faspi&BagitXAa. Landbouwberichten. GEMENGDE GERJQHTEN, Voor de gehuwden betrei't die tegemoet- koming in hoofdzaak, behalve een vnste vergoeding, ten bedrage van 6 van hun jaarlijlcsche bezoldiging, een touernoc-:- koming in de kosten van overbrenging van hun inboedel naar hun nieuwe stnndplaats. Aannemende, dat zij alien gehuwd zijn, zal de vaste vergoeding in totaal bedragen, een som van f 1476, waarbij derhalve dan nog zal komen een tegemoetkoming in de kosten van overbrenging van hun inboedel, waarvan het bedrag met vooraf is te be- palen. VERK1EZING PROV. STATEN. Zondag jl. hield het centraal bestuur der R.K. kiesvereeniging in W. Zeeuwsch Vlaanderen een vergadering te Oostburg, ter vaststelling der candidatenlijst voor de Provinciale Staten. De lijst der candida- ten is in onderstaande volgorde vastgesteld A. Hendrikse te IJzendijke, A. H. de Mil- liano te Waterlandkerkje, E. Maertens te Aardenburg, A. Aernoudts te Sluis, B. Thomaes te Hoofdplaat en A. van Waes te Schoondijke. DE HAVEN TE VLISSINGEN. Het jaar 1922' was voor het havenbedrijf te Vlissingen belangrijk minder gunstig dan 1921. Het aantal kaai- en liggeld betalende zeeschepen v-erminderde met ongeveer de helft, het aantal binnenschepen was gerin- ger d- in 1921, door den_slechten oogst wcrclen. er dit jaar geen smkerbieten over- geladen. De algemeene malaise in handel er, seheepvaart is aan het havenbedrijf zeer merkbaar, zoodat ook de vooruitzichten voor 1923 niet bemoedigend zijn. DE ZEEVAARTSCHOOL TE VLISSINGEN. Van de zeevaartschool „De Ruyterschool" aldaar, slaagden in 1922 alle deelnemers voor het eindexamen van den tweejarigen cursus voor stuurlieden en vonden deze spoedig een plaats bij de groote stoOrn- vaartlijnen. De school werd in het geheel door 328 leerlingen bezocht, waarvan 169 in de machinisten-afdeelingen. In den nieu- wen aanbouw zullen dit jaar cursussen aan- vangen voor ongeveer 40 leerlingen van de Java-China-Japanlijn en 50 leerlingen van de Pakketvaart; in verband hiermede wordt de practische opleiding voor de machinisten o.a. het smedn en bankwerken, dft jaar van de ambachtsschool te Middelburg naar de Zeevaartschool overgebracht. OPHEFF1NG VAN HET KANTON- GERECHT TE OOSTBURG. Naar wij vernemen, valt qpder de kanton- gerechten, waarvan de opheffing in voorbe- reiding is ook dat te Oostburg. KOEWACHT. In de openbare raadsvergadering, Don- derdag 1.1. gehouden, werd aan den heer J. P. Naessens, benoemd tot hoofd der school te Kapellebrug, op zijn verzoek eer- vol ontslag verleend als onderwijzer aan de openbare school te Oude Molen met ingang van 1 Maart a.s. Tevens werd besloten tot oproeping van een onderwijzer. Door de gemeente zullen de kosten van aanleg van het eerste lichtpunt in de huizen der inge- zetenen voor aansluiting electrisch liclit be- taald worden. SCHOONDIJKE. Bijv. tot de St.ct. van 23 dezer bevat de statuten van de vereeniging tot bevordering van de verkrijging van onroerend goed door fandarbeiders alhier. Loop dor bsrolking ovor 1922. O^fittSLAG. Bevolk. op 31 Dee. 1921 182 204 386 a 31 1922 185 193 378 alzoo verminderd met 8 personen. Voltrokken huwelpken 3. Zondag 28 Januari 1923. HET ECHTELIJK DRAMA IN DEN HA AG. De herinnerinsr aan het echtelijk drama dat zich onlangs in de Rembrandtstraat te 's (iravenha'/e afspeelde en dat ten slotte eindigde met de verdrinking van ie vrouw mer naar twee lcinderen is nog bij ieder tevendig. Dit drama heeft een tragisch be- sluii Juist achier de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen, waar on der ontzaglijke belangstelling de lijken van moeder en dochter dat van het 'jongetje is nog steeds niet gevonden ter aarde werden besteld, werd Donderdagmorgen in een bouwwerk het lijk van een man gevon den, die zich daar had opgehangen. Na der is gebleken, dat dit het lijk is van Miog, den man der vrouw, die zich ver- dronk. Zoo is dus het heele gezin in kor- ten tijd een gewelddadigen dood ge- storven. ONDER DE TRAM. Woensdagmorgen had inej. H. D. uit Eemnes d e onvoorzichtigheid om bij de halte Blaucum op de reeds in beweging zijnde Gooische tram te springen, zij sioeg achterover en werd doer de widen ge- grepen, met het noodloittig gevolg, flat deze haar het Iich'aam vcrbrijzelde. Zij was gehuwd en laat twe: kinderen achter. HONDSDOLHEID IN DREN THE. In de geheele provincie Drnthe moeten de honden gemuilkorfd zijn. De poiitie treedt streng op en elke ongemuilkorfde hond, die op weg of straat wordt aan- gttroffen, wordt onmiddellijk neergescho- ten. In de gemeente Beilen, het brand- punt van de besinetting, sterven nog tel- kens honden onder verdachte verschijn- selen. Het schijnt dat vele honden be- smet zijn, bij wie vroeg of laat de ziekte weer uitbreekt en die ophun beurt wefr andere honden besmetten. De bestrijding van deze voor mensch en dier zoo ge- vreesde ziekte is zeer moilijk. Vandaar het streng optreden der politiemannen, die da- gelijks met de karabijn gewapend op de hondenjacht gaan. EEN BRANDST1CHTSTER, DIE ZICH ZELF AANMELDT Bij de marechaussee te Zevenbergen vervoegde zicli een vrouw uit de gemeente Khmdert, die zeide, de groote landbomv- schuur van zekeren den Hollander, welke twee jaren geleden aan den Buitndijk te Klundert is afgebrand, tie hebben aange- stoken. Voord it zij zich kwam aanmelden, had zij, alles wat eenige waarde haa, in de kachel verbrand, dc schoenen en de kleeding van haar en haar man, rijwielban- den, gouden en zilveren voorwerpen en benevens een bedrag van ongeveer 2000 gulden. Wijl haar verhaal op waarheid ideek te berusten. werd zij aangehouden en naar Breda overgebracht. ER VLUG BIJ. Een man te Eastbourne, die een aan- maning kreeg wegens schoolverzuim door zijn 14jarigen zoon, verklaarde aan dt autoriteiten, dat de jongen verloofd was en op zijn Ibden verjaardag zou tr ;uwen. TRAGISCH. Een auto-ongefuk, dat in een der hootu- straten van Hull is gebeurd, wordt door de „DaiIy Chronicle" in bijzonderheden geschertst. De vrouw van een wcrkman, Sarah Smith, die, na^geruimen tij J bedlegerig te zijn geweest, zich weder voor het eersit met haar baby op straat had begeven, kv\am op jamlnerlijke wijze om het leven. Een boer uit den omtrek maakte per auto een uitstapje in de stad. Bij het Alex andra-theater gckomen brak plotseliiig de rem van zijn auto met het gevolg, dat deze hlet trottoir cpr .ed en tegen den muur van een der huizen botste. Verscheidene voorbijgangers, die het gevaar zagen aan komen, begonnen onthutst te schreeuwen en ieder-en maakte zich ijlings uit de voe- ten. Sarah Smith kon echter met haar baby in den arm niet vlug genoeg vveg- komen en zij kwam ongelukkigerwijze juist tusschen den auto en Jen muur te- recht. Zij ,vas onmiddellijk dood. Zulk een tegeu'vocrdlgheiJ van geest en moe- derliefde toondc de arme vrouw dac, toen het haar pbtseling duidelijk werd, dat zij verbren was, zij het kind hoog boven zich uit hield, opdai. dit althans nog zou kunnen worden gered. Haar zelfverlooche- ning mocht echter niet baten, want door den schok, dien zij ontving en die haar dooddc, stierf ook het kind ten gevolge van h ersenschudding. DE TWEE GELUKK1GSTE DAGEN IN ZIJN LEVEN. Ik beken, dat ik tweemaal drunken ben geweest, den eersten keer toen ik tijouwde en den laatsten keer toen mijn vrouw mij \erliet. Deze beide dagen zijn tot nu toe do gelukkigste in mijn leven geweest, bekende Frederick Wooff, een wijnkoop- man te Londen, toen hij als getuige bij de behandeling van zijn echtscheidings- proces verscheen. Zijn echtgenoote ont- kende de b-schuldigingen welke mr. Wooff tegen haar inbracht en Vciweet hem wreed- heid en iiefdeloosheid. Mrs. Wooff vertelde dat zij kcrt na haar trouwen bij een ongeluk met een motorfiets een been \clocr. Toen zij haar man om een houten been vroeg, zeide dpze haar, dat zij het niet waard was". Op deze ernstige beschuldiging ant- woordde mr. Wooff, dat hij zulks nimmer gezegd had, doch integendeel „de tabak in zijn mond had gespaard", om haar te helpen een houten been te koopen. En hebt gij uw eclitgenoote ook nooit vastgebonden met de iressen van u\\ py- iama, vroeg de verdediger van de onge- ■ukkige vrouw. Nooit, antwoordde mr. Wooff beslist. EEN BEREISDE BABY „Home Notes" zegt dat er een baby van een half jaar in Engeland is die reeds 12.00(1 mijlen heeft afgelegd. Toen 't klei ne meisje nog maar enkelc maanden oud was maakte zij met haar moeder een rcis van Brisbane naar Sydney, daarna ging zc naar Engeland en bevindt zich thans in Hull. Waarheen zal de volgende reis lei den? EEN LAWINe-ONGELUK IN ZWITSERLAND Uit Geneve wordt aan de Times ge- meld, dat Zondagmorgen veertien leden van de aid. Geneve van de Zwitsersche Alpen Club op skischoenen van Champer> naar de Gol des Portes du Soleil (onge veer 2000 M.) op weg waren, toen zij pbtseling door een lawine werden over- vallen. Drie touristen en eeri gids werden weg- gevaagd. De touristen brachten er echter wonder boven wonder het leven af, doch de ajds werd vermist. Drie reddingspar- tijen hebben sinds Zondag dag en nacht naar den vermiste gezocht; Dinsdagna- middag werd zijn lijk gevonden. De gids, Cex Gollet, die 30 jaar oud was, was onder de bergbeklimmers wel bekend. O.a. diende hij Generaaf C. G. Bruce, die de Mount Everesbexpeditie on- dernam, als gids toen de generaal in het jaar 1021 zijn laatsten Alpentocht maakte. ZAA1ZAADAANB1ED1NGEN, ENZ Namens een Zweedsche LandbouwcoOpera- tie zag men dezer dagen in een zeer grootsch opgezette reclame-aclvertentie in het land- bouwblad ,,De Boeiuerij" alle graan- en zaad- soorten van Svalof zonder eenige terughouding alles als origiaeele waar aanbieden. Hier zag men dus nugmaals dezelfde mis- leidende middelen toegepast, gelijk vroeger reeds meermaleii door andere Zweedsch-Hol- landsche combinaties waren beproefd. On middellijk heb ik daarop bijna alle Besturen van Landbouworganisaties in Nederland daar- mede in kennis gesteld, met verzoek de land- bouwers voor die aanbiedingen te waarschu- wen. Aan dit bericht werd de vertaling van een brief toegevoegd, die vroeger in een soort- gelijk geval door de betreffende Zweedsche firma aan haren Hollandschen vertegenwoor- diger werd gezonden. Deze vertaling luidt aldus; „De namen Zegehaver, Kroonhaver, Grootmogolhaver, Klokliaver, Goudenregen- haver, Fyrishaver, Goudgerst, enz. enz., zijn door Svalof wettelijk gedeppneerd. Het is derhalve uitgesloten, dat wij evenmin als eenige andere Zweedsche firma onze za- den als origiaeele Zegehaver, orig,neele Fyrishaver, enz. zouden mogen aanduiden. De aanduiding „o r i g i n e e 1" enz. mag alleen slechts door Svalof, als oorspronlce- lijk voortbrenger dezer soorten, worden ge- bruikt, en verzoeken wij U deswegen de aan duiding ,jorigineel" achterwege te laten. Svalof hecht aan het alleenrecht in dat op zicht groote waarde en heeft daarvoor ook gegronde reden, daar de benaming „origi- nee^, een belangrijke reclame-waarde heeft." In een heden uit Svalof ontvangen schrijven wordt er op gewezen. dat bij bedoelde coope- ratie direct tegen deze onreeele concunentie werd geprotesteerd, tevens daarbij verzoekend, dat onmiddellijk opdracht aan haren Holland schen vertegenwoordiger moet worden ge geven, dat deze het misbruikmaken dier onge- oorloofde benamingen direct behoort te staken. Nog meen ik tevens voor aanbiedingen na mens den Zweedschen kweeker Wei-Bull te moeten waarschuwen, die eveneens Zegehaver uit Zweden laat offreeren. Inplaats van te ver- melden, dat deze haver „naverbouwde Svaldfs" is, volgt achter de aanbieding d.e toevoeging ,,in origineele verpakking". Ook deze aap- bieding is dus bijna even misleidend als de eerstgenoemde. Het is bedroevend, dat er tel- kens nog weer leverar.ciers zijn, die langs alle denkbare en ondenkbare kronkelwegen ver- warring trachten te stichten. Evenzeer is het bedroevend. dat dezen bliikbaar immer nog landbouwers kunnen vinden, die zoodanige misleidende aanbiedingen ondersteunen. Langs dezen weg meen ik daarom speciaal alle land bouwers zelf nog dringend te moeten verzoe ken, dergelijke verwarrende aanbiedingen te helnen onderdrukken. Door de Zweedsche zaaigranen van Svalfif is in de iaatste jaren een grooten ommekeer in den Nederlandschen graanbouw teweegge- bracht; moge de daarmede samenhangende zaaigraanhandel worden beschermd tegen de vele knoeierijen, die nog steeds blijken (e be- staan en mogelijk te zijn. Gelukkig kan ik hieraan toevoegen, dat ver- moedctijk door de nieuwe Wageningsche een- heidsrichting en de daarmee samengaande ac- tie vanwege vele Vereenigingsbesturen tegen alle bedoeide onzuivere verkoopmethodes de aanvraag naar origineel Svalofzaad zelfs nu reeds die van 1922 in totaal overtreft. Daartegenover spijt het mij evenwel in hooge mate, dat van dien beteren en medewerkenden invloed in Zeeland tot heden nog bedroevend weinig merkbaar is. Zou dit indirect hieraan moeten worden toe- geschreven, dat bovengenoemde onzuivere im- port-aanbiedingen hoofdzakelijk steeds in Zeeland hun oorsprong vonden? De belangen van het Instituut te Svalof en van alien, die jaarlijks origineel Svalofzaad betrekken, zijn alle voorgaande jaren op schrikbarende v/ijze door bovenomschreven onzuivere en misleiden de methodes ondermijnd. Daarom bij dezen een speciaal beroep om steun aan het adres van iederen Zeeuwsdien landbouwer, om die verwarrende toestanden in den zaaiszraanhan- del eindelijk voorgoed van de baan te ki'igen. Ziet advertentie in dit nummer. Tegelijk met het bovenstaande meen :k er nadrukkelijk op te moeten wijzen, dat ondanks het onlangs te Wageningen genomen besluit, nog meerdere corporaties en handelaren in hun advertenties en prijscouranten verzuimen den nabouwduur bij veredelde rassen te ver- melden. Ik constateer iiieruit, dat bij de meestc dier aanbiedingen meerendeels alles bestaat uit ouderen natoouw, en dat men bevreesd is, daaro-p weinig of geen aanvraag te krijgen, in dien zulks zonder terughouding wordt niede- g-edeeld. Inderdaad is deze vrees gegrond, omdat slechts weinig landbouwers van aanbie dingen, waarbij v'ermeld wordt: „oudere na- bouvv", gebruik zullen maken. Des te meer blijkt hieruit evenwel, aan welk een groot plichtsverzuim iedere verkooper zich schuldig rnaakt, indien hij op dit punt zijn mededeelin- gen achterwege laat, of erger nog, verminkt of onjuist weergeeft. Ondergeteekende zou graag omtrent alle in die richtin-g onvolledige of onjuiste publicaties worden ingelicht. Blijk-ens een uitvoerig verslag in de bladen is door den heer J. Heemstra, Rijkstuinbouw- consulent te Gro-ningen, in een der gebieden, waar de zoozeer gevreesde aardappelwratziek- te in 1922 op onrustbarende wijze is opgetre- den, een zeer interessante en vooral waarschu- wende lezing gehouden over deze ziekte. Afgaande op het verslag, werd in verband daarmee een uitvoerige beschouwing gegeven over verschillende aardappelsoorten, n.l.: 1°. voor wratziekte zeer vatbare soorten; 2°. zeer weinig vatbare soorten; 3°. absoluut onvatbare soorten. Ik zou haast vermoeden, dat de verslaggever bij het weergeven van verschillende soort- namen, omtrent welke de wetenschap op grond van deskundi-ge proeven zeer goede ver-.vach- tingen heeft, een der nieuwere aardappeten per abuis verzuimd heeft aan te duiden, nl. de „Triumf"-aardap-pel van den kweeker Veer- kamp. Waar deze aardappel door den heer Prof. Quanjer te Wageningen beschouwd wordt als een vermoedelijk voor wratziekte De loop der bevolking in deze gemeente Dver 1922 was als »olgt Geboren 3 m 3 rr., totaal 6. Gevestigd 26 rn., II zr., totaal 37. Ojerleden 1 m., 2 vr., totaal 3. Vertrokken 25 in., 23 rr., totaal 48. m. vr totaal Ned. Herv. Kerk. Ter Neuzen. 9| u., Ds A. Tirnmerman en 2 u., Us. A. Tirnmerman, Bediening van den H. Uoop. Sluiskil. 9i u. en 2 u., dhr. L. Dek. Hoek. 9 u. en i u., Us. E. Raams. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Us. ti. van Uis. Axel. 9£ u.. Us. H. Akersloot van Houten Koos en 2 u., l eskerk. Philippine. 2 u., Us. 11. Akersloot van Houten Roos. Hn 1st. 10 u.. Us. Herrnanides. Hoek. Gereformeerde Kerk. 91 u. en 2 u., leesdienst. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., leeskerk. Gereformeerde Gemeente. Vi ooswy kstraat Ter Neuzen 9 u., 2 u. en 5£ u., Us. Neerbosch. Ood-Gereformeerde Gemeente. (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en u., leeskerk. Lokaal „Eben-Haezer". (KerkhoflaanJ Ter Neuzen. 5£ u., Evangelisatie. R. K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. dag zijn de H. H. Uiensten om 7, 8f en 10 uur Namiddags om half drie Lof. GEMEENTERAAD VAX TER NEUZEN. Vergadering van Donderdag T8 Januari 1923, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burgemeester. Tegenwoordig de ledenL. J. Geelhoe.lt, L. T. van Hasselt, D. Scheele, H. J. van den Ouden, P .van Cadsand, R. G. E. Nolson, F. B. G. de Meijer, H. J. Cplsen, N. A. Hamclink- en L. J. van Driel. Afwezig- de heeren J. J. de Jager, G. de Ridder en A. J. Harte. (Slot). 13. Voorstel tot het aangaan eener leening van 6000 in verband met het bouweri der kopschool. Burgemeester en wethouders, overwegende dat de uitgaven voor het bouwen der kopschool niet geheel kunnen worden gedekt door de aanvanltelijke leening van j 70.000 en de rijks- vergoeding voor sehoolbouw, en dat in verband met meerdere uitgaven en mindere ontvang van rijksbijdrage de leeningmet ongeveer 6000 zal verhoogd moeten worden, welke gelden niet kunnen gevonden worden uit de gewone middelen, stenen voor aan te gaan een leening van 6000 a pari, tegen eene rente van hoog- stens 6 per jaar, af te iossen in hoogstens 30 jaren. Lie gelden benoodigd voor rente en aflossing dezer leening te vinden uit de ge wone middelen der gemeente, zoo noodig door verhooging der plaatselijke belastingen. Tot toelichting geven burgemeester en wet houders het volgende overzieht van de uitgaven en ontvangsten te dezer zake: Aan de hierna volgende aannemers der ver- schillende perceelen zal in totaal uitbetaald moeten worden, inclusief de verrekening van het meer en minder werk: J. Elf rink (metsel- en timinerwerk) 78.316,74'aA. Guilliet en Zn. schilderwerk 4540; Walz en Windscheid (centr. verwar- mingsinstallatie) 4712,70; A. Z. E. M. (elee- trische lichtinstailatie) 2010,50; J. Simons (levering vloerbedekking-kurklinoleum) 1299; J. Hennink 3750) Van der Lubben (f 100) toezicht f 3850; belooning schatten grond (L. de Bruijne, A. Visser, A. Begheijn) f 30. Totaal der uitgaven 94758, 94%. De totale raming van het werk is geweest 93750. Deze raming is gedekt door eene geldlee- ning van 70000, benevens eene Rijksbijdrage van 23750. Wanneer we hadden ontvangen het voile gedeelte <ler totale uitgaven, waarop gerekend was bij de raming, dan zou de rijksbijriiage geweest zijn van f 94758,94% of jf 23689,73'. Bovendien hadden we van het rjjk gekreg'en gedeelte van de geschatte waarde van den grond, waarop de school is gebouwd, dus van 8064 of f 2016. De totale rijksbijdrage zou dus bedragen hebben 23689,73% en 2016 is 25705,73%. Zoodat de totale ont vangsten zouden bedragen hebben f 70000 en f 25705,73% of ongeveer 2000 meer dan voor ontvangsten geraamd is. Hieruit volgt dus, was de school op tijd klaar geweest (in ieder geval voor 30 Juni 1922) dat we f 2000 te veel geleend zouden hebben. Zooals uit het overzieht der uitgaven blnkt bedragen deze 1008,94% meer dan de raming, c1J a's Rijksbijdrage minder is ontvangen .f 26705,73%—/ 18720,57% is f.6985,24, waar- door dus de uitgaven de ontvangsten overtref en met 1008,94% en 6985,24 is f 7994,18%. Waar we echter, zooals hiervoren "reetls werd opgemerkt, aanvankelijk f 2000 te veel hebben geleend, zal. om die meerdere kosten, welke ten laste der gemeente komen, te kunnen dek- ken besloten moeten worden tot het aangaan van eene leening van 6000. De meerdere uitgaven ad 1008,94% zijn in het bijzonder het gevolg van het langer toe zicht terwijl de mindere rijksbijdrage een ge- volg is van de late oplevering. De heer DE MEIJER vraagt, of ook kan mergedeeld worden hoeveel de school heeft ge- kost aan meubileering. De OORZITTER deelt med< dat daaiwoor is uitgegeven /2600. De heer DE MEIJER; De school kost dus kant en klaar 97.000. "-'e ^eer SCHEELE ziet uit de zeer uitvoe- i lge berekening, dat, tengevolge te late opleve- rmg eene subsidie van het rijk wordt gemist van J 6985,24, tei-wijl men meer heeft moeten uitgeven 1008 wegens toezicht een verlies al zoo van omstreeks 8000. Hij vraagt, in verband met dit groote be drag, waar in deze de schuld ligt. Konden bur gemeester en wethouders die schade niet ver- halen op personen die daarvan de oorzaak zijn want het is geen Tvleinigheid. De heer COLSEN vraagt, naar aanleiding \an het bedrag van 1008 voor meerder toe zicht of de aannemer dat dan niet moest be- talen, wegens te late oplevering, dat is toch immers gewoonte. De heer DE MEIJER vraagt, of er geen Doete kon worden toegepast. De OORZITTER deelt mede, dat de boete die rede.ijker wijze kon worden toegepast, ge- vorderd is. Voorts merkt hij op, dat 't bestek, zooals dat bij alle bestekken het geval is, een termijn be- paalde waarop het werk moest opgeleverd wor den. Nu is het bekend, dat men daarvoor steeds een termijn stelt maar dat het zeldzaam voorkomt, dat het werk ook binnen dier; tijd gereeu is, meestal bereikt men niet wat men mch had voorgesteld. Men is daarbij ook af- hankelijk van alleilei omstandigheden en ook van de natuur. Zooals hij reeds zeide, is de boete, die ge- vorderd kon worden toegepast, maar al waren de voile dne maanden, dat de school te laat is opgeleverd als boete in rekening gebracht, dan zou dit nog maar een bedrag van 900 gewr- s* zijn, en was dus allenminst het nadeel gedekt. In verband met de wetteliTke bepalingen waarbij na zekeren termijn de rijksbijdrage vooi scho.enbouw niet meer zou worden uitge- keerd, stonden burgemeester en wethouders voor een grenstermijn. Daarmede werd bij de tiidsbepaling in het bestek rekenii"- gehouden en ledereen meende ook dat de school binnen (tien tijd klaar zou kunnen komen. Er hebben zich echter verschillende omstan digheden m de natuur voorgedaan en bijzon- dere omstandigheden elders, die het werk'aan- zienlijk hebben vertraagd, waardoor het niet op tijd klaar kon komen. Het is steeds het streven geweest ran bur- gemeester en wrtheuders om in deze huiten moeiliikheden te bin en. want uit vToorbeelden van anderen is het hun bekend, tot welke on- aangename resultaten men dan soms komt. en zij hebben alles aangewend, om tegenover het publiek en de gemeente gedekt te zijn. Het grootste nadeel is ontstaan. door de fatale termijn in de lager onderwijswet van 20, waardoor de rijkssubsidie niet meer werd betaald. Burgemeester en wethouders hebben getracht verlenging van dien termijn te ver- krijgen, maar ze kregen toen tot troost de mededeeling, dat deze gemeente niet de eenige was, doch we! 20 anderen dat lot deelden en dat er van verlenging geen sprake meer zou kunnen zijn. Nu kar men ook zeggen. dat burgemeester en wethouders er bij de gunning van het werk op hadden behooren te letten, dat het gegeven werd aan een aannemer waarvan men verwach- ten kon. dat het verk op tijd gereed zou komen. Men gel'eve daarbij echter in aanmerking te nemen, dat de minste inschrijving f 83.000 be- droeg en zijn opvolger voor f 98.000 heeft in- geschreven, zoodat bij gunning" aan dezen be werk reeds terstond meer zou hebben gekost dan er nu voor is uitgegeven. Dole waren er geen antecedenten, die konden doen verwach- ten, dat deze aannemer niet op tijd gereed zou komen. Er deden zich echter omstandigheden voor J die niet te voorzien waren en waaraan ook m'e- mand iets kon veranderen. Door den drogen zomer was er v/einig water in Tie Maas en kon- I den de steen uit Maastricht niet op de gewone wijze worden aangevoerd. De aannemer heeft daarover met burgemeester en wethouders ge- raadpleegd, nadat daar eenigen tijd overheen gegaan was, en toen is besloten hem tegemoet te komen om de steenen langs een anderen, duurderen weg aan te voeren. Toen echter een schip met steen te 's Hertogenbosch kwam, brak de sluis, waardoor dat sohio 6 weken werd opgehouden. Er ontstond dus groot tiid- verlies en ondertusschen verviel men in een vroege vorstperiode. Als een en ander met opzet geschietl was, zouden burgemeester en wethouders wel ge tracht hebben, de schade op tie schuhligen te verhalen. Er zijn aan de commissie van bij - stand omtrent alles zeer uitvoerige inlichtingen verstrekt. Burgemeester en wethouders hebben hunnerzijds hun uiterste best gedaati, om te trachten de school op gezetten tijd klaar te krijgen. Dat dit niet is kunnen gelukken, is, in ver band met de verschillende omstandigheden voor de bij den bouw betrokkenen nadeel iger geweest dan voor de gemeente. Het is jammer, dat in verband met den op- 1 everingstermijn de subsidie niet kon ontvan gen worden, maar in dat verband is, naar sprekers meening, niemand schuldig. De schuld moet echter betaald worden, en er is geen geld voor, zoodat burgemeester en wethouders moe ten voorstellen het te leenen. De heer SCHEELE zou in deze allerminst op iemand de schuld willen werpen, maar g°eft als zijn indruk weer, dat het redding kan brengen, als er ergens zoo'n sluis breekt en die kleine sluis te \s Hertogenbosch kost aan onze gemeente f 8060. Door den voorzitter is ook gezegd, dat ze hun uiterste best hebben ge- daan om het werk op tijd gereed te krijgen maar hij vraagt, of ze niet hadden kunnen in- grijpen, toen zichtbaar werd, dat het niet vlug genoeg ging. De VOORZITTER geeft te kennen, dat door burgemeester en wethouders die vraag ook wel eens is overwogen, maai- een besteder kan zulks alleen doen, indien blijkt van bepaalde onwil- ligheid. Men moet in dat opzicht voorzi'chtig zijn, want als men zich een proces op den hals haalt, loopt men gevaar dubbel te moeten bo- talen, en beloopt erger, moeilpkheden. De heer HAMELINK merkt op, dat wordt voorgesteld de leening in 30 jaar af te lossen, maai hij meent, dat die termijn voor een der- gelijke productieve uitgaaf tot wel langer lean gesteld worden. Die school is toch op 30 jaar niet versleten. De VOORZITTER weet niet, of gedeputeerde staten een langeren termijn zullen toestaan. Burgemeester en wethouders willen het wel beproeven. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen, n^et dien verstande, dat bur gemeester en wethouders zullen trachten een langeren termijn voor aflossing te krijgen. 13. Verzoeken om ontheffing van school- geld, dienst 1922. Naar aanleiding van ingekomen verzoeken, steilen burgemeester en wethouders voor ont heffing te verleenen van schoolgeid, als volgt: School A. W. Jansen /3,50, C. Klaassen 11,25, C. F. Kohlei 10; School B. D. M. Broer /3,12%, I. Butler 1,87%, P. Geelhoertt f 2>P- C. Geensen 3,75, P. ivaan f 48,60, M. C. van Leeuwen 16,80, C. R. Leunis f 7, G. C. Meijer—Van de Sande 12,50, J. G. de Reus 0,90; School C. F. Dele 12.25, J. A. Remerv 8, Bjjzondere school in de Jozinastraat. J. Dieleman 24,30, C. van der Have 3,37%, G. de Krijger f 2,25, A. Riemens 1,80, J. Wiljcm- sen 3,C. Wollert f 6, Bijzondere school Driewegen. M. R. de Feij- ter 4,50, K. van Hoeve 17,50, F. Jansen 2,J. Zegers 2,70. R.K. School Vevbindingsstraat. J. Durinck 5,—, A. van Duijsse 9,G. J. Spijkers f 10,80, A. Verstrae in 30, R.K. school Sluiskil. J. E. Schelfout 1,25. U. L. 0. school B. J. A. Adriaansen f18,— A. van der Valk 16,87%, J. C. Vroegop 37,60. U. L. 0. school Jozinastraat. Ds. L. de Bruijne 11,25, D. Daane-Bolier f 2^0, D. Heijgalaar 8,40. H. P. de Jonge f 26,25, M. J. van Kerkvoort f 7,50, I. .vleijer 36 en f 2-4. P. J. de Pauw 22,50. Te handhaven, als zijnde de aanslag te recht geschied school A. A. C. \an der Klooster f 9, R.K. school Sluiskil. Wed. C. L. Tacq 28.80. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 14. Omvraag. a. De heer COLSEN wijst op het ongerief. dat de voetbrug te Sluiskli dikwijls zoo'n lan- gen tijd open staat. Hij heeft dagen gecon- stateerd, dat de brug 31 minuten geopend was en een andere maai 26 minuten. Dat is een groot ongerief voor het landverkeer. Als dat op den middag gebeurt, komt het voor, dat <le men sober, die op de fabriek werken geen tijd meer hebben om thuis te gaan eten. Zou namens de gemeenteraad niet op veranderinr; kunnen worden aangedrongen De VOORZITTER acht hot een gebrek, dat de bruggen niet electrisch gedraaid kunnen worden, het draaien met de hand is een heel werk en vordert ook veel tijd. Hij kan het zich voorstellen, dat de brugdraaiers als ze in de verte een schip zien aankomen, het daarheen trachten te leiden, dat ze dit schip nog kunnen noorlaten, zonder tweemaal te moeten draaien. Jammer is het, dat het publiek daarvan de dupe wordt. De heer NOLSON merkt op, dat het to"h moeilijk zal gaan, de brug op bepaalde t'iden gesloten te houden voor de voetgangers en daardoor de vaart te onderirreken, hetgeen aanleiding zou kunnen zijn, dat stoomsehepen hier hun tij niet haien r af te schutten. Er zouden dan van de ziide van Belgie al snoedb reclames komen. Indien dit voor hare werk- lieden een ongerief is, zou de cokesfabriek kun nen doen wat aan de suikerfabrick te Selzacle geschied: een overzetpontje in dienst steilen. af te schutten, moet die daar uven blijvr lig gen. zoo'n overzetveertje zpu niet zoo veel kosten. De heer VAN DRIEL wijst er in dit verband op, dat het zeer drukke verkeer over de Axel- sche brug ook belemmerd wordt, sir.ds er voor bezuiniging rnaar man voor het draaien wordt toegezonden. Al? nu Welwillende hand en niet helpen, om na het sluiten der brug de i.jzers die de passage afsluiten weg te nemen moet de cere man dit ee'-st aan het eene eind der brug. daarna aan het andere eind doen, hetgeen heel wat tij dver lies tengevolge heeft Dp VOORZITTER wil wel bevorderen, dat aan de riikswaterstaatsautoriteiten wordt ver- zoeht te bevorderen, dat de hslangen van het landverkeer zoo weinig mogeliik hinder zuben ondervinden. Ook zou bij vernieuwing kunnen worden aangedronn-en on het electrisch draaien der bruggen te Sluiskil. De VOORZITTER siu it do vergadering.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 2