ALGEMEEN NiEUWS- EN ADVERTENTIE8LAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 7416 Vrijdag 16 Februari 1923 63e Jaargang Uit het booge Noorden. H Aanbesteding. EEEIE/STH ZBLAlID. aanbesteden 8INNENLAND. PRIDIKBEURTKH. DE JUISTE BEHANDELING V 0 0 Rl IN DIG ES T IE GEMEN8DE BERICHTEN. BURGER LIJ K E N STAND. ■■■■■MMMMraanaHnBBMMgaMMBM Burgemeester en Wethouders van PHILIP PINE, zullen op Dlnsdag 6 Maart 1923, des middags 12 uur, Het ondenhouden van de werken der Gemeentehaven van 10 Maart tot en met 31 Decem ber 1923. Aanwijzing op den dag der aanbe steding voormiddags 10 uur. Bestekken verkrijgbaar ten gemeentehuize tegen betaling van 1alsmede bij den architect L. de Bruijne te Ter Neuzen, door wien nadere inlichtingen worden ver- strekt. P. A. RAMMELOO, Burgemeester. GEIRNAERDT, Secretaris. Philippine, 12 Februari 1923. XL1I. Naar aanleiding van cijfers over onze volkstelling, die thans bekend zijn gewor- den, sohrijf ik dezen brief. Er zijn een aan tal uitkomsten bekend,'die belangrijk zijn. Hierbij moet nfet worden vergeten, dat de vorige tellingen om de 10 jaar plaats had- den, maar de laatste eerst na elf jaar is gehouden, zoodat de cijfers hierdoor een toeneming of vermindering aangeven, die ongeveer een tiende grooter is dan het geval zou zijn geweest, wanneer deze telling niet een jaar was uitgesteld. Allereerst kan worden opgemer.kt, dat reeds nu kan worden gesproken van over- bevolking, afgescheiden van die cijfers. Dit volgt hieruit, dat vele tienduizenden arbei- ders werkeloos zijn, omdat de handel op het buitenland ontwricht is. Voor de behoeften in ons eigen land is blijkbaar onze bevol- king te groot. Vele duizenden, die vroeger in Duitschland werkzaam waren, o.a. in sejzo.en-arb.eid, zijn weder teruggekomen. Daartegenover zijn vele duizenden Duit- schers, waaronder talrijke vrouwelijke dienstboden, over ons land neergestreken. Ik weet niet, of het goede politiek is vreemde werkkrachten toe te laten, als het eigen volk geen werk heeft. Ook de landverhuizing staat stop, zoodat weinig overtollige krach- ten afvloeien. Als zeker mag worden beschouwd, dat onze bodem niet voldoende voedsel voor de thans aanwezige bevolking kan opleveren, zoodat steeds grootere hoeveelheden zullen moeten worden ingevoerd. Wil men de ba- lans in evenwicht houden, dan moeten wij dus ongeveer evenveel andere producten uitvoeren, die eenzelfde geldwaarde ver- tegenwoordigen. Dit vereischt natuurlijk veel arbeid, waarbij alle werkkrachten moe ten worden gebruikt, wat thans echter on- mogelijk is, omdat de z. g. n. valuta-kwestie een beletsel is om tegen aannemelijke prij- zen aan het buitenland te leveren. 'Van droogmaking der Zuiderzee valt niet veel te verwachten. Immers ook al komt deze zoo spoedig mogelijk tot stand, dan nog zal in dien tusschentijd de bevolking zeer sterk toenemen. En volgens berekening van des- kundigen zal in de drooggeleg'de landerijen slechts een bestaan gevonden kunnen wor den voor een landbouwbevolking van om- streeks driehonderdduizend zielen. Per tienduizend zielen is het sterftecijfer gedaald van 184049, toen het 244,9 was, tot in 1900—1909: 156,9, 1919: 151,7, 1920: 119,9, 1921: 111,6. Van de tienduizend kinderen beneden het iaar stierven er in 1905: 1293, in 1910: 1062. I in 1915: 858, in 1920 717, in 1921 ten ge- volge van den heeten zomer 761. De absolute bevolkingstoename per jaar en per tienduizend zielen was 1849-59 79 aan het eind van't jaar 10079 1859—69 80 10080 Dus dat beteekent na: 1 jaar wordt '0000 tot 10142, na 2 jaar heeft de vermeerbering plaats naar dit laatste getal, dus wordt: 10286,0164, enzoovoorts. Tengevolge van den wereldoorlog en woningnood, dus minder huwelijken, is het toenemingsgetal 142 geweest. Er is dus veel kans, dat in deze periode het getal circa 150 wordt, vooral door aanwas in de groote steden. Het platteland neemt niet zoo sterk toe. Maar neem aan, dat elk jaar tien duizend zielen toenemen met 142, dan wordt onze bevolking in 50 jaar 15 millioen, in een eeuw bijna dertig millioen, in twee eeuwen 110 millioen. Natuurlijk zou zulk een toename onhoudbare toestanden in het leven roeven. Landverhuizing helpt steeds betrekkelijk weinig, huwelijkssluiting op later leeftijd is onwenschelijk uit moreel oogpunt, toeneming van kindersterfte en daling van het gemiddeld aantal levensjaren is ook niet begeerlijk. Eveneens is uit religieus oogpunt kunstmatige daling van het geboortecijfer principled verwerpelijk. Evenwel zullen wij voorloopig ons nog niet bezorgd behoeven te maken over de toe- komst, vooral omdat wij niet weten welke Opmerkelijk is de achteruitgang bij de Waalschen, niettegenstaande, dat in enkele groote stadsgemeenten vrijzinnig hervorm- den om aan den hoofdelijken omslag ten bate van orthodoxe prediking te ontkomen zich bij de Waalschen laten overschiijven. Voorts is opmerkelijk de achteruitgang bij Portugeesch Israelieten en bij de orthodoxe Hersteld Ev. Lutherschen. Nog meer valt de achteruitgang op bij de Christelijk Gerefor- meerden, omdat deze groep bekend staat wegens haar krachtige propaganda. Buitengewoon meegevallen is de vooruit- gang bij de Ned. Hervormden, omdat in de laatste jaren de belangstelling van velen door allerlei oorzaken, die ik thans niet aanroeren zal, is verminderd. Het kerk- bezoek is in vele gemeeten niet best. Het aantal huwelijkssluitingen, doops- bedieningen, catechisanten en aannemelin- gen is in de groote steden, bijv. Amsterdam, buitengewoon gedaald. Wanneer dan toch nog een betrekkelijk groote toename (veel grooter bij de Katholieken) wordt gecon- stateerd, dan toont dit hoe krachtig de tra- ditie werken blijft. De toeneming bij de Remonstranten in de groote steden was vroeger door uittocht van modernen uit de Herv. kerk zeer groot. Thans is de stroom overloopers belangrijk kleiner geworden. De Doopsgezinden heb- ben reden tot teleurstelling. Vergeleken bij vroeger had hun toename 9000 moeten worden, terwijl deze 3524 werd. Dit is een gevolg van het feit, dat hun meeste ge- meenten ten plattenlande worden gevonden en de leden daarvan in toenemende mate gemengde huwelijken sluiten, terwijl boven- dien voortdurend verlies ontstaat, omdat telkens arbeiders overgaan tot de gerefor- meerden. Sterke toename zien wij bij de groep die bestaat uit personen, die niet bij eenige gods- dienstige gezindte zijn aangesloten. Die ver- meerdering vindt vooral verklaring in het wereldsche leven in de groote steden, alwaar hun percentage veel -hopger is dan ten plattenlande. Bovendien zullen vroeger velen, die onkerksch waren geworden, nog opgegeven hebben de kerk, waar zij als kind ijn gedoopt, die dat nu niet meer hebben edaan. Een voorbeeld: De stad Groningen telde in 1909 74613 inwoners, waarvan 12650 godsdienstloos, in 1920 90011 waar van 21004. Het percentage godsd'enst- i ozen in Groningen was dus in 1909 ruim 17 en steeg in 1920 tot ruim 23 percent, terwijl dit voor 't geheele Rijk nog geen 8 percent was. Daarentegen telt het zeer onkerksche Groningsche platteland 7^ godsdienstloozen, zoodat in de stad bet aan tal ruim drie maal grooter is. Eveneens is opmerkelijk, dat het aantal personen behoorende tot verschillende an dere, kleinere gezindten reeds de honderd- duizend heeft overschreden. In de groote steden vindt men allerlei kringetjes met een apart geloof. Onder dit cijfer zijn echter ook de leden van het leger des heils en van buitenlandsche kerken. Daar het aantal vreemdelingen is toegenomen, is ook dit cijfer van „andere gezindten" grooter. Er- onder zijn: Turken, Chineezen en Mor- monen. Er is een betrekkelijk groote ver- meerdering in de steden bij de z. g. n. Apostolischen en Hersteld Apostolischen. In het bijzonder is het cijfer .der Katho lieken treffend. Bij vorige volkstellingen was het percentage in vergelijking bij het totaal iets achteruitgegaan. Thans echter is het van 35.04 gestegen tot 35.61. Daartoe sahijnt zeer te hebben meegewerkt, dat het cijfer der kindersterfte in Noord-Brabant en Limburg zeer verbeterd is, tengevolge van betere gezondheidstoestanden. In deze beide provincien was de stijging 22,3, terwijl die stijging in de overige provincien 16,7 percent was. Wanneer dus de verdeeling der Tweede Kamerzetels, had plaats gehad naar het aantal zielen, dan zouden de Ka tholieken recht hebben gehad (in plaats van op 32) op 35 a 36 zetels. T. g. T. iiulpmiddelen de wetenschap uitvindt om voedsel, kleeding en brandstof te ver- schaffen. Daartegenover staat reeds een groote daling van het geboortecijfer. Dat was per tienduizend zielen in 1876: 364, van 1901—05 316, in 1914: 282. Tengevolge van den oorlog en woningnood in 1919: 242. In 1920 steeg het tot 284, in 1921 was het 275. De cijfers zijn voor Katholieken en Gereformeerden belangrijk hooger. Sinds Augustus 1922 overschreed de be volking de zeven millioen. Naast deze algemeene cijfers trekken de aandacht de gegevens, die thans reeds be;J kend 'zijn geworden betreffende de verdee ling over de verschillende godsdienstige gezindten. Aan wat het Kerkelijke Hand- boek van Van Alphen meedeelt, kan he volgende worden ontleend. EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag. Aan de orde is de wijziging van de I ager Onderwijswet 1920. De heer De Waal Malefijt (a.-r.) ge- looft, dat de Minister rjog te optimistisch staat ttgenover deze zaak, en meent, dat de wijzigingen, die nu worden ingevoerd, wel van blijvenden aard zullen zijn. Honderd millioen alleen voor het onderwijs vindt spreker een te zwaren druk voor onze linan- cieele draagkracht. Hij vraagt, welke maat- regelen te wachten sta; i ten opzichxe van scholen voor tuberculose kinderen. De heer Van der Hoeve (c.-h.) mist geest- drift voor het ontwerp. Wel acht hij de be- zwaren, ertegen ingebracht, overdrevetj. Wij kunnen ook op onderwijsgebied niet op dezen voet voortleven. Spreker betreurt het, dat de gemeenteraden voor zulke gewichtige besluiten worden gesteld. zooals het bepa- len van het aantal kinderen per klas. Voorts dat het 7de teerjaar niet kan gehandhaafd blijven. Hij betreurt het eveneens, dat het vervolgonderwijs door den Minister wordt weggevaagd, en wijst er op dat vocr het ambachtsonderwijs in Rotterdam zich hon- derden kinderen meer aannjelden dan kon- den worden geplaatst. De heer Van Lanschot (r.-k.) bepleit spoedige invoering van de algemeene maat- regelen van bestuur ten aanzien van doof- stommenonderwijs en vraagt een betere sub- sidieregeling. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. Voortgegaan wordt met de behandeling van de Bioscoopwet. De heer Ter Hall (v.b.) acht de beant- woording van zijn vragen zeer bevredigend. De heer Van Gijn (v.-b.) oordeelt eenige censuur noodig en vindt het ontwerp aan- nemelijk. Hij beveelt een landelijke keuring aan en bestrijdt beperking van het vergun- ningsrecht, als door mej. Van Dorp bepleit. De heer Kleerekoper (s.-d.) bestrijd+ den heer Van der Molen en mej. Van Dorp. De bioscoop wekt niet op tot oneerlijkheid; goede films zijn wel degelijk rendabel. H komt op tegen de aan de burgemeesters toegekende macht. De heer Vliegen (s.-d.) verdedigt de bi< sec p at9" ontv/ikkftingsinstituut' met grooten invloed ten goede: De heer Boon (v>b.) namens den heer Dresselhuys sprekend, bestrijdt speciaal het door mej. Van Dorp verdedigde drankwet- systeem. Mej. Van Dorp (lib.) repliceert. TER NEUZEN, 16 "Febr. 1923. R1JKS DIRECTE BELASTINGEN. Bij ministerieele resokitie is de' heer S. Rjochat, ontvanger van de directe belas- tingen, invoerrechten en accijnzen te1 Ter Neuzen. vernbiatst naar Gouda. LIJST VAN ONBESTELBARE BRIEVEN EN BRIEFKAARTEN, terugontvangen in de le helft der maand Februari, ten postkantore te Ter Neuzen. Brieven binnenTand: A. Dees, Zaamslag. J. A. Bogaert, Groenendijk. Briefkaarten buitenland A. Paulusse, Gent. LOKAAL ,,ADM. DE RUIJTER". De varieteavonden in het lokaal „Ad- mjfraal de Ruijter" hadden deze week suc- ees. De opkomist was bevredigend en de opgekomenen amuseerden zich blijkens hun bijvafsbetuigingen uitstekend met de voor- drachten van het duo Vcrmandel, terwijl ook het musicale trio Capitain en den step- danser Piloulle zeer in den smaak vidleii. Voorts werd de avond ook opgehiisterd door muziek van het fraaie concertorgel van het lokaal. STOOMSCHIP OMHOOG Hedennacht is het stoomschip Fernando, van Goole met kolen voor Gent bestemd. op den Westelijken dam van de nieuwe haven vastgeloopen. Na anderhalf uur is het miet assistentie van 2 sfeepbooten vlot .gekomien en heeft de reis vervoi'gdi. CURSUS WATERBOUWKUNDIG OPZICHTER. Naar aanleiding van de advertentie van heden vestigen wij de aandacht op den cursus voor opleiding v'x>r Waterbouw- kundig opzichter te Goes. Deze cursus, die in korten tijd van haar bestaan, reeds nuttig werk heeft verricht wordt uitgebreid met een voorbereidenden cursus, welke later over gaat in den ge- wonen tweejarigen cursus tot opleiding voor diploma Zeeland en Rijkswaterstaat. CENT. BOND VOOR ONGEVALLENVERZeKERING. Door den Centr. Bond voor Ongevallen- verzekering in het Land- en Tuinbouwbe- drijf werd onder leiding van den directeur den heer P. J. Kolijn, de afdeeting „Ter Neuzen en Omstreken" gevonmd met aan- vankelijk 70 leden. Tot bestuursleden werden gekozen J. L. van de Ree, Zaam slag, F. de Jonge Lz., Hoek, S. van Hoeve Jr., Zaamslag en D. J. Dees, Ter Neuzen, tot kassier-boekhouder J. Haak ten Kaate, Zaamslag. KOEWACHT. In de laatste dagen is men druk bezig het R.K. kerkhof, dat achter het nieuwe kerkgebouw Iigt in orde te maken. Naar het zich faat aanzien zal dit prachtig aan- gelegd worden. Reeds 14 dagen voeren de landbouwers dagelijks groote hoeveelheden zand aan, terwijl een aantal personen be zig zijn het kerkhof op te hoogen, paden aan te Teggen en de graven te verfraaien. BRESKENS. De gemeenteraad te Ereskens heeft be- sloten tot opheffing van de visscherijschool wegens de geringe belangstelling welke voor deze school bestaat. Zondag 18 Februari 1923. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. RECHTZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Dc rechtbank heeft in hare zitting van 16 Februari de volgende vonnissen uit- gesproken P. I. van B., oud 25 j., landbouwers- knecht te Biervliet, is wegens mishandeling verocrdeeld tot 20 gld. boete of 20 dagen hecht. P. K., oud 47 j., cafehouder te Rreskens, is wegens alsvoren veroordeeld tot 10 gld. boete of 10 dagen hecht. E. d'H., oud 36 j., arbeider te Nieuw Namen, is wegens alsvoren veroordeeld tot 1 maand gevang., voorw. proeftijd drie jaar. H. de M., oud 26 j., fandbouwer te Koewacht, is wegens alsvoren veroordeeld tot 25 gld. boete of 25 dagen hecht. Th. M., oud 44 j., werkman te Hoek, is wegens alsvoren veroordeeld tot 10 gld. boete of 10 dagen hecht. M. Th. F., oud 35 j., veedrijver te Hon- tenisse, is wegens huisvredebreuk veroor deeld text 2 gld. boete of 2 dagen hecht. M. de B., oud 29 j., schippersknecht te Ter Neuzen, is wegens het niet vertoonen bewijs inzake rijksbefastingen veroordeeld tot 30 gld. boete of 30 dagen hecht. Lie zaak tegen J. A., oud 31 j., sla- ger te St. Jansteen, gedetineerd te Middel burg ter zake van de mishandeling ge- pleegd op J. S., is naar de berechtzitting verwezen inet bevei tot gevangenhouding van den beklaagde. Tegen R. M. de B., oud 36 j., te Westdorpe, is rechtsingang verleend met bevel tot gevangenhouding. Zij is ge detineerd ter zake van kindermoord. DOODSLAG TE KOEWACHT. Bij de heden voortgezette behandeling van den doodslag te Koewacht, gepleegd op Th. Lahau, werd tegen A. v. A., 3 jaar ge- vangenisstraf geeischt. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. EEN TREURIG ONGELUK. Op den straatweo GoesMiddelburg, on der Noord-Kraaijert, is Dinsdagmiddag een 9-jarige jongen door een auto overrede'n en onmiddellijk gedood. De „N. Z. Ct." deelt omtrent did on- geluk nog het volgende mede Een tientaf kinderen speelden aan den zijkant van den weg. Niettegenstaande het duiaelijk geven van een signaal, liepen de kinderen, toen de auto van den heer P., rijdende van Middelburg naar Goes, vlak bij was, uiteen achter een bal' aan, waardoor de kleine Piet Murre recht op den auto aanliep, zoodat het ongeluk niet te vermijden vieL Volgens de aanwezigen trof den chauffeur, die sterk remde, geen schuld. Het kind waarvan bij de eerste aan- raking met bet voor - n umrn er bordde sche- def werd gebroken, werd daarbij nog door het achterwief het been efbrijzeid en was op sfag dood. Het lijkje werd door den vader, die in de onmiddellijke nabifheid was, opgenomen. PANIEK OP DE SCHELDE VOOR ANTWERPEN. Op de Schelde bij Antwerpen raakte Dinsdagmiddag ler hoogte van Ausiruweel de stoomboot „Minnek inda" bij het maken van een zwending onklaar en dreef met groote snelheid tot voor het nieuwe dok, waar hij een Iichter beschadigde. Op hetzelfde oogenblik verliet de En- gelsche stoomboot „Grenoble" de haven. De „Minnekande" scheen recht op het Engefsche vaartuig te zullen aanloopen. toen men op het faatste oogenblik door een behendige manoeuvre er in slaagde. beide schepen elkaar rakelings voorbij te doen varen. Ten sfotte kwam de „Minnekanda'' met een asn de kade Iiggende boot in hot- sing en beschadigde haar licht. A. C. LENSEN's STOOMVAARTMAAT- SCHAPPIJ—TER NEUZEN. s.s ARY vertrok 2 dezer van Gulrport naar Rosario. s.s. HELENA in lading te Rosario voor New-York, s.s. LERNEUZEN van Sfax naar Gent passeerde 15 diezer Algiers. WEERBERICHT van 16 Febr. 1923. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bildt luidt als volgt: Hoogste barometerstand 771,7 Stensele. Laagste barometerst. 743,2 Vestmaooer Verwachting tot den avond van 17 Febr.: Zwakke tot matige Oostelijke tot Zuide- lijke wind, nevelig tot zwaar bewolkt of be- trokken; in het Noorden weinig of geen neerslag, in het Zuiden aanvankelijk enkele regenbuien en iets zachter. rtWMSttaunt. mmmmmtmmmmmmcmsmtmm imammMmatmssmmom aii'««a«»a'7.^r^caT«",Ts. me? r*5cxr.vJiiN« a 7,01 7,24 6,10 6,28 6,41 6 57 1869—79 114 10114 1879—89 118 10118 1889—99 124 10124 1899—1909 139 10139 1909—1920 142 10142 Rijk 5.858.175 6.865.314 1909 1920 Ned. Kervomid 2.5SS.260 2.826.663 Waalsch 9.660 8.962 Kvang. Luthersch 81.883 87.396 Herst. Ev. Luth. 15.867 15.120 Doopsgezind 64.245 67.769 Remonstrant 27.450 31.215 Chr. Geref. 55.720 49.908 Gereformeerd 491.451 571.834 R. Katholiek 2.053.021 2.444.583 Oud-Roomsch 10.082 14.469 Ned. Israeliet 99.785 109.293 Port. Israeliet 6.624 5.929 andere gezindten 63.008 101.479 geen godsdienst 290.960 533.714 on bekend 208 1.010 Ned. Herv. Kerk. Ter Neuzen. Sluiskil. Hoek. Zaamslag. Axel. Sas van Gent Philippine. Hontenissc. Hulst. UJ u., Ds. A. Timmerman en 2 u. Ds. A. Timmerman, Bediening van den II. Doop. 91 u. en 2 u., dhr. L. Dek en'savonds 5J u., dhr. van Belleghem. 9 u., leesdienst en 2 u., Ds.E. Raams, Bediening van den H. Doop. 9 u., dhr. J. C. van Belleghem van Brussel en 2 u., Ds. G. van Dis. 91 u., Ds. E. Raams en 2 u., dhr. J. C. van Belleghem. 91 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. 2 u., geen dienst. 9J u., Ds. G. van Dis. 10 u., Ds. Hermanides. Gereformeerde Kerk. Hoek. 91 u. en 2 u., Ds. 8. Groeneveld van Ter Neuzen. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., leeskerk. Gereformeerde Gemeente. (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. on 51 u., Ds. Neerbosch. Ood-Gereformeerde Gemeente. (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. Lokaal „Eben-Haezer". (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 51 u., EvaDgelisatie. R. K. Kerkdiensten te Ter Nencen. dag zijn de H. H. Diensten om 7, 8J en 10 uur Namiddags om half drie Lof. bestaat uit het overwinnen van de oorzaak der aandoening het overmatig zuui' waardoor de teergevoelige voering der maag wordt aan- gevallen en waardoor pijnlooze, normale spijs- vertering belemmerd wordt. Voor dit doel bestaat niets, dat even goed is als het gebruik van een half theelepeltje Gebismureerd Magnesium, waardoor het zuur onmiddellijk onschadelijk wordt gemaakt, de pijn en on- gemakken tot bedaren worden gebracht, de ontsteking der weefsels verzacht wordt en Uw maag in staat wordt gesteld haar werk te verrichten op eene pijnlooze normale wijze. Probeert het eens! Let eens op hoe de pijn verdwijnt alsof zij is weggetooverdKoopt nog heden Gebismureerd Magnesium bij Uw apotheker, en eet wat gij wilt, wanneer gij wilt en zonder U te behoeven te bekommeren over de pijn of ongemakken die volgen zullen. Gebismureerd Magnesium Depot, Nassaukade, 314, Amsterdam. Verkrijgbaar bij alle goede Apothekers en Drogisten, o.a. bij A. VAN OVERBEEKE—LEUNIS. De werkelijke oorzaak van pijnlijke gewrtchten. Rheumatiek is de bekende naam voor pijn in de gewrichten, den rug, de ledematen en vrijwel alle lichaamsdeelen. De als rheumatiek bekende pijn is in werke- lijkheid te wfjten aan overtollig urinezuur in het bloed, door zwakte der nieren veroor/aakt, hetgeen voorkomen had kunnen worden door bijtijds Foster's Rugpijn Nieren Pillen te ge- bruiken. Het overtollig urinezuur vormt scherpe kris- tallen, die zich afzetten in de spieren, gewrich ten en zenuwen, en langs de wanden der aderen. Bij beweging van een spier of zenuw, waarin zich urinezuurkristallen hebben afgezet. onder- vindt men scherpe, hevige, verschietende pijn. Na verloop van tijd vormen zich ontstoken zwellingen. Rheumatische pijnen in de dij- streek noemt men ischias, in den rugspieren spit, enz. Zoodra gij rheumatische pijn bespeurt een onaangenaam of verlamd gevoel in den rug of gij last krijgt van urinekwalen, is het ver- standig met het gebruik van Foster's Nieren Pillen te beginnen. Dit geneesmiddefS helpt de nieren om uit het bloed de vergiften af te voeren, die rheumatiek, ischias, zenuwpijnen, waterzuchtige zwellingen, i-ugpijn, niergruis, enz. veroorzaken. Reeds meer dan 50 jaren worden Foster's Pillen met goed gevolg tegen zulke kwalen gebruikt. Verkrijgbaar in apotheken en drogistzaken a 1,75 per doos. 34 (Nadruk verboden). TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 9 Febr. Adriaai. Ver- sprille, oud 19 j., jm. en Elodie Marie Notte, oud 21 j., jd. Willem Jansen, oud 25 j. jm. en Janna Jozina Riemens, oud 21 j., jd Huweljjks-voltrekkmgen. 8 Febr'. Iman de Zwarte, oud 22 j., jm. en Carolina Schaalje oud 18 j., jd. 1 Geboorten. 6 Febr. Johanna Cornelia Jan- neke, d. van Willem Moerman en van Maria Janna Kolijn. Johanna Jacoba Cornelia, d van Jan Nxcolaas Reinhoud en van Johanna Jaco- mma Michielsen. 7 Febr. Jannis, z. van Adrian us Pieter Hamelink en van Janna van Minnen 9 Febr. Marinus Jacob, z. van Notebaart ermaire en van Janna Suzanna Overly den. 5 Febr. Adriana Johanna Hame- Imk, oud 60 j., echtg. van Daniel de Zeeuw. I 1 ebr. Anna Jacomina Kooman oud 25 j. d. van Adnaan en van Maria Smies. 10 Febr. Jozina Neeltje de Kraker, oud 28 j., d. van Adriaan en van Cornelia Dees (overl).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 1