OLDO T A B A K ctertig boxers; in den tuin mast haar huis zijn faurig ingerichte hokken gebouvvJ en twee knecht.n zijn dagelijks bezig de diertjes te verzorgen. Links om den hoek woont een meneer met negen fox-terriers, en nog wat verder woont weer een dame met eenig verleden, die twaalf keeshondjes houdt en daaraan haar bijnaam ...Keezenmadam" dankt. BROEKHUYS ALS WERKLOOSHEID- BESTRIJDER. Wij vernemen, dat narnens den heer NX'. H. Broekhuys in Noord-Brabant 1S2 H.A. heidegrond is aangekocht met het doel dezen te laten ontginnen. Ook in andere streken des lands vvorden onder- handelingen gevoerd over den aankocp van uitgestrekte terreinen woesten grond. Het tioel is Le trachten in de omgeving de werkloosheid tegen te gaan. - DE ZIEKTE DER IEPENBOOMEN AFNEMEND? De directeur van het Rijksboschbouw- proefstation E. Husschert publiceert in de N. R. Crt. in verband met de opmerkingen over de iepensterfte, de volgende optimis- tiische beschouwing. Het fwegvaUen van vele iepen langs onze Etraten is zeer zcker onaangenaam maar behoeft m.i. geen reden te zijn van het '.en van iepen verder af te zien. boomkweekerijen is reeds een kentering in de zeiktc waar 1/ n dit behoeft waarlijk niet te v, ren, ai kennen we de oorza- ken nog niet. I We hebben hier niet met 'n nieuwe ziekte te maken. Ik heb kort geleden kun- nen aantoonen, dat in ieder geval reeds in 1869 dezelfde ziekteverschijnselen in iepenhout optraden, als bij de boomen, die aan de z.g.n. iepenziekte gestorven zijn. In sommige "jaren treedt het verschijn- sel in zeer geringe mate op, in andere veel sterker. Zoo kan men in eenzelfden stam meer en minder ernstige aanvallen v an de ziekte constateeren. Ik heb nog slechts weinige iepenstam- men kunnen onderzoeken, doch ook bij uiterlijk geheel gezonde oude boomen wa- ren in iederen stam in een of meerjaar- ringen de typische verschijnselen spora- disch en soms heel duidelijk in groote hoeveelheid aan te toonen. We mogen dus wel aannemen, dat de „iepziekte" er altijd geweest is. De boomen Iijden echter alleen schade als door bijzondere omstandigheden de ziekte zich zeer sterk kan uitbreiden. Er [wordt thans nagegaan of deze omstajidig- fieden zijn vast te steilen, ten einde de boomen er zooveel mogelijk tegen te vrij- waren. Op grond van een en ander meen ik dat er geen reden is ihet planten van iepen langs straten en op pleinen te sta- ken, als de omstandigheden overigens gun- stig zijn. ARMBEZOEKeR TE ROTTERDAM AANOEV ALLEN. Een armbezoeker te Rotterdam merkte dezer dagen, dat een door Maarschappelijk Hufpbetoon gesteunde werklooze zich in beschonken toestand op straat bevond. Hij ging op onderzoek uit en hoewef de werk- fooze en zijn vrouw beweerden, dat de man zijn steungeld steeds voor zijn gezin afdroeg en de dronken bui veroorzaakt was door de tractatie van een vriend, be- weerde de armbezoeker, dat zijn inlich- tingen er op wezen, dat Ihet geld van Maatschappeiijk Hulpbetoon in de kroeg verteerd werd. Zelfs ging hij zoo ver de bron, waaruit hij die infchtingen had, te noemen: een kennis van den werklooze die ook aan de braspartij had meegedaan. Gevofg heftige ruzie tnsschen de twee werkbozen, die echter nada, ze uitgetwist waren, mekaar vonden in een wraakgevoel tegen den armbezoeker. Toen nu de vrienden en de vrouw van een hunner den armbezoeker in de Lange Lyenstraat zagen, moest er verhaal op ge- haald worden. De armbezoeker kreeg een hevigen slag op 't hoofd, maar trok zijn .gummistok de man is \roeger agent ge weest en daarna zijn revofver. De Lange Lyenstraat en arr.geving stonden daar, >o natuurlijk ovejend. Toen de armbezoeker zich eindelijk aan de herrie onttrokken had, deed hij bij de politie aangifte van de aanranding, Naar men zegt, heeft deze zelfde arm bezoeker reeds meermalen met de gesteun- den van Maatschappeiijk Hulpbetoon on- aangenaamheden gehad. DE LANDSTORM BRENOT RAARDEN AAN 'T SCHRIKKEN. TerwijI onder commando van een luite- nant Zaterdagmiddag de vrijwillige Land- storm nabij den Apeldoornschen Straatwag te Arnhem aan het oefenen was, passeerde daar omstreeks 4 uur een lijkstoet. Op een gegeven moment, toen eenige fandstorm- soldaten „salvo-vuurden" schrokken de paarden \an een volgrijtuig zoo danig, dat zij met een ruk tarzijde sprongen, wat tot gevolg had, dat het rijtuig omkantelde. Zoowei de koetsier als de 70-jarige livrei- knecht D. kwamen onder het rijtuig te lig- gen. Laatstgenoemde brak een been en moest per ziekenauto naar het stedelijk ziekenhuis vervoerd worden. Ook een der paarden bekwam ernstige kwetsuren. Het werd per veewagen naar den stal gebracht. Naar de Tel. meldt zal de politie onder- zoeken in hoeverre de schietende land- stormsoldaten schuld aan dit ongeval heb ben. VAN 'N KOUDE KERMIS THUIS GEKOMEN. In de z.g. „electrische buurt" van Hilver- sunt was Maandag een venter aan het werk, die er een hoogst eigenaardige ma- nier op na hield om de menschen over te halen van hem te koopen. Een juffrouw in de Voltastraat trachtte hij n.l. van de deugdelijkheid van zijn waar te overtuigen door haar, toen zij verklaarde niets noodig te hebben, met een mes te dreigen. Ook bij den buurman der verschrikte juffrouw gebruikte de venter ditzeffde argument. Daar liep hij echter danig tegen de lamp, want deze trok als antwoord op het drei- gement met het mes zijn revolver, 'n Nog krachtiger argument. En toen de buurman bovendien verklaarde agent van politie te zijn en den venter te arresteeren, had deze daar heelemaal niet van t rug. Het politiebureau nam den eigenaardi- gen kocpman kort daarna dan ook liefderijk op. HET OPBLAZEN VAN EEN WRAK MISLUKT. Te Eastbourne zou Zondag om half drie 's middags het opblazen van den gezonken kruiser „Ariadne", die in 1917 door een Duitsche duikboot werd getorpedeerd,i plaats hebben. Een groote menigte had zich aan het strand en op de pier ver- zameld ten einde van de gebeurtenis ge- tuige te zijn. Een duiker maakte de noodige toebe- neidselen en op den aangegeven tijd had de ontploffing plaats. Iedereen had zich hierop voorbereid. De harde slageri, die men verw .cht had, bleven echter uit. Slechts twee doffe slagen, als had de ont ploffing op verren afstand plaats, werden gehoord. Ook de visschers werden teleur- gesteld. Velen hadden hun netten gespan- nen, ten einde de visch, die na dergelijke ontploffingen in den regel, hetzij dood of geheel versuft, boven komt drijven, op ge- makkdijke wijze te vangen, maar de oogst was schraal; duizenden kleine sprotten dre- ven met den vbed in zee en de grootste visch, die werd gevangen, woog niet meer dan een pond Dezer dagen zal de duiker een nieuw onderzoek instellen. Hoogstwaarschijnlijk zal de opblazing herhaald moeten worden, doch met de voorbereidingen hiervoor zijn yerscheidene weken gemoeid. HAAR ECHTGENOOT DOOD- GESCHOTEN. Te Suesnes heeft een pas gehuwde 23- jarige vrouw haar 30jarigen echtgenoot, den behanger Liebaud^ op de slaapkamer doodgeschoten, toen de politie die door e£n vriendin van me vrouw Liebaud, die een verontrustenden brief had gekregen, zich naar de woning begaf, wicrp mevrouw L. den huissleutel uit het raam. De politie trad binnen, toen zij op de slaapkamer kwam, had mevrouw L., die in haar bruids- toilet gekleed was, zich van het leven beroofd. Het lijk van den man lag ge heel ontkleed op het bed. Verschillende brieven werden gevonden, in een daarvan schreef mevrouw L., dat zij en haar man, uit wees voor waanzin, besloten hadden zich te dooden, ondanks hun geluk. De buren hadden echter des naehts he- vige ruzie gehoord,. waarop later een be- nauwende stilte is ingetreden, zoodat ver- moed wordt, dat de vrouw haar man in het hoist van den nacht heeft vermoord. VULCAANUITBARSTING MIDDEN IN EEN DORP. Zaterdagmorgen vroeg werd in het dor,> Francenigo, bij Milaan, groote ontstelte- nis gewekt, doordat een oude vulcaan un der het dorpsplein plotseling begon te werken en geel vuur en kokend water uit wierp. Er zijn geen menschenlevens bii verbren gegaan, maar de bewoners zijn uit het dorp gevlucht en kampeeren in de nabijheid. De krater wordt steeds groo- ter en men vreest, dat het geheele dorp er in verzwolgen zal worden. De opening van den krater ging met een krachtige aardbeving gepaard. DE VLOEDGOLF OP HAWAi Omtrent de aardbeving, die de Hawai- eilanden heeft geteisderd, wordt aan den oonresp. van de Daily Chronicle te New York nog gemeld, dat de aardbeving werd volgd door een hevigen vloedgolf, die groote verwoestingen aanrichtte. Alle ver- keer, zelfs het draadlpos telegraafverkeer met Samoa werd afgesneden. De Hawa'i eilandengroep is een zeer populaire verbfijfplaats voor Amerikaan- sche toeristen. fn de Hilobaai, op het voornaam- sie eiland, sloegen de golven meters hoog op. Tal van autorlteiten, die in de nabijheid van het strand reden, en de golven zagen komen opzetten, lie ten hun automobielen in den stock en bnchten zich in veilig- heid door in de bergen te vluchten. De aanrollende golven vaagden elke boot van de zee weg. De automobielen, die op de t) mtevards waren achtergelaten, werden als notedopjes opgenomen en in zee rnr- gesmakt. Le spo-^r..egbrnggen werden ver- woest en de winkefs aan de boulevards werden met den grond gelijk gemaakt. Hoeveel personen erwel zijn omgekomen is nog niet vastgesteld, well zijn er reeds tal van lijken gevonden. Op het Amerikaansche vasteland trad Lassen's Peak in werking, de eenige vuur- spugende berg in de Ver. Staten, die sinds een jaar niet gewerkt heeft. EEN BRUTALEN JUWEELEN- DIEFSTAL. Gravin Arnaldo Tamburini, de vrouw van den New Yorkschen schilder Tam burini, die zich op het oogenblik in Rome bevindt, waar hij het portret van Musso lini schildert, is het slachtoffer geworden van een brutalen juweelendiefstal. Zij werd telefonisch opgeroepen om dadelijk in het Roosevelthospitaal te komen. Ter plaatse gearriveerd, bleek dat men daar niets wist van zoo'n telefonisch verzoek. De dame keerde ijlings, verschrikt naar huis terug en daar bemerkte zij dat haar juweelein verdwenen waren, die een waarde van 5000 dollar vertegenwoordigdj^i EEN AANSLAG. Te Boedapest is op den tooneelspeler Hovasy een aanslag gepleegd. Optredend in een scfene, moest hij volgens zijn rol een glas water drinken. Nadat hij eenige teugen had genomen, viel het glas hem uit de hand en stortte Hovasy zelf be- wustebos ter aarde. Het glas bevatte zoutzuur in plaats van water. Hovasy is naar het ziekenhuis overgebracht. Een justified onderzoek is ingesteld. EEN BRUTALe OVERVAL IN VIRGINIA. Te Hampton werden een kapit-Li en vi.r minderen door een aantal mannen over- vallen en weggevoerd, toen zij het ge- bouw van de First National Bank verlie- ten met een bedrag van 43.000 dollar bij zich. Later op den dag werden zij te ruggevonden in een bosch, aan handen en voeten gebonden. De bandieten wis- ten met het geld te ontkomen. GOED AFGELOOPEN. Dezer dagen ieverde een scheikundige te Chertsey (Surrey), bij vergissing een pakket met arsenicum, genoeg, om meer dan duizend personen te dooden, aan een verkterd adres at. Gelukkig slaagde de politie, die onmiddellijk door den schei kundige was gewaarschuwd toen hij zijn vergissing ontdekte, er na enkele uren in, het pakket op te sporen, schrijft de „Times". Het blijkt, dat Dinsdag een half pond zwarte arsenicum was best-'Id om kraaien te diooden, Tezelfder tijd bestelde een an dere klant, wiens naam en adres de schei kundige niet kende, een hoeveelheid sal- peter om spek in te maken. De scheikun dige stelde zonder er bij te denklen het pakket met arsenicum aan den jongen man ter hand, die hej salpeter had besteld. Toen hij zijn vergissing bemerkte, gaf hij er onmiddellijk de politie kennis van die alles in het werk stelde om het arseni cum op te sporen. Er werden agenten ge- stuurd naar verschillende boeren, slagers en andere personen, van wie men dacht, dat zij varkens hadden, en eindelijk vond een agent het pakket met arsenicum op het fandgoed van generaal sir Edward Huttan, wiens rentmeester het salpeter had be steld. Gelukkig had men her vergiftige goedje nog niet aangeraakt. DE HERRIE OM DE RUSSISCHE KROONjUW HELEN. Onlangs hebben wij melding gemaakt van het gerucht, dat indertijd een Arneri- kaansch zeeman ter hoogte van Gibraltar onder verdachtc omstandigheden gestor ven was en dat smoklcefaars van Russische kroonjuweelen die kostbaarheden in zijn doodkist hadden gemoffeld om ze daaruit te halen, zoodra net schip in New-York aangekomen zou zijn. De Amerikaanscne douane echter kreeg het in de gaten, dat er met de kist van den dooden zeeman Johnson iets niet in orde was en begroef hem maar gauw op het kerkhofin het armenhoekje, want Johnson had geen fa- milie. Het praatje, dat in Johnson's kist Russische kroonjuweelen zouden liggen, weike door bolsjewiki te Wladiwostock waren verkwanseld aan een groepje Ame- rikanen, bleven zoo hardnekkig aanhouden dat de beheerders van de Amerikaansche schatkist eindelijk er toe overgingen 'net kerkhof op de Cypressenheuvels, waar Johnson begraven was, af te zetten en te laten nazoeken. Maar de publiciteit die er aan het geval gegeven was, lokce met den dag meer juweelen-gegadigden naar de Cypressenheuvels, zoodat in minder dan geen tijd Jan en alleman er de baas was en de soldaten weinig meer te beweren hadden. Zoover is het zelfs gekomen, dat men pogingen ontdekt heeft om de ver- moedelijke laatste rustplaats van den ma- troos hij is er in 1921 begraven te plunderen. Daar is een stokje voor ge- stoken en de rust voor een verder officieel onderzoek is nu gewaarborgd. Dag en nacht blijfc het kerkhof scherp bewaakt en niemand heeft er meer toegang, als hij er niet te maken heeft. ACHT SOLDATEN VERDRONKeN. Gedurende een storm is Zondagavond, midden in de, wegens haar stroomingen gevaarlijke Dundrumbaai, graafschap Down, een ferryboot omgeslagen, waarin tien Engelsche soldaten zaten, die naar hun kamp terugkeerden. Acht soldaten en de zoon van den bo )tsmau, die den toclit medemaakte, verdronken, twee soldaten en de bootsman werden gered. De soldaten, die te Ballykinlar gekampeerd lagen, brach- ten hun dag verbf door te Newcastle en Dundmm. Er was nauvvelijks plaats voor hen in de ondiepe boot. De boot voer aan- vankdijk met den stroom mede en toen de bootsman op een bepaakl punt het roer omgooide kwam er een klein zeetje in de boot. De soldaten werden daardoor een beetje zenuwachtig, doch de boots- man gaf hen het bevel. Blijf zitten waar je zit, als jelui niet wilt, dat de boot om- slaat. Zij wonden zich desniettemin toch op, wilden er voor waken dat hun kleeren nat werden en gingen qvereind staan. De boot begon toen vol te loopen en kantelde plotseling om toen zij nog maar een hon- derd meter van den wal af was. De boots- man slaagde erin om zes soldaten boven op den kiel der boot te werken. Zij werden er alien weer afgeslagen. Een soldaat zag kans, wederom boven op den kiel te ko men. De bootsman stelde toen pogingen in het werk om de boot weer in haar nor- male houding terug te brengen, hetgeen hem gelukte, en haalde toen den eenen soldaat binnen boord. De opkomende vloed spoelde de lijken der verdronken soldaten aan land, waar men ze 's morgens dicht bij elkaar vond. Een poosje geleden heeft in dezelfde buurt een soortgdijk ongeluk plaats ge had, dat aan vier Ulster-soldaten het leven kostte. EEN STROP. In een Parijsch hotel staple onlangs een vreemdeling af. Nooit van te voren was hii in dit hotel geweest en het noodlot wilde. dat 'hij den dag na zijn aankomst plotseling stierf in eenzaamheid. Hij werd begra ven in alien eenvoud op het kerkhof Pantin. Den familieleden werd prompt bericht ge- zonden. Nichtjes en neefjes, die hun „suiker- oompje" jarenlang hadden „vertroeteld" in de zoete hoop, eens „bon naar werken" te zullen ontvangen, keken leelijk op hun neus. Er werd familieraad gehouden en met algemeene instemming werd het voor- stel van een der goudjagende neven be- groet en aangenomen, het lijk van oom te doen opgraven tot instelling van een onderzoek. Men verwachte hiervan resul- taat omdat het eenigen familieleden be- kend was, dat de man naar Parijs was ge- togen om in de omgeving van deze stad een villa te koopen en dat hij 'te dien einde een bedrag van 60.000 francs had medege- nomen. Het kostte den vertegenwoordigers van de familie heel wat ttioeite, doch dank zij hun volharding bereikten zij ten slotte toch hun doel. De kist werd opengemaakt en in groote spanning doorzochten zij de in de kist aanwezige kleedingstukken van den overledene. In een der binnenzakken van zijn oolbert vonden zijeen oude krant. I Geld werd niet gevonden. TWEE NEGERS GELYNCHT TE MILLEDGEVILLE. Een bende negers, die zich in de omge ving van MiUedgeville aan roof hadden schuldig gemaakt, werd door een menigte bfanken achtervolgd. Op hun vlucht werden door twee negers schoten gelost waardoor een blanke werd gedood. EK blanken slaagden cr in de aanvallers te achterhalen; de beide negers werden daar- op gelyncht. EEN LIFT TE PLETTER GEVALLEN. Te Londen in Comcmile Street is Maan- dagmorgen een lift met zes personen er in van de vierde verdieping neergestlort, gelukkig zonder dat een der inzittenden werd gedood. Volgens de verklaring van den man die de lift bediende was het ap- paraat nog eerst een paar uegen te voren, in verband met het feit dat het huis een nieuwen eigenaar kreeg, nauwkeurig on- zocht. De lift was den bewusten morgen reeds eenige malen op en neer geweest Het ongeluk vond plaats toen de bediende juist aan de vierde verdieping had „af- gezet". Hij trok aan het touw ten einde te dalen, maar or was geen b nveging in te krijgen. Denkende dat de lift niet zvvaar genoeg beladen was, noodigde de bediende toen een vijftal schilders, die op die verdieping bezig waren, uit, om in te stappen. FTij trok weer en de lift daalde heel stroef over ongeveer een hal- ven meter. Toen, zonder dat iemand er op bedacht was, stortte ze in voile vaart omfaag. Het was een ondeelbaar oogen blik. zei hij, en toen stiet de lift op de steenen bodem te gruizel. Twee der man nen werden met gebroken beenen in het ziekenhuis opgenomen, de andere hadden verwondingen aan hun voeten. Alle zes leden nog uren daarna aan zware hoofd- pijn ten gevolge van den geweldigen schok. DIELFSTAL OP BERLIJNSCHE KERKHOVEN. Op de Berlijnsche kerkhoven worden in den iaatsten tijd tal van diefstallen ge pleegd, waarbij de daders net vooral hebben voorzien op bronzen beelden. Zoo werd een dezer nachten van een der kerkhoven het bronzen borstbeeld van Eugen Richter. den vroegeren Rijksdagafgevaardigde. gestolon. Elders werd van een graf het bronzer. beeld van een engel geroofd. VIJF ENGELSCHE ZEELIEDEN verdwenen. De schipper van den Engelschen traw ler Tonian, die Aalesund aandeed op de thuisreis van uit de Witte Zeev rappor- teerde het verlies van de levens van vjjf leden der bemanning, die op Kola aan land waren gegaan en niet waren teruggekeerd. Volgens de ineening van den schipper wa ren de mannen door bolsjewiki ontvoerd. DDMME VALSCHE MUNSTERS. Te Londen zijn Dinsdagmiddag ecu paar mann*n geairesteerd wege s het maken van valsche munten. In hun bezit werden 144 vaische gouden sovereigns gevonden; maar terwijl deze den beeldenaar van koning Edward VII vertoonden, droegen ze als jaartal1916, zes jaar dus na den dood van dien vorst! EEN V1ERLING! Een stationskruier te Algiers kreeg Zon dag, terwijl hij dienst deed, bericht, dat zijn 25-jarige vrouw, die reeds moeder was van drie kinderen, juist het leven had ge- schonken aan een vierling twee jon- gens en twee meisjes. De gelukkige(?) vader holde naar zijn chef en vroeg een dag vrijaf. Niet ten onrechte za;" hij vermoed hebben, dat hij luiers moest wasscnen. Hij kreeg zijn vrijen dag niet, maar wel de aanzegging van loonsverhooging. Kamer van Koophaodel en Faiirieken voor Zeeuwsch-Vlaandaren te Te r Neuzen. RECLAME. j 25 CENT 29. Vlasindustrie. (5. Vervolg). De heer Staal wijst er op, dat in het begin van den oorlog het vlas vloog van 5 tot 10 cent per K.G. Z. i. moet men de concurrentie vrij iaten, anders is men op verkoop in het eigen land gebonden. De Voorzitter acht vrijheid iets heel moois, maar meent, dat als het de malaise voortgaat zooals thans het geval is, het nemen van maat- regelen toch niet kan uitblijven. De werkloos heid neemt steeds toe. Groote bedragen moeten aan ondersteuning van werkloozen worden uitgekeerd, hetgeen uit de belastingen moet betaald worden. Daaraan dragen ook de land- bouwers toe. Deze vormen ongeveer 20 procent onze streek. Moet men nu nalaten maatregelen te nemen, opdat die 20 r'lc iets meer zou ver- dienen en de andere 80 maar naar den kel- der laten gaan De landbouwers vormen slechts een onderdeel onzer samenleving en als zij alleen het welvarend deel der samenleving waren, zou dit hun ten slotte toch ook geen voordeel zijn. We maken deel uit van een samenleving en er behoort naar gestreefd te worden, dat het alien welgaat, omdat het een met het ander samenhangt. De heer De Bruijne herhaalt, dat hij het zou toejuichen, als er iets op kon gevonden wor den, waardoor men verzekerd was, dat ailen er aan verdienen. Welke maatregelen men ook zou nemen, als de landbouwer vlas kan telen met een loonende opbrengst, zooals hij die van andere producten verkrijgt, is het hem vol- doende. Dan is hij niet tegen een uitvoer- verbod. De heer Staal sluit zich daar, onder dat zelfde voorbehoud, bij aan. De fabrieken zijn er nu, en hjj vindt het goed. dat ze blijven. De heer Huizinga deelt mede, dat uij een vroegere bespreking, dezelfde gedachtengang overwegend was, die thans ook hier is uitge- sproken, n.l. dat een uitvoerverbod nadeelig zou worden voor de landbouwers. Van wege het comite i.4 toen ook uitgesproken, dat de landbouwers er geen schade van behoeven te hebben. Men heeft tijdens den oorlog steeds gezien, dat, na een uitvoerverbod de prijs van een artikel steeg. Hij wijst er voorts op, dat er fabrikanten zijn, die het vlas gaarne in loondienst willen verwerken, zoodat de landbouwer dan de lisico, ook van winst, aan zichzelf kan houden. De vrees is in deze bij de landbouwers een slechte raadgeefster geweest. Het voortbestaan van de vlasindustrie is ook in haar belang. Of op het oogenblik een uitvoerverbod moet gevraagd worden waagt hij niet te beocrdee- len. Misschien is de voorraad thans zeer go ring. In Belgie en Duitschland bestaat een ver- bod op het uitvoeren van stroovlas. Ook een vrijgevige verlenging van den ar- beidstijd kan de vlasindustrie helpen. De heer Van Waesberghe merkt op, lat de heer Buijze zeide, dat, als de fabrikanten niet genoeg voor het vlas wilden geven, de Ooeren niet van hen behoeven af te hangen, want dat ze het zelf kunnen verwerken. Zijn de land bouwers het daarmede eens? De heer STAAL: Indien we kans zien, daar mede winst te behalen, is daar niets tegen. De heer Haak oordeelt, dat het in deze het best is: schoenmaker houdt je bij je leest. De Voorzitter, die nog heeft medegedeeld, dat er bericht van verhindering is ingekomen van de heeren A. H. de MiTliano te Waterland- kerkje en F. Dekker te Axel, dankt de aanwe- zigen voor hun opkomst en spreekt de hoop uit, dat de commissie met het gehoorde winsl zal kunnen doen. Naar aanleiding van de ter conferentie af- gelegde landbouwerszijde, dat men geen be- zwaar had tegen een uitvoerverbod, mits „loo- nend" vlas gezaaid kan worden, heeft de com missie de vraag gesteld: „wat verstaat u onder „loonend" vlas zaaien?" Door een landbouw er is daarop een bereke- ning ingezonden, waarbij deze als onkosten (zonder het paardenwerk) voor het zaaien van een Hectare vlas rekent met inbegrip van 100 landpacht f 366, Hij berekent als opbrengst (in de onkosten is ook het repelen reeds begrepen) 750 K.G. zaad a 15 cent per K.G. f 112,50 en 5000 K.G. vlasstroo a 10 cent per K.G. f 500,samen 612,50. De winst is dan alzoo 246,50. Een vlashandelaar zond een berekening in, waarbij het berekend, dat het bezaaien van een Hectare land met vlas en het oogsten daarvan f 222,kost, dat hiervan verkregen worden 7400 K.G. ongerepeld vlas, en dit a 8 cent per K.G. opbrengst f 592,zoodat er dan een bruto-winst is van f 370, Tegenover de opbrengst van een H. A. be- zaaid met vlas, stelt hij die van een H.A. be- zaaid met suikerbieten. De onkosten daarvan raamt hij op f 285,en de opbrengst op 42.000 K. G., welke a 15 per 1000 K. G. een bruto winst laten van 345, De handelaar heeft bij zijn berekemngen geen landpacht in rekening gebracht. Aan het slot van haar rapport deelt de commissie mede, dat verschillende omstandig heden oorzaak zijn geweest, dat zij niet meer heeft bij een kunnen komen voor het vaststellen eener conclusie De Voorzitter heeft gemeend vorenstaande met het oog op de vergadering der Kamer ter kennis van de leden te moeten brengen. De heer DE VRIEZE geeft te kennen, dat het rapport zich in algerneenheden verliest en zeer vaag is. Er worden van wege de vlasfa- brikanten geen cijfers genoemd. Men moet bij de vlasbewerking toch ook rekening houden met de wereldproductie en welk hoeveelste deel van de wereldproductie zal dan uitmaken het deel dat hier verwerkt kan worden. Hij be- toogt, dat dit ten opzichte daarvan geen ge- wicht in de schaal kan leggen. Hij gelooft niet, dat men, met bescherming dezer industrie iets verder zal komen. Al zou men daartoe over- gaan, dan zullen de fabrieken nog niet kunnen werken. Hij deelt mede, in verband met de bespre- kingen over de vlasindustrie eens een kijkje te hebben genomen te Dreischor, welks bewoners in den winter voor de helft in de vlasindustrie hun brood verdienen. Dit wordt daar echter uitgevoerd als huisindustrie. Daar heerschte een algemeene drukte, terwijl hier de fab'-ieken stil lagen. Wat is nu daarvan de oorzaak? In Dreischor verklaart men dit, dat vlasbe werking nu eenmaal als huisindustrie moet uitgdvocrd worden, doch dat de fabriekmatige hewerking, door dc dure fabrieken en installa- ties niet loonend kan zjjn. De voorzitter van de vlassersvereeniging decide aan sprektr ook nog mede, een ervaring d;e de oud-afgevaardigde, de heer Jhr. De Muralt heeft opgedaan. Toen deze destijds op verzoek van de vlassers uit Zeeuwsch-Vlaan- deren bij den Minister van Landbouw kwam, om hun vei zoek tot het uitvaardigen van een uitvoerverbod te steunen, zeide deze „maar hoe heb ik het nu, U komt om steun voor de vlas- fabrikanten en ik heb hier juist een adres voor mij, uit Dreischor, dat de vlasbewerkers geen bescherming verlangen, als zijnde dit onnoodig. Het wordt te Dreischor ook uitgevoerd in zeer primitieven vorm en het geheele gezin werkt mede. Een vlasser, zeker Van de Velde, deelde hem mede eens 12 gemeten vlas gezaaid te hebben. Hij had er 6 met zijn gezin bewerkt en daar redelijk aan verdiend. Hij had de opbrengst der andere 6 gemeten echter verzonden naar de cobperatieve fabriek te Dinteloord en daar van had hii voor dat vlas als opbrengst van verkoop na aftrek der kosten slechts 60 thuis gekregen. Hij zeide dat wel te kunnen verkla- ren, omdat die groote fabrieken alle zijn ge- sticht op grond van de groote winsten die tij dens den oorlog werden gemaakt. Er zijn in die fabrieken groote kapitalen gestoken, die er nooit meer uit kunnen komen. Daarom kan, nu de prijzen weer teruggeloopen zijn, het be- werken in de fabrieken volgens meening van dien vlasser nimmer meer loonend zijn. Ook de huisindustrie is afhankelijk van den prijs voor bewerkt vlas. Het eene jaar maakt men winst, terwijl een ander jaar weer verlies is te boeken. Spreker gelooft, dat de Kamer hier voor een zeer moeilijk feit staat. De grootfabrikanten zeggen: we kunnen niet werken, de k'einen zeggen: wij wel! De heer DE FEIJTER merkt den heer De Vrieze op, dat de toestanden te Dreischor heel anders zijn dan hier. Dat ligt tamelijk gei'so- leerd en daar heeft men geen hinder van de concurrentie der Belgen, die men in Groningen, Zuid-Holland en het deel van Zeeland buiten Schouwen wel ondervindt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 6