IOLDO s. 25 T A B A K RECLAME. CENT Wethouders, dat ze er tegen op zien, om alle kosten voor de gemeente te nemen, maar dan zou het toch in handen komen van het hoogste college in onze provincie. De heer WEI-TNS merkt op, dat Gedepu- teerde Staten den Noordpolder nimmer kunnen dwingen den weg te verharden, maar zij be- hoort den weg in zij^i aard toch in behooril'ke coriditie te onderhouden en het zou daarom wel gewenscht zijn, dat Burgemeester en Wetbou ders op dezen weg eens een dubbel kijkje namen, oni na te gaan, of het onderhoud van dezen weg wel voldoet aan de eischen van de wet. De VOORZITTERDe wet geeft geen Ix paalde voorschriften, waaraan een weg moet voldoen. De heer WEIJNS: Maar ze moet toe!1 goed berijdbaar zijn 011 ze is meer dan eens in he! jaar niet berijdbaar. De VOORZITTERMaar we kunnen toch niet iederen dag dien weg gaan opnennn. De heer WEIJNS: Neen, dan zou het per jaar 364 maal meer zijn dan thans, en ik vraag maar een dubbel kijkje. De VOORZITTER: De weg ligt toch maar een deel van het jaar slecht. De heer VAN DIXHOORN: De weg ligt nooit goed. De VOORZITTER: Men moet in aanmer- king nemen, dat het een aardenbaan is, die nimmer kan liggen als een verharden weg. Burgemeester en Wethouders stemmen toe, dat het een ongezonden toestand is, maar 1111 het middel om er veramlering in te brengen De heer KRUIJSSE: Naar aanleiding van de bemerkingen op de houding van den Noord polder, wil ik wel onder de aandacht brengen, dat dit een kleine polder is, met een thans al zeer hoog dijkgeschot. Elke f 100 uitpaven meer per jaar beteekent een verhooging van het dijkgeschot met f 1,50 per H.A. De i nder- houdsplicht van den Ouden Weg berust bij den Noordpolder, maar aan wie de weg in eigen dom toebohoort, is moeilijk uit te maken. Ik heb over deze zaak echter een andere meening. Men heeft hier al zoo dikwijls ge sproken over productieve werkverschaffing, en dit was nu naar ik meen eens een mooie ge- legenheid om werkelijk productief werk te laten uitvoeren. Het is toch in het algemeen belang, dat deze weg gemaakt worrit, doeh de polder bestaat uit kleine ingelanden en nu gaat het toch oolc niet aan om die kleine men ■schen ten slotte een zwaren last op te leggen, ter wille van een werk van algemeen belang. Indien bet werk werd aangeplakt, zou men er evens 00k de werlcloosheid mee bestrijden. De VOORZITTER: Dus u zoudt geen ^e- ivvaar hebben om het werk voor rekening van gemeente te laten uitvoeren? De heer KRUIJSSE: Neen, daar kan 00k geen ezwaar tegen zijn; heel de kom der gemeente lgt in den Noordpolder. Het dijkgeschot be- draagt nu al f 11 per H.A., zeker niet weinig Het moet door kleine ingelanden opgebraeht worden De gemeente wil dien polder een te zwarei) last op de schouders leggen. De heer WEIJNS betwist dit, dat is nog uit niets bewezen, maar het antwoord van den polder, dat ze er niets aan willen doen, valt hem zoo tegen. Indien ze zelf een klein bedrag bndden beschikbaar gesteld of zelfs maar had- den doen doorvloeien, dat ze in het werk veel belangstellen, zou de indruk geheel under? geweest zijn. De heer VAN DIXHOORN is het hierio met den heer Weijns eens, in den brief maakt de polder er zich zeer koud van af, met te zeg gen, dat zij geen voorstellen tot verbetering in overweging willen nemen. Overigens zou hij er ook wel voor voelen, om den polder van het onderhoud van dien weg te ontlasten. Hij vindt ook, dat men die ingelanden niet zoo zwaar kan gaan belpsten ter wille van een weg voor Jan Publiek, v/aar zij zelf geen belang bij hebben. Hij zou echter willen, dat dan de Nooi'dpolder verder ook geheel werd uitge- schakeld. De VOORZITTER wil even in het licht stel len, waar het thans over gaat, want men dwaalt af. Burgemeester en Wethouders heb ben te kennen gegeven, dat zij geen vrijheid v'nden^n; de zaak voor rekening der gemeen te te nemen. Is de raad het daarmede niet eens, dan za! er een voorstel uit den boezem van den raad moeten komen. De heer VAN DIXHOORN wil niet hcgin- nen met een voorstel te doen, maar verklaart, bereid te zijn, voor de gemeente het onderhoud over te nemen en den weg in orde te willen brengen, maar dan moet de Noordpolder den weg ook aan de gemeente overgeven. De VOORZ7TTERDat zal de polder wel willen doen! De heer KRUIJSSE denkt ook, dat de inge landen, da&rvoor wel sullen te vinden zij.n, Zij ziir, van de redeneering uitgegaan, dat zij, deo: het voetpad gezamentlijk met de ge meente te maken, van hare zijde voldoende voor hare krachten aan den weg gedaan heeft. De weg ligt zelfs niet eens in den Noordpolder, doch in Beoostenblij. De heer VAN DIXHOORN merkt op, !at de polder toch den bouwgrond langs den weg heeft verkoeht en daarvoor de gelden heeft ontvangen. De heer WEIJNS: En wat betalon de be- woners aan polderlasten De heer KRUI ISSE: Geen cent! De hee; OGGEL acht het ook zeer jammer, dat de older bepaald eenige medewerking af- wijst. Als ze had te kennen gegeven, het werk wel te willen uitvoeren, maar er zelf slechts f J 00 of zelfs maar f 50 in te kunnen betalen, dan had de raad nog kunnen zien wat van ge- meer.tewege kon gedaan worden. Dan had sub- sidie kunnen worden verleend, inaa" dan zou de polder het werk toch uitvoeren, hetgeen meer in de lijti ligt daar dit zoo behoorf. De heer DE KEIJTER acht toch we' ver- zachtende omstandigheden voor het schrijven van den Noordpolder aanwezig, daar haar een zoo hooge begrooting werd voorgelegd. De Oude Weg behoeft niet te worden verhard zoo- als de provinciate weg, met keien, maar met macadam of grint was dit ook al voldoende. Daardoor was de uitgaaf voor haar veel te groot. De VOORZITTER: Er zijn haar vier begroo- tingen voorgelegd, eene met nieuwe keien, eene met oude keien en ook met grint en met macadam verhard. Er is ook nog aangeboden de oude keien van de gemeente te geven zoo- dat de poldei den weg maar had te laten maken. De heer KRUIJSSE merkt op, dat het met grint toch ook nog een begrooting van 7000 was, hetgeen voor zoo'n kleine polder te hoog is. De heer OGGEL stemt dat toe, maar komt er op teiug, dat ze hadden kunnen te kennen geven er zelf maar eens honderd of twee honderd gulden aan te kunnen betalen. De heer KRUIJSSE wijst er op, dat er over deze kwestie gesproken wordt, alsof er officiiiel van wege den gemeenteraad aan den Noord polder eenige steun verzekerd is, maar dat de zaak eigenlijk zoo staat, dat de polder hier- omt rent ni t eens een toezegging of schrijven van Burgemeester en Wethouders heeft. Het polderbestuur heeft alleen geconfereerd met den burgemeester en om dezen ter wille te zijn, is een vergadering van ingelanden bijeenge- roepen. Het polderbestuur heeft dus to* hier- toe alleen met den burgemeester te maken gehad. De VOORZITTER stemt dien gang van zaken wel toe, maar merkt op, dat een en ander eerst door Burgemeester en Wethouders besproken was en hij dus in opdracht van het college heeft gehandeld. De heer OGGEL had ook gedaeht, dat Bur gemeester en Wethouders met het polderbe stuur zouden hebben geconfereerd, maar had er ook geen bezwaar tegen, dat de burgemees ter alleen met het polderbestuur heeft ge sproken. De heer KRUIJSSE geeft te kennen, dat liet polderbestuur het idee niet heeft kunnen krij- gen, dat namens Burgemeester en Wethouders gehandeld werd. De heer WEIJNS: \Iaar de ingelanden wetcn toch zeer goed, dat deze zaak reeds meer dan een jaar lang in den raad besproken is en ook wat dienaangaande is gezegd: zoo onnoozel zijn ze toch niet. De heer DIELEMAN merkt op, dat door de thans gehouden worden lange redeneeringen, de zaak geen stap verder komt. De raad weet nu, dat de Noordpolder niet genegen is, om aan de uitvoering hard mee te werken, om daar door ook voor werkverschaffing te zorgen. Nu, zij staat daarin niet alleen, want vele polders geven tegenwoordig blijk, zich daarvoor niet zoo erg te interesseeren. Hij voor zich, zou het voor den poldei1 nu niet zoo'n bezwarende daad gevonden hebben, om een werk van 7000 aan te pakken, met steun van de gemeente, want ze behoeft daarvan dan toch maar rente en aflos te berekenen, en die zou, over een aantal jaren, toch niet zoo zwaar drukken. De rnenschen, wonende aan den Ouden Weg, moeten echter volgens spreker geholpei; wor den, en spreker zou er ook van gemeentewege in willen voorzien. Stelt men een beslissing nog uit, dan verloopt deze campagne weer en zit men den volgenden winter nog met een slechten weg. De heer WEIJNS wijst er op, dat die weg weinig wordt bereden en vraagt, of die niet met sintels van de gasfabriek in orde zou kunnen gemaakt worden. Een goeden s'ntel- weg is heel wat beter dan een slijkweg en dap zou het ook niet veel kosten. De weg zou dan eerst goed gelegd kunnen worden en daama de sintels er op gebracht kunnen worden. De heer VAN DE BILT heeft hetzhlfde denk- beeld als de heer Dielentan: de Noordpolder heeft er geen be'ang bij en met veel gepraat komen we thans niets verder. Hij voclt er ook voor, dat besloten wordt om van gemeentewege op de goedkoopste maiiier den weg in orde te brengen. Er zou dan kunnen begonnen worden om het siechtste gedeelte te verharden met oude keien. Dat kan dan later met gedeelten uitgebreid worden. Eerst zou de weg onder profiel dienen gebracht te worden, want in dat opsicht legt zij er treurig bij. De kosten zullen dan voor de gemeente niet zoo hoog zijn en de rnenschen kunnen dan gedeeltelijk vlug gehol- pen worden. De VOORZITTER: Maar dan moeten we toch eerst aan den Noordpolder vragen of we dat mogen doen. De heer KRUIJSSE twijfelt niet aan een toestemmend antwoord, dat ligt juist in haar lijn. De heer VAN DIXHOORN; daar dan zou de Noordpolder als onderhoudsplichtige uitge- schakeld moeten worden en de weg aan de gemeente komen. De heer KRUIJSSE: Maar dat is heel wat anders, dan vragen om een weg te mogen maken De heer OGGEL zou, als de Noordpolder het goed vindt, veel gevoelen voor het denkbeeld van den heer Weijns. De heer VAN DIXHOORN wyst er op, dat het overgeven van den weg aan de gemeente een onafwijsbare eisch is, als deze het onder houd op zich neemt. Vroeger stond er kaphout langs den weg, dat de polder liet kappen. Dit is slechts voor wegsonderhoud. Als de ge meente nu echter voor de kosten van het onder houd zorgde, zou de polder, uit overweging, dat zij er nu zelf geen nadeel meer van had, weer wel eens hakhout langs den weg kunnen gaan pianten en daar zou de gemeente dan niets tegen kunnen doen. De heer KRUIJSSE: Waar vroeger kaphout stond, staan nu huizen en de kopboomen '<>- hooren tot de hofstede van de weduwe Van Hoeve. De heer VAN DIXHOORN: Het zou wel zoo mooi niet gaan, maar men zou er toch nog wel hakhout kunnen pianten. De heer DE FEIJTER is er wel voor om den weg te maken, maar niet om haar over te nemen, want als de gemeente dit eerst moet gaan doen, worrit de zaak op een lange baan goschoven en hjj ziet niet in, dat de polder haar eigendomsrecht op den weg zal afstaan. Dan moet men echter weer gaan onderhandelen hetgeen lang riuurt en hier is het ter deeg; wie spoedig helpt, helpt dubbel De heer DIELEMAN zou maar eerst willen beginnen met den weg in onderhoud te vagen en dan later in eigendom. De heer OGGEL: Dat zou net andersom moeten. De heer DIELEMANNeen, we hebben het eerst verharding noodig, de rest komt er min der op aan. De heer OGGEL: Maar als de gemeente be- gint met eerst verharding aan te brengen, za! de polder er later niet meer voor te rinden zijn, haar over te geven. En we moeten er vol- ledige beschikking over hebben, ten einde te voorkomen, dat het onderhoud van den weg na deel ondervindt door beplanting met hout- gewas. De heer DIELEM.A?': We kume-> d:c -1 boomen van de hofstede niet weg doen en ver der is de gelegenheid om nog houtgewas langs deri weg te pianten zeer onbeteekenend. De heer WEIJNS; Het zou zeer onbillijk zijn, wanneer ze het onderhoud niet aan e ge meente wil den overgeven. Het zou toch ook voor den Noordpolder vcordeel zijn als dit een goeden weg werd. De heer KRUIJSSE: Er wordt hier gespro ken van het overgeven van den weg in eigen dom, maar het is heeleinaal niet uit te maken, dat de weg in eigendom aan den Noordpolder behoort, wel de zijkanten. De heer WEIJNS acht het dan zeker oodig dat er voorzorgen worden genomen, want dan zou zij op de zijkanten boomen kunnen plan- ten. De gemeente zou dan een verklaring moe ten vragen, dat ze dat nimmer doen zal. De heer VAN DIXHOORN vraagt, hoe dan de grens tusschen het eigendom van den polder en de weg zal uitgemaakt warden. Hoe breed is de weg en hoever komen de zijkanten? De VOORZITTER meent, dat dit uit den ligger der wegen wel blijken zal. Hij meent in overweging te moeten geven, in deze thans geen beslissing te nemen. Er worden we! ver- schillende meeningen naar voren gebracht, doch er is geen afgerond voorstel en dat zal hiervoor zeker noodig zijn. Zou de raad mis- schien kunnen goedvinrien, aan Burgemeester en Wethouders op te dragen hierover nog eens met den Noordpolder te onderhandelen en dan met een voorstel bij den raad komen, waarbij rekening zal worden gehouden met de "hans geuite meeningen De heer WEIJNS zou daar op zichzelf geen bezwaar tegen hebben, maar dat leidt tot uit- stel en het zou thans juist de goede tijd zijn om het uit te voeren, aangezien er nog al wat werk aan zou zijn en daardoor werk!cozen zouden kunen worden geholpen. De VOORZITTER meent, dat de verbetering van den Ouden Weg niet zooveel voor de werk- looze zal beteekenen. De grootste kosten zul len weggaan aan het verharden zelf. De heer OGGEL: Als het met sintois zou gebeuren, zou er toch nog al wat werk aan zijn. Het was misschien het beste, dat Burge meester en Wethouders de zaak geheel voor- bereiden, zoouat, als in een volgende vergade ring de raad aan het plan zijn goedkeuring hechl. met de uitvoering terstond kan worden begonnen. De heer KRUIJSSEAls er dan deze rhaand nog een vergadering kan worden gehouden. De VOORZITTER: Dat kan niet. De heer DIELEMANMaar dan gaat de zaak weer op de lange baan, en dan vinden we met December den weg nog1 in rienzclfrien toe- stand. De zaak is nu toch al een jaar aan- hangig. Als het tot half Februari moet duren eer er een beslissing valt, wordt het te laat. De VOORZITTER: Het behoeft geen half Februari te worden, om weer te vergaderen, dit kan zoo spoedig mogelijk geschieden, doch, aangezien niet vooruit te zeggen is, wanneer de zaak voldoende voorbereid is, kan ik mij niet binden aan een datum voor het beleggen eener volgende vergadering. Dit zal geschie den zoodra we klaar zijn. De heer DIELEMAN vindt wel jammer, dat nu niet kan besloten worden; het is een toch al zoo langdradige geschiedenis. De VOORZITTER; U moet toch vertrouwen hebben in het dagelijksch bestuur, dat dit het mogelijke zal aanwenden om de behandeling te hespoedigen. De heer DIELEMAN heeft voldoende ver trouwen in het dagelijksch bestuur, doch vreest, dat de behandeling' die de zaak r.u zal moeten onderg'aan aanleiding zal zijn voor ver- traging, want dan zullen ook de ingelanden van den polder weer moeten worden opge- roepen, en daar gaat allemaal tijd mee been. De VOORZITTER acht die manier van be- handelen toch niet te ontgaan, daar zonder toestemming van den polder niet kan gehan deld worden. De heer BAERT stelt in het licht, dat wat uitstel voor do uitvoering van dit werk niet kan schaden. Hij acht dat geen werk >m in Tanuar: of Februari u'tgevoerd te worden, want dan zou men slijk met slijk maken, cn het werk nutteloos zy'11. Beter is het, zoo iets uit te voeren in Maart of April en dan zullen cr naar hij meent, nog wel rnenschen zijn, die daarvoor in aanmerking kunnen komen. Met algemeene stemmen wordt goedgevon- den, dat Burgemeester en Wethouders tegen de volgende vergadering omtrent deze zaak een nader voorstel zullen voorbereiden, om zoo mogelijk te kunnen overgaan tot verbetering van den Ouden Weg. Burgemeester en Wethouders stelien voor, aan de verschillende opmerkingen te vo'rioen. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. h. Een schrijven van Gedeputeerrie Staten van Zetland dd. 29 Decern be; 1922, luidende als volgt: Ofschoon ait. 6, gelijk dit thans luidt, feile lijk nog geen uren van keuring voor en 11a het slachten aangeeft. wat blijkbaar de bedoeiing is van art. 21 eerste lid sub b der wet, wordt het bij Uw ter zijde vermeld schrijven inge- zonden gemeenschappelijk raadsbesluit tot wij- ziging der vei orde ning op den keurings lienst van vee en vleesch in het belang van eene spoedige uitvoering der wet door ons goedge- keurd; dit bericht geldt tevens als bericht van ontvangst in den zin van art. 167 Gemeenrewet. Mochten zich later in de praktijk moeiliikheden voordoen, dan kan alsnog aanvulling geschie den. Aangaande den door den raad van Bosch- kapelle bij besluit van 18 November jl. te kennen gegeven wensch doet de betrokken Inspecteur der Volks.gezondheid ons bij schrij ven van 22 dezer het volgende opmerkeh, waarmede wij ons kunnen vereenigen. ..Dit artikel is grootendeels overboriig. Het recht, dat hierin aan de eigenanrs gegeven wordt, bezitten deze reeds. Ieder, die een slachtdier heeft, dat poerigekeurd is- mag dat verkoopen, ook indien het noodsiachtingen be- treft. In vele gevallen zal deze verkoop onder toezicht moeten geschieden. nergens wordt echter den eigenaa11 verboriou dezen verkoop zelf te verrichten De kosten der keuringen van varkens ten behoeve van eigenaars uit- sluitend voor eigen gebreik (hier zullen de zuivere huisslachtingen bedoeld zijn) ten laste te brengen van den keuringsdienst, lijkt mij niet gewenscht. Overigens zullen deze geval len, waarbij toch keurig verlangd wordt. spo- radisch zijn, aangezien voor deze slachtingen vrijstelling van keuring is verleend en der- halve geen keurgeld enz. behoeft te worden betaald. Evenmin is er rerien voor alle nood siachtingen de kosten door den keuringsdienst te laten betalen. Ingeval van goedkeuring kan de eigenaar zonder bezwaar zelf de kosten dragen. Alleen, indien de dieren afgekeurd of ter plaatse vemietigd moeten worden, kan het nuttig zijn, vrijstelling te verleenen van h»t betalen van keurgelden. De kans op fraudee- ren zal er door verminderen. Voorschriften dienaangaande zouden dan echter moeten wor den opgenomen in de verordening op de hef- i. Een adres van M. Dieleman Rz., van beroep handelaar en voerman te Vxel, die daarin te kennen geeft, dat hij van wege den burgemeester aanzegging heeft gekrege- om zijn stal, waarin zijn koeien staan, op te ruimen; dat het hem nog niet is mogen gelukkcn om op een eenigszins geschikte plaats het eon of ander te kunnen koopen of huren; dat hij zich daarom tot den gemeenteraad wendt met het verzoek, om het pereeel tuin- grond, gelegen in de Oude Wijk, nabij het lijkenhuisje, groot ongeveer 30 of 35 roeden, voor een billijken pry's aan hem te willen ver koopen, ten einde daar op eon steehen sehuur te kunnen bouwen. Burgemeester en Wethouders stelien voor, dit adres, dat na hunne vergadering is inge- komen, in hunne handen te stelien om bericht en raad. -Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. j. Een adres van P. L. Goossen, A. Th. 't Gilde en J. den Engelsman, bij stemming gekozen door een vergadering van Axelschf- werkloozen, als zoodanig bijeen op Dinsdag 9 Januari 1923, en resp. vertegenwoordigers de afd. Axel van de Nederl. Vereeniging van Fabrieksarbeiders, de afd. Axel van de S. D. A. P. en de georganiseerde1 arbeiders1 dat door hen bij Burgemeester en Wethou ders een onderhoud is aangevraagd om bii- liggende ontwerpverordening. regelenrie de voorvvaarden voor de te werkstelling bij de gemeentelijke werkverschaffing nader toe te lichten, hetwelk naar zij hopen za! kunnen geschieden voor de eerstvolgende raadsver- gadering; dat zij het vertrouwen uitspreken, dat de raad eenparig met hen van gevoelen zal zijn, dat het in de lijn der tegenwoordige tydsom- standigbeden ligt, dat hieroVer overleg wordt gepleegd met een of meerdere vertegenwoor digers uit de organisaties der georganiseerde arbeiders; dat met het oog op de met ingang van 1 Januari van kracht geworden nieuwe ministe- rieele regeling voor de werkloozen een toestand is ingetreden, die ingrijpen noodzakelijk maakt, te meer daar thans reeds verschillende werk loozen zijn uitgetrokken dat zij, kennis dragende van de beperkt werkgelegenheid, daarom met kracht aandrin gen op verruiming hiervan, door b.v. ten spoedigste over te gaan tot uitbreiding van het gasbuizennet naar de buitenwijken, waar- op de capaciteit der gasfabriek toch is inge- richt, etc. etc.; dat, naar zij meenen, productieve werkver schaffing een gebiedende eisch is, niet alleen omdat dit vroeg of laat voor de gemeente rente zal afwerpen doch vooral ook o.m te ver- hoeden, dat er een demoraliseerenden en ver- bitterden geest over de werkloozen vaardig zal worden; dat zij vooral daarom ook een beroep doen op den raad, om een verzoek te richten tot de Regeei-ing om steun uit het Crisisfonds, waar het ontwrichte vlassersbedrijf naar hun be- schelden meening wel degelijk, crisis-werkioos- heiri" tengevolge heeft, waardoor van regee- ringssteun sprake kan zijn; dat de gemeenschap absoluut niet gebaat kan zijn, door een arbeidersklasse, die zedelyk en moreel tot verval geraakt en absoiuut van koopkracht verstoken wordt en zoodoende liuiten liaren wd tot een staat van paupe>'isme wordt gevoerd: dat zij om deze reden andermaal een steun- regeling bepleitcn naast de werkverschaffing en wel op den volgenden basis; le. aan de gehuwden en kostwinners uit te keeren een bedrag van 1,75 per dag, met .f 0,50 toeslag per week voor ieder kind; 2e. aan ongehuwden uit te keeren cen be drag van f 1 per dag; dat zij zich voldoende rekenschap geven van de financieele offers, die hiermede voor de gemeentekas gepaard gaan, doeh waar het zwaarst moeten wegen de gevoelens van naas- tenliefde en mer.schelijkheid, zy de vrijheid vonden deze regeling voor te stelien, omdat er in deze gemeente nog velen gevonden worden. die tot een hoogere bydragc in den vorm van belasting in staat zijn; reden waarom zij den raad eerbieriig verzoe- ken, het door hen gevraagde in te willigen en rekening te houden met de gegeven wonken. Bij dit adres is ingezonden de volgende Ontwerp-vcrorriening, regelende de voor waar v den voor de te werkstelling bij de gemeertcliike werkverschaffing. Art. 1. Tot de gemeentelijke werkverschaf fing werden alleen ingezetenen der gemeente Axe! toegelaten. Art. 2. Als kosten, noodig voor de in ,tand- liouding van een gezin, worden ten aanzien ^an de vraag, of iemand bij de gemeentelyiu1 werkverschaffing kan worden te we:' ge steld, of langer daarbij werkzaam kan worden gehouden, aangenomen een bedrag van /"5 per week, vermeerderd voor iedereen tot dat gezin behoorenden persoon van 17 jaar of ourief met f ->.50 per week en voor iederen tot dat gezin behoorenden persoon beneden den leeftbV van 17 jaar f 1,50 per week. Art. 3. Indien een gezin een inkomen heeft grooter dan, of gelijk aan het bedrag. noodig voor de instandhouding van dat gezin (bere- kend naar het bij art. 2 bepaalde), kan geen der tot dat gezin behoorende leden bij de werk verschaffing te werk worden gesteld, of daar bij werkzaam worden gehouden. Indien een gezin minder aan gezinsinkomsten gen let dan het in art. 1 bepaalde tot zijn in standhouding noodig is, za! het daarvoor naar het oordeel van den wethourier van openbare wei ken in aanmerking komend gezinslid per week zooveel dagen kunnen worden te werk gesteld, als noodig is, om het gezinsinkomen tot. liet voor dat gezin blijkens art. 2 roodig geooideelde bedrag te doen stijgen. Van gezinnen zonder gezinsinkomsten kan een lid bij de werkverschaffing worden tc werk gesteld. Art. 4. In gevallen waarin deze verordening met voovziet, beslissen burgemeester en wet houders. De VOORZITTER verklaart, dit een punt van zeer veel belang t achten. Hii deelt mede dat Burgemeester en Wethouders a' begonnen waren, met vooj-ziening tegen werkloosheid ter hand te nemen. door het voorgenomen werk tot uitbreiding der hegraafplaats onder leiding van den gemeenteopzichter aan te vangen Gisteren is daarmede begonnen. Alle werklooze hoorder, van gezinnen, of kostwinners, in de gemeente, die zicli daarvoor aanmelden, wor den te werk gesteld. Ondertusschen is het meegedeelde adres in- gekomen. Dit kon nog- niet door Burpc nees- ter en Wethouders worden hehandela, doch om nu niet den schijn te geven, alsof er niets wordt gedaan, stelt spreker de vraag, of de gemeenteraad het adres thans wenscht te be- handelen,. hoewel hij van meening is, dat het beter eerst door Burgemeester en Wethouders onder de oogen werd gezien en deswege een voorstel voorbereid. In den eersten tijd zijn de werkloozen nu toch geholpen. daar het werk aan de hegraafplaats wel drie a vier weken zal duren. Willen de leden 'dus behande'ing staande deze vergadering, of uitstel tot de volgende" De heer WEIJNS gelooft, dat, nu ei ge- werkt wordt aan de hegraafplaats en ook de Oude Weg waarschijnlijk ondorhanden zal ge nomen worden. er geen bezwaar is tegen uitstel tot de volgende vergadering. De heer DIELEMAN merkt op, dat de raad nu vemomen heeft, wie te werk worden ge steld en wie daarvan worden uitgesloten, voor de werkverschaffing. Geklt die regeling ook voor de steunverleening? Daar spreekt hef verzoek immers over? De VOORZITTER: Het verzoek beoogt het in het leven roepen van een steunregeling, die den werkloozen recht zou geven on een be paalde uitkeering, waardoor ze zouden weten waaraan ze zich kunnen houden. De heer DIELEMAN acht het insteller: van de steunregeling een nog al ingewikkelde his toric, en is ook van meening, 'dat die eerst nog eens goed behoort te worden overzien. Door de werkverschaffing wordt in den oogenblik- kelijken rood voorzien. De VOORZITTER geeft te kennen, dat Bur gemeester en Wethouders de zaak der werk verschaffing in het algemeen wen schen te be- heeren in samenwerking met den gemeente raad? opdat deze daaromtrent ook volkomen op do hoogte blijft. Zij zouden thans graag zien, dat de raad het loon bepaalde, dat zal worden uitbetaald. Ze hebben nagegaan den stand der loonen. Er wordt in deze gemeente betaald f 2 per dag. 2,50 en door enkelen ook f 3. Burge meester en Wethouders waren van meening, dat men den middenweg moest kiezen er stel ien een loon voor van 2,50 per dag. De heer KRUIJSSE wijst op de hij het adres der werkloozen gevoegde regeling, hem komt die nogal billijk voor. Hij voelt veel voor een dergelijke regeling. De heer OGGEL wijst er op, dat die regeling te laat is ingekomen, om nog door Burgemees ter en Wethouders te worden behandeld. Maan- dag is met het werk begonnen en heden zou den meerderen in het werk worden genomen. Ook acht hij het jammer, dat het adres een- zijdig is, daar het niet den wensch van alle organisaties te kennen geeft. Hij weet ten minste niet of over die regeling ook met de leden van Patrimonium is onderhandeid. De heer KRUIJSSE zou het toch gewenscht achten, dat Burgemeester en Wethouders over de regeling eens een conferentie hielden met afgevaardigden der georganiseerde en onge- organiseerde werklieden. Hij is van meening, dat men hierover toch maar niet kan gaan be slissen, zonder ook hunne meening daarover te hooren. De door de werklieden ingezonden re- geling beschouwt hij als een flinke handleiding, die, werd de zaak dienovereenkomstig geiegeld, veel den kop zou indrukken. De heer /AN DE BILT: Die regeling kan goed zijn, maar wij hebben die .niet tijdig ont vangen om ze voor deze vergadering te be- handelen en we hebben gerneend bij de werk verschaffing allereerst voor de kostwinners te moeten zorgen. De heer KRUIJSSE acht het denkbeeld ..kostwinnerszoo rekbaar. Er kunnen kost winners zijn die wel werldoos staan, maar toch een zoorianig inkomen hebben, dat ze niet in aanmerki'tig behooren te komen. De werklieden organisaties zullen over die omstandigheden beter kunnen oordeelen dan Burgemeester en Wethouders, die de persoonlijke omstandig heden der werklieden niet zoo kennen. Hij acht dus confereeren mat georganlseerden en ongeorganiseei'den noodig. De VOORZITTER: We hebben eerst de werkvoorziening voor elkaar gebracht, en toen is dit adres gekomen. De heer KRUIJSSE begrijpt wel, dat het adres in deze vergadering niet meer behandeld kan worden, maar merkt op, dat Burgemeester' en Wethouders den gemeenteraad vragen het loon vast tc stelien. Naar aanleiding dier vraag, heeft hij gevvezen op de regeling die de werklieden voorstellen, die hem goed lijkt. Dan weet men ook wie aangesteld kunnen worden. De heer WEIJNS geeft te kennen, dat in Axel een wel iets hooger loon wordt betaald dan in andere gemeenten in de omgeving. Hij acht f2.50 een mooi daggeld voor dezen tijd van het jaar. De heer DIELEMAN is het eens met den heer Kruy'sse, dat het gewenscht is, ook eens met de werklieden te confereeren en met hen overleg gepleegd wordt, maar staande deze vergadering dienen Burgemeester en Wethou ders toch te weten welk ioon ze kunnen uit- betalen, later kan dan wel geconfereerd wor den. Hij acht het oorgestelde loon ook rede- lijk. Aan de Westzijde van Axel is men ge- wcon wat meer te betalen, maar aan de Noord- zyde staan de ioonen altijd wat lager. Hij be- veelt aan thans het loon te bepalen, en later een conferentie te houden. De heer VAN DE BILT heeft geen bezwaar om met de werklieden te confereeren maar hij wil niet met de S. D. A. P. confereeren, want dat is een politieke vereeniging en bij de be- strijding der werkloosheid komt geen politiek te pas. Dat is een economisch, maar geen po litiek vraagstuk, en hij wenscht hierover met geen enkele politieke vereeniging, welke ook, te confereeren. De heer KRUIJSSE: Dus ook niet met de Roomseh-Kathoiieke werkliedenvereeniging De heer VAN DE BILTAis zij aan poli tiek deed niet, maar die mag dat ook niet doen. De heer KRUIJSSE: Dat zien we wel an ders, de vrijgestelden loopen voor de politick den nar uit hun broek! De heer VAN DIXHOORN: De naam zegt het al alleen, dat het een politieke vereeni ging is. Indien men onderhandeid met geor- ganiseerrien en ongeorganiseerden, bereikt men alien. De heer KRUIJSSE Is het daarmede eens, en betoogt, dat niemand mag worden uitge- schakeld. De heer VAN DE BILT houdt vol, cat de Roomsch-Katholieke werkliedenvereeniging volgens hare statuten niet aan politiek mag doen, het is een zuiver economische vereeni ging, Doet ze het wel, dan gaat ze buiten haar boekje en wat men nu al zegt over de vrijge stelden of niet, spreker blijft er by, dat hij niet zal deelnemen aan een conferentie over werkverschaffing als daaraan deelgenomen wordt door een vereeniging die politieke doel- einden nastreeft, orndat daarbij geen politiek te pas komt. De heer KRUIJSSE: Een regeling van de werkverschaffing is een moeilyke taak en ik acht zoo'n conferentie door Burgemeester en Wethouders juist een gemakkelijk middel, om tot een goede oplossing te komen. De heer VAN DE BILT: Dat spreek ik niet tegen, maar met geen politieke vereenigmgen. De heer OGGEL: De heer Kruijsse spreekt er van, dat het regelen van werkverschaffing iets moeilijker is, maar Burgemeester en Wet houders hebben nu al een regeling gemaakt. Ze vragen nu alleen aan den gemeenteraad nog het dagloon vast te stelien, waarvoor ze voor stellen f 2,50 per dag, en er worden hoofden van gezinnen en kostwinners werkzaam ge steld. E11 is dus geen moeiliikheid. Men moet ook in aanmerking nemen, dat het een nood- regeling betreft. De werklieden zelf, hebben' thans door hun adres een moeilykheid opgeworpen, die wil len liet, nadat Burgemeester en Wethouders dit deden, nu zelf eens regelen. Ieder was met de door Burgemeester en Wethouders getrof- fen regeling tevreden, er is zoo lang on; werk geroepen en nu het er is, komen de werk'ieden zelf roet in het eten werpen, nu laten ze er zich toe leiden om maatregelen te verzoeken, die het streven van Burgemeester en Wethouders onmogelijk zouden maken. Het komt mij voor, dat de raad in deze ver gadering moet beslissen over het voorstel van Burgemeestex1 en Wethouders betreffende het loon. Dan kunnen we voortgaan. De VOORZITTER is het met het betoog eens. Hij acht het ook beter, het verzoek hans aan te houden en aan Burgemeester en Wet houders te verzoeken daarover advies uit te brengen. Ze kunnen dan rekening "Houden met de thans gemaakte opmerkingen. Het nu aan- hangige voorstel kan worden afgedaan zondei1 conferentie met de organisatie. De heer OGGEL: Keurt de raad het niet goed, dan kunnen we gaan confereeren en dan kunnen de heeren zeggen hoe ze het willen hebben. Thans meen ik, dat we moeten voort gaan, zooals we begonnen zijn, later, bij een ander werk, kunnen we dan verder zien. De heer DIELEMAN kan meegaan met het voorstel van den heer Oggel, maar meent, dat niettemin Burgemeester en Wethouders toch rekening behooren te houden met de teekenen der tijrien, Hij meent, dat het de zaak kan bevorderen, als ook eens met de werk'ieden- organisaties wordt gesproken. Burgemeester en Wethouders kunnen dat doen, buiten het thans te nemen besluit. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders om het loon voor het werk bij het in orde brengen der hegraafplaats te stelien, op f2,50 per dag, wordt aangenomen met 10 stemmen tegen 1. Voor stemmen de heeren Oggel, Van de Bilt. De Feijter, Koster, Baert, Van Dixhoorn, Weijns. De Kraker, Dekker en Dieleman; tegen stemt de heer Kruijsse. Het adres betreffende steunverleening aan werkloozen wordt gesteld in handen van Bur gemeester en Wethouders om bericht en raad. (Zie verder het Eerste Blad).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 6