slagen wat te doen met de Duitsche mijn- arKeiders in de Roer. Besloten werd 7 c/< a^* te staan als voorloopige steun of ten minste 50 cent per lid, zoodat het af te dt-gen bed rag ongeveer 107.000 zou be- loopen. BERL1JN, 24 Jan. Hedenmorgen is het gebouw van het Berliner Tageblatt inge- stort. Reeds werden 10 dooden en 16 ge- wionden uit de puinhoopen te voorschijn gehaald. Het aantal slachtoffers is nog ni<et bekend, daar op het oogenblik der ramp vele personen in het gebouw aan- wezig waren. De hoofdredacteur, dr. Wells, was niet in het gebouw en is dus niet onder de slachtoffers. Oorzaak onbekend. De bouwpolitie stelt een onderzoek in. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. 2. (Vervolg). ra. Een adres van de Christelijke Landar- beKtersvereeniging „Bidt en Werkt" te Ter Neuzen (Driewegen). die daarin te kennen geeft; INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. (Wordt vervolgd.) WEERBERICHT VAN 24 JAN. 1923. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bildt luidt als volgt: Hoogste barometerstand 779,8 Rennes. Laagste barometerstand 725,3 Roest. Verwachting tot den avond van 25 Jan.: Meest matige Westelijke tot Zuidweste- lijke wind, nevelig, tot zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, aanvankelijk zach- ter in het Zuiden. A. C. LENSEN's STOOMVAARTMAAT- SCHAPPIJ—TER NEUZEN. s.s. ARY in lading te Gulfport voor Rosario. s.s. HELENA in lnssing te Buenos Avres. s.s. TERNEUZEN van Barry naar Cata nia, passeerde 22 dezer Gibraltar. SCHEEPVAARTBEWEGING. 19 Januari. Duitsch s.s. Planet, 2052 M3., ledig, van Gent naar Hamburg. Eng. s.s. Fernande, 3711 M3., ledig, van Gent naar Goole. Eng. s.s. Avocet, 3985 M3., stukgoed, van Gent naar Belfast. Fransch s.s. Berville, 3013 M3„ ledig, van Trouville voor Gent. Fransch s.s. Depute Ch. Nortier, 5695 M3., fosfaat, van Sundsvali voor Gent. Belg. s.s. Rubens, 6305 M3., kolen, van Newcastle voor Gent. Ned. s.s. St. Jansland, 6239 M3., kolen. van Newcastle voor Sluiskil. Eng. s.s. Ouse, 2841 M3., stukgoed, van Goofe voor Gent. Eng. s.s. Fredville, 3268 M3., kolen, van Cardiff voor Gent Eng. s.s. Abbeville, 3783 M3., kolen, van Goole voor Gent. Eng. s.s. Wandar, 368 M3.s die, van Londen voor Gent. Eng s.s. Darlington, 3044 M3., stukgoedj van Antvverpen voor Gent. 20 Januari. Eng. s.s. Faxfleet, 2385 M3., kolen, van Goole voor Gent. Deensch s.s. Vera, 3473 M3., kolen, van Ayr voor Gent Fransch s.s. Bdbec, 3013 M3., ledig, van Rouaan voor Gent. Eng. s.s. Falcon, 1910 M3., stukgoed, van Londen voor Gent Eng. s.s. Smaragd, 1379 M3., ledig, van Dieppe voor Gent. Eng. s.s. Abington, 1164 M3., fedig, van Kingslvnn voor Gent. Eng. s.s. Simonside, 2334 M3., ledig, van Gent naar Goole. Eng. s.s. Merville, 2930 M3., ledig, van Gent naar Goole. Ned. s.s. St. Jansland, 6239 M3., ledig, van Sluiskil naar Newcastle. Eng. s.s. Ebbrix, 1215 M3., ledig, van Gent naar Hull. Eng. s.s. Natuna, 2143 M3., macadam, van Gent naar Antwerpen. Noorsch s.s. Lab, 3165 M3., kolen, van Neath Abby voor Gent. Noorsch s.s. Dicto, 10694 M3., fosfaat, van Londen voor Gent. Noorsch s.s. Tiro, 2779 M3., kolen, van Newcastle voor Gent. Noorsch s.s. Asra, 2921 M3., kolen, van Cardiff voor Ter Neuzen. Eng. s.s. Kyle Firth, 1274 M3., kolen, van Middlesbro voor Gent. Duitsch s.s. Prima, 2451 M3., kolen, van Ayr voor Gent. Ned. s.s. Folmina, 3293 M3., kolen, van Dunston voor Sluiskil. Eng. s.s. Ouse, 2841 M3., stukgoed, van Gent naar Goole Eng. s.s. Darlington, 3044 M3., stuk goed, van Gent naar Hull 21 Januari. Fransch s.s. Berville, '3013 M3., kolen, van Gent naar Caen. Eng. s.s. Falcon, 1910 M3„ stukgoed, van Gent naar Londen. Amerik. s.s. West Segoria, 17509 M3., ka- toen, van Havre voor Gent. Eng. s.s. Abington, 1164 M3„, fosfate, van Gent naar Wexford.. Zweedsch s.s. Dagfrid, 2262 M3., hout van Kragero voor Gent. Eng. s.s. Alt, 2840 M3., stukgoed, van Goole voor Gent. Eng. s.s. Saltoun, 2034 M3., stukgoed, van Leith voor Gent. Eng. s.s. Blackock, 1393 M3., stukgoed, van Londen voor Gent. Fransch s.s. Blois, 6484 M3., ledig, \an Bordeaux voor Gent Eng. s.s. Fredville, 3268 M3., ledig, van Gent naar Blyth. Noorsch. s.s. Rimfaxc, 3774 M3., ledig, van Gent naar Sunderland. Van 22 tot en met 23 Januari werden langs de Oostsluis alhier 30 binnenvaar- tuigen op- en 33 afgeschut; langs de Mid- densluis 2 op- en 13 afgeschut; langs de Westsluis 2 op- en 2 afgeschut Vergadering van Donderdag 18 Januari 1923, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burgemeester. Tegenwoordig de ledenL. J. Geelhoe.lt, L. T. van Hasselt, D. Scheele, H. J. van den Ou. en, P .van Cadsand, R. G. E. Nolson, F. B. G. oe Meijer, H. J. Colsen, N. A. Hamelink en L. J. van Driel. Afwezig de heeren J. J. de Jager, G. de Ridker en A. J. Harte. 3 dat zij, kennis genomen hebbenc's van een door de commissie voor werkverru;ming aan den gemeenteraad gezonden adres, waarin worrit verzocht en wordt aangedrongen op ver- beteringen aan te brengen aan den weg over den Molen- en Koedijk; 2'dat zij in hare vergadering op 5 Janu ari j.l. besloot, met het oog op de heerschende werkloosheid haar steun aan bovengemeld adres te verleenen, en 3'. dat ook de straat op Driewegen, bij de gemeente in onderhoud, dringend verbetering behoeft, wijl de werkzaamheden daaraan in den laatsten tijd verricbt, den bestaanden wan- toestand niet wegnemen; dat zij daarom tot den raad komen met het beieefd verzodk boveugenoemde straat in de kox'. van Driewegen grondig te doen horstel- len„ zoodat het ziehtbaar bewijs wordt gele- verd, dat door het gemeentebestuur de belan- ger: van de bewoners buiten de starl nie. wor- der vergeten. Riirgemeester en wethouders stellen voor, dit adres in hunne handen te stellen om bericht en raad. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. De VOORZITTER herinnert, dat door de commissie voor werkverruiming de aandacbt is gevestig'd op de voorziening voor water- afvoer ter voorkoming van overstrooming van het middengedeelte der stad, door het water middels een zinker onder den bodem van het kanaal af te voeren naar de Westelijke ves- tinggracht. Hij zou thans gaarne zien, dat de raa - zich in beginsel uitsprak, of hij genegen is, dat werk te iaten uitvoeren. Het zou een hoogst nuttig werk zijn, maar de mogelijkheid bestaat ook, dat de raad van meening is, dat er onder de omstandigheden waarin wij thans leven niet aan te denken valt. Indien er vvel iets voor gevoeld wordt, zou hij in overweging willen gewen burgemeester en wethouders uit te nooi.igen het plan te ontwerpen en nauwkeu- rige berekeningen te doen maken van do kos her om deze daarna in den raad aaniiangi g te maken. De heer SCHEELE vraagt, wat de vooizitter bedoelt met het middengedeelte der stad. De heer NOLSON acht het bezwaarlijk om zicb hierover uit te spreken, nu men in het geneel niets weet van de kosten en welke subsidie eventueel van de Regeering zoi kun nen worden verkregen. Hij gelooft, dat heel de raad het eens zou zijn, dat het gewenscht ie, het werk uit te voeren, maar om '.at nu officieel uit te spreken, zonder dat men dien- aang&ande iets weet, gaat toch niet. De heer VAN CADSAND is als lid der com missie van bij stand eenigszins op de hoogte van de kosten en meent, dat dit wel op de financieele zijde zal afsluiten. Als dus bet in stellen van een onderzoek en het maken van ee plan veel zou moeten kosten, zou hij dat oritraden, want dan v re est hij toch. dat bet een vergeefsche uitgaaf zal zijn. Hij voor zich .■cfcrok. toen hij het bedrag eener raming hoorde. De heer HAMELINK is ook van meening, dat het nu niet aangaat, over deze zaak van' den raad een uitspraak te vragen. De leden z;: hierop allerminst voorbereid. Burgemees- ter en wethouders hebben er maanden over gepiekerd, en nu zou de raad, zonder dat hij zelfs wist, dat die vraag zou voorgelegd wor th". een uitspraak moeten doen! Hij wijst er voorts cp, dat men dit werk aanwijst, om te .lienen als werkverschaffing, maar het is bij hem de vraag, of dit daarvoor wel -.'66 in sanroerking komt, aangezien hij verwacht dat het eeuwendeel der kosten zou weggann aan materialen en maar een klein deel aan werk- :oon. Hij stelt er natuurlijk ten hoogste prijs op, dat pogingen in het werk gesteld worden om werk te verschaffen, maar het is toch de vraag, of er zulke groote offers aan de ge- meentekas zullen kunnen worden gesteld. De VOORZITTER geeft te kennen, dat hij met middengedeelte bedoelt het gedeelte ge- legen tusschen de Noordstraal en Grenulaan en de Westkolkstraat en de Vlooswijkstraat. Hij denkt zich de afvoer te maken in het aan den Staat behoorende terrein tegenover de "VVestsluis. Dat hij gaarne de meening van den raad zou willen kennen spruit daaruit voorr, dat hiervoor omvangrijke vooi-bereidingen noodig ■zi. n, omdat men ook overleg moet plegen met tksautoriteitenmet waterstaat en oorlog. Als de raad er niet aan denkt om er op in te -aan, is dat alles vergeefsche moeite, en kon het maken van plannen en 't instellen van een lerzoek naar de mogelijkheid van uitvoering en de kosten achterwege blijven. Als de raad ins echter uitnoodigt een kostenberekeninc ir te dienen, kunnen burgemeester en wethou- daarvoor de noodige maatregelen nemen. De heer SCHEELE heeft er niets op tegen, t burgemeester en wethouders een onder- •oek instellen en een plan laten maken. Hij wisest ook wel, dat het te veel kosten zal, naar dan heeft men toch een plan en kan dit rx sschien in de toekomst te pas komen. De heer COLSEN, opmerkenile, dat dit hier wel niet precies bij te pas komt, merkt op, cat het afgraven der wallen van oorlog een v el beter werk zou zijn voor werkverschaf- ng. Hoe staat het daarmede. De VOORZITTER: Daar weten wij officieel niets van. De heer VAN HASSELT geeft te kennen, dat voor het maken van de plannen voor waterafvoer wel eenige maanden noodig zul len ziin. Het geheele rioolstelsel moet dan ook ver- anderd worden, daar het afstroomen van het water anders geregeld moet worden. Er is i-een denken aan, dat men daarover in de mas nd Februari reeds zou kurmen beslissen. De VOORZITTER verklaart in dit opzicht niet zoo zwartgallig te zijn. De heer VAN HASSELT meent in het ge- hee! niet zwartgallig tc zijn. De feiten zullen dat eventueel wel aantoonen. De VOORZITTER is van meening, dat het plan vlug genoeg gei'eed kan zijn en dat de noodige toestemmingen wel zullen kunnen worden verkregen. Het voomaamste is het geld. De heer VAN HASSELT; De technische kwestie zal toch onder de oogen moeten wor den gezien. Nu leiden alle riolen voor afvoer van water naar de Roeiersgang. Dan zal het naar een ander punt moeten gebracht worden. Dan zal er ook technische hulp moeten worden verleend voor het maken van het plan, want hij acht dit lang geen plannetje. De raad zal daarvoor ook geld moeten over hebben. De heer SCHEELE wil het indienen van een plan volstrekt niet aan tijd hinden, maar is van oordeel, dat het werk zoo veel mogelijk door gemeente-personeel wordt gedaan. Als de raad een groot bedrag moet gaan v( Veer en voor het maken van het plan, zou hij zich ook nog eens bedenken, omdat men er misschien niets aan heeft. De heer VAN HASSELT verklaart de zaak werkelijk niet zoo eenvoudig in te zien, en als er een plan gemaakt wordt, zal dat op goede grondslagen moeten berusten. Er zullen be rekeningen moeten worden gemaakt voor het afvoeven van water in verband met den water- stand, welke capaciteit de riolen moeten heb ben, ook in verband met te verwachter. ver- vuiling en meer van die in deze gew'chtige vragen. Overigens verklaart hij een veran- dering, waarhij het lage stadsgedeelte voor overstrooming gevrijwaard werd, te zullen toejuichen. Er zal echter wel een bedrag van 1^0.000 gulden mee gemoeid zijn. Hij hoopt, dat men daarmede toe zou komen en hij gelooft het ook. maar merkt op, dat het toch niet gemak- kelijk te zeggen is. De VOORZITTER stemt ook toe, dat het nog al wat zou kosten. voor het maken van den zinker zou het kanaal moeten worden afgedamd Verschillende leden blijken, dit laatste in twijfel te trekken. De heer SCHEELE merkt op, dat dc heer Van Hasselt de leden door de zaak zoo zwaar voor te stellen, wel wat in den mist brengt, maar hij is van meening, dat burgemeester en wethouders best in staat zijn om met den ge- meentebouwmeester een plan te maken, die moet dat kunnen. Als dat geschied is, kan de raad er kennis van nemen en het bespreken. De heer VAN CADSAND verklaart, dat het hem genoegen doet, dat de heel Van Hasselt een vermoedelijk cijfer heeft genoemd, hij was daarvoor huiverig, omdat ik verwachtte, dat de raadsleden daarvan te veel zouden schrik- ken. Ook spreker was huiverig van de noodig geachte technische hulp, omdat die gewoonlijk niet goedkoop is, en hij krijgt niet gaarne van die groote rekeningen. De heer VAN DRIEL wijst er op, dal nu gesproken wordt van het middendeel van Ter Neuzen, en dat is nog al van eenigen omvang, maar als men zich andere bepalen wilde tot het kleinere gedeelte van Ter Neuzen, dat altijd het eerst en dus het meest onder water komt, waar hij ook woont, zou het voordeeliger zijn het geheele zoodje af te breken en weer op te bouwen na het terrein te hebber. ver- hoogd. De heer VAN HASSELT: Dan zou er nog wel een nulletje achter het bedrag moeten gezet worden. De heer VAN DRIEL moet dat in twijfel trekken als men zich tot het door hem bedoelde gedeelte hepaald, want dat zijn maar 10 of 12 woningen. Waar gesproken wordt van een zinker on der het kanaal, wijst hij op het dezer dagen gepubliceerd ingezonden stuk van Dr. Jenny Weijercuan, die voor het maken van een water- leiding door de Schelde looden telegraafkabel- buizen aanbeveelt. Zou dit hiervoor ook niet ku;;nen dienen? En dat zou wel goedkooper uitkomen. Voorts betwijfelt hij, of hef wel mogelijk zal zijn het lage gedeelte van Ter Neuzen watervrij te maken door het maken eener nieuwe rioleering, want als er een regen- val is als het vorig jaar, die een half uur duurt, en 8000 M3. water op die oppervlakte neerstorten, vreest hij, dat het niet mogelijk zal zijn een zoodanig rioolstelsel te maken, dat dit zulke hoeveelheden water zoo vlug kan afvoeren, dat het niet op de straat en in die laagste huizen woont. De heer NOLSON beveelt aan den door den heer Scheele aangewezen weg te volger. dan zal de raad zijn conclusies kunnen trekken en een besluit nemen. Is er als men tot uitvoering overgaat nog verdere technische hulp noodig dan kan daarover later worden beslisL Nu krijgt men dan alvast een voorloopige bereke- ning. De VOORZITTER meent, dat uit het ge- sprokene voldoende blijkt, dat de raad prijs stelt op het ontvangen van een on twerp met begrooting en zal daarvoor, met in achtneming van de geuite wenschen trachten te zorgen. n. Het verslag der commissie tot wering van schoolverzuim te Ter Neuzen, kom, over den dienst 1S22, luidende als volgt: Bij het overzien van de in 1922 achter ons liggende werkzaamheden valt allereerst op het zeer groot aantal voor verzuim opgegeven leerlingen, dat een honderd meer bedroeg dan in 1921. De oorzaak ligt voor de hand; ze zit in alinea 2 van art. 2 der Leerplichtwet, waarin hepaald wordt, dat het, schoolbezoek (pas) ge regeld plaats vindt, indien er geen scheoltijd zonder geldige reden wordt verzuimd; vroeger mochten 2 schooltijden in 2 achtereenvolgende maanden verzuimd worden. Vele ouders of "verzorgers beklaagden zich er bij de commissie over, dat zij nu a! voor een enkel geval voorgeroepen werden, waar- tegenover dan onzerzijds gewezen werd op de verscherpte bepalingen van de Leerplichtwet. Wij laten nooit na de aansprakelijke personen te waarschuwen tegen herhaling binnen de 6 maanden van gepleegde wetsovertreding. Afgedaan zijn 161 gevallen van betrekkelijk schoolverzuim, een van de bijz. school te Othene, gem. Zaamslag, een van de bijz. school te De Knol, gem. Hoek, twee van de bijz. school te Sluiskil (hoofd. den heer Nobels)drie van de bijz. school te Zoutespui, gem. Axel, zes van de bijz. R. K. school in de Verbindings- straat, 14 van de openbare school B, 30 van school C, 31 van school A, 33 van de bijz. school te Driewegen, 40 van de bijz. school in de Jo- zinastraat. Eene groote verbetering in de leerplichtwet komt ons voor de veel vluggere berechting. Binnen 8 dagen na ontvangst eener kennis- geving vanwege den Inspecteur, stelt de com missie een onderzoek in naar de redenen en omstandigheden, die tot het schoolverzuim aan- leiding hebben gegeven. De commissie geeft van den uitslag van haar onderzoek ten spoe- digste schriftelijk kennis aan den Inspecteur, waarop deze de wettelijk voorgeschreven maat regelen neemt om het geval verder te achter- halen. Wat vroeger soms maanden vorderde, wordt nu in weinige weken, soms dagen afge- handeld. In de commissie kwam het wel voor, dat een kind op Donderdag of Vrijdag een schooltijd verzuimde, terwijl de kennisgeving van den Inspecteur op Zaterdag ontvangen werd; de oproeping aan ouders of verzorgers ging dan dien Zaterdag al weg, of anders op Maandagmorgen daaraanvolgende, en reeds op Maandagavond, dus 3 of 4 dagen na de ge pleegde wetsovertreding kon de aansprakelijke persoon zich verantwoorden. Voor een groot deel zal het wel aan een dergelijk snel ingrij- pen te danken zijn, dat langdunge verzuimen weinig meer voorkomen; vooral ook mag niet vergeten worden hier te wijzen op de ki acht- dadige hulp van den bevoegden rechter. De commissie kreeg den indmk. dat ta' van ouders zich een gang naar het stadhuis hadden kunnen besparen, als zij een weinigje beieefii- heid betoond hadden door zich te houden aan het bepaalde in art. 16, al. 4 van de wet, om binnen de vier dagen kennis te geven aan het hoofd der school. Slecht^ een paar maal was het verzuim van eenigen duur, doordat een kind meegenomen werd naar familie elders. Een schippersknecht nam zijn dochtertje, dat aan den wal besteed was, mee op het schip naar Duitschland; daarmee waren een paar weken van niet schoolgaan gemoeid. Een vader gaf een van zijne leerplichtige kinders mee met een'oom en tante, die met hun schip Ter Neu zen aandeden, en vandaar naar Sas Van Gent en elders moesten varen; ook in dat geval duur- de het verzuim vrij lang. Veldarbeid door kinders vond niet zooveel plaats als in vorige jaren. De gevallen, welke te onzer kennis kwamen, liepen over een, twee hoogstens drie dagen, soms maar over een schooltijd. Het was voor het dunnen van peen, voor erwten trekken, voor het rapen van wat graan of voor eenige hulp bij het aardappels rooien. De meeste aansprakelijke personen gaven dan verschillende verzachtende omstan digheden op, welke het verzuim geheel of groo- tendeels verschoonbaar moesten maken. De commissie Het niet na hen te wijzen op het ge- aar verbonder. aan herhaling; ook bracht zij hen onder het oog, dat ze goed zouden doen, volgens het hiervoren aangehaalde art. 16, het hoofd der school tijdig in kennis te stellen van de redenen van het verzuim. Evenals vroeger kwamen ettelijke gevallen voor van „achter de haag loopen". Het spreekt vanzelf, dat de verantwoordelijke personen daarover ernstig onderhouden werden, en, naar het schijnt, leidde dit wel eens tot verbetering. Voor een paar kinders werd als reden van een schooltijd verzuim opgegeven, dat er op dien dag thuis geslacht was, wat als een feestje ir, het gezin gold. Een paar keer werd ver zuim aangetroffen, doordien een leemlichtig kind een boerenkoopdag in de omgeving be- zocht. Ook familiehczoek o; eendaagsch uit- stapje kwam nog al voor. Een zestal verzuimen was toe te schrijven aan het bezoek van een muziekfeest (festival) te Hoek. Opmerkelijk groot (een 20 gevallen) was het aantal verzui- mers in de kermisweek; eenige kinders moch ten van de ouders naar bioscope of schouwburg, andere deden met familie of met eene vereeni- ging een uitstap je; een paar waren uit logeeren gezonden. Groot was soms de verontwaardi- ging van lie verantwoordelijke personen, dat ze voor zoo'n onbeduidende overtreding waren op- geroepen; een paar ontzagen zich niet uit te varen over de onderwijzers, ook wel over de commissie zclf. Verzuim door ongesteldheh! kwam vrij veel voor; er liepen slechts een paar twijfelachtige gevallen onder. Gebrek aan kleeren of schoeisel werd dit jaar slechts een keer aangevoerd als reden van eenig schoolverzuim, waaruit de commissie meent wel te mogen afleiden, dat de door den gemeenteraad verstrekte middelen voor het oogenblik voldoende zijn. Evenals in vorige jaren kan gezegd worden. dat de omgang van de commissieleden under ling zich gekenmerkt heeft als zeer vriend- schappelijk. Het verslag wordt voor de leden ter lezing gelegd. o. Een schrijven van gedeputeerde laten van Zeeland, dd. 12 Januari 1923, waarhij wordt teruggezonden de begrooting voor 1923, o.m. met de bemerking dat de post „uitkeering van het rijk, ingevolge art. 1 der wet van 24 Mei 1897 (Stbl. 156) gewijzigd bij die van 3 Juni 1905 (Stbl. 151) moet worden verminderd met f 15.624, terwijl onder de uitgaven de post „renten tegen 4 1/4 per jaar van 'n kapitaal oorspronkelijk groot f 10.000, opgenomen in 1918, per resto groot f 2000, 10 te heog is geraamd. De VOORZITTER merkt op, dat de eerst- genoemde post de z.g. rijksnooduitkeering be- treft. Bij het opmaken der begrooting stond het nog niet vast, dat dit jaar niet meer op die uitkeering zou kunnen worden gerekend, waar- om die is opgenomen. De noodwet is echter vervallen, zonder dat reeds een nieuwe rege- ling is gemaakt. Aangezien er voor dit oogen-- blik geen ander middel is om de begrooting kloppend te maken, wordt door burgemeester en wethouders oorgesteld, de hoofdelijke om- slag met f 15.624 te verhoogen. Hij verwacht, dat door een nadere regeling der rijksuitkee- ring het bedrag der belasting later weer zal kunnen worden verminderd. Voorts wordt voorgesteld de aan gegeven post der uitgaven met 10 te verminderen en de begrooting in eindcijfer met 10 vermin derd opnieuw vast te stellen op een bedrag van f 369.697,64. De heer HAMELINK merkt op, dat de raad zich hierbij wel zal moeten neerleggen, maar hij hoopt, dat de gemeente toch nog iets za1 krijgen van hetgeen het rijk aan haar heeft toegedacht. Hij hoopt, dat we zooveel zullen krijgen, dat de belasting weer met dat bedrag zal kunnen worden verminderd en dat dit ook zal geschieden, en men niet, dat bedrag een- maal hebbende, wat ruimer in de uitgaven zal worden. Al ligt* het op den weg van den ge meenteraad zich hierbij thans neer te leggen, zoo meent hij toch een woord van protest te moeten doen hooren tegen een dergelijke han- deling. Op die manier kan de regeering wel bezuinigen, maar dan wordt het een verplaat- sing van den last van het rijk naar de ge- meenten. Hij noemt het van de regeering niet conciliant, daar nu de armste gemeenten het meeste in het gedrang zullen komen. p. De VOORZITTER vesfigt er de aandacht op, dat, na de behandeling in de zitting van den raail der gemeente Zaamslag, het aar. den raad dier gemeente door den heer Hegge Zijnen te Utrecht omtrent het sluiten van een over- eenkomst met de Provincial e Eloctriciteits- maatschappij ter kennisneming aan de leden is toegezonden, in verband met de verzoeken van Driewegen en Sluiskil om door het slufCen van een contract met de P. Z. E. M. over te gaan tot electrificatie dier buurtschappen. Het zal nu gewenscht zijn, dat wordt overgegaan tot het openen van de in de vorige vergadering besproken onderhandelingen met de directie. Heeft de raad zich thans een meening gevormd omtrent den te volgen weg, nl. wat hi) heter acht, gemeente-exploitatie of exploitatie door de P. Z. E. M. Daaromtrent dient een uit spraak te zijn gedaan, alvorens tot confereeren wordt overgegaan. De raad zou dan kunnen hooren den dlrecteur, de heer Streefkerk eener- zijds, terwijl de heer Van der Lubbr. admini- strateur der centrale nu als adviseur der ge meente zou kunnen optreden. De heer COLSEN merkt op, dat het wel ge meente-exploitatie zal moeten worden, want de P. Z. E. M. doet het zelf niet. Er is de vo rige vergadering wel gezegd, dat zij in Bier- vliet zelf zou exploiteeren, maar hij heeft hiemaar nog eens geinformeerd en dat is on- juist, het is ook in Biervliet wel degelijk ge- meentebedrijf geworden. Spreker zou er zich best mede kunnen vereenigen, dat de P. Z. E. M. het deed maar ze doen het nergens en als we daar licht willen hebben zal het dus wel een gemeentebedrijf moeten worden of anders zegt spreker moeten we het zelf doen. De heer NOLSON merkt op, niet te hebben geweten, dat dit vraagstuk thans hier aan de orde zou komen. Hij gelooft, dat de raad fei- telijk eerst zal kunnen oordeeien, ais hij den heer Streefkerk gehoord heeft. De raad kari nu wel een beslissing nemen, maar daar schiet men ten slotte toch niet mede op, als de P. Z. E. M. zegt, we doen het niet. Hij zou het nemen van een besluit willen opschorten, tot de heer Streefkerk is gehoord. Spreker zou het 't liefst zien, dat de P. Z. E. M. exploiteer- de, zij het dan ook met garantie van de ge meente tot een zeker bedrag voor eventueel tekort. Hij is van meening, dat de maatschap- pij, die over haar technisch personeel beschikt, voordeeliger kan exploiteeren, dan wanneer dc gemeente zoo'n betrekkelijk klein bedrijf zou moeten exploiteeren en daarvoor ambtenaren aan stellen. De VOORZITTER bevestigt, tegenover den heer Colsen, dat de P. Z. E. M. het bedrijf te Biervliet zal exploiteeren, evenwel onder be- ding, dat de gemeente het geheele verlies, dat eventueel geleden wordt, zal dekken. Zoo wil len burgemeester en wethouders hier niet doen. Zij wenschen een vast bedrag vast te Snellen, dat de gemeente zal bijdragen. De heer COLSEN zou toch liever zelf ex ploiteeren, dan voor het geheele tekort instaan. De heer NOLSON is het daarmede eens, op- merkende dat men dan het tekort toch betaalt en hovendien de regeling niet in de hand heeft, men krijgt dan eenvoudig de rekening thuis. De VOORZITTER herhaalt, dat burgemees ter en wethouders een hepaald bedrag in het tekort zouden willen presenteeren. Zij vinden exploitatie door de P. Z. E. M. zelf, die er dan belanghebbende bij is, de meest goede manier, om het tekort zoo klein mogelijk te doen zijn. En de menschen hebben dan licht. Burgemees ter en wethouders zouden zich willen uitspre- ken, dat ze desnoods het geheele bedrag, dat de gemeente op de verlichting in de kom verdient willen bijdragen op de verlichting voor buiten. De heer VAN HASSELT wijst er ook nog op, dat de P. Z. E. M. het gemakkelijker doen kan, omdat zij ook de groote verbruikers heeft. Die zou de gemeente niet krijgen. En als wij een vaste bijdrage geven, is onze risico geli- miteerd. De heer HAMELINK zou, wanneer het zoo- ver komt, dat de gemeenteraad met den heer Streefkerk gaat spreken, gaarne zien, dat er een exploitatierekening werd overgelegd, waar- aan men eenig houvast heeft. De cijfers van de begrooting die door de buurtcommis-ies is toegezonden verschilden reusachtig met de be grooting van burgemeester en wethouders. Voorts wijst hij er op, dat in de begrooting der commissie van Sluiskil ook begrepen was een deel van de gemeente V/estdorpe. Hij hoopt, dat deze gemeente niet zal moeten toe- leggen op de ingezetenen van die gemeente. Voor het verkrijgen van een goede begroo ting omtrent het verhi-uik, dat hij in ,le be grooting der commissie zeer onzuiver acht voorgesteld, zouden burgemeester en wethou ders goede gegevens kunnen verkrijgen, door eens te informeeren naar het stroomverbruik in de arbeiderswoningen van de bouwvereeni- ging, en in de gemeenten Hoek en Zaamslag, ook plattelands plaatsen. Hij is van meening, dat de rekening van de buurtschappen te gunstig was voorgesteld, en die van burgemeester en wethouders te on- gunstig. Ten slotte beveelt hij er de leden voor aan. dat zij in de toekomst zullen verwittigd wor den, wanneer zulke belangrijke vraagstukken aan de orde zullen worden gesteld, opdat zij dan gelegenheid zullen hebben er zich in te werken. Nu was deze bespreking op grord der agenda niet te voorzien. Er werd in de stukken geen melding van gemaakt. De heer VAN CADSAND vermeent, dat van wr-'-c tie gemeente Westdorpe aan den heer Colsen reeds is toegezegd, dat die gmeente ten bate van de bewoners van Stroodoi-pe zou willen deelen in het tekort. De heer COLSEN onderschrijft dit, n.tmens burgemeester en wethouders van Westdorpe is hem dat medegedeeld, met verzoek de men schen van Stroodorpe ook te laten aAnsluitcn. Overigens betoogt hij, dat het lichtverbruik te Sluiskil niet gering zal zijn en grooter dan in de kom van Ter Neuzen. De menschen werken daar alle op de cokesfabriek en gebrui- ken licht tot 11 uur 's avonds, als ze thuis komen, terwijl ze 's morgens om 6 uur weer al weg moeten. De VOORZITTER deelt mede, dat burge meester en wethouders van het gemeente bestuur van Westdorpe, reeds een schrijven hebben gehad, waaruit blijkt, dat Ter Neuzen ten behoeve van de ingezetenen van Westdorpe wonende op Stroodorpe niets zal moeten bij- leggen. Die zijn voor hun geheele levenswijze ook op Sluiskil aangewezen. De heer HAMELINK: Jawel, maar ze be- talen hun belasting toch aan Westdorpe, dus het moet ons geen geld kosten. De VOORZITTER: Uit de besprekingen over een nieuwe grensregeling tusschen West dorpe en Sas van Gent, liebt u kunnen lezen. hoe het in Westdorpe staat met het hetalen van belasting. De raad doet, in afwachting van nadere ge gevens, geen uitspraak. 3. Regeling pensioengrondslagen. Burgemeester en wethouders stellen voor de pensioengrondslagen van de na te nuemen ambtenaren, wier jaarwedde in den loop van 1922 is gewijzigd vast te stellen, zooals daarbij is aangegeven: P. van den Hout, gemeentewerkman f 1404, A. J. Hage, agent van politie f 1690, P. J. Smolders, gemeentewerkman f 1404, J. C. Sol, agent van politie 1898, G. W. Verbiezen, agent van politie f 1*742, A. M. Verpoorte, agent van politie f 1742, B. van der Wal, agent van politie f 1744, J. L. Dregmans, klerk 2e klasse ter secretarie ,f 1200, P. F. van Hoote- gem, adjunct-commies ter secretarie f2100, L. Bierens, agent van politie f 1794. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. De heer SCHEELE wil er naar aanleiding van dit voorstel de aandacht op vestigen, dat met invoering van de nieuwe pensioenwet de gemeente 312 71 meer moet hetalen dan voor- heen. Bij de behandeling der gemeente- begrooting is een voorstel om een deel van de pensioensbijdrage op de ambtenaren tc ver- halen verworpen en besloten in de regeling geen verandering te maken. Hij wil echter. nu de gemeente weder 3% meer moet he talen, hetgeen een hoogere uitgaaf vordert van ongeveer f 2000, de vraag voorleggen, of nade- maal de lasten reeds zoo zwaar zijn en de trac- tementen, hoewel de loonstandaard is vermin derd gelijk zijn gebleven, er geen aanleiding kan zijn de uitgaven voor pensioen niet te ver hoogen, doch die meerdere 3% 71 op de amb tenaren zelf te verhalen, hij ziet daar niets onbillijks in. Of wordt, het bij de begrooting genomen besluit zoo opgevat, dat die verhoo- ging ook voor rekening der gemeente komt De VOORZITTER geeft te kennen, dat bur gemeester en wethouders het niet zoo hebben opgevat, dat de raad nooit het besluit zou kunnen nemen, dat een deel der premie op de ambtenaren werd verhaald. Zij hebben echter gmeend, dat, nu de begrooting was afgehan- deld, deze kwestie zeker niet meer aan de orde zou komen voor de begrooting van 1924. Ove rigens blijven de leden vrij, een voorstel te doen. De heer DE MEIJER verklaart omtreni deze kwestie nog op hetzelfde standpunt te staan als bij de behandeling der begrooting. Naar zijn meening is nu voor 1923 besloten de beta- Wanneer men op reis gaat, verzuime men niet een doos Foster's Zalf mede te nemen. Lichte ongevalien doen zich zoo vaak onver- wacht voor. Met Foster's Zalf bij U, zijt. gij gewapend tegen brandwonden, kneuzingen, doorloopen, huidsmetten, aambeien en alle jeukende huidkwalen. Verkrijgbaar in apotheken en drogistzaken a 1.75 per doos. 9 ling der voile premie door de gemeente te handhaven, maar, wordt er een voorstel ge daan, dan handhaaft hij zijn toen aangenomen houding. De heer SCHEELE geeft toe, dat hij de be grooting verworpen is een voorstel om 8% der premie op de ambtenaren te verhalen, maar nu met nieuwjaar op de gemeente een nieuwen last wordt gelegd, door verhooging der premies met 3 Lh was hij toch van mee ning, dat daarover eens gesproken dier.de te worden. Hij doet het voorstel, om die meerdere 3% door de ambtenaren zelf te doen hetalen. De VOORZITTER merkt op, dat deze ver gadering minder voltallig is en vraagt of de heer Scheele niet geneigd zou zijn zijn voorstel aan te houden en het nader schriftelijk in te dienen. De heer SCHEELE verklaart daartegen geen bezwaar te hebben. Het voorstel van burgemeester en wethou ders betreffende de pensioengrondslagen wordt aangenomen met algemeene stemmen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 3