ALGEMEEN NiEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. 7 b u i tTnTaTTdT" No 7404 Vrijdag 19 Januari 1923 63e Jaargang. ~T1 NN~ E N I A N D. HET NQQDLGTTIG GEHEIM. E GEMENGDE BERICHTEnT TWBBEB BLAD F EUIL LETON MINISTER AALBERSE- Naar de Rsb. uit parlementaire kringen yemeemt, moet minister Aalberse zeer ernstig het voornemen te kennen hebben gegeven af te treden. Dit heengaan kan zeer zeker word en verwacht, indien de Eerste Kamer haar goedkeuring inocht onthoudcn aan het wetsontwerp tot re- gfeling van Arbeidsgeschillien. De minister moet, naar een mederwer- ker van het blad ter oore kwam, in be- voegde kringen duidelijk hebben te ken- nen gegeven, dat het hem zeer veel moei- te kost, den huidigen gang van zaken in het algemeen met zijn verantwoorde- lijkheid te dekken. ALGEMEeNE VERGADERING MIDDEN STANDSBOND. V6«r of tegen invoerbelemmering. Woensdag is te Amsterdam gehouden de gnoote algemeene vergadering, uitgaande van den Middenstandsbond, ter bespreking van het voor en tegen van tijdelijke in- voe rbe Ie m meri n gen De voorzitter van den Middenstands bond de heer Ed. G. Schurmann, zeide in zijn openingswoord, dat het doe! dezer vergadering is het van atk kanten belich- ten van het vraagstuk der invoerbelem- mering. Hij sprak zi|n leedwezen en te- vens zijn verwondering uit, dat geen en- kele vertegenwoordiger der regeering op deze vergadering tegenwoordig is. Spreker verwelkomde daarop de verschil- lende vertegenwoordigers van aangesloten en werkgeversorganisaties en de afgevaar- digden van tal van Kamers van Koop- handel. Als inleiders van het onderwerp traden op de heeren mr. dr. Jan van Best, te Eindhoven, oud-Iid van de Tweede Kamer. mr. J. G. Schurmann, te Rotterdam, lid van den Raad van Advies, en mr. A. C. Josephus Jitta, te 's Gravenhage, secre- taris van den Hoogen Raad van Arbeid. De heer van Best zeide, dat er op dit oogenblik een Godsvrede moet zijn tus- schen den protectionnist en den vrijhan- delaai. Aan beide zijden is men opportunist. De vraag, waarom het thans gaat, is deze, of er op dit oogenblik reden is om tot invoerbelemmering over te gaan. Over deze vraag kan verschil van mee- ning zijn. Voorop dient gesteld te worden, dat in Nederland de Nederlandsche arbeid de voorkeur moet hebben. Er is in ons land een zoodanige malaise-toestand, dat ook de regeering met de industTieelen zich daarover ongerust maken. De werkbosheid neemt toe, de koop- kracht af, de invoer stijgt en de uitvoer daalt. De heer van Best zette ten sbtte uit- een, dat er, vrij van elke theorie, invoer belemmering moet komen. Mr. A. C. Josephus Jitta had zijn voordracht in drie deelen onderverdeeld le. de wijze, waarop het probleem der invoerbelemmering moet worden be- schouwd; 2e. de invloed, dien de tegen- woordige omstandigheden op dit a!oude probleem uitoefenen, en 3e. de handel- belemmerende middelen, die men aanbe- reelt voor de bescherming der industrie. Aan de hand van een schematisch over- zicht van den koers der mark en van de indexcijfers van groot- en kleinhandelpriji- zen in Duitschland in 1922, waaruit blijkt. dat de groothandelprijs zeer snel en de kbinhandel wat langzamer den koers van de mark volgt, toonde spreker aan, dat de valutaooncurrentie slechts een tijdelijk ka- rakter draagt en we! Zoo lang de mar blijft dalen. Zoodra de daling der mark tot stilstand zai zijn gekomen, is het met de valuta ooncurrentie afgeloopen en wanneer de mark zelfs zal gaan stijgen, zulien wij een valutaooncurrentie in omgekeerde ren ting waarnemen. Spreker zeide voorts te vreezen, dat de (57 Tagely was een knappe, flink gebouwde inboor ing van omstneks dtriig ja r Zijn teint was sterk olijfkleurig, maar ue ragel- matighcid van zijn trekken was merkwaar- dig. Ondanks zijn kroezigen haartooi van den neger, had hij het type van den Ara- bicr. Tagaly luisterde met eerbied naar het- geen de inge. ieur hem zei en antwoordde toen met een corredte buiging: Mijnheer is de vriend van u en gij zijt de vr.end van mijn mtester, dus is liij ook de vriend van mijn meester. Mcrgen, bij het krieken van den dag vertrek ik. Ik zal zeer vere rJ zijn met het reisgezal- schap van mijnheer. Pierre mankcerue niet op 't appel. Den volgenden morgen vroeg was hij gezeten in een filanza ie, een soort draagstoel ge- torst door negers, en ging hij naar oe oe- zitting van den heer Herbebt. De reis, afwisse end langs de kust en dan weer het binne.dand in, duurde drie dagan, inbegre^en de rusttijden, waarin Tagay uitstckende maaliiben deed berei- den. Wij naderen het doe', zei de Mal- gache, toen zij de he l.ng van den heuvel tijdelijke invoerbelemmering niet tijdelijk zal blijken te zijn. In het buitenland heeft men geen gun- stige ervaringen opgedaan met de bescher- inende maatregelen. In dit vraagstuk, vervolgde spreker. moet protectionnisme, niet te eenzijdig zijn. Het protedionisme is eenzijdig, om- dat het altijd het belang van een kleine groep op den voorgrond stelt, eenzijdig bovendien, omdat het niet doordringt tot de kern der wereld-malaise. Het woord was vervolgens aan mr. J. G. Schurmann. Deze stelde op den voorgrond, dat de malaise in Nederland niet alleen als ge- volg van de valutaconcurrentie is ontstaan. De invoerbelemmering zal dan ook niet de volkomen genezing van de malaise ten- gevolge hebben. En niet £en bepaalde branche, maar de geheele industrie ver- keert in een malaisetoestand. BEDRIJFSORGAN1SATIE. Het Centraal Bestuur van het Verbond van Nederlandsche Fabrikantenvereenigin- gen heeft aan den Hoogen Raad van Ar beid een nota doen toekomen naar aan- leiding van het onlangs door ons gepu- bliceerde praeadvies over bedrijfsorganisa- tie, enz. De nota vangt aan met eenige bespiege- lingen over het maatschappelijk organis- me en o\rer socialistische theorieen. Wat betreft de zakelijke bezwaren van het Verbond tegen de voorstellen en con- clusies van de meerderheid der commissic nit den Hoogen Raad, die het praeadvies ontwiero, ont'eenen wij aan de nota het volgende: Ten a an zien van de medezeggenschap der arbeiders in de bedrijfsleiding her- haa't het Verbond, dat het staai op het standpunt dat van een recht der arbeiders tot het deelnemen aan de leiding van een particulier bedrijf geen sprake kan zijn. Dit sluit niet uit ,dat een bedrijfslieider over de zeer verscheiden beslissingen, waarvoor hij komt te staan, met zijn ar beiders over'eg pleegt Integendeel, het Verbondsbestuur ziet in, dat overleg een zeer gewenscht element voor een vlotten gang van het bedrijf is. Een wetjteUjke regeling omtrent dit overleg zou even- wef het beoogde doel voorbijstreven en in medezeggenschap ontaarden. Het Verbond, zich ten deze aansluitend bij de meening neergelegd in het rapport over den R.K. Centralen Bond van be- drijven van de commissie-He'lebrekeri, in- gesteld door het R.K. Verbond van Werk- geversvakvereenigingen, acht het vocr het grootbedrijf verwerpelijk, de mogeliikheid te openen door een wet bindende regels te stellen ten opzichte van de bedrijfsor- ganisatie. Wie eenmaal beging met alien werkge- vers dezelfde loonen en overige rrbeids- voorwrarden op te dringen, komt er auto- matisch toe, de steeds min of meer prijs- drukkende concurrent'e der werkgevers te willen opheffen. In zijn redeneering heb ben nu loonarbeider en ondernemer het eenparig belang, dat er zoo duur mo- gelijk wordt verkocht. De beteekenis van concurrents vocr het perfectionneeren der werkmethode, en bij de verruiming der exportmogelijkheid, wordt daarbif over het hoofd gezien; ook dat er in ons land reeds industrieen zijn, die in hun funda- menten schudden, omdat a'dus de no ta van het Verbond van Ned. Fabrikanten- vereenigingen er vocr alle werkgevers en alle arbeiders en vocr alle werkgevers onderling bindende regels gelden. Het instituut der collectieve contracten acht het bestuur van het V. v. N. P. in een phase van ontwikkeling. Voor- en te- genstanders laten beiden zich zoowel in het kamp der werkgevers als in dat der werknemers hocren. Welnu, onder die om- opgingen, in den namiddag van den derden dag. Men had weldra den top bereikt en toen stond Tagaly stll en de hand uiis'rekkend naar de vlakte, die vruchtbare vlakte, die aan drie zijden door bergketens omringd was, zei hij: Dat is De Pa'men, de bezitting van mijn meester. Tal van wclbebouwde velden strekten zich voor het bewonderende cog uit. Doi r hooge boomengroepen zag men eemge hui- zen en groote schuren staan, terwijl op twee plaatsen in het dal regelma.ig ge bouwde hutten welvarende dorpen vcrm- den. En allerwegen zag men verstandig aangelegde bevloeiingen, geput uit de beekjes, die van het gebergte stroomden. Tagaly had onderweg al aan Pierre vcr- teld, dat zijn meester met veel succes te bak, hennep, kaneef, koffie, cacao en va- nille verbouwde. Toen men den heuvel afgedaald was, ontwaarde men het woomhuis van den be- zitter, een villa met een groote waranda die als verdween onder een heeriijken plantengroei. Pierre r^adde dat daar Ar'ette was, die hij voor alles wilde bezoeken, eensdeels door nieuwsgierigheid maar grootendeels met het onweerstaanbare verlangen het Iieve gelcat van Lenore terug te zien. Ik moest haar ontvluchien. dacht hij, maar instcde daarvan ga ik die op het standigtieden nuet aan Je praktijk van het leven worden overgelaten van dit in- stituut te maken wat er van tie maken is. Door het bindend verklaren van col lectieve arbeidsovereenkomsten zal een oonstructie geschapen worden, die geheel in de lijn der publiekrechtelijke bedrijfs- organisatie ligt en die ons economisch le ven dienovereenkomstig zal schaden. De nota eindigt met deze bewoordingen: „Naast eerbiediging der levende krach- ten in onze samenleving verlangen ook wij een wijze sociafe wetgeving ter verzachting van maatschappJijlte misstanden. Maar in het waarachtig bSang van een gestagen maatschappelijken .ooruitgang wijzen wij elken in de lijn van het socialisme liggen- den ombouw van onze maatschappij af. Want te zeer zijn de bestuurders van dit Verbond overtuigd, dat een toegeven in die richting niet beteekent een verbetering van minder wenschelijke toestanden, maar een stelselmatige ondermijning van wat door eeuwenfange arbeid tot heil der menschheid is gegroeid." DE TOESTAND. De oommissie van herstel is, oOk als men Engeland buiten beschouwing laat, dui delijk verdeeld, schrijft de N. R. Crt. Maandag is aangekondigd dat zij den vol genden dag bijeen zou komen om een no ta van Barthou en Delacroix te onderzoe- ken, voorstellende ,,officieel te constatee- ren, dat Duitschland in gebreke is geble- ven op de volgende punten: weigering om de betalingen in contanten en in natura voort te zetten; het staken der betaling aan de mijneigenaars voor de leveringen aan de geallieerden, de weigering tot het feveren, n et alleen van herstelkolen, maar ook van die, welke de technische commis- sie canbood te beta'en, het ktaken der res titute van vee aan Frankrijk en Belgie." Het zou, zoo heepe het te Pafijs, een „be- Vangrijke vergaJtring" wcrie^, wat dan betrof nieuwe besluiten tegenover Duitsch land, nu dit de verzenen tegen de prikke- len sloeg. Wat de commissie Dinsdag tenslotte, met de stem van Engeland tegen, gecon- stateerd heeft, is slechts dat Duitpchland in gebreke was gebleven inzake de leve ring van kolen (wat zij al vroeg&r gedaan heeft) en de terugg a? van vee. Voor de Franschen was natuurlijk het belangrijkste gedeelte van het voorstel de aanhef (con stat ering vat de weigering van Duitsch land om de betalingen in contanten en in natura voort te zetten), waardocr dade- lijk nieuwe mcatregelen tegen Dui.scbland genomen hadden kunnen worden op grond van wilkkeurige nalatigheid (immers wei gering) in het beta'en van schadevergoe- ding. Men weet dat de commissie eclvter reeds eerder bestoten n.a<J, den termijn voor stort'ng van 15 Jaiuaxi tat 31 Januari uit te stellen. Daar heeft de commissie zich dan aan gehouden, ondanks het Fran- sche verlangen, om de weigerachtigheid van Duitschland (tegenzet tegen het bin- nenrukken van het Rcer-da') blijkbacr als een nieuw fe't te beschouwen. Wij stellen ons voor, dat, behalve Engeland, ook lta- Iie zich zoo hevig verzet heeft tegen ver- dere sancties of tni'i.a re actie, dat Frank rijk en Belgie (welk laatste vermoedelijls toch al halfhartig aan het voorstel mee- deed) er de- voorkeur aan hebben gege ven, in de commissie nog niet alles op haren en snaren te zetten. In Duitschland houdt men rekening met een uitbreiding van de bezetting tot aan de Eems, waardoor het Munster-'and tus- j schen Lippe en Eems tot aai den Rijn in de Fransche zone zou komen te Hggen en deze de Nederlandsche grens zou na deren. De Duitsche regeering heeft daar- om volgens een WoLfbericht uit Berlijn, j last gegeven het garnizoen van de rijks- weerb arbeid uit Munster na r Lippestadt en Hildesheim, d.i. een eind in Zuidooste- j lijke en Oostel'ijke richting, te verplaat- 9>cn. Uit Parijs wordt daarentegen in een order van het minisUrie vai ocr'og nog niet gesproken van een uitbreiding van de bezetting naar het Noorden toe, maar slechts van het vormen van een dekkings- tine ten Oosten \an Dortmund en Horde, de twee plaatsen vlak bij elkaar die op de uiterste grens van de Fransche zone liggen. Wat niet is, kan intusschen nog worden, want generaal Desvignes heeft Dinsdag tot de vertegenwoordigers van de mijnen gedreigd, dat, indien zij aan de opvordering van steenkoien op bevel van de Fransche militaire overheid niet mee wilden werken, „nieuwe sancties en dwang- middelen" toegepast zouden worden. De verhouding tusschen Frankrijk en Duitschland wordt met den dag slechter. Het is niet ver meer af van een algeheel,e diplomatieke breuk en de Times had geen ongelijk, toen zij waarschuwde dat het eigenlijke schadevergoedingsvraagstuk ge heel op den achtergrond Jreigde te raken door overwegingen van strategischen en politieken aard, waaruit een nieuwe en rampspoedige toestand in heel Europa zou kunnen ontstaan. Stellig kan de toestand in Europa niet heel veel meer hebben. In Memel is de Groot Litausche beweging bezig, de gca'li- eerden te trotseeren en Pole'n voor een uitgemaakte zaak te plaatsen. De bladen te Warschau beschuldigen Duitschland sa- men met Rusland het avontuur op touw zet te hebben. Van militaire maatrege- en, die in Polen worden genomen, wordt verzekerd dat de Poolsche regeering reeds „sinds geruimen tijd" van pfan was, ze te treffen. Dan kunnen zij ook niet met plotselingen inval van de Litauers in Me mel in verband staan, maar zijn zij veeleer een uitgang van reeds bestaanden argwaan tegen Duitschland of Sowjet-Rusland of beiden te zamen. Bij geruchte is herhaal- delijk melding gemaakt van het samen- trekken van roode trcepen aan de Poolsche grens. Hongarije heeft waarschuwingen van de Groote en Kleine Entente ontvangen om zich rustig te houden in het grensge- bied aan den Roemeenschen kant. Van de conferent'e te Lausanne kan men wei zeggen dat zij een taai "even heeft, maar nog niet de prognose stellen dat zij goed zal afloopen en de Balkan rustig zal wor den. Zoo is er aan allerlei kanten reden tot zorg voor vcrwikkelingen, die pas goed ge- dijen zouden in de Europeesche atmosfeer van een zich geleidelijk verscherpend con flict tusschen Frankrijk en Duitschland. EEN AANVARING OP HeT NOORD- ZEEKANAAL. Dinsdagavond omstreeks 8 uur is het stoomschip „Banda", van de Mij. Neder land, gecharterd door de Kon. Ned. Stoom- bootmaatschappij en bestemd voor Chili, op het Noordzeekar.aal in aanvaring ge- weest met een zandscheepje. Een vrouw is verdronken. Het s.s. „Banda" heeft ave- rij gekregen en is weer naar Amsterdam teruggekeerd om in het dok herstellingen te ondergaan. vuur werpen doer haar dubbelgangster op te zoeken. Groote dwaas, die ik oen, Ik hoop, dat Rouand zich vergist of niet goed gezien heeft. De stem van Tagaly onderbrak Pierre's overpeinzingen. De meester zal zeer verheugd zijn u te zien, mijnheer. Als gij het goedvindt zul- fen wij hem niet lang la.en wachten. Ge liebt gelijk, teste Tagaly. Ik denk dat ge ook brandt van verlangen om uw Kalib terug te zien. Vreugde schitterae in de zw .rie oogen van den_ a'gache. Tijdens de reis had hij Pierre, in wien hij spoedig yertrouwen was gaan stellen door oen bijna kameraad- schappclijken omga.ag van den blaqke met hem, zwarten ma i, ver.eld van zijn toewij- ding voor zijn meester, maar vocrai' v^n zijn groote toegenegeaheid vqor zijn kind, zijn lur.gen, ee:: veutje van zes jaar, het eenige, d.at hem was overgebleven na den dood van zijn gUiefde vrouw. Mijnheer, zeide Tagaly de tijd van het diner is al aangebroke.i en ik heb de bel van het huts nog niet gehoord. Dat is het bewijs voor mij, dat ze wachlen met het eten, totdat ik terug ben. Gij zult Kaljb wel gauw naar ons toe zien loopen. Op hctzelfde oogenbl.k snerpte een schrille kreet door de lucht, een kreet die op dezelfde wijze, in denzelfden toonaard door Taga y beantwoord wtrd. -- Wat heb ik u gezegd, mijnheer, ver volgde de Malgache, we zijn al aangekon digd. Het is Kalib, die ons gezien heeft en het sein gegeven heeft. Kijk, daar zit hij, boven in den boom, ondanks het ver- bod van juffrouw Arlette, die hem verbo- den heeft te klimmen. Tagaly sprak nog toeri het kleine ventje dat tegen het rose van den heme/ duide lijk te zien was, als een rijpe vrucht Ios lict van den tak, waarop hij zat en, door het groen en de takken op den grond start te. Een kreet van schrik kwam over aller fippen en het troepje snelde het smalle voctpad ac, dat naar de behuizing feidde. Pierre, die altijd een goed looper was geweest, ger a'cte weldra achler en kon de zwarten niet meer volgen, in weerwil van af zijn inspanning. Buiten adem kwam hij bij het groepje aan, dat om den ge- vallen knaap stond. Onwilkkeurig trad hij met een gewaar- wording van hevige ontr>>ering terag. Het ongfeval was niet alieen door Taga- ly's troep gezien, doch ook van het huis- uit, en een allerliefst meisje was uit een aangrenzende laan komen toesnellen en had het knaapje in haar artnen genomen. O, juffrouw, hij is dood, riep de ar- me vader uit, bevend vai aandoening. Neen, Kalib is alleen gekwetst, Ta- gafy, all en gekwetst. Stel u maar gerust, goede Tagaly. Zij had oij die woorden het hoofd afge- wend en knikte den Malgache glirnla- chend toe om hem te bemoedigen. Pierre aanschouwde haar gelaat en, of schoon hij voorbereid was door de verze- kering van den ingenieur, meende hij ten speelbal te zijn aan een zinsbegoocheling. De gelijkenis der onbekende met Pier re's schoonzuster was merkwaardig. Lenore, 't Is Lenore, mompelde hij, ae hant'.en over de oogen strijkend. Tagaly, wie is die vreemdeling? vroeg het meisje fluisterend aan den Mal gache. O, meestenes, neem me niet kwalijk, dat ik vergat het u te zeggen, antwoord de Tagaly op denzelfden toon. Het is een Franschman en vriend van den heer Rou and, die hem mij heeft toevertrouwd om hem naar De Palmen te geleiden. Ik ge- foof d at het een groote geleerde is, hij he'et Dorinvaf. Het jonge meisje trad dadelijk op Pierre toe en zeide hartelijk tot hem: - Ik heet Arlette Herbelot, mijnheer. Wees welkom bij mijri vader. Nauwelijlcs zijn aandoening kunnende on- derdrukken, boog Pierre diep als a twoord. Het gezicht van het gekweiste kind, dat door Arlette aan den vader was overgege- ven, riep hem tot zijn beroepsplicht en hij zeide: Wilt ge mij toestaan, mejuffrouvv, dat ik dien kraap onderzoek. Ik ben na- melijk geneesheer. (Wordt vervolgd.) NEUZENSCHE COURANT Een nota van het verbond van Ned. Fabrikantenvereenigingen. Medezeggenschap en over leg? Publiekrechterlijke bedrijfsorganisatie. Collectieve contracten en arbeidsovereen- komsten. GEMEENTERAAD VAN AXEI.. Vergadering van Dinsdag 16 Januari 1923, des voormiddags 10 uur. Voorzitter, de heer F. Blok, Burgexneester. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, C. Th. van de Biit, A. E. C. Kruijsse, Ph. J. van Dixhoorn, J. Weijns, J. de Kraker, J. Dekker, J. M. Baert, F. Bieleman, J. de Feijter en M. Koster, benevens de waamemende Secretaris. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier. Hij verklaart vervolgens behoefte te gevoe- len in deze eerste vergadering in dit jaar de leden te wenschen. Hij meent ook de tolk te zijn van de vergadering, indien hij den wegens ziekte afwezigen secretaris een spoedig her stel toewenscht. Hij wenscht te leden gezond- heid, kracht en wijsheid, om, onder Gods Zegen, ook dit jaar werkzaam te zijn in het belang der gemeente. De heer BAERT, wenscht, als oudste lid, namens den gemeenteraad den Voorzitter dank te betuigen voor de wenschen tot de leden van den raad gericht, en voelt zich gedrongen hem wederkeerig dezelfde goede wenschen ..oe te brengen. Hij hoopt, dat de samenwerking van den voorzitter met den gemeenteraad moge strekken tot heil van de gemeente en hare be- vol king. Aan de orde komt: 1. Notulen. Aangezien de notulen niet tijdig aan de leden konden v/orden toegezonden wordt be- sloten de vaststelling aan te houden tot de vol gende vergadering. 2. Ingekomen slukken. a. Een schrijven van Gedeputeezde Staten van Zeeland, dd. 14 December 1922, waarbij de goedkeuring wordt bericht van het raadsbesluit •tot afschaffing der paardenmarkten in deze gemeente. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een missive van Gedeputeerde Staten, dd. 8 December 1922, dat het raadsbesluit in zake het verhaal van 8 op de pensioensbij- dragen van de gemeenteambtenaren wordt goedgekeurd. Aangenomen voor kennisgeving. c. Een missive van Gedeputeerde Staten var, Zeeland, waarbij de goedkeuring wordt be richt van de door den gemeenteraad bij besluit van 19 Augustus 1922 vastgestelde verordening v lgens art. 11/1 his der Gemeentewet, in ver band met den Vleeschkeuringsdienst. Aangenomen voor kennisgeving. d. Een missive van Gedeputeerde Staten van Zeeland, betreffende goedkeuring van het raadsbesluit tot vaststelling van verorderd.ngen en instructies voor den Vleeschkeuringsdienst. Aangenomen voor kennisgeving. e. Een missive van Gedeputeerde Staten van Zeeland, d.d. 29 December 1922, waarbij de goedkeuring wordt bericht van de gemeente- begrooting voor 1923. Aangenomen voor kennisgeving. f. Mededeelingen van Gedeputeerde Staten van Zeeland, dat bezwaren kunnen worden in- gebracht tegen afschaffing van de varkens- en biggenmarkt te Middelburg en de veemarkt te Wemeldinge en Zuiddorpe. Aangezien de raad geen bezwaren heeft, worden deze mededeelingen voor kennisgeving aangenomen. g. Een schrijven van het bestuur van den Noordpolder, waarin dit bericht, dat de ver gadering van ingelanden, gehouden 23 Decem ber 1.1. besloot: a. niet over te gaan tot verharding van den Ouden Weg; b. geen voorstel in overweging te nemen, om dit voor gezamenlijke rekening te doen met de gemeente Axel of met derden. De VOORZITTER geeft te kennen, dat. Bur- gemeester en Wethouders met leedwezen van den inhoud van dezen brief kennis hebben ge nomen, doch zij meenen geen voorstel te kun nen doen, om den Ouden Weg op kosten der gemeente in orde te maken. De heer VAN DTXHOORN: Wat Kenken Burgemeester en Wethouders dan wel te doen, want hij is Van meening, dat men dien weg daar toch zoo niet kan laten liggen. De VOORZITTER kan nicts an:' -r dan dat Burgemeester en Wethouders geen vrijheid kunnen vinden om een voorstel te doen, om den weg voor rekening der gemeente 'e maken, daar dit een weg is, die aan een snder toebehoort. De heer OGGEL heeft overwogen, of er misschien niet een ander middel zou zijn, door nl. aan den polder Beoostenblij Bewes^eti te vragen of zij niet genegen zou zijn een bij- drage in het verbeteren van dien weg te geven, daar zij meer belanghebbende is dan de Noordpolder, omdat de ingelanden van eerst- genoemden polder er een verkorten verbin- dingsweg mede naar den Provmcialen eg - - den verkrijgen. De VOORZITTER oppert daartegen het be- zwaar, dat de Noordpolder te kennen geeft niet alleen er niet aan te willen medewerken, maar ook geen voorstellen tot verbetering in overweging wenscht te nemen. Daar zij er de beschikking over heeft, kan men niet buTm den Noordpolder. De heer OGGEL veronderstelt, dat ze er toch wel genoegen mede zullen nemen als anderen het willen doen. De heer VAN DIXHOORN vraa't, of het geen overweging zou verdienen de bewoners aan te raden zich tot Gedeputeerde Staten van Zeeland te wenden. De weg is. zcoaL ,"e nu ligt, een schande voor de gemeeetc n gansche omgeving. Het is in de gemeente Axel wel het eenige stukje weg dat niet ver- hard is, ofschoon het toch nogal tot de kom behoort. Hij acht het niet duldbaar. dit zoo te laten liggen. Als Gedeputeerde Staten or op gewezen worden, kunnen die de onderhonds- plichtigen tot verbetering dwingen. Spreker beerijpt het bezwaar van Burgemeester en Wethouders, dat ze er tegen op zien, om alle kosten voor de gemeente te nemen, maar dan

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 5