ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No 7406 Woensdag 24 Januari 1923 63e aargang HIRDERWET. HIT HQOHLQTTIS- 61II1M. BIWNEWLAHD. FEUILLET0N. BUITENLA ND. CLASS1F1CATIE DER GEMEENTEN. Wij namen uit De Telegraaf over een nieuvve concept-indeeling van de gemeen- ten. Deze opgave is echter geheel on- luist, ten minste wanneer waar is het- geen th;ms Het Volk weet te meld en, nl. het vofgende: „Met genoegen oonstateerden wij, dat de Telegraafredactie, maar nog meer de Neutrale Bond van Spoorwegpersoneel er eindelijk zijn ingeloopen. In het avondbiad van gisteren staan nl. de gewijzigde klassificatievoorstellen. De ze zijn onjuist. De zucht tot publiceeren en geldverdienen hebben degenen die zich geregeld aan allerlei onbescheiden publi- caties schuldig maken, er ten slotte doen in loo pen. Aan het adres van het hoofdbestuur van den Neutralen bond van spocrweg- personeel zijn opzettelijk foute mededce- lingen gedaan. De Neutrale Bond zond ze aan de Telegraaf en deze plaatst maar raak. Om den schijn te wekken doet men net of het bericht van Den Haag komt, ofschoon het vanuit Utrecht moet zijn in- gezonden. Het rondschrijven was geheim en niet voor publicatie bestemd." HET VERVOER MET ZWARE AUTO'S De verordening in Middelburg. Tengevolge van verschillende ingekomen klachten over schade en hinder welke de inwoners aan hun huis en inboedei on- dervinden door het rijden vooral van vrachtauto's en autobussen, heeft de ge- meenteraad van Middelburg onlangs een verordening aangenomen, waarbij het rij den met vrachtauto's en personenauto's bestemd voor meer dan 8 persomen, verbo- den is als het gewicht van den wagen meer dan 3000 K.G. bedraagt. Voor alle andere auto's en in het algemeen voor alk.- voertuigen werd een maximum gewicht van 2500 K.G., eveneens met inbegrip van het voertuig vastgesteld. Ged. Statten keur- den deze verordening goed en met ingang van 15 Januari trad zij in werking. De bepaling is echter gemaakt dat B. en W. ontheffing kunnen verleenen. Aan de eige- naars van vracht- en andere auto's die zwaarder zijn dan 3000 K.Q. en die daartoe aanvragen tot B. en W. richtten, is nu gemeld, dat zij ontheffing hebben mits zij de wielen voorzien van luchtbanden en niet harder rijden dan met een snelheid van 12 K. M. per uur. Aan eigenaars van door paarden ge- trokken voertuigen is ontheffing verleevJ 1 om met meer vracht te rijden dan 2500 K.G., mits zij stapvoets rijden. UITVOER VAN STROO UIT FRANKRIJK. Blijkens een bericht van Hr. Ms. ge- zantschap te Parijs zal het thans bestaande verbod tot uitvoer van stroo uit Frankrijk vernioedelijk in de eerst helft van Maar! a.s. worden ingetrokken. Wellicht zal hier- toe nog eenige weken vroeger worden overgegaan, indien de zachte weersgesteld- heid van thans in Januari en Februari voortduurt - Inmiddels worden aanvragen om ver gunning tot uitvoer van stroo ten behoeve n de intendanoe van vreemde legers reeds nu in gunstige overweging genomen. indien zij uitgaan van de regeeringen der betrokken Ianden en langs diplomatiekeii w eg ter kermis worden gebracht van de Fransche regeering. fcOSTCHEQUES OP NAAM. Naar aanleiding van hetgeen vVij in ous avondbiad D van 20 dezer schreven onckr het hoofd: Postcneques en Zegehvet, deelt men ons van welingelichte zijde me- de, dat bij de regeering het voornemen be- staat, om bij de centralisatie van den post- cheque- en girodienst, welke zeer waar- schijnlijk over enkele maanden tot stand zal komen, nevens de cheque aan toonder, ook de cheque op naam in te voeren. (N. R. Crt) DE TOESTAND. Wij staan, schrijft de N. R. Crt, aan het begin van een week, die om meer dan een reden gewichtig kan worden. Ter an dere plaatse kan men lezen dat de Daily Telegraph met het oog op den buitengie- woon kieschen en moeilijken internationa- Ien toestand en het belang van de goede verhouding met Frankrijk, een artikei van Lloyd George heeft geweigerd, waarin de ze, naar het blad te kennen geeft, over de actie aan de Roer in ongezouten ter- men den staf breekt. Het belang van deze weigering schuilt vooraf Tuerin, dat de Daily Telegraph heel nauwe betrekkingen onderhoudt met het Britsche ininisterie van buitenlandsche zaken en dit laatste dus vermoedelijk over den inhoud van het ar tikei gekend is. De houding van de Engel sche regeering is totdusver consequent dezt dat zij, hoewet met de actie van hare bond- genooten aan de Roer niet instemmende, haar op geen enkelijke wijze belemmerd heeft. Dit is pas duidelijk uitgekomen toen de Fransche regeering de Britsche regee ring vergunning vroeg om douane-recnten te innen in de bezette zonei van het En gelsche leger en die vergunning kreeg. De zaak is ter sprake gekomen in een bijeen- komst van de hooge geallieerde commis- sie voor het Rijnland, waarin het besluit werd genomen, zekere douane-rechten en de steenkotenbelasting in beslag te nemen en de exploitatie van de staatsbosschen on- der de geallieerden te stellen. Lord Kilmar nock, de Britsche vertegenwoordiger in de oommissie, bracht geen stem uit, maar verklaarde dat Engeland geen bezvvaar zou maken tegen het doorzetten an dit besluit in de zone van de Britsche bezetting. Die toestand die zich al voor een paar weken begon af te teekenen, dat Engeland Frank rijk aan de Roer niets in den weg zou 'eggen, tegen de zekerheid dat het zclf op zijn beurt te Lausanne Frankrijk niet tegen zich zou vinden, wordt dus blijkbaar nog gehandhaafd. De reden, waarom deze week belangrijk zou kunnen worden. geldt evenzeer den loop der gebeurtenissen aan de Roer als dien te Lausanne en in nog andere deelen van Europa. Met de grootste kalmte seinen oorrespondenten van Engel- sche bladen over oorlogstoebereidselen van Hongarije, oorlogstoebereidselen van de Grieken in West-Thracie, de mogelijkheid van mobilisatie van Zuid-Slavie enz. Naast het opschrift, dat de Daily Express boven een telegram van haren Parijschen corres pondent plaatst: „De oorlog (in Thrade) kan men dat boven een onverm telegram uit Praag in de Daily Mail leggen: „Tsjecho-Slowakije bezorgd", in welk be richt de meening van een Tsjechisch blad wordt weergegeven, dat de Volkenbond beter werk zou doen met zich bezig te houden met de bedreiging van den vrede in Midden-Europa door Hongarije dan met Waarom zouden wij dan die banden breken? \roeg Arlette, die met haar moe- der zich bij het tweetaf gevoegd had. Niet waar, moeder, we zijin alien vurig voor Op zekeren avond, toen Pierre met den licer Herbebt op de waranda zat, wendde laatstgenoemde zich tot zijin gast met de woorden Mijh beste vriend, ge moet een be- sfissing r.emen, een beslissing van ver s rek- kende beteekenis. Ge moet besbiten mijjn voorstel aan te nemen of spoedig te ver- trekken. Van dag tot dag hebben wij meer sympathie voor u gekregen en gij zoudt ons een groote teleurstelling berokkenen, als ge ons gingt verlaten. De familiekring was een beetje te klein; gij ontbraakt er nog juist aan. Ik weet niets van uw verle- den af evenmin als gij van het mijne. Dal is uitstekend, want als men zijn verdriet vertelt, maakt men het opnieuw mee. Het is allleen mij bekend, dat ge op Madagascar geland zijt, zooals ik er vroe'- ger geland Ixiri, in het verlangen om te vergeten en alles vertoren hebbend, be- haive de eer. Dat is een band te meer tus- sfchen ons. Dat is zeker een band, gaf Pierre glimlachend ten bescheid. Voeg er dien van erkentelijkheid en innige toegenegen- heid ook biji, die iederen dag aangroeien. Mijn meening is, dat onze vriend zal zwichten voor zoovele vertoogen, zei- de mevrouw Herbelot. En ik weet ook zeker, dat Tagaly en Kalib en alle Mal- gachen onzen gast zullen tegenhouden. Arlette was niet zoo zeker als haar moe der van Pierre's besluit, want zij boog zich tot hem over en fluisterde hem toe: Toe, mijnheer Dorinval, blijf, wij verlangen er zoo hartelijk naar dat ge toestemt. Voordat Pierre iets kon antwoorden, riep de gastheer uit: Maar beste vriend, ik gebof, dat ge mij verkeepd of niet goed begrijpt. Het is niet Idat ik u verzoek onze gast te zijn, voor enkele weken of maanden of jaren, 't is een voorstel om mijn vennoot te wor den. Tot nu toe heb ik alleen het omvang rijke bedrijf hier bestuurd, maar het wordt mij nu een beetje te zwaar. Ofschoon ik in Tagaly een uitmuntende kracht bezit, heb- ik er den laatsten tijd aan gedacht een medewerker te nemen, die mijn ander ik zou zijn en die niet alleen een deel van den arbeid van mijn schouders kon ne men, maar die mij zelfs zou kunnen ver- vangen. En, omdat gij naar Madagascar gekomen zijt, om fortuin te maken, ge- den opium-hanJel. Nu zijn beide bladen stellig niet wars van sensatie, maar er zijn ook ernstige bladen zooals de Observer, die wijzen op de stormtiekenen ian de Roer, den Balkan, uit Flongarije. Memel en Beieren. „GeIijk elke dag toont dat Frank rijk meer gebond.n raakt aan de Roer, wordt het steeds duidelijker, dat eert gelo- caljseerde verstoring van den vrede >n- mogelijk is". Daarmec zijn we weer aan het omineuse woord toe, dat in 1914 met van de lucht was, toen het erom te doen was, het t ;ostenrijksch-HOngaarsch-Servi- sche conflict te „localiseeren" met zoo weinig effect, dat flen moest denken aan een steen, die eetirhaal in een vijver ge- worpen, het water in steeds breeder krin- gen in beweging brengt. Een ander be kend wot rd uit dien zelfden tijd, ^con- fcrentie de ecrste-ministers der geal lieerden om nog eens over de schadever- goeding te praten. Het is een voorstel, dat vooral van Engelsche zijde geopperd wordt en het wordt met name door de Obsever Fepleit, omdat de zaken te duide lijk op hun bebop worden gelaten dan dat men het langer oogluikend of werkeloos kan aanzien. Afgescheiden \an Jit plan van een nieu- we conferentie zijn er intusschen ook men- schen, die wat blijven verwachten van de eerstvolgende vergadering van den Raad van den Volkenbond. Merkwaardig is, dat Londen 2 tterdag meklde, dat die bijeen- komst op 31 Januari te Geneve, dus op onzijdig terrein, bepaaid was, terwijl Pa rijs volhoudt, dat de* bijeenkomst daar zal zij en dan reeds op aanstaanden Maandag zal beginnen. De Zweedscbe minister-pre sident Branting, de man Van wien men verwacht, dat hij de kat de bel zal aan- binden, heeft metterdaad, volgens een draadbos bericht uit- Stockholm van Zon- dag, geconstateerd, dat de algemeene op- vatving van de were'.d is, dat de zaak voor den Raad van den Volkenbond moet wor den gebracht. Flij vaagda zich niet aan voorspellingen over het besluit, dat de Raad zou nemen, maar, zoo zeide hij ver- der, ,.het verheugt mij, dat de vergadering van den Raad is verdaagd tot 31 dezer" en dat de vergadering „te Ge neve en niet te Parijs zal plaats heb ben." Daarentegen spreekt een Reuter- telegram uit Londen d.d. Zondag weer van de vergadering van den Volkenbond op 29 dezer te Parijs. Als er op zulk een belangrijk punt als de plaats van sarnen- komst van der Raad van den Volkenbond (gezwegen nog van den datum) zulk een verwarring heerscht, wordt men sceptisch aangaande de nuch ter heid van de mannen, die aan het roer staan. Aan de Roer zet de Fransch-Belgische bezettingsoverheid de taktiek voort, om zich de welgezindheid van de arbeiders te verzekeren. Eenige mijn-, spoorweg- en postautoriteiten, die Zaterdag gevan- kelijk weggevoerd waren, zijn alweer vrij- gelaten, en, volgens de Duitsche voor- stelling, is de aandrang van den kant der werklieden aan hun invrijheidstelling niet vreemd geweest. Maar van een groote staking van de mijnwerkers tegen het be- ginsel, dat bij de bezetting van de Roer gemoeid is, is nog niets te merken. De uitbetaling van het loon schijnt aan het einde van de week overal vrijwel op nor- male wijize in het werk te zijn gegaan. Er is nog wel sprake van een protest- staking, maar slechts van vierentwintiguur. Met de spoorwegarbeiders is het wat an- ders. Wanneer zij werk weigeren, ge- schiedt dat op bevel uit Berlijn. Zij zijn regeeringsbeambten en de regeering is verplicht, hun loon door te betalen, als zij de weigering voorschrijft. Ook de mijn- beambten die hier en daar tegen de actie van de bezetriugsoverheid met staking dreigen, kunnen rekenen op doorbetaling van hun bon. Toch hebben de Franschen Belgen en italianen juist hun medewer- bng noodig. Dat zit zoo. In vele mijnen aan de Roer bestaat een ingewikkeid pomp- stelsel, dat goed moet functioneeren, als het werk zonder gevaar voor de arbeiders zijn gang wil gaan. De ingewikkeldheid van de machinerie, is oorzaak dat goed bof ik, dat ik u een kansje kan aanbieden. Ja, heel vriendelijk, en veel meer dan dat, gaf Pierre diep ontroerd ten ant- woord, doch ik. Ho.la, Ik weet al w elkv_ bezwaren ge- hebt, hemam de beer Herbebt. Om te beginnen uw verlangen om het beroep, dat ge u gekozen hebt, niet op te ge- ven. Dat is niets, want Farizaloa, onze mlandsche dokter, heeft me kort geleden zijn voornemen te kennen gegeven om in hethuwelijk te treden en zich dan te ves- tigen te Andevoranto. Dan zouden De Palmen en de beide dorpen geheel ver- stoken zijn van geneeskundige hu!p. We hebben dus behoefte aan uw zeer ge- waardeerden geneeskundigeq steun, mijn heer Dorinval. Onze gezondheid is in uw handen. Welke Franschman zou vluchten, als men hem van alle kanten sijieekt te blijven Arlette legde haar lief handje op de rech- tjer van Pierre en voegde er met by- tooverenden blik bij: Als ik u nog eens smeek, zoudt ge dan durvefi weigeren, dokter? Hij was overwonnen. Het handje innig drukkend, dat zijn hand gegrepen had zeide hij: Met een onbeschrijfelijk gevoel van erkentelijkheid neem ik het geluk aan, dat ge mij aanbiedt. Vergeef mij een aarze- ling, die alleen voortsproot uit een gevoel van verlegenheid mogelijk. Ik verklaar u ermee vertrauwde krachten 'naar moeten leiden. De Duitsche kolendelvers hebben in dit opzicht vertrouwen iti hun eigen ingenieurs. Als vreemdelingen het werk zouden overnemen, zouden de kolendel- vers ook niet widen afdalen. Daft zijn zoo eenige moeielijkheden, die de geal lieerden niet gemakkelijk kunnen overwin- nen en het verklaart ook, waarom zij den werklieden bij alles naar de oogen moeten zien. Een buitengewoon onverstandige daad lijkt de inhechtenisneming van groote m- dustrieelen als Thvssen. Daargelaten of er eenige rechtsgrond voor aan te voeren is, strekt zij ertoe hen tot martlelaars te maken, een procede waarvoor de Fran schen zich vroeger in een eclatant ge voel uit logische overwegingen juist zoo beducht hebben getoond. De verschillende stakingen in het Roer- bekken hebben zich weer wat uitgebreid d. w. z. de proteststakingen tegen het in- hechtenisnemen van hooger of lager staande leiders en voormannen van de bedrijven, maar van een proteststaking tegen de be zetting zelve is nog niets te bespeuren. De verleiding om te staken blijft voor de werk lieden en beambten anders wel heel groot, want de groote werkgevers en het rijk hou den aan het beginsel vast, dat de mannen die in de gegeven omstandigheden staken, kunnen rekenen op uitkeering van het voile loon of traktement. De bewering dat in de mijnen de kolendelvers wel zouden afdalen, maar niet werken, wordt gelogenstrafi door het feit, dat er geregeld kolen bovenkomen en in spoorwegwagons geladen worden, die echter volgens de berichten van Du tsche zijde zonder uitzondering naar het Duitsche binnenland zouden gaan, omdat het Duit sche spoorwegpersoneel anders niet aan hun expeditie wil medewerken. De spoorweg- mannen hebben totdusver ook hun zin kun nen doorzetten wat de verwijdering van de gewapende macht van aderlei stations betreft, gelijk de mijnwerkers ten aanzien van het terugtrekken van de militaire bezetting van de terreinen van de mijnen. Of de Franschen en Belgen in hun lankmoedigheid, die zoozeer verschilt van de Duitsche opvatting van militaire dwangmaatregelen, lang zullen volharden, blijft te bezien. Indien de voorstelllng juist is dat de Franschen en Belgen op het oogen- blik in het geheel geen herstelkolen krijgen. zal het wel waar zijn dat Frankrijk en Bel- gie denken over het uitspefen van een nieuwe troef, die zou neerkomen op een vol- ledige afsnijding van het Roer-bekken en het Rijnland van de rest van Duitscbland. Dan gaan wij stellig nog een grootere ver warring tegemoet dan er nu al heerscht. Het is daarom niet te hopen, dat de Fr schen en Belgen, nu hun aanvankelijke maatregelen de werknemers eigenlijk tot de beheerschers van den toestand hebben maakt, hun dwang gaan versterken. D Daily News maakt gewag van een poging van Italie tot bemiddeling bij Duitschland, waarop Berlijn zou geantwoord hebben, dat de eerste voorwaarde voor een beslechting van het conflict het terugtrekken van i Fransche troepen uit het Roerbekken moet zijn. Men voelt dadelijk dat hier een groote moeielijldieid schuilt. Als Frankrijk op den eenmaal ingeslagen weg terug zou moeten gaan, verliest het aan prestige en daartoe zal de regeering te Parijs of de openbare meening in Frankrijk niet gemakkelijk te krijgen zijn. Over een week zal ook over het moratorium aan Duitschland beslist moeten worden. Frankrijk heeft zijn voorwaarden ervoor bekend gemaakt, die hierop neer komen, dat voor een uitstel van 2 jaar, 1 milliard goudmark aan goederen in natura en een milliard in specie betaald en een aan- tal belastingen moeten ingevoerd worden. Zoo lang de Duitsche regeering echter wegens de actie aan de Roer vasthoudt aan haar voornemen om noch geld noch goede ren aan de Entente af te geven, heeft deze heele regeling sleohts de beteekenis van een ontwerp op papier. De toestand in het Roer bekken wordt zoodoende hoe langer hoe meer de sleutel voor de oplossing van a! moeilijkheden. echter plechtig, dat het mij niet meer mo gelijk zou zijn elders te vertoeven. De Palmen is mij een aardsch paradijs gewor- den en gij weet, om het paradijs te ver laten moet men er uit verdreven worden. Niet alleen in het gezin van den heer Herbelot werd de toestemming van Pierre met groote blijdschap ontvangen, doch ook de bewoners van de beide dorpen, door Tagaly spoedig ingelicht over het besluit van den geleerden man, die Kalib zoo snel ge ;ezen had, betuigden hud hun vreugde over die beslissing en, zooals ge- bniikelijk is bij de Malgachen, brachten zij den volgenden morgen allerlei kleine geschenken, als vruchten, mandjes rijst enz. De kleine Kalib kwam voortaan met een reuzenbouquet prachtige veldbloemer., door hemzelf geplukt. Toen het ventje zijn geschenk had over- handigd, begon hi? van blijdschap zoo dol te dansen, dat Arlette hem lachend in de armen nam en hem op de beide wangen kuste. Pierre Iiet het toen niet onder zich den kleinen snuiter op dezielfde plaatsen te zoe- nen, aldus onrechtstreeks Arlette's kussen roovend, een bewijs te meer, dat bij al aardig verrukt was op het evenbeeld van Lenore. tk kan u verzekeren, dat ze u voor een soort toovenaar aanzien, merkte de heer Herbebt lachend op en toch zult ge niet heel veel onder hen te doen hebben De conservatieve Evening Standard k it op tegen twee extremistische stroorrnugj- in de openbare meening in Engeland ten aan zien van de Roer, die beide in Frankrijk avereditsche indrukken kunnen »v kken. Ondanks alle sympathie van het Engelsche volk voor Frankrijk, zou het onjuist z.jn te denken, dat dit volk heel graag mee zou doen met dwingen van Duitschland er. ooos is op zijn eerste-minister, dat inj het daartoe geen gelegenheid geeft. „De oneerlijkheid van Duitschland, let wringen en ontduiken van de laatste vier jaren, de onbeschaamdheid van zijn tegen- woordige houding, zijn onverholen voldoe- ning over de scheming in de Entente maken een beroep op het gevoel ten behoeve van Duitschland eenvoudrg belachelijk. Het is geen „blinde reus", die trappen krijgt, ter wijl hij weerloos is, maar een zeer sluwe en ver ziende oplichter met. helaas, te veel troe- ven achter de hand. De Britsche opvatting ten aanzien van de Roer is eenvoudig een van vrees, dat Frankrijk, geplaatst in een positie waarin het initiatief niet langer aan zijn kant is, in een zeer gevaarlijken en moeilijken toestand kan geraken, waaruit het zich alleen tot een noodlottigen prijs van zijn eigen prestige terug kan trekken. „In deze omstandigheden is het niet al leen onvoorzichtig het is roekeloos en bijkans laf aan Frankrijk den indruk te geven, dat zijn actie de goedkeuring van het Britsche volk wegdraagt. Wij hebben niet het recht, zulk een indruk te vestigen, en in dien die voor echt werd versleten kan de verantwoording van degenen, die zichzelven vrienden van Frankrijk noemen, groot zijn. „Aan den anderen .kant is de houding van hen, die de Duitschers aanmoedigen in hun verzet tegen Frankrijk nog minder ver- schoonbaar en nog kwaadwilliger. Wij kun nen eenvoudig de genegenheid niet begrij- pen, die de organen der arbeiderspartij voor de Duitschers in het algemeen en den Duit- schen kapitalist in het bijzonder toonen. Waarom zouden dezelfd,e mannen, die va- derlandsliefde in eigen land aanfluiten en voorgeven, dat zij een Britsch werkgever als een vijand van het proletariaat beschouwen, „de vaderlandsliefde" van mannen als Stin- nes en Thyssen verheerlijken?" UIT IERLAND. Uitbreiding van de doodstraf. De Iersche Legerraad heeft orders uit- gegeven tot aanzienlijke uitbreiding van de doodstraf. Zoo zullen personen, die aan- sporen tot moord, of correspondeeren met de rebellen of in het bezit worden ge- vonden van documenten, behoorend tot plannen, welke tegen de \eiligheid van den staat zijn gericht, ter dood gebracht kun nen worden. Deze orders zijn reeds langer dan een week in werking. Het Dail had nog niet de gelegenheid ze te bespreken, tot Woensdag, toen de leider der arbeids- partij de re gee ring verweet, dat zij aan de pers verboden had, het document te publiceeren, hetgeen een aanslag op de rechten der pers, als- mede op de reehten en vocrrechten der Dailleden beteekende. De spreker dier.de later een motie in, waarin de Dail werd gevraagd, de Order af te keuren, daar zij groote uitbreiding gaf aan de macht der kfijgsradenterwijl bedreiging met den dood het land niet bevrijdde van de man nen, die misdaden begingen. Muleah\ be- toogde, dat als gevolg van de regeerings- politiek velen hun wapens inleverden. He regeering had geen andere keuze. Hij las documenten voor, die op rebellen waren gevonden en aantoonden dat kracbtiger pogingen werden voorbereid om de spoor- wegverbindingen te vernielen en leden der regeering te dooden. De dail keurde den maatregel goed. een merkwaardig geval. Uit Ierland wo^t het haast ongelooflijke voorval gemeld, dat dezer dagen in het graafschap Tipperary een sneltrein, waar in zich 200 passagiers bevonden en welke reed met een snelheid van 72 K.M. per uur, zonder ongev alien over een vier meter breede kloof gekomen is, terwijl de spoor- brug door de rebellen met dynamiet was opgeblazen. als dokter, want het klimaat is prach.ig hier, terwijl ik den menschen met goeden uitslag hygienische voorschriften heb in- geprent en alcohol ten strengste verboden is. Ik verzeker u, dat de geneesheer minder werk zal hebben dan de leerling-kolonist en ik kan niet anders dan mij er over ver- heugen, daar ik groote behoefte krijg aan steun. Van dat oogenblik af gevoelde Pierre zich gelukkig. Zijn tochten te paard door de bebouwde velden vyaren hem een nit- spanning en een bron tevens van nieuwe beiangfij'ke studies. Met mevrouw Herbe lot en Arlette deed hij wandelingen in het aangrenzende bosch en bewonderde met de dames den weelderigen plantengroei en de uitgebreide fauna. Ook wel bezocht hij met de beide dames de enkele zieken die er op de plantage waren en soms vergezelde hij haar in de school, waar de kinderen degelijk onderwijs kregen, dat hen opvoedde tot menschen, ver in ont- wikkeling boven hun minderbedeelde stam- genooten. Door die kalme en toch arbeidzame le- venswijze genas de diepe wond, die Lenore hem geslagen had, geheel, zoodat zelfs de gedachte aan haar hem niet meer ont- roerde. (Wordt vervolgd.) ENSCHE COURANT Burgemeester en Wetliouiiers van TEB NEUZEN brengen ter openbare kennis, dat ter gemeente- secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de GEBROEOEHS VERLINDE te Ter Neuzen, om VEllGTjyHJNG tot het plaatsen en in werking brengen van e^n electromotor op het perceel, kudastraal bekend in sectie L, no 671. Op Maandag 5 Februari a s., des namiddags drie uur, zal in het gemeentehuis gelegenheid bestaan om be 7. waren tegen de in.williging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kv.mii>]' gedurende di ie dag.-h nwr het boverv- gemelde tijdstip, ter Secretarie der Gemeente ken nis n e m e n van de ter zake ingekomen scbriftnren. De aandacbt van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie met tot beroep gerechtigd zijn, zij, die niet overeen- komstig art 7 der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor bet gemeentebcstuur zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten Ter Neuzen, den 23 Januari 1923. Burgemeester en Wethouders voornoernd, J. I1U1ZINGA. Burgemeester. B. 1. ZONNEVIJLLE, Secretaris. 59) KWWIi

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 1