zal zoeken. De massa zal elders gaan zoeken, wat men in eigen gemeente moet ont'oeren, zeer ten nadeele van de neringdoenden in Axel en ook ten nadeele van de moraiiteit, omdat on zich buiten de gemeente vrjjer voelt en gauwer geneigil is uit den band te Springen; dat henjoeping van het besluit. de tegenStan- iers der .kermis geenszins zal dwingen eV ge- bruik van te maken; dat zij vredig thuis blij ven is hun zaak, maar dat een kjeine mincer- heid, de groote meerderheid de wet voorsehrijft - onduldbaar; Jat wederinvoering der kermis mede in het k clang zal zijn voor de leden van zijn bond. Redenen, waarom adressant er met klem bij I wen raad op aandringt, aan den aandrang der massa tegemoet te komen en de kermis in eere te herstellen. De VOORZITTER deelt voorts mede. dat, evenmin als Burgemeester en Wethouders des- tijds advies hebben gegeven omtrent het schrij- ven der anti-revolutionaire raadsfractie be treffende een voorstel tot afschaffing der ker mis, zij een advies geven omtrent deze ver zoeken. Zij achten een onderzoek omtrent dit onder- werp niet noodig, ieder lid heeft daaromtrent zijn opinie. De heer VAN DIXHOORN wil beginnen met er aan te herinneren, dat het door den heer Kruijsse in de vorige zitting zoo juist is aan- getoond, dat de kennis een instelling is, die diep in het volk is ingelegd, dat bewijzen de handteekeningen op het request, die door velen uit velerlei kringen daarop zijn geplaatst. Hij zal gaarne aan het in de requesten vervatte verzoek steun verleenen, en wil er verder niet op ingaan. Het is niet zijn bedoeling, legen- standers te bekeeren, maar hij moet er nog op wijzen, dat uit de na het besluit gevoerde actie duidelrjk blijkt, dat de kermis in het volk is ingeleefd en daaraan behoefte bestaat. De heer BAERT wil zich aansluiten hij de woorden van den heer Van Dixhoom. Hij heeft deze kwestie ook aldus ingezien. De kermis is een oud gebruik en had verwacht, dat de be- slissing anders zou gevallen zijn en de raad rekening zou hebben gehouden met de ver- schillende richtingen en meeningen der inge- zetenen van deze gemeente, dat zij zou gelet hebben op het verschil in aard en karakter van het volk. In de gemeente Axel heeft men toch al niet veel bjjzonders en nu heeft men ook dit nog weggenomen, en onthoudt men den kleinen man en vele middenstanders die geen gelegen- heid hebben om zich elders te vermaken, een genoegen, waarop zij prijs blijken te steilen. Hjj zal gaarne steun verleenen aan de adres sen, om het vorig besluit weer te herroepen. De heer WEIJNS uit zijn verwondering, dat de ingezetenen eerst met hun protest gekomen zijn na het nemen van het besluit. Het was reeds fcenige weken te voren bekend, dat een voorstel tot afschaffing der kermis was ge daan. Als men er bezwaar tegen had, meest men toen met protesten gekomen zijn, maar niet nadat de beslissing gevallen was. De heer VAN DIXHOORN merkt naar aan leiding daarvan op, dat het uitblijven eener aetie voor het nemen der beslissing zijn grond vindt in de gedachte, dat het nog wel zou los- loopen en dat de anti-revolutionaire raadsfrac tie met haar voorstel alleen zou blijven staan. Spreker wil nog zijn verwondering- uilspre- ken, dat de rechtsche heeren met hun voorstel- len tot afschaffing van kermissen en het tegen- houden van publieke vermakelijkheden zich steeds beperken tot de kleine gemeenten, en dat de rechtsche regeeringen nog geen voor- stellen hebben gedaan om die voor het geheele land af te schaffen. Ze hebben daartoe toch al voor 25, 30 jaar gelegenheid gehad. Maar in de groote steden waar het eigenlijk alle dagen kermis is, waar het steeds doorgaat, Zondag en weekdag, dag en nacht, hoort men van zulke voorstellen niets. Men bepaalt zich alleen tot de kleine plaatsen en daarin schuilt volgens spreker groote inconsequentie. De heer DIELEMAN zal niet sprekOn over de kermis als zoodanig, hij heeft zijn meening in de vorige vergadering uiteengezet, docb ver- klaart het jammer te vinden, dat het adres van het Protest-comite met de onderteekeningen aan Gedeputeerde Staten is gezonden, hij zou liever hebben gezien, dat dit aan den raad ge zonden wes, dan hadden de leden kunnen na- gaan, wie er eigenlijk steun aan verleend heb ben. Overigens zou er over dat adres ook nog wel iets te zeggen zijn, maar hij zal dit achter- wege laten, het is niet noodig er veel over te zeggen ieder onzer zegt spreker weet waa? hij omtrent deze zaak staat. De heer BAERT stelt voor, het in de vorige vergadering genomen besluit tot afschaffing der jaarlijksche kennis in te trekken. Dit voorstel, gesteund door de heeren Van de Bilt en Van Dixhoorn, wordt in stemming gebracht, met het resultaat dat de stemmen staken. Voor stemmen de heeren Van de Bilt, Kruijsse, Baert, Van Dixhoorn en De Kraker; tegen stemmen de heeren De Feijter, Weijns, Dekker, Dieieman en Oggel. 7. Adres betreffciuie behandeling van het verzoek om v>erkverschaffing en het in leven roepen eener steunregeling voor werkloozen. Ingekomen is een adres van P. L. Goossen, Abr. Th. 't Gilde en Joost den Engelsman, reap, vertegenwoordigende de afd. Axel van den Nederl. Bond van Fabrieksarbeiders, de af- deeling Axel van de S. D. A. P. en de ongeor- ganiseerde arbeiders; dat zij met verontwaardiging protesteeren tegen de uitdrulcking van den eersten wethou- der Oggel in de laatste raadsvergadering, waarin deze te kennen gaf, dat de organisaties „roet in het eten" wenschten te gooien, zulks naar aanleiding van de hunnerzjjds ingezonden regeling enz., die terecht door een van de leden van den raad genoemd werd een billijke rege ling; dat deze verontwaardiging is gestegen, toen tij werden uitgenoodigd op een conferentie met Burgemeester en Wethouders, waar hen zoogenaamd gelegenheid zou worden gegeven deze ontwerp-verordening toe fe ITchten en te verdedigen; dat door het optreden van den tweeden wet- houder Van der Bilt vooral, deze conferentie gedoenid was te mislukken, daar genoemde heer niet homogeen wou vergaderen, als col lege, met ons, de vertrouwensmannen der werklieden, die stuk voor stuk in de gelegen heid werden gesteld een kwartier te onder- handelen; dat door den heer Van de Bilt dus van deze kwestie een politieke affaire wordt gemaakt en dat nog we!, wijl hij het laakte, dat er een vertegenwoordiger der S. D. A. P. in onze com- missie zitting had; dat zij uit dezen onwil en onmacht van het college moeten constateeren organisatie- en arbeklersvijandigheid, hetgeen toch voldoende blijkt; dat zij daarom in het college van Burge meester en Wethouders van Axel ab -oluut geen vertrouwen meer kunnen steilen, hetgeen hen diep grieft, daar, indien de raarl niet in- giijpt, alleen de arbeiders de dupe worden van deze drijverij; dat zij, met het oog op de beperkte werk- gelegenheid daarom bij den raad alsnog aan- dringen op het in het leven roepen van een billijke steunregeling, op de in een vorig adres door hen voorgestelde basis; dat zij gaarne deze steunregeling met cijfers en gegevens uit andere gemeenten hadden ver- dedigd, maar, daar ieder hunner een afzonder- lijk gedeelte had te verdedigen, (n.l. de ont werp-verordening, de eventueele werkverrui- ming en de steunregeling, terwijl aan hun commissie een secretaris was toegevoegd voor een algemeen rapport aan de vergadering) verwachten, dat de raad alsnog geneigd zal zijn hun verzoek om steunregeling naast werk- verruiming in te willigen. Burgemeester en Wethouders steilen voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen. De VOORZITTER wenscht op dit nieuwe adres van afgevaardigden der werkliedenver- eenigingen eene toelichting te geven. Het eerste deel, betreffende uitlatingen van den wethouder, laat hij onbesproken, evenals die van den tweeden wethouder, betreffende het confereeren met de organisaties, (loch hij wil mededeelen. hoe Burgemeester en Wethouders de toezegging om met de organisaties te con fereeren hebben willen uitvoeren. Zij hebben op een bepaalden datum de vertegenwoordigers der drie requestreerende organisaties opge- roepen, de eerste tegen ,10, uur voormiddag, de tweede een kwartlfe'r later en de derde ook weer een kwartier later. Burgemeester en Wethouders waren voor de conferentie aanwezig en toen de eerstuitge- noodigde verscheen en hij uitgenoodigd werd te gaan zitten, gaf deze terstond te kennen, dat de drie afgevaardigden te samen moesten gehoord worden of dat zij anders niet wensch ten te confereeren. Met nummer twee die ver scheen was het precies hetzelfde en spreker heeft er toen op gewezen, dat, indien het hun wensch waib gezamenlijk gehoord te worden. zij dit behoorlijk hadden kunnen vragen, maar dat het niet aanging dit als eisch te steilen. Ook nummer drie gaf hetzelfde te kennen, doch voegde er nog uitdrukkingen aan toe, warop sprekdr hem stopte, met te zeggen „basta het is nu genoeg! Het spijt spreker dat de conferentie niet is doorgegaan, omdat het college voornemens was, de steunregeling, die zij plan hadden te ontwerpen, met de afgevaardigden der werk lieden te bespreken. De heer VAN DE BILT verklaart het niets erg te vinden dat de S. D. A. P. hem het ver- trouwen opzegt, dat is voor hem een motief, om te denken, dat hij juist op den goeden weg is. De heer KRUIJSSE noemt het toch een eigenaardige wijze van confereeren. Indien het college van Burgemeester en Wethouders met een ander moest confereeren en ze werden ieder om beurte opgeroepen, zooals ze nu deze afgevaardigden gedaan hebben, zouden ze dat ook laken. Het spijt hem, dat dit zoo ge- loopen is. De werkloofeheidsvoorziening is een belangrijk onderwerp. Men heeft hier te maken met hoofder van gezinnen en het gaat toch niet aan, dat die gestuurd zouden worden naar hot Burgerlijk Armbestuur. Als alien niet aan het werk gehouden kunnen worden, dienen er andere maatregelen te worden getroffen, om hun nood, een gevolg van de werkloosheid, te verzachten. Spreker herinnert er in de vorige vergade ring ook op te hebben gewezen, dat er met de werklieden zou behooren te"worden geconfe- reerd en dat Burgemeester eh Wethouders die zaak alleen niet goed voor elkaar zouden krijgen. Er komen veel faetoren bij te pas, en financieele kwesties. Er kunnen arbeiders- gezinnen onder zijn, die meer verdiend hebben als sommige burgers, die er nu aan zullen moeten helpen betalen, want er zijn ook bur gers die in moeilijke omstandigheden verkee- ren. Nu zijn het juist de werkliedenorgani- saties, die het best met de omstandigheden hunner leden op de hoogte zijn. En het is noodig, dat men een goed overzicht krijgt, juist ter wille van de burgerij, die de fasten der ondersteuning moet dragen. Hij acht het niet mogelijk een goede regeling te krijgen, zonder medewerking der werkjoozen zelf. De VOORZITTER verwacht, dat, indien Burgemeester en Wethouders zich met anderen in verbinding steilen voor het houden eener conferentie, dezen zich als een fatsoenlijk mensch zullen gedragen. En als er dan iets is, dat men anders zou wenschen, kan men dat in gepaste termen vragen, doch het gaat niet aan om, binnenkomende, maar ter stond te gaan eischen, en te zeggen we moeten te samen gehoord worden of we doen hel niet. Toen hebben Burgemeester en Wethouders zich op het standpunt gesteld, dat zij nog de re- geering vormen en zich niet op die wijze de wet laten steilen en zij hebben gezegd. „dat doen we niet!" Nu kan het zijn, dat de wijze waarop Burgemeester en Wethouders de zaak wenschten te behandelen verkeerd is, daar praat hij niet over, maar Burgemeester en Wethouders kunnen zich toch niet op die wijze de wet laten steilen. Zij hebben getoond, dat zij met de afgevaardigden der adresseerende organisaties wilden onderhandelen, door hen uit te noodigen, om hun voorstellen toe te lichten. Indien zij te zamen wenschten te worden ge hoord, hadden zjj te voren fatsoenlijk hun wensch daartoe kenbaar kunnen maken, maar zij wachten tot het tijdstip waarop zij zijn ge- roepen, en beginnen dan terst^ond te eischen! Dat kon niet worden gedoogd. Z if moeten zich behoorlijk aanstellen. De hfeer'KRUIJSSE w\j'stne\- (5p, Tint het toch in den aard van de zaak ligt, dat, als men ge zamenlijk requestreert men voor behandeling der zaak ook en bloc wenscht te confereeren. Men is echter direct begonnen met de men- schen te prikkelen. De heer DIELEMAN stelt zich op het stand punt, dat de 3 adresseerende organisaties ver- schillende behoeften hebben en Burgemeester en Wethouders daarom zeer verstandig gedaan hebben om ieder in de gelegenheid te rtellen zijn eigen behoeften voor te dragen. Spreker acht het overigens wel verwonder- lijk, dat de heer Kruijsse zich thans het lot der werklieden zoo bijzonder aantrekt. Jaren ach- tereen heeft de heer Kruijsse daartoe als wet houder de gelegenheid gehad, maar toen heeft hij het niet gedaan. Hij is van meening, dat de afgevaardigden hadden kunnen te kennen geven, hoe ze gehoord wenschten te worden. Hij is het wel met den heer Kruijsse eens, dat er niets moet gedaan worden. Omtrent de wijze waarop dit geschieden moet valt te praten, want daarvan kan veel afhangen voor het wel- slagen. De heer VAN DE BILT merkt op, dat de hoofdkwestie eigenlijk is, dat voor werk ge- zorgd moet worden of gesteund. Bij de con ferentie hadden Burgemeester en Wethouders dat doel met de afgevaardigden willen be spreken. Het voomaamste is toch, dat het er komt, maar of de afgevaardigden te zamen of ieder afzonderlijk gehoord werden, is Jechts een onderdeel. Speker heeft er ook geen be zwaar tegen hen en bloc te ontvangen. Het voornaamste is echter, dat er iets gedaan wordt en spreker meent, dat de afgevaardigden door hun houding dat doel wel eenigszins uit het oog verloren hebben. De VOORZITTER wijst er voorts op, dat Burgemeester en Wethouders toch niet hebben stil gezeten, en de menschen wenschen te helpen. De heer KRUIJSSE wenscht nog iets te zeggen naar aanleiding van de verwondering van den heer Dieieman. Spreker is zich niet bewust als lid van het dagelijksch bestuur de belangen der werklieden, waar dit noodig was, niet evengoed te hebben voorgestaan als thans, maar dit kan hij wel zeggen, dat door het vroeger college van Burgemeester en Wethou ders de werkmenschen nimmer zoo onbesrhoft konden worden behandeld als dit door het te genwoordig college gedaan is. (Applaus op de publieke tribune). De heer OGGEL moet zijn spijt uitdrukken, dat de vertegenwoordigers der werklieden zich zoo slecht hebben gedragen. Ieder der re questreerende groepen had gelegenhe'd zijn belangen door zijn afgevaardigde te doen toe- lichten, de fabrieksarbeiders, de ongeorgani- seerden en zij die zich aansloten bij de S D. A. P. Wanneer zij met Burgemeester en Wet houders de zaak besproken hadden, hadden zij de zaak gediend, z*c hebben evenwel van de hun geboden gelegenheid geen gebruik gemaakt. Hij protesteert tegen de uitlating van den heer Kruijsse dat Burgemeester en Wethouders de menschen onbeschoft zouden hebben be handeld. Wanneer iemand in de gelegenheid gesteld v.ordt om zijn belangen voor te dragen en hij maakt er geen gebruik van, dan kan men niet spreken van een onbeschofte han deling door hem die uitnoodigde. De heer WEIJNS schaart zich aan de zijde van den heer Oggel, de genieentefaad heeft al veel gedaan, om de menschen te helpen en hij vindt het jammer, dat ze van de gC'egen- heiri om met Burgemeester en Wethouders te spreken geen gebruik hebben gemaakt. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van Burgemeester en Wethouders om het des- betreffend adres voor kennisgeving aan te nemen, aangenomen. (Wordt vervolgd). Goede eetlust, goede spijsvertering. goed bloed en een goed humeur worden verkregen door Foster's Maagpillen te gebruiken. Deze pilletjes helpen de lever, maag en ingewanden door de vloeiing der gal te regelen. Zij werken zeer zacht en hebben geen nadeelige reactie. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen 0,65; in apotheken en drogistzaken. 8 H V rr V Getrouwd L. C. VAN FRAEIJENHOVEN EN C. E. WISSE, die, mede namens wederzijdsche Familie, hnnnen dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling bij hun Hu- welijk ondervonden, en in 't bijzonder aan de Familie De Groot, voor de gunst en vertrouwen ruim 15 jaar bij hen genoten. Februari 1923. Heden overleed zacht en kalm, na een langdurig en geduldig iijden, onze geliefde Vader, Behu wd-, Groot- en Overgrootvader, de heer in den ouderdom van 71 jaar. Allen die hem gekend hebben, zullen be- seffen wat wij in hem verllezen. Namens de Familie, Wed. P. DUNG-Wisse en Kitideren. Ter Neuzen, 19 Februari 1923. Algemeene kennisgeving. onze lieve Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, M e v r o u w in den ouderdom van 71 jaren.. B. I. Zt)NNEVIJLLE. J. J.ZONNEVIJLLE—Weisfelt. Ter Neuzen, 19 Februari 1923. 1 maal verbouwd, bij A. VERPLANKE, Axel. Grltzner, Plafl, Dlirkopp, »in|er, Naumann en Simplex. Leverbaar in alle gewenschte montee- ringen, tegen zeer gemakkelijke betalings- conditien- Tevens alle onderdeelen voor deze merken verkrijgbaar. Beleefd aanbevelend, Sluiskil. VERKRIJGBAAR: D.V. op Vrijdaig 23 Febru ari, aanvang half 7, in de Geref. Kerk te Ter Neuzen. worden steeds in de beste uitvoering geleverd, door Atelier BUT. ten bate van het op des avonds om xeven uur, bij den heer C. P. DE REGT, te Zaamslag. 1% en 2 m. Gebruikte Bentall Stroosnijders, een gebruikte Tuimelkain, een gebruikte Troije Wanmolen, gebruikte Dorsch- machines met en zoffder reiniglng, een houten Rolblok, Vleeschhauwer Bieten- molens, Motoren 6, 8 en 12 P.K, nieuw en gebruikt. Reform Wanmolens. Ont- roomers, nieuw en gebruikt. Ter Neuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 3