ALGEMEEN NIEUW8- EN ADVERTENTiEBLAD YOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 7393, Vrij dag 22 December 1922. 70e Jaarg-ang. Dit het hooge Noorden. 0 BINNENLAND. B U IT E N L A N 07 BBRSTB BT A T). Wegens het Kerstfeest zal a.s. Maandag GEEN nummer van dit blad verschijnen. XXXVIll. Tegenwoordig kosten spelden, spijkers en schroeven betrekkelijk heel weinig geld, omdat zij met behulp van vernuftig gecon- strueerde machines in massa's worden ver- vaardigd. De techniek is ook hierin van groot belang geworden, zoodat wij die voor- werpjes zelts in zeer kleine afmetingen ver- krijgen kunnen. Fijne schroefjes voor een klein horloge konden een paar eeuwen ge- leden nog niet worden gemaakt. Terwijl wij nu spelden bij het gros koopen voor enkele centen, was een speld met knop in de 17e eeuw een vrij kostbaur en zeldzaam artikel, omdat het met de hand moest worden vervaardigd. Oudtijds ge- bruikte men: vischgraten, doornen en pun- tig geslepen beentjes. En om op .een ander dageiijks genruikt artikel te komen: de haarkam, in oude tijden moeten de vrouwen met haar lange haren heel wat moeite hebben gehaU, toen dit artikel nog niet was uitgevonden. De zindelijkheid liet veel te wenschen over en uit middeleeuwsche geschriften blijkt wel, hoe men daardoor geplaagd werd. Vandaar dat alleen edellieden, die een kam betalen konden, met lange „page"-haren liepen. Natuurlijk konden de spijkers eerst wor den uitgevonden, nadat de menschen geleerd hadden het ijzer te smeden, zoodat de vol keren in het steen-tijdperk en het later daarop volgend brons-tijdperk om iets aan elkaar te bevestigen slechts gebruik konden maken van touw of van dooms. Het bouwen van een huis met planken was toen nog onmogelijk, want men kon die planken niet aan elkaar spijkeren. Het brons was on- geschikt om er spijkers van te maken. Wel kon men iets aan elkaar klinken. Zoo vindt men snms in een museum een bronzen dolk, waarbij het gevest (handvat) aan de dolk vastgekl'onken is. In beide stukken werd een gaatje geboord en daarin een bronzen staafje gestoken, dat aan beide kanten werd platgeslagen. Zoolang dus een volk nog niet met de kunst ijzer te smeden bekend was, kon het van allerlei, dat andere volkeren reeds kenden, niet gebruik maken. Toen het ijzer in Italie, Griekenland en Azie reeds lang bekend was, waren er volkeren als de Ger- manen, die slechts brons kenden. Vandaar, dat onze voorouders, de Batavieren, in uit- geholde boomstammen den Rijn zijn afge- zakt en aldus naar ons land zijn verhuisd, omdat zij slechts brons kenden. Zij wanen dus niet in staat een schip in elkaar te timmeren van planken met behulp van spijkers, omdat zij deze artikels niet kenden. Zoolang men geen ijzer had, was men ook niet in staat hoefijzers te bevestigen onder de paardenpooten en waren deze dieren veel minder bruikbaar. Wanneer men thans een nagel beziet door de hoefsmeden gebruikt, die taai is en tegelijk uiterst buigzaam is, dan kan men begrijpen, hoe groote bezwaren het oudtijds had om een paard te beslaan, toen de vervaardiging van spijkers nog in de oegin-periode verkeerde. Trouwens van paarden gesproken: eerst tijdens prins Maui its is men ertoe overgegaan om in verband met het paarden-gebit de juiste lengte vast te stellen van de toom-stang. waaraan de teugels vastgemaakt worden. Aan deze verbetering van het hoofdstel dankte de prins de grootere geoefendheid van zijn ruiterij, waardoor hij bij een cava- lerie-aanval dikwijls zijn vijand kon ver- staan. Wij zien dus, hoe het paard eerst goed r iikPaar werd, toen de soijkers waren uitgevonden. En dat voor dien tijd geen schepen in elkaar konden worden getim- merd en geen huizen met planken worden gebouwd. Wij kunnen gerust zeggen, dat juist de uitvinding van de spijkers van het grootste belang is geweest om een eenigszins be- schaafde samenleving mogelijk te maxen. Voor dien tijd kon men wel een eenvoudige hut maken, waarvan de wanden door mio- del van leem dicht gemaakt waren, maar waarin geen behoorlijke vloer lag. Maar ook: het huisraad, dat men maken kon zonder spijkers te gebruiken, was na tuurlijk plomp en leelijk, want voor het in elkaar zetten van een eenvoudige tafel, bank of stoel had men een verbindings- middel noodig. Thans kan dat veelal door hout-pinnen. Maar om die te kunnen maken, heeft men twee dingen noodig van staal: een beitel om de pinnen te snijden en een boor om de gaten te kunnen boren. Vermoedelijk is eerst in later tijd de con- structie door middel van houtpennen ont- staan. Ook de verbinding van twee plan ken door middel van „zwaluw-staarten", die in vorige eeuwen door de meubelmakers veel meer dan thans wordt toegepast, is van betrekkelijk jongen datum, want om die scherpe hoeken te kunnen maken, had men een goede zaag noodig. Ook andere dageiijks gebruikte voor- werpen zijn eerst goed bruikbaar geworden door de uitvinding van de spijkers. Bijv.' onze laarzen en schoenen. Het oudstc hulp- j middel om te loopen is iets in den vorm van een ,,sandaal", n.l. een voorwerp in den vorm van een plankje met een touw of riem vastgemaakt, somtijds van voren voarzien j van een omhoogstaand houtje of knopje, geschoven in de holte tusschen de groote teen en de daarndast liggende kleine teen. Onze voorouders in hot hooge Noorden reden schaats, blijkens de in terpen gedane opgravingen, op plat-geslepen beenderen, waarin twee gaatjes waren geboord om met touwtjes deze beenderen te kunnen vastbinden onder de voeten. Eerst toen de spijkers waren uitgevonden, kon men over- gaan tot de uitvinding van een leeren laars met zolen en hakken, maar zoolang die spijkers nog vrij groot en hard waren, waren die laarzen zeer plomp en zwaar. Door het maken van kleine en zeer buigzame spijker- tjes kon men het schoeisel licht en sierliik maken. Natuurlijk zijn de spijkers eerder dan de schroeven uitgevonden en daarna eerst (h. verbinding met moeren. Het draaien van een ,moer, dat voor ons tegenwoordig iets zeer gemakkelijks en eenvoudigs lijkt, ver- eischt hulpmiddelen (niet alleen van zulke betrekkelijk moeilijke sainenstelling, maar ook van hardheid), dat deze eers' ver- scheiden eeuwen, nadat het gebruik van het ijzer bekend geworden was, konden widen gemaakt. Er is geen grooter ontdekking gedaan door onze voorouders dan die van de be- teekenis van het vuur en hoe met behulp daarvan het eten gekookt en beter verteer- baar, dus voedzamer gemaakt worden kon. In dit blad heeft eenigen tijd geledcn een alleraardigst feuilleton gestaan, hetwelk thans in boekvorm is verschenen, van J. H. Rosny: ,,De strijd om het vuur", een roman, waarin hij fantaseert, hoe oudtijds een stam zijn vuur verloren heeft (dat natuurlijk dag en nacht aangehouden worden moest) en hoe er dan krijgers worden uitgezonden om vuur van een anderen stam te rooven. Terwijl deze krijgers op hun ropftocht uit zijn, lijdt de stam op ontzettende wijze gebrek. De lezers zullen zich de lotgevalien van de drie krijgers Naoh, Nam en Gaw van den stam def Oulhamr nog wel herinneren. De ontdekking van de kunst om het eten te koken is misschien de allervoornaam-fte geweest. De tweede groote ontdekking voor de menschheid was: de uitvinding om tusschen twee steenen het koren tot meel te malen. Eerst daarna kon men ertoe overgaan om brood te bakken. Maar tusschen het oudste gebakken brood en ons tegenwoordige „pain de luxe", onze tulbanden en taartjes staan een groote reeks technische verbete- ringen, waarvan wij geen besef hebben, dat zij ieder op zich zelf een uitvinding ver- tegenwoordigen, waarvoor groote inspan- ning der hersens noodig is geweest. Eerst nadat, na eenige eeuwen van samen leving met behulp van steenen en bronzen voorwerpen, de beteekenis van het ijzer begrepen werd, kon de derde groote ont dekking geschieden, waardoor het mogelijk is geworden, dat de beschaving (en daar- mede: de welvaart) kwam, n.l. de uitvin ding van de spijkers. Want dit werd het middel om te komen tot samenstelling van tallooze gebruiksvoorwerpen, vooral van hqut. immers nu kon men voorwerpen ver- vaardigen, die uit twee of meer stukken bestonden en met behulp van spijkers vast aan elkaar werden verbonden. Later kwam men op het denkbeeld een draad in de spijkers te vijlen en een schroef te maken. En wanneer men nu nagaat, hoe vele soorten van spijkers en schroeven in allerlei vorm bestaan en dat daarmee vrijwel alles, wat wij thans gebruiken, in elkaar is gezet, want er is geen machine of er zitten schroe ven aan, dan kan men begrijpen, hoeveel voorwerpen vroeger gemist werden, die wij thans bezigen en waarvan wij het van zelf sprekend vinden, dat wij ze gebruiken, ter wijl elk dier voorwerpen vele eeuwen ge- leden moest worden uitgevonden. De oudste schroeven, die wij bezitten, zijn uit den Romeinschen keizertijd (dus na de ge- boorte van Christus). Zij zijn gevonden aan den Rijn en waren van brons gemaakt, maar zij zijn uit een periode, toen men al eeuwen lang spijkers kende. Ook hierbij geldt de regel, dat een uit vinding aanvankelijk primitief is, onvol- maakt, min of meer grof en eerst lang- zamerhand technisch wordt verbeterd Er bestaat tusschen de doom, die oudtijds om te naaien gebruikt werd en onze staun naalden slechts een „technisch" verschil. 1 De man met het oorspronkelijk idee was de uitvinder. Die onbekende man is een der i grootste weldoeners der menschhiyd ge- weest. T. g. T. VIJF EN VEERTIG TRANSPORT- WAGENS ZOEK. Naar de TeL ter oore komt heeft de minister van Oorlog den oorpscommandan- danten opheldoring verzocht over een aan- tal transportwagens voor vier paarden. Bij het begin der mobilisatie beschiktte men over 48 in goeden staat verkeerende wagens. Op 1 Januari jl. waren nog slechts 3 van die wagens aanwezig. DE NEDERL.-BELGISCHE KWESTIE. Bij de behandeling der begrooting van Buitenlandsche Zaken in de Belgiscne Se- naatzitung van Woensdagmiddag heeft se- nat.r Van Overbergh aangeorongen op een spoedige oplossing van de Nedcr- landscn-Bclgische kwestie. Spreker wees op de noodzakelijkheid om met Neder- iand vriendschappelijkc betrekkingen te on- dcrhouden. DE OPSPORINGSMETHODE TE WE ESP. De heer Mendels heeft de vofgende vragen gesteld aan den minister vain Justitie: 1. Is het den minister bekend, dat de i politieautoriteit te Weesp, belast met het doen van nasporingen betreffende een in- j braak in een fabriek aldaar, ten deze ge- i bruik heeft gemaakt van de diensten van j eeni tigezetene dier gemeente, die t>e- weert met onzichtbare wezens uit de j gcesteswereld in ve'binding te kunnen flteden, teneinde iaubs dien weg onthull- j lingen of aanwijzingen omtrent de onbe kende daders te verkrijgen? 2. Oordeelt de minister dergelijke op spcringsmethode gewenscht en oorbaar? 3. Zoo neen, acht de minister het dan niet noodig den beta Men politie-ambte- naar te doen weten, dat hij zich voort- aan van dcrgelijk iptreden hebbe te ont- houden WIJZ1GING VAN HET 1NVOERRECHT OP SIGAREN. Donderdag is in de staatscourant af- gekondigd de wijziging van het invoer- recht op sigaren. In de tabel, vastgesftejd bij artikel 1 der wet van 15 Augustus 1862, wordt de post „Tabak", zooals die is gewijzigd bij de wet van 6 Mei 1921, vervangen door: Tabak, boven den accijns: Tabak gekorven, karotten, snuif- en alle andere gelabriceerde, waarde 30 pet. Tabak in rollert of bladen en ongeplet- te stelen 100 K.G. fl.40. Tabak geplette stelen 100 K.G. f 5. Tabak, sigaren, waarde 30 pet., doch niet minder dan f 15 per 1000 stuks, be- rekend voor elke soort en kwaliteit af- zonderlijk. Tabak sigaretten, w aarde 45 pet. DE BELG1SCHE KAMER BeSLOOT IN BEGINSEL TOT VERVLAAMSCHING DER GENTSCHE HOOGESCHOOL. De Belgische Kamer hervatte Dinsdag de besprekingen over de vervlaamsching van de Gentsche h ogeschool, een on- dcrwerp, dat sedert clen oorlog weer tot een fellen pcrtijenstrijd aanleiding gaf. De flaminganten, de Vlaamsche frontpartij, hebben Dinsdag in de Kamer een gra tis bokswedstrijd aangeboden aan de franskiljons. Het was een zeer rumoeri- ge zitting, maar tot handtastelijkheden kwam het toch niet. Voor- en tegenstan- ders zetten nogmaals hun eischen' in de hoogeschoolkwestie uiteen. Ai dadclijk kreeg de liberaal Mechelynck het aan den stok me.»Je Clcrck van de frontpartij. Daarop werd de Waalsche ka- tholiek Tschofftr uitgejouwd, omdat hij door een nieuw voorstel de Vlamingen af- valt, met wie hij onlangs een accoord had aangegaan. Een geweldig lawaai ontstond. toen de Vlaamschgezinde liberale minister Franck zich bij de stemming aansloot bit de vocrstanders van de vervlaamsching der Gentsche Hoogeschool. Zijn partijgenoot Paul Hymans en de Walen schreeuwden Franck beleedigingen toe en gaven hem den raad af te treden en de liberale partij te verlaten. Toen het wat kaimer werd, begon de Kamer te stemmen. Met 97 tegen 82 stem- men en vier onthoudingen, werd het amen- dement-Hvmans verworpen, waarin wordt voorgesteld, dat aan de universiteit te Gent de colleges voor een deel in het Fransch, voor een ander deel in het Vlaamsch zullen worden gegeven. Een amendement-Tschoffen, dat een verdubbeling van bepaalde colleges voor- stelt, wtTd eveneens verworpen. Het etrste artikel van het wetsontiwerp op de vervlaamsching der universiteit te Gent, wacrbij aan deze universiteit col leges in het Vlaamsch zullen worden ge geven, werd aangenomen met 89 tegen 85 stemmen en zes onthoudingen. Het tweede gedeelte van dit eerste ar tikel, wacrbij de Fransche colleges in bij- 2»ndere vakken aan de universiteit te Gent werden gehandhaafd, is zonder hoofd.e- Iijke stemming aangenomen. Het geheele artikel is daarna aangenomen met 85 te gen 83 stemmen en 12 onthoudingen. Deze eerste stemming beteekent een overwinning voor de Vlamingen, voorai voor de fractie-van Cauweiaert. Het prin- cipe der vervlaamsching is vastgesteld. maar met een uiterst kleine meerdcrheid. HET DRANKVERBOD IN AMERIKA. Een Iichter met 4090 kisten whisky, waarvan de waarde wordt geschat op een half millioen dollar, is bij Sandyhook in besfag genomen. DE ZOOVEELSTE MOORD IN IERLAND. Woensdagavond werd te Dublin James Dwycr, een kruidenier, vroeger lid van den Dail Eireann en krachtig aanhanger van den Ierschen Vrijstaat, in zijn wo- ning doodgeschoten. Toen hij in de open deur van zijn winkef stond, kwam een man naar hem toe. die hem vroeg of hij Dwyer was. Toen de kruidenier een be- vestigend antwocrd gaf, zeide de onbe kende „Ik heb een boodschap vocr u. Op het^elfde oogenblik haalde hij' een revolver voor den dag en loste daarmede twee schoten op Dwycr, die doodelijk ge- troffen, neerstortte. De mocrdenaar wist te ontkomen. Met het naderend Kerstfeest nemen de geruchten omtrent het tot stand komen van een vrede tusschen beide partijen toe. De redescommissie, die door den Senaat van den Ierschen Vrijstaat werd benoemd. zet in stilte haar taak voort. Naar ver- luidt, worden met twee vooraanstaande leiders der opstandelingen, onder wie een gevangene, besprekingen gevoerd, met behulp van personen, die als bemiddelaars optreden. De regeering van den Vrijstaat is bereid, vrede te sluiten, maar zij houdt vast aan de voorwaarde, dat de opstande lingen hun wapens moeten uitleveren. TER NEUZEN, 22 Dec. 1922. AMUSEMENTSGELEGENHEDEN. Zooals uit de advertenties in dit nummer blijkt, zal er voor de liefhebbers alhier ge- durende de feestdagen voldoende gelegen- i heid zijn, zich op verschillende wijze te amu- i seeren. De Zeelandia-bioscoop heeft voor vijf achtereenvolgende dagen belangstellingwek- kende programma's aangekondigd. De tooneelvereeniging „Vooruitgang is ons streven" kondigt 2 uitvoeringen aan en ook het gezelschap ,,Josephat" dat hier bij de jongste kermis zoo'n druk bezoek ver- wierf treedt verschillende avonden op. In het „Hotel Rotterdam" zal, onder lei- ding van het artistique orkest weer een the dansant worden gegeven, dat den laatsten tijd ook zeer in den smaak bleek te vallen. Naar we vernamen is ook de orkestver- eeniging „Cresendo" nog voornemens de volgende week een concert te geven. VOETBAL. Op het terrein van T. S. C. alhier zal ge- durende de Kerstdagen voor de voetballief- hebbers te genieten vallen van verschillende wedstrijden. HET VERGAAN DER CORNELIS. De Raad voor de Scheepvaart heeft uit- spraak gedaan betreffende het vergaan van het stoomschip „Cornelis". De Raad is van oordeel, dat de „Corne- lis" op 15 of 16 October 1922 met man en muis is vergaan bij Grundkallengrund. Hoogstwaarschijnlijk heeft men aan boord van de „Corneiis" het lichtschip Grund- kallen aangezien voor het lichtschip Stor- brotten. Dacrvoor was aanleiding. Immers het lichtschip Storfcrotten had elk 13 seconden een wit groepschitterlicht en wef schittering 0.5 seconden, duister 1 seconde, schittering 0.5 seconde, duister 1 seconde, schittering 0,5 seconde, duister 10 secon den. Dit lichtschip was door een rnijn ge- troffen en gezonken, gelijk in het B. a. Z. No. 220/1991 van 3 October 1922 was aangekondigd. Het lichtschip Grundkallen gaf voorheen om de 30 seconden een groe- penlicht van afwisselend wit, rood, wit. Zooals in het B. a. Z. van 18 April 1922 No. 80/741 was medegedeeld, bestond het voornemen om dit licht van Grundkallen te veranderen in een geheel wit groepen- licht om de 15 seconden: schittering 4 seconden, duister 1.5 seconde, wit 1 se conde, duister 1.5 seconde, wit 1 secon de, duister 6 seconden. Naar het B. a. Z. van 24 October 1922 No. 238 2149 be- richtte, had die verandering toen plaats gehad. Het is onzeker of de kapitein van de „Cornelis", toen hij Grundkallen passeer- de, wist, dat het lichtschip Storbroiten vergaan was. In ieder geval; zal hij niet geweten hebben, dat de voorgenomen wij ziging van het licht van Grundkallen had plaats gevonden en hij zal nu dit nieuwe iicht hebben aangezien voor het oude lichtschip Storbrotten, of indien hij wist, dat dit schip was gezonken, voor een nieuw, zij het tijdelijk, lichtschip Stor- brotten, waarvan het licht ongeveer het- zelfde karakKr had. als dat van het oude. Alleen aldus toch is het te verklaren, dat de „Cornelis" belaud is tusschen het licht schip Grundkallen en de Zweedsche kust. Had de kapitein zich het B. a. Z. No. 80/741 hkrboven bedoeld herinnerd, dan had hij waarschijnlijk het daglicht wel afgewacht. Uit het feit, dat de bemanning op 15 October weigerde het schip te verlaten. blijkt wel hoe zeer alien van pHichts- betrachting doordrongen waren en doet tevens te niet allie praajes wel'ke geloo- pen hebben over muiKrij die aan boord geweest zou zijn, waarvan niet het min- ste is gebleken. Evenmin is gebleken dat er lets aan boord, hetzijj aan het schip, hetzij aan reddingsmiddefen niet in ordie zou zijn geweest. Het o.,verwachts opgestoken ruwe weer de storm is voor het op de klippen ge- strande schip noodlottig geworden. Opgemerkt worde nog, dat het ge wenscht is, dat de iichten van vuurschepen, welke zoo dicht bij elkaar liggen, als Grundkallen en Sorbrotten lichtschip een zeer vtrschillend karakt^r dragen. Naar trouwens het B. a. Z. van 17 October 1922, No. 232/2093 mededeelde, is in plaats van het vergane lichtschip Stcrbrotten gelegd het lichtschip „Reserve 1" dat een vast- rood licht vcrtoont, maar welk lichtschip naar B. a. Z. 249/2252 van 6 "November 1922 is binnengehaald. WAARSCHUWING VOOR AANGETEE- KENDE BRIEVENVERZENDERS. Men wijst ons er op, dat zij, die gewcon zijn geldbedragen in aangeteekende brieven te sluiten, er goed aan zullen doen dit voor- taan te verzenden met aangegeven waarde, omdat de Posterijen dergelijke bedragen niet vergoeden, als bij aankomst en afleve- ring van een „aangeteekenden" brief blijkt, dat de geldswaardige papieren of bankbil- jetten daaruit zijn verdwenen, bijv. door opensnijding der randen. De heeren Post- autoriteiten huldigen ten deze de opvatting: de brief is afgeleverd en daarmee is aan onze verplichting voldaan. De eenige weg ont niet de dupe te wor den van zoo'n wel-afgeleverden, maar overi- gens leegen brief, is, dezelve te verzenden met „aangegeven waarde". Dit kost wel iets meer aan port (2i/2 cent per 100 bin- nenland, 10 ct. voor buitenland per 150, met uitzondering van Belgie, Duitschland, Groot-Brittannie en Oost- en West-Indie (per zeepost), waarvan de extra-porten slechts 5 ct. per f 150 bedragen), maar het geeft tenminste zekerheid voor den inhoud en het bespaart ergernis. BESMETTEL1JKE ZIEKTEN. Het aantal gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 1016 Dec. in de Prov. Zeeland bedroeg: Roodvonk: Hoofdplaat 1, Vlissingen I. EXAMEN BOEKHOUDEN. Voor het vanwege het Instituut ,,Mer- curius" te Amsterdam gehouden ex am en be- haalde de heer A. Geijt het diploma R. C. boekhouder. BRUT ALE 1NBRAKEN TE HULST. In den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn te Hulst brutale inbrekers aan het werk geweest. Omstreeks 1 uur hoorde de heer Jos. Wauters, die alleen thuis was, gerucht bene- den in zijn woning. Eerst schonk hij Jaar- aan geen bijzondere aandacht, denkende, dat het zijn vrouw was, die van een bezoek in de omgeving was thuis gekomen. Daar alles echter zoo geheimzinnig stil ging, werd zijn argwaan gewekt. Hij stapte uit bed en waarschuwde zijn naast zich wonen- den zwager, door op den muur te kloppen, waarop hij zich naar beneden begaf. Eerst zag hii nog licht door de trapdeur, maar eer hij beneden kwam, was het licht verdwenen en ook de nachtelijke bezoekers, met ach- terlating van een breekijzer. De bezoekers hebben zich blijkbaar door verbreking der deur van het poortje naast de garage toegang verschaft tot het achter- gelegen erf. Daar zijn zij blijkbaar voor nemens geweest een ruit van de tuinkamer uit te snijden, doch hebben zulks bij .n-rv voornemen gelaten toen zij bemerkten, dat de deur open was. In de huiskamer zijn alle kasten en laden opengebroken en de inhoud er van ver- spreid. Uit een buffet is pi. in. /300 mee- genomen, welke de heer W., die anders geen contanten in huis houdt. nu toevallig be- schikbaar had gehouden voor het voldoen, van een verwachten wissel. De heer W. heeft den veldwachter ge- waarschuwd, die plaatselijk een en ander opnam, dat nog geen licht in de zaak bracht. Naar schatting van den tijd, is ongeveer op het uur, dat de bezoekers bij den heer W. verdwenen zijn, een bezoek begonnen bij den heer Brenners, ontvanger der registratie en domeinen, aan de Groote Bagijnenstraat, |J Langs een achterstraatje, waarop tie achter- poorten van verschillende woningen uit- komen, en na overklimming van muren, heb- ben de bezoekers zich na het uitsniiden van een ruit toegang verschaft tot het kantoor. Daar hebben zij uit een lessenaar een be- drag van 25 en uit de woonkamer van den ontvanger f 10 meegenomen. Hier zijn de heeren buitengewoon brutaal en gerust te werk gegaan. De heer B. was met zijn echtgeuoote on- geveer half 6en uur thuis gekomen en onge veer 1 uur later hoorden zij de bezoekers binnenkomen. De wetenschap, dat het geld elders geborgen is en vrees voor ertTer y j weerhieid den heer B. naar beneden te gaan.~< Het echtpaar heeft zoo ongeveer anderhalf uur het gerucht der bezoekers gehoord, die zich heelemaal niet geneerden, want men hoorde hen duidelijk loopen en met deuren slaan. Omstt/r .sts 4 uur zijn ze langs de voordeur vertrokken. Zij lieten een zwaar breekijzer, waarmede een binnendeur ver- broken is achter. Het is wel een grlezelig denkbeeld. als men zoo geruimen tijd hulpeloos me1 on- genoode bezoekers in huis zi(. De echtoe- noote van den heer B. was Woensdag den geheelen dag nog zeer ontsteld. Bij der heer B. bleek ook de telefoonleiding door- gesneden. Dit is wel een overbodige vnor- zorg der inbrekers, daar men 's nnchts toch per telefoon niemand bereiken kan. Uit alles blijkt. dat zij die aan het werk geweest zijn, goed met de toestanden op de hoogte waren, althans zeker van de ligging der perceelen. HOEK. Naar wij vernemen ontstond Donderdag- morgen door het omvallen eener petroleum- lamp, brand in een materialenbergplaats van den heer J. van Drongelen, aannemer. De brand greep zoo vlug om zich heen, dat de bergplaats en aangrenzend paarden- stal spoedig een prooi der vlammen waren. STOPPELD1JK. De heer A. de Maat alhier is geslaagd voor het Mercurius-diploma boekhouden. ST. JANSTEEN. Geslaagd 21 Dec. 1.1. voor de acte wis- kunde 1. o. te's Gravenhage, de Eerw. zuster Joh. le Cruoe van Etten, in de wereld mej. P. L. Baart van Kapellebrug. BOSCHKAPELLE. De tooneeluit sering gegeven door de e' R. K. Propaga-.daclub „S. S. Petrus en COURANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 1