Durs A oo moo tar mist meer noodig. OLDO AUEKFUNSTE MELANGE Prijs 85 cent per pond. T A B A K Hoog watergetijte Ter Neuzen TUSSCHEN EEN KOLENKNIJPER VERBRIJZELD. Op de ertskade te Amsterdam geraakte ee. man tusschen een kolenknijper, tenge- volge waarvan zijn rechtervoet werd ver- brijzeld. Hij werd door den gemeentelijken gneeskundigen dienst vcrbonden. per motor- boot naar het Binnrt-Gasthurs gebracht en aidaar opgenomen. GEHEIMZINNIGE TEEKENS. Uit Djokdja komt een bericht.. dat op enkete kleedingstukken, zooals hoofddoeken en kains piotseling geheimzinnige teekens verschijaen en wel in den vorm van een kruis, van welke kleur wordt er niet bij ver- meld: de bloedkl-eur lijkt anders we! de nreest geschikte, daar het teeken beschouwd wordt als een bedreiging met allerlei ziek- ten en rampen, die den drager boven het hoofd hangen. Het kruis zpu er op zijn aangebrachl door den duivel. in verband hiennede willen we even in herinnering brengen, zoo schrijft de Ma- langsche Oosthoekbode wat nu 'n kleine dertig jaar geleden plaats had in deze stre- ken. Plotseling verschenen op het aarde- werk geheimzinnige, onleesbare teekens, die niets goeds heetten te voorspellen. De angst en vrees was destijds zoo sterk dat alle breekbare waar er aan werd opge- offerd. Liever kopjes en schotels op straat en aan gruzelementen gesmeten, dan die onheilspellende zaken nog een minuut han ger in huis te houden. De manie van kapot-gooien werkte aan- stekeliik. Het aardewerk vloog in het rond en aan stukken op een manier, zooals zelfs de vroolijke keuken op de kermis die niet kent. W.egen, gangcn en sloppen lagen bezaaid met eet- en drinkgerei. Den itidnschefi, die dwaasheid uit het hoofd praten, was natuurlijk vruchteloos, Het bombardement, dikwijis gepaard met gevaar voor rustige wandeiaars, werd voortgezet tot er denkelijk niets meer over was om offers te brengen aan dom bijgeloof. Wat bleek nu later. De teekens waren er en dit ligt voor de hand, te Maastricht door de firma „Regout" in gebakken, het scheen een nieuw of voor rtien niet opgemerkt handelsmerk te zijn. Handige Arabieren nu, die met een reus- achtige groote partij aardewerk waren blij- ven zitten, hadden het praatje in de wereld gebracht. Hadjies en anderen, die er voor- deel in zagen. hielpen het verbreiden. zie- daar de geheele oplossing van het geheim. die even eenvoudig is, als de bedoeling dui- delijk. Prachtige true om van de iichtgeloovig- heid van het volk te profiteeren. Zijn we nu te Djokdja een herhaling te wachten van de dwaze comedie, die des tijds in deze streken werd opgevoerd? HET HIERNAMAALS DER SOEMBANEEZEN. In de Bijdr. tot de taal-, land- en volkenkunde van N.-l. heeft dr. Alb. C. Kruyt een a/Likel doen verschijnen over de bewoners van Soemba, naar aanleiding van zijn verblijf in het midden en in het Westen des eilands. Wat hij( vertelt over doode menschen is niet minder nitrkwaar- dig dan zijn andere mededeelingen. Hij zelf gebruikt het woord merkwaardig, om te teekenen wat men hem in Wajewa ver- haalde omtrent het zielenland. Het lokale zielenland is daar een bosch, waar de menschen -git deze streek eertijds bij elkander nebben Igewoond; daar planten de dooden gewassen, o.a. de colocasia en in Wajewa is de uitdrukking „hij is co locasia gaan planten'', hetzelfde als „hij is overleden". In deze dcodenstad is geeri hoofdinan, en er heeft geen on derzoek van zielen plaats. Maar nadat de ziet er een poosje heeft vertoefd, sterft zij en de nieuwe ziel .gaat naar Bondo terepa, dat is het landschap Lgmboja, en nog langs vele stations vervolgt ze haar weg, tot ze eiudelijk in Sasar komt; maar voor ze daar binnenkomt, moet zij een groote rivier over; de rijken doen dit te paard, de armen langs een boomstam als brug; deze brug sctiudt en daaronder loeren krokvdillen. In Sasar gaat de ziel nogmaals dood en dan verhuist zij naar den heme}. In den hemel sterft de ziej voor het iaatst en Jau wrijft Ine Kalada - Ama Kalada liaar tusschen de handen fiju, het stof strooit zij over de aarde, en over- al waar dit neervalt wast •er rij'st en mais en komen er buffels en paarden te voor- schijn. WariiieCr de bloedverwanten voor een goede begrafems hebben gezorgd, komt het stof van den cverledenc bij hen neer en dan wordeii zij rijk. Wanneer de vrouw uit zulk een familie eet van Je gewassen of van iiel vleesch tier dieren die uit het neergevallen stof van den overledene zijn ontstaan, dan brengt zij een kind ter wereld. Op deze wijze komt de doode weer op de aarde terug. De gewoonte om aan kinderen namen te geven van overleden grootouders en hun broers en zusters, bewijst dat dit denkbeeld op Soemba algemeen is. Over een soori van dooden zijn alle bewoners van Soemba het eens, dat hun ziel niet naar de doodenstad gaat; dat zijn de zielen der gesneuvelden, de door den vijand gedooden. Overal, zoowel in Oost- als in West-Soemba, laat men deze zielen rechtstreeks naar den hemel, het uitspansel gaan, waar zij sterren worden. Een radja vertelde: „Als een vorst sneu- velt, dan wordt zijn ziet een kleine ster, die van een edelman of ondergeschikte is grooter. Daarom zegt men, dat, als een ster dicht bij de tnaan staat, er spoedig iemand tfoor de hand van den vijand zal vallen. Maar wij gaan met graag naar den hemel; hij is zoo ver weg en wij we- ten niet hoe het er daar uitziet; in de parai marapoe (het zielenland) is 't veel gezellige'r, daar zijn alien bij elkaar." In alle landschappen heeft men een soort allerzielen en dan worden de overledenen herdacht, de dooden worden in het dorp bijeengfebracht en men slacht er dieren om hun te eten te geven. Het is een ver- zoeningsfeest tusschen levenden en doo den. Kruyt vergelijkt de uitkomsten van zijn onderzoek niet met datgene, wat ande ren, vooral Rods en Wielenga, hebben gevonden. Daarvan zal hij gebruik maken INGEZOIVDEN MEDEDBELI>GKN. OE PITTIGE r<ATUUK30TERS!VJAAK PROEFT EEN IEDER ONMIOOELLIJSL Verkrijgbaar te Tor Neuzen bij ARENTHALS, H. v. D. BENT. Wed. QONZt, DRA8BE, OHERT, v DRONGELEN, LOOF -Kiel, VAN STRIEN-de Koning, TH1ELMAN, V'ERLINDE LE Cllro, WiELAND, enz. enz. wanneer hij later gaat spreken over den wetenschappelijken buit, dien hij zelf machtig werd. HARTELiJK WEERZIEN NA 4 JAAR. Na vier jaar zoeken heeft de gehtkshond van het 26e „New Brunswick''-bataijon „Billy" genaamd eindeiijk zijn baas wedergevonden. Billy, een fox-terrier, heeft zich bekendheid verworven als de „zwerver van Quebec." Toen in 1918 net 26ste bataljon naar huis terugkeerde, raak- te Billy zijn baas kwijt, Hij kende ech- ter de boot, waarin net bataljon terug- gekeerd was de „Empress of France" £n telkens als er een boot aankwam te Quebec, stond Billy de passagiers reeds op te wachten. Door een foto, die van Billy in een courant verscheen, werd zijn rechtmatige eigenaar zijn veiblijfplaats gewaar en thans zijn baas en hond tot beider ingenomen- heid hercenigd. TROUW TOT IN DEN DOOD. Mr. er. Mrs. Kelly zijn, naar de „Dai!y Chronicle" meldt, te Bideford, na een 65- jarig gefiikkig huwelijk, binnen 48 uur na elkander gestorven. De wenscli, zoo dik wijis door beiden geuit, dat ook de dood hen niet zou scheiden, is daarmede in vervulling gegaan. De oude heer was juisf een tnaand" ge leden 89 jaar geworden, terwijl zijn eclit- genoote den ieeftijd van 85 jaar bereikte. De oudjes zijn in een gemeenschappe- lijk gtaf ter aarde besteld. DE MOORD UIT WANHOOP. Dezer dagen heeft te Berlijn een vrouw haar man op straat uit vertwijfeling door reVolverschoten gedocd. Zij was reeds eenrnaaf getrouwd geweest en ging na den dood van haar eersten man; een tweede huwelijk aan. Eerst later bleek, dat haar tweede echtgenoof gescheiden was. W er- ken deed hij niet. Twee jaar lang genooi hij reeds wtrkfoozenondersteuning. Ten slotte geraakte hij ook aan den drank en knoopte betrekkingen aan met verschil- iende andere r mwen. Vaak gebeurde het, dat hij zijn vrouw en' haar kind uit het eerste huwelijk mishandelde. Ten slotte werd deze toestar.d ondragelijk voor de vrouw. Zij verliet met haar kinderen den echtgenooi om elders te gaan win en en nam daarbij haar eigen meubeK mede. Gedurend: de afwezigheiJ van de vrauw verscheen op zekeren dag haar man in haar nieuwe woning, laadde al "haar meube- len weer op 'n wagen en reed er mede weg. Dat was haar te erg. Zij probeerde haar man te spreken te krijgen d/ch vond hern niet. Daarop ging zij naar zijn huis en wachtte er tot haar man 's avonds iaut terugkeerde. Een hevige woordenwi.-- seling ontstond, in den loop waarvan de vrouw een revolver trok en eenige scno- ten op haar man loste. Hij werd daardocr zoo ernstig gewond, dat hij kori daarop in het ziekenhuis overleed. DRA A13LOOZE NOODSEINEN VOOR COGNAC. Ten gevolge van het uitbreken van in fluenza aan boord van het s.s. „President Roosevelt" der United States Line ontstond aan boord gebrek aan cognac. De patien- ten werden streng geisoieerd, zoodat men er in sfaagde, de ziekte tot de officieren en de bemanning te beperken. Toen de faatste druppel cognac op was, nam men de draadiooze telegrafie te baat, die ook bij deze „scheepsramp" uitne- 'mende diensten bewees. De scheepsdokter seinde namelijk naar Plymouth, dat de quarantaineboot van die haven twee iles- schen cognac inee moest brengen, het- geen geschiedde. TUSSCHEN EEN STROOMOLeN. Te Kamperfand is een 16-jarige la,id- bouwersknecht met zijn hand geraakt tus schen een stroomolen, die met een motor wordt gedreven. De hand werd achter den duim afgesneden. De jongen werd ter verpfeging naar het gasthuis te Middel- burg overgebracht. KINDERD1EFSTAL. Te Boedapest werd dezer dagen Marie Vertesy, de vierjarige dochter van een millionnair, te Boedapest, uit den kinder- wagen gestolen, terwijl zij door de kin- derjuffrouw in een openbaar park werd rondgereden. De dieven maakten zich met het kind in een gereedstaanden auto uit de voeten. Haar vader heeft een brief ontvangen, waarin een fosprijs wordt ge- vraagd voor haar vrijiating. Gelukkig dat de man millionnair is! NEMESIS. Een bestuurder van een vrachtauto te Rijssef, overreed een jong student. Hij liet den ongelukkige aan zijn lot over en reed in voile vaart door jn de hoop aan ontdekking te ontsnappen. Bij een spoor overweg kwam hij echter in botsing met een lopomotief. De vrachtauto werd ge- heef vernield en de beide beenen van den chauffeur wtrden \ermorzeld. DE ZEEROOF IN DE CHINEESCHE ZEE. De „Dai'> Telegraph" meldt omtrent den overvat van het Engelsciie s.s. „Suian" door Chineesche zteroovers dat de piraten hun slag sloegen, toen het schip zich op enkete mijlen .van Macao bevond, Zij bc- gonnen toen te schie'ten en bedreigden de andere passagiers. De officieren en de Europeesehe passagiers werden in de sa lons en hutten opgesloten, waar zjj den nacht zonder voedsef of slaap inoesten doorbrengen. Zij werden, terwijl de roo- vers hun revolvers op hun slachtjoffers gericht hielden, van al hun kostbaarheden oeroofd. Enketen die zich verzetten, wer den neergeschoten. Twee inlandsche b^- dienden werden gedood en twee anderen gewond Kapitein Birss, de eerste offi- cier, de hoofdmachinist, een Fr.msche priester en een Engelsche pa>sagier wer den eveneens gewond. Na de passagiers te hebben leeggeplun- derd, wijdden de piraten hun aanaacht aan de brandkasten, waaruit zijeen be- drag van enkele duizenden dollars haai- den. Het geheele schip werd doorzocht. Zij dwongen toen de officieren koers te zetten naar Bias Baai en 'het schip voer enkele mijlen ten Zuiden van Hongkong met gedoofde lichten. Om half zeven 's morgens vorderden de piraten passee- rende jonken en sampans op en slaag- den er in met hun buit weg te varen. Als merkwaardigheid kan worden ver- meld, dat de bandieten door een vrouw werden aangevoerd. Zij werd gewond, evenals drie andere leden der bende. Volgens een bericht van Lloyd's agent te Hongkong bedroeg de aan het schip aangerichte schade 3000 pond. De „Suian" is een schip van 1245 ton en behoort tof de vloot van de Hong kong and Macao Steainboot Company Ltd. MAJESTEITSCHENNIS UITGeLOKT. De koning van Spanje, die dezen zo- mer eenige weken in het mondaine Deau- villje heeft vertoefd, en zich door zijn luidruchtige vermaken, door zijn woest rijden in zijn auto, zijn dansen (en flir- ten?) met jonge meisjes, een ietwat elgen- aardige pojiulariteit heeft verworven, heeft het dezer dagen in een revue in een ca baret op Montmaire inoeten ontgelden. In verschillende liedjes werd de blijkbaar niet zeer majestueuse houding van Alfonso dus- danig geridiculiseerd, dat men er te Ma drid aanstoot aan nam, en den gezant te Parijs opdroeg zorg te drT.gen dat de scene uit de revue verwijderd werd. Alle pogin- gen werden daartoe in het werk gesteld, de directeuren van het cabaret werden ontboden. Zij verklaarden evetiwel dat Montmatre niet in Castilie ligt, maar m een republiek en dat de bezoeken van ko- ningen de republiek te duur kosten, opdat de Iiedjeszangers niet het recht zouden ze te bezingen. De bedreigingen der po litic hebben tot dusver niet gebaat, en de scene in de revue wordt nog steeds ge- gespeeld. De „Ueuvre", die het geval bespreekt, zegt dat deii Spaanschen gezant slechts een weg openstaat, n.f. zijn koning eerbiedig- lijk te vertiellen, dat deze zich het geheele seizoen afs een hansworst heeft aange- steld. Zich vrijwillig en openiijk beiache- lijk te maken te midden van lieden, die het zich tot een beroep rekenen belache- lijk te zijn en daarna de koninklijke ina- jesteit in te roepen om de menigte te befetten te lachen dit is een houding, welke in Frankrijk logica en in Spanje elegance mist BRAND. Zaterdaginiddag brak brand uit in een in het Zuiden van Berujn gelegen huis. Een vader, die te vergeefs had1 getracht met zijn gezin zich uit de op de tweede ver- dieping gelegen wcy/ing te redden, sprong met zijn 13-jarigenzoon uit net raarn De man kwam op een der vvagens van de toegesnelde brandwetr terecht en werd op den slag gedood, terwijl de kriaiyi le- vensgevaarlijk gewond werd. De overige bewoners der bovenverdiepingen konden in veiligheid worden gebracht. Een talrijke menigte die ter plaatse vet schenen was, nam een dreigende houding tegeri het personeel der brandweer aan, daar dit bij de redding te traag zou zijn opgetreden en aldus de beide slachtoffers had bewogen uit het raam te springen. De brandweer protesteert tegen de be- schukliging en beweert dat toen de vader zich naar beneden stortte, de reddings- ladder reeds werd opgesteid. SPA ART DE VOGELS. De dezer dagen overleden bekende En gelsche schrijver en natuurkenner W. H. Hudson heeft een legaat van ongeveer 8000 pond sterling nagclaten aan de Rov- af ociety for the Protection of Birds, dat ten doe! heeft, „de schoolkinderen te in- teresseeren voor de bescherming van de vogels". De betreffende clausule van het testament luidt: Het geld, dat ik aan de vereeniging na faat, moet uitsluitend gebruikt worden, om korte geschriften en brochuretjes uit te geven, welke door leerlingen van dorps scholen kunnen worden gelezen en be- grepen. Deze brochures moeten geschreven zijn in den geest, waarin ik zelf voor de vereeniging schreef. Elk blaadje moet de gekleurde afbeelding bevatten van een vogel, terwijl het ondtrschrift prettig moet zijn en echt leesbaar voor een kind. Dit is m. i. de beste en meest doeitreffen- de manier om de aandacht van kinderen op iets te vestigen. Daardoor kan dan ook de belangstelling en de liefde voor vogels ontstaan, welke tot hun bescherming lei- den. ONTPLOFFINGEN VAN KACHELS. De Fransthe kradten staan vol berichten van ontnploffingen van kachels, waarin ko- len gestookt worden. Thans komt er een bericht uit Vailauris, een plaatsje niet ver van Antibes gelegen, dat daar een par- fumtabriek zwaar Peschadigd is tengevolge van een ontploffing in de stook-inrichting. Bij onderzoek zijn stukken van een bom tusschen de brandstof gevonden en een voortgezet onderzoek van den voorraad brandstof van de fabrlek heeft tot de ontdekking geleid van wel twintig helsche machines. Deze kolen had de fabriek uit Atarseillc betrokken en nu denkt men, dat de bommen tusschen de kolen gewoi- pen zijn toen deze gedurende de staking der zeelieden opgeslagen waren in de op- slagplaatsen te Marseille. De justitie stelt een onderzoek in. BELASTING-INNING DOOR M1DDEL VAN BOMBARDlERVLIEGTUIGEN. Sir Per civ al Phillips, teruggekeerd uit Bagdad, vertelt in de Daily Mail" hoe de G ngelschen te werk gaan in Mesopata- mie ot Irak, om de Arabieren tot boas ting betalen te dwingen, maken de Engel- schen gebruik van bombardeervliegtuigen. Eerst kr.jgen de oewoners van liet tusschen Perzie en Arabie liggende land, een beta- lingsbiljet, en dan bij wijze van „waarschu- wing" een bom op hun dak. Van deze, bijna ongelooflijke metiiode, zegt sir Percivai Phillips, dat de Engelsche vliegtuigen bij het bommeriwerpen op dor- pen, die geen belasting willen betalen aan irak-regeering, ook vele vrouw en en kinderen gedood zijn. Maandenlang zijn de Engelschen met deze nieuwe methode van belasting-inning bezig. Aan de grens van Kjoerdistan heeft het bombardement t-evens ten doel de door de Turksche pro paganda tot vcrzet geprikkelde bevolking aan te manen tot gehoorzaamheid aan het Britsche gezag. In het binnenland heeft echter het bombardeeren van de soms armoedige hutten, van kiei en leem opgetrokken, uitsluitend ten aoel schrik en ontzag te verspreiden om zoo- doende de beiastingpenningen te kunnen machtig worden. In den regel verlaten de Arabieren bij de nadering van den vlie- genden deurwaarder hun hutten en kruipen weg in holen op behoorlijke afstand, waar zij hun waardevoorwerpen verbergen. Een sheik schreef na het bombardement: „Gij hebt een vrouw van mij gedood, een under gewond. Dit kan zoo langer niet voort- gaan." Hij zond een deel van zijn belasting aan den Engelschen ambtenaai In het Amarah-district, tusschen Basra en Bagdad, wordt de belasting. geregeld betaald. De schrijver zegt voorts, dat het Engel sche bestuur zich in Irak aan verregaanae verkwisting te buiten gaat. Zoo kosttfe het paleis, dat de Engelsche gouverneur sir Percy Cox te Bagdad voor zich liet in- richten, meer din een niillioen. De onder- houdkosten worden betaald voor de helft door de Irak-regeering en voor, de helft door den Br'tscncn belastingbetaler. HIJ ZAT ER OP! Een Oidenburgsche boer! had te Ham burg twee! hammen gekocht en reed daar mee naar zijn dorp terug. Hij wist wel dat hij, als hij uil de vrije stad ojver de grens van zijn land kwam, er to! van moest betalen en dacht dus: Daarop moet ik wat vinden. Hij legde de hammen toen ouder het kussen van zijn wagentje. Daar kwam de tolbeambte en vroeg als gewoonlijk: Wat aan te geven? Ja. Wat dan? Twee hammen. Waar zijn die dan? Ik zit er op. Bah, wat flauw! riep de tolbeambte en draaide zich op zijn hakken om. Vergenoegd reed ons boertje verder met zijn vi.-r hammen. R E C Lt A M E. CENT DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 9 Zondag 10i Maandag 11 Oinsdag 12 Woensdag 13 Donderdag 14 Vrgdag 15 'Dec. 4.30 5.17 6.14 7.19 8.34 9.48 10.56 4.53 5-44 6.45 7.56 9.11 10.24 11.25 Vraatit Uwen Winkeller ter vervanging De Hollandsche Boerin GEMEENTEltAAD VAX TER NEUZEN. Vergadering van Dondeniag' 2% November 1922, de.s namiddags 2 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, hurge- meester. Tegemvoordig de leden: L. J. Geelhoedt, L. T. van Hasselt, J. J. de Jager, D. Scheele, P. van Cadsand, G. de Ridder, H, J. Col sen, N, A, Hamelink, L. J. van Driel en A. J. Hai-te. Afwezig de heeren H. J. van den Ouden, R. G. E. Nolson en F. B. G. de Meijer. S. (Vervolg). 7. Verzoek van C. C. Nobels oxn gemeente- grond aan de Burgemeester-Geillstraat in koop. Burgemeester en Wethouders: gezien een verzoek van C. C. Nobels, aan- nemer en bioseoophouder, alhier, om van de gemeente te koopen een stuk gemeentegrond ter grootte van ongeveer 682 M2., deel van het perceel kadastraal bekend alhier, seetieL, no. 2006; overwegende, dat adressant bedoelden grond thans van de gemeente huurt, dat verzoeker met het oog op uitbreiding, verbetering en ver- fraaiing der bioscoop, welke op bedoelden grond staat, dat stuk gaame van de gemeente zou koopen; dat de grond tot 15 April 1923 bij verzoe ker in pacht is, zoodat het bij verkoop ge- wer.scht is, dat «-e grond .jnet dien datum door de gemeejj.i - woivii geleverd; stell en den raad voor te b f: n hiiiten aan Constant Cornelis Nobels voornoemd te verlcoopen een gedeelte van het perceel ge meentegrond, kadastraal bekend in sectie L, no. 2006, ge.egen aan de lit- -geireester Geill- straat, alhier, zooals dit op de bij dit besluit behoatend- s.tuatietfeekemng. rnet .gele klcnar ,.r ter oppervlakte -an 682 M2., den pt"j.- van zeven gulden 7,per vicrkanUr. meter en zu'ks onder <le navolgende oinvy :r.le'n: 1. de koopsom moet voor of bij de onder- teekening der akte van koop en verkoop ten kantore van den gemeente-ortvanger worden voldaan 2. de kosten voor levering van het gekoch- te komen voor rekening van den kooper; 3. de op het verkochte vallende belastingen kdmen van 1 Januari 1923 af, eveneens te zijnen laste; 4. de levering van den grond moet geschie- den binnen drie maanden na 15 April 1923; het terrein moet door den verzoeker of zijne rechtverkrijgenden worden bestemd voor den bouw van een of meer woningen met bovenwoningen of van andere gebouwen. waar in evenwel geen tnrichtingen bedoeld in de Hin- derwet en Veiligheidswet mogen worden op- gericht. Deze gebouwen moeten worden op- gericht volgens nader door burgemeester en r.houders van Ter Neuzen goedgekeurde bouwplannen, binnen twee jaren na de dag- teekening van dit besluit. Bij niet-naJeving dezer voorvvaarde wordt de koop geacht te zrjn vervallen, zonder dat de gemeente zal gehou- den zijn tot het betalen van schadevergoeding of teruggaaf van de koopsom: 6. de verzoeker is veiplicht binnen zes maanden na de dagteekening der koopakte als erfscheiding tusschen den gemeentegang en het gekoehte perceel bouwterrein, eene schut- ting of muur te bouwen, hoog minstens 1,80 M boven het hoogstgelegon erf. en deze erfschei ding steeds behoorlijk onderhouden en zoo noodig verniemven, alles onder nadere goed- keuring en ten genoegen van burgemeester en wethouders; 7. deze voorwaarden moeten door den ver zoeker binnen een maand na de dagteekening van dit besluit bij eene op zegel geschreven verklaring worden aanvaard. De beer DE JAGER: Daar ben ik voor. De heer VAN CADSAND stapt er van af hierover het woord te voeren, ©mdat het de kwestie van verkoop van den grond betreft. De heer HAMELINK herinnert, dat het standpunt zijner fractie bekend is, tegen ver koop van erfpachtsgronden. Wanneer een ge- heel blok moest verkocht worden zou er be- zwaar zijn, er aan mee te werken. Waar het hier echter maar een hoekje betreft, zal hij er zich niet tegen verzetten. Het voorstel wordt aangenomen met alsfe- meene stennnen. 8. Verzoeken van bewoners van dluiskil en Driewegen in zake electrificatie dier buurtschappen. Nu in de raadsvergadering van 25 October jl. weer een adres van inwoners van Sluiskil in onze handen om bericht en raad werd -gesteld, lijkt het ons noodzakelijk even ter uwer ken- nis te brengen wat door ons college ter zake is gedaan. In het begin van 1922 weid bij de bespre- kingen welke onze voorzitter had met een der vertegenwoordigers van de P. Z. E. M. door den laatste toegezegd, dat hij bij de gemeente eene exploitatierekening zpude indienen be treffende de electrificatie van Sluiskil en Drie wegen. Bij missive van 2 Maart 1922 werden deze rekeningen ons toegezonuen, waaruit ons bleek, dat bij de exploitatie door de gemeente, aangenomen dat de opzet der rekeningen zal overeenkomen met de werkelijkheid, de wijk Driewegen zal kosten (zonder de bedragen der. eigen exploitatie) nadeelig saldo /564,25 178,50 is f 385,75 straatverlichting 315, f 700,75 Sluiskil nadeelig saldo 610,— 420,30 is '89,70 straatverlichting 841, 1030,70 Beide wijken zouden dus de gemeente kosten 1731,45 of op een rond cijfer genomen f 1800 Hier bij zouden dan nog komen de kosten van gemeente-ambtenaren op Sluiskil en Drie wegen, welke kosten toch saipen niet te hoog geraamd zullen zijn op f 2700, is in totau f 4500. De tegenwoordige kosten voor de ge meente bedragen ongeveer 550 voor straat verlichting. Blijft alzoo ten laste der gemeen te een bedrag van ongeveer 4000. Hierbij dient nog te worden opgemerkt, dat de verlichting- den ingezetenen zou kosten on geveer f 0,60 a f 0,65 per K. W. U. waardoor bij ons de emstige vraag rees: „zullen op Driewegen 75 en op Sluiskil 180 perceelen aansluiten?" Wij durfden die vraag niet be- vestigend beantwoorden en wenschten dan ook met de P. Z. E. M. in nader overleg te treden, aangaande die electrificatie. Hierbij werd tevens een ontwerp-overeenkomst aangeboden, waarmede wij ons niet konden vereenigen. doch waarover wij thans onze bezwaren niet nader zullen uiteenzetten. Reeds hij schrijven van 23 Maart j.l. zonden wij de maatschappij een ontwerp-contract. waar bij wij uitgingen van de stelling, dat de maatschappij zelf moest exploiteeren, daar die bij de afgifte van veel stroom in de eerste plaats belang heeft en de gemeente in het ver- lies een zeker bedrag bijbetalen kan, onder nader te Snellen voorwaarden. In den loop der maand April hadden de bur gemeester en secretaris een onderhoud met den ingenieur der maatschappij, den heer Everwijn, over onze voorstellen en gaf de burgemeester niet onduidelijk te kennen, dat de gemeente mogelijk, tot eenige mecrdere concessies zoude bereid zijn, als de P. Z. E. M. -le exploitatie wilde ter hand nemen. 26 Mei d. a. v. schrijft de P. Z. E. M., dat zij zich met onze voorstel len niet geheel en al kan vereenigenspreekt verder niet over ohs contract, maar stelt ons eenvoudig voor de keus of zelf exploitatie of exploitatie van de P. Z. E. M., doch dan ge heel op risico van de gemeente. Wij achtten het niet noodig op dat schrijven bovengenoemd in te gaan, omdat de P. Z. E. M. wist, dat wd zelf-exploitatie niet verkozen en het laatste voorstel ons nog bedenkelijker voorkwum. Op 2 Aug. j.l. vroeg de P. Z. E. M. nogmaals ant- woord op haar missive van 26 Mei jl. Bi schrijven van 5 Aug. d. a. v. hebben wij onze bevreemding te kennen gegeven over de ma-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 6