ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIE3LAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 7398. Vrijdag 5 Janu&ri 1923 63e aargang (Jit het hooge Nooideii. BrNNTNLTTDr BUITENLAND. JE3BR.S rgj BIjAD. XXXIX. In den laatsten tijd maakt Nederlandsch Oost Indie een groote crisis door. Deze is van twee£rlei aard, zoowel economisCh als politiek. Vifor een grout deel is dit veroor- zaakt door de tijdsomstandighedentenge- u volge van df.n rtfttog «-n xipwaw^n^vour een ander oeel door het be\Vind van den vo rigen gouverribur-generaal, graaf van Lim- burg Stirum. In het begin van den grooten wereld- oorlog werd de noodzakelijkheld gevoeld om als vertegenwoordiger van het hoogste ge- zag. toen de troon te Buitenzorg vacant werd, uaarop te plaatsen een diploinaflt, omdat de gebre-kkige verbinding met het moederland meebracht, daar wij niet over eigen telegvaafkabeis beschikten, dat de nieuwe gouverneur dikwijls zelfstandig al- lerlei bestissingen zou moeten nemen. Voor deze post werd toen onze gezant in Zweden aangewezen. Deze benoeming was inderdaad een misrekening, waartegen prof. Van Hamel als redacteur van de Groene Amsterdammer lerstond heeft gewaar- schuwd. Een groot kenner van Indie als K. Wybrands heeft als leider van het voor- naamste Indische dagblad dan ook voort- durend een strijd moeten yoeren tegen tal van niaatregelen van den gouverneur, die in later tijd bleken groote fouten te zijn. De in Indie gedurende de laatste jaren aangewakkerde beweging om te komen tot ..autonomic" of zelfbestuur (onafhankelijk van het moederland), waarbij de inlanders eigenlijk zelf baas zouden zijn, werd be- schouwd als een eisch des tijds, nl. eisch van democratic. A1 te weinig werd begre- pen, dat tegenwoordig Indie voor zelfbe stuur nog lang niet rijp is en dat het over- groote deel der inlanders zoo weinig ont- wikkeld is en daardoOr zoo ongeschikt om zichzelf te besturen, dat men met proef- neming op dit gebied, uiterst voorzAhtig zijn moet. Een aan de inlanders overgelaten «idiS zou in korten tijd veroorzaken, dat niet zij, doch allerlei vreemde elementen, Chi- neezen en Arabieren, alles te zeggen kregen. Toch was ongetwijfeld noodig voorbereidin- gen te treffen om Indie minder afhankelijk te maken en aan de inlandsche bevo'king eenig medezeggingschap in het bestuur te geven. Echter werd voorbij gezien, dat een aantal socialistische en communistische Ne- derlanders (veelal ambtenaren) een onge- wenschte propaganda voerden; in dezen zin ongewenscht, dat de volksaard van den in lander in den regel in hooge mate onge schikt is om met dergelijke politieke denk- beelden te worden gevoed. Het gevolg van het bestuur van den graaf Van Limburg Stirum was, dat met buiten- gewone slapheid werd geregeerd en toen in November 1918 telegrafische berichten In die bereikten over een revolutiepoging in ons land, heeft de gouverneur-generaal een hoogst onverstandig manifest uitgegeven. Ondertusschen is men overgegaan tot in- steiling van een soort volksvertegenwcordi- ging, de „Volksraad". Wie, zooals ik, geregeld Indische couran- ten leest, wordt gewaar, dat de zittingen van dit college zijn ontaard in een politiek gekibbel, dat op heel wat lager peil staat dan wat in onze Tweede Kamer ten beste gegeven wordt. Zoo maakt Indie politiek een crisis door en het zal groot beleid ver- eischen om in de eerstvolgende jaren dit aan de inlanders geschonken zelfbestuur te maken tot iets, dat zegenrijke gevolgen heeft. Daarnaast staat de financieele kwesti- Ook in Indie heeft men tijdens den oorh de staatsuitgaven (ook voor personeel) zeer uitgezet. Dientengevolge heeft Indie niet alleen zeer vele millioenen moeten leenen tegen hooger percentage dan in Nederla maar zijn ook reuzen tekorten op de bs- grooting ontstaan. Besturende in eei; t; d van voorbijgaande welvaart, waarin de a - daar gevestigde zaken en vennootschappeu en cultuurondernemingen buitengewoon veel geld verdienden, heeft de vorige gouverneur onvoldoende begrepen, dat aan het steeds opvoeren der uitgaven noodig paal en perk moest worden gesteld. Het gevolg was, dat nog in veel sterker mate, als dit in ons land het geval is, het evenwicht op de begrooting verbroken geworden is, wat te meer klemt, omdat de in den Indischen handel en in de cultuur ingetreden malaise, de inkomsten buitengewoon heeft doen dalen. De klap- pen, die gevallen zijn in thee, rubber, suiker, petroleum enz., zijn geducht aangekomen. Vooral de gevoerde belastingpolitiek, die geleid heeft tot een strijd met de groote petroleum-maatschappij (o.a. de Bataaf- sche), geeft tot ernstige gedachtenwisseling in de pers en in de Staten-Generaal aan- leiding. Over den man, die nu op den troon te Buitenzorg zetelt, en die thans belast is met te trachten de Indische zaken in het reine te brengen, vertel ik u iets. Als iemand slagen kan, is het zeker wel de bui tengewoon handige gouverneur-generaal Mr. Dirk Fock. Zoo leelijk als hij is (want hij is behept met een verre van fraai uiter- lijk), zoo welbespraakt en zoo schrander is hij. Daarbij ook een man van groot gezag, die de kunst verstaat om zijn wil door te zetten en die door ziin omvangrijke kennis van het Indische recht £n van het Indisch handelsleven, ongetwijfeld meer dan gewone capaciteiten.bezit. Uitstekend menschenken- ner en goed organisator is Fock stellig een man, die kans maakt om onder zijn leiding den Indischen wagen weder in het rechte spoor te brengen. En daar reeds verltiidt. dat zoodra zijn ambtsperiode voorbij is. niemand minder dan de energieke H. Colijn beschikbaar is om hem op te volgen. mag worden aangenomen, dat zijn werk om orde te brengen en het financieele evenwicht door bezuiniging terug te vinden voltooid worden kan. Mijn persoonlijke kennis van hem dank ik aan de verkiezingsveldtocht van 1901, toen ik als jong secretaris der kiesvereen.ging in Rotterdam IV, met hem samenwerKte bij liberale^parUploor en. Bij die gelagert- heid heb ik hern ook hqpren spreken op een politieke meeting als Kamercandidaat i (tegenover dr. De Visser) en ik heb hem bewonderd om zijn slagvaardigheid. gees- tige voordracht en fijne ironie. Sinds dat jaar 1901 dateert Fock's politieke loopbaan. Mr. Dirk is afkomstig nit een Atnster- damsche doopsgezinde reedersfamilie die in de 18e eeuw door den handel op Indie onder de voornaamste koopmansgeslachten zich een plaats verwierf. Hij stamt af van Jacob, die bij de restauratie in 1813 des konings raadgever werd bij de pog ngen tot herstel van 's lands financien. Volgen? zijn plannen werd overgegaan tot stichting van een z.g.n. circulatiebarik, die do be- voegdheid tot uitgifte van bankbiljetten zou krijgen: de Nederlandsche Bank, waar- j van Jacob tot zijn dood in 1835 president- directeur was. Het financiee! talent :n de farm lie schijnt erfelijk. Heeft Jacob een eeuw geleden het Nederlandsche financie- wezen hersteld, Dirk moet hetzelfde beproe- ven met het Indische. Mr. Dirk werd 19 Juni 1858 te Wijk bij Duurstede geboren, ontving zijn opvoeding. i in den Haag, alwaar de familie in hoog aanzien stond en studeerde te Leiden in de j rechten. Hij was de eerste Nederlander, j die het doctoraat in de „Staatsweten- schappen" verwierf in 1880. Naast zijn jtiridische kennis staat zijn muzikaal talent, dat overgegaan is op zijn zoon, die een uit- stekenden naam als orkestdirigent heeft. i Na zijn promotie vertrok hij naar Indie, en 1 vestigde zich als advocaat te Samarang, later te Batavia, alwaar hij ook consul van Oostenrijk-Hongarije was. In 1898 keerde hij naar Nederland terug, na een schitteren- de carriere als rechtsgeleerde te hebben ge- ma-akt en vestigde hij zich te Rotterdam als i adviseur voor indische zaken. De Rotter- dammers, die in dien tijd zeer exclusief waren en niet spoedig een niet-Rotterdam- mer van geboorte pousseerden, erkenden zoo zijn capaciteiten, dat hij al spoedig in den gemeenteraad verkozen werd en in allerlei vereenigingen op den voorgrond kwam. Hij werd gekozen tot lid der Provin ciate Staten en tot Gedeputeerde en in 1901 werd hij afgevaardigd naar de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Hier behoorde hij onder de gematigde liberalen en verkreeg hij terstond als Indische specialiteit gezag. Van 1905 tot 1908 was hij Minister van Kolonien in het kabinet-De Meester. Daarna trad hij tot 1911 op als gouverneur van de kolonie Suriname, waar toentertijd gropte malaise heerschte. Hier wist hij nieuwen bloei te bevorderen. In ons land terug- gekeerd werd hij in 1913 door het district Haarlem wederom naar de Tweede Kamer afgevaardigd. Ondertusschen was zijn in- vloed zoo toegenomen, dat men in 1917 hem verkoos als Kamervoorzitter. Nu bleek welke groote werkkracht hij bezat en welk buitengewoon leider hij was. En toen in 1918 de Kamer-meerderheid zich verplaat- ste, geschiedde het ongehoorde feit, dat de rechterzijde besloot dezen voorzitter der linkerzijde als zoodanig te behouden. Geen treffender bewijs voor zijn onpartijdigheid en ziin bekwaamheid kon worden gegeven. Daarnaast vond hij den tijd om op te treden als voorzitter der maatschappij tot bevor- dering der Toonkunst, terwijl hij een reeks studies senreef in gezaghebbende Neder landsche en Indische tijdschriften. Thans geroepen tot het hoogste ambt in Oost- Indie mag worden gehoopt, dat hij ook daar zijn succesvollen loopbaan voortzet. T. g. T. DE VERHUIZING DER DEPARTE- MENTEN. Omtrent de verhuizing van enkele mi- nisteries in verband met de opheffing van het departement van Landbouw, Nijverheid i en Handel verneemt de Haagsche redacteur i van de Msb. het volgende: Het ministerie van Arbeid, Nijverheid en Handel zal in geheel dus ook de afdee- lingen Volksgezondheid, Werkeloosheid, Verzekering, Arbeidsbemiddeling en Hooge Raad van Arbeid worden ondergebracht in het departementsgebouw, Bezuiden- hout 30. Ook zal in dit gebouw worden gehuis- vest het ministerie van Onderwijs. De afdeeling Landbouw verhuist naar het gebouw van het ministerie van Binnen.and- sche Zaken, waar door het vertrek van het departement van Onderwijs voldoende ruim- te daarvoor beschikbaar komt. De afdeeling Scheepvaart zal het voor- malig gebouw van bet Kantongerecht Bin- nenhof 4 betrekken, waar thans de afdee ling Lager Onderwijs is ondergebracht. Het gebouw Hofweg 2, waar nu het mi nisterie van Arbeid is gehuisvest, wordt voor verschillende Rijkskantoren bestemd. Door deze verhuizing zullen verschillende gebouwen, waar thans afdeelingen van departcmenten zijn ondergebracht, vrij ko men. Voor zoover deze gebouwen door het Riik zijn gehuurd, zal dv huur er van wor den opgezegd de overige vrijkomende ge bouwen in eigendom van het riik zullen worden verkocht. Daar in verband met dc nieuwe huisves- ting eenige veranderingen en vertimmerin- gen in de departementsgebouwen moeten worden verricht, is de boven omschreven verhuizing pas in de maand Maart of April van dit iaar te verwachten. CIJFERS OVER DE NED. HERV. KERK In „Het Organn" van de Vereeniging van Kcikvoogdijen warden „kerkelijke cij- krv loji" «ven, vvaardoor de k a t zich een beeld kan vormen van de financieele ges'teldheid der Nederlandscn Hervormdt Kerk. r Darraan is de volgende samentrekking over het geheele land ontleend: Gemeenten 1332 Zietentaf 2.947.391 Predikantsplaatsen 1521 Kerkegoederen f 2.262.429 Pastor: e goed e ren ,,1.026.194 Hoofdelijke omslag ,,1.038.079 Collecten vocr de Kerk 416.338 Vrijw. bijdragen 187.837 Zitplaatsenhuur 825.159 Predikantstraktem. 3.421.684 !n bet laatste cijtcr is niet begrepen de totaalopbrengst der pastoriegoederen ad f 1.026.194, doch wel besrepen het totaaf van alii rijkstrakccmenten ad f 1.100.000. Voor Zee land (behalve Middelburg) wor den de volgende cijfers gegeven Gemeenten 99 Ziefental 114.613 Predikantsplaatsen 107 Ktrkegoederen f 164.708 Pastoriegoederen 5.349 Hoofdelijke omslag 96.881 Collecten 37.748 Vrijvvillige bijdregen 11.937 Zitplaatsenhuur 53.291 Predikantstraktem. ,,279.629 In de bijgevoegde l>escho&wing der re- dactie wordt o.a. berekend voor iedere provincie het totaafcijter en het gemid- dekie per hoofd van hetgeen opgebracht werd aan hoofd. omslag, collecte, vrije bijdrage en zitplaatsen, en voorts de op- brengst van het doothc kapitaal, totaal en per hoofd. Zeeland, zoo lezen we daarbij, komt no. 3 in de rij wat feetreft het doocki kapitaal, maar staat 1 wat betreft het levende geld. Nog is het niet veel, f 1.74 per hoofd, maar als onze geheele ktrk zoo deed, kenden wij geen financiee! vraagstuk en konden wij waarschijnlijk alie ondcrsteuning uit de openbare kassen wel missen. Het is bovendien veel gemakke- lijker om Zeeland van f 1.74 tot f 2 te brengen, dan Groningen van f0.43 tot zelfs maar f 1, om van 12 niet eens te spTeken. DE WERKLOOZeNKASSEN, Wijziging in de subsidieregeling. In St.bl. 733 is opgenomen het K- B. van 23 Dec. 1922, waarbij de algemeene re- gieling voor het verleenen van subsidies ten behoeve van werkloozenkassen, op- nieuw gewijzigd worden. Art. 4 van liet Kon. besk van 2 Dec. 1916, Stbl. 522, wordt gelezen als volgt: 1. Het subsidie komt vocr de helft voor rekening van het Rijk, voor de apdere helft vocr rekening der gemeenten, waar de leden der wcridoozenkas woonachhg zijn. 2. Het bedrag van het subsidie wordt vastgesteld in verband met de in de ge- meefiten, in het eerste "lid vermeld, inge- komen bijdragen, en zal, als regel, ten hoogste 100 pet- daarvan uitmaken. 3. Het kan op een hooger percentage worden gesteld, indien: a. buitengewone omstandighedeu van tijdelijken a;rd dit noodig maken; b. de vereeniging niet in staat is de bij dragen zoo hoog op te voeren als noodig zou zijn om uitkeeringen te verstrekken over een termijn van ten minste 90 dagen per jaar tot een zoodanig bedrag, dat daar- uit het noodzakelijke levensonderhoud der wefklooze leden kan worden bekostigd. 4. De wijze van vaststelling van het bedrag van het subsidie en de wijze van de vtrrekening van het aandeei van het Rijk en van de gemeenten in dat subsidie worden bepaald door den minister van Arbeid. Dit besluit treedt in werking op 1 Jan. 1923. BELGIE. Het a.s. ontslag van het /cabinet, Het is vrijwel zeker, dat de eerste-Minister Theunis ontslag zal nemen, dadelijk na zijn terugkeer uit Parijs. Vo6r zijn vertrek zou Theunis aan zijn collega's te kennen hebben ge geven, dat, indien zij het niet eens konden worden omtrent een oplossing voor de quaestie der Vlaamsche universiteit, hij zijn portefeuille neer zou leggen. Theunis meent inderdaad, dat de neutrale houding tot nog toe in die zaak door de regeering aange nomen, zoozeer het gezag van zijn kabinet heeft verzwakt, dat het niet mogelijk is lan- ger op dien weg voort te gaan. Voor den Senaat wenscht hij dus een andere houding te mogen aannemen, dan de neutrale, die bij vriend en vijand niets dan spot of ver- wijt heeft verwekt en daarom zou hij zijn collega's hebben verzocht naar een oplos sing uit te zien, die elkeen zou bevredtgen. Dat zulke oplossing zou kunnen gev-.mden worden, is natuurlijk uitgesloten, ten gevol- ge van de kortzichtigheid en het gebrek aan politiek inzicht. waar vooral de libera'e lei- ders en met hen de katholiek Carton de Wiart. tijdens de bespreking van het wets- ontwerp-Van Cauwelaert, zulke verrassende blijken van gegeven hebben. Het lijdt geen twijfel of van Vlaamsche zijde zal geen stap verder worden gegaan. dan in de Kamer werd geaaan en de liberate ministers, zooals men weet, worden door Hymans verplicht tot heengaan, indien het door de Kamer aangenomen ontwerp niet wordt gewijzigd. De ministerraad kan het dus niet eens wor den omtrent een oplossing; sedert maanden is dit trouwens gebleken en het lijkt mij daarom onjuist, dat Theunis voor zijn ver trek aan zijn collega's zou hebben gevraagd nog naar een oplossing uit te zien. Beter dan wie ook, weet Theunis, dat de regeering zulk een oplossing niet aan de hand kan doen. Dit vertelden Woensdagavond welis- waar de meeste bladen, doch dat zal wel zijn om ter elfder ure nog invloec! uit te oefenen op de openbare meening. Ik meen echter te weten, dat het besluit van Theunis vast staat en dat het ontslag van het kabi- net-Theunis Donderdag of Vrijdag over acht dagen kan worden verwacht. Een schandaal in de Brtisselsche politie. Onder dit opschrift verklaart De Stan- daard uit goede bron te vernemen, da4 de burgerneester van Luik, Digneffc, bij het Brusselsch gemeentebestuur een klacht heeft ingediend, wegens het bp;re- den der Brussi'Ische politie tijdens de stu- dentenbetooging van Vrijdag 22 Dec. Hoofdcommniissaris De Leeuw leidt dit onderzoek, waarbij Vlaamsche politieagen- ten met zware straffen en vertraagde be- vordering bedreigd worden. De Standaard wijst niet alleen op het bespottelijke, de politie der hoofdstad te verdenken van vooringenomenheid tegen de Walen, maar laat er op volgen: „Degenen die de Waafsche en Fransch- kiljonsche studentjes hebben bezig gezien. weten wel met welk een geduld en toe- gevendheid de agenten zijn opgetreden te gen de schreeuwers, die de onzijdige zone rond de Kamer wilden docrbreken. die met steenen, gestolen aschbakjes stukken ijzer, revolvers (naar de verklaring van den heer Max zelf) gendirmen en politie aanvielen, die op straat oenvoudige w.erklfeden heb ben tegen den grond geslagen omdat ze Vlaamsch spraken, en die, en wij druk- ken hier op, de massa der Brusseische bevolking tegen zich hadden." Ook de officier, die op voormelden dag over de wacht aan den Treurenberg het bevel voerde, zou van zijn ambt zijn ont- heven, schrijft De Standaard. HAVENSTAKING TE ANTWERPEN. Een staking, die algemeen dreigt te wor den, is Woensdagmorgen onder de haven- ixbeiders te Antwerpen uitgebroken. Het signaal werd gegeven aan boord van de „Frankier", van den Lloyd Royal Beige. De erbeiders, die thans een en twintig francs daags verdienen, eischten 9 francs opslag en legden na afwijzing van hun eisch het werk neer. De staking breidde zich onmiddellijk uit tot al de bcoten, die in de bui.rt gemeerd liggen. Zij was op het middaguur algemeen in heel het noordelijk gedeelte van den haven. Twaalf tot veeftien booten liggen door de ar- beiders verlaten, waaronder het Holland- sche stoomschip „DrechterIand". Op en kele booten zouden de arbeiders zich met een loonsverhooging van vijf francs tevre- den hebben gesteld. Alles is tot dusver kalm. FRANKRIJK. Ontslag bij de „Humanite'\ De van uit Moskou verordende „zuive- ring" der communistische partij heeft zich ook tot de „Humanite", het orgaan der partij, uitgestrekt. Drie redacteuren van het blad zijn op staande voet ontslagen, daar zij zich in hun artikelen op oneerbiedige wijze over de machthebbers in Moskou hadden uitgelaten, en uit hun werk een „bourgeois"-geest spreekt. De teekenaar Gassier had zijn ontslag niet afgewacht en het reeds bij voorbaat ingediend. FRANSCHE VRIJGEVIGHeID. Een ironisch entre-filet in de „Figaro" wijst er op dat zoodra een land onder Fransch protectoraat is geplaatst, het de voordeelen der Fransche beschavfng ge- nieL Zoo heeft Togo ter gefegenheid van het nieuwe jaar een decreet ten geschenke ontvange i waarbij de vrijheid van trak- pers wordt ingesteld. Tot dusver bezit Togo echter nog geen couranten. RUSLAND's KERKSCHATTEN. In de Russische Sovjetpers wordt thans aangespocri, over te gaan tot nieuwe in- beslagnemingen van kerkschatten. Zoo schrijit de „Izwestia," dat er thans groot gebrek is aan goud en zilver. De eerste inbeslagneming heeft volgens het blad niet meer opgeleverd dan 400 ton zilver voor geheel Rusland. De meeste waarievolle kerkschatten heeft men we .en verbcrgen te houden. Da, rom moet tha is een tweede inbeslagneming volgen, waarbij nog stren- gtr moet worden gezocht. Het denkbeeld van een tweede inbeslagneming, aldus het blad, vindt meer en meer aa.ihangers on der de priesters van de „Levende Kerk" en de „Secte der Kerkherleving." Een andir blad, de „Tambo.wskaja I rawda", do-, t het voorstel, „een week" te crganiseeren voor de vrijwillige uitle- vcring der tot dusverre verborgen geluxn- den kerkschatten. Na deze week zou elkeen. bij wien nog iets verborgen worden ge- vonden, streng gestraft moeten worden. TER NEUZEN, 5 Jan. 1923. BANK-ASSOCIATIE. De directie bericht, dat, teneinde uit- voering te geven aan de bij de reorgaui- satie beoogde beperking van het aantal kantoren, is besfoten fat opheffing van zes kantoren en wel van de kantoren Alk- maar, Amersfocrt, Deventer, 's Hertogen- bosch, Hillegom en Ter Neuzen. (Hbl.) Wij vernemen uit goede bron, dat de tegenwoordige directeur van het kantoor te Ter Neuzen, de heer j. A. Klaassen, voor eigen rekening het bedrijf zal blijven voortzetten. PROVlNCiALE STAT Door de centrale van in den kieskring Hulst staande verkiezing van ciale Staten candidaat R. G. E. Nolson te Ter Dixhoorn te Axel, J. L. J. Geelhoedt te Ter Peijl te Ter Neuzen, A. en A. Marquinie te Sas ENVERKIEZi.NG. den Vrijheidsbond zijn voor de aan- leden der Provin- gesteld de heeren Neuzen, Ph. j. van Stolk te Zaamslag, Neuzen, J. van der Meertens te Hoek van Gent. HERIJK. Ged. Staten van Zeeland hebben aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat de herijk der inaten en gewichten in 1923 voor de hierna vermelde gemeenten zal plaats hebben op de volgende dagen en nader door den ijker iri overleg met het gemeen tebestuur vast te stellen uren: Te Breskens 14, 15 en 16 Mei. Te Groede 24 en 25 Mei. Te Nieuwvliet 28 Mei. Te Cadzand 29 Mei. Te Zuidzande 30 Mei. Te Retranchement 31 Mei. Te Sluis 4, 5 en 6 Juni. Te Aardenburg: voor Eede 11 Juni des namiddags; voor St Kruis 11 |uni des namiddags; voor Aardenburg 12 en 13 *juni. Te Oostburg 14 en 15 Juni en 16 juni des voormiddags. Te Schoondijke 18 en 19 Juni. Te IJzendijke voor IJzendijke en Wa- terlandskerkje 20 en 21 Juni. Te Hoofdpiaat 22 Juni. Te Biervliet 25 en 26 Juni. Te Sas van Gent: voor Philippine 3 Juli voor Sas van Geift 4 en 5 Juli. Te Westdcrpe 6 Juli. Te Axel: vocr Axel 9 Juli -des na middags, 10 en 12 Juli, 16 Juli des namid dags en 17 Juli. Te Koewacht 11 Juli. Te Zuiddcrpe: voor Zuiddorpe en Over- slag L13 Juli. Te Zaamslag 23 Juli des namiddags en 24 Juli. Te Rapenburg: voor Hengstdijk 25 juli des vocrmiddag; voor Boschkapelle 25 juli des namiddags; voor Stoppcldijk 26 juli. Te Kloosterzandevoor Hontenisse en Ossenisse 27 juli, 30 Juli ties namiddags en 31 Juli. Te Graauw-en Langendam 1 Augustus Te Hulst: voor Hulst 13 Augustus des namiddags 14 en 15 Augustus; voor St. Jansteen 16 Augustus; voor Clinge 17 Augustus en 18 Augustus des voormiddags. Te Ter Neuzen: voor Ter Neuzen 20 Augustus des namiddags, 21 22, 23 en 24 Augustus, 27 Augustus des namiddags en 28 Augustus. Te Sluiskil 5 September. Te Hoek 4 September. AANBESTEDING. Door de maatschappij „Voorwaarts" te Kijkuit werd aanbesteed de levering van 91.700 K.G. superphosphaat en 30.000 K.G. kalizout. Voor de superphosphaat werd ingeschre- ven door de heeren: C. Wieland te Ter Neuzen voor f 3,31Vergouwen te Ter Neu zen voor f 3,14; Wauters te Sas van Gent voor j'3,13; De Ruijter te Axel voor 3.11 Oggel te Axel voor /3,10, alles per 100 K.G. Gegund aan den laagsten inschrijver. Voor kalizout werd ingeschreven door de heeren: Vergouwen te Ter Neuzen voor 2,09; Persijn te Wachtebeke voor f2,70, te laat ingekomen. Gegund aan den heer Vergouwen te Ter Neuzen. DRIEWEGEN. lnzake de verbetering der speelplaats bij de bijzondere school te Driewegen, waar- omtrent het gemeentebestuur en het school- bestuur niet tot overeensteniming konden komen, heeft de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, den Inspecteur van het L. 0., den Onderwijsraad, en den Rijksbouwm-cester gehoord, beslist, dat het werk moet worden uitgevoerd, zooals door het schoolbestuur was voorgesteld, met eene wijziging in de constructie van het ijzerer afsluithek. BOSCHKAPELLE. Naar wij vernemen, zal er den lOen dezer in't lokaal van den heer Claeijs eene iezing gehouden worden over de aan te leggen waterleiding in Zeeuwsch-Vlaanderen. STOPPELDIJK. Bij de openbare veiling door notaris Du- moleiin van 't heerenhuis der familie Cas- tenmiller, was er weinig animo. Voor dit weldoortimmerd pand, dat, naar wij hoo- ren, voor een paar jaar bij nieuwbouw om- U RANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 1