sis de dood en onmiddellijk na de voltrek- king van het huwelijk veriiet het paar Con- stantinopel om naar een Westersche h^ofd- stad te gaan. De bruid had voor deze gele- genheid haar eersten Parijschen hoed op- gezet in plaats van den traditioneelen zwarten sluier, waarmede Turksche vroii- wen verplicht zijn haar gelaat te verbergen voor de blikken der ongeloovigen, 'I oen de dag aanbrak, was het paar vcilig over die grdns. EEN SCHOONHE1DSWEDSTRIJD EN ZIJN GEVOLGEN ,.Het gereehtshof van den staat New-York zai uitspraak hebben te doen in een zeer delicate zaak welke ongetwijfeld geen precedent heeft in de annalen der rechts- pleging", Sdirijft de „Petit Parisien". Eenigen tijd gcleden had er in Amerika een -concodrs plaats, de verkiezing van een koningin met de schoonste lichaamsvormen. Maar welken maatstaf zou men hie.voor nemen? Men besloot, dat de Venus van Milo ats model zou worden genomen en dat die- gene onder de mededingsters den prijs van L20O dollar zou krijgen, welke er aan ver- bonden was, wier schoonheid het meest. die der godin nabij zou komen. Elk van de honderden jonge mededing sters moest versehijnen voor een jury van ■vijf kunstenaars, die zitting hielden in een zaal, waarvan de toegang streng voor het publiek verboden was. Een jong meisie van achttien jaar, miss Dorothy Knap viel de titel van Amerikaansche Venus ten deel. Maar de juistheid van deze beslissing wordt betwist door miss Hyatt, die beweert veel meer op de Venus van Milo te gelijken dan haar gelukkige mededingster. Zij zegt dat haar lichaamsafmetingen tot op een halven centimeter nauwkeurig gelijk zijn aan die van het model. Miss Annie Hyatt heeft, evenals het beeld van Venus een taille van 71 c.M. Wat betreft miss Knap zou deze votkomen gelijkheid der lichaamsafmetin gen slechts in een enkel geval zijn geveri- fieerd. Op grond van dit feit heeft miss Hyatt nu een eisch om sehadeloosstclhng in- gediend. Zij beweert, dat haar echec haar groote schade heeft berokkend en haar artirtieke reputatie heeft benadeeld, terwijl haar kan- sen om te trouwen er door zijn vermi iderd. Maar voornamelijk baseert zij haar eisch op het feit, dat een contract, dat zij ge- sloten had met den directeur van de Sieg fried Folies te New-York is geannuieerd, dagr het contract afhankelijk werd gcsteld van de voorwaarde, dat zij tot de Komngin der Schoonheid zou worden uitverkoren. Miss Hyatt eischt nu een schadevergoe- ding van 10.000 dollar. Zij biedt aan om voor het gereehtshof in dezelfde luchtige kleedij te versehijnen als voor de jury van Madison Square. Als nu miss Knap besluit, dit eveneens te doen, ?al het gereehtshof een kwestie moeten oplossen, welke zelfs Paris in erlegenheid/zou hebben gebracht. een petroleumraadsel. »p den tienden December van het vorig jaar arriveerde te Amsterdam een lichter- schip, geladen met petroleum, uit de Ant- werpsche haven. Toen de vloeistof in de landtanks van de Amsterdamsche petro- leumhaven werd overgepompt, constateer- de men, dat 't schip geen 600.000 K. O. irvhfcefd, maar 580.000 K.G. Bovendien werd 10.000 K.G. water aangetroffen. De betrok- ken firma trad hierover in correspondentie met de Antwerpsche, maar slaagde er niet in tot een schikking te geraken. Daarna werd aangifte gedaan ten bureele van politic aan de Spaarndammerstraat. Het onderzoek is niet gemakkelijk, daar het schip inmiddels reeds vertrokken is. Ge- bleken is echter, dat ieder petroleumschip een hoeveelheid water bevat. Of dit ech- tier een kwestie van duizenden kilo's be- trefi, is niet bekend. OORLOGSSCHEPEN DeR TOeKOMST. Sir George Thurston, een der bekendste Eugelsche oorlogsmarine-ingenieurs heeft enkele mededeelingen gedaan ovdr hot slagschip van de toekomst. De monsters zuften 30 knoopen kuimen loopen, en ge- heei toegerust zijn voor en tegen lucht- strijdkrachten. Op het voordek bevinden zicli vlak naast efkaar 3 vuurmonden van 40 c.M., in een driedubbel gepantserden koepel. Daarom heen een groot aantal 20 c.M. kanonnen in paren uitstekend. Het „rooklooze'' zal het merkw aardige var. de nieuwe siagschepen zijn: ze ver- wvrken alien rook overboord door middel van het circulatiewater uit enkele pompen Dt commandotoren lijkt zelf wel een geschutskoepel, zoo zwaar zit dit centrale station verborgen onder allerlei pantser- rmgen. Drievitrde van het achterdek is landing's- en opstijgingsveld vocr de mede te voeren vliegmachines, die in het ronde allerlei 20 c.M. kanonnen vinden, dat als afweergeschut kan dienen. L>e vliegmachi nes zelf worden heelemaal ingericht tot bombardeer- en torpedeermachines. Het merkwaardigste van deze monsters is wel, dat ze gebouwd zijn binnen de be- palingen van de ontwapeningsconferentie van Washington. Zoo ziet men, dat het feitelijke doel van de conference of ver- waterd is, of zoo onzuiver neergelegd, dat er allerlei mazen overbleven waar de slag- schipbouwers doorheen konden kruipen. De afbeeldingen van de nieuwste soort Duoadnoughts doen een stafen schuit zien, die zoowat aan alle zijden glad en recht is. Geen pijpen, en geen masten meer, alleen ecu paar dunne draadlooze vangstijlen. tEMEENTERAAD van ter neuzen. Yorgadering van Donderdag 18 Januari 1923, des namiddags 2 uur. Yoorzitter de heer J. Huizinga, burgemeester. Tegenwoordig de leden: L, J. Geelhoelt, L. I van Hasselt, D. Scheele, H. J. vaii den Ouaen, P .van Cadsand, R. G. E. Nolson, F. B. de Meijer, H. J. Colsen, N. A. Hamelink en L. J. van Driel. Afwezig de heeren J. J. de Jager, G. de Ridder en A. J. Harte. (3. Vervolg). 4. Wijziging der verordening ingevoige de Vleeschkeuringswet. Burgemeester en wethouders deelen de ont- vangst mede van een schrijven van gedepu- reerde staten van Zeeland, dd. 17 November 1922, naar aanleiding van de uitvoering der Vleeschkeuringswet, luidende als volgt: Aangaande de bij Uw ter zijde vermeld schrijven ingezonden verordening op rlen Keu- ringsdienst van vee en vleesch, doet de betrok- ken Inspecteur bij schrijven van 13 dezer, no. 86, ons net volgende opmerken: Ik heb de eer Uw college te berichten, da" het gewenscht is, in de hierbij teruggaande verordening voor de gemeente Ter Neuzen in: ait. 5, tweede lid toe te voegen: „of ter plaatse, waar het dier gestorven is in verband met de ontheffingen bedoeld in artikel 10; art. 29 de woordeh „voor noodslachtingen in de gemeente Ter Neuzen" te vervangen door „door burgemeester en wethouders te bepalen naar aanleiding van het Koninklijk besluit van 6 J,anuari 1922, Staatsblad no. 2; ait. 32 het cijfer 14 te doen ver\ alien en de volgende cijfers, nu de nummering der artike- len eene wijziging heeft ondergaan, eveneens te verunderen. Wij voegen daaraan nog toe, dat de bepaling van ait. 33 thans geen zin nneer heeft; beter zou bijv. zijn: „op den derden dag na behoor-' lijke afkondiging". Mitsdien noodigen wij u uit, te bevorderen, dat de verordening in dien zin alsnog worde gewijzigd. De instructie voor den keuringsveearts hoofd van dienst en die voor de ambt'-naren met de herkeuring belast, waartegen noch bij ons, noch bij genoemden inspecteur bezwaren bestaan, worden door ons goedgekeurd. Burgemeester en wethouders stellen voor, de verordening te wijzigen overeenkomstig de ge- geven wenken. De VOORZITTER merkt op, dat hieruit voortvloeit, dat de keuring van uit nood ge- slachte dieren kan geschieden ter plaatse waar het dier gestorven is. Het voorstel wordt aangenomen met alge- meene stemmen. 5. Benoemen leden der commissie van toe- zicnt op het lager onderwijs in de kom. De VOORZITTER verzoekt de leden over te gaan tot het benoemen van 8 leden del" com missie van toezicht op het lager onderwijs in de kom, nl. den lid in de vacature ontstaan door het vertrek van den heer W. Estor, waar- voor door het betrokken college worden aan- bevolen de heeren A. Moggre en W. Temper- man, een lid in de vacature ontstaan door het vertrek van den heer C. A. M. Broekkamp, waarvoor ter benoeming worden aanbevolen de heeren H. Spinhoff en L. Smits en een lid in de vacature ontstaan door periodieke aftre- ding van den heer G. Lok, met wie ter benoe ming wordt aanbevolen de heer G. Westerhof. Hij noodigt de heeren Van Cadsand en Nol son uit, met hem het stembureau te vormen. In de vacature-Estor wordt benoemd de heer A. Moggre met 6 stemmen; 1 stem is uitge- bracht op den heer Temperman, 1 op den heer Estor en 2 zijn bianco. In de vacature-Broekkamp wordt met 8 stemmen benoemd de heer Spinhoff; 2 briefjes zijn bianco. In de vacature-Lok wordt de aftredem:e be noemd met 8 stemmen; 2 briefjes zijn bianco. 6. Toekennen eener bijdrage over 1921 voor het geven van vervolgondorwijs aan bijzondere scholen. Burgemeester en wethouders, overwegende, dat door het bestuur der R.-K. bijzondere la- gere school aan de Verbindingsstraat en het bestuur der vereeniging voor Christelijk. On- derwij.s te Driewegen zijn ingezonden de stuk- ken bedoeld in artikel 21, eerste lid van het Koninklijk besluit van 31 December 1920, Staatsblad no. 952, ten einde over 1921 te kun- nen ontvangen de bijdrage als bedoeld in het tweede lid van dat artikel, voor het vanwege die besturen gegeven veivolgondei-wijs, dat door de gemeente over 1921 ten behoeve van het openbaar vervolgonderwijs is uitg°veven f 288; dat het openbaar vervolgonderwijs in 1921 is gegeven aan de scholen A en D en wel aan school A van 1 September 1921 tot 1 Januari 1922 (dus 4 maanden) en aan school D van 1 November 1921 tot 1 Januari 1922, dus 2 maanden, dat het gemiddeld aantal leerlingen op beide scholen, vol gens art. 61, tweede lid der lager-onderwijswet 1920, over 1921, heeft bedragen 15; i dat dit omgerekend kan beschouwd worden als 1 cursus van drie maanden met 30 leer lingen; dat de gemeente dus over 1921 heeft uitge- geven per leerling van het openbaar vervolg onderwijs een bedrag van .f9,60 (f 288 30); dat de cursussen op bovengenoemde bijzon dere scholen, over 1921, hebben geduurd respec- tievelijk 1 maand en 1% maand; dat het gemiddeld aantal leerlingen op die scholen, als boven bedoeld, was; de R.-K. school aan de Verbindingsstraat 18; de 'Tris- telijke school te Driewegen 12; gelet op artikel 102 der lager-onderwijswet 1920, stellen voor te besluiten: over 1921 toe te kennen als bijdrage in de kosten van het vervolgonderwijs, aan: 1. het bestuur der R.-K. school aan de Ver bindingsstraat f 57,60, zijnde 18 maal het be drag besteed per leerling van het openbaar vervolgonderwijs, gedeeld door 3, omdat de cursus aan die school maar 1 maand heeft ge duurd, over 1921; 2. het bestuur der vereeniging voor "hris- telijk onderwijs te Driewegen 57,60, zijrde 12 maal het bedrag besteed per leerling voi.r het openbaar vervolgonderwijs, gedeeld door 2. omdat de cursus aan de school maar 1% maand heeft geduurd over 1921. Het voorstel wordt aangenomen met alge- meene stemmen. 7. Verzoek van C. L. Verhage en P. Dung om opnieuw voor een jaar ontheffing te verleenen van de verplichting tol bouwen in de rooilijn. Ingekomen is een adres van C. L. Verhage en P. Dung, beiden meester smid, wonende te Ter Neuzen, die daarin te kennen geven- dat aan hen bij akte van 3 September 1920 voor notaris Callenfels verleden in erfpacht werd uitgegeven het perceel kadastraal bekend gemeente Ter Neuzen, sectie L no. 1844, onder meer onder de bepaling, dat het gedeelte van den noordelijken zijgevel van het gebouw en de schutting aan de Verbindingstraat, welke buiten de rooilijn zijn geplaatst voor den 1 Januari 1922 in de rooilijn moesten worden gebouwd, zoodanig, dat de afstand tusschen den tegenoverstaanden en den verplaatsten gevel of de verplaatste schutting niet minder is dan 7 meter; dat bij besluit van den raad bovenbedoelden termijn met een jaar werd verlengd en dus gebracht op 1 Januari 1923; dat het echter voor adressanten in de 'egen- woordige tijdsomstandigheden vrijwel onmoge- lijk is tot het bouwen in de rooilijn over te gaan; redenen waarom adressanten zich nogmaals wenden tot den raad met het eerbiedig ver zoek meerbedoelden termijn wederom met een jaar of zooveel langer als de raad wenschelijk mocht oordeelen te willen verlengen. Burgemeester en wethouders geven te ken nen, dat het in verband met den bouwvalligen toestand van het gebouw van verzoekers, en gelet op de breedte van de Verbindingsstraat naast dat gebouw, niet wenschelijk is, de ter mijn van uitstel weder met een jaar te verlen gen, doch stellen voor, den termijn die verlengd was tot 1 Januari 1923 thans te verlengen tot 1 September 1923. De heer VAN DRIEL wijst op de omstandig- heden der verzoekers; het is slap in hun vak en het zal hun niet mogelijk zijn, dit jaar de noodige verbouwing uit te voeren. De VOORZITTER geeft te kennen, dat bur gemeester en wethouders het niet als een On- vriendelijkheid zulten beschouwen, als de ra;i meent, dat er termen zijn om aan het verzoek van adressanten geheel tegemoet te komen. Burgemeester en wethouders hebben 1et de belanghebbenden zoo gemakkelijk mogelijk ge- maakt, maar eenmaal komt er toch cen tijd, dat er een eind aan het uitstel moet komen. Als adressanten thans niet kunnen verbouwen zou- den burgemeester en wethouders er ook al ge- noegen mee nemen, als ze dit jaar begonnen met het verplaatsen van de schutting achter het gebouw; dat zou de plaatselijke toestand al aanmerkelijk verbeteren. Hij hoopt, dat het gebouw clan dit jaar nog niet zal in een zakken. De heer VAN CADSAND steunt het lenk- beeld van den heer Van Driel. De heer HAMELINK acht met het oog op de omstandigheden waarin verzoekers verkeeren een langer uitstel gewenscht; volgens zijn meening zal het voor hen zelfs bezwaarlijk zijn de schutting te verplaatsen. In afwijking van het voorstel van burge meester en wethouders wordt met algemeene stemmen besloten het aan adressanten verleen- de uitstel weer met een jaar te verlengen. 8. Verzoek om suhsidie voor de midclrlbare handelsdagschool te Hulst. Naar aanleiding van het in hunne handen om bericht en raad gestelde verzoek van het bestuur der Katholieke miudelbarc schoolver- eeniging te Hulst, dat, onder overleggirtg der rekening voor 1921 en de begrooting voor 1923, verzoekt voor 1923 eene subsidie van f 150, te mogen ontvangen ten behoeve van de door haar opgerichte middelbare handelsdagschool, die ook bezocht wordt ctbor een leerling hit deze gemeente; overwegende, dat het onderwijs op die school niet van belang is voor de gemeente, in ver band met de aanwezigheid van een hoogere burgerschool alhier, waar ook handelsonderwijs wordt gegeven, op bovengenoemd verzoek af- wijzend te beschikken. De heer DE MEIJER vraagt den voorzitter, of deze ook inlichtingen kan geven omtrent den aard en den omvang van het op de hoogere burgerschool gegeven handelsonderwijs. Wordt daar ook onderwijs gegeven in handelseorres- pondentie, in stenografie en machineschrijven Uit ervaring is het hem bekend, dat jonge menschen die van de H. B. S. komen in de practijk op een kantoor een bedroefd heetje presteeren. Het handelsonderwijs op de school te Hulst leidt tot heel andere resultaten. Hij zegt dit nog niet alleen met het oog op de sub sidie voor de school te Hulst, maar ook ter waarschuwing aan hen die hun kinderen naar de H. B. S. sturen voor het ontvangen van handelsonderwijs, dat ze zich niet te vee! illu- sies daarvan moeten vox-men. Ook vraagt hij, of zij, die dat wenschen, uitsluitend hec ha.n- delsonderwijs op de H. B. S. kunnen volgen en de andere vakken, die zij niet noodig heb ben, niet behoeven mee te maken. De VOORZITTER geeft te kennen, dat, voor zoover hem bekend is, de hoogere burgerschool vakleerlingen aanneemt, zoodat zij die slechts enkele vakken willen volgen, daarvoor in de gelegenheid zijn. Omtient den omvang van het pi'ogramma kan spreker thans niet meedeelen. en is mitsdien niet in staat op de verdere vragen van den heer De Meijer een afdoend antwoord te geven. De heer DE MEIJER zou dan eene beslissing op het verzoek willen aanhouden, tot een ant woord kan gegeven worden. Mocht hier geen voldoend handelsonderwijs worden gegeven, dan zou hij aan de school te Hulst subsidie willen geven, omdat die dan in een bescaande behoefte voorziet en z. i. evenveel recht heeft op subsidie als de landbouwschool te Axel. De heer HAMELINK viaagt, of er ook leer lingen uit deze gemeente schoolgaan. Volgens het verzoek is er een uit deze gemeente, wiens naam op een bijlage zou woi'den vermeld, maar hij heeft die bijlage niet bij de stukken gezien. De VOORZITTER zegt toe, dat daamaar ook zal geinformeerd worden, Burgemeester en wethouders hebben tegen uitstel van behande- ling geen bezwaar. Met algemeene stemmen wordt besloten de beslissing aan te houden. 9. Verzoek van C. de Waele om afwijking van de arlt. 1 en 2 der verordening hou- dende vaststelling van nadere eiselien voor verlofslokaliteiten. Ingekomen is een adres van Celina de Waele, wonende te Sluiskil, gemeente Ter Neuzen, die daai'in te kennen geeft, dat zij, in verband met den gezondheidstoestand van hai-en vader, die niet langer het bedrijf kan uitoefenen, den raad beleefd verzoekt, ontheffing te willen vei"- leenen van het bepaalde in art. 1 en 2 del* verordening, houdende vaststelling van nadere eischen waaraan een localiteit moet voldoen, waax-voor verlof wordt verleend, door den vei-- koop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken di-ank voor gebi-uik ter plaatse van verkoop in de gemeente JTer Neuzen, en wel voor het perceel plaatselijk g-emerkt Q 244, gelegen te Sluiskil aan den Kanaalweg. Burgemeester en wethouders, overwegende, dat er geen bezwaren bestaan tegen het ver leenen der afwijking stellen voor, de gevraagde ontheffing te verleenen. De heer COLSEN merkt op, dat het hier weer de vrouw is die de afwijking vraagt en dus later ook het verlof zal aanvragen. Waar om doet de man dat niet? hij vindt het ver- keert, dat liet verlof aan de vrouwen verleend wordt. De VOORZITTER merkt op, dat de man, die het verlof bezit, reeds heel oud is en dat zijn dochter nu vraagt het op haar naam over te schrijven. De heer COLSEN st^ppt Loe, J at De Waele oud is, maar waarom wordt net verzoek niet gedaan door den man der dochter? Dat is toch een jonge man. Hij zou er tegen zijn, het verlof aan de vrouw te verleenen. De VOORZITTER geeft te kennen, dat bur gemeester en wethoudes alleen de wet hebben uit te voei'en. Zij hebben er niet op te letten of het verlof door een man of vrouw gevraagd wordt, doch kunnen alleen op wettelijke gron- den een verlof weigeren. Indien ze zulks zou- den doen op het motief van den heer Colsen, dat een vrouw het vraagt en niet de man, zou- den burgemeester en wethouders hun besluit als belanghebbenden in beroep gingen nimmer gehandhaafc! zien, tenzij er op de vrouw iets te zeggen valt of zij met den strafrechter in aanraking is geweest. De heer VAN DRIEL kan wel een oplossing geven voor het feit, dat in vele gevallen ver lof wordt gevraagd door de vrouw en niet door den man. Dat ligt aan de uitvoering der drankwet. Dat doet zich niet alleen hier voor, maar is elders ook zoo. Hij weet het b.v. van Feijenoord, te R tterdam. Daar wordt ook in vele gevallen verlof gevraagd door een vrouw. Dat doet men, omdat aan een verlofhouder, als hij een paar maal wegens dronkenschap ver- oordeeld is het verlof kan ontnomen worden. Nu staan de mannen meer aan zoo'n vonnis bloot dan de vrouwen, omdat de eersten de straat opg-aan en de laatste thuis blijven. Spre ker vindt het wel jammer dat het zoo is, maar de feiten zijn niet anders. De VOORZITTER noemt dat dan een pluim- pje voor de vrouwen te Feijenoord. De heer HAMELINK: En te Sluiskil! De heer COLSEN is ook overtuigd, dat de aanleiding is zooals de heer Van Di-iel het zegt, en daarom komt hij er juist tegen op. De heer SCHEELE vraagt, of, er geen aan leiding is om wat opruiming te houden onder die verlofszaakjes, waar ook andere ongcrech- tigheden plaats hebben, door tevens sterke drank te verkoopen. In het bijzonder zou dat gewenscht zijn te Sluiskil, waar men van we lling tot woning het opschrift ,,hier tapt men bier" ontwaart. Het zou de inwoners zedelijk verheffen. De VOORZITTER betoogt dat door burge meester en wethouders in die richting gewerkt wordt. Er zijn in deze moreele en ethische gronden, op grond waarvan men inkrimping gewenscht acht, maar burgemeester en wet houders moeten zooals spx-eker reeds op- mei-kte, de wet uitvoeren. De onderhavige verordening is gemaakt, om kleine inrichtingen wat te kunnen verminderen. Burgemeester en wethouders houden rekening met de plaats waar de inrichtingen gevestigd zijn. Hier in de kom is voor verscliillende lokaliteiten die niet aan de vereischten vokleden, geen dispen- satie meer voorgesteld. De heer COLSEN zal zich niet tegen dit voorstel verzetten, maar spreekt den wensch uit, dat het verlof eventueel door den man zal worden aangevraagd. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. De heer V AN DEN OUDEN verlaat de ver- gadering. 10. Afschaffing van de jaarlijksche paart-cn) en veemarkt. Burgemeester en wethouders, overwegende, dat in verband met de inwerkingtreding der Veewet de alhier bestaande paarden- en vee- markt, meerdere kosten voor de gemeente zal veroorzaken, en die kosten niet evenredig zul- len zijn aan het belang dat de gemeente bij die veemarkt heeft, stellen voor, te besluiten de paarden- en veemarkt, ingesteld bij raadsbe- sluit van 1 Maart 1858, gewijzigd bij besluiten van 15 Januari 1878 en 19 November 1880, af te schaffen. De heer COLSEN vraagt, hoever we nu met de veemarkt staan. Indien echter de markt bij de Firma Galle mag doorgaan, zijn de koop- lieden ook geholpen. Ze vreezen echter, dat dit te eeniger tijd zal gestopt woi'den. De VOORZITTER deelt mede, dat die kwes tie 2 stadia doorloopen heeft. Bij de begrooting is toegezegd, dat burgemeester en wethouder.-, een onderzoek zouden instellen naar de kosten voor het inrichten eener veemarkt. Eerst is getracht, er toe te komen met een matige kostenberekening door een eenvoudige inrichting op de Markt, voor den heer Visser, alwaar burgemeester en wethouders dan hou- ten stellingen wiklen plaatsen, die ook elken Woensdag weer konden worden opgeruimd. Het tweede stadium is geweest, dat men tot de overtuiging kwam, dat dit plan niet wel uit- voerbaar was, omdat men het gevaar vreest, dat de dieren, die in groepen worden gedreven, tie houten stallingen omver zullen loopen. Indien burgemeester en wethouders een duur- dere en steviger inrichting wilden maken, kon hit niet op de Markt geschieden. De heer Col sen, die over deze zaak met burgemeester en wethouders had gesproken, kon echter geen toezegging doen van een redelijken aanvoer, waaidoor rente en aflossing van de inrichting door een redelijk markt geld werd verzekerd. Nu stellen burgemeester en wethouders zich op het standpunt, dat de handelaren eerst met een adres bij hun college moeten komen, opdat daaruit vaststaand blijkt, dat ze inrichting eener veemarkt wenschen en burgemeester en wethouders zeggen; daar zitten menschen ach ter, en zich officieel met hen in verbinding kunnen stellen. Door den heer Colsen werd ook gezegd, dat de kooplieden de markt het liefst zouden heb ben bij de graanmai'kt in de Nieuwstraat. Toen hebben burgemeester en wethouders daar uit- gezien en het denkbeeld geoppei'd, om langs het kogelpark palen te plaatsen en touwen te spannen, waaraan het vee kan woi'den vastge- zet en achter de affuitloods, op het terrein waar nu karren staan een overdekte loods te bouwen waar de keuring door den vecarts kan plaats hebben. Dit zou dan kunnen worden een houten loods op steenen voet, maar burgemees ter en wethouders zullen niets doen, zoolang ze geen adres van belanghebbenden ontvangen. Wat de thans gehouden particuliere markt betreft, daar bemoeien burgemeester en wet houders zich niet mee. Of dit kan doorgaan is voor de verantwoordelijlcheid van den keurings- ambtenaar. Daar kunnen burgemeester en wet houders geen uitspraak over doen. Spreker herhaalt, dat, om een geordende, regeknatige toestand te scheppen, burgemees ter en wethouders een adres van belangheb benden moeten hebben. Ze hebben ook nog ovei wogen of het moge lijk zou zTjn in het Nieuwediep een regelmatige veemarkt in te stellen, maar dat is op particu- lier terrein in een beperkte ruimte en daar zou de gemeente geen marktgeld kunnen heffen. De heer DE MEIJER dacht, dat men de vee markt achter school A wilde inrichten. De VOORZITTER: Da-r is wel over ge- dacht, maar de veehandelaars schijnen de vee markt liefst zoo dicht mogelijk bij de graan mai'kt in de Nieuwstraat te willen hebben. De heer COLSEN merkt op, dat hij al di'ie- maal met burgemeester en wethouders over deze kwestie heeft geconfereerd, namens de veehandelaren en was van meening, dat ze hem aanzagen voor een adres. Hij vraagt, of de gemeente geen ontheffing kan krijgen van het plaatsen van oen keuringsgebouwtje. De VOORZITTER merkt op, dat burgemees ter en wethouders wel rekening met den heer Colsen hebben gehouden, getuige hun onder zoek omtrent een en ander. Nu zou de ge meente wol ontheffing kunnen vragen van het inrichten van een keuringsgebouwtje, maar spreker is van .meening, dat de handelaars spoedig zelf naar de stichting zouden vragen. De heer COLSEN geeft te kennen, dat het gewenscht is, om, nu het gemeentebestuur van Sas van Gent niet bereidwillig is ten opzichte van het iiirichten van een veemarkt, te trach- ten er hier een in te richten. Als hetgeen in dit opzicht thans hier bestaat kan blijven, is het hem ook goed. De VOORZITTER herhaalt op dit laatste niet te kunnen ingaan en voor het overige. bur gemeester en wethouders alvorens verdere stappen te doen een adres inwachten. Het voorstel tot afschaffing der paai'(l>\n- en veemarkt wordt aangenomen. It. Wijziging van het Werkliedenreglcment. Burgemeester en wethouders geven het vol gende te kennen: Nu de raad in de vergadering van 24 October j.l. besloten heeft met ingang van 1 Januari 1923. de 48-urige workweek in te voeren zal in verband daarmede het werkliedenreglement vastgesteld in de raadsvergadering van 18 Augustus 1919, nader gewijzigd bij raadsbe- sluit van 24 Februari 1921, eene verandering moeten ondergaan. Het komt ons verder gewenscht voor de be paling van artikel 20, laatste lid, eene wijzi ging te doen ondergaan. Uit dat lid volgt nu, dat voor overwerk, niet onmiddellijk aan den gewonen werktijd aansluitend, een minimum van 2 uur wordt betaald. Deze bepaling wil dus zeggen, dat een arbeider die een kwartier of een half uur buitengewoon moet werken, minstens 2 uur betaald krijgt en alsdan nog de verhooging genoemd onder letter a of b van dat artikel. Deze bepaling wordt zelfs d. or de arbeiders te veel gevonden. In gevallen dat de bepaling moest worden toegepast wenschte zelfs de arbeider die voor hem buitengewopn gunstige bepaling niet toe te passen. \V ij zou den die bepaiing nu zoo wenschen te redigee- ren, dat bij overwerk van minder dan een uur, toch een uur loon wordt betaald. Iemand dus die Ms uur overwerkt, krijgt het loon van een uur overwerk uitbetaald. Naar aanleiding van het bovenstaande stel len wij uwen raad voor het werkliedenregle ment, ingaande 1 Januari 1923, le wijzigen als volgt: Artikel 12. Het getal 45 te veranderen in 48. Artikel 20, laatste lid, te lezen als volgt: „Voor overwerk dat niet onmiddellijk bij den gewonen werktijd aansluit en een gedeelte van een uur bedraagt, wordt een vol uur gerekend." De VOORZITTER deelt mede, dat er met de werklieden is vergaderd en deze met de voor- gestelde wijzigingen hun instemrning hebben betuigd. De heer VAN DRIEL meent, dat, als er over- leg met de werklieden is gepleegd en zij aan de wijziging hun goedkeuring hebben gehecht, zij zeker wel bevangen zijn geweest door auto- riteitenvrees want hij kan niet aannemen, dat zij daar allemaal werkelijk mee instemden. Volgens de bestaande regeling wordt voor overwerk, dat niet aansluit aan den werktijd minstens 2 uur overwerk betaald en dat ac hij billijk. Als men eenmaal thuis zijnde, ge- wasschen en gekleed is, en men wordt dan weer opgeroepen om nog werk te verrichten, meent hij dat die onaangenaamheid wel be- hoort vergoed te worden met minstens 2 uur loon. Dat voorkomt ook. dat de werklieden lichtvaardig voor kleinigheden worden gere- quireerd, en dit alleen in bijzondere gevallen geschiedt. De heer VAN CADSAND kan niet begvijpen, dat de heer Van Driel weer op den ouden toe stand wil terugkomen als de werklieden er zelf genoegen mee nemen en eigenlqk voelen, dat ze teveei krijgen. Hij wil tenminste niet aan dit voorstel tomen. De heer DE MEIJER vermeent, dat burge meester en wethouders, of het hoofd van den technischen dienst, de werklieden zoo weinig mogelijk zullen requireeren voor overwerk en als de menschen het zelf met deze repeling eens zijn, moet d£ raad zich onthouden daarin verandering te willen brengen. De heer VAN DRIEL is van meening dat de gemeentewerklieden in werkelijkheid bij die conferenties, als ze tegenover hun superieuren staan niet vrij zijn in het uiten hunner meening en daarom wel zullen zeggen het er merle eens te zijn ze dat in werkelijkheid niet. Ze staan daar lang niet zoo vifj als een werkman in particulieren dienst tegenover zijn patroon. De heer VAN HASSELT en de VOOR ZITTER meenen dat zulks eerder in omgekeer- den zin het geval is. De VOORZITTER wijst er verder op, dat wijziging van het reglement noodig is gewor- den door het raadsbesluit waarbij de 45urige in de 48urige werkweek Is veranderd. Het reglement werkt nu anderhalf jaai* en de werklieden hebben er zelf hun verwondering over te kennen gegeven, flat zij, in enkele gevallen geroepen voor een werk, dat maar een kwartier duurde, 2 uren uitbetaald kregen. In de vergadermgen staan de aanwezige autoriteiten allerminst scherp tegenover de werklieden. Spreker is voorzit ter, de bouwmeester is er bij als adviseur en do heer De Vos als secretaris. Ze kunnen zich vrij uitspreken. Een heeft gezegd, dat zijnent- wege de bepaling wel kon blijven staan maar zc konden zich overigens alien met de nieuwe regeling vereenigen. Van het oproepen na werktijd wordt natuuriijk geen misbruik ge maakt, dat geschiedt alleen in noodgevallen. De heer HAMELINK wil, omdat het betoog van den heer Van Drie1 is aangevochten ou grond, dat de werklieden de thans voorgestelde regeling zelf hebben aanvaard er op wijzen, dat men ook redelijk moet zijn. Het is niet aangenaam, als men, eenmaal thuis zittend, wordt opgeroepen om nog werk te komen doen, en daarvoor behoort naar sprekers meening bijzonder betaald te worden, al doet men ook maar een kwartier werk. Da? kwartier kan voor de gemeente van groote waarde zjjri. Hij zou het willen laten staan, indien de werklieden het ila^i te veel vinden, kunnen ze nog weige ren het te aanvaarden, maar als het meermalen voorkomt zouden ze het kunnen toepassen. Hij is van meening, dat, als iemand zijn vrijen tijd opoffert, daar ook iets tegenover pioet staan. De heer SCHEELE moet, nu er Zoo'n cerde- diging van het oude reglement komt, er op wijzen dat de werklieden reeds aan alien kant beschermt. Als ze geroepen worden krijgen ze ook volgens het nieuwe regle.ment, al dnurt hun arbeid maar een kwartier, toch een vol uur uitbetaald, en ze woi'den alleen opgeroe pen in tijd van nood. De gemepnteambtenaren kunnen evengoed opgeroepen worden orp werk- zaamheden te verrichten of na te blijven wer ken en krijgen daarvoor niets, terwijl de werk-i lieden voor werken na bezetten tijd dubbel betaald worden. Spreker vindt het goed, dat men schermt voor de werklieden, maar men moet toch de andere zijde, de voordeelen die ze genieten ook eens beschouwen. In het vrije bedrijf is de toestand heel an ders, daar moeten de werklieden heel wat meer toegeven. Hij waardeert het in de gemeente werklieden dat ze hebben gezegd „we krijgen te veel, meer dan ons toekomt". De heer VAN DRIEL moet hier tegenover- stellen, dat. ze zich toch tegenover hem anders hebben uitgelaten en hem o. m. is meegedeeld, dat het voor hen zoo moeilijk is om hun over- uren betaald te krijgen, dat dit soms wel 3 maanden duurt. Dan moet er toch ergens een fout liggen, die spreker niet kan oplossen. Het vrije bedrijf moet men naar zijn meening niet als voorbeeld nemen, want daarvoor worden de loonen op allerlei wijzen gedrukt. De heer HAMELINK: Dat het daar zoo gaat, is geen pluim voor de werkgevers' De VOORZITTER verklaart met bevreemding te hooren, dat er zou geklaagd worden, dat de werklieden zouden benadeeld worden. Het kan mogelijk zijn, dat een hunner niet steeds te- vreden is, want dezer dagen ondervond hij daarmede, dat de man werd gelast om te Sluiskil een ontsmetting te gaan verrichten. Deze maakte toen het bezwaar, of hii de cen- ten voor een spoorkaartje naar Sluiskil niet vooraf behoorde te ontvangen. Spreker heeft hem toen gezegd, dat, als hij daarvoor zelf geen oplossing wist, hij het werk aan een ander zou opdragen. Toen heeft de man er zelf voor gezorgd, wat naar sprekers meening toch wer kelijk geen bezwaar is. Hij haalt dit aan als voorbeeld, dat er misschien eens iemand kan zijn, die wel eens een ander geluid dan dat van tevredenheid doet hooren. Het overwerk wordt op gezette tijden verrekend. Hij kan verklaren. dat de voorgestelde wii- ziging van het reglement in de conferentie geen werkeljjke critiek vond, bij de overigen. Spreker acht 't juist, dat, als iemand 's avonds nog geroepen wordt om te werken, daa1' een bijzondere belooning tegenover moet staan. maar daarvoor wordt dan ook aan de werk lieden voor overwerk tot 10 uur's avonds 50 - en voor werk na 10 uur 100 meer betaalt, dat wordt dus daarin geconverteerd. De heer VAN DRIEL wil toch voorstellen de bepaling van het reglement, dat minstens 2 uur loon betaald wordt, handhaven. Daar dit voorstel geen voldoende steun vindt. kan het niet in behandeling komen. Het voorstel van burgemeester en wethou ders wordt ihiema aangenomen met algemeene stemmen. (Zie verder hot Eerste Bled).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 7