Dure Eoomtoter niet meer noodig ZL Prij s" 85 centjper IpondT ALLEEFIJNSTE MELANGE juweeten, naar schailiny voor een bedrag van f 100.000, zijn ontstolen. Ze had haar kosfoaarheden in eenige etui's gepakt, en in haar bagage meegcnoraen. Bij aankomst in Den Haag bleken de sieraden verdwenen i te zijn. i Ui de juweeleri tijdens haar reis in den tre i uit haar bagage zijn gehaald, of dat j de diefstal reeds in net hotel te Parijs, waaruit zij Zaterdayrriorgen vertrokken was, heeft plaats gevonden kon het onder- zoek tot hederi nog niet definiticf uilmaken, eangezien eerst Zaterdagavond laat aan- gifte van den diefstal gosChiedde. Het vcr- moeden bestaai echter, dat de sieraden reeds voor de binnenkomst in ons land zijn gestolen. De politic heeft een uitgebreid nderzoek ingesteld. Het schijnt den laatslen tijd nog a! tens voor te komen, dat op de Itjn Parijs- Deri Haag diefstailen plaats vinden. Voor eenigen tijd vverd er een soOrtgelijke diei- sta van kostbaaiheden gesignaleerd als wa. rvan ilians hierboven wordt melding gemaakt. Ook toen kon het onderzoek niet uitmaken of de diefstal plaats had. tijdens den reis dan vvel daarvoor. EEN GEVAL VOOR EEN GEZ1NSVOOGD? De kleine jongen roofde en stal waar hij niaar kon. Zijn moeder liep hem nu en dan op straat hard1" rta, rnaar ze kon hem niet inhalen en als het kind dan weer t een of ander voorwerp, dat hij „ge- den" had, thuis kwam, dan was de i.! Jtr wanhopig en menigmaal had ze, naar ze zei, gebeden dat het kind stem/en mocht. Maar God neemt nu eenmaal niet wat Hem zioo aangeboden wordt en de kleine jongen bleef leven en rooven. Tot- dat het den Patroon van Pro Juventute ernst werd. Hij snapte hem, toen hij op de markt aan het rondscharrelen was en vond in zijn zak een nieuwe zaklantaarn, die het jongetje „gevonden" had op een wagen. waarop- nog heel wat meer koop- waar lag. Het eind van de geschiedenis was, dat maatregelen tot veraordeeling van het roovtrtje geitomen zouden warden. De kleine jongen had daartegen heelemail njeen bezwaar, want hij verklaarde nadruk- teHjk, dat hij dan wel goed zou kunner. Dppassen en dat hij zich daartoe in huis ■.■n met die omgeving het was een zeer rjofele omgeving niet in staat gevoelde. Dok de onderwijzer zuchtte van verade- ming, bij het denkbeeld alleen ai, dat hij den jongen, die wekenlang alleen achter in de klas in een afzonderlijke bank moest zitten, kwijt zou raken. De man, die eigenaar van den zaklan taarn was geweest, kon alleen met heel veef moeite worden overgehaald, als getui- ge op te treden. Het kostte daardoor zoo- veel moeite oindat er nog heel wat men- sdhen zijn, die niet begrijpen, dat het in het belang van een kind is, uit een ver- keerde omgeving te komen in een, waar het een doelmatige opvoeding krijgt. En als er geen getuige of benadeelde is, dan is veroordeeling niet mogelijk. Maar toen de buren van den getuige hoorden, dat hij tegen een kind zou op- treden, dreigden ze hem met een pak slaag en zelfs zijn eigen vader vond het fang niet mooi wat getuige doen zou: de w aarheid zeggen over een kind, Toen ge- schiedde het, dat de buren van de moeder haar kwamen bertSpen, dat ze haar tien- jarig zoontje had laten opsluiten en de moeder, wier moederhart, dat meer zei dan het kon verantwoorden, begon te spreken en g'af nu de schuld aan den getuige. Deze begon zooveel last van bu ren. vr enden, familie en kennissen te krij- gen, dat hij zich tot den Patroon van PT) Joventute wendde. Deze ging naar de moeder en verzocht haar, de ouur- vrouwen die het meest te zeggen hadden, even te roepen en toeri eenige van de meest welbespraakte bijeen vvaren, zei hij, dat het niet de moeder en niet de ge tuige v as, niaar dat hij, Patroon, den jon gen had laten wegnemen vaif de straat. IX* moeder kreeg nu amende -honorable van de goedmeenende buurvrouwen en toen werd de geheele schuldlast overge- bracht, niet op den Patroon, die verklaard had, de eenige sehuldige te zijn, maar op den getuige. Deze kreeg nu van den Patroon een schriftelijke verklaring, dat de jongen op verzoek van den Patroon van Pro Ju ventute was opgenomen. Daar nu de cor - respondentiekaart, waarop dit getypt was, een gedrukt hoofd had en daar de schrijfmachine zwart lint heeft en tnooie letters, die schrift gevett alsof het gedruki -fe, moesten alle vrienden en kennissen des getuigen toegeven, dat hij, getuige, met een zxx> officieel stuk in hand-en wel vol- komen onschuldig moest zijn. En hij, was dus bewaard voor molest. Maar toen het jongetje dan ten slottfe ter beschikking van de regeerlng was gesteld, zoo; Is het heet, wanneer de rechtbank een kind aan een opvoedingsgesticht toe-* vertrouwt, was de moeder eerst erg kwaad op den Patroon, omdat hij haar jongetje van haar had weggenomen. Hij zou mis- schien zoo ook wel goed hebben opge- past. Daar valt niets tegenin te brengen, want dat is niet de redeneeringt van de nhde. maar die van het moederhart. Hbl. MOEILIJK VERDI END. Een yliegenier nam een echtpaar in zijn machine voor 10 gulden, maar niaakte de vroorwaarde, dat zij voor iederen keer dat ze schreeuwden een tientje bijbetalen moes ten. Het tweetal ging daarmee accoord, steeg in, de machine steeg op en de piloot beijverde zich door series bopings, schijn vallen en zoo meer am het echtpaar kreten van schrik te ontbkken. Hij hoorde echter niets. Weer op Moeder Aarde terug, keer- de hij zich om en zei U bent geboren sportbi, hoor. J a, zei de man, maar 't kostte me toch even moeite m'n mond te honden toen m'n vrouw d'r uit viel. MENSCHEN BEROOFD. Te Frankfort a. d. M. zijn den laatsten tijd tal van menschen beroofd, die zich van de manier, waarop dat in zijn werk is gegaan, niets meer weten te herinneren. In de meeste gevallen worden de slacht- oflers bewusteloos of uitzinnig op slraat aangetroffen en kunnen geen andere in- INGE/O N I E N MED E I> E Eld N K IN'. X DE PITT1QE HATUUS80TERSM4AK PROEFT EEH IE0ER ONMIflOELUJK. it Verkrtjgbaar te Ter INeuzen bij ARENTriALS, H. v. 0. BENV. Fa. Wed. DONZE, DRA8BE, lMERF, v. DRONGELEN, LOOF-Kiel, VAN STRIEN-de KONING, THIELMAN, VF.RUNDE—LE Clerq WIELAND, enz. enz. waas lichtingen geven, dan dat ze alies van waarde kwijt zijn. Een slachtoffer wist zich nog te herinne ren dat voor hij het bewusitzijn verbor twee mannen naast hem stonden, een an der wtrd met groote moeite uit de Main gered, maar wist niet op te geven, v.aar- om hij te water was gesprongen. Men denkt dat de straa'roovers, die deze stukjes uithalen, hun slachtoffers bedwei- men met een sterk narcoticum, dat zij, op straat om wat vunr vragend, in sigaar ot sigarette van dengeen, die voor berooving in aanmerking komt, aanbrengen. Het geval herinnert eenigzins aan de bella-donnavergiftigingen hier te lande. DE PASTOR IE WAS TE STIL VOOR MIJ. Eenigen tijd geleden kwam een geeste- lijke te St. Winefrid in Engeland bij thuis- komst van een waudeling tot de cntdekking dat z'ljn vrouw den tusschentijd had ge- bruikt om elders haar geluk te gaan be- proeven. Op tafel had zij een br efje ach- t-ergelaten waarin zij de reden van haar vertrek had uiteengezet. „De pastorie is te stil voor mij schreef zij. Ik hoor nooit over iets anders spreken dan van ziekte, dood en begrafenissen. Jijzelf zit steeds in je boeken te staren en bent nooit ecus met me naar de bioscoop of naar een schouwburg gegaan". Voorts verklaarde zij, dat haar huwe- lijk een jammerlijke mislukking was ge weest en dat zij thans een man had leeren kennen, die beter voor haar geschikt was. De geestelijke stemde daarop toe in een ecTitscheiding, na de goedkeurir.g van den bisschop te hebben ontvangen. Voor den rechter, die de scheiding uit- sprak, verklaarde hij, dat ziji beiden zeer gelukkig met elkander hadden geleefd, tot- dat de oorlog uitbrak en zij met het Roode Kruis-w:rk ging meedoen en met de an dere zusters des avonds de restaurants be- zocht oin giften te verzamelen. Sedert dien tijd kon zij zich blijkbaar niet meer schik- ken in het stille leven op de pastone. QEVAARLIJK SPEeLGOED. Een jongen, Frederich Arthur Lee ge- naamd, vond in een kuiI bij het BeUon Park te Grantham, waar tijdens den oorlog een militair kamp was, eenj granaat. Hij nam deze als een souvenir mede naar huis en zij kreeg een plaatsje in de keuken. Eenige dagen geleden vond een negeri- jarig brocrtje van Frederick de granaat. Frederick, die dit zag, nam hem de granaat af en plaatste deze weder op haar oud-e plaats op de plank in de keuken. Twee uur later had tr een hevige ontploffing plaats, die de keuken verwoeste en, waarbij het negenjarig jongetje door 'n stuk van de bom zoo ernstig werd gewond, dat het stierf. MISGEREKeND. Dezer dagen spedde zich in de secre- tarie te Tienhoven (LT.) een niet alle- daagschc voorval af, vertelt de „Stand.". Op het afgesproken uur komt daar een bruidspaar binnen, omringd door "amifie- leden, om door den ambtenaar van den burgeriijken stand in den echt te worden verbonden. Bij het plaatsen der handteeke- ningen blijkt echter, dat des bruigoms va der niet aanwezig is. Waar is dieThuis luidt het amtwoord, in Amsterdam. En een bewijs van zijn toestemming? (a, dat hadden ze niet, vader kon, niet te best meer uit den weg en nu dachten ze, dat het zoo ook wel kon. Dan rnaar gauw dat bewijs halen, ad- viseerde de burgemeester en dan vanavond terugkomen. Groote cntstemming bij den vader van de bruid, die geheei was af- gegaan op de voorgewende wetskenms van zijn schoonzoon, die er nu achteraf niets van bleek te weten. Fin hij gaf dan ook op ondubbelzinnige wijze aan zijn verontvvaardiging lucht. Tensfotte werd besloten dat een broer van den bruigom met de eerste gelegen- heid naar Amsterdam zou gaan, om het papierke te halen. 's Avonds werd echter den burgemeester per telegram gemeld, dat de trouwplechtig- heid niet doorging. De zaak bleek nu heel anders te zijn, dan was voorgesteld. De invaliditeit van den vader was maat een verzinsel. In werkelijkheid was de* vader, die Roomsch is, tegen het huwelijk van zijn zoon, omdat deze (hoewel nog slechts 24 jaar) voor korten tijd van zijn vrouw gescheiden was. Men meende echter, dat 't in zoo'n klein dorpje niet zoo nauw genomen werd. DE JUFFROUW DIE NIET BETALEN WOU. Het is nog van Sinterklaasavond en het gebeurde op het voorbalcon van een mo- torwagen van lijn 1 te Rotterdam, zoo verte'-t de „Msb.". Bij een hafte op den Oostzeedijk stapten drie heeren op. In hun midden torsten ze een levensgroote pop, keurig aangekleed, met groote bont en veerenhoed. De pop werd angstvaUig in een uitersten hoek gezet. Een leuke Sint Nioolaas-surprise, vond de bestuur- der, die den conducteur belde. Spoedig klapte het ruitje open. Asje- blieft, heeren. Een twee drie. HoeveeJ bestuurder, drie? Nee, vier, aniwoordt deze. O ja, de juffrouw daar, in den hoek nog. Asjeblieft juffrouw. Doodsche stilfe. De conducteur klept >n- geduldig. Asjeblieft. Doodsch stilzwijgenDe conducteur ten einde raad, vraagt een van de heeren, of deze de juffrouw eens wil aanstooten, wat gewillig gedaan wordt. Maar de dame reageert er niet op. Ze- denkt zeker aar St. Nicolaas meent de bestuurder oolijk. Maar de conducteur, kregelig nu, vvurmt z'n arm door het gat en tracht d juffrouw te bereiken. Tevergeefs. De arm verdwijnt weer en een wanhopig gelaat \rerschijnt voor de opening. Toe meneer stoot u haar eens aan, zegt nu de con ducteur tot een der andere heeren. Ook deze tracht quasi de juffrouw in haar ge- peinzen te storen. De conducftur ziet z'n vergeefsche moeite en meent, dat dit heerschap, dat hem geruststeu met een ,,'t Is goed vadcrtje" hem voor den gek wil houden. i luisterend vraagt hij aan den derden passagier of hij het eens wil doen. Maar dezen worJt de grap t. mach- tjg >en hij geeft het sein tot een don- derend lachsalvo. De juffrouw is nieegereden, zonder te betalen. EEN PRIKKER? Uit een brief vdn onzen correspondent te Parijs weten onze lezers, dat daar den laat sten tijd in drukke straten, in voile vervoer- middeien telkens vrouvven geprikt woiuen, olijkbaar met een fijne naald. De dader nusschien maken zich meer menschen aan deze wonderhjke sport schuldig was tot dusver, hoe wondeiiijk dit ook lijkt, nim- mer op heeterdaad te betrappen geweest. Maar nu is er ioch een man aangehoudeii onder besclmldiging in een tram een dame geprikt te hebben. Donderdagmiddag zat er in de tweede klas van de antobus LouvreSt. bargeau 'Cen correete meneer, naar schatting veertig jaar oud, Naast hern zat een dame; over hem zat ook een dame. Hij was de eenige map in de tweede klas- afdeeling. Plotseiing voefde de dame, die naast den meneer zat, een lichten prik in de hand en gaf een sehreeuw. Zonder zich te bedenken greep zij den man bij den arm en beschuldigde hem haar geprikt te hebben. Woedend ontkende hij, maar op dit oogen- blik mengde zich de vrouw, fegenover hem gezeten, in de woordenwisseling en /eide, dat zij den man had zien prikken en ook de naald in zijn hand gezien. Heeft de man gelegenheid gevonden zich van de naald te ontdoen? Men heeft althans het prik-in- strutnent niet teruggevonden. Inmiddels had de conducteur de bus laten stoppen en de drie menschen werden naar een politie-posf in de buurt gebracht. Daar hield de meneer zijn ontkenning vol. De verdachte is gemeente-ambtenaar. (N. R. Crt.). EEN KERSTBOOM. Bilthoven viert dit jaar een eigenaardig feest: aan den boschrand, onder den vrijen hemel, wordt een Kerstboom opgesteld, die op Zondag 24 dezer om 5 uur verlicht wordt. ingezetenen en hun kinderen bren gen daar hun gaven voor kinderen van werkloozen en armen in het algemeen. De ontvangen gaven, in natura of geld, wor den na het dorpsfeest omgezet in pakketten, die per post worden verzonden. De piaat- selijke afdeeling der padvinders zorgt voor veldkeukentjes, waarop ketels met choco- ladeiTielk te koop zullen staan. Ingezetenen van de meest uiteenloopende richtingen en uit allerlei kringen werken mee tot het sla- gen van dit feest. BIJ DE HAREN MEEGESLEURD. Het echtpaar Donnadieux was in zijn met een ezel bespannen wagentje op weg van Agde naar Bezien, toen een groote vrachtauto met houten balken passeerde. In een daarvan bevind zich een groote spij- ker, welke bij het voorbijrijden de vrouw aangreep en van den wagen sleurde. Over een afstand van 300 M.. werd zij bij de haren meegesleurd. De man schreeuwde aan den chaffeur om te stoppen, maar de ze hoorde zijn ger^ep niet. Een jager maak- te eindelijk den bestuurder van den auto op het ongeluk opmerkzaam. In de meest ernstigen toestand werd de vrouw op- genome n. Vraagt Uwen VVInkelier ter vervanging ndsche Boerin GEM EENTERA A D VAN ZAAMSLAG. Vergadering van Dinsdag 28 November 1922, des namiddags 1 uur. Voorzitter de hee-r Joh. de Feijter, Burge meester. Tegenwoordig de leden: J- de Visser, A. de Fejjter, W. Scheele, C. A. Wisee, P. Faas, S. van Hoeve, D.'G. Koopman, A. de Koeijer, J. Vinke en C. de Jonge, benevens de Secretaris J. Stolk. Afwezig de heer M. Kaijser. 4. Behar.deling van llet concept-contract met de P. Z. E. M. 4. (Slot). De heer HEGGE ZIJNEN vraagt, of het dan niet voordeeliger is de gemeente te krijgen ook met de door haar aan te sluiten grootver- bruikers, dan geen contract te zien tot Stand komen. Hij stelt in het licht, dat de gemeente wel bij de P. Z. E. M. wil aansluiten, maar dat zij reeds een eigen bedrijf heeft en er niet op zit te wachten. Zij wil in elk gev al de stroom van de P. Z. E. M. niet. te duur koopen. Hij betoogt, dat er niets onbillijks zit in de door hem ten deze voorgestelde wijziging. Het is een moeilijkheid die zien overal voordoet en waarvoor nog niemand een goede oplossing heeft gevonden. maar toch komt niemand hij ue door hem voorgestelde regeling tekort. Er kan ook geen groot-verbruiker de dupe van worden, want als de gemeente hem niet kan bedienen, kan hij zich vervoegen bij de P. Z. E. M. De heer STREEFKERK merlct op, dat men hier met een Zeeuwsche en niet met een Hol- landsche streek te maken heeft. De VOORZITTER: Als de heer Streefkerk hierin niet zelf kan toegeven, zouden we dat punt misschien eens kunnen aanhouden, want dan schieten we er toch niet mee op. De heer HEGGE ZIJNEN zou liever het contract afwerken, dat aan het eind kon ge- zegd worden: nu kunnen we het teekenen. De heer KOOPMAN is ook bang, dat de ge meente eon zekere coneurrentie zou ondervin- den in hare aansluitingen. De P. Z. E. M. zou haar prijs kunnen houden beneden dien, die de gemeente moet rekenen en deze zou daarom met zoo spoedig tot een grooter kwantum voo stroomafnemir.g kunnen komen, dat haar een lager tarief zou verzekeren. In vele gevallen zou zoo een groot-stroomverbruiker misschien voordeeliger zijn dan 50 woningen. De heer HEGGE ZIJNEN betoogt, dat naar zijn inzicht de gemeente, die eventueel door haar contract een risico op zich neemt, ge- iegenheid moet hebben om zich ook door het aansluiten van groote afnemers tegen het risico te dekken. De heer STREEFKERK voen hiertegen a. i, uat de maatschappij, die, zooals hij reeds aan- .-cipte een centrale sticht die een groot kapitaal vertegenwoordigt, ook zekerheid moet zoeken, dat zij voldoende stroom kan aneveien om de exploitatiekosten te dekken. Zij kan zich het initiaiief om hier aansluitingen te zoeken niet laten ontnemen. Daarbij is voor haar een te groot belang betrokken. De heer HEGGE ZIJNEN kan zich dit stand- punt niet begrijpen. Hij heeft nog nimmer ondervonden, dat tegen de door hem gewensch- te bepaiing bezwaar werd gemaakt. Hij stelt zich op het standpunt, dat de gemeente in de eerste plaats voor de aansluitingeri in aanmer king niet komen. Hij acht ook het risico voor de P. Z. E. M. niet zoo groot, daar zij, bij eventueel tekort, de geheele provincie achter zich heeft. De heer STREEFKERK voert hiertegen aan, dat men zoo niet mag rekenen. De centrale moet zich zelf bedruipen. Het gaat toch niet aan om de bewoners van b.v. Schouwen en Dui- veland te laten betalen voor de lichtvoorziening in Zeeuwsch-Vlaanderen. Dat men elders geen bezwaar maakt tegen de door den heer Hegge Zynen voorgestelde bepaiing is mogelijk, maar wederom men moet niet uit het oog ver- lieze-n, dat men hier voor andere omstandig- heden komt te staan. In Holland is bij de menschen het mitiatief sterker dan hier, men is hier om het zoo eens te noemen in dit opzicht wat achterlijkcr. Bovendien is daar meer industrie, terwjjl men hier meer een land- oouwende bevolking heeft. De heer HEGGE ZIJNEN heeft anders bij zijn komst in Zeeuwsch-Vlaanderen een indruk gekregen, dat de landbouwers hier in het ge heei niet achterlijk zijn, indien hij let op de hulpmiddelen en werktuigen waarover zij be- sehikken. De heer STREEFKERK zou ook niet gaarne beweren, dat de landbouwers hier wat vak- kennis betreft achterlijk zijn, integendeel, maar hij bedoelde alleen te zeggen, dat men hier meer gewoon is zich op allerlei wijzen te be- helpen, voor verlichting met petroleum, men is hier van het geniak van electrische stroom nog niet zoo doordrongen. De heer HEGGF. ZIJNEN meent, dat men in een kleine gemeente, waar men de men schen alle kent, voortvarender kan zijn voor het verkrijgen van aansluitingen, dan in groote. Indien men een verbruiker weet, die men meent niet te kunnen aansluiten, dan komt de gemeente naar de maatschappij zelf. Groot stroomverbruik is in beider belang. De gemeente wil echter het reeht behouden de verhruikers aan te sluiten waaraan zij denkt wat te kunnen verdienen. De heer STREEFKERK heeft tegen dat laatste geen bezwaar, maar blijft er bij, dat de maatschappij het initiatief om aansluitingen te zoeken, niet kan laten ontnemen. De heer HEGGE ZIJNEN: Maak dan van 20 kilowatts 40 of 50. De VOORZITTER: Wat schade kan het u zijn, als wij eens een paar klanten hadden van 25 kilowatts. De heer STREEFKERK: Daar gaat het niet over, u moogt die hebben, maar wij wenschen zekerheid, dat het mogelijke wordt gedaan om de verhruikers aan te sluiten. De VOORZITTER: Maak dart van 20 dertig. De heer HEGGE ZIJNENDat haalt niet uit. Ik zou er genoegen mee kunnen nemen, dat de gemeente zich met aansluitingen boven 50 kilowatts niet bemoeide. Bepaalde groote inrichtingen zal men toch nimmer krijgen, om dat die zelf hun stroom opwekken. Spreker vraagt, of de heer Streefkerk be zwaar heeft tegen een bepaiing, dat de P. Z. E. M. bij aansluiting van grootverbruikers als erkenning van het recht der gemeente f 1 per jaar betaalt. De heer STREEFKERK legt zich daarbij neer; dat bedrag kan niet van invloed zijn. Hij vereenigt er zich ten slotte ook mede, dat wordt omschreven dat onder greet-indu strie worden verstaan inrichtingen met een geinstalleerd vermogen „boven de 40 kilo watts." De heer HEGGE ZIJNEN acht de voorge- steide vierde aiinea, betreffende het opgeven van de hoeveelheid kilowatts waarover de ge meente wenscht te beschikken wel eenigszins beangstigend, daar dit niet een jaar vooruit te voorzien is. Hij heeft daarom een andere be paiing voorgesteld, dat de gemeente van sprongsgewijs toenemen van het verbruik met meer dan 30 mededeeling moet worden ge daan. Naar aanleiding eener opmerking van den heer Streefkerk wijzigt de heer Hegge Zijnen zijn redactie aldus: „Sprongsgewijze toe.iamen van 30 of meer in het inaximaal jaariijksch benutte vermogen, zullen, voor zoover zij voor uit te voorzien zijn, enz." De heer HEGGE ZIJNEN wijst op aiinea 5. Het komt hem niet logisch voor, dat de P. Z. E. M. in de laatste 5 contractjaren niet tot uit- breidingen zou kunnen worden verplicht, die dringend noodig zijn. Daartegenover zou hij het niet juist aehten, dat de P. Z. E. M. daar toe zou worden verplicht, terwijl men niet voornemens is het contract te verlengvn. Om beide partijen te lekken, stelt hij de volgende redactie voor: „Dergelijke uitbreidingswerken zullen door de P. Z. E. M. niet uitgevoerd behoe\-en te worden, indien het contract met de gemeente in vijf of minder jaien afloopt, en de gemeente verklaart dit aisdan niet te zullen verlengen". De heer STREEFKERK vereenigt zich hier- mede, nadat de heer Hegge Zijnen er hern op gewezen heeft, dat volgens art. 2 de opzegging moet geschieden 3 jaar voor den afloop van den termijn, zoodat, als die opzegging niet ge- schiedt, de maatschappij toch telkens verzekerd is, dat fie gemeente nog oor 8 jaar ver. onder. blijft. De 6e aiinea wordt aangenomen zooals die door de P. Z. E. M. is voorgesteld tot nan woorden „betaald behoeven te worden". De heer HEGGE ZIJNEN wijst er op, dat er ook een bepaiing behoort te zijn, dat het net in goeden staat en voortdurend veiligen toestand moet worden onderhouden, Hij stelt voor als 7e aiinea op te nemen: ,,De P. Z. E. M. zal er naar vermogen voor waken, dat uit de aanwezigheid van het hoog- spanningsnet in de gemeente geen gevaren voortspruiten voor de inwoners of 1 unne eigendommen", De gemeente moet ook zekerheid hebben voor de veiligheid van de ingezetenen en daar van staat r.ergens iets in het contract. De heer STREEFKERK meent, dat dit wel wat te principieel wordt, de maatschappij zal toch in haar eigen belang voor een goede in- richting en onderhoud van het net zorgen. De heer HEGGE ZIJNEN wil dat niet be- twisten, doch wijst er op, dat tegen opneming der bepaiing dan ook geen billijk bezwaar kan ingebracht worden. Hij wijst er op, flat te Purmerend draden waardoor een stroom ging van 10.000 volts,, werd bevestigd aan consoles aan de huizen De heer STREEFKERK: Dat is een schan- daal. De heer HEGGE ZIJNEN: Dat is het, maarer was niets tegen te ,doen. Later zijn ze echter weggehaald. De heer STREEFKERK deelt mede, uat het de bedoeling is het hoogspanningsnet zooveel mogelijk buiten de dorpen te houden. De heer HEGGE ZIJNEN neemt gaarne aan, dat de heer Streefkerk voornemens is, alles solide en gevaarloos te maken. Men moet ook weer met de toekomst rekening houden. De heer Streefkerk is van goeden wil, maar het kon een vraag zijn, of zijn opvolgers dat ook zullen zijn. Het behoort in het contract te worden vastgelegd. De heer STREEFKERK merkt nog op, dat alle mogelijke voorzorgen worden genomen, maar toch kan men niet voorkomen, dat bij een storm als dien van 6 November 1921 wel eens palen het zouden kunnen begeven. Er komen uitzonderingsgelegenheden voor, w;aartegen niets bestand is. Hij licht dit toe met voor- beelden omtrent bij dien storm, met wervel- wind gepaard gaande vernielingen. Indien het evenwel alleen de bedoeling is, met de voorge stelde bepalingen van wege de gemeente .vei ligen aanleg te verzekeren en goed onderhoud' kan hij er mede accoord gaan. De heer HEGGE ZIJNEN zegt, dat niets anders beoogd wordt. Hij maakt thans aan merking op de voigende aiinea, betreffende verplaatsing of verandering van het leiding- net. De heer STREEFKERK geeft te kennen. dat het de bedoeling is, dit zoo min mogelijk te doen en vermoedt, dat het ook zeer weinig zal voorkomen, omdat de netten buUen de kommen der gemeenten worden gebouwd. Met de door den heer HEGGE ZIJNEN aan- gegeven nieuwe redactie der aiinea, waarbij bepaald wordt, dat de gemeente alleen de kosten van het straat- en graafwerk zou be talen, kan hij geen genoegen nemen. Dat is meestal het geringste deel der kosten en het aandeel der gemeente moet dus groote'- zijn. De heer HEGGE ZIJNEN zegt, dat de ge meente bezwaar heeft tegen de voorwaarde gesteld door de P. Z. E. M., dat zij de helft in de totale kosten moet betalen, omdat zij dan de rekening thuis krijgt van werk, dat zij niet beoordeelen kan. Het is ook denkbaar, dat het andere werk meer kost. De heer STREEFKERK wijst er op, dat het verplaatsen fan een paal in reehte lijn niet zooveel zal kosten, maar als dit in een andere richting moetgeschieden wordt het werk vee! omvattender. Bovendien moet dit, omdat de stroom moet uitgeschakeld worden meestal op Zondag geschieden, al doet men dit liever niet, en moet er dus ook een verhooging van 10# op het loon worden betaald. Be heer HEGGE ZIJNEN wijst er op, dat de door hem voorgestelde bepaiing ook alleen zal gelden voor de kom der gemeente. In het vrije veld zal het niet voorkomen, dat werken der gemeente verplaatsing van de palen noodig maken. De heer STREEFKERK bepleit omtreni dit punt toch iets meer toegevendheidhet liefst zou hij hebben, dat het bleef staan, zooals het er staat. De heer HEGGE ZIJNEN heeft daaitegen geen bezwaar; hij vindt de kwestie niet zoo belangrijk. De slot-alinea van art. 1, zooals die door de P. Z. E. M. is voorgesteld blijft alzoo behou den. De heer Hegge Zijnen acht het echter we! noodig, dat omtrent het tijdstip waarop de werken uitgevoerd zullen worden overleg ge- pleegd wordt door de maatschappij en het gemeentebestuur en wil dit in het contract vastleggen door de volgende bepaiing toe te voegen: „Werkzaamheden aan hot leidingnet van de P. Z. E. M., waarvoor graafwerk verricht moet worden binnen het grondgebied der ge meente, zullen, behoudens gevallen van drin- gende noodzaak, niet uitgevoerd worden, dan nadat partijen over het tijdstip van aavivang en de wijze van uitvoering der werkzaam- heden overleg hebben gepleegd. Partijen treffen een regeling omtrent de uitvoering van bestratingsvverken binnen de gemeente, voor zoover dat noodzakelijk is of wordt door werkzaamheden aan de geleidingen der P. Z. E. M." De heer STREEFKERK geeft daartegen geen bezwaar, zoodat de bepaiing wordt op- genomen. Eveneens wordt met goed vinden van den heer Streefkerk artikel 2 overeenknmstig het aflvies van den heel- Heg-ge Zijnen geredigeerd: Artikel 2. 1. De datum, waarop de stroomlevering begint, zal per aangeteekenden brief door de P. Z. E. M. worden vastgesteld. Van dien datum af wordt gerekend, dat deze overeen- komst in werking is getreden. Zij wordt ge- acht telkens voor vijf jaar verlengd te zijn, indien zij niet drie jaren voor het eindigen van den oorspronkelijken 6f van den verlengden termijn schriftelijk door een van beide partijen is opgezegd. 2. Ongeacht het tijdstip, waarop de eerste Stroomlevering geschiedt, zal het eerste con- tractjaar eindigdn op 31 December volgende op den datum der eerste stroomlevering. Voor de berekenihg van het door de gemeente ver- schuldigde in het eerste contractjaar zullen partijen in gemeen overleg eene regeling treffen. 3. Het contractjaar zal eindigen, resp. ver lengd worden op 31 December van het jaar, waarin het 30 jaar gegolden zal hebben. Omtrent aiinea 3 merlct de heer STREEF KERK nog op, dat de maatschappij het ook niet anders bedoelt, daar statituair het boek- jaar de venhootschap ook op 31 December eindigt. Bij art. 3 wijst de heer HEGGE ZIJNEN op het ontbreken eener bepaiing, die der ge meente zekerheid verschaft, dat de P. Z. E. M. „constanten" stroom zal levereu. Hij stelt daarom voor na de eerste aiinea als 2e in te lasschen „De P. Z. E. M. draagt zorg, dat de span ning op de punten van levering zoodnnig con stant gehouden wordt, dat daamiede eene regelmatige en aan normale eischen beant- woordende stroomlevering aan de ingezetenen mogeliik zij". De heer STREEFKERK merkt op dat h'i de draagkraeht dezer bepaiing niet zoo w een kan overzien. De heer HEGGE ZIJNEN zegt, dat hot alleen de bedoeling is, den eisch te stellen voor

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 6