Landbouwberichten. 6EMENGDE BERICHTEN. kiljonsche betoogers, die aan het centra;;I station door een groote menigte Vlamingcn werden opgewacht, stopte in de voorstad Berchem en iiep aldus nagenoeg hee' ledig bet centraal station binnen. Eeitige betoo gers werden uitgejouwd. Hetzelfde gebeur- de te Aalst, Leuven en Mechelcn. HET PA1EIS TE VERSAILLES GERED. Versailles is gered" juicht de Par'ische correspondent van de limes. D. w. z. de credieten, door een aantal kunstminoaars en met name door de redactie van de Revue de I'Art franpais, verzocht voor het restau- reeren van het park en de beide Trianon- paleizen, zijn met algemeene stemmen door de Kamer toegestaan. Jaarlijks zal. gedurende den tijd van vn jaar een som varu31.350.000 francs ter be- schikking-worden gesteld van het ministerie van Schoone Kunsten. Het werk wordt on- verv.ijld ter hand genomen. De boschjes en prieelen worden hersteld, de bassins en ba lustrades vernieuwd, en de prachtige tuinen, die zooals men weet van Lenotre zijn, kriigen weer het aarrzien, dat ze hadden in de dagen van den Roi Soleil. Ook is een beweging gaande om de oude glorie van de stad Versailles te doen her- leven. Men stelt voor, om in de lente weer een „Saison de Versailles" te noudtn en feesten te laten plaats vinden in het park en de beide Trianons. De opera van Ver sailles, die sinds 1855 gesloten is, zal dan misschien heropend worden. EEN BELGISCH-DUITSCH INCIDENT. Een der correspondenten van het Hbl. meldt: Omtrent een Belgisch-Duitsch incident te Emmerik kunnen we, na ingewonnen inior- maties, het volgende meedeelen: in de haven van Emmerik bevonder zich gisteren twee booten van elk 500 ton, gela- den met steenkool. Deze booten werden door de Belgen opgeeischt en om aan hun eisch kracht bij te zetten verscheen in de haven een Belgische boot, bewapend met twee kanonnen en vier niachinegeweren. De kapitein van de eene kolenboot voldeed ter- stond aan net bevel en stoomde naar den anderen oever, waar hij gevangen werd ge nomen. De kapitein van de andere boot ech- ter betwistte het recht der Belgen. Juist toen dit schip aan de Belgische boot vast- gekoppeid was om te worden meegenomen, verscheen een compagnie rijksweer tut We- sel, waarvan de commandant, den Belgen meedeelde in opdracht zijner regeering het wegvoeren der kolen met alle ten dienste staande middelen te zullen verhinderen. Hij beva! den Belgen de haven te verlaten, daar hij anders tot gevangenneming zou over- gaan. De Belgen trokken toen voor de Duit- sche overmacht terug. Ten einde herhaling te vermijden, wordt de haven van Emmerik thans door Duitsche soldaten streng be- waakt. De door de Belgen meegenomen boot, is door hen bewapend, ten einde te voorkomen, dat de Duitsche troepen deze weer zuilen terughalen. De Bejgische com mandant verklaarde in opdracnt zijner re geering te hebben gehandeld en thans na- dere instructies at te wachten. DE DALING VAN DE MARK. Men seint uit Berlijn aan de N. R. Crt. Zo° diep als Zaterdag is de Duitsche rijksmark nog nooit gezonken. De jongste ongunstige berichten uit Parijs, de tijdin- gen uit net Roergebied, de vrees, dat in Beieren de rust zal worden gestoord, dit ades heeft de buitenlandsche betaalmid- delen opnieuw in de hoogte gedreven. Ter- wijl de mark Vrijdag nog te New York 0.0tkl2 noteerde, wat aan een pariteit van 24.000 beantwoordi, steeg de dollar Za- terdaglochtend te Berlijn reeds tot 27000. in den loop van den ciag stegen alle bui tenlandsche deviezen onafgebroken voort. Aciitercenvolgens noteerde de dollar 28000, 29000 en zelfs 30000. Officieel werd de dollar op 27000 vastgesteid. In het vrije verkeer bedroeg de koers tijdens den namiddag 29000 om om 9 uur 's avonds zelfs tot 32000 te stijgen. Ook het Engelsche pond heeft zijn hoog- tereoord namelijk 124.000 bereikt. DE KOERS VAN DEN FRANK. Daar Frankrijk dagelijks meer verstrikt geraakt in het Roeraxontuur schijnt het, naar (le Manch. Guard. Commerc. op- merkt, natuiirlijk, dat de frank in waarde daait. DL lijkt ie meer natuurlijk, omdat wij cr aan gewend zijn, in tijden van politieke vervvikkelingen de vvisseikoersen sterk te zien schommelen, welke schorn- melingen in gien verband staan met den economischen toestand. Toch vindt de be weging van den frankenkoers haar oor- zaak in net leit, dat men voor de econo- mische gevolgen van die politieke wrij- vingen beducnt is. D: frank zou, naar men uit ervaring weet, in dezen tijd van het jaar, juist een stijgenden koers moe- ten vol gen. In de jaren 1921 en 1922 vertoonde de frankenkoers juist een her- stei. Waren de politieke t'actoren dit jaar buiten spel gebleven, dan had men voor dit jaar een gelijke beweging als de vorige jaren mogen verwachten. De frank bereik- te daarentegen jl. Maandag een record van 73 in het pond sterling en dat, terwijl de circulatie van de Bank van Frankrijk in 1922, ni-t of niei noemenswaardig toe- nam, zoodat uit dienhoofde onmogelijk een depreci a tie van 30 pet. zou zijn te verklaren. De daling van den f.rank is daar- om een duidelijk vooroeeld van den in- vbed van de politiek, of misschien beter gezegd, van de vrees voor den financieelen toestand van Frankrijk, ten gevolge van de gevolgje politiek en de economische gevolgen daarvan. In een opzicht is deze daling meer ken- schetsend, dan die van de mark. Voor Duitschtand bestond de noodzaak, voort- vloeiende uit het Verdrag van Versailles^ om vreemde markten met marken te over stroomen. Dit was de eenige manier om Duitschland's beta'ingsbalans in evenwicht te brengen of om aan haar verplichtingen jegens de geallieerden te voldoen. Frank rijk daarentegen heeft, ofschoon de finan- cieele toestand zeer ongezond is, te oor- deelen naar de cijfers van de handelsba- fans geen ongunstige betalingsbelans. Hoe- wel de daling van den frank aan den uit- vo^rhandel een tijd lang voordeel kan ver- schaffen, is de inflatie, welke er ontstaat, op den duur fnuikend voor de concurren- tiekracht. Het grootste gevaar voor het Fransche betaalmiddel ligt in het voorbeeld van de mark. Dit wil natuurlijk nog niet zeggen, dat c|e frank den zelfden weg op zal gaan als de mark, maar het spook van de mark houdt den frank gevangen; de schijnbaar gelijke beweging van mark en frank is voldoende om de vrees .oor (Ten frank te doen toenemen. Op het cogenblik heeft dit een reusachtigen lnvfoed welke bij iedere verdere daling aan kracht wink TER NEUZEN, 31 JAN. 1923. W1JZ1G1NG in de dienstregeiing op den trein MechelenTer Neuzen. De reizigers worden er op attent gemaakt, dat er met ingar.g van i Fcbruari, alzoo morgen, Donderdag, wijziging kornt in het vertrekuur van clen eersten trein naar MechS'len. In plaats van te 6,30 uur vertreki deze 10 minuten vroeger, dus reeds te 6,20 uur. POSTER1 JEN EN TELEGRAFIE. Bevordert met ingang van 1 Febr. a.s. de kantoorbediende 2e klasse J. de Vries te Ter Neuzen tot kantoorbediende le klasse. ALG. NED. BOND VAN BOUWVAK- ARBE1DERS. J.I. Zaterdag hieid de afdeeling Ter Neuzen, van bovengemelden bond, naar men ons meedeelt hare jaarvergadering. Bij de opening constateerde de voorzitter een goed verloop van het jaar, het ledental bleet op dezelfde hoogte. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat aan bondscontributie is ontvan- gen J 2180,57 en aan entreegelden t'2,50, samen 2183,07. Aan het hoofdbestuur werd afgedragen 1035,78, aan werkloozenuitkeering werd betaald 931,20 en voor uitkeering bij ziek- te f 174,97. Aan afdeelingsgeiden werd ontvangen 252,65 en uitgegeven 291,30, alzoo een nadeelig slot van 38,65. Daar echtir het jaar 1921 een batig slot opleverde van f 126,37, bleef er een overschot van 88,72. Bij de gehouden bestuursverkiezing wegens periodieke aftreding werden alien herkozen, uitgezonderd de secretaris de heer M. de Kraker. in diens plaats werd met algemeene stemmen gekozen de heer J. W. van Es. Met een opwekkend wuord, om voort- durend propaganda te maken voor de ver- eeniging, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Des avonds 7 uur ving een feestvercade- ring der afdeeling aan, die door tal van leden en genoodigden werd bijgevvoond. Er werden eenige tooneelstukjes opgevoerd en voordrachten ten beste gegeven, waarmede de aanwezigen zich goed amuseerden, ter wijl een bal de bijeenkomst besloot. DE OL1FANTEN VAN HAGENBECK trekken hier veel belangstelling, er moest gisteravond wegens den grooten tceloop nog een extra-voorstelling gegeven worden. Vooral de jeugd is verrukt over deze kolos- sen, die blijkbaar zeer goedaardig van ka- rakter zijn en blijkbaar zeer gaarne d.n tijd dat zij tijdens de voorstellingen nog niets te doen hebben ten nutte maken om de reien der toeschouwers af te loopen, hun slurf ophoudende, voor het inzamelen van Iekker- nijen. En al is het ook maar een olienootje, de slurf voert het tot genoegen der schen- kers naar het voor zoo'n beest kleine keel- gat, en wordt gretig geconsumeerd. De verschillende kunstjes, die de heer Hagenbeck zijn „beestjes" laat uitvoeren vvekken bewondering. Aardig is het te zien hoe een der kolossen met zijn slurf een orgeltje draait, terwijl hij met een voorpoot bekkens in beweging brengt en met zijn staart de groote trom bewerkt, en ook met hoeveel voorziehtigheid het andere dier zijn voorpoot op het hoofd van zijn ter aarde liggenden oppasser neerzet, zonder dezen letse! toe te brengen en eindelijk over hem heenstapt. Tot slot maakten meerderen een rdje op een olifant of kameel. Een dikhuid kan met gemak een man of 5 op zijn rug velen. SLUITING JACHT. Door Ged. Staten is bepaald, dat de jacht op houtsnippen en waterwild met ingang van 1 Maart en die op watersnippen met ingang van 1 April a.s. zal gesloten zijn, het weispel van kwarte'ien alleen van 1 Mei tot en met 14 Juli zal zijn geoorloofd en de kooieenden door den kooiman moeten wor den opgesloten of geho.kt van 2 April tot en met 30 April en van 15 Juni tot en met 31 Augustus. TERUGGAAF VAN VOOR SIGAREN EN SIGARETTEN BETAALDE ACC1JNS. In de Staatscourant van 10 Januari l.i. verscheen een circulaire van den Min. van Financien waarin o.m. voorschriften wer den gegeven hoe door de winkeliers moet worden gehandeld met hun voorraad siga- ren en sigaretten, welke zij nog ongebande- rolleerd in voorraad hebben. Deze moesten ter banderolleering worden opgezonden, naar de fabriek of naar entrepots, ten einde aldaar voor hun rekening van de noodige zegels te worden voorzien. Daarbij werd voorts bepaald, dat door de rijksontvangers 50 zou worden terug- betaald, van den door hen in Juni 1922 be- taalden accijns, over het deel van den voor raad, dat zou verkocht blijken te zijn. „op het tijdstip, dat de verzending naar de fa - briek of entrepot plaats had". Door den heer Catsman werd in de Zater dag gehouden vergadering der Kamer van Koophandel deze circulaire ter sorake ge- bracht. Volgens de ietterlijke opvatting toch, zou aan de winkeliers die geen voor raad meer over hadden geen terugbetaling van accijns geschieden, daar er voor hen geen „tijdstip waarop verzending plaats had" bestaat. Aldus werd de circulaire ook door inspec- teurs der belastingen opgevat, doch dit zou een grove onbillijkheid scheppen tegenover de winkeliers, die hun geheelen voorraad sinds Juni 1922 hebben verkocht. De Kamer van Koophandel en Fabneken alhier wendde zich in verband hiernude tot den Minister van Financien met verzoek zich nader te willen verklaren. Blijkens een Dinsdagavond ontvangen mededeeiing moet de bepaling aldus worden opgevat, dat teruggaaf ook geschieu« aan winkeliers, marktkooplieden enz., die geen voorraad meer hadden op te zenden Zi moeten dit echter aan den rijksontvringer alwaar zij in het begin van Juni 1922 hun voorraadsaangiften hebben ingeleverd, aan- vragen. SLUISKIL. Zaterdag 27 Januari hleld de varkensver- eeniging „Helpt Elkaar" alhier, haar jaarlijksche algemeene vergadering in t cafe van den heer P. Verstraeten alhier. Bij de opening, hetwelk geleid werd door den voorzitter J. P. Smies, bleken aanwezig te zijn 61 leden, voorwaar een trouwe op- komst, hetwelk door den voorzitter met tevredenheid werd geconstateerd. Uit het verslag der penningmeester bleek aan ontvangsten in 1922 zijn met aanwezig kasgeld 372,81; wijl de uitgaven bedroe- gen 400,30; alzoo een nadeelig slot van 27,49; gestorven waren 4 varkens. Tot bestuursleden werden gekozen de neeren J. de Visser en A. de Coninck. De uitkeeringssom werd als vorig jaar vastgesteid tot en met 50 K.G. 70 cent boven de 50 K.G. 60 cent per K.G. Met het inenten tegen de vlekziekle zal even als vorig jaar worden voortgegaan. Na nog eenige besprekingen ten behoeve der vereeniging werd de vergadering ge sloten onder dankzegging voor de trouwe opkomst, door den voorzitter. Nieuwe leden kunnen zich voortdurend aannielden bij den secretaris-penningmees- ter der vereeniging, den heer A. I. Liebens, Sluiskil. ZAAMSLAG. Zaterdag 1.1. hield de vereeniging „Onder- linge Hulp", tot uitkeering bij sterfte van varkens, hare gewone jaarlijksche vergade ring. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat het ledental bedraagt ongeveer 200, en dat der donateurs 25. De inkomsten bedroegen 775,03 en de uitgaven 756,35, goed slot 18,68. Aan gestorven varkens werd uitgekeerd j 467,45. De uitkeering per K.G. voor groote"varkens is 0,65, terwijl voor kleine varkens wordt' uitgekeerd per stuk f 17,50. - Door het vertrek van den heer C. de Jonge, lid van den raad, is den heer C. H. H. Wisse, eerste opvolger op de Tijst. WATERLANDKERKJE. De landbouwer F. C. Dieleman alhie«- had het ongeluk om met een vinger tusschen de raderen van een windmolen te geraken, welks lichaamsdeel tot over de helft vermor- zeld was. Geneeskundige hulp moest direct worden ingeroepen. GEMOEDSBEZWAREN TEGEN HET ZEGELTJES PLAKKEN. Vrijdag hebben te Barneveld niet minder dan drie gercchtelijke verkoopingen piaats gehad, alie wegens weigering tot betaling van gel den, die wegens het niet plakken van rentezegels, waartegen de betrokken perso- nen gemoedsbezwaren hadden, volgens ar- tikel 286 j der Invaliditeitswet, op hun be- lastingbiljetten waren gebracht. Vooral de verkooping bij Ds. Fraanje, pred. bij de Geref. gemeente, had veel be langstelling gewekt, aldus wordt aan de „N. R. Crt." gemeld. Als eerste (en eenige) stuk wercl ten verkoop aangeboden een klok, die door een kerkeraadslid van genoemde gemeente voor rekening van Ds. Fraanje voor f 50 gekocht werd, waarmede de ver- schuldigde gelden en de daarbij gekomen kosten ruimschoots werden gedekt. Ook hij de andere „gemoedsbezwaarden" was de verkooping zeer spoedig afgeloopen. Eenige personen, bij wie een vorig jaar, om eenzelfde reden, de inboedel gerechtelijk is verkocht, hebben thans eieren voor him geld gekozen en nog op het laatste oogen- blik betaald. EEN BELANGRIJKE OPLICHTING. Te Arnhem zijn door de politie twee per sonen aangehouden, die daar rondliepen met vervalschtc effecten. Zij bezochten Jaar- mede bankinstellingen en gaven orders tot verkoopen. Donderdag kwamen zij bij twee banken terug en namen daar voor de ver- kochte stukken bedragen van resp. 15.000 en f 14.000 in ontvangst. De valscnheid der stukken werd kort daarop vastgesteid. De Arnhemsche recherche slaagde er in om een der oplichters te arresteeren. Hij had echter niets in zijn bezit. Een vuortgezet onderzoek leidde tot de aanhouding van een tweeden persoon in een hotel te Nijmegen. Deze was in het bezit van de ontvangen f 29.000, terwijl in zijn koffer nog 79 valsche effecten werden aangetroffen. Beiden zijn ter beschikking van de justitie gesteld. Nader kan worden meegedeeld, dat d" valsche stukken waren recepissen van de 6 Staatsleening 1922. Het blijkt, dat een der oplichters bij vele bankinstellingen is geweest en daar heeft verzocht om de stuk ken in beleenfng te nemen. Hij had geld noodig voor het passeeren van een notn- rieele acte. Men kreeg argwaan, toen bij onderzoek de onjuistheid van zijn mededee iing bleek. Bij andere banken gaf hij. toen het be I een en niet gelukte, order tot verkoop. In twee gevallen is zijn true gelukt. Bij een der opgelichte banken werd de valschheid der stukken geconstateerd, de politie ge- waarschuwd en de oplichter, op weg naar een andere bank, gearresleerd. De banken krijgen haar geld terug. Nader wordt gemeld: Onder het voorwendsel, dat zij voor 't passeeren eener notarieele acte onmid- dellijk geld noodig hadden, wisten zij de Betuwsche- en de Incassobank resp. voor bedragen van 15.000 en f 14.000 op te lichten. Een der oplichters noemde zich Wiersma en gaf voor in Wageningen te wonen. Hij moet bij voornoemde banken een bijzonder vertrouwen hebben ingeboezemd, daar de directies, zonder nadere informatics te heb ben ingewonnen de bedragen uitkeerden. De directeur der Bank-associatie te Arn hem die eveneens met een bezoek werd ver- eerd, was de eenige, die de politie om na dere inlichtingen verzocht. 1 Ook de Nationale Bankvereeniging liet zich doer de eerlijke gezichten der oplich ters niet om den tuin leiden, doch stelde zich met haar fiiiaal te Wageningen in verbin- dnig, dat rneiJedcelde, dat de naam Wiersma aidaar onbekend was. Noch de notarissen te Wageningen, noch die te Arnhem, hadden ooit van den heer Wiersma gehoord. De poging om deze bank op te liehten mislukte dus en korten tijd daarna werd een der daders, door een inspecteur der recherche gepakt, terwijl in den namiddag de tweede dader in Nijmegen gearresteerd werd, cp het moment, dat hij de wijk naar Duitschland trachtte te nemen. Flij had het geroofde be- drag nog bij zich. Door het snel en doortastend optreden der Arnhemsche recherche, zullen de opgelichte banken haar gelden kunnen terug ont vangen. EEN GELUKK1G HUWELIJK. Dezer dagen heeft de politie te Rotterdam een sigarenwinkelier aangehouden wegens fraude met banderollen. De vrouw van den winkelier had medegedeeld, dat haar echtge- noot oude gebruikte banderollen om zijn sigaren deed. De man werd naar iiet po- iitie-bureau gebracht, waar hij, nadat de zaak was onderzocht, weder op vrije voeten werd gesteld. Toen de winkelier thuiskwam, bernerkte hij, dat z'n vrouw (het is zijn derde) de woning verlaten had, terwijl ze, naar buren rnededeelden, in een auto was vertrokken. Alles wat eenige waarde had, was door de vrouw medegenomen, o.a. het kasregister, een schrijfmachine enz., benevens den win- ke! voorraad! DOODEL1JK ONGEVAL. Zaterdagmorgen is in de Centrale Noord te Amsterdam een 38-jarig gehuwd werk- man, die er reparatiewerk verrichtte, getrof- fen door een stroom van 10.000 Volt. De man was onmiddellijk dood. Het stoffelijk overschot is naar het l'jken- huis van de Westerbegraafplaats overge- bracht. NIET AAN PU1STJES KRABBEN. Te Delft krabde in het begin dezer week de vverkman van Geest, gehuwd en vader van zes nog jeugdige kinderen, een puistje aan den neus open, met het gevolg, dat hij Donderdag aan bloedvergiftiging is over- leden. De 17-jarige B. te Hoorn, heeft door het openkrabben van een puistje bloedver giftiging gekregen en is binnen twee dagen overleden. EEN „BEZULNIG1NGS"-SLACHT0FFER. Bezuiniging hier, bezuiniging daar, bezui- niging overall De balans was niet meegevallen. Vooral de bedrijfskosten wogen zwaar in dezen tijd van malaise. ..Bezuiniging, waarde vriend, bezuinigen", had de president-commissaris den directeur met klein aanbevolen, aldus vertelt men in het „Hbl." En de bedrijfsleider, blakend van ijvv-r, be- sluit den volgenden ochtend onverwacht de ronde te doen door de uitgestrekte kantoren en magazijnen. Er wordt gewerkt, dat valt niet te ont- kennen. De organisatie functionneert. leder heeft zijn taak. Naast het chefskantoor ratelen de schrijfmachines, in de afdeeling boekhouding ziet hij de iioofden over de folianten gebogen, in de magazijnen ligt al les op nummer en ook daar is het personeel met lust en ijver aan den arbeid. Het gelaat van den directeur verheldert. Aanstomis zal hij de president-commissaris zijn bevin- dingen mededeelen. Die kan tevreden zijn. Nog even een oogje in het pakhu'is wer- pen, dan is de controle beeindigd. Stoere kerels sjouwen zware kisten naar het hijschblok, voortdurend deelt de expe- ditie-chef goederen uit, die met bekwamcn spoed gereed worden gemaakt. Maar wat is dat. Waarom staat die jongen daar met de handen in de zakken een deunlje te fluiten? De directeur observeert den knaap twee minuten, vijf minuten. Stevent dan quasi kalm op hem af. Zeg eens vriend, hoeveel verdien jij? Tien gulden per week, meneer. Tien gulden. Zoo, zoo. Directeur haalt zijn portefeuille te voor- schijn, neemt er een bankbiljet van 10 gul den uit, duwt dat den jongen in de hand en zegt op barschen toon: Hier heb je een week loon en nil inge- rukt. Je hebt hier niets meer te maken. Als een pijl uit den boog verdwiint de knaap. Vertel mij eens, meneer Janssen, wendt de directeur, zich tot den expeditie- chef, hoe iang is die doeniet hier al in betrekking? Die jongen? Maar, meneer, die is hier heelemaal niet in betrekking. Hij kwam een nakje brengen van de firma Peterse en inoest even op een bewijs wachten. ONTPLOFF1NG AAN BOORD VAN EEN TANKSCHIP. Ten gevolge van een ontploffing aan boord van het tankschip ,,San Leonardo" van c| Alexican Eegle Oil Comp.. dat ge- faden was met 30.000 vaien petroleum cn gemeerd lag aan een laadplaats aan den benedenbop van de Panucorivier, worden 10 personen vermist, terwijl er 22 gewond werden. De brand, die op de ontploffing volg- de. bedreigde een tijdlang de raffinaderij en de tanks, t e eaoorenle aan de Mexican Eagle, de Konin'kllijke en de Shell. DOOR WOLVEN VERSLONDeN. Hoever de brutaliteit van hongerige wol- ven reikt, toont het volgende bericht aan: Op den weg van Rivisondoli, bij het station Sulinona, in Italic, is 'een mel'k- meisje door een troep van 5 wolven aan- vallen en verslonden. Aan twee andere vrouvven die het meisje vergezelden, ge lukte Fret te ontsnappen. VEEDIEFSTAL IN HET GROOT Te Seillons in Zuid-Frankrijk zijn dezer dagen onbekenden in een boerderij binnen gedrongen, waar zje rustig hun keus maak ten uit de 280 stuks vee, die zich er be- vonden, waarna ze de mooiste ex mpla- ren, een zestigtal dieren, in vrachfauto's laadden en wegreden. Toen de boer des INGEZONDEN MEOEDEELINGEN. OR 4TiS ee" zal<'e A ,f' '"s renuilhte»aasin iedcr pakje A. f'.s Amandeltjes- padding. Tijdelijke Reclame. morgens zijn staideuren opende, bernerk te !hij den diefstal. Van de dieven was geen spoor te bekennen. HET JONGEHUWDE CH1NEESGHE KEIZERPAAR. De Daily Chronicle verneemt uit Van couver, dat volgens een aldaar uit Peking ontvangen te.egram de jonggehuwde Kei- zer van China, die een bewonderaar van Henry VIII en Koningin Elisabeth van En- geland is, den naam van „Keizer Henrv" heeft aan genomen. "De nieuwe Keizerin zal zich „Elizabeth" noemen. PACHTERS-MOE1L1JKHEDEN. In ue jaren vaii nooge proaucuepnjzen, die nu acnter oris nggen, icnueerae net laiui- en tuinoouwoeuriji goeu, ja, \vas in sommige streken zeas zeer winstgevend. in uien tijd nteit menige paehtende boer en tuinder eeii pacuiconuact op langen terniijn gesloten, uat voor nem noudiottig dre'gt te worden. Fiei moet worden toegegeven, dat eenigen van hen daarDij met met voldoende voorzicntigheia zijn te werk gegaan, ver- trouvvena, dat de „goeuc tijd wet zou blijven voortduren. Het meerenaeel echter, dit kan niet worden ontkend, was wel geawongen te pacnten, ook zelis voor een langen terimjn, teneinde zich een bestaansmogelijkheid te verzekeren. Nu is een perioue van dalende producten- prijzen ingetreden, waarooor velen, die in den opgaanden tijd hebben gepacht, in ernstige moeilijkheden zijn geraakt. Onderscheidene bedrijven zijn nog ter uau- wernood loonend, anaere leveren reeds verlies op, het aantal faillissementen van land- en tuinbouwers neemt Delangnjk toe. Verinindering van de pachtsom is het voor- naamste middel om deze pachters staande te houden. Het is bekend, dat reeds tal van ver- pachters aan hunne door de tijdsomstandig- heden in moeilijkheid geraakte pachters uit eigen beweging een meer of minder aanzien- lijk deel van de pachtsom hebben kwijtge- scholden, waardoor de te bepalen huursom in overeenstemming is gebracht met de werke- lijke pachtwaarde. Het zou ten zeerste toe te juichen zijn als dit prachtige voorbeeld navolging vond. Ook de verpachters zelf zouden er wel bij varen. lmmers de eigenaars hebben er groot belang bij, dat hun grond zorgzaam en rationeel wordt gebruikt. Het is echter duidelijk, dat de pachters, indien hunne lasten, mede tenge- volge van onevenredig hooge pachten, over- matig zwaar zijn, gedwongen worden uit het bedrijf te halen wat er te halen is. Daarbij is het gevaar groot, dat zij de grens van het redelijke en zelfs van het toelaatbare over- schrijden en tot roofbouw overgaan of wel de gronden laten vervuilen of anderszins ver- waarloozen. Dit nu vermindert niet alleen de waarde dezer gronden, maar bovendien wordt het algemeen belang er door benadeeld. De ge- heele bevolking, en niet het minst de grond- bezitters hebben belang bij een krachtig pro- duceerenden land- en tuinbouw. Wordt het bedrijf noodlijdend, dan zal in de naaste toekomst een gevoelige daling van den grondprijs het gevolg zijn. Het aantal personen financieel behoorlijk in staat eene boerderij of tuinderij te drijven, zal verminderen en er is kans, dat dan zelfs tegen redelijke pachtprijzen geen betrouwbare en in hun vak ervaren pachters te krijgen zijn, maar bovendien zal de werkloosheid toenemen en de rentabiliteit van de uitgebreide groep van aanverwante handels- en industrieele be drijven dalen, met het noodzakelijke gevolg. dat een zwaardere belastingdruk op de beter gesitueerde grondeigenaren komt te liggen. In verband met de hierboven genoemde redenen, doen ondergeteekenden een dringend beroep op alle grondeigenaar-verpachter\ om hunne pachters, die tengevolge van den voor- dezen tijd van malaise te hooge pachten in moeilijkheden verkeeren of dreigen te geraken, tegemoet te komen, door de pachtsom in over eenstemming met de werkelijke pachtwaarde te verminderen, zoodat het bedrijf op een reeele basis kan worden gedreven. De bestaande Pachtbureaux of Pachtcom- missies der lanubouworganisaties zijn desge- wenscht volgaarne bereid om bemiddeliag en onpartijdige en deskundige voorlichting te ver- leenen bij de herziening der geldende pacht- contracten of bij de taxatie der pacht, in zoo- verre deze in verband met de huidige tijdsom- standigheden en den economischen toestand van den pachter, voor verlaging in aanmerking komen. De adressen dezer Pachtbureaux en -Com- missies zijn: a. Pachtbureau van de Friesche Maatschap- pij van Landbouw, Landbouwhuis, Leeu- warden. b. Centraal Zeeuwsch Pachtbureau van de Zecuwsche Landbouwinaatschapplj, Zeeuwsch Landbouwhuis, Goes. c. Gewestelijke Pachtcommissie van den Noord-Brabantschen Christelijken Boeren- bond, Spoorlaan 50, Tilbtirg. d. Gewestelijke Pachtcommissie van den Limburgschen Land- en Tuinbouwbond, Landbouwhuis, Neerstraat 11, Roermond. e. Gewestelijke Pachtcommissie van den Aartsdiocesanen R. K. Boeren- en Tuin- dersbond, Apeldoornscheweg 49, Arnhem. Gewestelijke Pachtcommissie van den R. K. Diocesanen Land- en Tuinbouwbond in het Bisdom Haarlem, Stationsweg 45, Leiden. g. Centrale Pachtraad van den Nederland- schen Boerenbond, Juliana van Stolberg- laan 113, 's-Gravenhage. Christelijke Boeren- en Tuindersbond in Nederland, Prof. Mr. P. A. D1EPENHORST, Voorzitter. Mr. J. W. GOEDBCOED, Secretaris. Koninklijk Nederlandsch Landbouw-Comite, Ir. V. R. IJ. CROESEN, Voorzitter. Dr. H. MOLHUIJSEN, Secretaris. Nederlandsche Boerenbond, J. Th. VERHEGGEN, Voorzitter. Dr. L. DECKERS, Secretaris

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 2