SPORT. GEMENGDE BERjCHTEN, Handelsberichtew. Laatste Berichten. Het zingen van vaderlandschc liedinn verboden. De bezettings-autoritelt&rl te Essen heb- be;^ het zingen van Rationale liederen. zoo- als de „Wacht am Rhein" en het ..Det'tsch- landlied" verboden. De arbeiders en de bezetting der mijnen. De bedrijfsraden van alle mijnen in den omtrek van Essen hebben een resolutie aan genomen, waarin wordt verklaard, dat de arbeiders het wer.k zullen neerleggen, zoo- dra tegen een hunner bestraffende maat regelen worden genomen. De bestraffing van een arbeider zou tot gevolg hebben, daf overa! de arbeid zou worden neergelegd. Door de bedrijfsraden van de mijnen in den omtrek van Bochum is verklaard. da' de mijnwerkers in staking zullen gaan zoo- dra de Franschen het bedrijf in handen wil- len nemen. De bedrijfsraden van de staatsmijnen heb ben Vrijdagmiddag een vergadering gthou- den naar aanleiding van de inbeslagncming van een aantal staatsmijnen. Besloten werd een deputatie van vier arbeiders Zaterdag naar generaal Degoutte te zenden. Deze deputatie zal protestceren tegen de inbe- slagneming en de onmiddellijke invrijheid- stelling van de gearresteerde beambten en arbeiders verlangen. Mocht dit verzoek worden afgewezen, dan zal nader over de vender te nemen maatregelen worden be- r "gd. Verscherping van maatregelen. iacht van het bevel over de Fransche to open in het Roergebied aan generaal Weygand wordt in Berlijnsche of- ficieele kringen beschouwd als het teeken van een verscherping van den toestand Generaal Weygand was als chef van den Poolschen generalen staf en oppersxe in- structeu'r van het Poolsche leger eenigen tijd te Warschau werkzaam. Hij was daar bekend om zijn groote gestrengheid. Men gelooft op een verdere uitbreiding der mili- taire maatregelen in het Roergebied te kun- nen rekenen. DE BRITSCHE KAMERS VAN KOOP- HANDEL EN SCHADEVERGOED1NG, De kwartaalsvergadering van het ver- >nd van Britsche gamers van koophandel eeft met algemeene stemmen het rapport an het bestuur ten aanzien van de schade- tergoedingen .aangenomen. Het rapport ,'erklaart, dat een moratorium aan Duitsch land gedurende een overeen te komen aan tal jaren gebiedend is. Het totaalbedrag aan vergoedingen, dat Duitschland kan beta- len zonder den geallieerden handel te schaden, moet terstond worden vastge- steld. Indien druk op Duitschland moet worden uitgeoefend teneinde de schade- vergoeding af te dwingen, dan dient over den vorm van iien druk overeenstemming tusschen de geallieerden te worden be- reikt. Teneinde de huidige onzeker'neid op te heffen, is het wenscheiijk, dat in een of anderen vorm een internationale leening aan Duitschland wordt verstrekt. Tenslotte spreekt het rapport de meening uit, dat zoo spoedig mogelijk de militaire bezetting in Duitschland moet worden opgeheven, voor zoover vereenigbaar met de veilig- heid. Een bespreking naar aanleiding van het rappon bleef achterwege. De voorzir- ter zeide, dat men de entente wenschte voort te zetten, maar den toestand zeer gevaarlijk achtte. l\\tn bleef in afwachting en lioopte het beste. DE BEURS TE LONDEN. Er was Vrijdag een betere stemming op de bui ten land sche vvisselmarkt te Lon- den. De Luitsche markt is vcrbeterd tot 92,000 en de Eransche franc en de Italiaan- sche lire zijn eveneens iets beter. Er be- staat evenwel ongerustheid, tengevolge waarvan de transacties in alle vasteland- sche koersen stechts zeer gering in aan tal waren. VERKLAR1NG VAN LENIN. Lenin heeft in de Moskousche „PrawJa" in een programmatisch artikel verklaard, dat het communisms. niet geschikt is voor de Russische Jorpen en schadelijk is. In het artikel wordt verklaard, dat Lenin is teruggekeerd tot evolutionistische gedach- ten in tegens'telling met de vroegere so- ci. a j.a.eke metuoden van het Bolsje- -me. TER NEUZEN, 22 JAN.'1923. CLASS!FlCATIE DER GEMEENTEN. Naar de „Tel." meldt heeft de voorzitter der classificatie-commissie aan de leden een gewijzigde indeeling der gerneenten voorgesteld in vijf klassen. Daarbij komt van Zeeland Middelburg en Vlissingen in de derde klasse; Goes, Ter Neuzen, Oostburg, Sas van Gent en Z.erik- zee in de vierae; de overige gerneenten in de vijfde. CHR. GEREF. KERK. Bedankt voor het beroep naar Zaainslag door Ds. J. Jongeleen te Maarssen. 60-JARIG BEST AAN. Zondag 14 dezer vierde, naar men ons meedeelt, de societeit „Eendracht maakt macht" in het stamlokaal „de Arend", haar 60-jarig bestaan. Voorzeker een onzer oud- ste, zooniet de Oudste onzer stad. Zij telt 16 leden, waarvan de oudste 84 en de jongste 35 jaar is; verder telt zij on- der hare leden er 7 tusschen de 65 en 85. De gemiddelde leeftijd der 16 leden is pl.m. 60 jaar, terwijl de leden samen 915 jaren tellen. De societeit werd opgericht in I860 en hield Zondag hare 897ste yergae'ering. Zeer interessant zijn hare notulenboeken die van af de oprichting keurig zijn bijgehouden en bewaard, en nog meer interessant is het de oudere leden onder elkaar te hooren pra- ten over Ter Neuzen's toestanden van voor 60 jaren. Het 60-jarig bestaan werd echt feestelijk, zooals deze societeit gezellig steeds feestcn kon, herdacht. Men verga- derde om 5 ure n.m. en de gezelligheid hield de leden tot diep in de kleine uurtjes bijeen. ONDERW1JS. De voordracht voor onderwijzeres aan school A te Biervliet bestaat uit de dames: 1. P. C. C. van der Zwart, tijdelijk onder- wijzers aan school aldaar; 2. A. C. Polder- man, tijdelijk onderwijzeres aan de open- bare school te Hoek; 3. L,, Come, tijdelijk onderwijzeres aan school C te Middelburg; 4. M. J. Remijn, onderwijzeres te Axel. DE MOORD TE KOeWACHT. Betreffende Jen moord te Koewacht schrijft het „Hbld. van Antvv." nog het volgende Men zou waarlijk schrik krijgen van de Koewacni. De wreede moord op Lahau gepleegd voor eenige weken, is nog in letters geheugen en men meldt weer een nieuwe misdaad. Maandagavond, omstreeks 8 uur, was zekere Apers, 28 jaar, van Sint-Jansteen Heikant, siachter en vader van 3 kinderen, in een herb rg te Koewacht-Moerbeke, toen zekere Suy, van Koewacht, 21 jaar, vader van 2 kinderen, daar binnenkwam. Zij schertsten met elkander eenige oogenblik- ken, daarna ging bovengenoemJe Suy ach- ter, gevolgd door Apers, die hem een messteek toebracht in het aaugezicht, dan een tweede in den rug, die de longen doorboorde. De herbergier ging buiten en vond Suy Uggen in een grooten bloedplas, De dader had de viicht genomen; in hopefoozen toestand werd het slachtoffer naar zijn huis gedragen. De dader is 's nachts door de gendarmen van Holland van zijn bed gehaald. Hij heeft bekentenis- sen afgelegd. Het slachtoffer is Dinsdag- nacht overieden. Apers was een gevreesde kerei. Het wapen, waarmede de moord is gepleegd, was een groot slagersmes. De justitie uit Middelburg heeft Vrijdag te Koewacht een plaatselijk onderzoek in- gesteld. De dader is naar i#et huis van bewaring te Middelburg overgebracht. BOND VAN GEMENGDE ZANGVEREEN1GINGEN. Zaterdag 20 Januari j.l. vergaderde in Hotel Centraa! te Goes de bond van gemengde zangvereenigingen in de provincie Zeeland onder voorzitter- schap van den heer C. Flipse van Wissen- kerke. Er waren 16 vereenigingen verte genwoordigd. Bericht was ingekomen van het bedanken als lid van de vereenigingen Nisse, Krabbendijke en Hansweert. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat over 1922 een batig slot was te boeken van /334.441/2. De heer J. van Houte, secre- taris, en dit jaar aftredend werd met 14 van de 16 stemmen herkozen. Een voorstel van Wilhelminadorp, om het aantal bestuursleden (thans 5) op 7 te brengen, kon geen bijval vinden. Met 9 tegen, 5 g.temnien en 2 onthoudin- gen werd besloten het 'zangersfeest dit jaar in Axel te houden op Woensdag 20 Juni e.k. Ditmaal wordt geen concours maar een festival gehouden zonder cri- tiek. De deelnemende vereenigingen zullen lieder 2 nummers naar keuze zingen. Wan- neer 20 Juni een mooie zomerdag mag zijn, zal Axel druk bezocht worden, daar aan het festival zal worden deelgenomen door ongeveer 800 zangers. DE CHR HIST. UNIE IN ZeELAND. De kamerkringvereeniging te Middelburg der Christ. Hist. Unie, vergaderde, naar de M. Crt,. meldt, Vrijdag jll in het1 ge- bouw „Van Ongeneughten Vrij" te Goes met de besturen der Statenkringen en af- gevaardigden der kiesvereenigingen, tot vaststelling der definitieve candidatenlijsten voor leden der Provinciate Staten voor Zeeland. De voorzitter, ds. J. de Visser, heette na gezang en gebed de aanwezigen, die en dit werd met genoegen geconstateerd uit alle richtingen waren opgekomen, welkom. Hij sprak den wensch uit, waar we hier bije.nkwamen om mannen voor te dragen, vast in onze beginselen voor de beiangen der provincie, dit alles mo- ge geschieden onder Gods zegen. Voor ds. Steinz die dit jaar aan de beurt van aftreden is als afgevaardigde naar het hoofdbestuur en niet voor herbenoeming in aanmerking wenschte te komen, werd bij acclamatie gekozen mr. R. M. van Dusseldorp, bnrgemeester van Westka- pelle, die deze benoeming aannam. Vervolgens werden de candidaten be- sproken en daarna tot stemming overge- gaan, nadat besbten was 2 lijsten met 10 namen in te zenden. In verband met het door hen verkregen stemmenaantal was de uitslag als volgt: 1. mr. H. F. Lantpheer (aftr,), Middelburg, 2. H. J, van den Ouden (aftr.) Ter Ncuzen, 3. F. L. Hensel (aftr.) Vlissingen, 4. mr. R. M. van Dusseldorp, Westkapell;, 5. A. D. F. van der Wart, Goes, 6. M. W. Koster, Axel; 7. J. J. Wallien, Breskens, 8. G. Bolier, Bruinisse, 9. C. j. Boogerd, Zierik- zee, 10. C. de jonge Cz., lerseke, li. W. de Ridder, Vlissingen, 12. W. L. Huson. Vlissingen, 13. P. de Koeijer Lz., lerse ke. 14. W. P. Calliber, Vlissingen, 15. W'. j. Talsma, IJzendijke, 16. Iz. Cappon, Nieuwesluis, 17. A. de Feijter, Zaamslag, 18. mr. H. v. d. Beke Callenfels, Middel burg, 20. C. B. Koolhaas, JKruiningen. Door den voorzitter were huUe gebracht voor de vele en vel.erlei diensteu, die de heer W. van Oeveren het oudste Staten- lid voor Zeeland, voor de provincie had gedaan, daar hij zich wegens hoogen leef tijd niet meer herkiesbaar had gesteld. Deze hulde werd door de vergadering met blijken van instemming aangehoord. Na de propaganda nog te hebben be- sproken, sluit ds. de Visser de vergadering met gebed, na dank te hebben betuigd aan alien die tot het weljslagen hiervan heb ben medegewerkt DRIEWEGEN. Dezer dagen hield de vereeniging „Onder- linge Samenwerking" tot uitkeering bij het verlies van varkens, gevestigd alhier, in het lokaal van de wed. Goe.thals hare jaurver- gadering. Uit het jaarverslag van den pen ningmeester bleek, dat in het afgeloopen jaar 11 zieke dieren zijn aangegeven, waar van er 5 gestorven zijn. De uitgaven heb ben bedragen 444,95 en de inkomsten f 152,20, zoodat e'r een nadeelig slot is van f 292,75. Met inbegrip van de goede sloten der vo- rige jaren is het bezit der vereeniging j 361,49. Het ledental is met 3 verminderd. De aftredende bestuursleden zijn herkozen. Het bestuur stelde voor, dat, in verband met het nadeelig slot van het afgeloopen jaar ieder lid 1,50 zou willen bijdragen ten bate der kas. Tijd van betaling zou worden gegeven tot Augustus a.s. Het voor stel is met algemeene stemmen aangenomen. AXEL. Donderdagavond werd alhier op Je bo- venzaal van den heer Gilijamse een pro- testvergadering gehouden tegen het ge nomen raaisbesluit aangaande de afschaf- fing der kermis. Ruim 250 personen waren aanwezig en gaveii herhaaldelijk blijken van instemming k>en dhr. A. van Maale uiteenzette, hoe dit besluit was een aan- slag op den winkeliersstand en cafehouders kortom alle neringdoeriden in Axel, afge- zien noch dat men den middenstander en werkman zijn jaar'.ijksch vermaak misgunt. Met edeic verontwaar diging moet ieder- een verzet teekenen tegen zoo'n machts- misbruik, zei spr., want als de heeren schriftelijk hadien mogen stemmen, was het voorstel nooit aangenomen. Bovendien is de verhouding der vocr- en tegenstan- ders in de gemeente zcker in het voorded der eersten, als er een volksstemming werd gehouden. Daarom siaoorde hij ieder- een aan, om te teekenen op de lijsten tan protest en zal door een adres aan den Raad alsnog worden getracht de kermis te behouden. (Ax. Crt.). VOETBAL. Competitie Z. V. B. Gister werd te Kapellebrug een wedstrijd gespeeld tusschen T.S.C. 1 van Ter Neuzen en „De Qrensstrijders" van Kapellebrug. De uitslag was 2 voor „De Grens- strijders''. KANTONGERECHT TE TER NEUZEN. VIER EN DeRTIG STUKS VEE IN DE VLAMMEN OMGEKOMEN. Te Ooltgensphat zijn de schuren en het wagenhuis van den heer van der Heuvel door onbekende oOrzaak geheel afge- brand. Er kwatnen 20 stuks vee en 14 paarden in de vlammen om. Men vermoedt, dat hier kv, aadwillisr- heid in het spel is. EEN MODERNE ENOCH ARDEN. Een staatsmijnamhtenaar te Hoensbroek is eenigen tijd geleden in het huwelijk ge- treden met een Duitsche vrouw, een we- duwe, naar het heette. Thans is evenwel plotseling de eerste man van de vrouw, die in den oorlog geweest is, en daarna ate krijgsgevangene in Siberie verbleven heeft, teruggekeerd. IN EEN ONBeWAAKT OOGENBL1K, In een woning aan het Goudsmids- pfcintje 2 ifood te Haarlem, zat het 4jarig zoontje van J. H. van B. bij de kachel. De vrouw des huizes, moeder van zes kinderen, was bezig met theeschenken voor de andere kinderen, toen zij aan hun be- wegingen bemerkte, dat er achter haar iets bijzonders gebeurde; zij is hardhoo- rend en moest op deze manier opmerk- zaam worden. Zich omkeerend, zag zij haar kind met ernstige brandwonden lig- gen. Het knaapje is twee dagen later aan de gevolgen overieden.. EEN 70JARIGE DIEF BETRAPT. Te Bussum is proces-verbaal cpgemaakt tegen een 70jarig man, wegens diefstal. Hij had een gedeeite van zijn schuur ver- huurd aan een koopntan in fruit. Deze miste van zijn daar aanwezigen voorraad al eenige weken bijna elken dag een ge deeite en eindelijk deed hij aangifte. De politie stelde zich toen op een vroegen tnorgen verdekt op in de schuur. Zoo werd de 70j.arige verhuurder op heeter- daad betrapt. ESSEN, 21 Jan. Volgens een bericht aan de Daily Mail wordt de toestand hier als zeer ernstig beschouwd, tengevolge eener dreigende algemeene staking, welke een ge volg is van de arrestaties van mijndirec- teuren, spoorwegautoriteiten en postbeamb- ten. De bevolking is zeer opgewonden. PARIJS, 21 Jan. Petit journal deelt mede, dat in een vergadering van de mijnwerkers- organisaties in het bezette gebied tot de algemeene werkstaking is besloten. In Parijs echter twijfelt men er aan of dat bevel door alle mijnwerkers wel zal worden opgevolgd. Moest het tot een algemeene werkstaking komen, dan zal het nu bezette gebied geheel van Duitschland worden afgesloten en zul len noch kolen, noch ijzer uit dat gebied mogen worden uitgevoerd. Groote troepen-transporten zijn reeds onderweg. Het spoorwegverkeer is geheel in des- orde, evenals dat der posterijen. Ook in deze beide takken van dienst is tot eene al gemeene staking besloten, indien de Fran schen de gearresteerde personen lieden niet vrijlaten. Tot gisteren werden in het bezette gebied 22 vooraanstaande personen gearresteerd. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. Zitting van '29 December 1922. Politieverordening van Axel. H. .1. W. te Axel, f 5, subs. 1 maand tuchtschool. L J. te Stekene, j 10, subs. '20 dagen hecht. G. d. J. te Koewacht J 5, subs. 10 dagen hecht. Politieverordening van Ter Neuzen. E. V. te Axel, f 3, subs. 6 dagen hecht. J. H. te Ter Neuzen, 10, subs. 20 dagen hecht. P. .I. d. W. te Ter Neuzen, 15, subs 30 dagen hecht. Politieverordening Hoek. A. W. N. te Hoek, vrijspraak. Reglement op ae wegen en voetpaden. H. I. S. te Axel, /10, subs. 1 maand tuchtschool. J. C. H. te Axel, D. D. te Axel en P. J. J. P. te St. Jansteen, alien ontslagen van rechtsvervolging. P. C. v. d. B. te Axel, f 10, subs. 20 dagen hecht. J. K. te Axel, 25, subs. JO dagen hecht. A. B. te Axel, f 25, subs. 50 dagen hecht. A. R. te Ter Neuzen, 25, subs. 50 dagen hecht. C. T. te Watervliet, 25, subs. 50 dagen hecht. C. T. te Watervliet, 25. sub?. 50 dagen hecht. W. D. te Axel, ontslag van rechtsvervolging. d. K. te Axel. 3, subs. 6 dagen hecht. C. T. te Watervliet, J 25, subs. b0 dagen hecht. J. P. D. te Axel, f 10, subs. 20 dagen hecht. A. Y. te St. Jansteen, ontslag van rechtsvervolging. Motor- en Rijwielwet. C. J. D. te Zaamslag,, 5, subs. 1 maand tucht school. G. J. B. en F. D. beiden te Ter Neuzen, vrijspraak. J. v. H. te Philippine, /12, subs. 24 dagen hecht. A v. L. te Selzaete, 10, ?ubs. 20 dagen hecht. C. L. K. te St. Jansteen /10 subs.20 dagen hecht. P. v. L. te Ter Neuzen, /12, subs. 24 dagen hecht. 0. d. V. te Assenede, 12, subs. 24 dagen hecht. S. v. V. te Sluiskil, 10, subs 20 dagen hecht. C. L. K. te Ter Neuzen, f 0,50. subs. 1 dag hecht. J. P. v. B te Zaamslag, /I0, subs. 20 dagen hecht. R. K. te Assenede, f 10, subs. 20 dagen hecht. C. V. te Assenede, /G,50, subs. 1 dag hecht. V. v. W. te Oost-Eeclpo, /10, subs. 20 dagen hecht. A. A. te Bassevelde. 10, subs. 20 dagen hecht. W. V. te Axel, 20, subs. 40 dagen hecht. T. G. te Bouchaute, 10, subs 20 dagen becht. M. M. D. te Sas van Gent, J 10. subs 20 dagen hecht. J. P. B. te Sas van Gent. /"2. subs. 4 dagen hecht. J. K. te Axel, f 12, subs. 24 dagen hecht. P. H. te Axel, f 25. subs. 50 dagen hecht. D. v. T. te Axel, /20, subs. 40 dagen hecht. M. v. H te Zaamslag, f 10, subs. 20 dagen hecht. J. J. I), te Ter Neuzen. 5, sabs. 10 dagen hecht,. P. v. D. te Hoek, f 12, subs. 24 dagen hecht. C. V. te Moerbeke, 10, subs. 20 dagen hecht. E B. K. te Sas van Gent, f 25. subs. 50 dagen hecht. Drankwet. I. M. S. te Sas van Gent, ontslag van rechtsver volging. 1. M. S. te Sas van Gent, vrijspraak. F. B. v. A. te Axel, vrijspraak. Vee laten loopen op een andermans land. A. V. te Westdorpe, f 25, subs. 50 dagen hecht. Openbare dronkenschap. J. A. d. L. te Ter Neuzen P. J. R. te Sas van Gent; P. d. W. te Ter Neuzen en H. K. te Ter Neuzen, elk f 15. subs. 30 dagen hecht. G. S. te Ter Neuzen, tweemaal 3 weken en twee- maal een jaar opzending naar een rijkswerkinrichting. IJkwet. B. E. P. G. te Westdorpe. /I. subs. 2 dagen hecht Boterwet. C. J. E. te Zaamslag, /18, subs. 20 dagen hecht. Spoorwegwet. A. R. R. te Ter Neuzen. 15, subs. 30 dagen hecht Arbeidswet. N. J. A, te Ter Neuzen. 2 X 25 of 2 X 51 dagen hecht. Reglement op de rivieren en rijkskanalen. J. B. K. te Bemich Luxemburg, /125, subs. 6 maanden hecht. Rotterdam, 22 Januari 1923. VEEMARKT. Aangevoerd werden 416 vette runderen, 180 vette- en graskalveren, 323 schapen en iamtneren en 1290 varkens. De noteenng was als volgt Koeien le kw. 1.30 tot f 1,35 2e kw. /1,20 tot/1,10 ;3e kw. 1, tot 0,90 Ossen le kw. 1,25 tot /1,35; 2e kw. j 1,15 tot 1,053e kw. f 0,95 tot Kalveren le kw. 1,65 tot /1,90 2e kw. 1,45 tot 1,25; 3e kw 1,05 tot Schapen le kw. 0,80 tot /0,90; 2e kw. 0,70 tot /0,60; 3e kw. 0,50 tot f Lammeren /0,90 tot 1,05 Varkens le kw. /0,92 tot /0 96 2e kw. f 0,90 tot 0,863e kw. 0,82 tot /0,76; lickt soort 0,83 tot f 0,90. Vet vee en vette kalveren met redelpken handel tegen iets vastere prjjzen dan vorige week voor piimakwaliteiten. Varkens met re dely ken handel tegen lagere prijzen. Schapen en lammeren eveneens met redeljjken handel. F1JNE ZADEN. Lgnzaadvoer f 18,tot 20,—; Bruin Mosterdzaad 44.tot 46,— Geel Mosterdzaad 35,tot 38, Karwjjzaad /77,— tot 79,Eanarie- zaad 15,— tot 17,Koolzaad tot Zaadjjnzaad /24, 29,— Blauwmaanzaad 65,tot 68,Boekweit VLAS. AaugevoerdBlauw 14750 E.G. /1,25 tot /1.85 Groningsch 15000 E.G. /1,35 tot 1,75 Hollandsch Geel 6650 E.G. 1,35 tot 1,85. Wit 11200 E.G. /1,20 tot 1,40 Dauwroot 3900 EG. f 1.25 tot f 1.40 alles per E.G. AARDAPPELEN. Zeeuwsche Blauwe 2,50 tot 2,80 Zeeuwsche Bonte 2,50 tot 2,90 Poters /l,20 tot /l,50; Zeeuwsche Eigen- heimers 1.50 tot 1.75 Blauwe Eigen- heimers f 1.70 tot f 2.Brielsche Eigenheimers tot Bravo's /2,10 tot. 2,50Red Star 1.50 tot 1.80 per H.L. E1EREN. Zeeuwsche en Overmaassche dooreen 9,tot 11,— Vergradering van Dondertlag 18 Januari 1923, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burgemeester. Tegenwoordig de leden: L. J. Geelhoedt, L. T. van Hasselt, D. Scheele, H. J. van den Ouden, P .van Cadsand, R. G. E. Nolson, F. B. G. de Meyer, H. J. Colsen, N. A. Hamelink en L. J. van Driel. Afwezig de heeren J. J. de Jager, G. de Ridder en A. J. Harte. De VOORZITTER opent de vergadering en neemt in deze eerste vergadering in dit jaar de gelegenheid te baat om dank te zeggen voor de gelukwenschen die hem bij de wisseling des jaars zijn toegezonden, terwijl hij wederkeerig alien gelukwenscht, zoowel voor zichzelf ds in hun huiselijk leven, en dat de leden van het gemeentebestuur en den gemeenteraad de noodige wijsheid en kraeht zullen moger ont- vangen, om werkzaam te zijn tot heil der ge meente. Bij het intreden van het jaar 1922 hadden we gehoopt, dat de loop der omstandigheden op vele vragen een gunstiger antwoord '.ouden hebben gegeven, dan het geval is geweest. Helaas is de toestand op intemationaal gebied nog weinig veranderd. Spreker drukt de hoop uit, liat het verloop van het jaar 1923 bevre- digender zal zijn, al is de toestand nog aller- minst helder, we zijn toch dichter bij de op- lossing dan een jaar te voren. Een punt waar onze gemeente groot b'dang bij heeft, het herstel van de zeevaart op onze haven, hoopt spreker, dat gunstig zal mogen uitvallen. Dit is vooral te hopen, omdat tie toestand in onze gemeente op het oogonblik allerminst rooskleurig is, hetgeen voor een deel ook te wijten is aan het stilliggen van de vlas- mdustrie. Hij hoopt, dat het gelukken moge ook in dat opzicht nieuw leven te brengen. Toch zijn er ook lichtpunten. De opening van de nieuwe Ijjn op Ixinden heeft weer een directe verbinding met Engeland daargesteld, waai-van de haven voordeelen zal genieten. Dan wil hij ook wijzeh op het we.rkdat de Zeeuwsch-Vlaamsche zeevaartmaatschappij on- derneemt en welke hij hoopt, dat succes van haar werk zal ondervinden, terwijl ook de A. C. Lensens' stoomvaartmaatschappij, door het in de vaart brengen van het stoomschip Tei'neuaen weer eenigen in de gelegenheid stelde loonend werk te vinden. Hij hoopt, dat op al ons werk, al het pogen, Gods Zegen moge rusten, die onrrtisbaar ;s voor het gedijen van den arbeid en moge het Ter Neuzen en hai'e ingezetenen ill 1923 welgaan! De leden geven door bijvalsteekenen hun in- stemming met deze woorden te kennen. De VOORZITTER deelt mede, dat de heer De Jager bericht heeft gezonden wegens uit- stedigheid niet te kunnen tegenwoordig zijn, de heer De tedder is verhinderd wegens drukke bezighetlcn en de beer Harte wegeas familieomstandigheden. Aan de orde komt: 1. Notulen. De notulen der vergaderingen van 24 Octo ber en 23 November 1922 worden met alge meene stemmen onveranderd vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. a. Eene berekening der kosten voor den bouw van het lijkenhuis op de nieuwe alge meene begraafplaats. Uit de desbctreffende stukken blijkt, dat dit in totaal heeft g-ekost f 4367,98%. Aan meerder werk moet worden berekend f 307,70%, en aan minder werk f 85,aizoo een verschil van f 222,70te, waarmede de kos ten moeten verminderd worden om te komen tot tie kosten van uitvoering Volgehs het be- stek, zijnde alzoo 4145,23. De raining was f 4500,en het bedrag van den minsten inschrijver bij openbare aanbe- steding 5915, Aangenomen voor kennisgeving. b. Eene missive van gedeputeerde staten, d.d. 17 November 1922, waarbij wordt toegezonden een afsehrift van het Koninklijk besluit van 26 October 1922, ho. 52, houdende eene beschik- king op hec beroep, ingesteld door het Bestuur der vereeniging voor Ohristelijk Onderwijs te Driewegen, gemeente Ter Neuzen, tegen het besluit van Gedeputeerde Staten, van 14 Juli 1922, waarbij met handhaving van het besluit van den raad dier gemeente van 29 Juni 1922 (waarbij werd geweigerd beschikbaar te stel- len een bedrag van 3000 voor het aanschaffen van schoolbankenhet daartegen ingesteld be roep ongegrond is verklaard. Bij deze beschikking wordt het besluit van gedeputeerde staten vemietigxl, op grond dat ingevolge artikel 76, 2e lid, der Lager Onder- wijswet 1920 van een besluit van den gemeen teraad als bedoeld in artikel 75, le lid, dier wet, ieder ingezetene bij gedeputeerde staten in beroep kan komen: dat alleen natuurlijke personen als ingeze tenen kunnen worden aangernerkt, zoodat het door het schoolbestuur bij gedeputeerde staten ingesteld onderzoek geen steun vindt in de wet, en gedeputeerde staten dus het appellee- rende schoolbestuur in zijn beroep niet ont- vankelijk hadden behooren te verklaren. Aangenomen voor kennisgeving. c. Kennisgevingen van gedeputeerde staten van Zeeland, in zake afschaffing van de vee- markten te Haamstede, Kruiningen, Drie wegen, Nisse, Hontenisse, Aardenbu'g en Wemeldinge en de jaai'markt te Zuiddoipe, benevens de varkens- en biggenmarkt te Mid delburg. Aangenomen voor kennisgeving. tip. Een schrijven van E. Dieleman, Aaarin deze bericht zijli herbenoeming tot lid van het bungerlijk armbestuur aan te nemen. Aangenomen voor kennisgeving. e. Een verklaring van J. M. O. Priem, overste der afdeeling Ter Neuzen van het Ge- nootschap tot Opvoeding, gevestigd te Roosen- daal, dat zij de voorwaarden waaronder haar vergunning werd verleend tot het leggen van een riool in gemeentegrond, bedoeld in het raadsbesluit van 23 Novmber 1922, aanx aardt. Aangenomen voor kennisgeving. f. Het raadsbesluit van 24 October 1922, betreffende onderhandsche verhuring van het schoolhuis bij school B, voorzien van het bewijs der goedkeuring door gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. g. Het raadsbesluit van 23 November 1922, betreffende in gebruik geven van een gymna- stieklokaal der kopschool aan 't Ter Neuzensch Mannenkoor, voorzien van het bewijs der goedkeuring door gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. h. Het raadsbesluit van 23 Novembei 1922, betreffende verkoop van gemeentergrond aan C. C. Nobels, voorzien van het bewijs der goed keuring door gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. i. Het raadsbesluit van 23 November 1922, betreffende wiiziging der gemeentebegrooting, dienst 1922, voorzien van het bewijs der goed keuring door gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. j. Een adres van W. van Doeselaar Iz. en 43 anderen, wonende aan den dijk van den Coegorspolder te Sluiskil, die daarin te ken nen geven, dat de rijweg door den Fieissens- polder, als ook het voetpad, in desolaten toe stand verkeert; dat het bedoeide voetpad enkele jaren ge leden vanwege de gemeente is opgemaakt. doch tot hiertoe weinig is onderhouden; dat zij verzoeken, hierin zoo spoedig mogelijk te willen voorzien. Burgemeester en wethouders stellen voor, dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen, aangezien de noodige verbeteringen reed- zijn aangebracht. De heer COLSEN merkt op, dat het voetpad nog maar ten deele gemaakt is. Naar zijn meening' ligt het nog niet zooals was beloofd bij het bezoek van burgemeester en wethouders door den wethouder van publieke werken. Het zou moeten loopen van af boven den dijk, bij de woning van Bleijenberg, Het is nu nog een modderpoel. De heer SCHEELE vraagt, of het wel mo gelijk is, daar een voetpad te leggen. De VOORZITTER dyelt mede, dat de heer Colsen van meening is, dat er een voetpad zou kunnen gelegd worden op de stoep, boven de goot. Burgemeester en wethouders zijtf op dit oogenblik echter aan het correspondeeren over den weg zelf met het polderbestuur, om dien overeenkomstig het reglement op de we gen en voetpaden in orde te brengen. De heer COLSEN zou het noodig achten. dat daar een radicale oplossing aan de zaak gegeven werd, al moest dit een paar honderd gulden per jaar kosten. De buurtschap breidt zich daar steeds uit. Het komt hem voor, dat die weg van het polderbestuur aan de gemeente zou behooren over te gaan, Het is na een wantoe stand. Hij is overtuigd, dat, indien de vraag \an de gemeente komt, om den weg aan haar over te geven, het polderbestuur er zeker in zal toe- stemmen en ook wel bereid zal grevonden wor den een bijdrage te geven in de jaarliikscbe kosten van onderhoud, tot het bedrag, dat de polder er nu gemiddeld aan ten koste leggen moet. De gemeente krijgt dan over den wpt zeggingschap en kan er voor zorgen, flat die vuilnisbakken voor de woningen, want zoo moet men die maar noemen, worden opire- ruimd. Daarop client vooral wel eens gelet.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 2