3 LANDSOUWBERrCHTEW. iBEMBiiDFBER1CHTEN~ S ze vieren hun tien-eeuwenfeest. Deze boomen bewaren een stukje geschiedenis uit het grjfelijke tijdperk. Bekend is dat oudtijd- dc Lindebsotn op Zuid-Beveland (e:. mogelijk ook elders) eene grensschei- ding aanwees. Waren er een drietal Lindeboomen bij elkander geplnatst, dan beduidde Jit Je gr.nsscheidiiig van een ambachtsheerlijk- heid; vond men er vier bij elkaar, zoo was het een grafelijke grensscheiding. Vandaar dat veien op Zuid-Beveland de vier Lin den voor een oude grafelijke grensschei ding houden. Vele bekwame geschiedkundige schrij- vtrs hebben oris verhaaid van de grafelijke goederen, die zicii uitstrek'ten tot Fartra- pa. op Zuid-Beveland. De heer Holleptelte heeft in zijn ge- sdtiederris de Honte en het eiland Bor- sele (bl. 84) ons den naam en otrsprong medegedeeld van Fartrapa. Het woord beteekent vaart of vaarreep. Prof. dr. 1. H. Gosses, deelt in Nijhoff's Bijdragen, 's Gravenhage 1915, inede: 15 Juni 922 schonk koning Kar.-I de eenvou- dige, aan Graaf Diedrik de kerk van Eg- mond met hare toekomende rechten, welke zich duiddijk uitstrek'ten tot Fartrapa; liier- uit blijkt dus duidelijk da! de vier Linden op Zuid-Beveland dit jaar duizend jaar oud zijn, daar ze bij de bovengenoemde schenking als grensscheiding zullen ge- nlratst zijn. N rOONSTELLING TE MIDDeLBURG Op de lijst der bekroonden op de ten- toonstelling van pluimvee enz. te Middel- burg komt uit Oostelijk Zeeuwsch-Vlaan- deren nog voor met een zeer eervolle ver- melding de heer J. van Doeselaar te Zaam- slag. SLU1SKIL. Zondagavond j.l. gaven de jongens van het Patronaat St. Jozef alhier, in de gvm- nastiekzaal der St. Antoniusschool een too- neeiuitvoering. De zaal was propvol. Een drama „Carranza", in drie bedrijven werd opgevoerd. Zoowel tooneel. kleeding als spel voldeden ten zeerste. Na de pauze kreeg men nog een kluchtspel in een bedrijf Het valsche etiket te hooren. Dit spel deed let auditorium van't begin tot't einde uit- i roes ten van 't lachen. Ook de apotheose aagde naar vvensch. ZU1DDORPE. Door den Commissaris der Koningin is aenoemd tot veldwachter alhier, de heer P. D. de Clercq, agent van politie te Rotter dam. STOPPELDIJK. Door ontploffing der benzine in 't reser voir werd de pas nieuwe vrachtauto van den bakker M. alhier, zoodanig ontredderd, dat ze niet meer bruikbaar is. Voor den ijverigen is dit ongevai een belangrijke schadepost. Onze dcrpsgenoot, de jonge heer J. E. Hamelink, behaatde dezer dagen aan het Bureau der K. S. A. te Leiden hejt diploma in sodale economic en socialogie. BOSCHKAPELLE. De R. K. Tooneelclub „S. S. Petrus en Paulus", over welker prestaties ik in een ander nummer dezer courant verslag gal, zit niet stil. Immers voor een tweede uil- -voering heeft zij een historisch drama uit den tijd van Karei den Groote in studie genomen. In aanmerking nemende den ijver en de toewijding, waarmede de werkende krach- ten zijn vervuld den ernst waarmee zij hunne taak opvatten, met nadruk, de de gelijke regie zijn wij ervan overtuigd dat „onze tdofieeldub" de parochianen aan zich verplicht te meer, omdat de gods- dienstige en beschavende invloed niet na- iaten zal als een heilzamen zuurdeesem op de jeugd in te werken. BRESKENS. De vereeniging ,,Breskens Vooruit" laat, naar aanleiding van een vcrgadering der be- woners van de Kijkuit (gem. Groede), un der de inwoners van Breskens een lijst cir- cuieeren om pdhaesie te betuigen aan het adres aan Ged. Staten voor samenvoeging van ,,de Kijkuit" met Breskens. OOSTBURG. Geslaagd te Groningen voor het examen Duitsch M. O. B. de heer K. E. Freitag alhkr INGEZONDEN MED E DEE L INGE N. x KECHTZAKEN. EEN VEROORDEEL1NG. De Haagsche rechtbarik heeft E. niet worden gewekt. Toen de kamer met geweld geopend was, vond men de drie p.rsonen gestikt. In dezelfde woning werd de bovenge noemde familie van vijf personen nog tij- dig gered, maar zij waren reeds derrnate door het gas bedwefmcj, dat het geheeLe gezin onmiddellijk onder medische behan- deling gesteld en dacr.ia naar het zieken- huis vervoerd moest worden. De dood dtr familie van drie personen veroorzaakte groote ontroerlng onder de vrouwen der buurt, die uit den slaap ge- ekt in den vroegen morgen naar buiten kw; men. Gaswerxers gingen terstond de straat op verschillende plaatsen openbre- ken, maar het duurde verscheidene uren, voordat men de lekke gasbuis vond. oud-dr.cteur der Petroleum-maatschappij „Periak" \eroordeeld om aan die maat- schappij tegen teruggave van 1500 gewone aand^elen Petroleum-maatschappij „Zuitl- Perlak", die hij in 1909 aan de Perljak- maatschappij had wrkocht, een schaac- verg d.ng t betalen van 4.586.200 gld. met rente van 5 pet. van den lOen Nov. 1915 tot aan de voldoening van dit bedrag. D_ Pcr'ak Petroleum-maatschappij had dit proces ingesteld, aangezien de ZuiJ- Per ak Petroleum-maatschappij-terreirien niet voldo-endc petroleumhoudend bleken om met winst te worden ontgonnen. HENGSTENKEURINGEN. De gewone Rijksvoorjaarskeuringen van tot dekfcing bestemde hengsten zullen in 1923 worden gehouden op; Zeeland: 29 Jan. te Kattendijke; 30 Jan. te Zierikzee, 31 Jan. te Hulst; 1 Febr. te Axel; 2 Febr. te Oostburg, alleen voor hengsten type trekpaard. GEARRESTEERD. Terivijl een vroegere klerk bij den ge- meente-ontvanger, thans ten stadhuis te Tiel een tooneelvoorstelling bijwoonde is hij gearresteerd wegens vroeger gepleegdc traude. Ten kantore van den tegenwoordi- gen ontvanger zijn eenige boeken in be st ag genomen. MOORDAANSLAG TE MIDDELHARNIS. In dc Voortstraat te Middelharnis had Vrijdagmorgen een moordaanslag plaats. Een rondreizend ketellapper ontmoette daar zijn vrouw, met wie hij vermoede- lijk van te voren een woordenwisseling had gehad. Onverwachts viel hij haar van achter aan en bracht haar met een sclieer- mes een I cage snede toe van af den schou- der over de zijde tot boven de heup. De vrouw werd hevig bloedend ri.mengeJra- gen bij een aldaar wonend geneesheer. die de wonde dichtnaaide. De snede is niet levensgevaarlijk. De dader vbchtte, achtervolgd door bur- I gcrs en pofitie. In zijn vlucht trachtte hij etrst de haven te bereiken. Hij is daar- op in de richting Stad aan 't Haringvlfet geloopen en is even buiten de gemeente in het water gesprongen. Toen hij weer op het droge kwam, werd hij aangehouden. EEN OUDE TRUC. lemand te Zandvo..r. had zich aange- mekl op een advertentie, waarin een be- drijfsleider eener N.V. gevraagd werd. Near aanleiding van dien brief vervoegde zich bij hem een persoor. uit 's Graven hage. Overeen gekomen werd, dat de sol- licitant als bedrijfsleider zou optreden, wanneer de Koninklijke goedkeuring op de statuten der N.V. Handels-Onderneminq; waren verkregen. Er diende echter alsborg- stelling 1000 gulden te worden gestort. Hiervan werd voldaan 300 gulden in oon- tanten, de rest bij indiensttreding. Daar tegen de praktijken van den stel- ier der advertentie door de politie in an- dere pfaatsen reeds gewaarschuwd was, heeft de Zandvoortenaar wegens verinoe- delijke oplichting aangit'te bij de politie gedaan. ZIJN VADER GETROFFEN. De zoon van den winkelier Herstra, te Emmen, was bezig met een buks oefe- ningen te houden en had het ongeluk daarbij zijn vader in het hoofd te tref- fen. Deze is onmiddellijk naar het zieken- huis te Groningen vervoerd. ZELFZUCHTIGE VADERL1EFDE. Ouders in een kleine plaats in iJtrecht hadden onder hun kinderen een vierjarig jongetje, dat doofstom was. De dokter gaf den raad, het kind vroeg naar een inrich- ting, waar men doofstomme kinderen ieert spreken te sturen, omdat er dingen zijn, die men het best in zijn prille jaren leeri en daar under is ook het leeren gebruiken van de spieren, die spreekorgaan bewegen, maar de ouders konden het kostgeld voor hun kind niet betalen. Doch er kwam hulp; het armbestuur, de kerk en een veret:niging 2»uden er wel toe bijdragen en het slot was dat het jongetje op een doofstommen- school kwam. De school verwachtte veel van het flin- ke jongetje, dat een aanleg had, die veel goeds vocrspelde en in de twee maanden dat het er was, maakte het heel goede vor- dcringen. Maar toen kwam de vader het jongelje halen; hij kon onmogelijk leven, gescheiden van het kind en tegen hut pleiten van de andere zijde in bewoog hij hemel en air Ac. Of men hem er al op wees, dat het alleen was voor het belang van het kind, dat het bleef en of men hem wees op zijn verantwoordelijkheid, niets hielp, het ventje moest en zou mee. En het ging natuurlijk mee, omdat niemand een vader in zoo'n geval kau dwingen. Als de inenschen dan zoo erg noodig vonden, dat zijn kind doelmatig ondervvijsi kreeg, zei de vader, dan moesten ze in zijn dorp maar een school voor doofstommen stich- ten. Dit vocrbceld, en zoo zijn er meer tc noemen, schijnt er op te wijzen, dat iecr- plicht vocr doofstomme kinderen noodza- kelijk is. Of die leer/erplichtjng nu juist op het vierde jaar moet aanvangen zoudeii deskundigen moeten uitmaken. Maar daf de houding van dien vader getuigde niet van Iiefde voor zijn kind, maar van zelf- zucht is niet te weerspreken. _(Hbl.) EEN BUITENKANSJE. Een jongeman stond dezer dagen tc- recht voor de rechtbank te Rochester. Hij had bekend, 63 p. st. van een slager ter plaatse te hebben gestolen. Zesentvvintig uur nadat de diefstal had plaats gehad, werd hij reeds gearresteerd, doch r was toen nog slechts elf pd. st. van he; gesto- iene over. De dief verkljaarde, dat hij met zijn buit naar Londen was gereisd. Daar had hij zich een nieuw oostuum en een overjas gekocht, aismede een horloge- armband, een paar glace handschoenen, een cigarettenkoker.,een electrischc z klai- taarn en een paar groote doozen bonbons. Hij kon echtcr niet verklaren, waar 34 pd. st. van het gestolen bedrag waren ge- bleven, doch naar hij vermoedde, was hij die som op de voigende wijze kwijtge- raakt; Toen hij te Londen zijn nieuw costuum had gekocht, gaf hij zijn oude kleereu aan een man, die daar tegen een iantaarnpaai stond te leunen. Deze man moet in de zak- ken van het oude costuum de 34 pd. st. hebben gevonden, hetgeen hij wel niet zal hebben vcrA'acht HOTELDIEVEN. Zaterdag zijn in het Hotel des Pays Bas te Amsterdam verschillende diefstallen gepieegd ten nadeele van logeergasten Van een dezer, den heer Granaat, zijn de koffers opengebroken. De heer Granaat vermist een aantai sieraden als: een lang- werpige gouden broche, waarop in het midden een diamant, een bloedkoralen ca- mee, voorstellend een vrouwekop, in goud gemonteerd en voorzien van een mecha- nisch kopje, waarmee de camee wordt geopend, die dan een mansportret laat zien, een antiek zilveren ring met granaten steen, een zwarte koordhanger, waaraan een vierkant stukje bergkristaf met in het midden een smaragd, een platina halsket- tinkje, waaraan 10 a 12 pareltjes en eenige diamantjes, een zilveren toiletspiegel, een antiek gouden ring met zwart manspt r ret, enz., ter vvaarde van eenige duizenden guldens. Ook in andere iogeerkamers zijn de ho- telratten geweest. Van deze diefstallen w ^rden verdacht twee personen, eveneens logeergasten, die door een kamermeisje werden aangetroffen op een verdieping, waar ziiT niet thuls behoorden. eri, op de \raag, wat zij zochten, een Onduidelijk antwoord gaven. De een is ongeveer ii jaar oud, Iang ongeveer 1.65 M., hij draagt een kleine snor en heeft puisten in het geiaat. Hij noemt zich Eugene Herzog. De ander is ongeveer 27 jaar oud, van 1s- raelietisch type, met grooten neus en ach- terover gekamd haar, hijdraagt een don- keren jekker met bontkraag en een lichten gleufhoed. Waarschijnlijk zijn zij tijdens hun werk gestoord en hebben- zij toen de vlucht genomen. MORPHINESMOKKELA ARS. Op den Linker Veerdam te Rotterdam werd een Duitscher aangehouden, die in het bezit was van een koffer met 25 fleschjes morphine. Dit goedje dat bij on- derzoek bleek nog namaak te zijn ook, zou tegen 6 gulden per fleschje geleverd worden aan de bemanning van een in de Lekhaven liggend stoomschip. Ten hui- ze van den Duitscher werden nog 16 flesch jes van het verdoovende^goed gevonden. AANRAND1NGEN EN ZELFMOORDEN. in den nacht van oud- en nieuwjaar zijn te Berlijn een aantai aanrandingen, zelf- moorden" en een moord met berooving ge pieegd. Het slachtoffer van den moord was een 66jarige kleermaker uit Charlottenburg die door nog onbekende daders in zijn waning werd gedood. Men vermoedt, dat de daad is gepieegd door een paar bedelaars, waar aan de grijsaard een onderkomen voor den nacht had aangeboden. Verschillende ongelukken zijn veroor- zaakt door personen, die in hun feestvreug- de op straat revolverschoten iosten; o.a. is een voorbijgaande vrouw levensgevaarlijk gewond. Verder werd in eenige koffiehuizen van wapens gebruik gemaakt door gasten, die het nieuwe jaar met verschi! van meening meenden te moeten beginnen. In de Judenstrasse werd een nachtwaker door vier opgeschoten bengels aangevallen. Zij namen hem zijn revolver af en schoten op hem. Een politieagent die op het huip- geroep van het slachtoffer toesnelde, werd neergeslagen. Verschillende agenten die daarop ter plaatse verschenen arresteerden het viertal. Een verzette zich heftig en slaagde er ook in zich los te rukken. Bii zijn vervolging werd hij dpor een der agen ten neergeschoten; hij was op slag dood. Uit de Spree werd het lijk van een arbei- der opgehaald, die zelfmoord bleek te heb ben gepieegd, In zijn broekzak stak een briefie met de woorden; gij denkt toch niet dat ik 1923 zal meemaken? Elders zag een politieagent een man in de Spree springen. Hij poogde met behulp van een roeiboot den drenkeling te redden; de man klemde zich echter aan de boot vast zoodat deze ten slotte omsloeg. Zoowel de agent als de zelfmoordenaar kwamen om het leven. Tenslotte zij nog vermeld, dat bij de Berlijnsche reddingstations niet mindet dan 80 zwaarbeschonken personen werden opgenomen, terwijl 30 personen bij het af- steken van vuurwerk werden gewond. Bu vechtpartijen vielen evenveel slachtoffcrs te betreurcn. In het centrum der stad was het zoc druk dat in het gedrang tat van personen ge- kwetst werden. EEN ERNSTIG GEVAL VAN GASBEDWELMING. Een ongewone en tragische geschiede-. nis bracht Vrijdagmorgen vroeg een ar- beiderswij'k van de Ndord-Londensche gemeente Bethnai Green Ih groote beroe- r,ng. in de dichtbevoikte straat Dales Gar den werd een arme familie van drie per sonen in den slaap gedood ten gevolge van vcrgiftiging door gas, dat ontsnapt was uit een vtrborgen iek van een on- dergrondsche gasbuis, en-Hdoor den vloer drong in tairijke arbeiderswoningen van die straat. Be halve de i.rie genoemde slaclitoffers werden in het geheel ongeveer 60 per sonen bedwelind, waaronder zeven zoo er.istig, dat zij naar het zickenhuis moes ten worden vervoerd. Tot deze zeven be- hooren een 72jarige vveduwe en Cen jong echtpacr met drie kinderen van 2 tot 9 jaar. At de andere vijftig personen moes- te>n onder medische behandeling worden gesteld. Het aantai slachtoffers zou waarschijn lijk nog grooter zijn geweest, indien een werkman, die in de wijk woonde, in den vroegen morgen niet handelend was op- getreden. Hij bespeurde 's nachts in zijn woning een sterke gasiucht, waarvan hij in zijn eigen huis de oorzaak niet kon vinden. Na Iang zoeken ging hij 's mor- gens vroeg de politie waarschuwen, die op harr 'beurt dc piaatselijke gasfabriek en de brandweer aTarmeerde. Een inspecteur d.r gasfabriek kwam spoedig ter plaatse met brandweerlieden, die met enkele po- litieagenten alle bewoners der straat wek- ten, de gesbten vensters openschoven en binnen de lichten uitdraaiden en de haaru- vuren uitdoofden. In no. 10 kon in de benedenwoning een gezin bestaande uit een 57jarigen werkbozen arbeidcr, zijn 46jarige vrouw en hun lljarig zoontje. die alle drie in dezelfde kamer sliepen, EEN STORM VERANDERT HET LANDSCHAP-ASPECT VOOR VLIEGERS. Dc Engelsche bestuurders van de vlieg- tuigen der lijn ManchesterLonden heb- b*2n verklaard, dat gtdurende een storm het geheeie landschap van boven gezien veranderd schijnt, zoodat het dan ncodig wordt, op het compas te vliegen. hen viateur, die een vliegtuig had b.- stuurd tegen den storm in van Manchester naar Londen, verklaarde na aankomst, dat het hem had toegeschenen, aisof zich op liet land vele nieuwe rivieren hadden ge- vormd, zoodanig was het beeld van het fandschap veranderd. Sommige laag gele- gen gedeelten van het land hadden nem als binnenzeeen toegeschenen. Ook door andere aviateurs, die tijdens stormen hebben gevlogen op niet geringe hoogten wordt bevestigd, dat de gewone punten op den bodem, waarnaar zij zich tijdens hun vlucht richten, volkomen on- herkenbaar worden, zoodat het compas de eenige uitkomst blijft. EEN ZONDeRLINGe WEDDENSCHAP. Dezer dagen stond voor een Londen- sche politierechtbank een heer terecht, op beschuldiging van op valsche voorspie- gefingen, geld los.gekregen te hebben van zijn medemenschen. Een politie-detective verklaarde, dat hij beklaagde in een straat had bezig gezien. Hij droeg een zwart masker en sprak staande op een ton, de menigte aldus toe; Goede inenschen, ik ben geen gewone str.iatventer. Ik sta hier vanwege een wed denschap die ik heb aangegaan met twee bekende sportsmen. Ik bied u geen 1 pondsbankbiljetten aan (een gewone true) doch juweelen en sieraden. Elk is van een merk voorzien en geregistreerd, en de prijs is een shilling. Het kan mij nieis schelen of gij er een van mij koopt. Ik wordt ,wel uetaald en goed ook, als ik weer in de club terugkeer. Morgen zult gij mijn naam in „Sporting Life" Iezen, en ge zult schrikken over zooveel scep- ticisme. De menschen kochten, aisof een shil ling geen waarde heeft, vervolgde de de tective. Hij had echter font geroken., den man geverbaiiseerd en de ringen in be- slag genomen. Zij waren ongevejer 6 'penny waard. Elk was gemerkt met het inschrift 18 c. gold rolled. De man had de ringen intusschen nim mer als „echt" aangelxiden en slechts ge- zegd, dat ze gemerkt waren. De rechter was van oordeei, dat de man inderdaad de veronderstelling bij de menschen had trichten op te wekken, dat de ringen beneden de waarde te koopl werden aangeboden. Hij geloofde echter in de goede trouw van den man, en ont- sioeg hem van rechtsvervolging. Wel gaf hij hem den raad, niet met dergelijke dwa- ze weddenschappen voort te gaan. EEN TOPAAS VAN VIJF POND. Uit Chicago wordt aan de Europee- sche editie van de „Chicago Tribune" ge- meld, dat een topaas van het buitengewo ne gewicht van 5 pond door de geofo gische expeditie van dr. Farrington in Brazilie is gevonden. Deze is echter nog een kind bij een topaas, die de expeditie ergens in de mij- nen daar zag, deze woog 26 pond en werd in ruwen staat op 75 doltar ht|t pond geschat. EEN PAR1JSCHE WAARZEGSTER OVER 1923. Het Petit Journal" heeft de bekende waarzegster, mme Fraya, gevraagd, wat naar haar meening, het nieuwe jaar voor goeds en kwaads zal brengen. Het jaar 1923 doet zijn intrede aldus mme Fraya, te midden van een waren chaos. Vooral op financieel gebied, ziet de toestand er allesbehalve rooskleurig uit. De franc zal nog verder dalen en iedereen, doch vooral de intellectueelen, professoren, schrijvers advocaten, journalisten, zullen groote moeite hebben hun brood te verdienen. Ook de landbouwers, aan wie ik overigens een overvloedigen oogst voorspel, zullen moei lijkheden ondervinden. De financieele Crisis vernielt langzamerhand alle harmonic, alle elegantie en alle beieefdheid tussclien de menschen. Voorts voorspelt mme Fraya de ineen storting van nog tal van handelshuizen. Volgens haar, bedreigt den Franschen staat echter geen failliet; integendeel, de franc zal zich ten slotte herstellen, doch wellicht nog niet in 1923. Verder ziet deze waarzegster nog groote veranderingen op poitiek gebied komen. Ook daar zal de financieele kwestie den toe stand beheerschen. Er zullen twee groote politici sterven, een Franschman en een buitenlander. Ook zal er in Frankrijk een vreedzame revolutie plaats hebben. mis- schien nog niet in 1923, doch zij is vrlgens mme Fraya, niet ver meer verwijderd. Het allereerst zal het kabinet vallen. Dan za een man, aan wien op het oogenblik nog niemand denkt, zich op den voorgrond plaatsen. Dit zal geenszins een zegevierend bolsjewisme zijn, ook niet een terugkeer van de monarchic. Het zal nog steeds de demo cratie zijn, maar onder een hernieuwden vorm. Ook de Duitschers zullen aldus mme Fraya langzamerhand een meer vredelievende houding gaan aannemen. Wat Engeland betreft: ook dit land v^ordt bedreigd door een revolutie. Toch zal het gewone leven zijn voortgang hebben. Er zullen tal van ongelukken ge beuren; de wetenschap zal gedurig veld winnen. Het jaar 1923 beteekent de voor- bereiding voor een meer verlichte peiiode. BRAND AAN BOORD VAN EEN CUNARD-LINER. in de „Antonia" van de Cunard-line. die van New-York hier is aangekomen, is Woensdag j.l. aan boord brand uitgebroken in de linnenkamer. De brand ontstond te midden van een ontzettenden storm. De be manning slaagde er evenwel in haar te blusschen, doch men moest voor de bescher- ming van de olietanks de stalen branddeu- ren afsluiten. EEN MERKWAARDIG TESTAMENT. George Camp Douglas, een kapitein der Britsche artillerie, wiens vader een schat- rijke Amerikaan, hem iiondLrdvijftigduize«d p. st. heeft n age late n, zal' eerst tlians, metr dan acht jaar na het overlijden van z»jn vader, in het bezit van deze erfenis "comen. In het testament van 'ijri vader, die om het leven kwam bij het vergaan van de „Titanic", was nainelijk de bepaling gemaakt, dat de beide zoons slechts dan hun crfdeel zouden mogen mtvangen, wanneer /ij bewezen hadden, gedurende twee achtcreenvolgende jaren v ljfhonderd p. st. per jaar te kunnen verdienen. De eene zoon iiad inmiddels rectis aan deze bepaling voldaan, doch de ander was bij het uitbreken van den oorlog als sol- dat indienst gegaan bij het Britsche ieger, n den loop Van den oorlog maakte hij promotie, en werd hij bevorderd tot ka pitein, doch niettemin was hij er tot dus ter niet in geslaagd aan de bepaling van het testament te voldoen. Daar hij zich evenwel aan het front dapper had ge- drugen, was hij van oordeei, dat hij, zooal niet aan den letter, dan toch voldaan had aan den geest van het testament. Drie maanden geieden vertrok hij naar de Ver- eenigde Staten, om voor zijn rechten op te komen. Dc rechter heeft thans uitspraak gedaan en benaald, dat de kapitein inderdaad gje- rechtelijk is zijn erfdeel in ontvangst te nemen. EEN GeWAAGDE ONDERNEMING. Harry Pidgeon, een inwoner van Los Angeles, heeft de stoutmoedigheid gehad, den StiUjen Oceaan te doorkruisen mot zijn vijf tons bootje „Islander". Hij maakte den tocht geheel alleen. Nadat hij de kust van Californie uit het oog had ver'oren, zag hij twee en veer- tig dagen geen land. Het eerst kwam hij aan bij de Marquesas, en vandaar begat hij zich naar Tahiti. Op dit gedeelte van zijn reis maakjte hij een gevaarlijk avontuur mede. Op zekeren dag, toen hij door windstilte zijn reis niet kon voortzetten, ging hij wat zwemmen, om den tijd te verdrijven. Toen hij op ongeveer twintig meter afstand van zijn boot was, hoorde hij een eigenaardig geluid in liet water achter zich, en, om- ziende, bemerkte hij, dat hiji door een haai werd achtervolgd. Hij slaagde er echter in, aan boord te idimmen, voordat het monster hem had ingehaald. Van Tahiti begaf Pidgeon zich naar de Gezelschapseilanden, van daar naar Sa moa, en thans is hij aangekomen op de Fiji-edanden, waar zijn bootje in de haven van Suva voor anker ligt. Toen men hem vroeg, hoe hij erin ge slaagd was, den weg te vinden door de tailooze eilandjes, toonde l;ij een kicin landkaartje van 20 bij 25 c.M., waarop ook de Fiji-eiianden voorkwamen. „I>aarmede kon ik immers niet verdwaien," merkte hij fachend op. EEN ROOFMOORD IN EEN TREiN IN beieren. Naar uit Munchen wordt gemeld, is in den nacht van 27 op 28 December op het traject GarmischMittenwald in de buurt van het station Klais de koo-pman Rein- hard Daum uit Dusseldorp beroofd en verinoord. Zijn twee reisgenooten, Erich lmmenkamp, in 1902 te Kiel geboren, en Julius Kaepe, in 1899 te Dusseldorp ge boren, beiden in iaatstgenoemde plaats woonachtig, worden verdacht deze mis- daad bedreven te hebben. EEN BOUWMEESTER-ANECDOTE. Uit Weenen wordt gemefo: Louis Bouwmeester, de beroemdste too- neelspeler van Nederiand, spijsde op den dag van zijn gastspel in het Burg-Theater in een restaurant aan de Rring-Strasse. Hij bestelde bij zijn soep Maggi, dat niet voorradig was en eerst gehaald moest worden. Bouwmeester, mopperend, liet zijn soep koud worden en vertelde intusschen, Ievendig gesticuleerend, dat men te Londen gedurende een zijner groote scenes uii „L'Assommoir" van Zola een flauvv ge- valien dame uit het theater moest dragen. „Zwakke zenuwen", zeide iemand. Bouwmeester rofde met zijn boger? op onrustbarende wijze. „Als ik het daarop aanleg", meende hij beieedigd, „houden ook de sterkste ze nuwen het niet uit." En onmiddellijk be- gon hij,. aan tafel zitlend, zich in den moordenaar te veranderen, tastte kramp- achtig bevend naar het voor hem liggende dessertmes, wet het aan den rand van de tafel en maakt zich gereed, zijn denkbeel- digen tegenstander den hals af te snijden. De „Ober" van het restaurant, die met strijgende onrust gezien had, welk een razernij den ouden tooneeispeler aan- greep, naderde doodsbleek en stamelde: ',Mijnheer, uw Maggi komt dadelijk, maar legt u eerst het mes weg." A 3 L )t ei a b t04 tl m D„ GEMEENTERAAD VAN AXEL. Vergaderiug van Dinsdag 12 December 1922, des namiddag.-. 1,30 uur. Voorzitter, de heer F. Clok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, C. Th. van de Bilt, A. E. C. Kruijsse, Ph. J. van Dixhoom, J. Weijns, J. de Kraker, J. Dekker, .J. M. Baert, F. Dieleman, J. de .Feijter en JM. Koster, benevens de Secretaris. 4. (Vervolg). 10. Yerzoek van do It. K. Middetbave »cho«l- vereeniging te Hulst om subsidio. Ingelcomen is een verzoek van bet beat uur J der Katholieke Middelbare School vereeniging te Hulst, dat daarin te kennen geeft: dat het onder steun van rijk. provincie en omliggende gemeenten in staat is geweest, gedurende drie jaren een middelbare handels- dagsehool met vierjarigen cur.sua te Hulst in stand te houden, welke school thans 40 leer- lingen telt en uiteraard toegankeiijk is voor jongelieden uit de geheeie provincie; dat onder de leerlingen dier school ook be-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 2