BURGERLIJKEN STAND. (Wordt vervolgd.) (3. Vervolg). INGEZONDEN MEDEDEELINGEN WELRBERICHT VAN 22 JAN. 1923. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bildt lufdt als volgt: Hoogste barometerstand 776,3 Vaier.tia. Laagste barometerstand 732,1 Stensele. Verwachting tot den avond van 23 Jan.: Zwakke tot matige Noordwestelijke tot Zuidwestelijke wind, nevelig tot zwaar be- wolkt of betrokken, waarschiinlijk enkele regenbuien, zelfde temperatuur. A. C. LENSEN's STOOMVAARTMAAT- SCHAPFIJ—TER NE-UZEN. s.s. ARY in lading te Gulfport voor Rosario. s.s. HELENA in lossmg te Buenos Ayres. s.s. TERNEUZEN van Barry naar Cata nia, passeerde 22 dezer Gibraltar. SCHEEPVAARTBEWEG1NG. 17 Jan. Eng. s.s, Fernande, 3711 M3„ kolen. van Goole voor Gent. Eng. s.s. Simonside, 2334 M3., kolen, van Goole voor Gent. Belg. s.s. Sierra Grande, 6508 M3., kolen, van Meihil voor Gent. Fransch s.s. Saint Jean, 15077 M3., sal- peter, van Bordeaux voor Gent. Eng. s.s. Peveril, 4649 M3., ledig, van Gent naar Ayr. Eng. s.s. Mayrix, 2248 M3., ledig, van Gent naar Goole. Noorsch s.s. Solland, 2664 M3., ledig, van Gent naar Bon'ess. NoorsCh s.s. Sangerik il, 620 M3., fos- faat, van Gent naar Perth. Duitsch s.s. Harriet, 2197 M3., ledig, van Gent naar Antwerpen. 18 Jan. Eng. s.s. Blackcock, 1393 M3., stukgoed, van Gent naar Londen. Zweedsch s.s. Manfred, 1860 M3., hout, van Stugsund voor Gent. Eng. s.s. Merville, 2930 M3., kolen, van Goole voor Gent. Eng. s.s. Ebbrix, 1215 M3., kolen, van Cardiff voor Gent. Noorsch s.s. RLmfaxe, 3774 M3., fosfaat, van Thameshavn voor Gent. Noorsch s.s. Zeus, 2778 M3„ kolen. van New-Castle voor Gent. Fransch s.s. Ribeauville, 5814 M3., kolen, van Gent naar Bordeaux. Eng. s.s. Tourmaline, 2363 M3„ fosfaat, van Gent naar Ardrossan. Eng. s.s. Capelbay, 3608 M3„ ledig, van Gent naar Swansea. Eng. s.s. Dalton, 4367 M3„ ledig, van Gent naar Blyth. Van 19 tot en met 21 Jan. werden langs de Oostsluis alhier 56 binnenvaartuigen op en 48 afgeschut; langs de Middensluis 18 op- en 12 afgeschut; langs de Westsluis 6 op- en 1 afgeschut. De VOORZITTER belooft bet denkbeeld bii burgemeester en wethouders te zullen be- spreken. Het voorstel van burgemeester en wethou ders wordt aangenomen met algemeene stem- mner. fc. Een verklaring van C. 0. Nobels, dat hi.) aanvaardt de voorwaarden waarondev hem ver- gzmning is vei'leend tot het hebben en uit- breiden van zijn bioscoopgebouw, het aanbren- gei. van een luifel, aan dat gebouw, en die, waaronder hem gemeentegrond aan de Burge meester Geillstraat is verkocht. Aangenomen voor kennisgeving. Eeli adres van de afdeeling Sas van Gent en omstraken van den R. K. Bond van post-, telegraaf- en telefoonpersoneel „St. Petrus", die den raad verzoekt Zich in het openbaar uit te spieken tegen de voorgenomen herclassificatie der gemeenten, zooals deze, volgens persbe- richten, door den voorzitter van de Classifica- tierommissie is voorgesteld en waar, naar het zkh laat aanzien, ook deze gemeente en ver- scbeidene harer inwoners en leden der afdee ling de dupe van dreigen te worden. Burgemeester en Wethouders stellen voor, dit adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer VAN DRlEL vraagt, of in deze wel gedaan is, wat voor de betrokken ingezetenen kan gedaan worden. De VOORZITTER deelt mede, dat, toen een verzoek om inlichtingen deswege is gekomen, op de meest ruirhe scbaal is getracht d e ge- gevens te verzamelen, ook bij de verschillende organisaties van rijksambtenaren. Er is met alien een bijeenkomst gehouden en daarbij waren ongeveer 150 personen betrokken. Er is uit de vergadering eenen commissie be- noemd, die, aan de hand der inlichtingen en besprekingen een rapport hecft opgeste'd, dat aa7 den Minister verzonden is. Spreker meent •dat deze kwestie goed ondev de oogen is gezien. De ambtenaren konden zich met de werkwijze en den inhoud van het rapport unaniem ver eenigen. Spreker heeft zich ook nog 1 areid verklaard, met 2 ambtenaren naar Den Haag te' gaan pm daar de belangen mondelmg te vendedigen en het rapport toe te lichten, en ook bij gedeputeerde staten. omdat hem bij een vrofegere gelegenheid gebleken is, dat men flan de meeste kads heeft voor het vprkrjjgen \an een gunstig resultaat. In verband met hetgeen gedaan is, nchten buTgemeester en wethouders het niet noodig, dat de raad zich ook nog eens zal uitsp-eken. De heer VAN DRIEL kan zich na de toe- lichting met het voorstel vereenigen. Het wordt aangenomen met algemeene stemmen. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Vergadering van Dinsdag 16 Januari 192.'!, des voormiddags 10 uur. Voorzitter, de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, C. Th. van de Bilt, A. E. C. Kruijsse, Ph. J. van Dixhoom, J. Weijns, J. de Kraker, J. Dekker, J. M. Baert, F. Dieleman, J. de Feijter en M. Roster, benevens de waarnemende Secretaris. 7. W ijziging der verordening op de heffing van staangelden. a. tot intrekking van de verordening op de heffing van gelden van banken of staanplaat- sen in hallen, op markten en dergelijke open- bare plaatsen in de gemeente Axel, vastge- stekl door den raad der gemeente Axel, den 19 April 1921, goedgekeurd bij Koninklijk be- sluit van 8 Juli 1921, no. 63. h. tot vaststelling van de volgende VERORDENING op de heffing van gelden van banken of staanplaatsen in hallen, op markten en dergelijke openbare plaatsen in de gemeente Axel. Art. 1. Ten behoeve der gemeente sullen voor het plaatsen van banken of staanplaatsen in tallen, op markten en dergelijke opmbare plaatsen, gedurende de weekmarkt en andere geiegenheden, de navolgende rechten worden geheven Voor elke gelegenheid, onverschiilig van welken aard per M2. of gedeelte daa-van a. oor personen werkelijke woonplaats heb- bende in deze gemeente 12% cent; b. voor a!!e andere personen 25 cent. An. 2. Deze verordening treedt in werking op den dag, volgende op dien waarop de Konmklijke goedkeuring zal zijn verkregen, op welken datum de vorige verordening van 19 April 1921, Koninklijk goedgekeurd bij be sluit van 8 Juli 1921, no. 63 komt te vervallen. c. tot wijziging van de navolgende VERORDENING op de invordering van gelden van banken of staanplaatsen in hallen, op markten en dergelijke openbare plaatsen in de gemeente Axel. Art. 1. De invordering der gelden van ban ker. of staanplaatsen in hallen, op markten en dergelijke openbare plaatsen, geheven volgens het besluit van den gemeenteraad van den 16 Januari 1923 zal geschieden ingevolge de be- paiingen, vervat in de artikelen 258 tot 262 der Gemeentewet. Art. 2. De voldoening van de in art.kel 1 be oelde rechten. zal geschieden dadel'jk bij de plaatsing', door de belastingschuldige aan den marktmeester, tegen afgifte van kwitantie. De marktmeester is gehouden binnen 3 dagen, na het elude der maand, de overstorting te doen aan den gemeente-ontvanger, onder overlegging van een specifieke lijst, door den burgemeester geviseerd. Art. 3. Deze verordening treedt in wearing, tegelyk met die op de heffing, op welk tijdstip de vorige verordening op de invordering ver- valt. De VOORZITTER geeft te kennen, dat Bur gemeester en Wethouders dit voorstel doen, mdat gebleken is, dat de het vorig jaar vast- gestelde tarieven werkelijk te hoog zijn. Op een vraag van den heer Van Dixhoorn ar.twoordt hij, dat deze tarieven gelden voor de wekelijksche markt en dergelijke geiegen heden. De heer KOSTER vindt het tarief van uit- wonende kooplieden voorgesteld goed, maar I.an er niet voor stemmen ook staangeld te vorderen van inwoners van Axel. De heer DE KRAKER steunt dat denkbeeld. Verschillende inwoners van Axel worden wegens de concurrence de markt opgedreven, ze dragen door hun belasting reeds aan de .'femeente bij en hij acht het te bezwarend, om een nu ook nog staangeld te laten betalen. De heer VAN DIXHOORN is het met de heeren Roster en De Kraker eens, doch vraagt, het toch niet mogelijk is, die kraampjes een andere plaats aan te wijzen dan die waar de Noordstraat de graanmarkt wordt ge- louden. Nu hebben en de kooplieden, en de "aanmarkt overlast van elkaar. Waarom kan ;-t toch niet op de Markt. Hij voegt er nog aan toe, dat hij de straat ook niet ter plaatse acht om monsters graan te staan beoordeelen. De VOORZITTER deelt mede, dat het mis- -chien de aandacht van den heer Van Dixhoorn - ontgaan, doch spreker heeft een onderhoud rehad met de kooplieden en daarbij is afge- -proken, dat deze voortaan op de Markt een plaats zouden krijgen. Daar staan ze 'iever can in de Noordstraat. Zaterdag j.J. Is dat voor het eerst geweest. De heer VAN DIXHOORN vemeemt dit met genoegen; hij is j.l. Zaterdag door vergade- ringen die hem bezig hielden, niet tot op de Markt gekomen. De heer VAN DE BILT kan er niet mee instemmen, dat ingezetenen niets zouden moeten betalen; ze krijgen toch ook gemeente- grond in gebruik en voeren ook concur-entie cegen neringdoenden die niet op de markt gaan staan. De VOORZITTER meent ook, dat 12% cent per M2. voor die ingezetenen geen be- zwaar kan zijn. De heer OGGEL: Er bestaat dan een finan- cieele band en het is met henzelf bespvoken, ze vonden het goed. De heer DIELEMAN noemt. het per M2. ook niet zoo bezwarend, maar wijst er op, dat er vreemde kooplieden zijn, die met een tafeltje op de markt komen, waar ze op klimmen om zoo hun waren aan te prijzen. Die zijn dan in het voordeel, omdat ze heel weinig plaats innemen. De VOORZITTER zou, waar de menschcn het zelf goedgevonden hebben, het voorstel zoo maar eens aannemen. Blijkt in de praktijk, flat het niet goed werkt, dan kan het nog altijd veranderd worden. De heer DE KRAKER blijft toch bezwaar maken, dat ingezetenen ook moeten betalen. De VOORZITTER: Dat geschiedt toch overal V De heer VAN DIXHOORN: Het is mis- schien wel goed, omdat ze dan ook eenige beperking zullen in acht nemen, want als Ze niets moeten betalen, zouden ze wel een groote ruimte in beslag kunnen willen nemen. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt aangenomen met 9 tegen 2 stemmen. Voor stemmen de heeren Oggel, Van de Bilt, Kruijsse, De Feijter, Baert, Van Dixhoorn, Weijns, Dekker en Dieleman; tegen stemmen de heeren Koster en De Kraker. 8. Jaarwedde van den Burgemeester. Van Gedeputeerde Staten is ontvangen een circulaire van den volgenden inhoud: De naar aanieiding van ons schrijven van 27 October j.l., no. 29, 3de afdeeling, inge- komen berichten hebben in onze vergadering een punt van nauwgezette overweging uit- gemaakt. Het is ons daarbij voorgekomen, dat de aanvankelijk voorgenomen ver:aging van de jaarwedden der burgemeesters inder- daad nog a! ingrijpend moet worden geacht, in het bijzonder met het oog op de bijdragen voor pensioen, welke volgens de wet zouden kunnen worden gevorderd, eji dat zij op de thans aanwezige titularissen een te ongelijke druk zou leggen in verband met den datum van hunne aftreding. Met het oog daarop hebben wij een nader besluit genomen, waarbij de thans geldende jaarwedden met 15 zullen worden verlaagd voor die burgemeesters, die voor de eerste maal met ingang van 1 Januari 1923 of later worden benoemd. Dit besluit is thans aan de goedkeuring der Kroon voorgelegd. Mede om de redenen, ontvouwd in den hier- boven aangehaalden brief, komt het ons even- wel billijk voor, dat ook de op 1 Januar- 1923 in functie zijnde titularissen een offer aan de tijdsomstandigheden brengen. Wij zouden dit willen stellen op een bedrag, gelijk aan 15 9c der jaarwedden, en zouden de verlaging' op alien gelijkelijk willen doen drukken, door liaar voor alien te doen ingaan met 1 Januari 1924. Wij hebben daarom termen gevonderi, om die regeling nader vast te stellen overeenkom- stig ons hierachter afgedrukt concept-b sluit, Met het oog op het bepaalde bij art. 73, eerste lid der Gemeentewet, zal het ons aan- genaam zijn, voor 31 Januari 1923, 's raads advies daarover te vernemen. Is op dien datum geen bericbt ontvangen, dan wordt geacht, dat de raad met deze voorgestelde wijziging in- stemt. Concept-besluit. Gedeputeerde Staten van Zeeland: gezien hun besluit van 7 Januari 1921, no. 22, 3de afdeeling, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 9 Mei 1921, no. 35, tot vaststelling der jaarwedden van de burgemeesters en secre- tarissen in Zeeland; overvvegende, dat het wenschelijk is peble- ken, de jaarwedden in hun gewest te herzien; gezien de berichten van de raden der ge- meenten; gezien op art. 73, eerste lid, der Gemeente wet: besluiten de jaarwedd.en van de op 1 Januari 1923 in functie zijnde burgemeesters in Zeeland vast te stellen overeenkomstig de volgende beginse- len, te rekenen van 1 Januari 1924 1°. Het bevolkingscijfer op 31 December 1921 vormt den grondslag voor de volgende classificatie: Bevolkings- Aanvangs- cijfer jaarwedde lste lvlasse baneden 800 inwoners f 765, 2de Klasse 801 tot en met 1200 inwoners 1020,— 3de Klasse ^01 tot en met 1600 inwoners 1275, 4de Klasse 1601 tot en met 2000 inwoners 1530, 5de Klasse 2001 tot en met 3000 inwoners 1785, 6de Klasse 3001 tot en met 4000 inwoners 2125,— 7de Klasse 4001 tot en met 5000 inwoners 2550, 8ste Klasse 5001 tot en met 7000 inwoners 3060, 2°. De aanvangsjaarwedde wordt vijf maal, telkens na twee jaar dienst in dezelfde gemeente, verhoogd: voor gemeenten van de le, 2e en 3e klasse met 85, voor gemeenten van de 4e en 5e klasse met f 127,50; voor gemeenten van de 6e, 7e, 8e en klasse met 170, Indien de benoeming ingaat op een an- deren dan den eersten dag eener maand, worden de voor periodieke verhooging ge- stelde tijdvakken geacht aan te vangen met den eersten dag tier onmiddellijk daar op volgende maand. Vermeldt het besluit van benoeming geen datum van ingang, dan geldt tie datum van het besluit als zootlanig. Met dienstjaren in dezelfde gemeente worden gelijk gesteld dienstjaren, als bur gemeester of secret aria vervuld in eene andere gemeente, ook buiten Zeeland, waarvan het bevolkingscijfer aanieiding zou geven tot plaatsing in dezelfde of eene hoogere loonschaal. 3°. Wanneer in eene gemeente de burgemees ter tevens secretaris der gemeente is. of wanneer de burgemeester of secretaris van eene gemeente tegelyk burgemeester of (en) secretaris van een of meer andere gemeenten is, worden de jaarwedden, door hen in die betrekkingen genoten verlaagd en wel bij cumulatie: Van 2 betrekkingen, voor iedere betrekkinginet26 pCt. 3 3i» I! n 35 5 40 i, 6 45 7enmeerbetrekk.50 met dien verstande, dat zoo noodig afronding van elk vast inkomen naar boven plaats heeft tot op het naast liggende veelvoud van f 25, In zeer bijzondere gevallen ter beoordeeling van Gedeputeerde Staten kan verlaging met meer dan 50 plaats vinden. 4°. De jaarwedden worden met 1 Jan. 1926 in overeenstemming gebracht met het laatst vastgestelde bevolkingscijfer. 5Mocht eene periodieke herziening in eenig geval tot eene vermindermg van jaarwed de leiden. dan zal deze niet van toe- passing zijn op de in functie zijnde titu larissen. gedurende den termijn, waarvoor hunije benoeming geldt. •6 De gemeenten Ylieringen, Middelburg, Ter Ncuzen, Goes, Sas van Gent en Ziei'ikze-" zijn niet onder deze. regeling begrepen. 7°. Bovenstaande regeling gaat in inet 1 Januari 1924. Voor de op 1 Januari 1923 in functie zijnde titularissen is de'onder So. bedoelde verlaging niet van toepassing, voor zooveel de betrek- king betreft, welke zij op dien datum be- kleeden. Voor de op 1 Januari 1923 in functie zijnde titulari.ssen met inachtneming van het sub 2o., derde lid, bepaalde de reeds doorgebrachte dienstjaren mede. Burgemeester en Wethouders stellen voor. aangezien de in deze ontwerp-regeling ge- noomde minima en maxima—bedragen ver overeenkomen met de door den raad ge- vraagfle minimum en max imumcijfers aan Gedeputeerde Staten te berichten, dat de raad zich met dit ontwerp kan vereenigen. De heer KOSTER: )s er ook een nieuwe regeling gemaakt voor den secretaris, zooals deze gemeenteraad gevraagd heeft? De VOORZITTER: Neen! De heer KOSTER: Ik kan mijn stem hier- aan dan njet geven; ook voor den secretaris behoort er een andere regeling te komen. De heer WEIJNS: Ik ben het eens met den heer Koster. Als er een nieuwe regeling komt voor den burgemeester, behoort die ook voor den secretaris te komen. De laatste heeft misschien wel meer work, maar de eerste meer verantwoording. De VOORZITTER: Ik kan wel zeggen, flat het principe van Gedeppteerde Staten is, dat fie jaarwedden der secfietarissen onvernnderd blijven. De Commissar!? der Koningin heeft meegedeeld, dat daaraan niet zal worden ge- tomd. De strekking van tte nieuwe circulaire is een vermindering voor den burgemeester met 15 fc. De heer OGGEL: Ik wil even opmerken. dat de circulaire loopt over de jaanvedde van de burgemeesters en dat de jaarwedde van der secretaris afzonderlijk moet behandeld worden. De gemeenteraad heeft destijds het vrzoek gedaan, om de jaarwedden van beide titularis sen te herzien. Naar aanieiding van ons ver zoek hebben we nu deze regeling gekregen en aangezien die voor den burgemeester rijwel overeenkomt met de door ons voorgestelde stellen wij voor aan Gedeputeerde Staten te berichten. dat we er mede accoord gaan. Het is een stap in de goede richting. We kunnen het later voor den secretaris weer opnieuw vaststellen en verzoeken dat goed te kouren. De heer DIELEMANWillen de heeren straks ook cTe jaarwedde van den secretaris herzien, dan kan ik met het voorstel meegaan. Voor wat den burgemeester betreft, heeft de raad bereikt wat hij webschte. De heer WEIJNS: Dan kan ik er ook mee instemmen. De heer DE KRAKER: Ik zal er mijn stem aan geven, als ook beproefd wordt de jaar wedde van den secretaris verlaagd te krijgen. Het voorstel van Burgemeester en Wethou- ders wordt aangenomen met 10 stemmen tegen 1. Voor stemmen de heeren Oggel, Van de Bilt, Kruijsse, De Feijter, Baert, Van Dixhoom. Weijns, De Kraker, Dekker en Dieleman; tegen stemt de heer Koster. 9. Verzoeken lot vermindering van pen- sioensbijdragen. Naar aanieiding van de in de vorige ver gadering in hunne handen om bericht en raad gestelde adressen van A. Olyslager en andere gemeente-ambtenaren en van het bestuur der afdeeling Axel van den iNederl. Ghristelijken Bond van personeel in publieken dienst, waarin wordt verzocht om van hen geen 8% tier pensioenspremie te verhalen, stelt de meerder- heid van Burgemeester en Wethouders voor, daarop afwijzend te beschikken. De heer OGGEL: Hieraan kan worden toe- gevoegd, dat de meerderheid van Burgemees ter en Wethouders zich daarbij grond op de omstandigheid, dat het gemeentepersoneel in een gunstige verhouding verkeert, tegenover de werklieden in het vrije bedrijf, zij hebben een hooger loon dan andere werklieden, terwijl voor een ge'deelte van hun pensioen betaald wordt, terwijl andere werklieden mettertijd niets anders hebben dan hun ouderdomsrente. De heer KRUIJSSE: Bij nadere overweging komt het mij voor, dat er in het vorige be sluit wel iets onbillijks zit. Er zijn er, die niet zoo van verhooging hebben geprofiteerd en dan is het ook in het geheel niet gelijk, of iemand met f 1500 f 120 moet storten of iemand met f 2500 f 200. Ik wilde in overweging geven een regeling, waarbij de heffing van 8% premie van het penisoen wordt berekend naar een maatstaf dat de loonen eerst met f 1000 verminderd zijn, en Burgemeester en Wethouders ver zoeken hun voorstel nog eens terug te nemen, om daarover advies uit te brengen, Ik meen, dat een salaris van beneden f 1000 pensioen- premiervrij moet blijven. De heer DIELEMANIk kan met dat denkbeeld instemmen; de regeling is vooral voor de kleinere ambtenaren niet geheel bil lijk, de raad heeft, dat bij zyn besluit wel wat te hard aangepakt. Als iemand van f 1000 tachtig gulden moet missen, is dat een heele streep door de rekening. Ik zou een ander voorstel willen doen, en Burge meester en Wethouders verzoeken thans hun voorstel nog eens terug te nemen, en een" nieuwe regeling in te dienen, waarbij salaris- san van beneden 1000 worden vrijgesteld, dat van salarissen van f 1000 tot f 1500 vier pro- cent zal moeten worden biigedragen, van jaar wedde boven 1500 tot f 2000 6 en van salarissm boven .f 260# Dan zou men hee' wat onbillijkheden wegnemen. De heer DE KRAKEREr zijn er ook, die niet genoten hebben van salarisverhOoging, doch nu door de heffing worden getroffen. In ieder geval zou hij zulke menschen allereerst willen uitschakelen. De heer KOSTER: Toen het voorstpl in be- handeling kwam om van de ambtenaren 8% 91 van hun pensioenspremie te verhalen, is de raad wel wat over ijs van een nacht gegaan. Het wordt voor de kleine salarissen ineens een groote post. Ik zou echter de jaarwedden van 1000 niet vrjj willen laten, hy meenT, dat de menschen die minder hebben, toch ook nog wel wat kunnen helpen bijdragen, zou die 3% willen laten betalen, het bedrag, dat de ge meente thans meer moet betalen dan vroeger. De regeling voor hoogere jaarwedden zou ik willen inrichten volgens het denkbeeld van den heer Dieleman. De heer DE FEIJTER: De motieven voor het verhaal van pensioen zijn er; in het parti- culier bedrijf is er van de werklieden wel 50 cent per dag afgegaan, dat wordt een veel grooter bedrag. Bovendien zijn de loonen van het gemeentepersoneeel veel hooger. Ik acht die heffing van het gemeentepersoneel dus niet te bezwarend. De heer DIELEMAN acht het gevaarlyk, om altijd het particulier bedrijf als maatstaf te nemen. Men kan daarmede niet steeds reke ning houden. Als men dat deed, hebben we tijden beleefd, dat de loonen hooger hadden moeten zijn. Met algemeene stemmen wordt besloten het afwijzend voorstel van Burgemeester en Wet houders naar dat college terug te zenden, met verzoek om een nieuw voorstel te doen. 10. Verzoek om subsidie voor de R. K. Land- boiiw winterschool te Hulst. Een adres van Br. Godefrklus, secretaris van het bestuur der R. K. Landbouwwinterschool te Hulst, die daarm te kennen geeft, ge.'won- gen door den minder gunstigen toestand van de financien der R. K. Landbouwwinterschool te Hulst de eerste jaren; in het belang van het landbouwonderwijs. dat, daar onderwezen, ook ten zegen zal kun nen strekken van de landbouwers en der, land- bouw in uwe gemeente; gesterkt door eene uitlating van den hoog- geachten voorzitter van den raad in eene ten vorigen jare gehouden vergadering, om iedere aanvraag om subsidie voor landbouwonderwijs in emstige overweging te nemen; beleefd de vryheid neemt, den gemeenteraad om eene jaarlijksche bijdrage te verzoeken. Burgemeester en Wethouders stellen voor, aan deze inrichting, evenals voor andere in- richtingen van onderwijs, tot wederopzegging *een bedrag van 15 per leerling uit deze ge meente en per jaar toe te kennen. De heer WEIJNS: Zijn er leerlingeri uit de gemeente Axel op school? De VOORZITTER: Gelooft het niet, het is ons niet bekend. De heer KOSTER: Ik kan me met het voor stel niet vereenigen. Er is ook een dergelijke inrichting in Axel, waar alle gezindten worden toegelaten. Waar het nu noodig is te bezui- nigen, zie ik geen reden om aan dat verzoek te voldoen, en er ook weer 15 per leerling voor te geven. Hier kunnen alien die het wen- schen dit onderwijs krijgen. Waarom zullen we dan weer subsidie geven aan een landbouw- school te Hulst? De VOORZITTER: Burgemeester en Wet- houders.hebbon zich op bet standpunt gesteld, flat alle inrichtingen van onderwijs, die door leerlingen uit onze gemeente bezocht worden, nut afwerpen voor onze gemeente. De heer KOSTER: Maar er staat hier ook zoo'n school. De Roomsch-Katholieken zullen daar ook niet geweigerd worden. De VOORZITTER: Burgemeester en Wet houders meenen, dat indien een leerling uit deze gemeente van een school profiteert, het billijk is, dat de gemeente een bijdrage geeft. De heer OGGEL: Hoe meer leerlingen er gaan, hoe beter, dan blijkt dat het onderwijs in een behoefte voorziet. Gaan er geen dan wordt ook niets betaald. De heer KOSTER: We hebben er hier een, op die wijze kan men later ook wel komen om een bijdrage voor de neutrale school te Oost- burg. De heer OGGEL: Dat was ook geen bezwaar om die te geven, als er leerlingen uit de ge meente- schoolgaan. Ik zou dit standpunt wil len innemen ten opzichte van iedere ondt-rwij s- nrichting. De heer VAN DIXHOORNIk wil pi- den heer Koster op wijzen, dat we hier niet de zelfde onderneming hebben als te Hulst. Hier is het een lagere landbouwschool, terwijl men in Hulst een landbouwschool heeft, wier oplei- ding ongeveer gelijk is aan die van die Rijks- landbouwwinterschool te Goes. Ik zal overigens tegen de subsidie stemmen, omdat ik een te- genstander ben van confessioneel onderwijs, al zullen we daar in de eerste honderd jaar nog niet van af ziin. De heer KOSTER: Ik ben niet tegen het verleenen van subsidie omdat het een Roomsch- Katholieke school is, maar uit oogpurt van bezuiniging. De heer DIELEMANEn ik ben er tegen, omdat ik mii, evenals bij de lahdbouwschool alhier nog op het standpunt stel, dat ze het niet noodig hebben en daartegen die zulke in richtingen bezoeken. die best zelf bekostigen kunnen. De heer VAN DE BILT: Ik ga hier geen pleidooi houden voor het verleenen van sub sidie, omdat 't een Roomsch-Katholieke school betreft, maar omdat ik meen, dat een middel- bare landbouwschool in deze streek van al- gemeen belang kan worden geacht. Hij zou een hoogere dan de voorgestelde subsidie wil len verleenen, omdat de school het kwaad heeft om rond te komen en middelbaar onder wijs meer kost dan het lager. Hij zou een hoogere subsidie willen geven dan f 15 per leerling. De heer DE KRAKER; Er is hier nu een landbouwschool, Hie door alle gezindter kan worden bezocht. Die is er nu eenmaal en ik ben- van oordeel, dat, als iemand voor zijn zoon nog hooger en verder onderwijs wenscht dan die school geven kan, hij dat zelf maar moet bekostigen. Hij zal tegen het voorstel stemmen. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt verworpen met 6 tegen 5 stemmen. Voor stemmen de heeren Oggel, Van de Bilt, De Feijter. Baert en Weijns; tegen stemmen de heeren Kruijsse, Koster, Van Dixhoom, De Kraker, Dekker en Dieleman. 11. Verzoek om ontheffing van schoolgeli1- Op voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt, overeenkomstig diens Verzoek aan J. C. Bom met algemeene stemmen ontheffing verleend van schoolgeld. 12. Verzoeken om vermindering van hon- denbelasting. Burgemeester en Wethouders stellen voor, overeenkomstig de ingediende verzoeker. ver mindering yan hondenbelasting toe te staan aan C. Schieman en F. Klaassen. De heer KRUIJSSE merkt op, in het rap port te hebben gelezen, dat de hond van Schie man buiten loopt; er is dus volgens hefn geen aanieiding om aan dezen adressant verminde ring van lasten toe te staan. De verordening is er en moet worden toegepast. Hij beschouwt het voorstel om vermindering meer voort te vloeien uit de omstandigheid. dat adressant die belasting moeilijk zal kunnen betalen, maar als men meent, dat de belasting te hoog is, moet de verordening verlaagd worden/ dan geldt dat voor iedereen. Zooals de verordening nu luidt mist de raad het recht vermindermg toe te staan. Dan moet eerst de verordening gewij- zigd en goedgekeurd zijn. De heer DIELEMAN gelooft ook, dat het bfjter was, dat de verordening dan eens herzien werd; vele menschen hebben zoo'n hondje noo dig, ter bestryding van de ratten. En een be lasting van f 8 is nog al hoog. Er kan met een mindere belasting vol staan worden als de hondjes niet van het erf van den eigenaar komen, maar, wie kan dat verhoe- den, als ze los rondloopen. De VOORZITTER erkent, dat de redenee- ring van den heer Kruijsse juist is en de raad niet de macht bezit, a^m Schieman verminde ring toe te staan. De heer KRUIJSSE wijst er op. dat er wel een anderen weg is, als de man niet betalen kan, kan zijn belastingbedrag later geplaatst worden op de lijst van oninbare posten. Met algemeene stemmen wordt besloten het verzoek van C. Schieman af te wijzen en dat van F. Klaassen toe te staan. 13. Omvraag. a. De heer VAN DE BILT herimyrt, dat hij in 1921 al eens geklaagd heeft, dat er des Zondagsmorgens geen licht was bij de Roomsch- Katholieke kerk. Toen is daar voor gezorgd, maar hij heeft moeten ondervinden, dat het in 1922 weer vergeten was. Het is voorgekomen, dat de lampen des Zondags om tien minuten voor 7 uur gedoofd zijn, terwijl ze in de week branden tot het licht is. Dat is een greet on- gerief voor de buitenmenschen, die naar de kerk komen. Die zaak is, naar spreker meent, Wees liever versfandig dan spijtig; waarom niet heden een flacon Foster's Maagpillen gekocht? Dit geneesmiddel wekt de lever op, regelt de vloeiing der gal, draagt zorg voor goede spijsvertering en houdt de ingewanden werkzaam. Dit beduidt reiner bloed, betere zenuwen en een helderder hoofd. Prijs per flacon van vijftig versuikerrlc pilleri 0.(r5; in apotheken en drogistzaken. 9 niet goed behandeld. Het kan toch niet zooveel bezwaar zijn, om ook des Zondags die lampen te laten branden. Hij hoopt, dat dit geschieden zal. Het personeel der fabriek kan daar op dat tijdstip toch wel voor zorgen. De VOORZITTER deelt mede, zelf.de klacht aan den directeur der gasfabriek te hebben overgebracht en deze heeft hem medegedeeld, dat den morgen waar de heer Van tie Bilt op spreelct, een Roomsch-Katholiek werkman, die te 7 uur van dienst ging, de lampen had ge doofd, zonder dat de directeur daarmede be kend was. De heer VAN DE BILT vraagt. of dat dan juist de Roomsch-Katholieke werkman is, die er voor zorgen moet. Die heeft uiet iederen Zondag dienst. Maar het is niet zooals de Voorzitter het zegt. De VOORZITTER yerklaart er na deze woorden prijs op te stellen, dat de gasdirecteur in de vergadering van Burgemeester en Wet houders een nadere uiteenzetting van de zaak zal geven. Hij heeft in elk geval meegedeeld, wat de directeur hem daarvan heeft gezegd. De heer VAN DE BILT heeft daartegen geen bezwaar, doch spreekt nog uit, dat er naar zijne meening ook die Zondag of 6 in het mid den van den winter om 7 uur bij de R. K. kerk wel licht zou kunnen zijn. b. De heer DE KRAKER geeft in overwe ging de rioleering eens te willen nazien in den tuin van mevrouw de weduwe IJsebaert. Daar is indertijd van gemeentewege een rioleering aangelegd, maar naar hij hoort kan men 'bans zelfs He buizen niet meer vinden en zit de zaak verstopt. De VOORZITTER zal een ondefzoek laten instellen. c. De heer KOSTER acht een lantaarn noo dig aan den Singelweg in de omgbvirig van het Diaconiehuis. Het zou niet overbodig zijn, als er daar een werd bijgeplaatst. De heer OGGEL wijst er op, dat de daar staande lantaarn op verzoek van de bewoners verplaatst is, omdat ze er dan meer aan zouden hebben. De heer KOSTER: Het is er nu een andere toestand geworden en meer licht is er noodig. De VOORZITTER zal er naar zien en de kwestie bij Burgemeester en Wethouders be- spreken. d. De heer KOSTER deelt mede. den Voor zitter van de Ouder-Commissie hij zich te hebben gehad en die verzbcht eens te willen informeeren, wanneer de speel- en schuilplaats bij de openbare school zou aangebracht worden. De VOORZITTER deelt mede, dat aanrtaan- den Dinsdag de uitvoering van het werk zal worden aanbesteed. Burgemeester en Wet houders hebben hiermede al eenige ellende beleefd. Hierma wordt de vergadering door den VOORZITTER met het uitspreken van het dankgebed gesloten. ZUIDDORPE. Huwelijks-voltrekkingen. 18 Oct. Jean Bap- tiste Gijsel, oud 31 j., jm. en Sidonie Marie Pieters, oud 25 j., jd. Geboorten. 16 Nov. Riehardus Clement Joannes, z. van Prudent Joseph D'hor.dt en van Coralia Maria D'haene. 28 Nov. Edegard Alphonse, z. van Franciscus Alphonsus Jo- sephus de Block en van Olga Barbara Eduarda van de Calzeijde. 23 Dec. Arsene Camile, z. van Alphonsus Cyrillus de Munck en van Alida Felicita Dusarduijn. 28 Dec. Etien Henri Benignus, z. van Maurice AuguSte Be- nignus Puijlaert en van Elvira Stephania Govaert.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 3