JURGENS7 DUHART MELANGE brengt verlichting van maagpijn binnen vijf minuten, M M fe, M Ffp FUNSTE VERVANGT NATUURBOTER Een heerlijkelekkernij: AJ.P'sKerstpndding 6EMEH8DE bTrIcHTEH" SPORT. LANDBOUWBERICHTEN. 13 DEC. 1922. 0 3 2 3 4 5 979 932 kattenbelasting. 2,88 4,16 5,79 4,78 2,54 4- 20 20 18 30 44 33 1 844 3,26 3,62 26 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN .1 N G E Z 0 N 1» E N MEDEDEELINGEN. aimers kunt gjj'Uw grid desgewenscht terug- fcrygen. Indien gij lijdt aan maag-ontsteking, slechte spijsverterihg, dyspepsie indien Uw voedsel ate locd in Uw maag blijft liggerr en gij faint-dee naehts niet siapen door dc kwel- lerv pijil V-1- ga dan onvervvijld een flacon Ge- bte. uresf .'d Magnesium halen. Gebruikt een half theelepritjevol in eene kleine hoeveeiheid warm water, na elken maaltijd, of wanneer gij ook pijn opmerkt en spoedig zult gij Uw ken- nissen vertellen hoe gij Uwe maagaandoening zijt kwijt geraakt. Sta er op, dat men U Ge- bismureerd Magnesium geeft verkrijgbaar bij alb apothekers; in elke echte verpakking- zit eer, garanUeBewfjs dat U reclit geeft op terug- gave van Uw geld indien U niet teVreden bent. Geb-temureerd Magnesium Depot, Nassaukade, 334 Amsterdam. Verkrijgbaar bij alle goede Apdhekers en Drogistep. o. a. bij A. VAN (WERBEEKE—LD.UNIS. nog wat aangehouden worden. Maar de kwestie van de Roer is acuut en daarover valt de besfissing in elk geval spoedig, en we? in den vorm van een verzachte bezetting ais Frankrijk en Engeland samengaan of in den scherpen vorm, indien Frankrijk alleen handelt. Een andere mogelijkheid ktinnen v. ten minste op dit oogenblik niet- ont- waren. EEN „KOUDEGOLF" IN OOST-AMER1KA VERWACHT. Men verwacht, dat het ongewoon warme weer in de Oostelijke staten van An-.erika spoedig zal eindigen en, naar het weer- foureau heeft voorspeld, door een „koude- golf" zal worden vervangen. AARDBEV1NG IN JAPAN. Yrijdag heeft in het gebied bij Nagasaki hevige aardbeving plaats gehad. In het tarp Arima alleen werden 15 personen ge- - d. Of er nog meer menschenlevens te 'etreuren zijri, is nog niet bekend. De materieele schade is zeer aanzienlijk da a r tal van huizen ingestort zijn. TER NEUZEN DE WATERLEIDING VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. jl. Maandag werd alhier in het Patro- naatsgebouw, dat redehjk bezocht was, de aangekondigde lezing. gehouden over bo venstaand onderwerp, dat sinds eenige jaren een punt van ernstig onderzoek heeit uitgemaakt, en dat, zooais reeds uit ver slagen in vroegere nummers van ons blad is gebleken thans in een stadium is gekomen oin over de totstanakoming te besussen. Zooais de voorzitter van het waterlei ding-comite, de heer J. Huizinga, in zijn openingswoord deed uitkomen, heelt het comite gemeend, nu binnenkort de raden der gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen zullen geroepen worden om ie beslissen over hunne medewerking aan deze beiangrijke zaak, ook de ingezetenen meer in het bijzonder op de hoogte te stellen met het nut eener water- leiding en de mogelijkheid om die ook onze streek te krijgen. hij gal nierop net woord aan den heer W. r. J. i»i. Krul, directeur van het rijks- bureau voor dfinkwatervoorziening te 's Gravenhage, die begon met uiteen te zet- ten het belang van een goede watervoorzie- ning voor hygiene, veCteelt, zliivelbereiding en Industrie. Water is een der belangrijkste voedings- stoifen voor mensch en dier. an hot huug- ste belang is echter het ge'oruik van zuiver water. Hij too ride aan, dat water, dat voor zuiver doorgaat, zeer dikwijls nog veront- remigd is door tallooze niet met hei oog v. aarneembare microben en bacterieen. Door statistieken is bewezen, zoowel in ons land als elders, dat bij het heerschen van cholera- epidemien de "minste slachtoiiers voorkwa- men in piiaatsen waar men'een goede water- ieiding liau en dat de stertgevallen het hoogst warferi op plaatsen waar polder- water gedrftnken werd, dan volgden de plaatsen waar men put- of wel-water ge- bruikte en dan waar regenwater gebruikt werd, doch waar men over waterleiding be- schikte was de sterfte het geringst. Ook de gezondheid van het vee houdt ten zeerste verband met de kwaliteit van het water en spreker acht het vreernd, dat de landbouwers wel alle zorg besteden aan de voeding van Het ve£, maar dat men er geen bezwaar in ziet dit te laten drinken uit vuile, verohtreiriigde waterputten. Proeven in Friesland en Gelderland in den drogen zomer van '21 genomen hebben aangetoond, gebrek aan goed drink- water van grooteri nadeeligen invloed is op de melkopbrengst. Spreker vertoonde vervolgens een aantal lichtbeelden waarin de wijze van waterver- ontreiniging werd aangetoond, ook die welke bij welputten en regenbakken een gevolg kan zijn van bodemverontreiniging door de nabijheid van mestvaalten als an- dersziiis. Hij behandelde de oude geschiedenis der drinkwatervoorziening en stipte aan, dat men uit overblijfselen heeft at'geleid, dat in het jaar 2000 voor Christus te Aden reeds een waterleiding bestond. Ook bestaan nog overblijfselen van indrukwekkende aqua- ductem door Grieken en Romeinen ge maakt, om het ztriver water van de bergen naar de steden te voeren. Na een en artder omtrent de tot stand koming der eerste waterleidingen in ons land te hebben medegedeeld en de wijze waarop die werken, kwam hij tot de ge schiedenis die de Zeeuwsch-Vlaamsche wa terleiding reeds heeft doorgemaakt. Hij bracht in herinhering de oprichting van het comite en hetgeen daarna met financieelen steun van gemeenteri en rijk is gedaan. Dat ten slotte goed en voldoend water is ge- vonden te St, Jansteen en dat thans een plan is opgemaakt, dat vergezeld van de noodige rapporten dezer dagen aan de ge- meenteraden van Zeeuwsch-Vlaanderen zal worden toegezonden. Voor het inrichten der waterleiding zal noodig zijn een kapitaai van ruim 6 mii- lioen. Dit zal door het Rijk moeten worden verstrekt, onder waarborg der gemeenten, die daarvoor aandeelen zullen moeten nemen. Risico heeft de gemeente daaraan niet, daar rente en aflossing gewaarborgt worden uit de opbrengst der exploitatie. Om de exploitatie vruchtdragend te doen zijn, is het noodig, dat aanstonds alien die aan het buizennet wonen, aansluiten. Om dit te verzekeren zullen maatregelen moeten worden overwogen en zullen in elk geval de gemeenten garantie moeten geven. Ook voor de industrie is de tot stand- koming der waterleiding natuurlijk van groot belang. Op een hem gestelde vraag deelde spre ker te kennen, dat een berekening is ge- maakt van en waterverbruik van 44 liter per dag en per hoofd, en op een tweede vraag, dat uit de verkregen inlichtingen is gebieken, dat het industrie-gebruik de oor- spronkelijke raming nog iets overtreft. Aan het eind dankt de voorzitter den spreker voor zijne uiteenzetting. Zooais wij vroeger hebben medegedeeld, is het de bedoeling, dat in de versehillende gemeenten van ons gewest zulke lezingen zullen worden gehouden. HET MOTORSCHIP „HOLLANDIA". Het niotorschip ..Hollandia" indertijd na- bij Ellewoutsdijk gezonken, is Maandagmid- dag met behiilp van twee bokken, gelicht door de firma W. A. van der Tak. Het motorschip zit vol modder en zand, dat men Maandagnacht zou verwijderen. waarna het schip naar een werf in Holland zal ver- trekken. GEREF. KERK. Bedankt voor het beroep naar Axel, door Ds. D. J. Couvee te Meppel. AANBESTED1NG. Te Middelburg is heden aanbesteed: he onderhoud van het Nederlandsch gedeeltc van het kanaal van Ter Neuzen. gedurende de jaren 1923 en 1924. Raming 44.500 per jaar. Inschrijvers waren de heeren: Jan van Drongelen te Hoek voor 66,660 per iaar Jan Jac. Jansen te Middelburg voor f 46.800 per jaar, W. P. Nieveldt te Ter Neuzen voor 46.000 per jaar, Jan de Bree Fz. te Ter Neuzen voor 44.444 per jaar, J. P. de Vos en R. Verschelling te Ter Neuzen voor f 42.900 per jaar, Jan Vernaeve te Sas van Gent voor f 42.736 voor 1923 en f 40.986 voor 1924, Bern. Oosters te Willemstad voor 41.995 per jaar, G. A. v. d. Straaten te Ter Neuzen voor f 10840 per jaar, G. J. Balkenstein te Ter Neuzen voor f 38.675 per jaar. WIJZIGING IN DE STEUNREGEL1NG VOOR WERKLOOZEN. De Minister van Arbeid heeft met ingang van 1 Januari de volgentie wijzigingen ge bracht in de thans geldende steunregelin;: voor werkloozen: Artikel 6 der geldende steunregeling wordt ingetrokken en voor elke gemeente afzonderlijk wordt een tarief van steunver leening vastgesteld, nadat het gemeente bestuur is gehoord. Uiteraard zal daarbij met plaatselijke oinstandigheden rekening behooren te worden gehouden. De steun aan gehuwden en kostwinners mag nimmer meer bedragen dan 65 pet. en aan kostgangers niet meer dan 60 pet. van het loon, dat zij bij 48-urige arbeidsweek in het bedrijf, waartoe zij behooren. zouden kunnen verdicnen. Voor regl. nog niet rechthebbenden, dubbel-uitgetrokkenen en ongeorganiseerden, zijn deze percentages respectievelijk 60 en 65. Werd tot dusverre in de kosten van stCunregeiing althans voor zooveel de groep uitgetrokkenen betreft een rijksbijdrage verleend van ten minste 50 pet., van 1 Jan. a.s. af zal deze algemeene vorm niet kunnen worden gehandhaai'd en zal slechts subsidie worden verleend indien en voor zoover de financieele toestand der gemeente daartoe aanleiding geeft. Boven dien zal alleen dan subsidie in de kosten van steunverleening kunnen worden ver leend, indien niet voldoende werk kon wor den verschaft. Aanvragen om subsidie in de kosten van werkverschaffing zullen alle op zich zelve worden beoordeeld, waarbij nauwlettend zal worden nagegaan, en de omvang en de aard der werkloosheid en de aard der uit te voe ren werken en de loontarieven, die naar de 5 marinemannen, die tijdens-den oorlog bij het vervuilen van Jrun piicht het leven lieten, namelijk Carel AdrLaan Graanstrq, 19 jaar, Daniel van Teijlingen, 24 jaar ert Willein Breedijk, 20 jaar, alien omgekomen bij de ketelontploffing aan boord van Hr. Ms. „Gelderland", op 1.4 Maart 1917; Johannes Adriaan van Gelder, 20 jaar, opvarende van de sleepbqot „Seine", die op 25 Maart 1917 verdronk en Lein Blaas, die op 13 Januari 1919 verongelukte bij een ketelontploffing aan bourd van Hr. Ms. Torpedoboot G 14. Bij deze plechtigheid werd het woord ge- voerd door den heer Kl. F. Oortgijzen, vice- voorzitter van het comite „Nederland ge- denkt zijn slachtnffep der .Marine", door den burgemeester, deii lieer C. L. van Woel- deren en door Ds. C. L. Voorhoeve, predi- kant bij de Ned. Herv. kerk, terwijl door de gemeente, door de marine, door de vereeni- ging ,,Onze Vloot" *en het hoofdeomite, kransen werden gelegd. Dit laatste geschiedde ook op de graven van den Nederlandscheri loodsschipper. Willem Vader, op 52 jarigen leeftijd en den zeeloods Gerrit Spuij op 44-iarigen leeftijd omgekomen bij de mijnontploffing op 15 Februari 1918 in het Oostgat. waarbij het stoomloodsvaartuig 14 vernield werd. De steen op het gezanienlijke graf, ge- maakt door den beeldhouwer Van Lorn, staat: „Voor hen die vielen" en verder als symbool het Nederlandsch marineanker. GEMEENTERAAD VAN AXEL. In de gisteren te Axel gehouden laads- zitting deelde de voorzitter mede, dat van wege de P. Z. E. M. een nota is ontvangen voor het verstrekken van plannen en lr.aaen van begrootingen ten bedrage van f 886, doch dat Burg, en Weth. niet geneger. z:jn dit te betalen, daar het verstrekken dier plannen enz. destijds tijdens de onderhan- delingen over el'ectrificatie der gemeente door den directeur zijn aangeboden, zonder dat betaling werd bedongen. Adhaesie zal worden betuigd aan een door het gemeentebestuur van Lisse tot de Tweede Kamer gericht verzoek tot afschaf- fing van den zomertijd. van wege de antirevolutionaire raasieden is een voorstel ingediend tot afschaffing der kermis. Medegedeeld werd, dat het gemeente bestuur onderhandeiingen heeft aangeknoopt met het bestuur van den Noordpoldei over verbetering van den Ouden weg. Gunstig is beschlkt op een verzoek om aansluiting van den Nieuwen weg aan het gasbuizennet, en aangenomen een voorstel der Gascommissie tot verlenging van het spoor op het terrein der gastabriek. Besloten werd tot uitbreiding der be graafplaats. Een schrijven van het comite tot werk verruiming in Zeeuwsch-Vlaanderen te Ter Neuzen is voor kennisgeving aangeno- men. Burg, en Weth. gaven te kennen, dat hun aandacht voortdurend op werkverschaf- fing zoo noodig gevestigd is en ach- ten zich volkomen bevoegd daaromtrent voorstellen te doen, zonder dat daarop van buiten af invloed behoeft uitgeoefend te worden. Aan de Kath. Middelbare schoolveieeni- ging te Hulst, wordt naar aanleiding van haar verzoek om 300 subsidie 15 per leerling uit de gemeente (er gaan er 2) toe- gekend. Op voorstel van Burg, en Weth. werd besloten een premie van /250 uit te loven, voor het verstrekken van inlichtingen om trent de in den laatsten tijd voorkomende diefstallen van kippen enz., die kunnen leiden tot het aanhouden en veroordeelen van de daders. Naar aanleiding van het in de vong vergadering door den heer J. Dekker ge daan voorstel werd in de politieverordening eene wijziging aangebracht, waarb'j het vloekend gebruiken van Gods naam of het bezigen van ruwe en onzedelijke taal wordt strafbaar gesteld. Voorts wordt nog ver- boden het door de kom der gemeente draf rijden met voqrtuigen op vaste assen velden en het houden van studie en exctir-' sies. De weleerw. heer E. Daens, geestelijk aa- viseur te Hulst besprak nog in het breede het nut van dergelijke vereenigirig. De weleerw. heer W. Loos, die de vergadering presideerde, besprak de versehillende arti- kelen van de statuten. Van de 65 personen die aanwezig vvarcn, i gaven er zich 23 als lid op en 5 als ad- j spirant-lid. Tot voorzitter werd gekozen den heer Joh. Misseghers, tot onder-voor- zitter den heer H. Timmerman, tot r-ecre- taris de heer R. Kips, tbt penningmeester de heer A. Gijsel en tot 5e bestuursLd de heer Cam. van Goeijen. Door het bestuur van den Boerenbond, die, ook tegenwoordig was, werd de heer Em. v. d. Vijver als af- gevaardigde van den Boerenbond aange- wezen. Bij genoegzame deelneming zal in de maand Januari alhier een cursus gegeven worden in het snoeien en enten der boomen. De lessen zullen gratis gegeven worden van wege den Boerenbond door den heer Van Roosmalen te Tilburg. AXEL. Zaterdagavond ontstond alhier een begin van brand in de drogisterij van P. A. Won- dergem, doordat de in een kerstbOom flik- kerende lichtjes te veel van hunne warmte mededeelden aan de omringende toilet-arti- keien, die tevens in het boompje waren uit- gestald. In een oogwenk stand het goedje ineerendeels celluloid en hoqrn, in brand, zoodat, ware niet spoedig hulp gekomen, jldra de geheele winkelvoorraad zou zijn aangetast. Door flink aanpakken werd dit voorkomen, zoodat nu de schade niet groot was. BOSCHKAPELLE. Jammer was 't, dat de lezing van den heer Versluijs op 8 Dec. aiiiier gelnuden zoo slecht bezocht was door belanghebben- den. Het lokaal bij den heer Claeijs was vol, maar zooais gezegd wel nieuws- gierigen, maar weinig geitenhouders waren vertegenwoordigd en daarom noem ik 't jammer, want er was veel te leeren voor hen die deze koe op stal houden. Zij onder- houden deze ..vriendin" toch niet tot hun nadeel? Welaan, deze lezing werd gehouden om den geitenhouders zooveel inogeiijk voordeel te doen behalen, van het dier, dat veelal zoo zorgeloos wordt behandelJ. Ik zal er niet over uitweiden over al hetgeen vournoemde populaire spreker ter onzcr leering bracht. Mijne opinie is in deze, dat men nooit een verslag zulker lezing. met lichtbeelden opgehelderd, zoo dtiidelijk, zoo sprekend, zoo overtuigend kan weergeven, als het te hooren en te zien was. Daaront is mijn meening, dat het niet anders dan nuttig en voordeelig wezen kan zulke lezin gen bij te wpnen -^- met welk ander doel worden ze gehouden? Voor den heer Versluijs was het, naar ik veronderstel, een voldoeriing, dat de Edel Achtb. heer Burgemeester onder zijn audi torium behoorde en dat enkele landbouwers met ernstige belangstelling het melken en de melkbereiding door spreker practisch uit- gelegd en aanschouwelijk voorgesteid met groote belangstelling volgden. Wat was de schooljeugd Woensdag in haar nopjes! Hoe heeft veler hart gepopeld van vreugde, maar ook gebibberd van vrees! Toen de ernstige, goede Sint in vol ornaat, vergezeld van zijn glinnnend zwar- ten knecht, zijn intrec deed in de lokaten der bijzondere- en de bewaarschool: immers „Wie zou de koek krijgen een wie de gard?" Allen ontvingen met guile hand de eerste, maar ook enkelen werd de gard getoond. Het eerste bezoek van den Sint is op hoogen prijs gesteld, niet alleen door de jubelende jeugd, maar eveneens door de belangstellende nioeders, die met een over- vuld gemoed, de stralende blijdschap harer kinderen gadesloegen. Eere aan 't schoolbestuur, dat door zijn goede zorgen en onbekrompenheid den kindervriend in de gelegenheid heeft gesteld ook eens de verre reis van Spanje naar Boschkapelle te kunnen maken. WATERLANDKERKJE. Bij den landbouwer A. F. Sturm alhier, is mond- en klauwzeer uitgebroken. in meening van het gemeentebestuur zullen moeten worden toegepast, en de financieele toestand der gemeente. INWISSELING VAN ZILVERBONS. De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat de gelegenheid tot inwisse- ling van de bij Koninklijk besluit van 15 Februari 1919 en 15 April'1921 ingetrokken zilverbons van 2,50 en 1 op 31 Decem ber a.s. is vervallen, en de houders van die zilverbons ze nog slechts deze maand kun nen inwisselen bij het agentschap van het ministerie van Financien te Amsterdam, Heerengracht 344/46. Men kan ze dar, met een ingevuld en gefrankeerd postwissel- formulier aan dat adres toezenden, waarna de tegenwaarde zal worden overgemaakt. Na 31 December 1922 zijn dus de zilver bons die aan de achterzijde onbedrukt zijn, niet meer inwisselbaar. HULDIGING VAN SLACHTOFFERS DER MARINE. Op de algemeene begraafplaats Vrede- hof te Vlissingen, is Dinsdagmiddag een steen onthuld op het gezamenlijk graf van BILJARTEN. Stand van den wedstrijd oiu het kampioen- schap voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Namen Gesp. Gew. l'un- Alg. ILgem. Hoogste parti] partij ten gem. ZAAMSLAG. In den nacht van 11 op 12 dezer hebben dieven op de erven van de wed. J. de B., J. K. en P. W., gepoogd om ook aldaar de kippen in te rekenen, wat hun evenwel door de waakzame honden is belet geworden. In het hok werd bij een der honden gevon- den een groo^ steen en een stuk brood, terwijl door edW der bewoners is gehoord, dat tegen den hond werd gesproken om hem tot bedaren te brengen. Om hier niet te noemen reden is het jammer, dat niet tot diefstal is overgegaan. KOEWACHT. Deze week is begonnen met de boven- aardsche geleiding voor het electrische licht. De onderaardsche is reeds lang ge- reed alsook de installatien in de aangeslo- ten woningen. Ook de nieuwe kerk za1 elec- trisch verlicht worden. Als nu maar spoe dig stroom geleverd kan worden. Dinsdagavond had in de openbare school aan den Ouden Molen eene verga dering plaats van de jeugdige landbouwers van 16 tot 28 jaar om te komen tot de op richting van een vereeniging genaamd: de R. K. longe Boerenstand. De heer Langen- horst, "directeur der R. K. Landbouwwinter- school te Hulst, zette doel en werking der vereeniging uiteen. Het doel n.l. is voorbe- reiding der leden tot godsdienstig, maat- schappelijk en technisch ontwikkelde leden van de den N. C. Boerenbond. Aangeprezen werd het beginnen van landbouw- en tuin- bouweursussen, het aanleggen van proef- J. Bierl^ 5 C. de Pauw 6 A. J. de Krijger 6 H. Spinhof 5 D. de Foel- jager 4 A.Standaert 5 G. Egger- mont 5 ten 642 1066 800 1000 in een serie INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. met nieuwe rozijntjes en amandelen, 20 cent per pakje. Reel. —0— 6 gint in Belgie onrustbarend te heerschen. In October waren 26 gevallen, in November 1350 gevallen en thans 1898 gevallen. ONVEIL1GHE1D IN LIMBURG. Uit Heerlen wordt gernefd: Maandagnacht om 3 uur hebben arbei- ders ujt Vaais, dip zich riaaf, him werk, te Aken begaven, jn een kuil langs.den weg gevonden zekeren V., uit het Vaalserkwar- tier. De man was vreeselijk verwond en van alles beroofd. - De geneesheer kon geen hulp meer verleenen; de man is spoedig daarna overledcn. In den af^eloopen nacjft zijn in het Molen- bergpark alhier twee D'uitschers aangehou den, die iri het bezit bleken te zijn var ver sehillende sleutejs, maskers en schijn- pistolen. De onvcilighgid nee/nt hand over hand toe; ten plattelande organiseert men reeds nachtwachten en het toezicht in de steden vraagt steeds meer ©pottering van de politic. BOKSER AANGEHOUDEN. De neger William Reigman ot Reigner, die als bokser onder den naam Johnson be kend staat, en wegens versehillende mis- drijven door de Amster.damsche politie schijnt te worden gezocnt, is naar men uit Berlijn meldt, daar aangehouden. Sinds geruimen lijd maakte hij de lokalen van het Berlijnsche westen onveilig. Hij lokte de valutagasten de straai Op om'ze aldaar uit te plunderen en neer te boksen. MERKWAARDIG GEVAL VAN GASVER- STIKKING. Toen de politieagent Canolle te Toulouse dezer dagen na zijn dienst huiswaarts keer- de, vond hij zijn vrouw in bewusteloozen toestand op haar kajrner. De dokter slaagde er niet in, haar levensgeesten op te wekken. schrijft de Petit Parisien en constateerde, dat de ongelukkige was overledcn ten ge- volge van verstikking door het ontsnapte gas van een straatlantaarn, dat in de F.amer was binnengedrongen. ZWARE SNEEUWVAL IN HET REUZENGEBERGTE. In het Reuzengebergte en in het Saksische Ertsgebergte heeft het buitengewoon zwaar gesneeuwd. Sommige darpen zijn geheel ingesneeuwd. In het bergstadje Altenberg zijn de afscheidingen tusschen de tuinen spoorloos verdwenen. De meeste huizen zitten met d'C geheele bened'envefdieping in de sneeuw. Op straat liggen sneeuwhoopen van eenige meters hoogte. Naar uit Marienbad wordt vernomen, is aldaar door het gemeentebestuur een beias- ting op het houden van katten uitgevaar- digd. Deze belasting wordt deels om haar opbrengst, deels ter bescherming van de zangvogels geheven. EEN DRAMAT1SCHE JACHT OP EEN M1SDADIGER. Vrijdagmiddag arresteerde de politie een misdadig'er, Dewal genaamd, uit Pas de Calais te Toulon afkomstig en door het par- ket te Bethune gezocht wegens medeplich- tigheid aan den moord op twee gendarmes. Toen hij naar het politiebureau werd ge- bracht om te worden ondervraagd, wist hij zich in de vestibule los te wringen en te ontkomen. Twee agenten achtervoigden hem. De vluchteling nrim de wijk naar het dak van een huis en vuurde zijn auloma- tisch pistool op zijn achtervolgers af. Blond, een hoofdinspecteur, een agent en een handelsman werden gewond. Blond stierf twee uur later. De misdadiger werd na een beleg van twee uren gepakt. AFSGHUWELIJK1 Donderdagavond wist te Leiden een 2'/2jarig jongentje in de keuken, waar hij met zijn moeder aauwezig was, in een on- bewaakl oogenblik een- fleschje in handen te krijgen, In de' meening dirt daar ;ever- traan in was. Het fleschje bevattc echter salpeterzuur, waarvan het kind een flioke teug pam. In ernstige toestand is het kind naar het academisch ziekenhuis vervoerd. 2,26 3,61 party 3,28 5,13 7,7 6,9 Mej. Sclirkr te Bordeaux. Mej. Schrier heeft te Bordeaux tegen Favier de 300 vol gemaakt in 34 hearten, waarbij Favier op 237 bleef staan. In haar partij tegen Maury maakte zij in 22 beurten de 300 punten tegen Maury 223. EEN NIEUWE VLASSOORT. Naar het Groninger Landbouwblad meldt, is er sedert drie jaar te Roodeschool, op het veredelingsbedrijf van de Cooperatieve Gro ninger Zaadtelersvereeniging op kleine schaal een in Arnerika gekweekte vlassoort verbouwd, die uitblonk boven alle aldaar beproefde soorten. Thans wordt den leden een beperkte hoe veeiheid van dit- zaad ter vermeerdering aan geboden, waarbij echter de voorwaarde wordt bedongen, dat er keuring op stam plaats hebbe en dat er van de opbrengst en den nabouw niets worde afgegeven dan met tusschenkomst van de Gron. Zaadtelers vereeniging. MOND- EN KLAUWZEER IN BELGIe. Het mond- en klauwzeer, zoo meldt nien uit Brussel aan de Pr. N. en s H. Crt., be- GES.XJKT, v Te Zwollc is een heer gestikt m een stukje rookvleesch. WEERBER1CHT VAN 13 DEC. 1922. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bildt luidt als volgt: Hoogste barometerstand 776.0 Lyon. Laagste barometerstand 725.3 Vestma- noer. Verwachting tot den avond van 14 Dec.: Matige tot krachtige meest Zuidwestelijke wind, betrokken of zwaar bewolkt, waar- schijnlijk regenbuien, iets zachter. GEM EEN T BRA A 1> VAN TER NEUZEN. Vergadei ing van Donderdag 28 November 1922, des namiddaifs' 2 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burge meester. Tegenwoordig de leden: L. J. Geelhoedt, L. T. van Hasselt, J. J. de Jager, D. Scheele, P. \*an Cadsand, G. de Ridder, H, J. Colsem. N, -A, Hamelmk, L. J. van Driel en A. J. Harte. Afrvezig de heeren H. J. van den Ouden, R. G. E. Ndlson en F. B. G. de Meijer. '5. (Vervolg). 13. Ver/.oek van .C. C. NobeG om afwijking van art. 19 der bou» verordening. De heer COLSEN is er ook tegen, waar aan andere menechen verboden wordt een hou- ten stalletje te plaatsen. De heei DE RIDDER geeft te kennen, dat deze inrichting aarr een zekere behoefte blijkt te voldoen en kan ziob met het voorstel ver- eenigen. Op het oogenblik zijn de omstandig- heden er nog niet naar, maar de exploitant zal dit zeker vervangen door een steenen gebouw. De heer SGHEELE wijst er op. dat het zoo gaat, als men eens iets heeft toegestaan. Er

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 2