ALGEMEEN NIEUWS- £N ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No 7407 Vrijdag 26 Januari 1923 63e Jaargang. SIT ROOSLOTTIO SSH1IM. TWBEDB BLAD BIWNE N L A N D. F EglltETOS. BUITENLA NO. 6EMEN6DE BERICHTEN. ®L,™„ feS 8 NEDERLAND—BELGIE. Voor de Amsterd. Stud. Wr. voor Sodale Lezingen sprak, naar de Tel. meldt, Dins- dagavond in een der zaaltjes van de school voor Maatsch. Werk, de Belgische oud- minister Em. van der Velde over „De Hollands ch-Belgische betrekkingen na den oorlog." De heer Van der Velde begon met een historisch overzicht in vogelvlucht te ge- ven van de ontwikkeling van de verhouding tusschen beide landen, via de Unie van Atrecht, de Unie van Utrecht, den vrede van Westphalen, welke ook voor zich de scheiding tusschen beide landen hadden verscherpt en geaccentueerd. Dan de ver- eeniging van 1815, welke echter in weinige jaren onhoudbaar bleek te zijn, de schei ding in 1830, gevolgd door het verdrag van 1839. In dat verdag waren tal van ele- rnenten, welke ons niet voldeden: wij ver- kregen de open Schelde, ja, maar het be- heer over den Scheldemond bleef nan Hol land. Wij inoesten neutraliteitsgaiantics ge- ven, welke wij al's niet geheel en al bil- lijik voelden. En vooral griefde ons de vaststelling van de grenzen zonder da,t rekening gehouden werd met natuurlijke en volkenkundige scheidingen. De bezwa- ren van een en ander bleken eerst duidelijk in 1914, met name ten aanzien van de grensregeling welke het o.a. toen aan de Belgische legers onmogelijk maakte een behoorlijken strategischen terugtocht fe volvoeren. Tot uiting kwamen die bezwaren echter eerst sterk na den oorlog, toen bij den vrede ook de verhouding tusschen Neder- fand en Belgie geregeld nioest worden. De desbetreffende overeenkomst omvatte twee gedeelten: het politieke en het economische De conclusies ten aanzien van het politieke gedeelte waren voor Belgie ongunstig, het economische gedeelte daarentegen werd in zoodanig gunstigen zin voor Belgie oo- gelost, dat het eene wel tegen het andere opwoog. Hoe komt het dan, dat dit verdrag nog steeds niet is geratificeerd De oorzaak daarvan ligt in twee eonflicten, welke zich sedert hebben voorgedaan: het annexionis- me en de Wielingenkwestie. Ten aanzien van het annexionisme ver- zekert de heer Van der Velde, dat de Belgische socialistische partij met alle Bel- gen, die hun gezond verstand behouden hebben, er vierkant tegenover staan. Hij leest dan voor uit het boek van Andre Tardieu over den vrede van Ver sailles, een gedeelte dat handelt over de verhouding tusschen Holland en Belgie en verzekert naar aanleiding daarvan dat de Belgische socialisten nimmer deel zou- den hebben willen blijven uitmaken van een regeering, die het program zou heb ben aanvaard van de Belgische commissie te Versailles. Hiertegen zou zeer zeker een onverzettelijke tegenstand gekomen zijn van alle Belgische socialisten. En bovendien, zoo zegt de heer Van der Velde, de Belgische regeering welke ook de persoonlijke meening mocht zijn van hare leden heeft er nimmer aan ge- dacht eischen te stellen ten behoeve van Belgie ten koste van Holland. Het annexionisme is het dan ook niet, dat op den duur overt:enstemining zou heb ben bemoeilijkt, ware het niet dat de Wie lingenkwestie, er bij was gekomen, de Wie- lingenkwestie, welke in wezen altijd had bestaan, maar door de oorlogservaringen »icuur was yeworaen. Voortgaande zette dan de spreker n breede trekken de Wielingenkwestie uitecn. de Schelde heeft buiten haren mond tus- j schen de ondiepe gronden door drie uit- j 60) - Het spook van de grievende teleursteli- hng, dat zijn arme hersens tot gek-wordens had gemarteld, was nu niet ineei dan een bijna vergeten droom geworden. Ee* an der beeld was er voor in de plaats geko men. AIs Pierre de oogen sloot en truchtte het beeld van Lenore voor zich te halen dan zag hij Arlette, het lieve meisje, dat hem door haar gratie en vooral door haar vnoolijk karakter liever nog was geworden dan hem eenmaal Lenore was. AIs ik beiden naast elkander had ge- zien, dacht Pierre, zou ik geen seconde ge- aarzeld hebben. Het noodlot heeft gewild, dat ik mejuffrouw De Villandry te zien kreeg voor mejuffrouw Herbelot. Ik zou Lenore beschouwd hebben als een goede vriendin, maar Arlette zou ik bemind heb ben. De hemel heeft 't zoo gewild, dat Ro- main Lenore heeft gekregen, want als ik Lenore had gekregen, zou ik nimmer naar Madagascar zijn gegaan en Arlette ont- moet hebben. De grievende teleurstelling was noodzakelijk, om mij naar een uithoek van de wereld te zenden, waar ik het geluk moest vinden. Het geluk? Is het wel zoo? vroeg Pierre rzichzelf af. Ik bemin Arlette innig, maar mag ik dat meisje van een huwelijk spre- ken bij het verschil in jaren? Bovendien heeft zij, de rijke partij, at verscheidfcne aanzoeken afgewezen. Mag ik dan hopen? gangen naar zee, het Oostgat de Deur- loo en d- Wielingen. De laatste is alles- zins de oelangrijkste, want bestbevaarbare en wordt dan uok gebruikt door de geheeie scheepvaart. Volgens het verdrag van 1839 nu berust de territorialiteit over de Wie lingen bij Nederland en Nederland steit zich daarbij on her -tandpunt dat de Wie lingen, loopende van de Scheldemond tot Duizxerken is een voortzetting van de ri- vier de Schelde, en dus evenals de eigen- lijke Scheldemond, N'ederlandsch grondge- bied. Belgie daarentegen acht dit standpunt onhoudbaar en stelt daartegenover drie argumenten, welke spr., zonder dat hij zich wii uitgeven als specialiteit in het volken- recht, zeer sterk acht. Primo is het niet duidelijk waarom voor Belgie niet zou gelden wat voor elk land geldt, dat n.'I. de territorialiteit op zee zich uitstirekt tot drie mijl uit de kust. Ten tweede: als men van een rivier wii spreken, moet er ecu rivier zijn, en 't gaat niet aan een rivier te noemen een waterweg welke begrensd wordt aan de eene zijde door de Belgische kust, aan de andere zijde door de open zee. En ten slotte: de waarde van de Bel gische oorlogshaven Zeebrugge wordt to- taal ficiief wanneer die haven in oorlogs- tijd van de open zee gescheiden is door een neutraal terrein. Over deze punten loopt het conflict, en de vasthoudendheid van den Nederland- schen Minister van Buiten'andsche Zaken, jhr. van Karnebeek, heeft het onmogelijk gemaakt ten aanzien van deze punten tot overeenstemming te komen. Aanvankelijk althans. Want het is zeer waarschijnljjk dat men op den duur toch tot overeenstem ming ware gekomen ten aanzien van deze kwestie, die in Holland misschien niet zoo de algemeene belangstelling heeft, maar die voor ons Belgen van vitale bete-kenis is Echter, aan die overeenstemming fagen weer andere bezwaren in den weg. Men zou als een van die bezwaren misschien kunnen noemen het verblijf van verschil- lende Belgische activisten in Nederland. Dit bezwaar, zegt spr., is echter niet zoo heel groot, en ten slotte moeten deze het- ren 't zelven weten of zij in Holland een vrijwillige ballingschap willen ondergaan ten tijde dat bijna geen activisten meer in de Belgische gevangenissen opgesloten zit- ten. Er is echter iets anders, en dat is dat dc gebeurtenissen allerlei andere, zooveel grootere problemen geschapen en ontwik- keld hebben, welke ons bezig houden. Laat ons echter, zegt spr. ongeveer, toegeven, dat dit een reden te meer voor ons moet voor - ons moet zijn om overeenstemming te zoeken. Laten Holland en Belgie het voorbeeld geven hoe men internationale geschillen oplost. In welken zin men dan de oplossing moet vinden? Wel, spr. heeft van zijn verblijf in Den Haag dezer dagen ge- bruik gemaakt om een tochtje te maken naar het Spinoza-huis in Rijnsburg. Daar, aan dat nederige huisje, heeft hij de oplos sing gevonden, gebeiteld in een steen, met deze regels: „och, waren alle menschen wijs, en deden daarbij wel, deez' aarde waar' een paradijs, thans is zij vaak een hel". Inderdaad, zoo besluit spreker, hier is de oplossing; laat men onderhandelen en bespreken met wijsheid en goeden wii, dan zal de overeenstemming niet uitblijven Van de geboden gelegenheid om vragen te stellen werd door de, overigens zeex slecht bezochte, vergadering geen gebruik gemaakt. NEDERLANDSCH VeRBOND VAN vakvereenigingen EN DE BEZETTING VAN HET ROERGEB1ED. Dinsdagavond hebben de hoofdbesturen van de bij het Nederlandsch Verbond van Vakvrereenigingen aangesfoten bonden ver- gaderd ter bespreking an de vraag, wat dit Verbond zou kunnen doen, om het ver- zet van de Duitsche arbeiders in het Roer- gebied te steunen. Zeker, ik geloof wel, dat ze van mij houdit. maar als vriend haars vadjers. Als ik haar vraag en ze weigert, dan zou ik toch ge- noodzaakt zijn te vertrekken. En ik kan niet meer vertrekken, want het leven zon- ciei haar zou mij Iniets, niets meer zijn. Het is misschien daarom beter niets te zeggen en de compagnon, de trouwe vriend van haar vad;er te blijven. Pierre had zich, nu hij van zijn oudie kwaal hersteld was, voorgenomen zijn broeder Romain te schrijven, maar het stii- zwijgen, dat hij tot nti toe bewaard had, was zoo moeilijk voor hem op te helderen, dat hij aarzeldie. Ten slotte besloot hij nog wat te wachten om te zien hoe het lot over hem zou beslissen. Wat dat groote kind zichzelf niet durfde bekennen was, dat hij nog altijd hoopte, dat Arlette hem zou beminnen zooals hij haar beminde en dat hij in de gelegenheid zou zijn zijn groot geluk aan de bewoners van het kasteef Cerisolles mede te d'eelen. Helaas, hoe kon hij vermoeden dat Ro main in de gevangenis zuchtte en dat Le nore in haar wanhoop vergeefs om den verforen broeder riep? Ondanks d|en afstand, die De Palmen scheidde van andere plantages, kregen de Herberts om hun beminnelijk, gastvrij ka rakter, nog al eens bezoek van eigenaars van naburige plantages. Zoo kwam er op zekeren dag een bezoe- ker, die zich aan Pierre voorstelde als de heer Martin, een kolonist, die ongeveer gelijktijdig als de heer Herbelot op Mada gascar ontscheept, met hetzelfde sucoes, dank zij ook zijn energie, gewerkt had., De bezoeker kwam echter niet om een paar Besloten werd, te beginnen met 2,5 pet van het vermogen \an de Nederlandsche Vakbeweging beschikbaar te stellen voor de Duitsche arbeiders, met dien verstande dat geen enkele organisade minder dan 50 pet. per lid voor dit doel mag afdra- gen. Op deze wijze zal een bedrag van ongeveer 150.000 worden bijeengebracht. Voorts werd besloten, om, wanneer zich een wijziging in de situatie mocht voor- doen, wederom te ergaderen en eventueel na 5 weken de vraag van verderen finan- cieelen steun onder de oogen te zien. MILITAIRE VOORZORGS- MAATREGELeN. In verband met de gebeurtenissen in het Roergebied is de sinds eenige jaren bui ten gebruik zijnde kazerne te Doesburg weer in gereedheid gebracht tot het on- derbrengen van cavalerie. Tevens hebben alle eigenaren van paardenstallen aldaar aanzegging ontvangen hun stallen ter be- schikking te houden "voor legerpaarden. HOUTLADINGEN IN BESLAG GENOMEN. Een Belgisch commando heeft in Kra- nenburg aan den Nederlandsche grens alle met hout befaden spoorwagens in beslag genomen. Deze houtladingen kemen ten deele uit Duitschiand, ten deele uit Tsje- cno movvakije en zijn voor Nederland be- stemd. EEN AUTO-ON(?eLUK IN DEN BELGISCHE CONGO. Uit het Congogebied wordt geseind, dat de gouverneur-generaaf Lippens, zijn doch- ter mejuffrouw Suzanne Lippens en de vi- ce-gouverneur-generaal De Meulenmeester het slachtoffer zijn geworden van een auto- ongeluk. Zij waren op weg naar Redjaf in het gebied der goudmijnen van Ki'omoto, en volgden daar den nieuw aangelegden autoweg. De auto reed met een matige snelheid en de weg was vrij; plotseling echter deed de wagen een zwenking en stortte in een naast den weg gelegen ravijn. De chauffeur had een beroerte gekregen. Het gezelschap kwam er vrij goed af. De heeren Lippens en Den Meulenmees ter liepen enkele onbtteckende kwetsuren op, en ook mejuffrouw Lippens werd slechts licht gekwetst. Medische hulp uit de buurt kwam weldra opdagen, en het bleek, dat hun toestand geen cedenen tot eenige ongerustheid behoeft te geven. Zij bevinden zich thans te Faradje op 20 K.M. afstand van de grens van Soedan. lTALlt B1ED1 ZIJN BEM1DDE1.ING AAN. Volgens de Daily News heeft Italie Maandag aan Duitschiand zijn bemiddeling aangeboden „teneinde den ophanden zijn- den eoonomischen ondergang van Midden- Europa te voorkomen". Duitschiand ant- woordde dat eerste vocrwaarde voor een beeindiging van het conflict is het te- rugtrekken van de Fransche troepen uit het Ruhrgebied. AANGEHOUDEN. Personeel van de centrale recherche in Den Haag heeft aldaar aangehouden G. W. F. G. E., een 31-jarigen bankemplove uit Rotterdam, zich no em end journalist. Hij was het laatst werkzaam aan de Rotterdam- sche Handels- en Landbouwbank en belast met de afstempeling van obligaties, waarop prijzen waren gevallen en door deze af stempeling waardeloos vverden. Hij heeft vele van deze obligaties ech ter niet afgestempeld, doch liet ze in Den Haag door een handlanger opnieuw bij dagen aangenaam in den kriug van ken- nissen door te brengen, want na het diner zonderde hij zich dadelijk met den gast- heer in diens kantoor af en bleef gerui- men tijd met hem in gesprek. De redenen van zijn bezoek lieten niet lang op zich wachten, want Pierre, die zich op het land bevond, werd daar opge- zocht door Arlette, die hem toeriep: Weet ge het groote nieuws al? Nieuws? Groot nieuws? Pierre voel- de het bloed uit zijn wangen wijken en met beklemd hart vroeg hij: Wat is er dan voor nieuws, Arlette? Vader gaat met den heer Martin naar Tanararive. Ze moeten van den gou- vemeur een belangrijke concessie hebben betreffende een spoorlijn, die een heel'e verandering zou brengen in de wijze van vervoer hier. Is dat alles? vroeg *de verliefde Pierre die heel andere dingen gevreesd had Maar is het niet voldoende? De kwestie is van groot belang in het oog der planters. De gouverneur-generaal be- toont bovendien zooveel welwillendheid te genover de kofonisten, dat ze vol verwach- ting zijn te zullen slagen. Mijn vader staat in blakende gunst bij den gouverneur en dat heeft de andere kolonisten er toe ge bracht hem er voor te spannen. Tagaly is al dadelijk met de toebereidselen voor de reis begonnen. Laat de heer Herbebt hem dan liiet achter? vroeg Pierre verwonderd. Ik dacht, dat hij nooit De Palmen verljet zonder dien uitstekenden wrachter achter te laten. Vroeger, ja, maar nu is het niet agenten van de bank aanbicden, die dan uitbetaling deden. Als verdacht van mede- plichtigheid is verder aangehouden de 33- jarige kellner C. H. L., van de Gedempte Gracht in Den Haag, bij wien een ijzeren geldkistje en een koffer vol obligaties in beslag zijn genomen. RUZIE BIJ HET SPEL. Maandagmiddag waren twee jongens, de 15-jarige T. en de 19-jarige De R., wo nende aan den Anthonie Dijk te Utrecht, met knikkers aan het spelen, toen zij om een kleinigheid ruzie kregen. De 19-jarige De R. gaf daarbij zijn speelmakker een schop tegen zijn zitvlak, waarop de 15- jarige T. zoo woedend werd, dat hij zijn klomp uittrok en deze de R. tegen het hoofd wierp, waardoor De R. bewustebos neerzonk. De inmiddels geroepen genees- heer gelastte overbrenging van den getrof- fene naar de Psychiatrische kliniek van Prof. Winckel, waar de R. Dinsdagnacht is overleden zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. TRAGISCH. Te Roxwell (Essex) had een moeder haar kleintje in een kinderwagen in de gang van Maar huis te slapen gelegd. Toen zij eens naar haar kindje ging zien, zag ze twee katten, die de woning binnengebo- pen waren, van den kinderw agen springen. Tot haar schrik bemerkte zij, dat de kleine bewustebos was. De ijlings ontboden ge- neesheer kon de levensgeesten niet meer opwekken, maar moest den dood door ve'stikking constateeren. EEN SCHADeLOOSSTELLINGS- KWESTIE. Voor een der Londensche rechtbanken kwam dezer dagen het niet onbelangrijke probleem ter sprake, op welke waarde het leven van een jongmensch van achtiien jaar moet worden geschat. Een arbelder van dien Ieeftijd was ten gevolge van een in zijn bedrijf bekomen letsel niet meer in staat, in zijn onderhoud te voorzien. Zijn werkgever bood hem hier voor een schadebosstelling van vierhonderd pd. st. aan, doch de advocaat van den jeugdigen arbeider verklaarde, dat zijn client mdt een dergelijk bedrag geen genoegen wilde nemen. Op een vraag van den verdediger of de rechter van oordeel was, dat de aange boden schadebosstelling voldoende moest worden geacht, antv oordde de rechter, dat het bedrag hem wel zeer gering toe- scheen. Hij verklaarde echter niet te kun nen zeggen, hoe hoog de schadebosstel ling dan wel zou moeten zijn, doch in ieder geval zal een zoodanig bedrag moe ten worden gegeven, dat de arbeider ervan verzekerd kan zijn, dat hij gedurende zijn verder feven, hoe lang dit oOk zal duren, geen gebrek behoeft te lijden. EEN M1LLIOENENDIEF. GEARRESTEERD. De politie te Marseille heeft volgens de „Petit Parisien" aldaar een Italiaan, Fran cesco Manna, gearresteerd, die naar Mar seille was gebracht, na in vereeniging met drie andere individuen te Catania 9 millioen lire te hebben gestolen van de Siciliaansche bank. Hij heeft geweigerd de namen te noemen van zijn medeplichtigen. Hij gaf op daglooner te zijn, maar volgens door de politie ontvangen inlichtingen leefde hij bijna .itsluitend van diefstal. Te Marseille stond hij in betrekking met talrijke boos- widiten. Thans zal hij uitgeleverd worden. AMER1KAANSCH KOOPMAN VERMOORD. In een pension in het Berlijnsche Westen is. naar men uit Berlijn meldt, een Ame- rikaansch koopman vermoord. De moorde- naars hadden hun slachtoffer met chloro form bedwelmd. Elke spoor van de daders ontbreekt. Uit het onderzoek is nog niet gebleken of men met berooving te doen heeft. meer noodig, nu hij een ander heeft. Of vindt ge het vervelend achter te blijven als onze beschermer. Zij fachte hem bij die woorden zoo schafksch toe, dat Pierre zijn hart met lui- de slagen voelde kloppen. Ik ben nieuweling in het vak, maar ge begrijpt toch wel, dat ik er irotsch op ben. Hebt ge vertrouwen in mijn be- scherming? AIs eenig antwoord nam zij zijn arm en het paai Iiep zwijgend, maar innig geluk- kig in elkaars gezelschap op het huis aan. Ik vertrouw u mijn dierbare pan- den toe, zei de heer Herbebt toen hij Pier re den hand tot afscheid reikte. Er w? in den blik iets, waarin de dokter meend te lezen Bemint ge dan Arlette niet? Waarom wacnt ge met u te verklaren? Wenscht ge mijn schoonzoon niet te zijn? Pierre beefde van hoop bij de gedachte aa i die vragen. O, als ik maar durfde, overpeinsde hij. AIs ik er zeker van was, dat zij in mij geen ouden man zag, maar iemand wiens hart nog jong is in weerwil van zijn veer- tig jaren, dan Maar laat ik wachten op de terugkomst van den heer Herbebit; ik zal niet langer wachten met het nemen van een beslissing. De afwezigheid van den planter duurde langer dan men vermoed had en mevrouw Herbebt begon zich reeds ongerust te ma ken, toen op een avond de kleine Kalib kwam aanbopen met een brief. Het schrijven was voor mevrouw Herbe bt en deze las: De brief is mij slechts een dag voor, In het centrum van de stad is een moor - aanslag gepleagd op een Tsjechisch ing nieur, die door zijn secretaris en een medt - plichtige in zijn woning werd overvillen. De ingenieur verdedigde zich hardnekkig tegen zijn beide tegenstanders, die tracht- ten hem een in chloroform gedrenkte doek onder den neus te duwen. Buren, die het gerucht hoorden, waarschuwden de politie. Het tweetal werd gearresteerd. 172 INDleRS TER DOOD VEROOR- DEELD. Te Luknow is het proces geeindigd we- gens de moord- en brandstichtingszaak, waaraan non-cooperators zich bij een op- stand in het gebied van Gorakhpoer schul- dig maakten en waarbij 3000 ,,vrijwilligers" een politiestation in brand staken en 22 politiemannen dood sloegen en verbrand- den. Van de 228 beklaagden werden 172 ter dood veroordeeLd en 47 vrijgesproken. EEN HAAN VEROORZAAKT EEN AUTO-ONGELUK. Op een der wegen bij Le Mans heeft zich een eigenaardig auto-ongeluk voorgedaan. Een haan schrok van een aansnorrende auto; het dier vladderde omhoog. bonsde tegen de voorruit eri1 verbrijzelde die, waar door de chauffeur vrij ernstig werd gewond. Hij raakte het stuur kwijt, tengevolge waar- van de auto in een sloot reed. De inzitten- den kwamen met den schrik vrij. EEN BOETE VAN 9 MILLIOEN MARK. De strafkamer te Essen heeft den Hol lander Ter M., een meubeihandelaar aldaai, die eenige wagons met meubelenn naar Hol land had gesmokkeld, veroordeeld tot een boete van 9 millioen mark en zijn mede- plichtige M. tot een boete van 1,600,000 M. TEGENWOORDIGHEID VAN GEEST EENER TELEFONISTE. Door een telefoniste van het Italiaansche ziekenhuis te New-York werd dezer dagen een bewonderenswaardig staaltje van tegenwoordiigheid van geest aan den dag gelegd. TerwijI zij op haar post was ;n het telefoonkantoortje van het ziekenhuis, barst- te plotseling in den kelder, die vlak onder het kantoortje was gelegen, een groote bak met ammoniak. Het telefoonkamertje werd ineens met den verstikkenden ammoniakdamp gevuld, doch het meisje, dat duidelijk het gevaar inzag, waarin zich de 63 verpleegden van de in- richting bevonden, zoo de ammoniakdamp de ziekenzalen zou binnendringen, liet haar post niet in de steek. Zij sloeg haar schort over het hoofd en waarschuwde alle zaal- wachters telefonisch, om alle deuren direct te sluiten en de ramen open te zetten. Daar- na waarschuwde zij de brandweer en de politic. Het gelukte den brandweerlieden om, voorzien van gasmaskers, in den kelder af te dalen en de vloeistof te verwijderen. L ter vond men de telefoniste bewusfeloos voor het tableau liggen. Ook sommige patienten hadden iets van de dampen te lijden gehad doch niemand, ook de telefoniste niet, had naderhand nog nadeelige gevolgen van net ongeluk. KU KLUX KLAN-WREEDHEDEN. Dezer dagen werden twee bewoners van Morehouse Parish in Louisiana vermoord gevonden. Hun lijken waren verschrikkeliik verminkt. De gouverneur van Louisiana, Parker, was van oordeel, dat de daa- is bedreven door leden van de Ku Klux Klan. De lijken zijn, naar de Times" meldt. onderzocht door gerechteliike artsen. Vol gens het rapport dezer deskundig^n ziin de beide slachtoffers ,;wetenschappeliik" kod- gemarteld, door middel van een instrument, dat speciaal voor dit doel is gemaakt. Het rapport voegt er aan toe, dat de beenen en armen van een der slachtoffers gebroken werden, toen hij nog leefde, terwijl ook het hoofd door middel van dit instrument werd verbrijzeld. mijn lievelingen. Morgen hoop ik u te om- helzen en mijn besten vriend en compag non Dorinval de hand te drukken Op dit oogenblik klonk in de kamer zoo'n doordringenden kreet, dat alien er ijskoud van werden. Arlette herstelde zich het eerst van den schrik en snelde naar den hoek van de kamer, waar, achter een groote plant de kleine Kalib zich verstopt iiad om te hooren welk nieuws de mees- ter schreef. Voordat Arlette hem te pakken kon krij- gen, was het negertje ontglipt en snelde naar buiten om het groote en goede nieuws alien te vertellen. Morgen hoop ik u te omhelzen, her- vatte mevrouw Herbebt haar lectuur. De gouverneur heeft zich zeer bereidwillig jc- gens ons betoond. De concessie is toege- staan; we krijgen een spoorlijn naar de kust. Martin is uitgelaten. Hij 'heeft me nu deefgenooi gemaakt van een innig verlangen. Robert, zijn oud- ste zoon, is zich bij ons komen voegen. 't Is een knappe en flinke jongen. Een zeker meisje van mijn kennis is bijzonder in zijn smaak gevallen en hij heeft aangeboden zijn familie te verlaten om zich bij ons te kunnen vestigen. Wat moet ik antwoorden? Ik heb een slag om den arm gehouden. Het is aan u Arlette, het antwoord te geven. De brief had nog uren, kunnen duren. Pierre zou er niets meer van gehoord heb ben. Het was alsof hij een slag op het hoofd en hart tegelijk had ontvangen, die hem wezenfoos maakte. (Wordt vervolgd.) aMBWCTBBWaHMHBOWIIIilllB ■lillllBllMil IH IHIiH M111 III M BBWa&XlSH KFSIEK ZU9*i2ll0&l£^^ c - XL^SJUOXMXi De Wielingen-kweetie. IH- Gcuverneur-generaal Lippcns en gezelschap licht ge&wetst.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 5