PRED1KB EURTEa BURGERLIIKEN STAND. doch genegen is aan de Prov. Zeeuw- sche Electriciteiftsmaatschappij een bij- drage in de Icosten der exploitatie toe tc zeggen. Met die voorbpgestelde mee- ning wenscht men met de inaatschappij te onderhandeien;. fnzake het inrichten van een veemarkfc, gaF-d'e vooFzitter te kennen, dat b. en w. alvorens dcfinitieve stappen daaromtrent te doen, een adres. van belanghebbendcn inwachten. Tot Ieden der commisie van toezicht op het lager onderwijs werden in vaca- tures ontstaan door verlrek benoemd de heeren A. Moggre en H. Spinhof, en we- gens periodieke aftreding herkozen de heer C. Lok. !n afwijking met het voorstel van Burg, en Weth. werd door den Taad aan i. L. Verhage en P. Dung weder voor een jaar ontheffing verleend voor "net bouwen in de rooilijn. Een verzoek van het bestuur der mid- delbare sthoolvereeniging te Hulst oin een bijdrage voor hare handelsschool, werd voor het instellen van een nader onder- zoek aangehouden. Aan C. de Waele te Sluiskil werd ont heffing verleend van de artt. 1 en 2 der verordening houdende nadere eischen voor verlofsfokaliteiterv. Besbten werd tot het aangaan eener geld ken in g van f 6000 voor dekking der uitgaven voor de kopschoot. De heer Colsen besprak het ongerief dat men te Sluiskil ondervindt door het soms langdurig openstaan der bruggen, waar- door somtijds aan werklieden der cokes- fabriek de gelegenheid ontbreekt thuis te gaan eten. De voorzitter zeide toe, zich hieromtrent tot de betrokken auforiteil te zullen wenden. VERKIEZINO PROV. STATEN. Door de Staatkundig GCreformeerde partij is de volgende candidatenlijst vastgesteld: D. Joziasse te's Gravenpolder; D. Kodde te' Zoutelande; C. Hartoog te Ierseke; F. Dek- ker te Ter Neuzen; J. de Kok te 's Heer- Arendskerke; P. J. Lamore te Borssele; C. Mackenzie te Hulst; P. van Cadzand te Ter Neuzen; A. Dekker tc Middelburg en F. de Feijter te Axel. Door de R. Kath. kiesvereeniging te Sluis zijn candidaat gesteld de heeren A. Hen- drikse, A. de Milliapo, A. Aernoudts, E. C. Martens en W. Hoeze. CHR. WINTERLEZ1NG. Woensdagavond had in de Geref. kerk alhier, de tweede winterlezing in dit seizoen plaats. Na gebed en een inleidend woord van den heei J. Christiaanse, namens het comite, en voorlezing van Openb. 13 1118, verkreeg Ds. Schilder, van Delft, het woord. in eene zeer schoone rede teekende spreker: ,,De wonderen van den antichrist". Spreker vergeleek onze dagen met de dagen der Fransche revolutie, waar men, om te doen gelooven dat de revolutie niet was de vijand van den godsdienst, een feest organiseerde, waarop de drie papieren beelden van ondeugd; athei'sme, tweedracht en zelfzucht, werden verbrand, waardoor echter de daar achter staande witte beelden van deugd werden zwart gemaakt. Bijna iedereen doet in deze dager. aan godsdienst; bij velen echter bestaat die al- leen in de rede van den mensch, waarom de ware christenschare niet aan dezen soort godsdienst kan meedoen. Veel bange dagen staan er voor den Christen te wacliten wanneer de wonderen van den anti-christ hoogtij zullen vieren. Waar onze tijd oak een strijd geeft te zien tegen de zelfzucht, noeinde hij dezen strijd echter niet naar den regel Gods, aan- gezien de hoogste zelfzucht bestaat in den eisdr van dezen tijd, dat God afstand zou doen van zijne rechten. De maskerade van Satan zal worden in- geluid door wonderen van pracht. Het schrikkelijke hierbij is, dat God zwijgt en men een wonderloos tiidperk beleeft bij de Kerk. Heel de wereldhistorie is vol van deze twee machten: God die Zich openbaart en Satan die zich bedekt. De macht van den anti-christ zal straks zoo schoon schijnen. dat de wereld za! zeg gen; dat is het goddelijke, de Hemel is hier. Ziende op Rusland, ziet hij den tijd nabij, dat de klokken zullen luiden voor den anti christ om God te vloeken. Ook zal de anti-christ den vrede trachten te bewerken tusschen alle partijen, waar het gaat tegen Christus. Dat de Satan in vele dingen God tracht te evenaren, bieek reeds ten tijde van de ge- boorte van den Christus. een tijd waarin God met menschenmond sprak tot de mgn- schen en de Satan dit nabootste in de be- zetenen van die dagen, echter niet om God te loven, maar te vloeken. fn de dagen van den anti-christ zal de Satan echter niet spreken door den mond van bezetenen, maar nit Vorstenrnond zal men schoone dingen hooren, die den mensch zullen trach ten te verleiden. Spreker vraagt zich af of in dien bangen tijd, vvaarvan in onze dagen reeds een tip van den sluier wordt opgelicht, het geloof bezwijken zal, ja of neen, en dan zegt hij, dat er ongetwijfeld velen zullen heengaan, maar dat het ware geloof zal blijven staan, ziende op God in den Hemel. Waar de anti-christ vele wonderen van Jezus zal kunnen nadoen, daar blijft het eene wonder, dat hij niet kan nadoen; de weder- geb&orte in Christus Jezus. De rede werd met groote aandacht door de in zeer grooten getale opgekomenen aangehoord en maakte op velen een diepen indruk. De heer Christiaanse was zeker aller tolk toen hij aan 't eind der ver gadering Ds. Schilder hartelijk dankte voor zijne ernstige rede. Met dankgebed en het zingen van Ps. 29 6 werd de bijeenkomst gesloten. Medegedeeld werd nog, dat op Vrijdag 23 Febr. a.s., voor het comite hoopt op te treden prof. Buitendijk, genees- en natuur- kundige tc Amsterdam. CONCERT VAN HET MANNeNKOOR Zooafs nit achterstaande advertentie blijkt, wordt op a.s. Dinsdag door het Ter Neuzensch Mannenkoor een concert gegeven in een der gymnastiekzalen van de Kopschool, die door den gemeenteraad daarvoor ter beschikking der Ieden is ge steld. Omdat nu over een ftinke zaal be- schikt wordt, had de vereeniging gele genheid ook nog een beperkt aantal toe- gangsbewijzen voor niet-Ieden beschikbaar te stellen. Voor opluistering van het con cert geniet de vereeniging weder de nre- dewerking van mej. L. Clepkens, die eeni- ge sob's voor sopraan ten gehoore zal brengen, terwijl voorts het programina zal aangevuld worden met muziek van het trio HoffeleinBekker uit Vlissingen, dat op muzikaal gebied een gunstigen naam heeft. Het programma is dus veelbelovend. Aan directeur en Ieden zij succes toegewenscht bij hun eersten stap in deze richting. GAZELLE R1JW1ELFABRIEK. Voor ons ligt een reclameboekje met prijslijs.t uitgegeven door de Gazelle Rij- wielfabriek te Dieren. Van de verschijning van dit boekje maken wij met te meer genoegen melding, omdat liierin dc beteekenis van eene belanprijke national® industrie op een zoo aantrekke- lijke wijze wordt gcdemonstreerd, terwijl wii in de tweede plaats het streven van deze zoo bekende rijwielfabriek om aan de vnder- landsche industrie meer bekendheid te geven gaarne steunen. Wij bevelen dan ook het boekje ter ken- nismaking gaarne aan en voegen h'eraan toe, dat de heeren Gebr. Van Doeselaar als vertegenwoordigers der Gazelle Rijwiel fabriek voor Sluiskil en omgeving optreedt. DOODSLAG TE KOEWACHT. Voor de rechtbank te Middelburg wordt op 2 Februari beliandeld de zaak tegen R. A. v. A. uit Koewacht, een der daders van de zware mishandeling van Th. Lahau, in den naeht van 2 op 3 September, die ten- gevolge daarvan is overleden. WON1NGBOUW. Dc minister van Arbeid heeft goedge- vonden dat een vroeger toegekende bij drage voor woningbouw, zai worden uit- gekeerd aan de gemeente Ossenisse ten behoeve van A. Bogaert, 490 gulden. ZAAMSLAG. In de Donderdag gehouden vergadering van den gemeenteraad werd tot onderwij- zeres aan de school in den Grooten Huijs- senspolder benoemd, mej. A. C. Polderman te Floek, tot onderwijzeres aan de school te Othene mej. M. F. Wieland te Heerenwaar- de. Tot ambtenaar van den burgerliiken stand werd, wegens het bedanken van den heer C. J. de Vries, benoemd de heer J. Stolk. Herbenoemd werden tot Ieden van de plaatselijke schattingscommissie de heeren J. P. Geellioedt, J. Stolk en C. A. Wisse, en in de pJaats van den heer W. de Klerk, die bericht had niet meer in aannit rking te wilten komen. de heer A. de Feijter. BESMETTeLIJKe ziekten. Het aantal gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 17 tot en met 13 Januari 1923, in de Prov. Zeeland, be- droeg Diptheritis: Vlissingen 2. HOEDEKENSKERKE. De gemeenteraad heeft zich met alge- meene stemmen voor spoedige doorzetting van de bekende spoorwegplannen ver- klaard. Zondaq 21 Januari 1923. Ned. Herv. Kerk. RECHTZAKEN. Door E. de B., oud 38 j., schippcr te Ossenisse is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Rechtbank te Mid delburg van 5 Januari j.l. waarbif hij ter zake van poging tot opKichting is veroor- deeld tot 6 maanden gevangenisstraf. De officier van Justitie kwam eveneens in hooger beroep. (2. Vervolg). UNG1SZONDEN MEDEDEELINGEN. (Wordt vervolgd.) TER NEUZEN. (Nadruk verboden). WEERBeRICHT van 19 Januari. Het weerbericht van het meteorologisch institunt te De Bildt luidt als wolgt: Hoogste barometerstand 779.2 Sally. Laagste barometerstand 740.0 SeydifjorJ. Verwachting ,tpt den avond van 20 Jan.: Meest inatige 2uidwestelijke tot Zuide- lijke wind, nevelig tot zwaar bewolkt af betrokken, waarschijnlijk enkele regenbuien aanvanke'ijk zachter. Ter Neuzen. iH u., dhr. L. Dek en 2 it., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. 2 u., dhr. L. Dek. Hoek.. (I u., Ds. E. Raams, Bediening H. Avondmaal en 2 u., Ds. E. Raams, Uankzegging. Woensdag, 24 Jan nam. 5J u.. Ds. E. Raams. Zaamslag. 9 u., leeskerk en 2 u., Ds. G. van Dis. Axel. 9| u Ds. G. van Dis, H. Avondmaal en "savonds 5£ u., Ds. G. van Dis, Dankzegging. Sas van Gent u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u.. Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Hontenisse. 9t n., Ds. A. Timmerman. Hulst. 10 u., Ds Herinanides Gereformeerde Kerk. Hoek. 94 u. en 2 u., leesdienst. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., leeskerk. Gereformeerde Gemeente. Vlooswijkstraat Ter Neuzen. 9 u., 2 n. en 54 u., Ds. Neerboseh. Oud-Gereformeerde Gemeente. (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u.. 2 u. en 5) u leeskerk. Lokaal „Eben-Haezer". (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5) u., Evangelisatie. R. K. Kerkdiensten te Ter Neusen. dag zijn de H. H. Diensten om 7, 84 en 10 uur Nami ldags om half drie Lof. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Vergadering van Dinsdag 16 Januari 1923, des voormiddags 10 uur. Voorzitter, de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de Ieden: J. M. Oggel, C. Th. van de Bilt, A. E. C. Kruijsse, Ph. J van Dixhoom, J. Weijns, J. de Kraker, J. Dekker, J. M. Baert, F. Dieleman, J. de Feijter en M. Koster, benevens do waamemende Secretaris. 3. Benoeming van een lid van de Com- ntissie van Toezicht op het Imager On derwijs. De VOORZITTER noodigt den raad uit, over te gaan tot het benoemen van een lid der com- missie van toezicht op het lager onderwijs, ter voorziening in de vacature ontstaan door perio dieke aftreding van den heer L. de Putter. Hij noodigt de heeren Van Dixhoorn en Weijns uit, met hem het stembureau te vor- men. Met den aftredende wordt aanbevolen de heer H. van Luijk. De uitslag der stemming is, dat de heer De Putter met algemeene stemmen wordt herbe noemd. 4. Verzoek van L. Lamaitre om ontslag als ambtenaar van den Burgerlijken Stand en benoeming van een ambtenaar. De VOORZITTER deelt mede, dat een schrfj- ven is ingekomen van den heer L. Lamaitre, die daarin ontslag verzoekt als ambtenaar van den burgerlijken stand. Burgemeester en Wethouilers stellen voor, dat ontslag eervol te verleenen, met 'ugang van 1 Januari a.s. De heer KRUIJSSE meent, dat daaraan wel een oankbetuiging zou mogen worden vast- geknoopt voor de vele en lang'durige diensten, die de heer Lamaitre als zoodanig de gemeen te heeft bewezen. De VOORZITTER: Daartegeh is geen be- zwaar, Burgemeester en Wethouders nemen dat voorstel over. Than.-; verzoek ik over te gaan, tot le be noeming van een ambtenaar. Aangezien de andere ambtenaar Aek is, was het dringend noodig vergadering te houden om een ambte naar te benoemen, daar een eerstdaags te sluiten huwelijk anders niet kon worden vol- trokken. Ter benoeming wordt aanbevolen de burgemeester. Bij de nu plaats hebbende stemming wordt de heer F. blok benoemd met 9 stemmen; 2 stemen zijn uitgebracht op deh heer Van de Bilt. De VOORZITTER geeft te kennen, flat hij de benoeming tijdelijk zal aanvaarden. 5. Benoeming Keuringsveearts voor den Keuringsdienst. IDe VOORZITTER verzoekt de Ieden over te gaan tot het benoemen van een keuringsveearts voor den keuringsdienst in den keuringskring Axel. Ter benoeming wordt aanbevolen de heer L. Bogaert, veearts alhier, voorloopig voor 1 jaar, op een jaarwedde van f 2500. Voorgesteld wordt de benoeming te doen ingaan 1 Februari a.s. Ter benoeming wordt voorgedragen den heer L. Boogaert, veearts te Axel. De heer BAERT vraagt, of deze de benoe ming onder de thans gestelde voorwaarden zal aannemen. De VOORZITTER antwoordt bevestigend. Hierop wordt de heer Bogaert met algemeene stemmen benoemd. Overeenkomstig wordt hierop met alge meene stemmen besloten met ingang van 1 Februari a.s. eervo! ontslag te verleenen aan den heer L. Bogaert, als keurmeester van vleesch, spek en visch en eveneens aan den heer A. Olijslager. 6. Voorstel tot afschaffing der kermis. De VOORZITTER deelt mede, dat Burge meester en Wehouders, voldoende aan hei in de vorige vergadering tot hen gerichte verzoek, op de agenda hebben geplaatst het voorstel der antirevolutionaire raadsfractie, om de jaar- lijksche kermis af te schaffen. Zij brengen evenwel dit verzoek in behandeling zonder een voorstel of advies hunnerzijds. De heer KOSTER yindt het vreemd, dat de antirevolutionaire raadsleden met dit voorstel gekomen zijn op het eind van de zittings- periode. In den aanvang van deze zittings- periode, toen het dansen ter gelegenheia van jaannarkt, Nieuwjaar en Paschen is afge- schaft, heeft spreker nog persoonlijk met een antirevolutionair gesproken en dezen ge- vraagd, waarom ze toch geen voorstel deden om meteen ook de kei-mis geheel af te chaf- fen, maar toen werd aan spreker gezegd, dat dit moeilijk ging, in een plaats met zoo'n ge- mengde bevolking, en dat het ook aanleiding zou kunnen geven tot een breuk met de Katho- lieken. Spreker meent, dat de toestanden toch nog volkomen gelijk zijn als voor drie jaar, Kan men hem inlichten, wat de oorzaak is, dat men pas thans met dit voorstel komt? De heer OGGEL geeft te kennen, dat het den wensch der antirevolutionairen is, dat eens een uitspraak zal worden gedaan over het al of niet voortbestaan der kermis en daarom hebben de 4 vertegenwoordigers dier partij verzocht, dit op de agenda te plaatsen. De heer BAERT betoogt, dat, indien men zou overgaan, tot het afschaffen der kermis, in- breuk gemaakt wordt op een oud bestaand ge- bruik en men Axel pp een dood punt brengt. Indien men het verloop der kermis nagaat, zal ieder moeten toestemmen, dat er in de 'aatste 25 jaren in de wijze van kermisvieren zeer veel verbeterd is. De rijwielen en de auto's zijn daarvan de oorzaak en men krijgt bij die ge legenheid een geheel anderen stand van men- schen in de stad dan vroeger. De afschaffing der kermis noemt spreker een aanslag op den welstand van den middenstand, die alsdan in de gelegenheid is eens iets extra's te verdie- nen. Als bewijs, wat de financieele voor leelen voor de neringdoenden kunnen beteckenen haalt spreker aan, dat het vorig jaar een mid- denstander ter gelegenheid der kermis alleen voor vergoeding voor het bergen van rijwielen f 250 heeft ontvangen. Daaraan zou men dan ook e6n_ eind maken. De bevolking zal in zijn geheel niet me. zoo'n besluit kunnen instemnren. Men ieeft hier samen, als bevolk ug van verschillende prin- cipes en vooral hen, die men er mede in hun verdiensten zou treffen maakt men zich tot vijand. Hij acht lr t voorstel in strijd mot de belangen der gemeente Axel en hare bevo,'king, voor welks weizijn de Ieden bij de aanvaarding van hun ambt" den eed hebben afgelegd tc zul len zorgen, er zal eeno verwijdering ontstaan en onzijdigheid worden gekweekt, (lie spreker ten zeerste zou betreuren. De heer KRUIJSSE wijst er op, dat er voorstanders zijn van de kermis, tegenstanclers en belanghebbenden. Het zou nutteloos zijn hier te gaan redeneeren met het doel egen- standers te bekeeren, oil omgekeerd, ieder heeft daaromtrent zijn opinie en zal er aan vast- houden. Toch wil hij er op wijzen, dat de kermis van groote beteekenis is en diep in het volk leeft, want ware dit niet het geval, dan zou zij al- lang zijn verdvvenen. Ondanks de vele ampu- taties, die haar zijn toegebracht, blijft zij steeds voortleven. Dit is vooral gebleken, sinds zij tijdens den oorlog werd opgeschort. Toen dc belemmering verdwenen was, is zij weer uit zichzelf te voorschijn gekomen. Men kon het dezeP dagen ook in deze ge meente ontwaren. Ieder sprak er over: hoe zai het met het voorstel betreffende afschaffing der kermis loopen? En de raad ziithans voor het eerst het feit aanschojuwen, dat de Roomsch-Katholieke Ieden anders stemmen dan hun politieke vrienden. Spreker is over- tuigd, dat de kermis dpor geen enkel volks- feest is te vervangen. Zooals het door den heer Baert ook is ge zegd, brengt de kermis voor vele middenstan- ders groot voordeel. En zooals de heer Koster er de aandacht op heeft gevestigd, is het wel vreemd, dat de heeren met dit voorstel geko men zijn in het laatst van deze zittingsperiode. Wel heeft de kermis sedert hot optreden van de tegenwoordige meerderheid eenige veeren moeten laten, maar van afschaffing had toch nog niemand gesproken. Er is toen door een der R. K. Ieden wel op gewezen, dat de kermis geen gevaar liep. Spreker heeft wel eens hooren bev.eren, dat toen de meerderheid van den raad het be- houd der kermis heeft vastgeknoopt aan het verkrijgen van het gebed in den gemeenteraad, om daardoor de Roomsch-Ivatholieken voor dat laatste voorstel te winnen en als men nu ziet j wat er gebeurd, Zou spreker dat bijna moeten gelooven. De kermis is dan wel een zaak van beteeke nis, dat men aan den vooravond van de ver- kiezingeri met zoo'n voorstel komt. Spreker hoopt, dat dit feit alle lauwe kiezers zal wak- ker sehudden en naar de stembus zal doen op- gaan, en dat zij er tegen op zullen komen, dat er door de tegenwoordige meerderhekl een dwangpolitiek wordt gevoerd, om de menschen te dwingen hun leven in te richtCn naar hun eenzijdig inzicht, in plaats van ieder de ge legenheid te laten zijn leven in te richten zoo als hij dat zelf verkiest. De heer VAN DIXHOORN merkt op, dat, zooals de Ieden van den raad hier bijeen zit- ten, zij geen .van alien voor zich behoefte heb ben aan de kermis. Maar er zijn ook nog andere menschen in de gemeente, en het is in den loop der jaren voldoende gebleken, dat de be- hoefte bestaat. De raad zit hier voor de be langen van de geheele gemeente en niet voor een bepaalde fractie. Spreker heeft aan de kermis ook geen behoefte, maar niet te min zal hij zjjn stem tegen het voorstel uitbren- gen, omdat hij het voorstel in strijd acht met het belang van Axel. Hij vindt het diep treurig dat het bestuur der gemeente Axel in handen is van mannen, die het belang der gemeente niet onder de oogen willen zien, en die alle feesten waar den naam van Oranje niet aan verbonden is, uit de gemeente bannen. Zulke mannen zijn niet waar Axel te bezitten en de vreemdelirigen stellen het heel Wat beter op prijs. Jaren lang heeft spreker met andere saamgewerkt om floor het inrichten van een concours-hippique de vreemdelingen naar hier te trekken en het is gebleken, dat de - "eem- delingen gaarne komen, maar hier heeft hij daarvoor nooit mbdewerking- of zelfs maar een bewijs van sympathie ondervonden. Hij be- treurt het, dat de gemeente door zulke mannen moet worden bestuurd, het belang der gemeen te eischt, dat er anderen aan het roer komen. De heer VAN DE BILT wilde niet over de kermis spreken, dock de heer Kruijsse heeft dc vroegere discussie daarover aangehaald. Deze schijnt het nog altijd zeer spjjtig te vinden, dat de Roomsch-Katholieken samengaan met de antirevolutionairen. Dit zal echter wel zoo blijven, ook al za! het voorstel aanleiding geven tot afschaffing der kei-mis, want er zijn hoo- gere belangen dan deze. Voor de antirevolutionairen is de kwestie der kermis een principieele. Voor de Roomsch- Katholieken is zij dat niet, zij beschouwen de kermis uit een economisch oogpunt, al meen ook zij, dat niet alles kan worden toegelaten om volk naar de gemeente te trekken. In het voorstel tot afschaffing der kermisgaan de Roomsch-Katholieken -net mede, maar daarom zal de samenwerking niet verbroken worden, er is in dit opzicht tusschen hen en de anti revolutionairen wel een tegenstelling, maar dat betreft voor de partijen een punt van onder- geschikt belang, al is het dat niet voor de burgerij. Hij ontkent echter, hetgeen de heer Kruijsse aanhaalde, als zouden de Katholieken destijds gestemd hebben voor een voorstel tot invoering van het gebed in den gemeenteraad, op voor- waarde, dat de kei-mis zou behouden b'ijven. Ook al zou de meerderheid de kermis afschaf fen, dan is spreker toch nog niet legen het gebed. Overigens wil spreker er op wijzen, dal voor de invoering der evenredige vertegenwoordi- ging, de Katholieken er zich toch niet zoo op hebben kunnen beroemen, dat zij bij hun mede- burgers veel in tel waren. Dat biijkt in deze gemeente voldoende in de bezettinc der ambten. De heer WEIJNS geeft te kennen, flat de afschaffing der kermis voor hem een beginsel- kwestie is; de vorige maal, bij de behandeling van het voorstel tot inkrimping, heeft hij ook al gezegd, dat hij ze iiever zou afschiffen. En dat zyn fractie nu zoo iaat met dit voorstel ge komen is, daaromtrent kan hij zeggen: beter iaat dan nooit. Het is zooals de heer Kruijsse heeft gezegd: over dit onderwerp bestaat nu eenmaal verschil van opinie, en men zal elkaar wederkeerig niet overtuigen. Maar toch wil hij tegenover de heoogde voordeelen der kermis toch wel als zijn meeting te kennen geven, dat hij gelooft, dat er oo.t heel wat centen uit de gemeente gaa i, rlie beter besteed hadden kun nen worden. Hij heeft in den loop van het vorig jaar gelezen hoeveel geld er te Tilburg voor de kermisweek van de spaarbank was gehaald. Hij vindt het droevig, dat zooveel geld voor kermisvieren wordt uitgegeven. Bovendien is hij van meening, dat, als de ge meenteraad de kermis invoert, hij ook verant- woordelijk is voor al hetgeen daarop g. beurt. Hij is van meening, dat ook verschillende menschen van linksch niet met de kermis in- stemmen. De heer KRUIJSSE verklaart, geen spijt te hebben willen uitdrukken over het samengaan van de Roomsch-Katholieken met de antirevo lutionairen, maar uit het feit, dat zij dltmaal niet gelijk zullen stemmen alleen te hebben willen constateeren de groote beteekenis van de kei-mis. De heer VAN DE BILT meent, dat het samengaan d er partijen nog nooit bij de stem ming tot uiting is gekomen als bij het benoe men van wethouders. Overigens zijn hier nog geen bepaalde politieke zaken aan de orde ge komen en het is hem in het geheel niet opge- valien, of zijn fractie steeds met de antirevo lutionairen heeft meegestemd. Hjj wil alleen doen uitkomen, dat de antirevolutionairen niet onder de plak zitten van de Katholieken doch dezen ook niet onder de antirevolutionairen. De heer VAN DIXHOORN wjjst er op, dat ile heer Weijns van meening is, dat een aads- lid verantwoord zou zijn, voor alles wat op de kermis gebeurd. Spreker wil dat onderschrij- ven, maar dan is men dat ook voor alles. Dan is men dat ook ter gelegenheid van een volks- feest of een ambtsfcest. Gaat het misschien alleen om den naam Laat men dan de kermis afschaffen, en, omdat dat saxnenvalt, zeggen, dat men in plaats van kermis „Pinksterfeest" wil vieren. Op alle feesten, waar iedereen samenkomt, vindt men alles wat men op de kermis vindt. Door den heer Van de Bilt is geklaagd, dat de Roomsch-Katholieken vroeger niet in tel waren en geen medewerking ondervonden, maar dan wil spreker wijzen op de viering van het 25jarig bestaan der Roomsch-Katholieke kerk. Die datum viel op een Zondag. En het was sprekers vader, die destijds als waame- mend burgemeester vergunning heeft gegeven om het feest ook op dien dag te vieren. En het is hem toen juist van de rechtsche menschen hoogst kwalij.k genomen, dat hij aan de Roomsch-Katholieken vrijheid had gegeven voor het vieren van dat feest op Zondag. Daar om bevreemd het aan spreker nog, dat de Roomsch-Katholieken juist samenwerking zoe- ken met de menschen, die hun de vrijheid om feest te vieren overeenkomstig hun religie en verlangen niet wilden gunnen. De heer VAN DE BILT merkt op, dat het een feest was ter viering van het 50jarig bestaan der kerk, maar dat doet er niet toe. Indien toen die vergunning door een liberalen waar- nemenden burgemeester is gegeven, dan zijn de Katholieken hem daarvoor zeer dankbaar, maar dat neemt niet weg, dat er toch andere, hoogere belangen zijn, waarop de wegen der Katholieken en liberalen uiteenloopen en waar om ze met hen geen samenwerking kunnen zoeken. De heer DIELEMAN verklaart, dat hot hem Nootiseinen. Geen wonder, dat Aloeder bij tijden prikkei- baar wordt! Haar tobberig werk bmnenshuis, wasschen, strijken, versteileh, poetsen en de eindelooze huishoudelijke zorgen zouder. door geen man verdragen worden. Wees voorzichtig! Prikkelbaarheid, pijn in de lenderien en zijden, hoofdpijn, rugpijn, urinekwalen, zenuwachtigheid, en duizelingen zijn seinen van nierverzwakking. Om zich te hoeden voor ontwikkeling van de lange nasleep van nog emstiger niersto'ornis- sen, is het tjjd om aan zichzelf te denken en de worstelende nieren met Foster's Rugpijn Nieren Pillen te helpen. Dit speciale niergeneesmiddel is geen alles genezend paid del; het werkt alleen op de nieren en blaas, en het baat tegen pijnlijke verschgm- selen van hier- en blaaskwalen als nier.zand, rheumatiek, steenvorming, waterzucht, ischias, spit, blaasontsteking en urinezuurvergiftiging. Passend voor jong en oud, diende geen huis zonder Foster's Pillen te zijn. Verkrjjgbaar in apotheken en drogistzaken a 1.75 per doos. 26 spijt, dat de heeren, naar aanleiding van het voorstel der antirevolutionaire raadsfractie een politiek debat zijn gaan houden. Er zijn aan het vraagstuk 2 kanten, een materjeele en een principieele. Wij moeten zegt spreker niet beginnen met trachten elkaar te over tuigen, door te wijzen op de materieele voor deelen, van de zijde der voorstanders, of de nadeelen door de tegenstanders der kermis. Ik meen echter, dat men iedere principe in dit opzicht moet eerbiedigen. Er is getracht, de voordeelen zels in cjjfers uit te drukken. maar daartegenover statin ook nadeelen, die niet in cijfers uit te drukken zijn. Tegenover de men schen die er voordeel van "Kebben, staat een groote massa die er nadeel van heeft. Hij ge looft, dat er veel meer geld uit de gemeente gaat, dan er inkomt. Niemand zal er eehter in deze do a de besprekingen zijn opinie aan geven. Ik meen echter, dat noch in de Grondwet, noch in de Gemeentewet is voorgeschreven, dat de gemeenteraad verplicht Is, aan een deel der bevolking een kermis op te leggen. Als de raad het dus doet, doet hjj het vrijwillig en dan is ook spreker van meening, dat hij wel degelijk verantwoordelijk is, voor hetgeen daaruit voortvloeit. En als men dan ziet naar ge vol gen zooals op Koewacht, waar iemand tengevolge van de kermis "het leven liet, meent hij, daarvoor geen verantwoordelijkheid op zich te kunnen nemen. Er is ook een principieele zijde. Hier, in onze gemeente, waar wel bijna de geheele be volking met het Zegel des Verbonds op het voorhoofd loopt, is de kermis zeker niet op haar plaats. Men moet zich toch afvragen: past een Christen op de kermis En als we die vraag beantwoorden mogen we de kermis niet laten voortbestaan, want er staat geschreven: gerechtigheld verhoogt een volk, maar de zonde is een schandvlek der natie. Uit prin cipled oogpunt heb ik aan het voorstel niee- gewerkt, omdat ons nooit een kermis in de schoenen zou kunnen worden geschoven. De heer OGGEL meent ook nog even een verkeerde meening van den heer Kruij -se 1 moeten rechi zetten, waar deze beweerde, dat de antirevolutionairen de stem der Katholieken zouden verkregen hebben voor het gebed in den gemeenteraad, m ruil voor het behoud der ker mis. Die meening is absoluut onjuist. De daar- bij gebleken samenwerking tusschen de ver schillende betrokken partijen is geschied uit voile Qvertuiging. Ieder denkt over het bolijden van zijn God op zijne wijze en spreker moot er nog opkomen tegen de bewering van den heer Kruijsse in de vorige vergadering, dat hij het gebed trachtte te kleineeren, omdat alles reeds in een voorverg-adering zou worden be sloten. De heer KRUIJSSE geeft te kennen, vol- strekt niet. P hebben beweerd, dat die ruil een feit was, hij heeft alleen gezegd: „wel eens te hebben gehoord, dat dit beweerd werd. Overigens wijst hij er op, dat de heer Koster thans bij deh aanvang van het debat voor het eerst eens een tipje heeft opgelicht over de hieromtrent gehouden onderlinge besprekin gen De heer DE FEIJTER moet hier tegen op komen. Dc heer Koster heeft volstrekt niet ge zegd, dat hij die samenspreking heeft gehad in een fractiev ergadering. Dat is ook trou- wens niet geschied en het is zelfs de vraag, of de heer Koster op die wijze zelfs wel met een mede lid van deh raad gesproken heeft. Dat zal wel geweest zijn met iemand, die er heele- maal niets mee heeft uit te staan. De VOORZITTER meent, dat er thans vol doende besprekingen gehouden zijn. Hij merkt op, dat or voldaan is aan het verzoek, om af schaffing der kermis op de agenda te bren gen, maar dat er dienaangaande geen voorstel is. Indien men een beslissing wenscht uit te lokken. zal een voorstel noodig zijn. De heer WEIJNS stelt nu voor. de kermis af te schaffen, welk voorstel-door zijn fractie- leden wordt ondersteund. Het wordt aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Voor stemmen de heeren Oggel, De Feijter, Koster, Weijns, Dekker en Dieleman; tegen stemmen de heeren Van de Bilt, Kruijsse, Baert, Van Dixhoom en De Kraker. De heer VAN DIXHOORN merkt op, dat dit voorstel nu wel is genomen, maar er is niet bij bepaald van wanneer het van lcracht is. Hij stelt voor, te bepalen, dat dit pas op 1 Januari 1930 in working treedt. De heer BAERT steunt dat voorstel. De heer KRUIJSSE wil dat ook wel doen, maar zou er dan nog 30 jaar bij willen doen. Aangezien bet voorstel-Van Dixhoom niet voldoende wordt ondersteund, kan het geen punt van beraadslaging uitmaken. Geboorten. 7 Jan. Berend, z. van Herman Oldeman en van Wilhelmina Margrietha Kop- mels. Catharina, d. van Hendrik de Vriend en van Pieternella van Riet. 8 Jan. Andries, z. van Henricus Hermanus van Alphen en van Pieternella Jacoba van Gelderen. 13 Jan. Sara, d. van Adriaan Marinus Witte en van Fran- coise Schuitvlot. Overlijden. 7 Jan. Catharina Bastiaantje van der Beek, oud 68 j., wed. uit het le huwe lijk van Jannes Tholens en uit het 2e of laat ste van Lambertus Schiphorst.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 2