INGEZONDEN MK>*KVBKUNK Aambeien. De hevige jcuk en •stekondm- pijh moeten spoedig zwichten voor Foster's Zelf door haar verzachtende, lieelende en ahtisopfiscbe eigen- sohappen. Foster's Zal; uelpt oo.: uitstekead bij jeukende nuidkwalen, eczema, uitslag en huidroos. Prijs f 1,75 per doos, alom ver- krijgbaar. POLITIC. Op het bureau van politie alhier zijn als gevonden gedeponeerd: een knipines, een paar heerenhandschoenen en een sleutel. Rechthebbenden vervoegen zich aldaar. A. C. LENSEN's STOOMVAAK IMaA j SGHAPPlj—TER NEUZEN. s.s. ARY in lossing te St. Micjieals. s.s. HELENA, jn lading de Gulf port Miss voor Buenos Ayres. s.s. TERNEUZEN te Ter Neuzen op- gelegd, SCHEEPVAARTBEWEGING. 8 Decent bet. Eng. s.s. Ashton, 2702 M3.. kolen, van Goole voor Ter Neuzen. Eng. s.s. Carterside. 1994 M3., kolen Van Hull voor Gent. Eng. s.s. Gen. Havelock, 2073 M3„ stuk- goed, van Newcastle voor Gent. Eng. s.s. Trelevan, 13449 M3., erts, van Antwerpen voor Ter Neuzen. Eng. s.s. Carlston, 1874 M3,, kolen, van Goole voor Gent, Eng. s.s. Easterner, 1748 M3., kolen, van Ktngslynn voor Gent Eng. s.s. Shief Arrow, 5925 M3., kolen, van Newcastle voor Siuiskil. Nederl. s.s. St. Annatend, 6367 M3., kolen, van Newcastle voor Sluiskii. Eng. s.s. Oakover, 981 M3., iedig, van Rochester voor Gent. Belg. loodsboot No. 3, 535 M3., Iedig. van Ostende voor Gent. Eng. s.s. North Quay, 2065 M3„ van Gent naar Blyth. Eng. s.s. Curler, 1717 M3., Iedig, van Gent naar Blyth. Eng. s.s. Brandenburg, 4170 M3„ 'edig, van Gent naar Hamburg. Nederl. s.s. St. Philipsland, 6445 M3., Iedig, van Sluikil naar Newcastle. Letlands. s.s. Turaida, 4543 M3., iedig, van Gent naar Newcastle. Belg. s.s. Condroz, 3177 M3„ Iedig, van Ter Neuzen naar Sunderland. Eng. s.s. Avocet, 3985 M3.. stukgoed, van Gent naar Belfast. Eng. s.s. Edifh, 2010 M3„ ijzer, van Gent naar Newport Mon. 9 December. Eng. s.s. Gala, 2826 M3.. stukgoed. van Gent naar Antwerpen. Belg. s.s. Sierra Verde, 4625 M3., :edig. van Gent naar MethiL Eng. s.s. Prutft, 13294 M3., Iedig van Ter Neuzen naar Middtesbro. Eng. s.s. Quentin, 3607 M3„ stukgoed, van Leith voor Gent. Eng. s.s. Nanset, 1084 M3., Iedig, van Antwerpen voor Gent. Duitsch s.s.- Finnland, 1368 M3., hout, van Kasko voor Gent. Eng. s.s. Avontown, 4952 M3., erts. van Pomaron voor, Gent. Noorsch s.s. Alix, 3156 M3„ kplen. van Neath Abby voor Gent. Eng. s.s. Thysa, 6866 M3„ kolen, van Methil voor Gent. Eng. s.s. Merville, 2930 M3„ kolen, van Goole voor Ger>t. Eng. s.s. Qlofield, 12437 Iedig, van Ter Neuzen naar Barry Roads, Duitsch s.s. Greta Gords, 2474 M3., Iedig, van Gent naar Seaham. Eng. s.s. Shief Arrow, 5925 M3„ Iedig, van Siuiskil naar Newcastle. Eng. s.s. Wye Valley, 10619 M3., iedig. van Ter Neuzen naar Cardiff. Fransch s.s. Guebwiljer, 6746 M3., 'ed'ig. van Gent naar Bordeaux, Eng. s.s. Wollaton, 1388 A\3.;, Iedig, van Gent naar Hull. Eng. s.s. Derwent, 2349 M3., stukgoed, van Gent naar Goole. j Eng. s.s. Falcon, 1910 M3„ sipkgoed. van Gent—Ter Neuzen naar Londen. Eng. s.s. Gen. Havelock, 2073 M3., stuk goed, van Gent naar Newcastle! Eng. s.s. Nesta Williams, 1385 M3„ Iedig, van Gent naar Goole. Eng. s.s. Dilston, 4329 M3., Iedig van Gent naar Newcastle. Eng. s.s. Darlington, 3044 M3., stukgoed. van Antwerpen voor Gen,t. Eng. s.s. Oakover, 981 M3„ fosfaat, van Gent naar Newhaven. 10 December. Noorsch ,s.s. Lillemor, 3205 M3.< <olen. van Port Talbot voor Gent. Eng. s.s. Carterside, 1994 ,M3„ Iedig, van Gent naar Goole. Eng. s.s. Calder, 2(k)5 M3„ stukgoed, van Gent naar Goole. Eng. s.s. Relentless, 5938 M3., Iedig, van Gent naar Newcastle. Eng. s.s. Brilliant, 1860 M3„ fosfaal. van Gent naar Adrossan. Amerik. s.s. West Munham. 17435 M3., Iedig, van Gent naar Houston. Eng. s.s. Trelevan, 13498 M3., Iedig, van Ter Neuzen naar Hamburg. Noorsch s.s. Fagersborg, 1134 M3., ko len, van Britonferry voor Gent. Eng. s.s. Fernande. 3711 M3., Iedig, van Gent naar Goole. Eng. s.s. Darlington, 3044 M3., stukgoed. van Gent naar Hull. Eng. s.s. Easterner, 1748 M3„ Iedig. van Gent naar Grimsby. Eng. s.s. Nanset, 1084 M3.. Iedig. van Gent naar Newcastle. Duitsch s.s, Anvers, 2511 M3., Iedig van Gent naar Newcastle. Eng. s.s. Kylebute. 1501 M3., Iedig van Londen voor Gent, Eng. s.s. Blackcock, 1393 M3., stukgoed van Londen voor Gent. Eng. s.s. King Fisher, 818 M3., stukgoed, van Londen voor Gent. Eng. s.s. Aire, 1974 M3„ stukgoed. van Goole voor Gent. Van 11 tot en met 12 December werden langs de Oostsluis alhier 66 binnenvaar- tuigen op- en 76 afgeschlit; langs de Mid- densiuis 20 op- en 25 afgeschut; langs de Wcstsluis 5 op- en 3 afgosObut. twordt nu ook gezfegd: het staat er nu eenmaa! <er dan wordt ur bezvraar getnaakt tegen af- hreken. Het komt hem voor, dat de raad een bepaalden tijtl behoort aan te nemen waarop het moet opgeruimd zijn eh daaraan vasthou- der>. Wat de voorstellingen betreft die er ge geven worden, in den laatsten tijd, meent hi j to; t ook wel eens wat te moeten zeggen. Als aij te plakkaten bekijkt zijn het alle voorstel lingen van moord, roof en liefdesgeschiedenis- seij. Hij weet niet of hetgeen binnen te zien wordt gegeven met die reclame overeenstemt, maar hij zou van den voorzitter toch wel eens will en vernemen, of er toezicht op het ver- tomule wordt uitgeoefend en welke lijn daarbij wor.lt vastgehouden, want het komt hem voor, ziende op wat buiten vertoond wordt, dat die veTTOoningen de menschen in piaats van te verheffen zullen neer halen. lie heer DE BIDDER wijst er op, dat ook als voorwaarde gesteld wordt, dat de films aa. -de goedkeuring 'vah den burgemeester moeten worden onderworpen. Hij weet niet in hoeverre deze van dat recht gdbruik maakt, maar hij heeft nog niets gezien, dat aanstoot zot kunnen geven. Voorts merkt hii op, dat de in de nabijheid wonenden geen schade van dese inrichting1 kunnen hebben, daar eventueel hoogere verzekeringskosten door den exploi- moeten worden betaald. I»e heer SCflEELE zou toch gaarne van den voorzitter vernemen. hoe hij denkt over de tarrt moeten worden betaald. De heer VAN DklEL deelt mede, in de ge legenheid te zijn gesteld de vertooningen bij te wonen en hij heeft nog niets gezien, dat stootend of verkeerd kan geacht worden. Hij is van meening, dat het veel beter is, dat ook de jong-eren hunne centen besteden aan de bioscoop, dan Uan hetv.siigarelten rooken. Er zijn principieele tegenstanders van de bios coop en die komen er niet in. Als ze bezwa- ren uiten, weten ze dat dus niet uit eigen aanschouwing, anders konden ze aantoonen wai h. i. onbehoorlijk was. (hn misverstapd te voorkomen deelt hij mede, dat de vrijkaart die hij bezit niet van de airectie afkomstig is, maar voor hem is ge- nomen. Men zou anders kunnen denken, dat hij als wederdienst voor de directie pleit. Hij neemt er ook meermalen zijn kinderen mee naar toe en zou dat zeker niet doen, als het aanstootelijke vertooningen waren. Des Woens- dag worden er voorstellingen gegeven tegen laag tarief en als hij er komt, merkt hij op, dat daarvan ook door velen uit de gegoede kla-.se gebruik gemaakt wordt. De bioscoop voorziet dus in een behoefte. Ook sprekev wenscht echter niet tot 1929 ver,gunning te geven tot instandhouding van dit houten gebouw, doch een redelijken termijn, om rot een goede oplossing te komen. I e heer HAMELINK is van meening, dat deze inrichting recht van bestaan heeft, doch er wordt hier een belangrfjke afwijking van de verordening gevraagd voor langen termijn en hii acht het een verkeerden stap, om daar- op i te gaan. Wel maet er rekenihg mee ge- houden worden, dat de inrichting er nu een maa! staat. De ondernemer moet tiid gelaten worden, om te kunnen riagaan of de inrich ting levensvatbaarheid bezit, maar hij acht zich. niet verantwoord om tot 1929 afwijking toe te staan. Hij merkt nog op, dat in de voorwaarden van aankoop van den grond staar, dat het terrein binnen 2 jaar moet bebouwd zfj: Er zou dus verlenging kunnen gegeven worden tot het tijdstip waarop de grond moet zijn bebouwd, dat zou voor den ondernemer reeds een belangrijke concessie zijn. Hij be- hoeit dan ook de gvoote kosten niet te maken, die hij nu Voomemens is te doen. De heer SCHEELE merkt op, dat er de voorwaarde aan verbonden zou kunnen worden dat hii niet mag uitbouwen. pit heer HAMELINK acht-het maken van privaten en urinoir dringend noodig, want an ders zou het ten slotte uitloopen op een aantal processen-verbaal De heer GEELHOEDT deelt mede, dat de exploitant privaten wil maken en een soort wachtkamer, Hij acht een termijn van 2 jaar nog al scherp gesteld. Indien de rentabiliteit der ondememing blijkt, zal de ondernemer wel niet tot '29 wachtett en al vroeger het houten gebouw door een steenen veranderen. De heer VAN CADSAND merkt op, dat, in verband met de eischen der bouwverordening dat houten gebouw er nooit had mogen staan. De VOORZITTER meent, dat men, al naar gei.ang van het standpunt, dat men hier tegen- over inneemt, de eischen wat korter of langer kan stellen. Hij meent echter, dat, welk stand punt men ook inneemt, erkend zal moeten worden, dat de bioscoop in een zekere be hoefte voorziet. En dan moet men naar zijn meening he1 voortbestaan ook niet onmogelijk maken. Naar aanleiding der vraag van den heer Scheele deelt spreker mede, dat geen films worden vertoond, die niet doer eene in Neder- land bestaande bioscoopcommissie zijn goed- gekeiurd. Zoodra spreker zou bemerken. dat de exploitant zicb niet aan die afspraak hield, zou hij ingrijpen. Wat de reclames betreft, die zijn niet steeds met den inhoud in ovcreen- stemming. Er worden wel schreeuwende recla mes gemaakt, om daardoor het publiek te lokken. De heer DE RIDDER acht een termijn tot 1924 te kort, om te kunnen beoordeelen of de bioscoop al of niet vOldoende leveiisvatbaar- heid bezit. Dan bestaat deze te nauwernood 2 jaar. De heer DE JAGER wijst op de voorwaar den waaronder de grond is verkocht. Daarin is hepaald, dat het terrein binnen '2 jaar moet bebouwd zijn,,. De VOORZITTER merkt op, dat ook ver ier, zing kan worden toegestaan en in het be sluit., dat de raad hieromtrent nemen zal, vin- ien burgemeester en we^jiouders alsdan bij een verzoek om verlenging van den termijn van bebouwing een vingerwijzing. De heer HAMELINK oppert het denkbeeld, verlenging te geven tot Juli 1925. Dan weet de ondernemer vooruit, waar hij zich aan te houden heeft. Anders zit men weer met het geval, dat men moeilijk een verzoek om ver lenging kan afwijzen, onder verwijzing naar dt kosten die de ondernemer zich voor de in richting heeft getroost, maar daar staat tegen- over. dat er ook op gewezen kan worden, dat h wist, wat hem te wachten stond. De heer VAN HASSELT merkt op, dat met Juni ongeveer het bioscoop-seizoen eindigt, in verband daarmede stelt hij voor, de ge- vraagde afwijking van de bouwverordening te verleenen tot 1 Juli 1925. Met 6 tegen 4 stemmen wordt aldus be- sloten. Voor stemmen de heeren Hamelink, Van Priel, Harte, Geelhoedt, Van Hasselt en De Ridder; tegen stemmen de heeren De Jager, Scheele, Van Cadsand en Colsen. 14. Verzoek van J. W. Loof, om vergunning tot afwijking van art. 10 der bomvver ordening. Naar aanleiding van een verzoek van J. W. Loof, te Ter Neuzen, die verzoekt hem ont- heffing te willen verleenen van de bepaling in de eerste zinsnede van art. 10 der bouwveror dening voor de gemeente Ter Neuzen, daar hij gaarne een keukentje zou bouwen aan zijn woning stan ride in de Tholensstraat no. 39 en' er dan minder dan een derde open ruimte zal overblijven, stellen burgemeester en wet houders voor, in overeenstemming met het advies der Gezondheidscommissie te Ter Neuzen de gevraagde ontheffing te verleenen. Met aigemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 15. Verzoek van de afdeeling Ter Neuzen van het Genootscftap toi opvoeding te Roosendaal, om vergunning tot aan- siuiting op het gemeentenooi. Naar aanleiding van een verzoek van J. M. C. Priem, overste van de afdeeling Ter Neuzen (N leuwstraatvan het „Genootschap tot op voeding" gesestigd te Roosendaal, welke daarin te kennen geeft, dat het tot afvoer van het riooiwater van <ie in aanbouw zijnde be- yaargchool noodig is, dat van af die school tot het gemeenteriool, gelegen in den brand- gang, een aansluiting wordt gemaakt, en daarvoor den raad vergunning verzoekt, stel len burgemeester en wethouders voor, de ge vraagde vergunning te verleenn. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 16. Omvraag. a. De heer DE JAGER herinnert, vroeger wei eens gevraagd te hebben naar de kosten van verbouwing en inrichting tier secretaire. Dat is al een paar jaar geieden, maar die zijn nog niet verstrekt. Hij wil thans nog eens herinneren aan de beiofte, door den voorzitter gedaan, dat de kosten van het gebouwtje op de begraafplaat.s zouden worden opgegeven. Hij zou dit niet gaarne in het vergeetboek zien raken en ver zoekt aan den raad op te geven de totale kos ten, wat dit gekost heeft aan bouwstoffen, aan werkloon van de personen die er buiten het gemeentepersoneel aan gewerkt hebben en ook de kosten van den tijd die er door het gemeen tepersoneel aan gewerkt is, opdat de raad een volledig overzicht kan krijgen wat dit werk in eigen beheer gekost heeft, en een vergelij- king kan gemaakt worden met de kosten vol- gens aanbesteding. Voorts vraagt hij, of het niet mogelijk is, tegen de volgende raadszitting aan den raad over te leggen een volledige kostenberekening van de kopschool. De VOORZITTER zegt toe, dat de bereke- ning van het gebouwtje op de begraafplaat.s zal worden overgelegd en dat burgemeester en wethouders in de volgende vergadering de kos ten van de kopschool zuilen opgeven, in ver band met een te doen voorstel tot verhooging1 van de voor dien bouw aangegane geldieening, b. De heer VAN CADSAND zou gaarne worden ingelicht, hoe het nu met de brand- weer te Siuiskil staat, want bij den laatsten brand bleek, dat er wat haperde. Er is ook voor Sluiskii een vrijwillige brandweer opge- roepen en daarvoor zijn een 20tal personen aangenonien. Nu schijnt het echter, dat deze door burgemeester en wethouders niet worden aangesteld en dat ook de oude brandweer niet ontslagen wordt. Daardoor wist het bestuur der brandweer te Siuiskil niet, hoe de zaak eigenlijk in elkaar zat, hetgeen stagnatie ver- oorzaakte, en daaruit zouden wanordelijkheden kunnen voortkomen. Hij merkt verder op, dat het nieuwe bestuur met de 20 vrijwilligers onvoldoende is voor de bediening der spuit. Als men er 4 man af- rekent voor het bedienen der straalpijp en de slangen, Schieten er 16 over, dat is 2 ploegen van 8 man om te pompen en naar aan spieker verzekerd is, kan men dat niet langer als een kwartier volhouden. De VOORZITTER deelt mede, dat hetgeen de heer Van Cadsand meedeelt, voor een groot deel bij burgemeester en wethouders niet be- kend is. Hij zal een onderzoek instellen, en zegt verbetering toe. Wat het aantal man- schappen betreft, dat is aldus genomen in af- wachting van het aanschaffen van een tweede motorspuit, dan komt de motorspuit uit de kom naar Siuiskil. c. De heer SCHEELE ach zich gedrongen een pijnlijke kwestie ter sprake te brengen, n.l. de alhier voorkomende werkstaking. Het spijt hem met het oog daarop wel, dat en de heer Nolson, en de heer De Meijer, die daar van op de hoogte zullen zijn, niet teg'enwoordig zijn, omdat deze mogelijk de gewenschte in- lichtingen zouder, kunnen geven. Er is nu in Ter Neuzen voiop werk, tenge- volge van een staking onder de ertslossers te Antwerpen. Aan wiens zijde het recht is, laat spreker geheel buiten beoordeeling, maar het komt hem voor, dat de sociaal-democratische transportarbeiders De heer VAN DRIEL: Pardon, het is geen sociaal-democratische bond, het is de ifdee- ling Ter Neuzen van den Centralen Bond van Transportarbeiders. De heer SCHEELE; Welnu, de centrale transportarbeidersbond dan, komt mij voor een bedenkelijke houding aan te nemen, door zijne leden te weerhouden aan die schepen te werken. Daardoor blijven die leden werkloos rondloo- pen, terwijl de werklieden van buiten de ge meente het werk verrichten en het verdiende loon dus buiten de gemeente gaat. Spreker hoorde. dat de Christelijke en Roomsch-Katholieke arbeiders aan bet werk blijven, doch dat de centrale bond zijn leden weerhoudt met bedreiging, dat zij, als zij wer ken, niet meer in aanmerking zullen komen voor de voordeelen van het werkloozenfonds, hetgeen velen bevreesd maakt. En deze sta king wordt nu alleen aangezet uit sympathie met de Antwerpsche stakers. Spreker wijst er op, dat het juist aan den invloed van die zijde te danken is. dat de haven van Ter Neu zen thans in een minder gunstige positie ver keert, waar ze hebben getracht concurrentie onmogelijk te maken door de hooge spoorweg- tarieven, en de gelegenheid om hier veel werk te krijgen daardoor was afgesneden. Nu zal het gevolg zijn, dat, als de staking voorbij is, het werk ook weer verdwijnt, doch spreker is van oordeel, dat, indien nu blijk ge geven werd wat hier op flinke wijze gedaan kan worden, dit toch misschien een bepaalde firma wel aanleiding geven kon zijn erts naar hier te blijven zenden men heeft dat vroe ger toch ook gehad en dat het werken op die wijze in het belang was van de toekomst van Ter Neuzen. Hij wenscht aan den voorzitter de volgende vragen te stellen: 1°. daar in deze haven onder de transport arbeiders de staking is uitgebroken, met als gevolg vrijwillige werkloosheid; in hoeverre hebben deze stakers recht op uitkeering? 2°. is bet waar, dat de leden van de cen tralen transportarbeidersbond, die blijven wer ken, en door genoemden bond als lid zouden geschrapt worden, daardoor het recht op werk- loozensteun zouden verliezen? 3°. hoe denkt de voorzitter er over, om op duidelijke wijze eens een bekendmaking aan te plakken (bijvoorbeeld aan het stadhuis) waarop eens uit elkander gezet wordt, wat de gevolgen zijn van zulk een staking, en voor de burgerij, en bovenal voor de stakende menschen zelf De heer HAMELINK zal niet trachten de aanleiding der staking te Antwerpen uiteen te zetten, maar wil in het licht stellen, dat het eigenlijk geen verlies voor Ter Neuzen is, als de Ter Neuzensche werklieden de hier komen- de schepen niet lossen, omdat, indien er te Antwerpen geen staking was, die schepen hier ook niet zouden komen, en ze, als de staking achter den rug is, ook weer zullen wegblijven, zooals we dat met de 2 kolenstakingen hebben ondervonden. Voorts wijst hij er op. dat het voor de ar- beiders van reusachtig belang kan zijn, dat ze internationaal georganiseerd zijn, omdat het bij ervaringen van vroeger bekend is, dat ze, allcen plaatselijk georganiseerd, bij stakingen steeds verioren, omdat or dan voor de patroons gelegenheid de schepen naar anclere ha vens te dii'igeeren. Dit kan niet meer, nu de werklieden internationaal zijn georganiseerd en ook in de an der e havens geweigerd wordt zullce schepen te lessen, en daardoor de sta king te breken. Voor dat doel wordt getracht de Ter Neu zensche haven te gebrbiken en als dat doel bereikt was, zouden de schepen weer weg gaan. Daarom zit er bepaald geen verlies in de wei- gering der leden van den centralen transport arbeidersbond, om niet aan die schepen te werken. Bovendien, toen dezen destijds in staking waren ter plaatse, hebben zij een beroep ge daan op de havenarbeiders van Antwerpen in de eerste piaats, welken. steun hen ook zonder aarzelen verleend werd. Wat de werkloozenuitkeering betreft, de voorzitter zal dit ook wel zeggen, dat deze voor die leden, die niet wenschen te werken wordt stopgezet. Die uitkeering zal niet worden toe gestaan, en spreker zal zich daartegen niet verzetten, omdat hij weet, welke maatregelen de Minister van Arbeid deswege getroffen heeft. Overigens spreekt het van zelf, dat, indien een vereenigrng een besluit genomen heeft, de leden die zich niet aan dat besluit houden. niet langer als lid der vereeniging beschouwd kunnen worden en dan Van zelf ook niet langer kunnen genieten van de voordeelen die de ver eeniging biedt. Het komt hem voor, dat hetgeen de heer Scheele vraagt, om de werklieden op de ge volgen te wijzen van het weigeren van het werk, niet op ctefi Wbg van het gemeente- bestuur ligt, Dit zou dan partij kiezen in den strijd, en dit ligt niet op haar weg. Het betreft hier weer een loonstrijd, waarbij ook de Ter Neuzensche werklieden betrokken zijn. De patroons trachten het loon aldaar te drukken en als dat te Antwerpen gelukt is. zal men dat ook alhier beproeven. Hij moet er dus tegen op komen, dat't gemeentebestuur indirect aandrang zou gaan uitoefenen om te werken en zich daardoor in den strijd zou mengen. De heer VAN DRIEL wijst er op, dat er "en manifest is uitgegeven waarin de loop var dezen strijd wordt uiteengezet. De arbeider die in den neutralen bond van transportar beiders zijn aangesloten, zijn niet alleen natio- naal, doch internationaal georganiseerd. En nu het parool van den centi'alen bond gekomer is, om aan deze schepen, die niet voor onze haven bestemd zijn, te werken, is het behoor- lijk, dat zij dat parool volgen. Hij stelt in het licht, dat de aansluiting aan dezen bond voor de Ter Neuzensche leden van groot voordeel is geweest, want daardoor hebben zij langdufig uitkeering kunnen krijgen uit de werkloozen- kas, die gevuld werd door de contributies del" leden die elders vast werk hadden. Die kas heeft daardoor duizenden guldens kunnen uit- keeren, die de honderden weike de gemeente heeft bijgepast verre overtreffen. Het was met leedwezen, dat het bestuur moest voorstellen dit werk niet uit te voeren. Het zou honderd maal liever zien, dat de leden aan het werk konden gaan, dat hier werk kwam werkelijk voor onze haven bestemd. Men heeft het wel willen doen voorkorner. alsof zulks met sommige schepen het geval was. Daarvan konden echter geen papieren worden getoond. Komen er werkelijk schepen voor Ter Neuzen, dan kan men aan de gestelde loo- nen over de transportarbeiders beschikken, zoowel bij nacht als bij flag en desnoods ook des Zondags, met inachtheming van de bepa- lingen der stuwadoorsweL Nu echter een beroep op de medewerking der Ter Neuzensche bootwerkers werd gedaan. kon de afdeeling niet anders hand'eleri. Het bestuur heeft evenwel toch de leden laten be- slissen en met overgroot'e meerderheid is be- sloten niet te werken. Het is voor den strijd wel jammer, dat de Christelijke makkers op een ander standpunt staan, de Roomsch-Katholieke bonden zijn meer salidair met de neutrale, die zijn meer vooruitstrevend. De leden van den bond, dje in strijd met het besluit werken, zullen worden geroyeevd, dit kan niet anders. Wat de werkloozenuitkeering betreft, spre ker geeft te kennen, dat die hier door het be stuur der afdeeling zal geschieden. Het bestuur wil het in hoogste instantie door den Minister laten uitmaken. Hij betoogt, dat het hier geen staking betreft, maar men aanvaardt geen werk. Er is toch verschil tusschen staken en niet werken, al doet men in beide gevallen niets. De leden die aan het werk gegaan zijn, zul len natuurlijk van de voordeelen van den bond verstoken zijn. Daardoor zal het tijdelijk voordeel in de ha ven van Ter Neuzen naar zijn meening af- schuwelijke gevolgen hebben, en slachtoffers maken, terwijl de gemeenlekas er ook de ge volgen zal ondervinden, van den strijd dien de havenkapitalisten van Antweipen tegen de werklieden voeren. De menschen die zich laten verlokken om te gaan werken en later niet meer bij den bond gesteund kunnen worden, kunnen ook bij een andere vereeniging n'et te- recht of ze moeten eerst 6 maanden lid zijn. Men kan hun toch ook niet a$n hun W over laten en daarom zal te hunnen behoeve het armbestuur tusschenbeide moeten komen. Ware het, dat het werk voor hier bestemd was, men zou het gaarng verrichten, maar het behoort hier niet thuis en daarom moeten de arbeiders het uit solidariteitsgevoel laten lig- gen. Spreker stipt nog aan, dat de personen, die indertijd de plaatsen hebben ingenomen van de 3 personen die geschurst zijn, omdat zij van het stoomschip ..Elisabeth" waren gegaan, thans door den verkoop van dht stoomschip ook werkloos zijn geworden. Hij meent, dat nu die schorsing voor de anderen moet worden opgegeven, want, waren zij intertijd aan boord gebleven, dan zouden ze nu toch werkloos zijn geworden. De VOORZITTER geeft te kennen, dat dit laatste valt onder de regeling der gemeente en dat op die schorsing niet kan worden te- ruggekomen. Dit is voor de betrokkenen on verkwikkelijk, maar het is noodig. dat men ziet dat er, bij fraudeering gestraft wordt, al straft men noode. Wat de door den heer Scheele aangehaalde kwestie betreft, staat men blijkbaar in Ter Neuzen meer gedicideerd tegenover de Ant werpsche stakers als te Rotterdam. Hier heb ben de centrale transportarbeiders gemeend het werk aan de ertsbooten niet te moeten ver richten, maar in Rotterdam twijfelt men blijk baar, wat men er mede moet doen, want de papieren van al de daar geloste ertsbooten zullen ook wel niet naar Rotterdam als be- stemmingshaven verwijzen. Ook de modern georganiseerden werken aan die booten. Aan het stoomschip Matteran was het werk gestopt en was reeds besloten, dat dit voor verder los sen naar hier zou komen, doch het werk nader weer vastgemaakt en wordt geheel te Rotter dam gelost. Dat wijst toch zeker wel op een weifelende houding. Blijkens een heden namid- dag door hem ontvangen telegram wordt te Rotterdam nog zonder bezwaar het werk aan- vaard. Wat nu de vraag betreft. wat het gemeen tebestuur in deze te ''"en staat, moet sprekei er in de eerste piaats op wijzen, dat hij met den heer Van Driel van meening verschilt om- trent de a - -klooZenuitkeer'mg. Spreker is van meening, dat onder deze omsrandigheden van geen werk ae.rmemen, niet mag uitgekeerd wor den. Hij stemt toe, dat er wel geen bepaalde staking is, maar den rhenschen hebben niet widen werken. In beide gevallen doen ze niets. Voor het door de organisatie genomen besluit kan de gemeente met aanspvakelijk worden ge.-ield; deze heeft het werk besmet verklaard en de leden der organisatie weige ren het ingevolge dat besluit op te nemen. Nu zegt de bond, dat er niet in het besluit staat, dat er geen werkloozenuitkeering mag gegeven worden als werk besmet verklaard wordt, maar als de bond uitkeert, gaac het gemeentebestuur daartegen in beroep bij den minister. Spreker wil dit geschil dan in alle kalmte behandelen en de beslissing vail den Minister afwaehten. Wat de tweede vraag van den heer Scheele betreft, meent spreker, dat het vanzelf spreekt, dat, indien een lid han- delt tegen de besluiten eener organisatie deze wordt geschorst of geschrapt en dan ook niet meer de voordeelen kan genieten, die het lid- maatschap hem biedt. Men kan betreuren, dat de menschen hierdoor voor het oogenblik in een moeilijk parket worden gebracht, maar daar is toch weinig tegen te doen, Daar gaat het ecliter ook niet over, maar het bezwaar is, dat ze dan weer 26 wekem lid van een andere organisatie moeten zijn, eer ze weer voor uit keering in aanmerking kunnen komen. Ten slotte geeft spreker te kennen, dat het z. i. niet op den weg van het gemeentebestuur ligt, om van af de pui van het stadhuis eenige bekendmaking te doen betreffende eene sta king, besmetverklaring of hoe men het ook noemen wil, om de menschen te wijzen op de gevolgen waaraan zij zich bloot stellen. De taak der overheid is in deze de vrijheid van arbeid te beschermen en tegen eventueele molestatie op te treden. Indien dat mocht blij- ken, dan zal spreker daarvoor maatregelen nemen, maar overigens meent hij dat de over heid een volkomen neutraal standpunt behoort in te nemen. De heer SCHEELE betuigt zijn dank voor de verkregen inlichtingen en is ook dankbaar voor de kalme wijze waarop de heeren Hame link en Van Driel deze kwestie hebben be- sproken en toegelicht. Maar geheel voldaan is spreker toch niet, want het komt hem toch voor, gelet op hetgeen elders geschiedt, dat de heeren er hier wel een beetje te vlug bij zijn geweest, om het werk besmet te verklaren en het te laten liggen. Ze hebben de soep hier wel wat te warm willen eten. De heer HAMELINK kan best begrijpen, dat het verwondering moet wekken als wordt medegedeeld, dat er te Rotterdam wordt ge werkt en hier niet. Spreker is niet voldoende van de zaak op de hoogte, omdat hij er per- soonlijk niet meer in zit, maar wijst er op, dat men, bij de beoordeeling van deze zaak ook alle omstandigheden moet weten. Een feit is het, dat van het Hoofdbestuur van den Cen tralen Bond van Transportarbeiders het parool is uitgegaan, dat werk niet te verrichten. Mogelijk worden de schepen te Rotterdam ook gelost door ongeorganiseerden, of zijn het schepen, die blijkens hun papieren voor de haven van Rotterdam zijn bestemd. Hij kan verzekeren, dat het bestuur slechts noode een parool tot werk weigeren uitgeeft, maar in dit geval kon men in verband met de organisa- torische-eischen niet anders handelen. De VOORZITTER merkt op, dat dit parooi niet gegeven is door de Christelijke organisa tie, waaivan de heer Quispel voorzitter is en ook niet van wege den Roomsch-Katholiekeu bond. De zaak staat er hier in Ter Neuzen geheel anders voor dan in Rotterdam. Zaan- dam, Delfzijl. en spreker meent, dat dit van de zijde der bestuurders niet genoeg in het oog gehouden is. De heer DE JAGER w5ist in verband met deze besprekingen op een artikel in ..Het Volk" waarin er op wordt gewezen, dat de Amster- damsche Havenreserve, een instelling die in het belang der havenarbeiders was, door hen is weggestaakt. Hij ziet daarin het bewijs, dat men ook van sociaal-democratische zijde een anderen kijk op deze kwesties krijgt en cle stakingen afkeurt. De heer VAN DRIEL merkt op, dat die Amsterdamsche stakers niet tot de modern georganiseerden behoorden. Hij geeft volko men toe, dat staken niet altijd gewettigd is, zeker niet voigens de methode van die Amster damsche havenarbeiders, die onwillekeurig voor een paar dagen staakten, om het haven- werk te belemmeren. De heer HAMELINK is het er ook volkomen mee eens, dat het staak maar raak systeem niet deugd. De havenreserves zijn na den oor- log ingesteld door de patroons in de groote havens, om te voorkomen, dat de arbeiders, waarover zij op gezette tijdstippen wenschen te beschikken, in de dagen dat er geen werk is ook kunnen leven. Het is een tekortkoming geweest, dat die ook niet voor onze liaven werd ingesteld. De patroons wilden wel toen ze schepen hadden over een aantal werklieden kunnen beschikken, maar zoodra de oorlog in- trad en de schepen achterbleven werden de werklieden aan hun lot ovevgelaten. De werklieden behouden als middel van ver- weer alleen het recht van staken en geloof vrij, dat dit niet willekeurig wordt gehanteerd door de leiders, want zij weten, dal het een scherp mes is, dat naar 2 kanten snijdt. Spreker heeft in den tijd, dat hij leider was der orga nisatie dikwijls geremd, als arbeiders hier of in de omgeving dien weg uit wilden. Hij wijst er op, dat sommige stakingen ook wel eens door patroons worden gewenscht en uitgelokt, om daardoor een reden te hebben een werk of fabriek uit econorpische overwegi'ngen voor eenigen tijd stop te zetten. Hij wijst daarvoor op Twente, waar de fabrikanten omdat 100 ongeorganiseerde arbeiders staken, 15.000 man uitsluiten en op de keien zenden. Spreker betwijfelt, of de thans ter plaatse aanhangige kwestie bevredigend zal kunnen worden opgelost. Hij acht het thans hier ko mende werk niet in het belang der gemeente. Het zal alleen van belang zijn voor enkele per sonen, die nu de werkmenschen noodig heb ben, maar die, zoodra het werk voorbij is, deze weer aan hun lot overlaten. Toen ze er voor behoorden te zorgen, hebben ze het niet gedaan en als geen werk aan de schepen is, moeten de arbeiders toch ook leven. Het vor- men eener havenreserve was een werk van sociaal belang. d. De heer HAMELINK bespreekt de wen- schelijkheid van het plaatsen eener lantaarn aan de Noordzijde van de N. J. Hartestraat. Die straat is des avonds geheel in het duister. De VOORZITTER zegt een onderzoek en zoo mogelijk voorziening toe. e. De heer COLSEN vraagt, of, indien het er voor het oogenblik bezwaren zijn den be sproken weg te Siuiskil te verbeteren, of het dan niet mogelijk is het pad, dat in 1914 ge- legd is naast den weg in den Piersenspolder te verbeteren. Het is daar nu een erge mod- derpoel. Hij bedoelt het pad van af Bleijen- berg tot aan de huizen. De VOORZITTER zegt onderzoek toe. f. De heer VAN DRIEL vestigt er de aan dacht op, dat er een dekzerk losligt van den muur bij den trap aan het kanaal bij de Axelsche brug. Dit zou ten slotte tot ongeluk- ken aanleiding kunnen geven. De VOORZITTER zal de aandacht der waterstaatsautoriteiten hierop vestigen. Hij sluit de vergadering.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 3