fom ran Koopbandel en Fabrieken voor Zeeawscb-Vlaaoderen te Ter ileuzen. DRAADLOOZE OVERBReNGING VAN PORTRETTEN. Do Daily Mail inaakt bekend, dat twee uitvinders, die in haar dienst jaren lang proeven hebben genomen, er eindelijk in gtslaagcl zijn het vraagstuk der draad- foos-telegxafische overbrenging van af- beeldingen, b.v. portretten, technisch vol- komen op te lossen. Zij bereiken reeds schitterende resultaten en tiopen de me- thode nog te zullen verbeteren. Het is een zuiver mechanisch procede, zoodat cr geen operateursfouten kunnen worden ge- maakt. De uitvinders en j/obnakers van de methode zijn T. Thorne Bakker, die al sinds 1908 aan de uitvinding werkt en W. S. Stephenson, hoofdmanager der Ge neral Radio Cy. Een op bepaalde wijze geprepareerde foto wordt op het zend- toestei gepfcurtst en binnen de drie mi- nuten is op het ontvangapparaat de foto in haar geheef opgenomen. Het blad hoopt binnenkort de vinding in zijn bedrijf toe te passen. EEN ReCEPT OM LANG TE LEVEN. Een in Anierika zeer bekend redenaar Chauncey M. Depew, heeft draadloos vanaf de Amerikaansche Radio-Tentoonstelling het „recept'' wereldkundig gemaakt voor de manier om, zooals hij, in gezondheid oud te worden. Depew wordt nl. binnen kort 8Q j;;ar. Ibe Daily Telegraph" geeft tiiecept weer. vc ivorden", zei Depew, te meer komen we tot het inzicht, ~..t hei leven waard is geleefd te wor den. We denken er te weinig aan, hoe prettig het toch eigenlijk wel is. We zijn te zuinig met te fachen. We apprecieerui niet genoeg den man of de vrouw die, door ons te amuseeren, ons doen verge- ten. We kunnen toch niets verhclpen aan wat gebeurd is, en de man die in het ver- leden leeft, is een dwaas. De dag van van- daag is een betere dag dan die van gis- teren. Het geheim van geluk en lang le ven is m.i. gelegen in vroolijk te zijn en de blijmoedigheid, de goede hoop, de veer- kracht van ons gemoed voortdurend leven- dig te houden. Als je 5ie eigenschappen niet hebt, moet je ze aankweeken. Neein de d ingen zooals ze zijn. We mogen nooit ons geloof in den aard van den mensch verliezen, hoe vaak we er ook in bedro- gen worden. Geen teleurstellingen mag men het vertrouwen in de werkeiijke, op- rechte goedaardigheid, edelmoedigheid, menschelijkheid en vriendschap, die in de wereld bestaan, laten vernietigen. Want die verschijnselen zijn toch verre en verreweg in de meerderheid". LACK NIET, WANNEER UW VIJAND VALT. Een voorschrift, dat eerbiedwaardig is. alleen al omdat het gegeven werd een paar duizend jaren geleden, wll, dat we ons niet verbiijden, over een onheil, dat onzen vijand treft, laat staan dus over een ongeval, dat onzen vriend, of iemand, tegenover wien we neutraal staan, overkomt. Toch zien we vele menschen lachen als ze iemand zien valien. Ze sthrijven dit dan bij wijze van verontschuldiging toe aan „zenuwen". Ja, ja, waar die zenuwtjes toch al niet goed voor zijn! Zola noemde 'n lach van iemand die een ander ziet vallen en een been breken. een lach om er de tanden bij te knarsen en men kan van oordeel zijn, dat hij zich dan wel ijselijk nuchter en overdreven bezadigd uitdrukte. Bij schoolkinderen komt deze laakbare vreugde dikwijls voor. Er Tin er die er vermaak in vinden als ze iemand zien vallen, als ze hooren, dat een buurkind straf krijgt of iets anders onaangenaams over komt. Lang niet alle onderwijzers laten dit leedvennaak ongestraft of minstens onbe- rispt en menig kind, dat zich verlustigde en zie: „Lekker, lekker, je hebt straf" heeft van zijn onderwijzer vijf en twintig of vijf- tig maal te schrijven gekregen: ,,Lach niet wanneer uw vijand valt''. Natuurlijk ging daaraan dan de verfldarende toelichting vooraf en als de leerlingen er groot genoeg voor waren kwam daar ook wel een bcspre- king bij van het voorchrift: „Als de ezelin van uw vijand bezwijkt onder een last, dan moet ge een deel van dien last op uw schou- ders nemen". Niets is onaangenamer voor een kind, dan te vernemen, dat andere kinderen piezier hebben in zijn verdriet en niets werkt ver- keerder op het gemoed van een leerling, dan zich te oefenen in het vreugde snaken om het leed van anderen. Een kind mag wei lachen, als een mede-leerling als belooning voor vijf en twintig goedkeuringen voor in- spanning op het schrijven een mooien ge- kleurden pe.nhouder krijgt, maar het moet gestreng berispt en bij herhaling gestraft worden, als het lacht omdat een medeleer- ling valt, een inktklad op zijn werk laat vallen of straf krijgt. DE „VR00L1JKE-V1JF-M!NUTEN" IN DE HAREM. Toen de sultan van Turkije de plaat poet- ste naar Malta, aan boord van een Britsch- oorlogsschip, liet hij zijn vrouwtjes kalm waar zij waren, n.l. in de harem, zonder zich iets van haar aan te trekken. Gelukkig dacht de nieuwe regeering te Angora beter over de harem-dames en gaf voor haar wis- sels af tot bedragen tusschen de 65 en 90 dollars en op Nieuwjaarsdag werden deze uitbetaaid, tot groote vreugde van de sul tana's koninginnen of hoe zij verder ge- noemd worden en die zeker van manlief nooit zooveel speldengeld gehad hadden. De 22 zonen van de klein-geworden Grooten Heer. die vroeger van 600 tot 4000 dollars per maand genoten, kwamen kaal van de reis, zij krijgen maar van 65 tot 220 dollars per maand en zijn 25 dochters moe- ten 't voortaan elk met 30 a 100 dollars doen. terwijl zijn 15 schoonmoeders, mits- gaders zijn schoonzoons en -dochters. ge- heel van de lijst geschrapt zijn en dus lek ker ni-ks" krijgen. Er waren dus, behalve de blijde, ook heel wat zure gezichten in de harem. DE DIEFSTAL AAN DE MUNT TE DENVER. De politie te Denver meent, naar de Chicago Tribune" meldt, op het spoor te zijn van de bends gewapende en gemas- kerde bandieten, die op 18 December j.l. 200.000 dollar stalen uit een wagon van de muntder Ver. Staten aldaar. Men heeft het door de vorst verstijfde lijk gevonden van een man, Sloan genaamd, die door de politie werd herkend als een van hen, die zich in den auto der bandieten bevon- den. De man had sen schot door het hart gekregen en lag op de bank van een automobiel in een particuliere garage. De doktoren verzekeren, dat hij reeds vci - scheidene weken dood moet zijn. Toen de bandieten na hun slag te heb ben gestagen in deri auto wegreden, stond Sloan op de treeplank en vuurde op de bewakers van de munt, totdat men hem gewond in de automobiel zag vallen. De politie meent, dat de andere bandieten toen zij zagen dat Slaon dood was, het lijk en den met kogels doorzeefden auto de garage binnenreden en zich met den buit uit de voeten maakten. De nasporingen naar de makkers van- Sloan worden voort- gezet. EEN NIeUW ELEMENT ONTDEKT. Uit Kopenhagen wordt gemelti, dai pro fessor Niels Bohr, v^n de universieit te Kopenhagen, die juist den Nobelprijs voor natuurkunde heeft gekregen, in samenwer- king met den Hongaarschen geleerde pro fessor Gtorge Hevesey en den Nederlan- der dr. Ulster onderzeekingen gedaan heeft, die in de afgebopen week geteid hebben tot dontdekking van een nieuw element, een tnetaal, dat nummer 72 zal worden op de lijst en den naam hafnium heeft ontvangen. Het onderzoek geschiedde met behulp van een bijzandere Rontgen-methode, ont- dekt door een jong Engelschman, Moseley. die tijdens den oorlog op Gallipoli is geval- len. Het nieuwe element, dat niet zuiver in de natuur gevonden wordt, lijfct veel op Zirkonium, komt vcor in minder kostbare edelsteenen en mineralen en wordt vooral gebruikt in de gbei-kousjes-industrie. Men gelooft niet, dat het nieuwe element bij- zonder zeldzaam is. Waarschijnlijk kan een Kibgrain worden verkregen uit 309 K.G. steenkool. Men vermoedt, dat het nieuwe element vooral op Groenland en in Noor- wegen zal worden gevonden. Prof. Hevesey bechouwt de ontdekking als een krachtige bevestiging voor profes sor Bohr's jongste atoom-theorie en voeg- de daaraan toe: „Wij drieen hadden tot taak het element te ontdekken; de toe- passing in de praktijk zullen anderen moe- ten vinden". EEN DOODELIJK ONGELUK. In de Zwitsersch- wintersportplaats Cha- mossaire is dezsr dagen een doodelijk on- geluk voorgevallen. Tijdens een wedstrijd in het skibopen verloor een der Jeelne- mers, een jongen van zestien jaar, in een bocht bij een helling zijn evenwicht. Hij kwam op de helling tsrecht, en verooi- zaalcte daar een kleine lawine. De dikke sneeuvvlaag raakte in beweging en schoof den jongen naar een kbof van 300 meter diepte. Geen redden was meer mogelijk. Alles had zich in enkele oogenbiikken af- gespeeld tot groote ontsteltenis der ande ren. Onmiddellijk werd een hulpexpeditie uit- gezonden en na een uur zoeken vond men het lijk van den ongelukkige op den bodem van de kloof. (Tel.) NIEUWE VONDSTEN TE LUXOR. Een Egyptische prinses van 4000 jaar. Dezer dagen is te Luxor door aldaar werkzame Amerikaansche archeobgen een nieuwe belangrijke vondst gedaan; opge- graven werd de mummie van een Egvp- tische prinses, die 4000 jaar igeleden werd bijgezet. Deze prinses was waarschijnlijk een der schoonste vrouwen uit de eerste Thebaansche dvnastie, vvelke 2150 jaren voor Chr. in Egypte heerschte. Borst en hals der prinses zijn smaalrvol getatoueerd met kleine, blauwe svmbolen en teekenen, welke getuigen van haar kaste en adelaom. Volgens de m.ening der Egyp- tobgen was zij een van de favorite hot- dames der Menthuhotep-koningin. Het li- chaam is uitstekend bewaard gebleven, het haar en de tanden zijn nog intact. Kleine indrukken op den hals, polsen, vingers en enkele toonen aan, dat de prin ses in haar doodslaap halssnoeren, arm- banden en ringen droeg, die dus later ge- stolen moeten zijn. De omvang van haar middel doet vermoeden, dat 'n dun middel en slanke heupen het ideaal der vrouwen van de Pharao's waren. Het lichaam is slank en rijzig. Volgens bekende archeologen zouden de oude Egyptenaren wa^ schoonh^id en vorm van lichaam betreft, zelfs niet door ue klassieke Grieken in latere eeuwen zijn overtroffen. De ni-o geheel ontwikkelde en fijne lijnen van het lichaam doen ver moeden, dat de prinses op jeugdigen lecf- tijd stierf. Een lange dunne lijn, welke dwars ove; den buik bopt en waarschijnlijk veroor- zaakt werd door een gloeienden ijzeren band, bracht de medische deskundigen, die het lijk schouwden, iot de meening, dat de prinses gestorven is ten gevoige van een ernstige organische ziekte, waarvan in de oude tijden de genezing werd gezocht door groote hitte. Het lichaam zal naar het geneeskundig Iaboratorium van Cairo gezonden worden voor pathologisch onderzoek. VERDUISTERING eN VALSCHHeID IN GESCHRJFTE. Tegen den penningmeester van de afd. Weesp van den Bond van Fabrieksarbei- ders is proces-verbaal opgemaakt wegens het plegen van valschheid in geschrifte en verduistering van gelden. Een voorloo- pig onderzoek over 1922 wees uit, dat ongeveer 1000 gulden was verdwenen. Na der zal moeten blijken, of voor dien tijd de rekening i n orde is. De fraude kwam als volgt in 't licht. Een werklooze ver- voegde zich bij den secretaris van ge- noemden bond om steun. Daar werd hern verteld, dat hij tot de uitgetrokkenen be- hoorde, wat onmogelijk was. Onmiddellijk werd een voorloopig onderzoek ingesteld, waaruit bleek, dat de penningmeester ze ker honderd maal een valsche handteeke- ning had gezet, waardoor hij zich met de verduisterde gelden naar voorloopige ra- ming ongeveer 1000 gulden heeft toege- eigend. THUIS OOK ZOO VERLEGeN NIET. Als historisch vertelt 'het Huisgezin het volgende In een onzer provinciesteden werd de zer dagen een vergadering gehouden ter bespreking van de candidaten voor de Provinciate Staten. Een juffrouw vroeg ook het woord en wilde van haar zitplaats af het een en an der zeggen. Maar dat mocht niet, de voor- zitter had gezegd: Wie't woord wil, moet komen spreken opt 'net podium. De juffrouw nu wilde spreken, maar niet op 't podium. De voorzitter bleef onver- murwbaar. Toch trachtte de juffrouw het hare te zeggen, maar het pubiiek steunde den voorzitter en de woorden der juffrouw gingen onder in gestommei en handge- kfap en gelach, en aanmoedigende uitroe- pen, als: Alio juffrouw, klim er maar op, toe. Wees maar niet bleu, ?nz. Tot er eentje uit de zaat riep. „Ze hoeft zoo bang niet te zijn; thuis is ze ook zoo verlegen niet." Tableau. EEN ZAAGVISCH VAN 29 VOET. Uit Panama wordi aan de „Daiiy Mail' een verhaai gemeld over een inerkwaardigen strijd met een zaagvisch. Mr. Frank Mitciiei- Hedges, een bexend amateur-visscher diep- zeeonderzoeker kreeg in de burnt van 'la- boguilla Point een zaagvisch aan den haak, die over ouitengewone krachten bleek te beschikken. Hij oeguri, met ue xleine vis- schersboot van ivlr. hedges met groote snei- heid over 400 M. voort te trekken. Daarbij sloeg hij de richting in naar het jacht van den visscher, en passeerde dat van zoo dichtbij, dat men een lijn naar de visschers- boot kon werpen die daar opgevangen werd en vastgernaakt. De zaagvisch had thans ook het jacht te trekken en hij deed dat met gemak. Hij rukte het van de ankers ios, en sleepte het drie uur lang de baai rond. Toen waren eindelijk zijn krachten uitgeput Van af het jacht nam men hem daarop onder schot, en joeg hem vijf ontplofbare kogels in de liuid, hetgeen aan alles een einde maakte. Met groote moeite werd het doode beest daarna op de kust gesieept, en met behulp van het getij op het strand gezet. Hij bleek 29 voet lang te wezen, en 18 voet hoog, terwijl zijn gewicht geschat werd op 2 1/4 ton. De „zaag" had 18 tanden aan de eene en 19 aan de andere zijde, het gebruikelijke aantal bij volwassen visschen. Bovendien droeg de visch nog 36 jongen bij zich, die naar het Santo Tomas Hospital zijn gebracht. HOE HOOG GAAN DE HOOGSTE GOLVEN. Naar aanleiding van de jongste stormen die op den Atlantischen Oceaan woedden, vertelt een kapitein in de „Daily News", van de hoogte der golven, die bij een hevi- gen storm kunnen voorkomen. De grootste hoogte, die de golven bereiken is veertig voet, Dergelijke golven komen echter niet vaker dan een of tweemaal in een menschen- leeftijd voor. Bij een zee die tot deze hoogte stijgt, is de afstand tusschen de toopen der golven ongeveer 550 voet, d. i. de lengtc van het gemiddelde schip. in beschutte binneniandsche wateren zoo als het meer van Geneve bereiken de hoogste golven niet meer dan tien voet. Golven van honderd voet hoog beheoren dcrhalve tot het rijk der fabels. AANPASSING NA AMPUTAT1E. De Star heeft een wedloop georganiseerd voor oorlogsinvaliden met kunstbeenen. De afstand bedroeg maar eventjes mee- dan 25 kilometer (16 Engelsche mijlen) en het aantal deelnemers 264, van wie er 196 het eindpnnt bereikten, een prestatie die alien eerbied verdient. Die eerbied stijgt tot stomme yer-(en be-)wondering, wanneer men de gegevens leest die de Lancet mede- deelt over de deelnemers en de resubaten. Het gold hier geamputeerden onder en boven de knie, ja zelfs waren er enkelen bij, bij wie het geheele been was wegge- nomen (exarticulatie in de heup). De winnaar liep den afstand in iets min der dan 3 uur! Hij deed over de eerste miil (1600 meter) 14 minuten en 5 seconden. Hoe groot het aantal goede loopers onder al die kunstbeenigen was, blijkt wel uit het feit, dat bijna 50 den afstand binnen drie- en-eer.-half-uur aflegden. De plaats der amputatie deed betrekke- lijk weinig ter zake. Vijf-en-twintig ampu tates boven de knie deden gemiddeld 4 uur en 15 minuten over het traject en even- veel amputates onder de knie gemiddeld 3 uur 45 minuten. Dit is in overeenst^mming met de erva- ring der orthopaedische chirurgen geduren- de den oorlog, die meer en meer er van overtuigd raakten, dat de lengte der stomp van veel minder belan-g was *mor de 'atere functie dan men vroeger gedacht had. De „beenlooze" (heupexarticulaties) kwamen natuurlijk het laatst aan. Hun prestatie was er daarom niet minder om: zij legden het traject af in minder dan 5 uur. Bij dit alles bleek, dat de bouw van het kunstbeen (hout. aluminium of ande; me- taal) van minder belang was dan de gees- tesgesteldheid van den gc.bruiker. Deze heele wedloop is trouwens een bijzonder kras en welsprekend staaltje van wat ,.aan- passing" vermag en aanpassingsvermogen is, zooals bekend, veel meer afhankeliik van de geestesgesteldheid van den betreffenden persoon dan van de materieele hulpmidde- ien die hem ten diienste staan. EEN MENSCHENOFFER. Er is te Boelawajo (Rhodesia) nog geen officieele bevestiging ontvangen van de berichten omtrent het offeren van een mensch, hetwelk moet zijn voorgevallen onder de inboorlingen in het Noorden van Rhodesia. Naar verluidt heeft dit plaats gevonden te Chigangos-Kraal, 40 mijlen ten Noorden van Mount Bergen, nabij de grens van het Portugcesche territoir. De hoofden van de Itawara-inboorlingen maakten zich ongerust over hun oogst, die van de voortdurende droogte zeer veel had te lijden. Zij raadpleegden een „re- genmaker" en besbten hun toevlueht te nemen tot een offerande, dcor een in- boorling levend te verbranden. De keus vie! op een stamgenoot die met de vrouw van een anderen inboorling orngang had gehad. Deze bleek toe v alii ge r w i j ze dc zoon te zijn van den ,,regenmaker". Des- niettegenstaande werd hij geofferd ai- dus de berichten. Ondonks zijn verzet werd hij aan handen en voeten gebonden. Vcr- volgens werd er een brandstapel opge- richt, waarop hij levend verbrand werd. Het bericht vermeld v-.rder, dat, onmid dellijk na zijn dood, de inboorlingen regen zagen vallen. Vreugdedansen werden ge houden en de geheele kraal juichte, dat het een aard had. De politie kwam de feestvreugdc echter, naar veriuidt, wreed verstoren. De verkoolde overblijfselen van het slachtoffer werden door de politie uit den brandstapel te voorschijn gehaald. Naar gemeld wordt, zullen de inboorlin gen, die verantwoordelijk zijn voor deze gruweldaad, vervolgd worden. (2. Vervolg). 2. Periotlieke henoeningen. .'■let 11 stemmcn wordt herbt-noerrul tot Voor zitter de heer J. A. van Rompu; 1 briet'je is bianco. De VOORZITTER verklaart zeer erkentelijk te zijn voor het vemieuwd blijk van vertrouwei hern geschonken. Hij wil gaarne de taak weer op zich nemen. Zooals hij zooeven reeds zeide is de oogst der Kamer nog niet groot. Dat zulks zoo is, is zeker niet het gevolg van min- deren ijver of toewijding van den Voorzitter, of aan gemis van medew-erking der leden. Zoo- lang de kiezers hem naar <Te Kamer zullen af- vaardigen en de leden hem hun vertrouwen schenken, zal het steeds zijn streven zijn als Voorzitter als het mogelijke te doen om de be- langen van ons gewest hoog te houden. Tot voorzitter der af dealing grootbedrijf wordt herbenoemd de heer R. G. E. Nolson, met 4 stemmen; de heer De Feijter verkrijgt 1 stem en 1 briefje is bianco. Tot diens plaatsvei-vanger wordt met 5 stemmen gekozen de heer P. A. Neeteson; de heer De Feijter verkrijgt 1 stein. Tot voorzitter van de afdeeling kleinbedrijf wordt met 4 stemmen herlcozen de he.er J. D. Thielman; op den heer De Vn'eze is 1 stem uitgebracht en 1 briefje is bianco. Tot diens plaatsverr anger wordt herbenoemd de heer J. M .Oggel, met 4 stemmen; 2 briefjes zijn bianco. De heeren Nolson en Thielman verklaren de benoeming weder aan te nemen. Vervolgens worden met aigemeene stemmen herbenoemd tot leden der financieele commis- sie de heeren Neeteson, Van Waesberghe en Oggel en tot leden der commlssie voor het handelsregister de heeren Risseeuw, Stevens en Van de Walle. Laatstgenoemde commissie benoemde weer tot haren voorzittei- de heer Risseeuw. 3. Notulen. De notulen der vergadering van 21 October 1.1. worden met aigemeene stemmen onver- anderd vastgesteld. 4. Rapporten over den economischen toe- stand in verschillende landen. Een schrijven van de Nederlandsche Organi- satie voor Internationale Kamer van Koop bandel, waarbij is gevoegd het rapport over de negende zitting van den Raad van Bestuur van dc Internationale Kamer van Koophandel, gehouden te Parijs op 21 October 1922. Door verschillende commisarissen of secre- tarissen der nationale groepen werden blijkens het rapport ten slotte verslag uitgebracht omtrent de werkzaamheden hunner groep in het afgeloopen kwartaal en omtrent den eco nomischen toestand van hun land. Het trok de aandacht, dat in al deze ver- slagen, welke uit den aard der zaak geheel onafhankelijk van elkaar tot stand zijn ge- komen, sprake is van een kentering in den economischen toestand, in het eene land meer, in het andere land minder. Men meent te kun nen bespeuren, dat het laagste punt in de economische crisis bereikt schijnt. Aangezien Nederland door zijn betrekkelijl; sterke economische positie na den oorlog. later door de aigemeene crisis getroffen is, als b.v. de oorlogvoerende ianden, verwonderde men zich niet, dat ook de beginnende opleving van handel en nijverheid zich in ons land nog niet in die mate geopenbaard heeft, als wel in andere ianden' het geval is. Aangenomen voor kennisgeving. 3. Nederl. vereeniging voor Tentoonstel- lingsbelangen. Een missive van de Nederl. vereeniging van Tentoonstellingsbelangen, waarbij wordt toe- gezonden een voorloopigen lijst van Jaarbeur- zen en Tentoonstellingen in 1923. Het Bureau merkt op, dat van wege deze vereeniging voortdurend publicaties over ten toonstellingen worden toegezonden. Deze zijn op het Secretariaat der Kamer voor belang- stellenden ter inzage. Aangenomen voor kennisgeving. fi. f)e lokaliteiten ten gehruike der Kamers. Een schrijven van den Minister van Land- houw, Nijverheid en Handel a. i., naar aan leiding van hem door verschillende Kamers ter goedkeuring voorgedragen besluiten tot het koopen van onvoerende goederen, waarin hij onder de aandacht der Kamers brengt, dat in de togenwoordige omstandigheden slechts in uiterste noodzakelijkheid tot aankoop van een eigen gebouw dient te worden overgegaan, om dat het bij blijkende noodzakelijkheid bezwaar- lijk kan blijken zich daarvan zonder groote verliezen te ontdoen. Slechts indien het on mogelijk zou blijken om door huur over de noodige lokaliteiten te beschikken, zal bij uit- zondering aan besluiten tot koopen goedkeuring worden verleend. Het Bureau, voorstellende dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen, neemt deze ge- legenheid te baat, om, naar aanleiding van het in rle vorige vergadering door den heer Van 't Hoff gevraagdc onderzoek als 'hare meening te kennen te geven, dat zij vooralsnog het stichten van een eigen gebouw voor de Kamer moet ontraden, aangezien daarvoor geen drin- gende redenen bestaan en zulks aanleiding zou geven tot een beduidende stijging der uitgaven. vergeleken met de tegenwoordige voorzienini Aangenomen voor kennisgeving. 7. Re groot in g voor 1923. Een schrijven van den Minister van Land- bouw, Nijverheid en Handel, waarbij hij bericht. dat de door de Kamer ingezonden begrooting voor 1923 wordt goedgekeurd. Aangenomen voor kennisgeving. 8. Lezingen in Zweden. Een mededeeling van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel a. i., lat de lezingen die de heer W. G. Visser, destijds voorzitter der Kamer te Alkmaaiin Zweden voornemens is te organiseeren, niet uitgaan van die Kamer, doch dat de heer Visser daar voor persoonlijk aansprakelijk is, en dat de heer Visser van regeeringswege daarbij niet gesteund wordt. Hierbij wordt in herinnering gebracht dat eerst van wege het Departement steun voor die lezingen is gevraagd en dat door onze Kamer is getracht d.-iarvoor steun te krijgen van landbouwcorporaties. Van den heer Visser is daarna een schrijven ingekomen waarin hij dank zegt voor een bij - drage van f 25 maar bericht daarvan geen ge- bruik te zullen maken, daar een nader overleg tot het besluit heeft gebracht de lezingen. in dien die doorgaan, uitsluitend te doen bekes- tigen door belanghebbende industrieelen. Aangenomen voor kennisgeving. 9. Tek-f eon ver binding met Engelanik Een schrijven van den Directeur-Generaal der Posterijen en Telegiafie, waarin wordt te kennen gegeven, dat, zoo spoedig de Nederl. Engelsche telefoonverbindingen welke nog niet alle in dienst gsteld konden worden een zoodanig bedrijfszekerheid hebben verkregen, dat uitbreiding van de thans tot het verkeer toegelaten plaatsen zonder bezwaar kan ge- schieden, rekening zal worden gehouden met het verzoek der Kamer en in het algemeen aansluiting met het intercommunaalnet te geven. Het Bureau vestigt er de aandacht op, dat van uit de aangesloten plaatsen moeilijk aan sluiting te krijgen is men begint b.v. te Am sterdam des nachts 3 uur aan te vragen om in den loop van den dag te kunnen spreken en moet trues gebruiken voor meer dan eenmaal per dag spreken. Volgens dagbladberichten wordt bet leggen van een nieuwen kabe! reeds overwogen. Het moet wel verwondering baren, dat niet aan- stonds een kabel is gelegd met meer lijnen, daar toch een druk verkeer kon worden ver- waeht, maar napleiten baat weinig. Het stelt voor, het schrijven voor kennis geving aan te nemen. De SECRETARIS vestigt er de aandacht op, dat na het verzenden der agenda bliikens dag bladberichten Middelburg, Vlissingen en Krab- bendijko zijn aangesloten. De VOORZITTER acht het wel gewenscht er op aan te ringen Zeeuwsch-Vlaanderen ook zoo spoedig mogelijk aan te sluiten. Aldus wordt besloten. 10. Zakelijke belasting o» het bedrijf. Een afschrift van den door de Kamer te Haarlem tot den raad dier gemeente gericht verzoek, om de zakelijke belasting op het be drijf niet opnieuw te heffen. Het Bureau stelt voor, dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Het heffen der belasting doet zich in het gebied der Kamer niet voor en het Bureau is in deze diligent. Aldus wordt besloten. 11. Raadplegen van de Kamers van Koop handel. Een afschrift van een door de Kamer van Zwolle tot den Minister van Waterstaat ge- richte klacht, dat van wege zijn Departement geen gevolg wordt gegeven aan het vanwege het Departement van Landbouw enz. aan alle autoriteiten kenbaar gemaakte verlangen, dat de Kamers van Koophandel zullen optreden als adviseurs omtrent de haar competeerende aan- gelegenheden. Zij haalt daarbij den maatregei aan tot het heffen van recht van f 30 voor het bestellen van telegrammen aan een ander dan het gewone ailres op bepaalde tijden, welke maatregei omleitusschen voorloopig is opge- schort. De Kamer acht zich door dergelijke handei- wijs gegriefd en spreekt den wensch uit, dat ook de Minister van Waterstaat met boienge- noemd verlangen van zijn ambtgenoot van Landbouw rekening zal houden. Het Bureau stelt voor, aan dit schrijven adhaesie te betuigen. Aldus wordt besloten. 12. Rechi voor het bestellen van telegram- men aan afwijkende adressen. Brieven van de Kamers te Groningen en te Zwolle, gericht aan den Minister van Water staat, houdende een protest tegen de ongemoti- veerde heffing van een recht van 30 voor het bestellen van telegrammen aan afwijkende adressen, ingevolge een Kon. Besluit van 28 Sept. 1922, Stbl. no. 539. De Voorzitter was reeds voornemens, namens de Kamer tegen dezen maatregei, die met 1 Januari zou worden ingevoerd, te protesteeren, daar dit zonder meer zou beteekenen een be lasting' van den handel, zonder dat daar tegen over bijzonuerc diensten staan. Bij onderzoek bleek echter, dat die maatregei in ons gebied van zeer geringe practische beteekenis zou zijn. Inmiddels kwam het bericht omtrent het op- schorten van den maatregei. Het Bureau stelt voor, deze stukken aan te nemen voor kennisgeving. Aldus wordt besloten. 13. Marktwezen. Een schrijven van het Bureau van den Mid- denstandsbond, Nederl. bond van vereenigingen van den handeldrijvenden en van den ndus- trieelen middenstand, waarin, naar aanleiding van de op het in September 1.1. te Zwolle ge houden congres besprekingen over „Het Markt wezen" verzocht wordt, dat de Kamers van Koophandel een onderzoek zullen instellen naar den toestand waarin het marktwezen in de verschillende gemeenten ressorteerende tot het district van elke Kamer momenteel verkeert, en zoo daarbij blijken mocht, dat aan het marktwezen hier of daar excessen zich ver- toonen, pogingen aan te wenden deze in over- leg met het betrokken gemeentebestuur te doen wegnemen. Voor zoover het Bureau bekend is, doen zich in het gebied der Kamer geen excessen op dit gebied voor. De Kamer lean inmiddels hier- omtrent diligent blijven. Aldus wordt besloten. 14. Onderzoek naar het spoorwegbeleid. Een schrijven van de Kamers te Rotterdam en 's Gravenhage, die naar aanleiding van ver schillende bij haar ingekomen klachten een onderzoek wenschen in te stellen naar het spoorwegbeleid in het algemeen. Zij opperen het dcnkbeeld daaromtrent gegevens te ver- znmelen en daarna eene bespreking te houden- van afgevaardigden der Kamers, een uit iedere provincie, bij onderiing overleg aan te wijzen. Daar onze Kamer als niet onmiddellijk aan de Nederl. spoorwegen gelegen daarbij minder betrokken is als de zusterkamer te Middelburg, heeft de Voorzitter in overleg met den Secre taris toestemmend geantwoord op haar verzoek om haar een afgevaardigde te laten aanwijzen. In de bladen van Zeeuwsch-Vlaanderen is me dedeeling gedaan van dit aanhangig onder zoek. Er zijn bij de Kamer echter noch schrif- telijk, noch mondeling, klachten ter zake mede- gedeeld. Het Bureau stelt voor, hierotntrent nader het resultaat af te wachten. De vergadering hecht hare goedkeuring aan hetgeen hieromtrent is verricht. 15. Vergadering van de vereeniging van Secretarissen. Een schrijven van het Bestuur der vereeni ging van Secretarissen waarin wordt te ken nen geg-even, dat bestuurders (en indien ge wenscht ook leden) der Kamers toegang heb ben tot de vergaderingen der vereeniging en men hunne tegenwoordigheid eventueel ten zeerste op prijs zal stellen. De eerstvolgende vergadering zal vertnoede- lijk plaats hebben te Amsterdam op 3 Febru- ari a.s. Overeenkomstig het voovstel van het Bureau wordt deze mededeeling voor kennisgeving aangenomen, terwijl bij voorkomende gelegen- heden rekening zal worden gehouden met den inhoud. 18. Jaarstatistiek van in-, uit- en doorvoer. Een missive van het Centraal Bureau voor de statistiek, waarbij ter raadpleging voor be- lang'hebbenden aan de Kamer wordt toegezon den de jaarstatistiek voor in-, uit- en doorvoer van 1921. Het Bureau deelt mede, dat deze statistieken voor belanghebbenden ter Secretarie der Kamer te raadplegen zijn. Aangenomen voor kennisgeving.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 6