JURGEN5' If f SPORT. GEMENGDE BERiCHTEN, f 12650; W. Adriaansens en P. Andriessen JBz. te Hontenisse 12315; R. Verschelling te Ter Ncuzen 12300; J. P. de Vos te Ter Neuzen f 12100; J. H. v. d. Ven te Vlissin- gen 11827; J. F. Adriaansens-Poifliet te Hontenisse 11733. - Hedenmorgen werden aan het gebotiw van het Provinciaal bestuur in Zeeland te Middelburg aanbesteedde volgende werken: a. Het maken van een zeedijk langs de Oost- en Noordzijde van de toekomstige buitenhaven te Vlissingen, behoorende tot de werken tot uitbreiding van de haven te Vlissingen. Raming 285.000. Minste inschrijver was de heer J. J. Celuk te Tholen voor 197,490. b. het maken van twee ijzeren reserve- roldeuren voor de Oostsluis te Hansweer* en de derde schutsluis te VVemeldinge, be hoorende tot de werken voor den bouw van derde sluizen in het kanaal door Zuid-Beve- land te Hansweert en te VVemeldinge. Raming f 120.000. Minste inschrijver N. V. Werkspoor te Amsterdam voor 92.100. c. het maken en inhangen van een paar houten buitenvloeddeuren voor de Westsluis te Hansweert en de kleine siuis te Wemel- dinge van het kanaal door Zuid-Beveland met bijlcomende werken. Raming f 17.300. Minste inschrijver was de heer L. P. Kor- stanje te Wemeldinge voor f 16.100. d. het bouwen van eene woning bij de Bonzijbrug te Wemeidinge, behoorende tot de werken van het kanaal door Zuid-Beve- Iand. Raming f 8000. Minste inschrijver was de heer H. Kosten Cz. te Wemeldinge voor 5318. e. Het verbeteren van het jaagpad langs de Oostzijde van het kanaal door Walcheren tusschen Vlissingen en Souburg md bij- komende werken. Raming /6800. Minste inschrijver de heer P. Maat te Kloetinge voor f4837. Hiervoor hadden o.a. nog ingeschreven de heeren J A. Meertens te Hoek voor f 5748 en J. de Bree Fz. te Ter Neuzen voor /6368. HET BOUWBEDR1JF IN ZEEUVVSCH- VLAANDEREN. Alhier heeft naar men ons meldt, op 21 December een veryadering plaats gehad van certegenwoordigers der Zeeuwsch-Vlaan- liersche afdeelingen van de Algemeene Ned. Bouwarbeidersbond, Ned. R. K. Bouwvak- trbeidersbond „St. Joseph" en de Ned. Chr. Bouwarbeidersbond, onder leiding van de Hoofdbesturen dier organisaties. Deze vergadering was belegd ter bespre- king van de door de Bouwvakpatroons van Zeeuwsch-Vlaanderen aangekondigde loons- verlaging van 20 Besioten werd, dat de Hoofdbesturen zich met de patroonsorganisaties in verbinding zouden stellen om te bewerkstelligen. dat door onderling overleg de arbeidsvoonvaar- den voor de bouvvvakarbeiders zouden wor- den geregeld, zooals dit ook elders in den lande geschiedt. Aan de Hoofdbesturen werd tevens op- dracht gegeven om, indien overleg even- tueel door de patroons niet gewenscht werd of zou worden afgewezen, al die maatrege- len te treffen, welke noodig zullen zijn om alsdan de eenzijdig opgelegde verslechte- ringen af te weren. TENTOONSTELLING. Op de gedurende de Kerstdagen te Mid delburg gehouden nationale tentoonstelling van pluimvee, postduiven en sierduiven, watervogels en konijnen, werden door de in- zenders uit Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen de volgende prijzen behaald: J. C. Bom te Axel, 7 eerste, 5 tweede, 3 derde prijzen, 9 zeer eervolte vermeldingen en 4 eervolle; E. C. Dekker te Zaamslag een zeer eervolle verinelding; A. F. Schieman te Axel "een eerste, een tweede prijs en een zeer eervolle vermelding. AHe met de daarbij behoorende eercprijzen. ONDERWljS. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school te Krabbendijke de heer M. de Borst te Axel. Naar de „N. Z. Ct" meldt, luidt de voordracht voor hoofd der O. L. school te KapeUebrug (gem. Clinge) als voilgt: 1. L. Claessen te St. Kruis; 2. J. Naesens te Koewacht en 3 D. v. Ginneken te Ber gen op Zoom. VERDUISTERING DOOR EEN GEMEEN TE-AAtBTENAAR. Op last van den oommissaris van politic is aangehouden A. J. B. L., klerk ten kan- tore van den gemeente-ontvanger te Mid- dettmrg, die verdacht wordt als ambtenaar, belast met den openbaren dienst, opzet- telijk geld of geldswaardige papieren, die hij in zijn betrekking onder zich had, te hebben vtrduisterd. Dt aangehoudene, die bekend heeft, is vopr den officier van justitie geleid en daar.ia naar het huis van bewaring over- gebracht. DE WET OP DEN HANDeLSNAAM. Beianghebbenden worden er aan henn- nexd, dat op 15 October 1.1. in werking is getreden de Wet op den Handel&naam. V'oigens deze wet is o.m. verooden het voor het drijven van een zaak een naam voercn die een rechtsvorm doet veronder- stellen in strijd met de werkelijkheid, door b.v. een naam te voeren die doet veronder- stellen dat de zaak door meer dan een persoon wordt gedreven, terwijl in werke lijkheid slechts eeri de eigenaar is. Overeenkomstig de bepa'ingen der Wet werd 3 maanden gelegenheid gegeven om in dit opzicht in bestaande toestanden verandering te brengen. Op 15 Februari a.s. is alzoo die termijn verloopen en kun- nen tegen overoeders alle rechtsmiddelen worden toegepast, die de Wet geeft, te gen het gebruik van een handelsnaam in strijd met hare bepalingen. LIJK GEVONDEN. Zondagavond werd op de spoorlijn op korten afstand van het station Middelburg het lijk gevonden van een ruim 45jarigen weduwnaar uit Vlissingen, vader van 7 kinderen, die veef misbruik maakte van sterken drank. AXEL. Bij de gehouden aanbesteding voor het bouwen van een Wissel- en Effectenkantoor INGEZ0N DEN MED E DEE L INGE N. te Axel, voor rekening van de firma Lc. van Waesberghe-Janssens te Hulst, werd als volgt ingeschreven voor de niassa door de heeren: J. Wisse te Zaamslag voor 22.000; J. C. Kaijser te Zaamslag voor f 21.850; J. Callebaut te Sas van Gent voor f 20.995; K. Dieleman te Zaamslag voor f 18.600; C. H. H. Wisse te Zaamslag voor 17.483; A. Vernaeve te Sas van Gent voor 16.890; A. van Sabben te Axel voor f 16.140; Voet De Waal te Hontenisse voor f 16.000. Nog waren inschrijvingen ingekomen van de heeren P. J. en J. H. Rijnberg te Ter Neuzen, J. Houg en P. de Jonge te Axel, H. van Luijk te Axel, H. j. Hoebe te Axel, Gebr. de Zeeuw te Ter Neuzen, Alf. Verstraeten te Hulst, C. Kaijser te Zaamslag en C. B. Antheunis te Axel. VLISSINGEN. Tusschen deze gemeente en de directie d.r electrische centrale alhier was een g«f- schil g^rezen over aen stroomprijs. Dit gc- schil is in handen gesteld van een arbi- trale oommissie, die thans gerapporteerd heeft, dat de maximumprijs voor verlicn- ting mag zijn 35,5 cent en voor kracht 22 cent per K. W. U. De directie der cen trale heeft geen volledig gebruik gemaakt van de uitspraak van de arbiters en de prijzen onderscheidenlijk op 32 en 22 cent per K. W. U. vastgesteld. VOETBAL. Zondag speelde alhier de Racing Club van Lokeren een wedstrijd tegen T. S. C. I. Bij de rust was de stand 20 in 't voor- deel van T. S. C., het eindresultaai was gelijk spel 2—2. Maandag le Kerstdag, had allereerst een ontmoeting plaats tusschen „Excelsior" van St. Nicolaas en „T. S. C. 11." Deze wed strijd had een kalm verloop, waarbij T. S. C. II sterk in de meerderheid was. Het einde bracht dan ook een 40 overwinning voor T. S. C. II. Daarna een ontmoeting tusschen ,,Brabo" kampioen Antwerpsche Voetbaibor.d en „T. S. C. 1". Bij den aanvang had de aanvoerder van T. S. C. een bloemenhulde in ontvangst te nemen. Nauwelijks was het spel vijf minuten oud, of „Brabo" wist 2 maal te doelpunten, door- dat T. S. C. met 9 man speelde. Doch toen T. S. C. volledig was, verplaatste zich het spel terstond naar de andere helft. Voor de rust wist dan ook T. S. C. 3 maal te scoren. Na de rust hetzelfde spel. Doch „Brabo" wist het doel niet meer te vinden; terwijl T. S. C. nog eenmaal wist te doelen, zoodat bij het einde de stand 42 was in 't voor- deei van T. S. C. Dinsdag, 2e" Kerstdag, weer volop te ge- nieten voor tie talrijke bezoekers. De eerste wedstrijd tusschen „Knocke F. C. II" en „T. S. C. II" had al een zeer ver- makelijk verloop, met de thuisclub sterk in de meerderheid, dat ook wel uit den uitslag blijkt van 90 in't voorrieel van T. S. C. II. Daarna had de wedstrijd plaats tusschen „Knocke F. C. 1" en ,,T. S. C. 1". Deze wedstrijd liet zich bij het begin zeer ^an- nend aanzien, waarin Knocke stevig aan- pakte en ook spoedig wist te doelpunten. Doch T. S. C. was in goeden vorm - n maakte na eenigen tijd gelijk. welke stand zij tot de rust wist op te voeren tot 4I. Na de rust wist Knocke F. C., na een alge- meen opbrengen weer een tegenpunt te maken en hierbij de stand op 42 brengen- de. T. S. C. zat niet stil en maakte er spoe dig 52 van, gevolgd door een tegenpunt van Knocke. 53. Hierna was een verslapping te bespeuren in de gelederen van Knocke F. C., waarvan T. S. C. profijt wist te trekken en haar score wist te verhoogen tot 73. T. S. C. rniste opzettelijk enkele strafschoppen. De Ter Neuzensche Voetbalvereeniging T. S. C. kan met voldoening op de Kerstdagen terug- zien. IlECHTZA KEN Arrondissciiients-Reehtbank te Middelburg De rechtbank heeft in hare zitting van 22 December de volgende zaken behan- deld: C. van L., oud 35 jaar, jiandelaar te Sluis, werJ ten laste gelegd,) dat hij op 3 November 1921 door listige kunstgrepen als agent van de firma Wessels en van Ingen te Bodegraven, die firma heeft be- vvogen aarden en steenen goederen ter waarde van pl.m. 150 gulden te zenden aan P. de Hond te 's Heerenhoek, die hem daartoe geen last had gegeven, terwijli hij zich daarna heeft voorgedaan als P. de Hond en de goederen heeft in ontvangst genomen, vvaar/ia hij ze zich heeft toe- geeigend. Beklaagde was voor deze zaak door de rechtbank bij vonnis van 21 April jl. ver- oordeeld tot 6 maanden gevang. Beklaag de was toen in hooger beroep gekomen en werd de dagvaarding in hooger be roep vernietigd. De eisch luidde thans 6 maanden ge vang. C. D., oud 25 j., Iandbouwersknecht te Ter Neuzen, werd beklaagd dat hij op 10 November jl. aan de laadplaats St. An- napolder, gemeente Ter Neuzen, msschen de tramrails heeft gereden met zijn land- bouwwagen, waardoor een wissel zoodanig is beschadigd, dat er gevaar bestond dait een daar passeerenden tram zou ontsporen. Eisch 40 gld. boete of 40 dagen hecht. E. de B.,. oud 38 j., schipper te Osse nisse werd beklaagd, dat nij in September 1922 te Walsoorden door listige kunstgre pen heeft geiracht van zijn verzekcrings- maatschappij \\_rgoeding uitbetaald te krijgen de geldswaarde van een roeiboot en twee zwaarden van een schip, die hij beweerde 'op de Schelde te hebben moete.i prijsgeven, en dat hij daarna deze schade heeft beeedigd, terwijl hij wist, dat het geen waarheid was. Eisch 9 maanden gevang. MARKEN IN REP EN ROER. Men meldt van Marken, dat dit eiland Vrijdag in rep en roer was wegens onte- \Tedenheid van de bevolking over de hooge belastingen. Er zijn relletjes voorgekomen, waarbij hard? Happen gevallen zijn. O.a. werd wethouder Dorland mishandeld. EEN PRESTATIE. Zat.rdagmorgen is door de Arnhemsche politie aangehouden een Duitscher, die zionder de vereischte papieren en zondei voldoende middelen van bestaan, zich hier ter stede ophield. De man, schoenmaker van beraep, iniste beide beenen en was op een paar kunstbeenen van de grens via Groesbeek en Nijmegen naar Arnhem gewandeld^ om aldaar werk te zoeken. MOORDAANSLAG. Men meldt aan de Maasbode uit Coe- vorden In den nacht van Zaterdag op Zondag keerde een jonge man, D. genaanid, met zijn meisje per fiets huiswaarts. Een me- deminnaar, met wien hij reeds eerder hoogj? ruzie had, vvilde zich op hem wre- ken en wachtte hem op bij een draai- \tmder, dien D., naar hij wist, moest pas- seeren, De sfuiting van den vonder werd door hem losgi, maakt en plotseling afge- draaid, toen D. zich met zijn fiets daar- op bevond, zoodat deze te water gjeraak- te en met zijn beenen tusschen het rijwiel terecht kwam. Daarom kon hij slechts met moeite zijn feven redden, ofschoon hij een \tij gped zwemmer was, terwijl het aan land komen hem werd bemoeilijkt door zijn tegenstander, die door twee andereti werd bijgestaan. Na veel moeite gelukte het hem echter op het droge te komen. Naar officieel is medegedeeld, is het de gemeentepolitie na een onderzoek van eenige dagen gelukt, de medeplichtigeu te ontdekken en den dader tot bekente- nis te brengen. EEN GOED BEGIN! Te Middleton nam dezer dagen een lief- hebber van sterken drank op zijn trouw- dag zooveel an dat geestrijk vocht in zich op, dat hij nog dienzelfden avond we gens tironkerischap werd opgepakt en len nacht i n een eel op het politiebureau moest doororengen. De politierechter voor wien de jongge- trouwde echtgenoot den volgenden dag moest verschijnen, vond dat hij zijn huwe- leven niet bijster gelukkig had ingezet. Om hem evenwel nog eenal kans te ge- ven, en zijn vtrder huwelijksleven niet in de war te sturen, ontsloeg de magistraat hem van rechtsvervolging. EEN DANSMANIAK. Ten einde op goedkoope wijze toegang te vtrkrijgen tot een militair bal te Pres ton, nam een 21-jer.ge katoenspinner, Ed- war J Grimshavv genaamd, zijn toevluclii tot het volgende middel. Hij klom boven op een muur van 12 voet, klauterde vervolgens op het dak verwijder- de er enkele dakpannen, werkte zich door de opening en mengde zich tusschen de dansende menigte. Een br.gadier van politie verklaarde vo ir de rechtbank, waarvoor Grimshaw zich de zer dagen had te verantvvoorden, dat deze methode om zich ergens toegang te ver- schaffen, zeer veel werd toegepast, zoo zelfs, dat speciale agenten cr mee belast moesten worden om dit tegen'te gaan Gr<mshavv werd veroordeeld om de scha de te betalen tot een bedrag van 15 sh. en werd voorts met 10 sh. beboet. EEN E1GENAARDIGE KWESTIE. De inwoners van Baltimore houden zich op het oogenblik ernstig bezig met het vraagstuk wat er moet gebearen met een lamp, die reeds 32 jaar oriafgebroken dag en nacht aan het branden is. Deze lamp staat boven de bronzen deur van een reeds langen tijd onbewoond patriciershuis, waar van de eigenares dezer dagen te New York is overieden. Aan de lamp is namelijk een aan ieder burger in die stad bekende ge- schiedenis veroonden. De overieden eioe- nares van het huis was de docliter van den indirtijd welbekenden multi-millionnair Walters, een verwoed verzamelaar. In zijn woning bezat hij een beroemde kunst- collectie. Bijna al zijn bezitbngen en kunst- schatten vermaakte hij aan zijn eenigen zoon HenrZijn dochter huwde n.l. tegen zijn zin met den uitverkorene haars bar- ten en daarop verldaarde haar vader dat zij nooit meer den drempel van zijn woning zou overschrijden, hetgeen ze nadien ook nooit heeft gedaan. Bekenden van de fa- milie zeiden evenwel, dat zij, als zij toch zou zijn tvrnggekomen, met open armen zou zijn ontvangen, want van haar had haar vader het meest gehouden. Zijn trots was echter sterker dan zijn goede hari en daar hij, zooals men zeide, een zonder- ling was, gaf hij na het hu we lijk van zijn dochter order, in de vestibule boven de bronzen deur een famp te plaatsen, die daar steeds moest blijven branden. DJt nio-est bet teeken van ziju vergeving zijn. die hij nooit coder woorden had gebracht Sedert hij 18 jaar geleden stierf, heeft niemand anders meer in het huis gewoorid In zijn testament bepaalde hij, dat de lamp moest blijven branden, zoolang zijn doch ter in leven was. Volgens een andere lezing evenwel bepaalde hij dat de lamp nooit inocht we rden ged .ofd, zoolang er nog een lid van de familie Walters in leven was. Die kwestie zal men nu nader hebben uit te vcrschen, hetgeen met spanning door de burgerij van de stad wordt afgewacht. EEN DOODKIST ALS SALE GEBRUIKT. Dezer dag;en is gestorven mr. William Moon, de eigenaar en oprichter van een welbekende wasscherij en strijkerij te St, Blazey (Cornwall.) Dit is op zichzelf geen bijzonderheid, doch wel eigenaar Jig is het dat mr. Mooh 9 jaar geleden alles in orde had gebracht voor zijn crematie en alle plechtigheden had geregeld, waarmede de ze gepaard moest gaan. Bij een brand, die het grootste gedeeite van zijn inrichting verwoestte, had hii toentertijd nauwelijks het leven gered. Kort daarop trot' hij de volgende maatregeien. Om te beginnen liet hij zich egn dood- kist maken. Teneinde onnoodige kosten te sparen, liet hij deze maken uit de over- blijfselen der halfvtrorande vloeren, van zijn droogzolders, terwijl een knecht van den aannemer, die zijn wasscherij weder opbouwde, liet werk voor een prikje ver- richtte. Toen alles in orde was, zette hij de doodkist in zijn bureau, maakte er laad- jes in, en richtte een en ander als safe in, voor het bewaren van geldswaardige pa pieren en de adressen van zijn ldanten. Na de crematie is de urn, die de asch bevatte, in een nis van een der buitenmu- reu der waschinrichting geplaatst, met een alleszins passend onderschrift. EEN TRAGI-COMEDIE. Een Engelsch gerechtshof heeft zich be zig gehouden met het volgende huwelijks- verschijnsel. De vrouw klaagde haar man aan, dat er doodeenvoudig niet met hem te leven viel. Zoo argwanend en naijverig was deze Othello dat hij, als hij het huis uitginghechtpleisters op de deurree- ten plakte en sigarenasch op de deurknop- pen strooide, om na te gaan, of er ook iemand was binnengedrongen in zijn lief- denest. Als hij thuis kwam, onderzocht hij als een echte Witvoet-Indiaan de - voet sporen voor zijn huis. Eindelijx ging hij er toe over, hoewel hij er het minst reclit toe had. zijn vrouw iederen dag achter slot en grendel te zetten. De rechters vonden ook, dat er met zoo'n man niet te leven viel en hergaven haar de vrijheid. VERGIFTIGDE ZEEMeEUWEN. Dezer dagen vond men op het dek van een schuit in de buurt van London Brid ge voor anker lag, 45 doode zeemeeuwen. Bij onderzoek bleek, dat de dieren ver- giftigd waren. Vtrmoedelijk had de een of ander onveriaat hun vanaf de brug vergiftigd voedsel toegeworjien, waarna zij vermoedelijk hun laatste vlucht naar de schuit hadden gedaan. PROVlNClALE STATEN VAN ZEELAND. V-rgadering van Woensdag. In de Woensdag voortgezette vergade ring waren aanwezig 38 feden, afwezig de heeren Nofson, van den Ouden, Voge- laar en W. van Oeveren. Pensioenen. Z.h.s. werden aangenomen de voorstel- len inzake het \ragen van inachtiging tot onttrekking van enkele ambtenaren aan de pensioenwet 1922 en dat tot handhaving van hooger? aanspraken op pensicen. Stoombootdienst op de Oosterschelde. Aan de orde was vervofgens net voor- stel van Ged. Staten tot opheffing van den Stoombootdienst Middelburg Wol- phaartsdijksche VeerKortgene en het ver- leenen van 6000 gulden s.ibsidie aan den Autobusdienst Walcheren voor een auto- busdienst Middelbcrg—Wolphaartsdijksche veer. De heer Adriaanse meent dat men de toch reeds sfechte communfcatie in Zee- land nog niet meer moet verminderen. De kosten van dezen dienst zijn beirek- kelijk gering tegenover zijn belang. Als men dien dienst nu opdoekt komt hij niei makkelijk meer terug. De oommunicatie zal veel moeilijker en kostbaarder worden tusschen Middelburg en Zierikzee. Het totaal aantal passagiers zal 13000 gulden meer moeten uitgeven, als zij over Katsche Veer—Goes moeten reizen. Ook beschouwt spr. uitvoerig de aansluitingen op de trei- nen, van een rechtstreeksche verbinding is geen sprake. Schouwen zaf nog meer op Rotterdam worden aangewezen. Sor. toont aan dat z.i. geen 37000 gulden wordt be- «oaard. Daarbij zaf een op te leggen boot tibh ook gefd kosten. Spr. wljst op de adressen, die aanhouding verzoeken. Voor- af op Donderdag zou spr. toch een door- v: r nde boot zeer gewenscht vinden. Spr. wil ccrst de beianghebbenden laten oor- deelen. De heer Lindeijer acht het voorstel prac- tisch, vooral waar hem gebleken is dat een goede wachtgeldregeling voor het personeef zal worden toegepast- Reizigers bagage kan ook op de autobussen ver- voerd worden. Het tarief Katsche Veer Goes zal moeten verminderen, maar dan kan men daar van gebruik maken en heeft goede aansluitingen op den trein, wat vooral van belang is voor hen, die verder rnoeten dan Middelburg en die met de bus toch geen aansluiting hebben, wat spreker nader aantoont. Spr. zou geen subsidie willen geven. De heer Kakebeeke is het grootendeels eens met den heer Lindeijer, zeker zullen sommige menschen schade ondtrvinden. All eeri Donderdags een boot faten varen zaf niet gaan met het oog op het ptr- soneel. Het is voor Middelburg wellicht jam mer, maar de be.'angen van alle belastmg- betalers gaan voor bij de Staten. Ook spr. is tegen de subsidie. De heer Onderdijk zegt niet alleen de Middelburgsche belaiigen te mogen die- nen. Vocr goederenvervoer blijven de schipper., en de eig'enaar van Jen imtor- dienst, die nu alleen Donderdags vaart, zal wel meer komen ats er geen prov. boot meer vaart. Anders zal wel een vrachtautodienst worden ingesteld. Todi wil spr. den dienst op Donderdag behou- den. Als Ged. Staten dit kuunen toezegf- gen zal spr. voor het voorstel stemmeil. De heeren Hensef, Stieger, Verhorst en Vienings zijn alle voor het voorstel van Ged. Staten, ter>vijl de heer Stieger ook het voorstel Kakebeeke steunt om geeu subsidie te verfeenen. De voorzitter zegt dat het voorstel Ka kebeeke niet noodig is, men kan gewoon tegen het voorstel van Ged. Staten stem- men. De heer Adriaanse wil niet op aanhou ding blijven aandringen, maar als hij de beiangen van Middelburg verdedigt, dan zijn dit de beiangen van heel de pr.o- vincie. De heer Van Rompu zegt dat men niet alleen 37000 gulden op den dienst be- spaart, maar ook het aanschaffen van een nieuwe boot onnoodig maakt. De regee- rmgscommissaris raadde deze wijze van handelen aan en tevens om de Watzoorden als reserveboot te nemen. De Oosterschel- dedienst zaf vooruitgaan ook m het be- fang van Schouwen en Noord Beveland. Na nog eenige replieken en een op- merking van den heer van Teijlingen dat men bij door Taten varen op Donderdag juist den autodienst veel passagiers zal ontnemen, en intrekking van de voorstel- len Onderdijk en Kakebeeke, wordt het voorstel tot opheffing van den bootdienst aangenomen z.h.s., waarbij de heer Adri aanse vraagt beschouwd te worden te hebben tegengestemd. De subsidie aan den autodienst wordt verleend met 22 tegen 16 stemmen. Aanvaring. Z. h. s. worden Ged. Staten gemachtigd zoo noodig een prices te voeren inzake de aanvaring van de „Zeeland" van den Wes- terscheldedienst op 4 November met de motorboot Gideon II van de firma van Melle, Breskens. Toelage. Ged. Staten stelden voor af te wijzen het verzoek van L. J. van der Weel eervoi| ontslagen bode ter griffie om hem ook na 1 Juni 1923 in het genot van een toelage te zeggen. De heer Struve stelt mede namens de heeren Gescniere, Van de Putte, Hensel en Mulder voor f 200 per jaar toe te kennen tot wederopzeggings toe. De heeren Van de Putte, de Meij en Hensel verJedigen dit voorstel, terwijl de heer Sprenger er op wijst dat van der Weel zich blijkbaar in de bijzondere sym- pathie van de Staten mag verheugen. De Prjvincie kan toch niet helpen omdat Rit- them hem als armlastige moet ondersteu- nen, zooals de heer Hensel opmerkte. Het voorstel Struve c.s. wordt aangeno men met 21 tegen 16 stemmen. Subsidie Landbouvvscholen. Ged. Staten stelden voor aan de afd. Zeeuwsch Vlaanderen van den Chr. boe- ren en tuindersbond in Nederland een sub sidie te verieenen van 25 pet- in de kios- ten van oprichting eener Lagere Landbouw- schooi te Axel, tot een maximum van 3004.45 gld. De heer Overhof houdt een uitvoerige rede om zijn bezwaren tegen sectarisch onderwijs uiteen te zetten en wijst er o. a. op, dat er toch geen bijzondere ka- tholieke of christelijke bemestingleer en dergelijke bestaat. Als men zoo door gaat zal men te veel subsidie moeten geven. De hetr Verhorst is op Iandbouwgebied tegen sectarisch onderwijs. De heer Van Waesberghe verdedigt de subsidie. De hetr Vienings zet uiteen waaroin per- sonen, die den Chr. godsdienst beleiden, dit ook op onderwijsgebied verlangen voor hun kinderen. De heer Van Dixhoorn betreurt de schei- ding der landbouwers, niet alleen op on- d.rvijsgebied en zaf tegen stemmen. De heer Van der Putte sluit zich bij den hetr Vienings aan. De heer Van Niftrik is tegen splitsing d r bevolking, maar nu men eenmaal de R. K. school te Huht steunt moet men hLr mede doorgaan. De heer Moelker onderschrijft dit hij zal echter slechts met grooten tegenzin voorstemmen. De hetr Kakebeeke vraagt of de Vrijz.- Dem. wel weten, dat het in Hulst een mid- delbare, hier een lagere school betreft. De heer Welleman zegt, dit heel goed te weten, en zet het standpunt der Vrijz-Dem. nader uiteen. De heer Dieleman wijst er ook op dat pr.nsipe der subsidieering reeds is uit ge maakt voor confessioneel scholen. Hij geeft toe, dat de vakopleiding het voor- naamste moet blijven. Als men alleen een bepaalde richting subsidieert is dit aantas- ten der vrijheid. De Voorzitter stelt voor de debatten te sluiten, waariegen de heer Overhof zich verzet. Het voorstel van den voorzitter wordt echter aangenomen met 22 tegen 15 stemmen, vvaar.ia de subsidie wordt verleend met 29 tegen) 8 stemmen. Het voorstel om ook 25 pet. der kosten te dragen van oprichting eener land- bouwschool te Schoondijke tot een maxi mum van 11.250 gld. wordt aangenomen lz. h. s. Reglement op de overzetveeren. Het voorstel tot vaststellen van een le- glement op de overzetveeren geeft geen aanleiding tot algemeene bescnouwingen. Bij art 9 stelt de heer Struve voor te bepalen, dat, als knecht personei; van 18 jr.:r mogen dienst doen en niet 20 zooals Ged. Staten voorstelden. dit wordt over- genomen. De heer Vienings wil achter de bepaling in dit artikel dat geen dienst mogen doen, personen, die zich in kennelijken staat van drankenschap bevinden, toevoegen of per sonen, die op andere wijze zich onbehoor- lijk tegen over de reizigers gedragen, zulks r •vj k -OTV'-m

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 2